Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Opowieści marcowe. Jeden został w Polsce, drugi wyjechał

(22)
Adam Gryniewicz wyemigrował z Polski. Piotr Wiślicki, mimo marcowej nagonki, postanowił zostać.
  • 2018-03-08 11:27 | krebs06

naród

Nie wycierajmy sobie gęby tym narodem. Antyrosyjskość, antyniemieckość i antysemityzm zawsze był mi obcy, a póki co żyję w tym kraju
  • 2018-03-08 16:16 | midaro

Re:Opowieści marcowe. Jeden został w Polsce, drugi wyjechał

Jak to jest, że pod tekstami red. Zagner NIE są usuwane komentarze jawnie antysemickie, natomiast usuwane są komentarze polemizujące z tekstami autorki? Nie chodzi mi wyłącznie o ten akurat tekst, ale także o inne.
    Ciekawi mnie, czy to wybór p. redaktor, czy moderatorów tego forum.
  • 2018-03-08 16:45 | ThomasZNiemiec

"Zdarzyło się, że jest tak gigantyczny kryzys w dialogu polsko-żydowskim, że wszystko, co zrobiliśmy od 1989 roku, zostaje miażdżone, zostaje zapomniane."

Na pewno nie jest tak. Dzieki Wam, dzieki ludziom którzy pracuja dla pojednania miedzy ludzmi, religiami, narodami, duzo sie zmienil w glowach ludzi, nie wszystkich mozna przekonac, ale niektórych na pewno tak. Dziekujemy serdecznie.
  • 2018-03-08 17:27 | Slawomirski

Definiowanie Polakow za pomoca postaw anty opisuje autora tych twierdzen lepiej niz kontekst marca 68.
  • 2018-03-08 21:52 | Jan Kaniewski

Mam do dziś przed oczyma przebieg Zebrania otwartego pracowników Centrali NIK na Filtrowej 57 odbyte na jesieni 1968 r. kiedy to rozliczano częśc pracowników Izby pochodzenia żydowskiego, zajmujących kierownicze stanowiska - na czele z ówczesnym dyrektorem Generalnym p. Romanem Z. Zarzucano im nielokalność wobec Polski nie precyzując na czym ta nielejojalność polegała. Aż przykro było patrzeć jak poniżano tych Ludzi w czasie tego zebrania. Pan Roman Z. wręcz kajał się z tego czego nie zrobił w życiu- tylko z tego że jest kim jest. Póżniej ci "podsądni" w większości zmuszeni byli do rozstania się z pracą w Izbie.

Ja dopiero w tym roku zaczynałem pracę w tej Instytucji. Siedziałem patrząc z przerażeniem na to co sie dzieje. W sercu współczułem tym Ludziom ale byłem za młody stażem by zabierać zaprotestować temu co sie tu działo. Teraz, po tylu już latach wrócił ten nastrój po przyjęciu przez Sejm conajmniej dyskusyjnej uchwały IPN na te tematy. Obawiam się, że do niczego dobrego to nie doprowadzi, znowu rozbudzą się antyżydowskie nastroje w naszym społeczeństwie, a Polska na tym na Świecie znowu straci. Wierze jednak w mądrość większości moich Rodaków oraz Rzadzącą ekipę, że do tego nie dopuści.

• 2018-03-08 22:20 | Bibilijny

Wielu marca 68' nie , byli wtedy dziećmi. Sam nie wiem JAK TO OCENIAC, RZECZYWIŚCIE BYŁA NAGONKA W GAZETACH , był nawet taki dowcip - 'przyjmę każdą posadę po syjoniści'. Wszyscy praktycznie żydzie stali się podejrzani o syjonizm. Dla mnie to podejrzenie to nic złego, przecież Polacy w USA nie mogą być oskarżani o polonizm bo kochają swoja ojczyznę. Można tak w nieskończoność. Fakt jest jeszcze jeden wielu wyjeżdżać wcale nie musiało. To co było wtedy to świat a szczególnie Europa wchodziła z zapaści po zniszczeniach wojennych, ludzie żyli znacznie lepiej aniżeli w guberniach bolszewia , o ile było to jeszcze mało widoczne w latach 50-tcy to było już jaskrawe w latach 60 tych ubiegłego wieku> Nie tylko żydzie chcieli wyjechać , jeżeli bo stworzono taką możliwość Polakom to wtedy razem z nimi wyjechało by pół Polski. Ten inny świat , ten brak kolejek w sklepach , po prostu życie było znacznie łatwiejsze. Polacy wyjeżdżającym żydom zazdrościli tego wyjazdu tego nowego wyzwania i pozbycia się jarzma bolszewia, gdzie jeden bał sie drugiego , bo jeden drugiego czasami nawet potrafił zakapować. Czy był antysemityzm , w Polakach ne wiem , może wśród ciemnoty jakiś tam był. Ale na pewno była właśnie zazdrość, że stali się często lepszymi ludźmi, albo przynajmniej mieli lepsze perspektywy . A reszta to bicie piany i dialektyka. Nie wiem czy w aktualnym sytuacji taki marzec 68' mógłby mieć miejsce . Na pewno nie a antysemityzm ? Nie wiem o jakim antysemityzmie się mów skoro żydów w Polsce praktycznie nie ma, może jest jakoś grupa konwertytów itd. ale co to ma wspólnego z hasłami czy burzy IPN. żądne państwo czy naród pluć na siebie nie pozwoli ale jestem świadkami zawładnięcia naszej historii tj. budowania bohaterów im dalej od wojny tym więcej herosów. W Polsce mieszkało niegdyś 3/4 żydów , dzięki Polsce naród ten sie uratował, przepędzany i poniewierany z państwa do państwa. Ale to wszystko znamy, jeżeli chcemy coś polepszyć to na pewno więcej szacunku i tolerancji i tyle. Dalsze plucie na Polskę na pewno w tym nie pomoże. Ale wszyscy doskonale wiedzą po co to sie dzieje tak czy inaczej i ta nagonka a za tym kryje się mega interes oparty na przekręcie.
  • 2018-03-09 02:38 | Martin L

jakowalski
    Za pierwsze syjonizm narodził się jako odpowiedź na antysemickie pogromy w carskiej Rosji z przełomu wieków, zaczęto myśleć o utworzeniu własnego państwa w Palestynie. Pominę że w społeczeństwie wyznania mojżeszowego byli mocno podzielni.
    Zmartwychwstawanie Gomułki no idealne lepiej by tego nikt nie wymyślił nawet po 50 latach. Zwłaszcza ten wpis 2018-03-08 17:32 | jakowalski Gomułka wiecznie żywy. Jeśli się cytuję albo odwołuję do wypowiedzianych poglądów proszę na przyszłość podać autora inaczej jest to zwyczajny plagiat.
  • 2018-03-09 02:51 | alamakotalive

"Adam Gryniewicz: W 1968 roku miałem 27 lat, pracowałem. Trzy lata wcześniej skończyłem studia na Politechnice Warszawskiej, pracowałem w fabryce w Ursusie, miałem tzw. nakaz pracy. Nie mogłem odejść z pracy wcześniej niż po przepracowaniu czterech lat, dlatego nie mogłem wyjechać już w 1968 roku, ale dopiero rok później."

Adam Gryniewicz, z sobie tylko wiadomych powodów, mija się z prawdą. Ustawa z 1950 ograniczała nakaz pracy do 3 lat, w latach 60 nakaz pracy został ograniczony do służby zdrowia.

• 2018-03-09 09:46 | wnukmarek

Wszyscy Polacy to antysemici. Bo antysemici to nie ci, którzy nie lubią żydów, lecz ci , których nie lubią żydzi. Dlatego było też sporo antysemitów żydów, pisarzy, badaczy, jeśli ich działalność nie była zgodna z oficjalną linią syjonistyczną. Bismarck mówił :" Bóg stworzył żydów, aby miał kto donosić na Polaków". Nie powinniśmy przejmować się ciągłymi oskarżeniami o antysemityzm. Nie powinno nas nic obchodzić małe żałosne państewko na Bliskim Wschodzie, funkcjonujące tylko z łaski USA. Jeśli tylko pojawią się zawirowania polityczne lub jakiś kryzys, to to państewko może zniknąć błyskawicznie. A aż tak bardzo nie przeceniałbym znaczenia żydów amerykańskich, bo mogą mieć swoje własne problemy i ich pomoc dla Izraela może przypominać tę z okresu II wojny światowej dla żydów europejskich. Pojawiały się i pojawiają opinie i to znanych i znaczących polityków (w tym amerykańskich), że Izrael to państwo sezonowe i jak przestanie być potrzebne to zniknie. My walczmy tylko z antypolonizmem szerzonym przez środowiska żydowskie za pomocą prawdy. I absolutnie nie możemy pozwolić na ingerencję w procesy polityczne i ustrojowe w Polsce środowiskom żydowskim, Izraelowi i USA, choćbyśmy nawet do tych zmian nie mieli przekonania czy inne zdanie. To polska racja stanu.
  • 2018-03-09 12:22 | Martin L

2018-03-09 11:02 | jakowalski
    Od kiedy to się pan nawrócił na katolicyzm i to jeszcze wydaniu Fondy?
    Tradycyjny katolicki antysemityzm, taki "ludowy". Pominę fakt o II soborze watykańskim, gdzie potępiono katolicki antysemityzm, ale w kraju nad Wisła jak widać nadal ma się dobrze. Dzisiaj zjadanie publiczne "wafelka" opłaca się nawet dawnym komunistom, którzy dzisiaj mogą usprawiedliwić swoją przeszłość i głosić dalej jak mawiał Gomułka "syjonistów wina".
  • 2018-03-09 18:55 | zyta2003

Nie przeczytalam ani teksu, ani komentarzy, bo po prostu rzygam juz tym tematem w kazdej wersji. To Kaczynski obudzil demony? Na pewno wraz z Natanyahu i jego ekipa amerykansko-izraelska, ale wy dzielnie je hodujecie. Troche instynktu samozachowawczego by sie przydalo, warto wyjsc z redakcji i pogadac z ludzmi, ktorzy niekoniecznie sa koltunami, ale ktorym jest przykro, ze w waszej wersji z calego meczenstwa kraju w czasie II Wojny zostal tylko antysemityzm przerobiony na polskie obozy, o ktorych przeciez caly swiat powinien wiedziec, ze to nie polskie a nazistowskie, bo nawet nasza litgeratka Nalkowska......
    Czy za 100 lat bedziecie tez tak tluc setna rocznice marca, ja moge opisac sparowac ludzi, z ktorego jeden wyjechal, a drugi zostal po internowaniu. Kazdy ma swoje zycie, jesli nie bardzo tragiczne to dobrze.
    W ostatnim numerze Polityki, Roza Thurn radzi, zeby Polacy wreszcie przestali ciagle ogladac sie do tylu, bo czas juz do przodu. Czy ona nie czyta swojego pisma i nie zauwaza belki w oku w swojej macierzystej gazecie ?
    Nie zauwazacie, ze tluczenie w nieskonczonosc tematu zydowskiego w wersji wina Polakow -polskie obozy: koncentracyjne, pracy, smierci, szamalcownicy, wyssany, pogromy przedwojenne, powojenne itdi, powoduje tylko, ze rosna slupki poparcie PiS. Wielu zaczyna mowic, ze dzieki Polityce, GW, Newsweekowi nigdy juz nie zaglosuja na opozycje. I slusznie, nic sie nie zmieni w stosunkach kk - panstwo ( juz zapomnielismy kiedy byl podpisany konkordat, komisja majatkowa, zasadnicze przywileje dla Rydzyka i zilion innych rzeczy?). A wbrew waszym zlowieszczym analizom uszczelnienie sfery podatkowej, czy inne posuniecia gospodarcze wychodza krajowi na dobre.
    A moze jako narod potrzebujemy byc mniej poniewierani na okolicznosc nigdy nie odkupionej naszej winy zydowskiej?
  • 2018-03-09 22:15 | Slawomirski

Tak samo jak powojenne pokolenia Niemcow nie ponosza odpowiedzialnosci za IIWS tak Polacy urodzeni po wojnie nie sa winni przesladowania Zydow a mieszkancy Izraela sa wtakiej samej sytuacji jak Niemcy i Polacy.

Czas skonczyc paranoje.

Slawomirski
  • 2018-03-10 04:11 | alamakotalive

wnukmarek
    Nie sposób tego lepiej sformułować.
  • 2018-03-10 06:15 | Herstoryk

@jakowalski
    Wydajesz się cierpieć na słowotok, lub raczej komentarzotok. Get a life!!!

@Zyta
    bo po prostu rzygam juz tym tematem w kazdej wersji.
    Chwała Ci za to. Z ust mi wyjęłaś! Jest to, w podsycanej po obu stronach atmosferze cierpiętniczego nacjonalizmu, Perpetuum Mobile, albo kręcenie się wokół własnego ogona, albo bicie piany, obliczone na zrobienie jak największego chałąsu, a nie na osiągnięcie jakiegoś zgodnego z prawdą historyczną kompromisu.
  • 2018-03-10 17:23 | Martin L

jakowalski
    "Nielojalność polskich Żydów wobec Polski polegała na tym" Panie czy pan się nie ośmiesza tymi wpisami.Pomińmy fakt tradycji antysemickiej jaki reprezentował od czasów średniowiecza KK i niestety wpisywał się w tą dobę także Stanisław Staszic. To pańskie tłumaczenie polega na tym dlaczego ci wstrętni żydzi nie przyjęli katolicyzmu i dlaczego jeszcze gniewają się i nie lubią swoich katolickich prześladowców, niemożliwe. Żydzi wyjechali dlatego że nie mogli czuć się Polakami wyznania mojżeszowego, dlatego że katolicka narodowa prawica uważała za największe przestępstwo wyznawanie religii mojżeszowej a Gomułka to świetnie wiedział jaki jest prawicowy katolicyzm a dzisiaj dziedziczy to PiS to tą "szlachetną" tradycję wykorzystuje.

2018-03-10 15:31 | jakowalski

"Polska była najsilniejsza, kiedy była mono-etniczna, czyli za Piastów "
    To znaczy dokładnie niby kiedy za Chrobrego jak przyłączyła Czechy, dzisiejszą Słowację Łużyce ,Miśnię i Grody czerwieńskie, a może za Kazimierza Wielkiego kiedy przejęła kontrolę nad prawosławną Rusią halicką a może za rozbicia dzielnicowego?
    Dzisiaj jest najbardziej słaba i podzielona i to za sprawą debilnej polityki PiS.
  • 2018-03-10 21:19 | Martin L

2018-03-10 17:59 | jakowalski
    Tak że Polska Jagiellonów panowała głownie nad ziemiami słowiańskimi, dziękuje za zrozumienie, a jednak są problemy. Proszę na przyszłość się nie ośmieszać. Jagiellonowie panowali nad ziemiami słowiańskimi. Białoruś i Ukraina.
    2018-03-10 19:00 | jakowalski
    Powstanie państwa Izrael popierała lewica i ruchy demokratyczne niepodległościowe kierując się zasadą "za waszą i naszą wolność" ,prawica narodowo katolicka czyli endecja kierowała się zasadą"za naszą wolność bez was" tak że za powstanie państwa Izrael stoi antysemityzm prawicowy i katolicki w Polsce , liczący na przymusową emigrację żydów do Palestyny. Żyd nie mógł być Polakiem nawet gdyby chciał bo by musiał konwertował na katolicyzm. Dzisiaj jest nie uzasadniana nienawiść do wyznania Mojżeszowego kierowana takimi ludźmi jak pan i jak PIS .
  • 2018-03-10 21:34 | Martin L

jakowalski
    Co do tzw. żydokomuny to proszę nie siać propagandy o ile najwyżsi oficerowie byli pochodzenia żydowskiego to pozostała struktura najwyższego szczebla wojewódzkiego czy powiatowego pochodzenia żydowskiego nie byli, a usprawiedliwianie stalinizmu oficerami żydowskimi jest śmieszne to Polacy mordowi Polaków. Bierut chodził jak potrzebował na procesji pod baldachimem.
  • 2018-03-10 21:52 | Martin L

jakowalski
    Polak to może być wyłącznie katolik nie może być już ewangelik a jak jest wyznania mojżeszowego to automatycznie jest to przestępstwem w rozumieniu choćby dzisiaj pis, podobnie wyznawała endecja.
  • 2018-03-11 12:11 | Martin L

jakowalski
    Cały ten słowotok ma na celu usprawiedliwienie antysemityzmu podtytułem "Dlaczego nienawidzę Żydów". Taki "Mein Kampf" po polsku. Wiadomo to już jest stara tradycja prawicowa narodowa katolicka. Od zabójstwa prezydenta Narutowicza do szmalcowników. Polak wieczny antysemita, Gomułka zamienił to tylko na "syjonistów wina". Ktoś ma jeszcze wątpliwości? Piękne przyznanie się do antysemityzmu, rasizmu. Jakim jest dzisiaj PiS.
    Jagiellonowie byli źli bo głosili tolerancję religijną osiągając "złoty wiek".

"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają." Mikołaj Rej, ten się przypodobał Niemcom, protestant.
  • 2018-03-11 18:44 | kaesjot

Martin L
    Włącz myślenie - czy się nienawidzi miłych, sympatycznych, empatycznych, uczynnych ?
  • 2018-03-16 21:25 | Martin L

kaesjot
    No właśnie z czego wynikła nienawiść w przeszłości kościoła katolickiego do wyznania mojżeszowego aż do II soboru watykańskiego? Proszę mnie odpowiedzieć.
  • 2018-03-29 23:38 | Martin L

JohnKowalsky
    Panie Kowalski... wyjechali Polacy tak jak dzisiaj z powodu fanatyzmu katolickiego tak jak dzisiaj jakim jest PiS.