Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Powstanie pasażerski samolot ponaddźwiękowy?

(5)
Coraz więcej dużych linii lotniczych wyraża zainteresowanie samolotami ponaddźwiękowymi, autonomicznymi, a nawet lotami w kosmos.
 • 2018-03-19 15:53 | Aspiryna

  Re:Powstanie pasażerski samolot ponaddźwiękowy?

  Powstac moze... jedyny problem to jest oplacalnosc tego typu samolotow.
 • 2018-03-19 18:01 | Vera

  Rosjanie jmuż budują

  Pasażerską wersję na bazie swojego strategicznego bombowca "Biały łabędź" czyli bodajże TU 150 (o ile pamiętam numer?). Bo samo gadanie to mało.
 • 2018-03-19 18:58 | sławek.m

  Re:Powstanie pasażerski samolot ponaddźwiękowy?

  "Mimo spadku kosztów tego typu transportu bilety kosztujące poniżej kilku tysięcy dolarów za rejs transatlantycki byłyby nadal nieopłacalne, i to się szybko nie zmieni"
  Czegoś nie rozumiem. Skoro oferta samolotów ponaddżwiekowych ma być skierowana do pasażerów klasy pierwszej i biznes to skąd taka cena biletu - poniżej kilku tysięcy dolarów. Lot pierwszą klasą A380 kosztuje więcej a jednak są chętni. Dlaczego nie miało by być wystarczająco wielu pasażerów na szybki lot za kilkanaście. Większym zagrożeniem dla projektów będą ekoidioci, którzy zaraz zaczną straszyć, że przez grom dźwiękowy krowy przestana dawać mleko a kobiet będą roniły. Na Concorde też na początku było sto zamówień, ale strachy zwyciężyły.
 • 2018-03-20 09:57 | czosnek

  Re:Powstanie pasażerski samolot ponaddźwiękowy?

  Heloł? Nie czarujmy się. Uważam, że wizja elektrycznego, masowego transportu lotniczego to mrzonki. Póki co to są takie same bajki, jak fantazjowanie w latach 60tych ubiegłego wieku o stałych bazach na Marsie w ciągu 50 lat. Może i technicznie wykonalne, ale nie do zastosowania w warunkach komercyjnych. Bez przewrotu kopernikańskiego w dziedzinie wytwarzania energii elektrycznej (np. szokujący wzrost wydajności paneli fot. na skrzydłach) lub jej magazynowania (ultralekkie i kompaktowe akumulatory ogromnej pojemności) się nie obejdzie. Niestety, wygląda na to, że na przeszkodzie stają prawa fizyki. W tej sytuacji, uważam, że jedyną sensowną drogą ku ekologicznemu napędowi lotniczemu jest inwestycja w wodorowe ogniwa paliwowe, ale i tutaj mamy ogromne problemy do rozwiązania (składowanie ciekłego wodoru i jego tankowanie, to naprawdę dużo wyższa szkoła jazdy niż lanie ropy). Cudów nie ma. A jak ktoś uważa, że nieznane są granice ludzkiej inwencji, niech idzie pogadać z tymi, którzy 40 lat temu twierdzili, że w XXI wieku wszystkie samochody będą latające.

 • 2018-03-22 20:17 | Aspiryna

  Re:Powstanie pasażerski samolot ponaddźwiękowy?

  Większym zagrożeniem dla projektów będą ekoidioci, którzy zaraz zaczną straszyć, że przez grom dźwiękowy krowy przestana dawać mleko a kobiet będą roniły. Na Concorde też na początku było sto zamówień, ale strachy zwyciężyły.

  `````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Tyle, ze Concorde nie chcialy widziec wladze amerykanskie i nie mialo to wowczas nic wspolnego z zadnymi ekologami...

  P.S. Pomine milczeniem panskie (nedznej miary) wyzwiska w rodzaju "ekoidioci"...