Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czego współczesna młodzież dowie się z lektur Henryka Sienkiewicza

(3)
Po reformie książki Henryka Sienkiewicza stały się lekturą obowiązkową dla podstawówek. Co współczesne dzieci mogą tam wyczytać?
 • 2018-03-21 17:34 | stok

  Czego współczesna młodzież dowie się z lektur Henryka Sienkiewicza

  1. Dlaczego Autorka pominęła '?' w tytule?
  2. 'Moralność Kalego' jest ponadczasowa i wszechrasowa - współcześnie obecna wśród polskich katolików, Izraelczyków i chyba wszędzie.
  3. W 'Krzyżakach' prostoduszna, szczera i trochę prymitywna pobożność okazuje się lepsza, niż zdeprawowane chrześcijaństwo hołdujące zasadzie 'cel uświęca środki'. W tej powieści znajdujemy informacje o osiągnięciach państwa zakonnego - potężnych zamkach, poczcie, żegludze na Nogacie i.t.p. Jest tam również obraz społeczeństw późnego średniowiecza - władców, rycerzy, kupców, księży, rycerzy zakonnych, wolnych kmieci i niewolników.
  4. Podobnie można pisać o 'Potopie'. Niestety, dwie pozostałe części Trylogii oraz n.p. 'Janko muzykant', 'Szkice węglem', 'Bartek zwycięzca' i 'Sachem' nie są już lekturami.
  5. Sienkiewicz był najwspanialszym polskim literatem. Dał najwięcej wzruszeń pokoleniom czytelników.
  6. Ważne dla feministek - na początku 'Quo vadis' - mowa o diatrybie 'czy kobieta ma duszę'. Chrześcijaństwo wygrało, bo przypisało kobietom dusze identyczne, jak mężczyzn. Lepiej trafiło w potrzeby duchowe tamtego społeczeństwa.
 • 2018-03-24 08:13 | arkadia

  Re:Czego współczesna młodzież dowie się z lektur Henryka Sienkiewicza

  To prawda Sienkiewicz się zestarzał. Ale posiadł umiejętność opowiadania , której każdy współczesny pisarz może mu pozazdrościć. Nie zestarzała się natomiast "Lalka" Prusa , nadal najlepsza nasza powieść
 • 2018-05-04 11:08 | Claudio

  Re:Czego współczesna młodzież dowie się z lektur Henryka Sienkiewicza

  "Wpisuje się w nurt sakralizacji narodu wiecznie niewinnego. Nie sprzyja krytycznej refleksji nad własną historią, z którą mamy coraz większy kłopot. Dziś to lektura dla specjalistów i koneserów, a nie dla uczniów szkoły podstawowej. Edukacja powinna rozbrajać stereotypy, a nie je wzmacniać."
  Powiedzmy to wprost: ta literatura jest balastem z epoki zaborów i kolonializmu.