Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

(22)
Atakowanie cywilnych obiektów administracyjnych i gospodarczych w pierwszej fazie konfliktu ma dać Rosji zwycięstwo w przyszłej wojnie.
 • 2018-04-15 09:52 | Dazan

  Jaka będzie wojna przyszłości

  "Zapowiedzi Gierasimowa tylko utwierdzą Zachód w tym, że Rosja jest trwale na agresywnym kursie i że trzeba wzmocnić przygotowania obronne"

  ..poprzez ataki na sojuszników Rosji? Czyli Rosja nie ma prawa nawet myśleć czy mówić o potencjalnym konflikcie, a kauboje i chłopaczki z USA czy Francji moga sobie dowolnie, bez najmniejszego nawet grymasu ze strony Polityki, wysyłać statki i bombowce, zrzucać bomby i rakiety na terytoria innych, suwerennych krajów? Szaleństwo.
 • 2018-04-15 10:19 | vandermerwe

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  "..była aktualizacją doktryny, zresztą opatrzonej nazwiskiem Gierasimowa."

  Przede wszystkim Panie Redaktorze nie ma "doktryny Gierasimowa". Pojecie wymyslil Mark Galeotti bez zadnego zwiazku z rzeczyistoscia. Wielu bezkrytycznie podjelo temat. Nie tak dawno Galeotti wyajsnil sprawe i ososbiscie stwierdzil, ze "doktryna Giersimowa" jest wymyslona przez niego fikcja, za co przeprosil.
  Co do reszty Pana artykulu, rece opadaj i szkoda nawet komentowac, gdyz nie wiadomo gdzie jest fakt a gdzie najzwyczajniejsza fikcja bedaca pomyslem Autora. Pana tekstu nie mozna powaznie traktowac - podobna sprawa jak z "doktryna Gierasimowa" Slyszal Pan o Danielu Ellsbergu i moze czytal Pan jego ksiazki? W ubieglym roku wydal "The Doomsday Machine. Confessions of a Nuclear Planner." Prosze przeczytac a zobaczy Pan jakie koncepcje istnieja przy planowaniu wojny.

  Pozdrawiam
 • 2018-04-15 10:22 | azur

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Zamiast myśleć o wojnie, Rosja powinna się zając poprawą bytu swojej ludności.
 • 2018-04-15 11:37 | lubat

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Panie Świerczyński, wymienia pan wiele "oczywistych oczywistości" takich jak: "źródłem wszelkiego zła – destabilizacji, konfliktów, nierówności – jest polityka Stanów Zjednoczonych", "dążenie USA do utrzymania globalnej hegemonii za wszelką cenę", "Rosja należy do krajów, które nie poddają się amerykańskiemu dyktatowi", "Amerykanie wykorzystują sojuszników do omijania prawa międzynarodowego i wywierania nacisków pod pretekstem obrony demokracji. A tak prowadzoną politykę Zachodu zawsze wspiera groźba użycia siły zbrojnej", po czym zbywa je stwierdzeniem, że są "już nudne dla odbiorcy zachodniego". Nie jestem pewien, czy nuda jest kryterium politycznej oceny. Przed chwilą przejrzałem sobie parę tekstów dotyczących zbombardowania Syrii w austriackiej "Die Presse" i niemieckim "Die Zeit". Ton artykułów nie odbiega w istocie od tonu "Polityki", ale reakcja czytelników, a więc wyborców, jest taka, że śmiało by ich można było nazwać "agentami Putina". Ale oni po prostu oceniają to, co się dzieje i rolę poszczególnych aktorów sceny politycznej.

  W pana tekście (niestety pan nie jest wyjątkiem) nie chodzi o rzeczywistą ocenę doktryny wojennej Rosji, tylko pokazanie "ciemnemu ludowi", jak Rosja jest zła, dzika i nieprzewidywalna. To ona będzie bombardować cywilów, szczególnie kobiety i dzieci, a także szpitale i szkoły. W przeciwieństwie do Zachodu, który jest biały i puszysty i tego nie robi ani nie atakuje ciągle Rosji - nawet w czasie nominalnie pokojowym, ani nie łamie wszystkich możliwych konwencji międzynarodowych. Zachód się tylko broni przed agresywną Rosją, a ta "obrona" coraz bardziej zbliża się do przedmieść Petersburga.
 • 2018-04-15 12:33 | Misiekl1319

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Nowomowa i hipokryzja. Najpierw przyznajemy, że ataki na infrastrukturę cywilną to podstawa każdej natowskiej interwencji, a potem atakujemy rosjan, że mówią to otwarcie.
  Po drugie cięzko nazwać atak dronów na rosyjskie lotnisko porażką rosjan. O ile pierwszy próbny atak zaskoczył, to kolejne już były z łatwością odpierane, choć dały rosjanom do myślenia. W obu przypadkach jednak rosjanie nie ponieśli takich strat o jakich mówiono w mediach. Wystarczy zajrzeć do opracowań w branży specjalistycznej, która szeroko się o tym rozpisywała.
  Po trzecie. Program T-14 nie został wstrzymany, a jedynie rozciągnięty w czasie. Budżet MON nie jest z gumy, gospodarka ma swoje problemy, a na sprzęt zachodni wystarczy zmodernizowany T90 i T72 w najnowszej wersji. Zawężając problem do czołgów. W europie zachodniej uzbierasz góra 1000 nowoczesnych czołgów należących do kilku państw, z których każde ma specyficzne relacje z Rosją. Przeciwko takie niezorganizowanej "bandzie" Rosja może rzucić na zachodnim teatrze wojny podobną ilość czołgów,bwp, wspartych wielokrotnie silniejszą artylerią (jedna rosyjska dywizja ma więcej nowoczesnych jednostek artylerii, niż cała Bundeshwehra) chronionych przez wielowarstwową OPL, której brakuje zachodowi.
 • 2018-04-15 18:18 | Manifest

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Jedna rakieta dla autora. Za pisane bzdury.
 • 2018-04-15 18:36 | Zbychur

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Ciężko jest krytykować Stany Zjednoczone, jak kiedyś ciężko było krytykować ZSRR
 • 2018-04-15 18:50 | bombajpl

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Okrazanie Rosji to fakt a nie prpopagana.Nie mieszkam w Rosji a bardziej obawiam sie ataku lub prowokacji NATO.
 • 2018-04-15 19:04 | Zdzislaw Kukula

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  wojna w Syrii I jej "obrona" przez sily rosyjskie kilkadziesiat godzin temu sa dowodem na to ,ze w razie powaznego ataku rosja podwija ogon pod siebie I chowa sie za krzakiem ... pomimo tego ,ze zachod wyraznie zapowiadal ostani atak prawie co do godziny ... rosja mocno podwinela ogon pod siebie I pozniej skamlala na forum ONZ-tu.
 • 2018-04-16 00:15 | scrambler

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  do 2018-04-15 11:37 | lubat

  zaraz, zaraz...
  a może tak podyskutujemy o Krymie?
  Masz przyjacielu jakiś adekwatny i symetryczny współczesny kontrprzykład?
  Bez dzielenia włosa na 4 do kwadratu i ociosywania na własną modłę artykułu. Poza tym powołujesz się na obce źródło informacji (zagraniczna prasa) nie podając nic poza własnym komentarzem. Obiektywnym? Powiedzmy, że wierzę na słowo. W zasadzie jest mi to jednak obojętne.
  A tak w ogóle: żadnej wojny nie będzie, oprócz tej, która jest w waszych/ naszych głowach. Nie od wczoraj ani od zeszłego wtorku wiadomo, że współczesnego konfliktu w większej niż podwórkowa skali zwyczajnie NIKT nie wygra. Przyszłość (jakakolwiek) homo sapiens po takim konflikcie jest gdzieś na 4 lub 5 pozycji. Na liście jednopunktowej. Taki konflikt nikomu, a zwłaszcza bardzo bogatemu się nie opłaca. Nie po to jest się np hegemonem światowych finansów (i wcale nie o USA tu mowa), żeby stawiać wszystko na kulawą szkapę. Ale z propagandy wojny da się nieźle żyć. Trzeba tylko odpowiednio sterować emocjami publiki, no i jeszcze mieć fajne zabawki do opchnięcia. Po to są te wszystkie doktryny etc dyrdymały. Taki swoisty marketing. Jak z powyższych wpisów wynika - to działa. Ma też duży "plus dodatni" : doskonałe uzasadnienie np podwyższania podatków i / lub budżetów zbrojeniowych. Jest i będzie (się) czym rządzić. Jedynym realnym zagrożeniem może być urażona duma, czyli emocje. Bo wtedy przy tej powszechnej partii szachów nagle okazałoby się, że jednak grali w pokera.
 • 2018-04-16 02:32 | maciekplacek

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  - "gdyz nie wiadomo gdzie jest fakt a gdzie najzwyczajniejsza fikcja bedaca pomyslem Autora. " -
  Zatem, p. vanderetc. prosze oddzielic fakty od fikcji. Jestem ciekaw.
  - "Pojecie wymyslil Mark Galeotti" -
  Prosze wskazac gdzie i kiedy to wymyslil, byle nie cyrylica.
  Alez nie ma "doktryny Gierasimowa", jak nie ma doktryny pierwszego
  uderzenia nuklearnego potwierdzonego w oficjalnej wypowiedzi ich tak,
  jak mu, Szajbu, czy cos takiego.
  Panie vanderetc., tak przeczytalem "The Doomsday.." mam nawet pod reka. Pytanie jest, czy pan przeczytal. Nie po raz pierwszy rzuca pan tytuly.
  Moze zacytuje Ellsberga:
  - "If war came, the United States was ready to obliterate not only the Soviet Union but also China, as a matter of course..."
  ale jednoczesnie, cyt.:
  - "he (Ellsberg) understood the logic of deterrence and the policy challenges that had allowed such an approach to develop."
  Co wiec poeta ma na mysli? Zarowno Rosja bolszewicka jak obecna (juz niemal) doskonale zdaje sobie sprawy, ze zartow nie ma.
  I dzieki temu mamy pokoj na swiecie, wylaczajac proxy wars.
  Zeby Putin byl choc o te 10cm wyzszy i nie musial zadzierac glowy. A tak...
 • 2018-04-16 02:41 | maciekplacek

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  lubat
  "..jak Rosja jest zła, dzika i nieprzewidywalna." - A nie jest?
  - "To ona będzie bombardować cywilów, szczególnie kobiety i dzieci, a także szpitale i szkoły." -
  Bombardowac cywili, szpitale... No, never... To nie w ruskiej doktrynie.
  Zeby niewinnych bomabardowac.. Cos takiego! Nigdy! Bohaterscy spadkobiercy krasnoarmiejcow spod sztandarow: Dawaj czasy ty ...... twoju ....
  - "obrona" coraz bardziej zbliża się do przedmieść Petersburga." -
  Plk. KGB dzielnie broniac przedmiesc Petersburga zajal prewencyjnie Krym, jest na Ukrainie i regularnie bombarduje szpitale, szkoly w pobliskiej Syrii.

  Misiek
  - "O ile pierwszy próbny atak zaskoczył, to kolejne już były z łatwością odpierane, choć dały rosjanom do myślenia." -
  A ktore to byly te kolejne z latwoscia odpierane i czym?
  Umknelo mi to z pamieci.
  - "W obu przypadkach jednak rosjanie nie ponieśli takich strat o jakich mówiono w mediach." -
  Nic nie mowiono, bo nie poniesli zadnych strat - nie byli celem ataku.
  A tam gdzie byli "nieoficjalnie", Amerykanie dopadli ich and mow them down by hundreds.
  - "Wystarczy zajrzeć do opracowań w branży specjalistycznej, która szeroko się o tym rozpisywała." -
  Naprzyklad jakich, prosze mi je wskazac, panie Misiek.
 • 2018-04-16 11:11 | azur

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Indyk myślał o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścięli.
 • 2018-04-16 13:24 | vandermerwe

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  @ maciekplacek

  "Zatem, p. vanderetc. prosze oddzielic fakty od fikcji. Jestem ciekaw.
  - "Pojecie wymyslil Mark Galeotti" -
  Prosze wskazac gdzie i kiedy to wymyslil, byle nie cyrylica."

  Prosze bardzo. W artykule "I'm sorry for Creating "Gerasimov Doctrine"", opublikowanym na stronie Foreign Policy 5.3.2018. Mark Galeotti wyjasnia geneze pojecia ktore wymyslil w 2013 roku komentujac artykul gen. Gerasimowa.
  Pierwsze zdanie artykulu brzmi:
  "I was the first to write about Russia’s infamous high-tech military strategy. One small problem: it doesn't exist."

  Co do reszty niech sie Pan nie wysila. Jeszcze zylka Panu peknie i bedzie klopot.

  Pozdrawiam
 • 2018-04-16 13:59 | vandermerwe

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Jeszcze przy okazji "Doktryny Gerasimowa". Artykul generala, ktory wzieto za doktryne, przedstawial rosyjski punkt widzenia wydarzen swiatowych. Aby sie nie okazalo, ponownie, ze taki sam cel mial wyklad, do ktorego odnosi sie Autor, jednoczesnie twierdzac, ze jest to rozwiniecie nieistniejacej doktryny.

  Pozdrawiam
 • 2018-04-17 01:02 | maciekplacek

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Panie vanderetc,.
  Tak Mark Galeotti pisze w konkluzji, cyt.:
  -"First of all, there is no single Russian “doctrine.” If anything, their campaign is dangerous precisely because it has no single organizing principle, let alone controlling agency. There is a broad political objective — to distract, divide, and demoralize — but otherwise it is largely opportunistic, fragmented, even sometimes contradictory." -
  Kto "wymyslil" The Gerasimov Doctrine?
  Moze to Politico: "The Gerasimov Doctrine It’s Russia’s new chaos theory of political warfare. And it’s probably being used on you."
  Moze Roger N. McDermott: "Does Russia have a Gerasimov Doctrine"?
  Nieistotne kto, faktem jest, ze bedzie ona tak dlugo obecna dopoki plk. KGB nie nakaze nowa.
  Panie vanderetc., pekanie zylek w moim wieku rzadko sie zdarza, natomiast jest plaga bylych parteigenosse wszystkich szczebli. Zdezorientowanych, zdemoralizowanych, rozczarowanych, w glebokiej depresji faktem, ze Rosja bolszewicka okazala sie banka mydlana a nie zadna potega.
  Doktor maciekplacek zaleca; nie zaniedbywac codziennego monitorowania cisnienia i stosowac niskokaloryczna diete. And most of all, to avoid the western media.
  Stick with a RTV, Al Jazeera and Sputnik, you'll live longer.
  In lala land that is.
 • 2018-04-17 13:33 | vandermerwe

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  @ maciekplacek,

  Poprosil Pan o zrodlo dot. doktryny, ktorej nie ma. Podalem. Niech Pan da sobie spokoj i nie ciagnie sprawy jak gumy od majtek. Co probuje Pan w sposob infantylny wykazac?

  Pozdrawiam
 • 2018-04-17 16:52 | Aspiryna

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  "Doktor maciekplacek zaleca; nie zaniedbywac codziennego monitorowania cisnienia i stosowac niskokaloryczna diete. And most of all, to avoid the western media. Stick with a RTV, Al Jazeera and Sputnik, you'll live longer.
  In lala land that is."

  I znowu panski dwujezyczny belkot na forum? Wciaz cierpi pan na rozdwojenie jazni??
 • 2018-04-17 16:58 | Aspiryna

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Nalot na Tokio w marcu 1945 (zginelo ponad 100 tysiecy ludnosci cywilnej), nalot na Drezno (25 do 30 tysiecy zabitych), Hiroschima, Nagasaki... To tylko niektore przyklady z historii jak "dbano" o ludnosc cywilna.
 • 2018-04-17 17:47 | azur

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie.
 • 2018-04-18 03:26 | KTD

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Artykul dosyć jednostronny co nie było trudne do przewidzenia skoro Polska jest członkiem NATO i ma skomplikowane relacje z Rosja. Rosyjska doktryna wojskowa ma raczej znaczenie regionalne niż ogólnoświatowe. Jest to uwarunkowane w znacznym stopniu ekonomicznie i geograficznie. Rosja nie jest w stanie wydawać na zbrojenie tyle pieniędzy ile wydają Stany czy Chiny. Druga poważna przeszkoda dla Rosji aby stać sie prawdziwym światowym mocarstwem jest brak baz morskich, z których Rosja mogłaby używać swoją flotę cały rok. Jedynym takim portem, którego wody nie zamarzają jest Sewastopol, ale on ma tylko regionalne znaczenie ze względu na turecka kontrole Bosforu i kontrole Morza Śródziemnego przez państwa NATO. pomimo tych ograniczeń.jak istotny dla Rosji jest ten port świadczy rosyjskie poparcie dla Asada (jest to oczywiście jedna z przyczyn poparcia dla reżimu w Syrii). Syria jako jedyny kraj srodziemnomorski pozwala Rosji na utrzymanie niewielkiej, ale istotnej bazy naprawczo-zaopatrzeniowej w Tartus. Niedawny plan jej rozbudowy spotkał sie z ostrym sprzeciwem ze strony krajów NATO.
  Poza tym, aby zrozumieć rosyjski potrząsanie szabelka trzeba sie wczuć w ich sytuacje i spróbować sobie przypomnieć jak zareagowały Stany Zjednoczone na próbę Chruszczowa instalowania głowic nuklearnych na Kubie. Nikt nie lubię mieć uzbrojonych wrogów blisko swojej granicy. Wystarczy popatrzeć na to z jaka determinacja Chiny próbują przejąć kontrole nad Morzem Południowochińskim i Tajwanem.
  Można Rosji nie darzyć sympatia (trudno lubiec Rosję śledząc poczynania Putina), ale pisząc ten artykuł powinno się zdobyć na trochę obiektywizmu w ocenie "mocarstwowych" możliwości Rosji.
 • 2018-04-19 03:23 | maciekplacek

  Re:Jaka będzie wojna przyszłości według Rosji?

  Panie Bajer albo Bayer,
  Nie co jest wiekszym belkotem, krokodyle lzy nad Dreznem i Nagasaki a slowa o przyczynach. Musi pan byc z glebokiej prowincji zzaKresowej zeby nie wiedziec o Wieluniu, Warszawie, Canterbury na dlugo przed Hamburgiem.
  Kompletna wrecz bezdenna beznadzieja.

  Pane vanderetc, jest pan takim ideologicznym mosquito.
  Czy ma pan klopoty Polopriny z czytaniem?
  Doktryny zbrodni beda tak dlugo jak dlugo na Kremlu sa zbrodniarze.

  KTD
  A jakich uzbrojonych wrogow w bron nuklearna ma Rosja blisko swojej granicy?
  Zapewne chodzi tu o Estonie.