Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

„Oni” i „my”, czyli jacy są Polacy

(8)
„Oni” mają naród, wyklętych i Smoleńsk. A „my”? „Oni” mają strach przed uchodźcami, Żydami, Rosjanami i Niemcami, Brukselą. A „my”?
 • 2018-04-25 03:06 | KTD

  Re: Oni są jacyś inni

  Większość, jak pokazują badania opinii publicznej, zmienna jest. W czasach kiedy poczucie zagrożenia lub niepewności jest bardziej odczuwalne, jak w dzisiejszych czasach, ta większość wybiera kupę. W kupie bezpieczniej bo tu jesteśmy "my" razem, a poza kupa są "oni" -inni, obcy, którzy nam zagrażają.
  Kiedy czasu względnego spokoju wrócą kupa już nie będzie tak pociągająca dla zmiennej większości. Wtedy bardziej kuszący będzie hedonizm i indywidualizm.
  Postacie jak pan Maciarewicz, czy pan Owsiak są symbolami dwóch odmiennych mniejszości miedzy którymi, większość sie przemieszcza w zaleznosci od tego jak prostrzego sytuacje w swoim bliższym czy dalszym otoczeniu.
 • 2018-04-26 14:40 | Xerocopia

  Re:„Oni” i „my”, czyli jacy są Polacy

  Celne uwagi, choc troche chyba mylace. Czy Autor bierze pod uwage, ze podzial "my" i "oni", ktory opisuje, nie jest podzialem "my" i "oni", na ktory powolal sie Kaczynski i ktory wyniosl go do wladzy? Otoz Kaczynskiego wynisol do wladzy podzial spoleczenstwa, ktory zarysowal sie nawet nie od razu po 1989 r., ale pozniej, moze od wejscia Polski do UE, a moze dopiero po roku 2010 r. A chodzilo o to, ze postepowal calkowity rozziew w podziale fruktow, ktore plynely z gospodark i rozwoju kraju. Szlo o to, ze byly srodowiska dla ktorych w Polsce nie bylo rzeczy niemozliwych (od dostepu do pieniedzy, po sluzbe zdrowia i przychylnosc wymiaru sprawiedliwosci) - i to bylismy wlasnie "my", a "oni" to byla reszta - w najmiekszym skrocie odcieci od frutow. Tutaj trzeba szukac podzialow, a nie w "nadbudowie", ktora przyszla pozniej...
 • 2018-04-26 22:44 | aafilip

  Re:„Oni” i „my”, czyli jacy są Polacy

  Dziękuję za ten artykuł. Trochę poukładał mi w głowie.
 • 2018-04-28 22:25 | elik3p

  Re:„Oni” i „my”, czyli jacy są Polacy

  Brawo panie Jacku! Wiem na kogo nie glosowac. ale nie wiem na kogo glosowac. Terwz rozumie dlaczego.
 • 2018-04-30 08:20 | Kolnromlew

  Re:„Oni” i „my”, czyli jacy są Polacy

  ..i jeszcze jedno nas dzieli: "Oni" nie przeczytają tego tekstu do końca, a jeżeli nawet przeczytają, to nie zrozumią...
 • 2018-04-30 14:53 | ThomasZNiemiec

  Re:„Oni” i „my”, czyli jacy są Polacy

  Ciekawy artykuł. Patrząc na to ze strony zagranicy jest ewidentnie widać jeszcze inna istotna rożnica między Wami: Dla "Was" (czyli dla "gorszego sortu Polaków") przede wszystkim jednostka ma charakter i cechy. Wy myśliście że np. ojciec może być komunistą ale syn może być i tak dobrym demokratem. Wy akceptujcie wtedy syna. Tak jak jest tradycja na zachodzie. Oni myślą że jeśli ojciec jest zły wtedy syn też (hasło "resortowy dzieci"). Dla nich narod ma cechy a charakter.

  Dla nich przynależność narodowa człowieka jest istotna, narod. Dla nich panstwo w sensie konstytucja jest nie wazne. Dla Was ochrona i budowanie panstwa są istotne a przynależność narodowa czlowieka jest mniej ważna, tylko raczej jednostka. Wy myśliście że np. Niemiec może być mimo wszystkiego (historia) dobrym człowiekiem a Polak może być zły, oni myślą że Niemiec (a nawet Francuz, Anglik, czyli krótko facet z zachodu) przez definicję jest złym człowiekiem a Polak najlepszy, tak jak tygrys jest zawsze "zły" a królik "dobry". Nawet złodziej parfumu w Berlinie - jeśli to Polak - jest według nich lepszy od Niemca który nie kradnie ale jest niemcem. Dla Was to bez różnic gdzie ktoś kradnie.

  Patrząc na historii nie myślę (tak jak w arytkułe napisany) że Wy żyjecie w teraźniejszość a oni w historii. Różnica jest raczej znowu ta sama: Wy myśliście że 1) tatuowany POLAK który siedzi cały dzien z smartfonem na facebooku w internecie a ogląda amerikanskie serialy a słucha Hip-Hopa a 2) tatuowany NIEMIEC który siedzi cały dzien z Smartfonem na facebooku w internecie a ogląda amerikanskie serialy a słucha HipHopa to (według Was) jakis podobni ludzi. Oni (PiS, Kukiz, ONR) myśla że Polak (ten w internecie) a drugi Polak w 1410r w Grundwaldzie są w jednej grupie a tak analogycznie Niemiec w 1410r a ten 2018 są w drugiej grupie.

  Tak samo jeśli chodzi o religii itd itd. Dla nich grupa, dla Was jednostka.
 • 2018-05-02 21:31 | dutes

  Re:„Oni” i „my”, czyli jacy są Polacy

  Dawno nie czytałem tak analitycznego ogólnego tekstu opisującego podział społeczeństwa w RP. Czy ktoś wykorzysta opracowane wnioski? To jest, ktoś z kierownictw partii anty PIS-owskiech aby je wdrożyć w swojej działalności? Bardzo bym tego chciał.
 • 2018-05-08 15:30 | janWS

  Świetny tekst!

  Bardzo dobry artykuł. Obowiązkowa lektura dla całej politczynej opozycji w Polsce!