Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Trwa nagonka na prof. Baumana. Znów chcą poprawiać historię

(14)
Na muralu przedstawiającym Zygmunta Baumana pojawiły się napisy „morderca” i „major UB”. Realizatorami tzw. polityki historycznej znowu stali się tzw. nieznani sprawcy.
  • 2018-05-25 15:45 | Dariusz1234

sprawa Baumana

Nie jest mi po drodze ani z Jarkiem Naczelnikiem ani tym bardziej z jakims Pieta. Ale moja niechec do tych ludzi nie pozbawia mnie obiektywizmu.
    Bauman byl majorem KBW czyli odpowiednika NKWD. Mial krew na rekach. Walczyl z polskimi patriotami I ich zabijal. Upamietnianie go w wyzwolonym kraju jako osobe pozytywna musi budzic watpliwosci co do faktu wyzwolenia I intencji chwalacych.
    Nie zamierzam glosic pogladow ze nalezy go posmiertnie cwiartowac na kawalki, odciac mu cokolwiek nadaje sie do odciecia I wymazac w smole. Ale nie zgadzam sie na honorowanie kogos kto na takie honorowanie nie zasluzyl. Bauman nie zasluzyl na honorowanie w zadnej spolecznosci nie z uwagi na jego osiagniecia naukowe ale z uwagi na podly character. Nie zasluzyl w szczegolnosci w spolecznosci polskiej.
  • 2018-05-25 17:38 | Slawomirski

Re:Trwa nagonka na prof. Baumana. Znów chcą poprawiać historię

W tym czasie gdy Bauman umacnial wladze sowiecka w Polsce inni Polacy byli wiezieni w syberyjskich lagrach. Dalsza perspektywa zezwala na ocene wyborow dokonanych przez ludzi. Kazdy ma do tego prawo.

Slawomirski
  • 2018-05-25 18:05 | AOlsztynski

Z prof. Baumannem mam problem. Podobno w latach 40-50. dokonywał niegodziwych rzeczy. Z drugiej strony jego wnikliwa krytyka liberalizmu jest niedościgła do dziś. Dostrzegł jej ciemne strony, co ogłosił w swoich książkach, szybciej niż ktokolwiek wcześniej.

Oto próbka jego diagnozy:

Rynek, który podporządkował sobie niegdyś stosunki produkcji, dzisiaj podporządkował sobie wszystkie formy relacji międzyludzkich.
    Metki, loga i marki to narzędzia służące ustalaniu prestiżu i pozycji społecznej.
    Szczęście polega na zdobywaniu rzeczy, na które inni nie mają szans ani widoków.
    Żyjemy w świecie jednostek owładniętych pragnieniem doznawania coraz mocniejszych wrażeń i w coraz mniejszym stopniu zainteresowanych. dostosowaniem się do potrzeb innych, w coraz mniejszym stopniu ceniących sobie uległość i umiejętność rezygnacji.
    Poczucie własnej wartości i mocy, wyniesione z demonstrowania swoich przewag, osiąga się kosztem upokorzenia przeciwnika.
    Przestaliśmy postrzegać nasze życie w kontekście zobowiązań wobec czegokolwiek, co nie dotyczy bezpośrednio nas samych.

Prawda, że trafnie?

A co powiecie na to:

https://antyliberalny1.blogspot.com/2017/10/bez-wyrzeczenia-niewygody-i-przykrosci.html

albo na to:

https://antyliberalny1.blogspot.com/2017/10/a-propos-polski.html
  • 2018-05-25 19:30 | rickrick

niepewnosc !!!

... pod rzadami Baumanow i jego towarzyszy niepewnosc byla powszechna... strzal w tyl glowy z nagana mogl sie zdarzyc w kazdym momencie ...major Bauman na zartach sie nie znal...

...mlodego Baumana uwiodl komunizm tak jak mlodych SS-manow uwiodl hitleryzm...
  • 2018-05-25 22:14 | turpin

To istotnie nieładnie, że Prof. Baumanowi wypomina się życiowe wybory z młodości, dokonane w bardzo szczególnych okolicznościach. Świadczy to o nieznajomości historii i tunelowym postrzeganiu rzeczywistości.

Ale mała nagonka by nie zaszkodziła. Za nałogowe używanie Ctrl+c/Ctrl+v.
  • 2018-05-26 01:25 | zza kałuży

"antysemickiej nagonki końca epoki Gomułki i po Marcu 1968"
    Widzę że panu redaktorowi bardzo łatwo przychodzi posługiwanie się rydzykowym, bezosobowym językiem.
    Kto organizował, kto inicjował ową "antysemicką nagonkę końca epoki Gomułki"?
    Brazylijczycy? Filipińczycy? Fryzjerzy? Kwiaciarki czy mleczarki?
    Szanownemu panu redaktorowi szklankę wody polecam, coby sobie popił, polityczne usteczka przepłukał, wtedy łatwiej mu przez gardło przejdą nazwiska inicjatorów, organizatorów i wykonawców "antysemickiej nagonki końca epoki Gomułki". Razem z ich przynależnością ideową, narodową i partyjną.
    A co do wyboru reprezentantów tych podobno 13 tys. wyjechanych to ktokolwiek wyboru tego dokonywał musiał mieć wyjątkowe poczucie humoru. Żadnego sędzi? Żadnego prokuratora? A to pech.
  • 2018-05-26 19:38 | Alice_

Jeden z niewielu naprawdę wybitnych Polaków światowej sławy. Nie stać nas na to, żeby takich ludzi nurzać w błocie. Nie jestem bez grzechu sama, więc nie rzucam kamieniem. I innym to samo polecam.
  • 2018-05-26 20:13 | wladimirz

@Dariusz1234 Poducz się historii

KBW to nie było żadne NKWD tylko wojska wewnętrzne, do których kierowano ROZKAZEM. A służyły np. do walki z rezunami z UPA czy uzbrojonymi maruderami powojennymi ... Bauman był w tych wojskach w komórce polityczno-wychowawczej. Czyli zajmował się układaniem motywujących pogadanek politycznych dla żołnierzy. Słowem można wiele rzeczy zrobić, ale zamordować kogoś jest dość trudno ... ;-)
  • 2018-05-26 20:28 | wladimirz

@zza kałuży Są jeszcze 2 podmioty, które na marcu 1968 roku zyskały, a o których zwykło się milczeć

Jeden wymienia, niewątpliwie znakomicie poinformowany i ustosunkowany ... prof.Adam Schaff w książce "Książka dla mojej żony". Schaff - najwyższy rangą polski Żyd represjonowany wtedy (mimo to nie wyjechał!) - twierdzi, że Marzec był kontrolowany przez radzieckie służby, które chciały dzięki niemu umieścić, w ramach masowej emigracji, nową agenturę na Zachodzie. Z kolei płk. Aleksander Makowski z wywiadu cywilnego PRL, syn wieloletniego zastępcy szefa tego wywiadu (również w marcu 1968!) stwierdza ostrożnie, bo w formie beletrystycznej, mniej więcej to samo oraz dodaje że również Izrael zyskał kilka tysięcy wykwalifikowanych kadr i wojskowych, technicznych i innych. Więc całkiem jest możliwe, że te 2 siły tylko wykorzystały pęd części młodszego aparatu PRL do stołków ... ;-)
  • 2018-05-27 00:29 | murator

"Może jakieś narty?"

Polecam numer Wojskowego Przegladu Historycznego Nr...(?) z 1989 roku a w nim artykul o pomordowanych w Katyniu oficerach wyznania mojżeszowego (~900). Pomordowanych przez "Baumanów" wlasnie ! Bauman to morderca i tyle
  • 2018-05-27 09:15 | samba kukuleczka

Fragment jednego z kilku wywiadów z profesorem w ostatniej GW:

„To znaczy wybrałem jedynie wtedy, gdy będąc w moskiewskiej milicji, poszedłem do Związku Patriotów Polskich i poprosiłem, żeby mi załatwili przeniesienie do 1. Armii. A potem zrobili z 4. Dywizji KBW, i to był jakby dalszy ciąg.

„Jak się skończyła wojna, to oczekiwałem demobilizacji, marzyłem o powrocie na studia, ale ona nie przychodziła, a to, by prosić o wyjście z wojska, jakoś nie wpadło mi do głowy. Poza tym chciałem budować socjalizm, a to była forma budowania socjalizmu.

A już na pewno nie wstydzę się wyboru wartości, jakiego dokonałem wtedy, bo nie tylko do dziś go nie poddaję krytyce, ale jeszcze bardziej się w nim utwierdziłem.”
  • 2018-05-27 09:25 | samba kukuleczka

Jest jedna ciekawa historia o której pisze Bauman chyba w „Ponowoczesności jako źródle cierpień”.

Lata 70-te.Porywano wówczas często samoloty. Tak więc porwano samolot linii ( ale nie róbmy w tym momencie kryptoreklamy przewoźnikowi) jakiejś linii. Na pokladzie terroryści i jak to terroryści nie wyciągają z kieszeni chusteczek higienicznych, ale jakiegoś kałacha i wśród załogi robi się ciepło, bo mówią, że na następnym skrzyżowaniu nie lecimy prosto, ale każą skręcać pilotowi w lewo . I tak , i tak dalej.
    Na szczęście cała historia kończy się tak jak w bajce o Czerwonym Kapturku, czyli szczęśliwie.
    Pasażerowie cali i zdrowi wracają do domów ze swoimi żonami, partnerkami życiowymi,koleżankami z poselskich ław teściowymi, szwagrami itd.

I po jakimś czasie, jakiś dziennikarz chciał powrócić do tej sprawy i próbował się skontaktować z pasażerami tamtego samolotu.
    I tu niespodzianka, Duża i nieprzyjemna niespodzianka.
    Okazuje się ,że większość z tych par, bardzo kochających się przed , po locie okazywała się być związkami na krótką metę.
    Rozwodzili się rozstawali, odchodzili od siebie.
    Przyczyna?
    Tak jak przed tym traumatycznym zdarzeniem ( porwaniem) okazywali się być odpowiedzialnymi, cudownymi, jedynymi partnerami, tak w momencie krytycznym wychodziło szydło z worka.
    W momencie który mógł być ich ostatnim w ich życiu, okazywało się jakimi byli tchórzami, egoistami, miernotami .którzy dla jednej godziny życia są w stanie zrobić wszystko. Kochany przed godzina partner okazywał się być pierwszym do wypierd… przez drzwi samolotu. Aby tylko uratować siebie.

I dlatego bardzo rzadko staram się oceniać innych z przeszłości.
    Ich poczynania , decyzje były jakie były, a ja nigdy się nie dowiem , jak sam postąpiłbym, na ich miejscu.

Tej nauki udzielił mi Bauman w przytoczonej historii.

I oczywiście każdy myśli z pewnością, że w czasach kiedy Bauman pracował tam gdzie pracował, On byłby tym jedynym walecznym i niezłomnym i dzisiaj mógłby wypinać pierś obwieszoną orderami jak sołdat Krasnej Armii za zdobycie germańskiego Berlina.
  • 2018-05-27 19:38 | samba kukuleczka

A propos niezbyt chwalebnej biografii - zdaniem niektórych - profesora Baumana związanej z pracą w mało cenionych dzisiaj strukturach uznawanej przez wszystkie - włącznie z Ojczyzną Józefa Wissarionowicza - mocarstwa Polski Ludowej to pragnę w tym miejscu przytoczyć opinie znanego polskiego poety o tamtym, tużpowojennym okresie.
    Otóż zdaniem Miłosza były to czasy takiego zachwytu komunizmem - szczególnie inteligencji europejskiej, ale i nie tylko - że tylko największe skurw... nie popierały modelu ustrojowego Rosji.
    Orwell ponoć nie mógł znaleźć w całym Londynie żadnego wydawcy który wydrukowałby mu "1984". Wszędzie Go brali za amerykańskiego agenta.

Dzisiaj oczywiście wczorajsi skurw... robią za bohaterów niezłomnych, a tych których noszono wówczas na rekach muszą pokutować za grzechy młodości.
    Ale prawdopodobnie za parę lat, jak kapitalizm spocznie w Alei Potępionych, a zglobalizowany świat wyprze się pojęcia" "naród" znowu na cokoły pomników powrócą bohaterowie tamtej epoki.
    I oczywiście również Zygmunt Bauman.
    Chociaż jego zasługi są o wiele bardziej uniwersalne.
  • 2018-09-15 07:12 | AOlsztynski

Dopiero teraz przeczytałem i muszę przyklasnąć! Tez tak uważam.