Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Irlandia za legalnym dostępem do aborcji

(7)
Pierwsze wstępne wyniki referendum aborcyjnego w Irlandii wskazują na wyraźną wygraną zwolenników legalnego dostępu do zabiegu usunięcia niechcianej ciąży.
 • 2018-05-26 08:49 | IwonaSz

  Kościół katolicki w Irlandii

  Kościół katolicki w Irlandii już od dawna nie ma zadnych wpływów, pozycji i autorytetu. Gdyby włączył się do kampanii przeciwko legalizacji aborcji, na TAK głosowałoby jeszcze większy procent irlandzkiego społeczeństwa. Kościół katolicki w Irlandii bardzo dobrze zdaje sobie z tego sprawę i siedzi cicho. Może i kiedyś w Polsce do tego dojdzie ale najpierw Polacy zmądrzeć muszą :)
 • 2018-05-26 11:03 | handzia55

  Re:Irlandia za legalnym dostępem do aborcji

  Podobno media brytyjskie tak wyprały Irlandczykom mózgi, że zagłosowali za dopuszczalnością aborcji. Tak twierdzi prawicowy autorytet ksiądz Zieliński.
 • 2018-05-26 17:10 | jrcanonia

  Re:Irlandia za legalnym dostępem do aborcji

  Irlandia przestała być ostoją konserwatyzmu, myśli po europejsku. Irlandczycy wybrali sobie premiera pochodzenia hinduskiego, na dodatek homoseksualistę. Teraz pokazali, co myślą o prawach kobiet.
 • 2018-05-27 00:26 | roman17

  Re:Irlandia za legalnym dostępem do aborcji

  "Postępowe" społeczeństwa na świecie rosną w siłę. Jak normalny człowiek może przyjmować możliwość zabicia 6 miesięcznego dziecka z uśmiechem. W USA ileś lat temu SN dopuścił aborcję bez ograniczeń (do końca 9 m-ca). Jaki skutek-najniższa ilość urodzeń od lat. "Postępowe" społeczeństwa zmierzają do samounicestwienia, a aborcja jako metoda kontroli urodzeń to barbarzyństwo i nic tego nie zmieni (nawet p. redaktor Szostkiewicz z wszystkimi "postępowymi" dyskutantami na forum Polityki).
 • 2018-05-27 11:24 | waldi-14

  Re:Irlandia za legalnym dostępem do aborcji

  To nie Kościół poniósł klęskę, to Irlandczycy ponieśli klęskę. Uznali, że nie powinni się już rozwijać. Jako naród schodzą ze sceny. Czas Irlandczyków się skończył. No cóż na ich miejsce przyjdą inni - próżni być nie może. Pytanie tylko po co tyle wieków walczyli z Anglikami o zachowanie swojej niepodległości.
 • 2018-05-27 14:00 | kaesjot

  Re:Irlandia za legalnym dostępem do aborcji

  roman17 i waldi-14
  Przeanalizujcie sobie ( choćby na podstawie danych z Wikipedii ) wskaźnik urodzeń na 1000 mieszkańców w Polsce na przestrzeni lat od 1921 roku i jakie w tym czasie obowiązywały przepisy dotyczące aborcji.
  1921-30 - śr. 33,5 , trend - stabilny, aborcja - prawnie zabroniona
  1931-38 - śr. 26,7, trend - spadkowy, aborcja dopuszczalna w określonych przypadkach
  okres wojenny - brak danych, aborcja wg prawa okupanta - bez ograniczeń.
  1945-55 -śr. 29,4 , trend - stabilny, aborcja dozwolona w określonych przypadkach
  1956-65 - śr. 22,5, trend - spadkowy, prawo aborcyjne zliberalizowane, praktycznie bez ograniczeń.
  1966-84 - śr. 18,3 trend - stabilny, prawo aborcyjne - j.w.
  1985-98 - śr. 13,8, trend - spadkowy., prawo aborcyjne - od 1993 zaostrzone
  od 1999 - 2016 - śr. 9,9, trend - stabilny, prawo aborcyjne - zaostrzane.
  Jak widać z powyższych danych ograniczanie prawa i silna presja pewnych środowisk (w tym KRK ) do całkowitego, bez wyjątków jej zakazu w praktyce przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Można też przyjąć tezę, że na dzietność polskich rodzin wpływają inne czynniki niż prawo aborcyjne.
 • 2018-05-28 09:05 | andrzejowy

  Re:Irlandia za legalnym dostępem do aborcji

  Wydaję mi się że to już najwyższa pora w XXI wieku :)