Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

(13)
Riksdag przyjął regulację, zgodnie z którą za gwałt uznaje się także taki kontakt seksualny, na który jedna ze stron nie wyraziła zgody w sposób nie budzący wątpliwości, słowem lub gestem.
 • 2018-05-26 20:59 | lubat

  Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  Bardzo współczuję Szwedom. Szwedkom też, bo to "prawo" dotknie nie tylko samców.
  Problem z seksem polega na tym, że to jest zdarzenie intymne, bez świadków i najczęściej połączone z dużymi emocjami obydwu stron, emocjami często sprzecznymi, często też niespełniającymi oczekiwań. Otwiera się więc olbrzymie pole do nadużyć, "wyrównywania porachunków" zupełnie z seksem niezwiązanych. Poza tym to "prawo" łamie podstawową zasadę prawną mówiącą, że to oskarżonemu trzeba udowodnić jego winę, a nie on ma udowadniać swoją niewinność.

  Ten temat był poruszony kilka dni temu w mediach niemieckojęzycznych i najczęstszą radą czytelników dla Szwedów było, by przed aktem seksualnym delikwent udał się z partnerką do notariusza i tam sporządzili i podpisali akt zgody na seks. Żadna inna opcja nie jest potencjalnie bezpieczna dla mężczyzny.
 • 2018-05-26 22:21 | znafca in spe

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  Najlepiej miec pisemna zgode poswiadczona przez notariusza.
 • 2018-05-26 22:27 | Jarek16

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtówe cudze

  Gwałt to niekoniecznie przemoc. Zabójstwo to niekoniecznie pozbawienie życia. Kradzież to niekoniecznie bezprawne przejęcia
 • 2018-05-26 22:47 | turpin

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  >>Przestrzegają też, że wzrośnie liczba nieprawdziwych oskarżeń, powodowanych zemstą. To znany argument, często wysuwany w sytuacjach, gdy brakuje ochoty na zmierzenie się z problemem nadużyć seksualnych.<<

  No, i?...
 • 2018-05-27 09:24 | Anna78

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  " ważne, w Polsce nadal brak zgody ofiary na przemoc powinien być przez nią odpowiednio zademonstrowany. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 26 lipca 2001 r. ofiara powinna uzewnętrzniać brak zgody poprzez stawianie fizycznego oporu, w tym krzyk i płacz"
  Co oczywiscie biorac pod uwage reakcje fight/fright/freeze (walka/ucieczka/niemoznosc reakcji) w przypadku gwaltu czy innej traumy jest czesto po prostu fizycznie niemozluwe... Brawo Szwecja.
 • 2018-05-27 11:06 | Prowincjusz

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  Uchwalić prawo to żaden problem, przykładowo nasz parlament obecnej kadencji jest w tym mistrzem, ale jak wyegzekwować je w praktyce ... Jeśli w Szwecji relacje miedzy partnerami są podobne jak u nas to owo tak lub jego brak odbywa się w chwili intymnej pozbawionej raczej świadków, a prawo ponoć ma być bezstrone słowo przeciw słowu. Powinniśmy się raczej skupić na wychowywaniu młodych ludzi, wyuczeni na internecie i filmach klasy B do P,zachowują się według mało budującego wzorca.
 • 2018-05-27 13:05 | mickor

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  "Wbrew wielowiekowej tradycji tacitus consensus, milczącej zgody, od teraz także milczenie będzie mogło oznaczać „nie”, a brak oporu – sprzeciw"
  W takim razie jedynym sposobem dla Szweda, żeby pójsć z kimś do łóżka jest podpisanie kontraktu potwierdzającego zgodę pisemnie wraz z wyszczególnionymi praktykami, których zgoda dotyczy i tak dalej... Nie chcesz się spowiadać notariuszowi ze swoich upodobań ? Witamy w sądzie za kilka lat, kiedy partnerce uwidzi się wyciągnąć od klienta kasę. Szwecja zasłynęła już jako światowa stolica gwałtu, teraz zgłaszanie byle uchybienia w tej kategorii niesie ze sobą prawne i i finansowe zachęty. Ktoś wątpi, że liczba gwałtów w Szwecji może jeszcze wzrosnąć ?
  Zrzucenie ciężaru dowodu na oskarżonego to domniemanie winy. Tym samym Szwecja nie jest już krajem demokratycznym. Jestem też w stanie założyć się o spore pieniądze, że nigdzie w tym Szwedzkim prawie nie wspomina się ani razu o męskich ofiarach przemocy w rodzinie i molestowania seksualnego, czy gwałtu. Jeżeli w Polsce takie prawo zostanie uchwalone, cóż... można równie dobrze zacząć gwałcić bo oskarżenia i tak są nieuniknione, a uniewinnienie i tak nic nie zmienia.
 • 2018-05-27 16:37 | Kavar

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  A wiec prawo szwedzkie odchodzi od starodawnej zasady, ze to oskarzonemu trzeba udowodnic wine, a nie on ma udowadniac swoja niewinnosc. Juz widac to na przykladzie Assange, oskarzonego o gwalty, choc jego rzekome ofiary zjawily sie dobrowolnie w jego mieszkaniu, a o 'gwalcie' przypomnialy sobie po kilku latach..Jak zaznaczyl lubat, seks to zazwyczaj wydarzenie intymne, wec w jaki sposob mezczyznama udowodnic,ze partnerka 'jasno wyrazila' swoja zgode?
  A tak w ogole to czemu ta regulacja mowi wylacznie o kobietach?Czy mezczyzni nie padaja ofiarami gwaltow?Czy jesli kobieta 'wsiadzie' na pijanego mezczyzne bez jego zgody,to jest to gwalt czy tez nie?Albo jesli szefowa szantazuje podwladnego zwolnieniem, jesli sie z nia nie przespi?Czy prawo w Szwecji chroni wylacznie mezczyzn-muzulmanow?
 • 2018-05-28 07:47 | zly

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  @mickor
  Generalnie we wspolczesnej kulturze zachodniej oskarzenie o molestowanie badz gwalt= skazanie bez sadu i dowodu winy. Feministki odkryly nowa bron. Pani gierak-Onoszko pisze z wyrazna satysfakcja, ze oto kazdy mezczyzna bedzie teraz drzal ze strachu przed oskarzeniem.
  Tyle ze bron ta wkrotce przestanie dzialac. Otoz oskarzyc o molestowanie nie mozna mezczyzn-muzulmanow,tych bowiem chroni zasada politycznej poprawnosci. Szwedzka policja nigdy nie aresztuje muzulmanina oskarzonego o gwalt. A wiec nalezy zapuscic brode, zalozyc czapeczke, skrzyknac paru kumpli i gwalcic juz mozna- rzecz jasna,w imie Allaha..
 • 2018-05-28 09:10 | andrzejowy

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  Słowem lub gestem? Czyli teraz przypadkowy flirt może się skończyć więzieniem?
 • 2018-05-28 13:36 | mickor

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  @zly
  Nie żyłem w Szwecji, więc nie wiem tego na pewno ale słyszałem te wszystkie historie o strefach zamkniętych i gangach. Choć tu bardziej na czasie jest teraz UK i historia Tommy'ego Robinsona. Nie zgadzam się jeszcze ze stwierdzeniem, że "tak już teraz jest w kulturze zachodniej". Ten ruch jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju i są ludzie, którzy z tym walczą.
  A metody walki są proste - po pierwsze "zasady Mike'a Pence'a". Nigdy nie przebywać w towarzystwie kobiet bez świadków. Każde spotkanie biznesowe czy prywatne przynajmniej przy otwartych drzwiach. Żadnych kontaktów seksualnych bez kontraktu.
  Po drugie - wielu uznaje, że należy się dwa razy zastanowić zanim kobietę zatrudnimy w firmie - to zawsze niesie ze sobą potencjał oskarżeń... a wiadomo, oskarżony = winny. Paradoksalnie, ta polityka "świętych krów" przylepi kobietom metkę zagrożenia, co zamknie przed nimi wiele drzwi. Profesjonaliści nie lubią niepotrzebnego ryzyka.
  Po trzecie - pozostaje introspekcja. Czerwona pigułka. Od dziesięcioleci powtarza się, że kobieta faceta nie potrzebuje do niczego. Być może czas byśmy my też ucięli ten sznur zależności, znaleźli inną drogę realizacji... karierę, hobby, podróże, naukę, medytację, sztukę... cokolwiek. W końcu uzależnianie swojego szczęścia i spełnienia od jakiejś innej osoby nigdy nie było dla nas szczególnie zdrowe.

 • 2018-06-14 19:14 | AOlsztynski

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  Racje ma „lubat”.
  Tak to jest jak „nowa” ideologia wciska się w każdą dziedzinę życia! Jaka to ideologia? To chyba oczywiste: liberalno-lewicowa.

  Najważniejsza uwaga, to ta, iż takie podejście przede wszystkim obróci się przeciwko samym kobietom. Choć może o tym jeszcze nie wiedzą.

  Uwaga ogólna: między gwałtem zadawanym przez samca a pisaniem partnera do kobiety „podania o rozpatrzenie” jest duże continuum możliwości. Już kiedyś tu pisałem, że może współczesne społeczeństwo wymaga jakiegoś kodeksu regulującego stosunki społeczne.
  Kiedyś wystarczało przestrzeganie dekalogu…
 • 2018-06-22 10:41 | Hrobot

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  "Brak wyraźnego sprzeciwu nie oznacza cichej zgody – bierność nie oznacza akceptacji. Jeśli więc np. kobieta nie będzie protestować i przeciwstawiać się próbom zbliżenia, nie można uznać, że się na nie zgadza. Nowe prawo zakłada, że kobiety nie muszą sygnalizować mężczyznom, że ich zaloty są niechciane i nie muszą głośne protestować – to mężczyzna ma obowiązek upewnić się, że ma prawo o taki kontakt zabiegać"
  Czyste szaleństwo, o zgrozo, sprawiające autorce dziką satysfakcję.