Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

(27)
Chcieliśmy, to mamy. Upublicznienie oferty stacjonowania na stałe dywizji wojsk USA za 2 mld dol. jest żywo dyskutowane na świecie. U części sojuszników budzi szok.
 • 2018-05-30 11:33 | jrcanonia

  Dwa miliardy za dywizję

  Putin pęka ze śmiechu. Głupie Polaczki trzęsą portkami. Ani mu w głowie zająć Polskę i wziąć 38 milionów braci-Słowian na utrzymanie.
 • 2018-05-30 13:15 | turpin

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Podana kwota polskiego 'dofinansowania' dla amerykanskiej dywizji jest zdumiewajaco zbiezna z wczesniej podanym - przez tego samego Autora - kosztem stworzenia polskiej dywizji pancernej de novo...
 • 2018-05-30 14:58 | woytek

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Za pożyczone pieniądze, które ma oddać polski podatnik, rząd Polski sprowadza sobie dywizję pilnującą realizacji ustawy nr 447, która ma zmienić właściciela Polski, tego to nawet nie grali w czasach opisanych w "Królu Ubu", gdzie rzecz się działa w Polsce czyli nigdzie.
  To nie na kolano cierpi naczelnik IV RP, tylko rozum mu odebrało, co pozostaje tajemnicą, chronioną przed opinią publiczną przez elity otaczające naczelnika.
 • 2018-05-30 17:39 | kaesjot

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Jak te 2 mld USD wydamy na organizację NASZEJ, POLSKIEJ dywizji pancernej to mamy pewność że będzie ona bronić NAS a złożone w NASZYCH zakładach przemysłu zbrojeniowego zamówienia na wyposażenie tejże dywizji da pracę Polakom a część środków wróci do budżetu w formie podatku.
 • 2018-05-30 17:43 | Slawomirski

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Dobry pomysl. Rosja liczy sie z USA. Z Polska nie.
 • 2018-05-30 19:03 | zxcvb

  Dywizja czy brygada

  Mowa jest o brygadzie pancernej. Utrzymanie dywizji to dużo większe pieniądze.
  Co by to nie było, nie stać nas na to. I po co nam tu obce wojska. Polskie wojsko będzie znacznie tańsze, no i będzie nasze.
 • 2018-05-30 19:20 | rs_

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Zdumiewa prezentowany sposób myślenia p. Świerczyńskiego.
  Mówi, że mamy na wschodzie wroga, który chce nas atakować i nawet się nie zaczerwieni mówiąc to publicznie. Rozumiałbym pisowców, im wiara zastępuje myślenie, ale to chyba tkwi głębiej.

  Amerykanie mogą "kupić" podobne propozycje, ale oczywiście nie ze względów obronnych, bo przecież nie mają tu niczego, czego mieliby i chcieliby bronić.
  Natomiast mieliby zawsze 1000 km bliżej do ataku, i o tyle właśnie będziemy bliżej kolejnej wojny w obronie amerykańskiego dolara.

  Polski rząd standardowo nie dba o politykę zagraniczną, jedynie o wewnętrzną, i uważa, że zaproszenie USA na stałe da mu kartki wyborcze. Wystarczy jedynie przekonać Polaków o zagrożeniu i bingo. Zresztą jak widać, wielu już uwierzyło.
  Zupełnie podobnie jak przy Zaolziu, kiedy występowaliśmy w sojuszu z Hitlerem.

  Natomiast nie widzę w Polsce zrozumienia, że jeśli Rosja ma rzeczywistego wroga, to nie jest nim Polska, ale USA, więc konflikt między nimi jest dużo bardziej prawdopodobny, niż jakiś z powietrza wzięty pomysł wojny z Polską. Komuniści chcieli rozprzestrzenienia ich systemu na świecie, ale w Rosji już nie ma komunistów, o czym rzeczony redaktor chyba jeszcze nie wie.
  Ale straszenie pedofilami, Rosjanami i cyklistami w Polsce tkwi właśnie gdzieś głęboko i nie wymaga uruchamiania rozumu.
 • 2018-05-30 19:30 | Aspiryna

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Starzy okupanci sie wyniesli... ale Polska potrzebuje na to miejsce nowych okupantow!
 • 2018-05-30 19:52 | Tanaka

  Polska specjalność: rojenia

  Już jest jasne, że za chwilę Polsce zostanie obcięte mnóstwo pieniędzy z UE. W tej chwili moa o 23 miliardach Euro. Może będzie trochę mniej, a może więcej. 2 miliardy dolarów Polska oferuje Trumpowi, by go przekupić w celu zainstalowania pelnej dywizji wojsk USA w Polsce. Jak sam autor przyznaje, to za mało pieniędzy na taką stałą obecność dywizji. Do kosztów wykonania (o tych kosztach tylko tu mowa) należy doliczyć koszty utrzymania i eksploatacji. Musiałaby za to płacić Polska. Stale, przez sto lat. gdzieś na poziomie 2 mld USD rocznie wedle dzisiejszych cen. Z czasem coraz więcej, nie tylko z powodu inflacji, ,ale naturalnego wzrostu kosztów coraz bardziej skomplikowanej logityki i techniki. Ponadto, po k. 20-25 latach, niezbędny jest kapialny remont takich instalacji. Trzeba dodać kolejne 6-8 miliardów dolarów. rachunek jest tego rodzaju: koszt realizacji 10 mld plus utrzymnie z eksploatacja 2 mld. razem 12 mld USD.
  Polska nie ma pieniędzy na dzieci niepelnosprawne i mnóstwo innych ważnych spraw od "wstania z kolan". Wrótcce nie będzie mieć pieniędzy na inwestyce w infrastrukturę - UE zamknie kurek. Im więcej zabraknie, tym więcej "będzie". Im więcej wojsk NATO w Polsce, tym więcej kroków Rosji pezeciwdziałających ej sytuacji. Im więcej kroków Rosji, ty więcej pieniędzy Polska będzie musiała wydać,, by skompensować działania Rosji "przywracające równowagę" (w polskim mniemaniu). I tak daej i tak dalej.
  Przy czym nie da sie skompensować pozycji Rosji. Rosja, gdyby miała na to ochotę,z wielką łatwością odetnie Polskę od reszty NATOi każda amerykańska dywizja zniknie w czarnej dziurze. O polskich dywizjach nie ma co dyskutować, bo to dyskusja przedszkolna.
  Kto nie widzi rzeczywistości żyjje rojeniami i ich skutkami. Polska tak ma i tak mieć będzie. taka Polska.
 • 2018-05-30 21:09 | steve118

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Czy istnieją granice polskiej głupoty politycznej?
  Czy zawsze tym krajem będą rządzić najgłupsi z najgłupszych?
  A "ciemny lud" płaci, a to już wina Putina.
 • 2018-05-31 04:06 | maciekplacek

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Sz.P. Swierczynski,
  Dwa miliardy to bargain, stala baza na terenie Rz. P. bedzie taka sama gwarancja pokoju jaka np. jest baza USA w Korei Pld.
  Pulkownik Czeka ma swego Pieskowa i innych od bezsilnego odgrazania sie.
  Sa wobec decyzji USA zupelnie bezsilni. Powtarzaja do znudzenia jak to na celownikach znajduja sie cele w Polsce, w calym NATO, malej Danii grozili nuklearnym atakiem doskonale wiedzac, ze oni sami sa na celownikach i to duzo bardziej precyzyjnych.
  Oczywiscie, ze Niemcy pomrukuja, nie dlatego, ze czuja sie niedoinformowanymi sojusznikami, ale kazda US baza w Polsce to jedna mniej u nich.
  Brits jakos nie maja z tym problemu.
  Jedynie sojusz dwustronny z USA jest rzeczywista sila odstraszajaca Rosje. Realnie; czy wierzy ktos, ze "sily zbrojne" Portugalii, Hiszpanii, Grecji, etc. przyjda Polsce, Krajom Baltyckim z pomoca? Ze Bundeswehra nas wesprze? Moze, ale czym? Luftwaffe nie lata bo nie ma euros na paliwo, amunicje i czesci, U-booty, takie super-duper, sie nie zanurzaja bo albo sa w remoncie, albo czekaja na remont, ktores generacji Tigers, Boxer sa w planach budzetowych a nie w bazach, itp., itd. A co zrobi Francja? Nic. Wlochy? Nic. Tak wyglada sojusz NATO.
 • 2018-05-31 04:10 | maciekplacek

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  "Głupie Polaczki trzęsą portkami."
  Jest takie powiedzenie, ze swoj swojego pozna, ale nie w tym przypadku. "Polaczek" jest zagniezdzony mozdzkach zakomplesionych wschodnich sasiadow i jest niczym innym jak westchnieniem zazdrosci. Dla nich byc "Polaczkiem" to bylby przywillej wiedzac doskonale, ze cos takiego nie istnieje, sa Polacy i Polki - przywillej im nieosiagalny.

  "Za pożyczone pieniądze, ..." - nie twoj problem Loytech.
  To ja place na to plus na twoja rente.
 • 2018-05-31 10:59 | znafca in spe

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Wszyscy ktorzy sa podpisanie pod "dokumentem" o zaproszeniu wojsk i utworzeniu bazy USA w Polsce powinni znalezc sie przed Trybunalem Stanu.
 • 2018-05-31 15:04 | woytek

  Re:Dwa miliardy za dywizję.

  Na czym to zagrożenie ze strony Rosji ma polegać? Prawdziwe zagrożenie stwarza sztucznie wywołana destabilizacja Ukrainy. Kilka lat po Majdanie zostało na Ukrainie zmarnowanych, pozostawiając ją w łapach ukraińskich oligarchów manipulowanych przez służby walczących ze sobą mocarstw.
  To co się dzieje na Ukrainie jest tragedią tego narodu, który stał się poligonem doświadczalnym dla służb specjalnych, które wyspecjalizowały się w tworzeniu scenariuszy przewrotów nad którymi tracą kontrolę.
  Europa zgodziła się import ukrainskiego scenariusza zamachu i sprowadziła do Europy problem, który może zdestabilizować Unię Europejską .
  Tak kończą się eksperymenty służb, wykonywujących zamówienie banksterów.
 • 2018-05-31 15:15 | scrambler

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  do 2018-05-31 04:10 | maciekplacek

  Mocno piszesz przyjacielu i święta prawda z tym nieuzasadnionym przeświadczeniem o ew. realnej REAKCJI (o jakiej pomocy mowa?) wspomnianych krajów natowskich "w razie co". Problem jest tylko taki, że ... my jesteśmy znacznie bliżej geograficznie i chyba najbliżej w sensie politycznego rozpowszechniania atmosfery zagrożenia. Po co i dlaczego suwerenny (?) rząd straszy wolnych obywateli zagrożeniem, którego obecnie nie dostrzegają w krajach sąsiednich? Są ślepi , czy może nie mają w tym żadnego interesu?
  Bez interpretowania intencji, faktem jest znacząca destrukcja możliwości obronnych w ciągu ostatnich lat. Chyba głównie ale nie tylko o podłożu politycznym. Można dostrzec cechy socjotechnicznej żonglerki, także sprawami obronności, dla uzyskania politycznych korzyści na użytek wewnętrzny. Trudno już się połapać w tym, co miało być, było, jest czy będzie priorytetem: ponoć podpisano jakąś umowę na środki obrony powietrznej (system rakietowy), a teraz oferta na wojska zaciężne? Janczarzy? OK ale nie z USA, bo to globalny gracz i tylko we własnych interesach. Chciałem zwrócić uwagę, że niedopuszczalne jest uproszczenie porównujące sytuację bazy USA w Korei Płd z ew. stacjonowaniem w Polsce. Pomijając geografię, USA mają zupełnie odmienne interesy w obu lokalizacjach, a raczej relatywnie nie mają prawie żadnych u nas. Nasuwa się dość prozaiczne skojarzenie kolejnej medialnej rozgrywki / przykrywki. Zobaczymy czego.
  Piszesz, że coś jest bargain i że - jak wnioskuję - chętnie sfinansujesz zadłużenie + czyjąś rentę. Tyle tylko, że na sfinansowanie tego wszystkiego (czy aby jednak na pewno właśnie tego co na obronę?) nadal zaciągane są długi budżetowe. Problemem jest ich skala. Już obecnie ich spłacenie (oczywiście przy corocznym zamknięciu realnego budżetu na małym plusie) w niesymbolicznych i realnych / racjonalnych ratach zajmie Polsce jakieś 3 kolejne pokolenia.
  Porozmawiajmy o pieniądzach w obecności potomków, bo odziedziczą ten obowiązek bez pytania o zgodę, czy woleli czołgi, rakiety, samoloty, czy tylko paru żołnierzyków z obcego kraju ale z rynsztunkiem. Jestem spokojny o zakład, że woleliby zupełnie co innego.
 • 2018-05-31 18:53 | Aspiryna

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  "Za pożyczone pieniądze, ..." - nie twoj problem Loytech.
  To ja place na to plus na twoja rente.

  ````````````````````````````````````````````````````````````````
  Jako podatnik polski, czy tez amerykanski (USA)?
 • 2018-05-31 19:52 | Mad Marx

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  @ maciekplacek _ Ty napreawdę wierzysz w to, że w razie wojny z Rosją USA nas obroni ????? Jeżeli już, to priorytetem będzie obrona zachodniej Europy z oczywistych względów. Dodatkowo z punktu widzenia strategicznego dużo lepszym rozwiązaniem jest obrona na linii Odry (vide II Wojna i ilość zaangażowanych sił oraz poległych żołnierzy polskich i radzieckich podczas forsowania Wisły i Odry). W razie realnego zagrożenia te jankeskie dywizje zostaną szybko ewakuowane za Odrę. Lepiej wydać te pieniądze na wzmocnienie polskiego wojska.
 • 2018-05-31 20:35 | marek1959

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Precz z rosyjskim imperializmem.Od 300 lat najezdzaja slabszych sasiadow.Kazde pieniadze jest warta wolnosc.Amerykanie gwarantuja to nam.Bogate Niemcy i imperialna Rosja to predzej czy pozniej koniec Polski podmiotowej.Niech Rosja przytula sie do Chin.Ten sam model sprawowania wladzy.Tez beda junior partnerem.
 • 2018-05-31 21:10 | marek1959

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Rosja od 300 lat jest bandyckim krajem.Gdyby Rosjanie byli milujacym pokoj narodem to dzisiaj byliby krajem wielkosci ksiestwa moskiewskiego w granicach 16 wieku.Nie mamy wyjscia potrzebujemy wybudowac wysoki mur i gleboka fose.Niech ten ruski mir buduja u siebie.Imperialna Ameryka pozwolila Japonczyka ,Koreanczykom,Niemcom zbudowac dobrobyt po przegranej wojnie.Mamy duze szanse na to samo.Ale musimy skonczyc z Pis .Wolnosc jest warta kazde pieniadze.Bogate Niemcy i imperialalna Rosja to predzej czy pozniej koniec podmiotowej Polski.Bedziemy na mapie Europy pod nazwa interstate polsza z jednej strony a z drugiej interstate general gubernatorstwo.Welcom US army in Poland
 • 2018-05-31 21:34 | mopus11

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Pana redaktora chyba nie było jeszcze na świecie, kiedy w telewizji pokazywano obrazki jak amerykańskie wojska zwijają się w pośpiechu z Wietnamu, zostawiając na łasce, a raczej niełasce Vietkongu swoich niedawnych sojuszników.
  Może mnie ktoś wreszcie uświadomi, czy Rosja wysuwa pod względem Polski jakieś roszczenia terytorialne?
 • 2018-06-01 04:41 | maciekplacek

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  -'Chciałem zwrócić uwagę, że niedopuszczalne jest uproszczenie porównujące sytuację bazy USA w Korei Płd ..." - Whao ! Niedopuszczalne !
  - '.. ponoć podpisano..' - Ponoc?
  - 'USA mają zupełnie odmienne interesy w obu lokalizacjach, a raczej relatywnie nie mają prawie żadnych u nas.' - A wy to wiecie niby skad ? Siedzicie w W.H.?
  Obywatelu scrambler, ton taki oraz takie se blah, blah, blah zakonczylo zywot wraz zawodem gminnego prelegenta peope.
  Nastepny cytat juz dot. mnie bezposrednio:
  - 'Porozmawiajmy o pieniądzach w obecności potomków.'
  Ja jestem tym potomkiem i moja wola jest stala obecnosc GIs na terenie Rz.P. Im wiecej tym lepiej. Bowiem ja, niespelna 30-latek, chce miec moj kraj zabezpieczony od hord azjatyckich. Wy obywatelu juz jestescie przeszloscia, ja jestem terazniejszoscia tworzaca PKB i przyszloscia.
  - 'Jestem spokojny o zakład, że woleliby zupełnie co innego...'
  Pamietajcie obywatelu, ze posrod zakladajacych sie, jeden zawsze wychodzi na frajera. I na zakonczenie, co to jest; 'socjotechniczna zonglerka'?

 • 2018-06-01 04:48 | maciekplacek

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Gen. Tanaka w krainie marzen, cyt.,:'Rosja, gdyby miała na to ochotę,z wielką łatwością odetnie Polskę od reszty NATOi każda amerykańska dywizja zniknie w czarnej dziurze.' -
  A USA jak bedzie mialo chcice to zamieni Kalinogrod na Konigsberg a z reszte federacji na krajobraz Tunguski z AD 1908.

  Slawomirski; 'Rosja liczy sie z USA. Z Polska nie.'
  To Polska byla, jest i bedzie ich najwiekszym bolem glowy i siniakow na d …
  Pisze o tym jak byk we wszystkich encyklopediach.
 • 2018-06-01 12:56 | abchaz

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Kwestia due diligence.
  Na już a także na póżniej wg niejasności "na póżniej".
  Witam to podejście wyrażnie zrywające z "romantycznom wizjom" "sojuszu na wieki".
  Trza płacić .Najwięcej za nieprzemijającą głupotę immanentną.
  Niech się święci...
 • 2018-06-01 14:25 | scrambler

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  do 2018-06-01 04:41 | maciekplacek

  "...co to jest; 'socjotechniczna zonglerka'?""
  odp. takie tam "ton taki oraz takie se blah, blah, blah zakonczylo zywot wraz zawodem gminnego prelegenta peope" , zapytaj może kogoś starszego, może w domu? Jam tylko wiejski głupek z przeszłości... no i nie czytałem Twojej encyklopedii. Za co uprzejmie przepraszam i proszę o usprawiedliwienie na okoliczność miejsca urodzenia innego niż internet.
  W dniu dziecka: wyciśnij wągry, spuść wodę i przewietrz zwoje. Znacząco pomaga na nabzdyczone ego.
  Na poważnie życzę podobnego jak tutaj samopoczucia za lat ca 30. No niestety, na razie jeszcze ludzie tyle żyją,a co gorsze - dość często z pamięcią ciut dłuższą niż złota rybka. Co wtedy będzie frajerstwem?

 • 2018-06-02 07:27 | woytek

  Re: Królewstwo za konia

  Dawniej przegrany król wrzeszczał : "Królewstwo za konia"
  Obecnie przegrany prezes piszczy : "Królewstwo za dywizję"
  Ani koń, ani dywizja, nie uratuje przegranych władców przed wyrokami historii.
  Nie da się pogodzić stacjonowania obcych wojsk z suwerennością tubylców.
 • 2018-06-08 07:48 | momo1

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  Woytek i Tanaka najlepiej oceniają sytuację wręcz absurdalnego zidiocenia naszych (?) rządzących ! Sądzić też można , że jest to "ucieczka do przodu" w łaszeniu się do USA . Oni uchwalili ( jednogłośnie ) ustawę 447 , więc my musimy łasić się BARDZIEJ , aby prawdziwemu SUWERENOWI ( USA ) nie przyszło czasem na myśl wdrożyć jej w życie i unicestwić Polski przez zapłatę chorych roszczeń .
  Przypomina to znacznie gorszą wersje "afery Dubajskiej" . Tam panienkom PŁACONO za nas... na twarz , my chcemy za to PŁACIĆ ! I to jest zupełnie niespotykane i nieprawdopodobne w światowej polityce !
 • 2018-06-24 06:57 | Patagon

  Re:Dwa miliardy za dywizję. Polska oferta dla USA jest sensacją w NATO

  $2 mld na infrastrukturę która pozostanie i będzie służyć obronie, rodziny które tu przyjadą i ich pieniądze, dlatego tak zależy Niemcom i Włochom, żeby amerykanie zostawiali swoje pieniądze u nich, do tego firmy dostawców, cateringu, remontowe itd, to zatrudnienie dla tysięcy ludzi, a ile będzie z tego małżeństw, a ile zarobią dziewczyny na czarno bez podatków, czyste pieniądze do wydania.Gdy wyprowadzali się Brytyjczycy i zmniejszali obecność amerykanie Germance rozpaczali za miejscami pracy i kasa.