Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

(22)
Rosyjski dziennikarz Arkadij Babczenko nie został zastrzelony w Kijowie. Nie strzelono mu w plecy. Nie zmarł w drodze do szpitala. Nie było żadnej krwi.
 • 2018-05-30 20:00 | Tanaka

  Szanowna pani Wilczak

  z pasją opowiada rzeczy hipotetyczne i pełne wiary w SBU. Przywołuje przy tym Skripala. Że to ta sama branża. Wypada się zapytać zawodowej pani dzienikarz, co tam słychać w sprawie Skripala, o której nagle przestało być cokolwiek słychać?
 • 2018-05-30 20:09 | Klopfer

  Szanowna Pani Wilczak,Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  jeżeli wierzy pani w to, co tutaj pisze, to jest pani definitywnie "kandydatką na kozetkę".
  Sorry, ale nie mam dla tego innego wytłumaczenia tej doszczętnej samokompromitacji ...
 • 2018-05-30 20:45 | lubat

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  Dopóki ukraińska bezpieka nie opublikuje - tak jak obiecuje - wszystkich materiałów sprawy, to możemy tylko spekulować. Ale wątpię, by opublikowali, tak jak nie opublikowali Anglicy w sprawie Skripalów, choć obiecywali. Ale już na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się dosyć mętna, bo jakim cudem ta prowokacja miałaby zapobieć zabiciu Babczenki przez Rosjan? Poza tym Rosjanie bynajmniej nie są zainteresowani w jego śmierci - wręcz przeciwnie. W interesie Kremla jest by żył jak najdłużej i głosił dalej, że Krym został anektowany przez Rosjan, a śmierci artystów z Chóru Aleksandrowa w katastrofie lotniczej nad Morzem Czarnym nie ma co żałować, bo to była część "zbrodniczej armii rosyjskiej". Kiedy rating Putina spada to media przemycają te i inne jego wypowiedzi i słupki popularności rosną. Z drugiej strony opozycja rosyjska nie chce, albo nie może się odciąć od tych wypowiedzi, co też przyczynia się do jej dołowania w sondażach i wyborach.

  Pewnie długo, albo na zawsze będziemy zdani na spekulacje, ale już teraz są pewne typy. Jeden z nich mówi, że to rezultat wewnętrznej walki w elitach Ukrainy przed zbliżającymi się wyborami. Inna teoria głosi, że ukraińscy politycy wpadają w popłoch, bo rozwój sytuacji na świecie spycha sprawę ich kraju na daleki margines. Front antyrosyjski coraz bardziej pęka, a Rosja w obliczu kryzysów wywołanych przez Trumpa staje się coraz bardziej pożądanym partnerem dla najważniejszych państw UE.
 • 2018-05-30 21:24 | turpin

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  Czapką do ziemi, Bracia-Kozacy!

  Godny to był fortel, Moskalowi na pohybel.
 • 2018-05-30 21:34 | Aspiryna

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  Ukraina to coraz dziwniejszy kraj, coraz dziwniejszy!
 • 2018-05-30 22:10 | woytek

  Re:Babczenko żyje.Czy Zamach na dziennikarza sfingowały służby ukraińskie czy rosyjskie

  Czy to jest ciąg angielskich zamachów , czyli kolejny odcinek z tego cyklu.
  Służby mogą same szukać wykonawcę zamachu , a potem aresztować tego co chce zamach wykonać i podać do wiadomości publicznej , że odkryły spisek , a wtedy mamy gotowy "news" na pierwszą strone tabloidów.
 • 2018-05-31 01:30 | Tassos

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  Świetny tekst ale dla portalu kresy24.pl.Tam Panią ozłocą a tu w "Polityce"? ... stali czytelnicy nie za bardzo docenią Pani talent dziennikarski.Polecam ten pierwszy portal i będzie Pani zadowolona.
 • 2018-05-31 02:06 | woytek

  Re: Zamach na dziennikarza sfingowały służby przed Mundialem w Rosji

  Przed Mundialem wzrośnie częstotliwość sfingowanych zamachów.
  To Putin uruchomił swoje służby żeby zaszkodzić wizerunkowi Rosji przed zbliżajacym się Mundialem, taki z niego polityk?
  Czy te media zupełnie ogłupiały , czy tylko częściowo ?
 • 2018-05-31 06:23 | vandermerwe

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  "Tym razem udało się,.."

  Co sie udalo, jesli moge zapytac? Bezkrytyczne akceptowanie tez sluzb specjalnych niezbyt dobrze swiadczy o rzemiosle dziennikarskim. Jednak jest jak jest i media funduja nam rozne bajki, w ktore mamy wierzyc.

  Pozdrawiam
 • 2018-05-31 10:09 | observer

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  To sa bęcwały, podważyli wiarygodność swoich mediów, zrobili prezent Putinowi.
 • 2018-05-31 11:05 | Jacek, NH

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  "Do tej pory większość zachodnich rządów oficjalnie unikała wybiegów i sztuczek, z których korzystali Rosjanie. Tak samo, jak zachodni dziennikarze nie korzystali z dezinformacji, by tej dezinformacji przeciwdziałać. Przypadek Arkadija Babczenki wskazuje jednak, że Ukraina sięgnęła nie tyle po rosyjskie, co sowieckie metody. Nikt nie myśli o skutkach ubocznych: służby specjalne straciły wiarygodność, ciężko będzie im teraz naprawdę zaufać - komentuje w "The Washington Post" Anna Applebaum"
 • 2018-05-31 11:20 | zxcvb

  "miał nadzieję wrócić do siebie"

  Owszem chce wrócić w wieżyczce M1 Abrams (czołg USA). W czasach stanu wojennego pewien "nasz patriota" chciał wracać z USA na białym Pershingu (pocisk manewrujący USA). Różnica między nimi jest taka, że ten polski przygłup był zaskoczony na ulicy pytaniem reportera o powrót do Polski a Babczenko napisał to na swoim profilu i miał czas zastanowić się co pisze, czy potem wpis usunąć. Jest to dziwny patriotyzm i trudno się dziwić, że większość Rosjan chętnie ukręciłaby kreaturze łeb. I to zwykłych Rosjan musiałby się obawiać po powrocie a nie Putina.
  Ukraińcy tą inscenizacją ośmieszyli siebie i wszystkich tych, którzy już widzieli sprawcę na Kremlu. Dziwne, że rzeczywiście go nie odstrzelili - widocznie do czegoś jeszcze jest im potrzebny. Całe to przedstawienie karze zastanowić się nad sensem poprzednich i przyszłych rewelacji głoszonych przez Ukraińców.
  W kwietniowym sondażu Poroszenko zajął dobre piąte miejsce wśród kandydatów. Wybory dopiero za rok ale zdaje się mało prawdopodobne żeby Ukraińcy wybrali Poroszenkę. To umęczony naród. Większość ma dość bezsensownej eskalacji konfliktu z Rosją. Ukraina poziomem życia znalazła się w trzecim świecie na poziomie Bangladeszu a przed nimi podwyżki cen gazu o 70%.
  Nie przypadkiem w sondażach prowadzi Tymoszenko i Hrycenko (były minister obrony), bo to oni mają szanse na jakikolwiek konstruktywny dialog z Rosją. Mimo wcześniejszego nawoływania Tymoszenko do "rezania kacapów" dziś ciut złagodziła ton wobec Rosji i znalazła Ukraińcom większego wroga - Poroszenkę.
 • 2018-05-31 11:39 | zxcvb

  Tanaka

  Ostatni news w sprawie Skripala jest taki, że na Syberii pojawiła się wódka pod nazwą "Nowiczok". Ponoć faktycznie zwala z nóg.
 • 2018-05-31 11:57 | zxcvb

  Jacek, NH

  Dobrze, że napisała "większość zachodnich państw", bo raczej nie wszystkie i nie wszyscy dziennikarze unikali dezinformacji. Teraz większość tych "rewelacji idzie się turlać.
 • 2018-05-31 12:05 | zxcvb

  Błędy

  Oczywiście powinno być "każe" nie "karze" choć karać też jest za co.

 • 2018-05-31 18:18 | Satoshi Politico

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  Zgadzam się z większością komentatorów: autorka tego tekstu prezentuje żenująco niski poziom dziennikarstwa. Powtarza ona bezkrytycznie wersję Służby Bezpieki Ukrainy i władz Ukrainy, a nie zadaje podstawowych pytań krytycznych: dlaczego upozorowanie śmierci Babczenki i podanie informacji o tym do wiadomości publicznej było konieczne dla pokrzyżowania planów realnego zabójcy na zlecenie? Jeżeli SBU wiedziała o rzekomej akcji służb rosyjskich, to mogła aresztować niedoszłych sprawców bez pozorowania zabójstwa lub jeśli nie wiedziała kim są ci niedoszli sprawcy, po prostu ukryć Babczenkę.
 • 2018-05-31 21:51 | Aspiryna

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  Prawie kazdy tydzien wskazuje, iz Polska powinna prowadzic wyjatkowo ostrozna polityke wobec upadajacego panstwa - Ukrainy!
 • 2018-05-31 23:18 | steve118

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  "Notowania Poroszenki poszybują w górę" to ma być żart czy ironia.
 • 2018-06-01 11:12 | czosnek

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  Zaraz, zaraz...

  Albo mamy do czynienia z dużym sukcesem ukraińskich służb, a inscenizacja morderstwa była potrzebna po to, aby zyskać dodatkowe dowody mieszania się Rosjan (przelew za wykonaną robotę, na przykład) i uwiarygodnić całą akcję. Albo mamy do czynienia z groteskową akcją Poroszenki, który wyciera sobie gębę rosyjskimi służbami i na ich plerach próbuje zbijać kapitał przed wyborami.

  Jeżeli prawdziwy jest scenariusz pierwszy, szeroko rozumiana gawiedź nie zobaczy na własne oczy dowodów, ponieważ są to sprawy wywiadowcze. Z pewnością dowody te zobaczą służby państw zachodnich. Ale na pewno nie szeroka publika. Tak to właśnie wygląda w sprawach związanych ze służbami specjalnymi i mnie wcale nie dziwi fakt, że Brytyjczycy niezbyt chętnie ujawniają to, co wiedzą w sprawie Skripala. Tym samym, jako szarzy obywatele, jesteśmy skazani na spekulacje i gdybanie nad scenariuszem drugim. Jeżeli Poroszenko zorganizował to, aby grzać się w blasku fleszy, to musi byś skończonym idiotą. Tylko debil ryzykowałby utratę wiarygodności w oczach zachodnich partnerów - jedynych, którzy mu zostali.
 • 2018-06-01 20:58 | chrząszcz gnojnik

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  Akcja SBU tak nieudolna, że rodzi szereg wątpliwości…
  1. Dlaczego nie ujawniono twarzy i nazwiska owego tajemniczego Rosjanina, „obywatela H.”, który rzekomo zlecił (rownie tajemniczemu Ukraińcowi, byłemu żołnierzowi ATO i walk na wschodzie Ukrainy po stronie Ukrainy) zabicie Babczenki? Dlaczego rosyjskie służby nie wykonały zlecenia zabicia Babczenki same, za pomocą profesjonalnych służb, tylko zleciły to jakiemuś nieznanemu i niepewnemu osobnikowi?
  2. Jako dowód SBU zademonstrowała też nagranie rozmowy, która 27 maja odbyła się podczas przekazywania pieniędzy. Na video jedynym obrazem jest drzewo, widziane z siedzenia samochodu. Kto montuje kamerę w samochodzie, na siedzeniu, i tak, aby nie były widoczne twarze?
  3. Po co inscenizacja zabójstwa, skoro SBU miała już w rękach (była na tropie…) zleceniodawcę? Video z przekazania pieniędzy, zrobione w samochodzie, zostało przecież zrobione przed inscenizacją zabójstwa Babczenki!?
  4. Dlaczego nie ma żadnej informacji o aresztowaniu zleceniodawcy i niedoszłego wykonawcy?
  5. doradca ministra spraw wewnętrznych, powiedział, że napastnik czekał na klatce schodowej w budynku i zastrzelił Babczenkę z tyłu, gdy wracał do domu po zakupieniu chleba w sklepie. Dlaczego potencjalny zabójca miałby czekać, aż Babczenko wejdzie do mieszkania, żeby go zastrzelić? Przecież nie wiedział, że żona jest w łazience, mogła być w pokoju! Przecież zabicie na klatce schodowej stwarzało mniej zagrożeń dla zabójcy!? Chyba, że zastrzelił go na klatce, a następnie wniósł ciało do mieszkania.
  6. Dlaczego SBU nie pokazała broni, z której rzekomo miał być zastrzelony Babczenko?
  7. Celem całej tej maskarady bło, cytat: „udaremnienie zamachu na Babczenkę”. Jest kilkaset lepszych sposobów na ocalenie życia Babczenki a jednocześnie pojmanie domniemanych sprawców.
  8. Dlaczego SBU i media ukraińskie nie przypuściły (i nie przypuszczą!) zmasowanego, medialnego i dyplomatycznego, ataku na Rosję, skoro to Rosja zleciła zabójstwo Babczenki!? Przecież to jest wspaniała okazja, aby zaszkodzić Rosji, a może nawet spowodować bojkot MŚ w PN i nalożyć dodatkowe sankcje na Rosję lub uzyskać niezbędną broń i pomoc finansową od Zachodu?
  9. Tylko 30 000 dolarów za takie zlecenie!???
  10. Oto przedstawiona wersja: (1) Żona Babczenki nie wiedziała o inscenizacji (2) Żona Babczenki usłyszała strzały, wybiegła z łazienki i zobaczyła męża leżącego w kałuży krwi z raną w plecach. (3) Babczenko zmarł w karetce. Nasuwają się, w związku z tym, pytania:
  ---Skoro żona widziała zwłoki męża, to w jaki sposób zabrano rannego z mieszkania, bez wiedzy żony, i przeniesiono do karetki?
  ---W jaki sposób żona mogła widzieć kałużę krwi i ranę postrzałową pleców, skoro Babczenko nie był postrzelony? Nie mógł zaaranżować tego sam Babczenko, bo jak zainscenizować samemu postrzał w plecy? Jeśli natomiast pomagali mu agenci, to musieli oni wejść do mieszkania

  Trudno uwierzyć, że Ukraińskie SBU nie skorzystałoby z tak wspaniałej okazji pokazania całemu światu najgorszej twarzy Rosji, nie ujawniając jednocześnie tosamości i twarzy zleceniodawcy, Rosjanina, „obywatela H.”
  Oto prawdopodobny scenariusz wg mnie: SBU chciała przeprowadzić akcję bojkotu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Jednak po kilku godzinach sytuacja zaczęła stawać się niebezpieczna, gdyż cały Świat zatrząsł się z oburzenia na „barbarzyństwo Rosji i Putina”, ludzie zaczęli składać kwiaty i znicze pod ambasadami Ukrainy w wielu „cywilizowanych krajach”, a ambasadorzy zaczęli wyrażać swoje oburzenie na portalach społecznościowych i w mediach. Wówczas w SBU ułożono pospiesznie i nieudolnie scenariusz wyjścia z tego szamba
  Oto Babczenko w swojej ojczyźnie…
  https://www.timesofisrael.com/journalist-who-faked-death-had-come-to-israel-after-fleeing-russia/

  W tej sytuacji, bardziej prawdopodobne staje się podejrzenie, że to Ukraińcy zestrzelili Boeing MH17 malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2017 r. w celu wymuszenia na Zachodzie sankcji wobec Rosji, dostawy broni, interwencję Zachodu w wojnie oraz wsparcie finansowe.
 • 2018-06-01 20:59 | chrząszcz gnojnik

  Re:Babczenko żyje. Zamach na dziennikarza sfingowały służby

  Babczenko w swojej ojczyźnie…
  https://www.timesofisrael.com/journalist-who-faked-death-had-come-to-israel-after-fleeing-russia/

 • 2018-06-02 10:42 | izakan

  do administratora

  Co dyskwalifikującego zawiera wpis, porównujący dwójkę dziennikarzy o podobnych poglądach, czyli rusofobów?
  Dzięki waszej nadgorliwości, właśnie tracicie prenumeratora.
  Krzyż wam na drogę.