Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Mit trzeciej siły

(4)
W Polsce wciąż ma szanse tzw. trzecia siła polityczna. Ale tylko wtedy, jeśli przestanie udawać, że nie wie, o co naprawdę chodzi w sporze PiS z Platformą.
 • 2018-06-20 05:43 | Edvin

  Mit trzeciej siły

  1. Podcasty TOK FM, 7 czerwiec br, Prof. Andrzej Leder upatruje przyczyny kryzysu demokracji w rozpadzie rysującego się we Francji w maju 1968 roku sojuszu inteligencji z klasą robotniczą. W efekcie „postępowi studenci” ergo Lewica odeszli od społecznej perspektywy klasowych sprzeczności i zwrócili się ku perspektywę praw jednostki i mniejszości jako celu idelologicznego ruchów postępowych. Sami stając się kadrą turbo kapitalizmu, który odkrył „błękitny ocean” taniego kapitału społecznego na Południu gdzie przeniósł produkcję z Północy. Pozostawieni sami sobie (spadek płac w USA - GM z 30$/h do 8$/h) i pozbawieni swojej reprezentacji „robotnicy” powrócili do znanej sobie perspektywy nacjonalistycznej i religijnej. Stąd dualizm społecznej oceny przydatności demokracji liberalnej dla społeczeństw Północy. W efekcie kontrrewolucja do rewolty „maja 68” przyczyniła się do rozpadu na lewicy.
  2. Rezygnacja z ideologii jako kryterium różnicującego programy partyjne w epoce postideologicznej stworzył możliwość „bezbolesnego” przejmowania sztandarowych haseł z jednych formacji ideologicznych do drugich. Przykład: Angela Merkel - rezygnacja Niemiec z atomu - przejęcie tożsamościowego hasła Zielonych, czy płaca minimalna - przejęcie kluczowego hasła SPD. Nie dziwmy się PO, czy Lewicy, że czekać będzie do ostatniej chwili z ogłoszeniem swojego programu. W przeciwnym przypadku - PiS przejmie te hasła, za darmo i sprzeda jako swoje.
 • 2018-06-21 07:22 | Laclos

  Re:Mit trzeciej siły

  Bardzo dobra analiza, dziękuję. Od miesięcy tzw. symetrysci wzbudzaja odraze myslacych ludzi swym faktycznym poparciem dla PiS-u. Powiedz mi, kogo popierasz, a powiem ci, kim jesteś. I jeszcze ci państwo z lewa dziwia się, ze nie maja społecznego poparcia...
 • 2018-06-21 17:22 | Claudio

  Re:Mit trzeciej siły

  Trump czy Merkel, PiS czy PO to wybór między Scyllą a Charybdą a trzeciej siły jak narazie nie widać na horyzoncie.
  Trump to nieobliczalny szaleniec, który może doprowadzić do globalnej wojny handlowej, której skutki mogą być tragiczne dla światowej gospodarki. Merkel cały czas branie w złym kierunku wierząc niezłomnie w "niepodważalne" prawo azylu dla każdego, kto nielegalnie przekracza granice EU (słowo "Asylgehalt" robi furorę w RFN).
  Ciekawe, czy ultimatum przewodniczącego CSU Horsta Seehofers w sprawie deportacji migrantów w RFN zarejestrowanych wcześniej w innym kraju EU doprowadzi o rozpadu koalicji siostrzanych partii CDU / CSU oraz dekompozycji sceny politycznej u naszego zachodniego sąsiada.
  Co do polskiej sceny politycznej, to przewaga narodowo-socjalistycznej partii PiS wcale nie jest taka wielka i zagwarantowa na najbliższe 20 lat, jak twierdzą działacze tej partii, bo lista wpadek wizerunkowych i kolesiowskiej polityki kadrowej jest bardzo długa.
  Nawet jeśli PO jest kierowana przez bezbarwnego partyjnego aparatczyka Schetynę, to razem z modernizującym się SLD może wygrać kolejne wybory i utworzyć sensowny rząd.
 • 2018-06-22 00:05 | kruk

  Re:Mit trzeciej siły

  Bardzo podnoszaca na duchu jest konkluzja tego swietnego artykulu. Jezeli partia godzaca sie na sprzedanie panstwa prawa w zamian za dorywcze zdobycze socjalne nie ma szans na stanie sie trzecia sila, to nie jestesmy spoleczenstwem beznadziejnie zacofanym.