Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak sprawić, żeby strefa euro nam nie uciekła

(6)
Wstępne porozumienie Angeli Merkel i Emmanuela Macrona otwiera drogę do wspólnego budżetu strefy euro. To scenariusz, którego Polska chciała uniknąć.
 • 2018-06-20 19:07 | ThomasZNiemiec

  Jak sprawić, żeby strefa euro nam nie uciekła

  "stopniowo coraz bardziej pozbawiane wpływu na podejmowanie kluczowych decyzji politycznych i gospodarczych."

  Ale jeśli PiS nie ma nic do powiedzenia w Brukseli to akurat dobrze nie tylko dla zachodu ale też dla Polaków. Tym więcej mentalności PiSu w Brukseli tym więcej kłopoty między krajami, tym mniej wolności dla mniejszości mniej praworzadności, mniej szacunku dla drugiego człowieka. Tak nie może być w interesie żadnego Polaka (poza rządu PiSu). Jeśli PiS-Polacy mają dużo wpływu w Europie wtedy partii jak niemiecka CSU (Seehofer) albo Orban, albo Lega Norte będą też mocne. To nie słuzy na koncu ani Europejczykom ani Polakom. Więc Unia rożnich prędkości jest dla Polski najlepsze rozwiązanie. Jeśli już będą rządzić znowu demokracji w Polsce wtedy szybko Polska wróci do gronu Unii która będzie więcej demokratyczna bez wplywu PiS-Polaków.

  Nie być w Europie w ogóle a nawet pozbawiony poparcia financowej, wydaje mi się dużo mniej grożne dla kraju niż zniszczenie moralności, wartości, respekt, praworzadności przez populistów jak Putin, Kaczynski, Trump. Polska jest w jednym bloku politycznym z Putinem i Trumpem wiec naprawdę nie ma problemu ze ktoś może zaatakować moim zdaniem. Dużo badrziej bezpieczne dla Niemcow i Anglików i Francuzów bo nie mamy w sumie dobrego kontaktu ani z Moskwą ani już nie z Washingtonem.
 • 2018-06-20 19:40 | zxcvb

  Wybory

  Obrót gospodarczy ze strefą euro to jedno, dla Polski istotniejsza jest obsługa gigantycznego długu zagranicznego, którego większość to zadłużenie w ero. Jeżeli dodać do tego propozycję wymiany EUR/PLN w stosunku 1/3, to nic tylko oczy zamykać i skakać do tej wody. Ale nic z tego. Morawiecki chyba lubi ten poranny dreszczyk przy porannym przeglądzie kursów walut. Trzeba by też przekonać do euro lud, a jak to zrobić, kiedy straszyło się go euro, tak jak kiedyś przystąpieniem do UE. No i Morawiecki wyprzedaje dewizy z Funduszu Stabilizacyjnego, który miał służyć stabilizacji złotego w okresie przejściowym.
  Za rządów PiS Polska nie wsiądzie do tego pociągu, a potem to już chyba długo nie będzie żadnego przystanku. Szkoda... Ale tak chce nasz oświecony lud. W decydującym momencie mamy rządy prostaków.
 • 2018-06-21 13:24 | zxcvb

  ThomasZNiemiec

  Mało kto zdaje sobie sprawę z tego co tak naprawdę się dzieje. 28-29 czerwca będą początkiem nowej Unii. Pewnie ponownie maruderom zostaną wyznaczone limity czasowe na przystąpienie do strefy euro. Wszystko łagodnie bez połajanek i straszenia. Ale stało się:

  Para - buch!
  Koła - w ruch!
  Najpierw - powoli - jak żółw – ociężale,
  Ruszyła - maszyna - po szynach - ospale

  Tego już nie da się zatrzymać. A Polska pod rządami PiS-Kaczyńskiego/Morawieckiego zostanie na przystanku Europejskie Zadupie. Może za kolejne dwie dekady przyjedzie tu jakiś pociąg. Może...
 • 2018-06-21 13:45 | mickor

  Re:Jak sprawić, żeby strefa euro nam nie uciekła

  Bardzo chciałbym oddać się dyskusji na temat wprowadzania euro, ale w świetle obecnych wydarzeń uważam, że powinniśmy zarzucić ten temat i zastanowić się nad opuszczeniem wspólnoty europejskiej.
  http://www.komputerswiat.pl/nowosci/internet/2018/25/internet-przestaje-byc-wolny-komitet-parlamentu-europejskiegio-za-wprowadzeniem-kontrowersyjnego-prawa-autorskiego.aspx

  "Ale jeśli PiS nie ma nic do powiedzenia w Brukseli to akurat dobrze nie tylko dla zachodu ale też dla Polaków. "
  Drogi Tomaszu, pewnego dnia PiS odejdzie, ale regulacje zostaną i nasz nowy wspaniały rząd też nie będzie miał już nic do powiedzenia.
 • 2018-06-21 17:53 | Aspiryna

  Re:Jak sprawić, żeby strefa euro nam nie uciekła

  "Euro" juz chyba ucieklo i Polska do tego "pociagu" nigdy nie wsiadzie!
 • 2018-06-21 20:35 | TyberiusMazur

  Re:Jak sprawić, żeby strefa euro nam nie uciekła

  Dzień Dobry

  "I to nie była przypadkowa inicjatywa samej Komisji. Gdyby nie było na nią przyzwolenia politycznego stolic, taki zapis nie znalazłby się w projekcie."

  Niestety w polskiej wiki tego nie ma, lub nie znalazłem , w niemieckiej jest
  Cytaty pana Junckera odnośnie podejmowania niektórych decyzji w UE.
  https://de.wikiquote.org/wiki/Jean-Claude_Juncker
  ""Wir beschließen etwas, stellen das dann in den Raum und warten einige Zeit ab, was passiert. Wenn es dann kein großes Geschrei gibt und keine Aufstände, weil die meisten gar nicht begreifen, was da beschlossen wurde, dann machen wir weiter - Schritt für Schritt, bis es kein Zurück mehr gibt." - in Die Brüsseler Republik, Der Spiegel, 27. Dezember 1999."

  wolne tłumaczenie
  My coś ustanowimy, zostawiamy to i patrzymy co się stanie, jeżeli nie podniesie się wielki harmider i nie ma buntu, bo większość ludzi nie rozumie co ustanowiliśmy, to idziemy dalej, krok po kroku, aż nie ma powrotu.


  „Odrębny budżet strefy euro może być początkiem niebezpiecznego dla Polski procesu trwałego podziału Unii na „twarde jądro” skupione wokół strefy euro i peryferie, stopniowo coraz bardziej pozbawiane wpływu na podejmowanie kluczowych decyzji politycznych i gospodarczych”

  Pytanie ?
  Czy decyzja o odrębnym budżecie dla strefy Euro jest kluczowa z wpisu wynika ,że tak.
  Kto ją podjął Niemcy i Francja.
  Pytanie czy konsultowali to z pozostałymi państwami mającymi Euro?
  Nie.
  https://www.welt.de/wirtschaft/article177909506/Euro-Zonen-Budget-Merkels-Deal-mit-Macron-veraergert-CSU-und-EU-Partner.html
  Dla znających niemiecki wiele państw na czele z Holandią jest przeciwna temu.

  Czyli Polska powinna spełniać warunki , które spełniają państwa które zostały olane, żeby nie być olana? Czy tu ktoś jeszcze widzi sprzeczność?