Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw

(10)
Historia portu Hambantota na południu Sri Lanki to modelowy przykład tego, jak Chiny wpędzają słabe kraje w pułapkę długu pod płaszczykiem wsparcia gospodarczego, a potem przekuwają to na geopolityczne korzyści.
 • 2018-07-02 18:28 | Satoshi Politico

  Tu gra muzyka

  W języku niemieckim jest takie powiedzonko "Hier spielt die Musik". W tłumaczeniu oznacza ono "tu gra muzyka" tzn. tu się dzieje coś naprawdę ważnego. Cieszę się, że również na stronach "Polityki" można od czasu do czasu przeczytać coś na temat tych najważniejszych zmian, jakie zachodzą w światowym ładzie geopolitycznym. W swych komentarzach już wielokrotnie zwracałem uwagę na to, że należy poświęcać znacznie więcej miejsca analizom tych procesów, które Andre-Gunder Frank przed prawie trzydziestu laty nazwał "Re-Orientacją", zaś mniej jakimś rozgrywkom politycznym w polskim zaścianku. Te rozgrywki powinny być oceniane tylko pod jednym kątem: na ile pomagają one lub szkodzą integracji europejskiej. Europa (a tym samym Polska) ma geopolityczną przyszłość tylko jako zintegrowany, spójnie działający podmiot polityki globalnej. Inaczej dzisiejsi piewcy polskiej "suwerenności" i "niepodległości" obudzą się niebawem z ręką w chińskim nocniku.
 • 2018-07-02 23:45 | Nankin77

  Re:Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw

  Uwaga z polskim zaściankiem jest wyjątkowo trafna, jeśli mamy mieć wpływ na nasz kraj musimy zrozumieć, że jesteśmy co najwyżej drugorzędnymi graczami i dostosowywać się do globalnych trendów jak np. Estończycy i Łotysze.
 • 2018-07-03 03:55 | Herstoryk

  Re:Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw

  Nooo, Szok!! Horror!!! Panika!!!! Chiny, przechodzące obecnie przez handlowo/komercyjno/finansowe stadium imperialnego cyklu, ośmielają się rozszerzać swą strefę wpływów! A przecież wiadomo, zwłaszcza dziennikarzom Polityki i innych mediów głównego nurtu, że to tylko imperium USA może legalnie i prawomocnie uzależniać słabsze kraje. Choć z narzędzi nacisku pozostały mu już tylko sankcje, lotniskowce, bomby, drony i Marines.
 • 2018-07-03 06:38 | Marian.W.O

  Re:Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw

  Jest sporo prawdy w tym, co pisze Autor, jednak obraz jest bardziej zlozony. Tak jak kazde panstwo o globalnych ambicjach Chiny dbaja o wlasny interes. Jednak niezaprzeczalna prawda jest i to, ze w wielu przypadkach rozbudowa infrastruktury w biednych krajach nie mialaby miejsca bez zaangazowania Chin. Wiele bardzo istotnych i uzasadnionych projektow mogloby byc sfinansowanych i budowanych przez przedsiebiorstwa zachodnie. NIe sa, gdyz najczesciej sa duzo drozsze od oferty chinskiej a poza tym, warunki wstepne stawiane przez instytucje zachodnie sa czesto nie do przyjecia. Istnieje rowniez aspekt psychologiczny - Chiny nie maja bagazu kolonialnego, zas pracownicy chinscy gotowi sa pracowac w o wiele trudniejszych warunkach niz pracownicy instytucji I swiata.
 • 2018-07-03 15:04 | Satoshi Politico

  Re:Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw

  @ Marian W.O. bardzo trafne uwagi. Dochodzi jeszcze fakt, że inwestorzy zachodni są często związani różnego rodzaju obligacjami politycznymi i z zakresu "corporate social responsibility" np. tematy "demokracji", "praw człowieka", "praw pracowniczych", "ekologii" i "ochrony klimatu" (wszystko to niewątpliwie ważkie kwestie). Chińskie przedsiębiorstwa (często państwowe) oczywiście też mają swoje zobowiązania polityczne, ale są one zupełnie innej natury.
  W ramach swej pracy zawodowej uczestniczę od wielu lat w różnego rodzaju negocjacjach m.in. w krajach Azji Centralnej (byłe rep. ZSRR). Jeszcze przed kilkoma laty, gdy managerowie z zachodnich firm poruszali powyższe tematy, to lokalni oligarchowie i ich polityczni poplecznicy / nadzorcy zaczynali coś kręcić, że "budowa demokracji potrzebuje czasu", że "bardzo się starają", że "nie od razu Rzym zbudowano" itp. Jednak w ostatnich latach słyszy się coraz częściej: "a przecież Chińczycy też oferują coś podobnego".
  Inny przykład z Rosji: na moskiewskich lotniskach nie cały rok temu pojawiły się napisy w trzech a nie jak dotąd w dwóch językach: poza rosyjskim i angielskim także po chińsku. (Podobnie w pociągach Aeroekspress dowożących pasażerów z lotnisk do centrum miasta) Proszę również zwrócić uwagę na reklamy wyświetlane na obrzeżach boiska podczas trwającego obecnie Mundialu. Widzi się dużo chińskich reklam. Po części wynika to po prostu z tego, że piłka nożna stała się b. oglądalnym sportem w Chinach. Ale jednocześnie Rosja Putina wysyła Zachodowi sygnał: nie jesteście już "pępkiem świata".
  Obecny wzrost znaczenia geopolitycznego Chińskiej RL to początek epoki post-demokratyzmu i post-okcydentalizmu. Pozdrawiam z Singapuru
 • 2018-07-04 11:33 | azur

  Re:Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw

  Czekam, kiedy Chiny dobiorą się do Rosji. To jedynie kwestia czasu. Już teraz potencjał gospodarczy Chin jest 5-krotnie większy niż Rosji.
 • 2018-07-04 14:54 | Satoshi Politico

  Re:Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw

  @ Azur: to już od dawna ma miejsce. Dziesiątki a może setki tysięcy Chińczyków działają jako przesiebiorcy, handlarze na Dalekim Wschodzie RF, Rosja by uniezaleznic się od Zachodu wybudowała gazociąg "Siła Syberii" do Chin, czym uzależnia się od Chin jako odbiorcy, bowiem rurociągi to bardzo droga a jednocześnie mało elastyczna infrastruktura dostawcza.
 • 2018-07-06 14:20 | chris6

  Re:Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw

  Przed komentowaniem ustalmy może wersję:
  NordStream 2 - to uzależnienie Europy od Rosji
  Siła Syberii - to uzależnienie Rosji od Chin.
  Z Pańskiego stwierdzenia wynika, że polski rząd powinien całym sercem popierać Nord Stream 2, czyż nie?
 • 2018-07-13 15:09 | Satoshi Politico

  Re:Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw

  @ chris6 Miesza Pan moje argumenty z argumentami innych osób (autora tekstu i komentatorów). Poza tym stopień uzależnienia poszczególnych stron poprzez tworzenie "sztywnej" infrastruktury handlowej powinien być widziany w kontekście ogólnych stosunków geopolityczno-ekonomicznych: sztywna infrastruktura uzależnia obustronnie ale słabszy jest bardziej uzależniony od silniejszego niż na odwrót. Przy tym (względna) elastyczność jest ważnym czynnikiem siły (silniejszy jest ten kto ma więcej alternatyw działania dzięki elastyczności.) Stąd też Nord Stream 2 oczywiście uzależnia także Rosję od Niemiec i Europy Zach.. Jeśli bowiem Niemcy lub Europa Zach. zdecydują się na ograniczenie zakupów gazu z Rosji (np. w wyniku polepszania energooszczędnych technologii budowlanych, wykorzystania regeneratywnych źródeł energii itp.) to uderzy to w gosp. Rosji, która jest bardzo silnie uzależniona od dochodów z eksportu ropy naftowej i gazu.
  Nota bene: Gdyby Zachód naprawdę chciał bezwzględnie uderzyć w Rosję w roku 2014 (w odpowiedzi na annexię Krymu i niewypowiedzianą wojnę na Donbasie) mógł mocno ograniczyć swój import tych surowców a także swoje dostawy wysoko-technologicznego sprzętu wydobywczego do RF. To by bardzo szybko powaliło gospodarkę Rosji. Nie zrobiono tego dlatego, że powalona gospodarczo Rosja pogrążyłaby się znów w chaosie wewnętrznym podobnym do tego w latach 1990-tych a czy można życzyć sobie jeszcze raz taki bałagan w kraju uzbrojonym w broń nuklearną. Do władzy mogliby wtedy dojść ludzie znacznie mniej odpowiedzialni i przewidywalni niż Putin. W porównaniu z takim potencjalnym zagrożeniem wschód Ukrainy to przysłowiowy "pikuś".
  Odpowiedzią Rosji na uzależnienie od EU jako importera gazu była budowa infrastruktury dla alternatywnego exportu do Chin. Z jednej strony podniosło to niezależność Rosji w stosunkach z EU, z drugiej strony stworzyło jednak nową zależność w stosunkach z ChRL. Za tą sytuacją stoją następujące problemy: problem generalnego uzależnienia Rosji od exportu surowców naturalnych, problem zacofania technologicznego RF ograniczający możliwość budowy bardziej elastycznej struktury exportowej (skraplarnie gazu i odpowiednie terminale portowe) bez importu technologii zza granicy (nowe źródło uzależnienia) oraz problem ograniczeń mentalnościowych decydentów. Ci ostatni mają obsesję kontroli odgórnej, a tą łatwiej realizuje się w odniesieniu do rurociągów (= geopolityczna kontrola terytoriów) niż w sferze przewozów skroplonego gazu (międzynarodowy rynek transportu tankowcami)
 • 2018-08-05 13:44 | nikc

  Re:Chiny znalazły skuteczny sposób na uzależnienie od siebie słabych państw


  @Satoshi Politico

  "Gdyby Zachód naprawdę chciał bezwzględnie uderzyć w Rosję w roku 2014 "
  Gdyby Zachód uderzył, to by uderzył w siebie. Wystarczy poszukać informacji o tym, kto tak naprawdę grzebie w syberyjskiej zmarzlinie wydłubując świecidełka, gazy i ropy, kto buduje rury i tory do transportu tego wszystkiego. I kto szykuje się do dłubnia w ruskiej Arktyce. Nawet na zajęciu Krymu trochu zachodnich firm się dorobiło. Na szczęście jest Polska, która mężnie walczy z Rosyjskim imperializmem nie posyłając do Rosji swoich firm i nie dając nawet guzika pod budowę rurociągów. Inna sprawa, że Poslak żadnych takich firm już dawno nie ma, a i guzik na kredyt.