Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polityczny deal i naukowa prawda

(8)
Rozkręcający się spór wokół nowelizacji ustawy o IPN pokazuje, że politykom i uczciwym badaczom przeszłości wszędzie jest nie po drodze.
 • 2018-07-07 11:38 | Jacek, NH

  Polityczny deal i naukowa prawda

  "Doprowadzenie do wycofania się z nowelizacji ustawy o IPN było operacją izraelskiego wywiadu. Na dzień dobry Izrael odrzucił propozycję rozmów w Warszawie i w zamian zaproponował Wiedeń i ośrodki Mosadu w Izraelu. Gdyby polska strona miała cień pojęcia i wolę prowadzenia normalnych rozmów, odrzuciłaby te sugestie i zaproponowała kompletnie neutralne terytorium. Rozmowy były nagrywane, monitorowane i analizowane. W takim wypadku już po kilku godzinach rozmów Izrael doskonale wiedział, na czym zależy Polakom i jak daleko mogą (muszą) ustępować, i wreszcie jak szybko muszą dojść do porozumienia"
 • 2018-07-07 14:58 | Satoshi Politico

  Re:Polityczny deal i naukowa prawda

  Bardzo ciekawe co pan Burtenko napisał na temat centrum badawczego Yad Vashem. Najpierw nazwał to centrum najpoważniejszym ośrodkiem badającym Zagładę. Ale potem dodał jako komentarz do informacji o uczestnictwie jednej z badaczek Yad Vashem w sformułowania oświadczenia Morawiecki-Netanjahu "także wśród pracowników Yad Vashem panują różne poglądy, toczą się rozmaite gry i funkcjonują rozliczne powiązania." A ja myślałem, że pracownicy poważnej instytucji naukowo-badawczej różnią się co najwyżej w interpretacji stanu wiedzy faktograficznej i odnośnie hipotez formulowanych na potrzeby przyszłych studiów.
 • 2018-07-07 15:06 | turpin

  Re:Polityczny deal i naukowa prawda

  Nie ma czegoś takiego, jak `prawda polityczna`. Prawda jest jedna, i leży tam gdzie leży, niekoniecznie pośrodku. Zaś `polityka historyczna` to po prostu eufemizm na manipulowanie historią dla doraźnych celów politycznych.
 • 2018-07-07 16:36 | suwer

  Re:Polityczny deal i naukowa prawda

  Dlaczego (pytanie retoryczne) instytut Yad Vashem wyłącznie oskarża Polaków, ale słowem nie wspomni o tym, jak zachowała się duża części Żydów (obywateli polskich) zamieszkujących wschodnie rubieże Polski w momencie wkroczenia tam Sowietów w 1939 r.? Oczywiście, to jest polityczny temat tabu. Polacy też ani mru-mru w tej sprawie. Chociaż źródła są powszechnie dostępne i kto chce, może się wszystkiego dowiedzieć.

  A jeśli idzie o pomaganie Żydom, to polecam lekturę: Stefan Korboński, "Polacy, Żydzi i Holocaust". Książka chyba trudna do zdobycia. Tzw. 'milenialsi" niech się najpierw dowiedzą, kim był autor.

  Polecam także: prof. Norman Finkelstein - wywiad dla "Rzeczpospolitej", nr 98 (5568) z dn. 26 kwietnia 2000 r.
 • 2018-07-08 09:31 | obserwatoriumpolityczne.pl

  Re:Polityczny deal i naukowa prawda

  Zamazywanie winy polskich mordercow i donosicieli bioracych w czasie drugiej wojny swiatowej udzial w mordowaniu Zydow przez Niemcow - a taki byl cel pisowskiej ustawy - wyglada na jakas forme wspolczesnego wspoludzialu w Holokauscie. Nawet Zalewska w czasie wywiadu migala sie tchorzliwie przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie Moniki Olejnik kto dokonal mordu w Jedwabnem. Czy w czasie drugiej wojny swiatowej panstwo, w ktorym policja granatowa kolaborowala z okupantem, albo w ktorym zabija sie obecnie ludzi na posterunkach policji jest swiete? Nie, takie panstwo na pewno swiete nie jest, stad potrzeba wywleczenia na powierzchnie calej prawdy o polskich mordercach i kolaborantach: kto kiedy i co zrobil. Dopiero po wypraniu tych brudow wladza przestanie traktowac obywateli jak idiotow.
 • 2018-07-08 13:40 | lemarc

  Re:Polityczny deal i naukowa prawda

  I znowu Netanjahu wykiwał, ograł i puscił z niczym Kaczynskiego, Morawieckiego i Legutkę...
  I bardzo dobrze...
  Teraz widać jak I sekretarz Kaczynski jest rozgarnięty inaczej.
 • 2018-07-09 11:00 | suwer

  Re:Polityczny deal i naukowa prawda

  Polaków winnych zbrodni na Żydach i szmalcownictwa AK karała śmiercią. Są dokumenty. Ci, których nie ukarano, powinni być ścigani i postawieni przed sądem (jeśli jeszcze żyją). Szubrawcy są w każdym narodzie.

  Ale zarzucanie Polakom niedostatecznych działań w ratowaniu Żydów, w sytuacji, gdy groziła za to kara śmierci (i wielu śmierć poniosło) jest cyniczne i bezczelne. I to - między innymi - powoduje, że Polacy są (tak, tak, wszyscy wiemy, zaklinanie rzeczywistości nic nie da) niechętnie (delikatne określenie) do Żydów nastawieni.
 • 2018-07-13 09:43 | turpin

  Re:Polityczny deal i naukowa prawda

  >>Polaków winnych zbrodni na Żydach i szmalcownictwa AK karała śmiercią.<<
  Niektórych tak. A konkretnie kilkunastu. Pozostalych ilus-tam tysiecy szmalcowników AK pozostawila w spokoju.