Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

(14)
Teorie spiskowe po tragicznym zgonie gen. Władysława Sikorskiego 4 lipca 1943 r. wymyślił szef niemieckiej propagandy Joseph Goebbels. To on po katastrofie gibraltarskiej ukuł hasło zamachu bolszewicko-angielskiego.
 • 2018-07-22 22:41 | Kabatczyk

  Śmierć Generała Sikorskiego

  Ja mam tylko dwa pytania do Pana Profesora Tebinki:
  1. Czy Pan nie uważa za zdumiewające, że Prchal miał na sobie kamizelkę ratunkową, która ocaliła mu życie. Na ogół piloci
  nie wkładają kamizelek przed startem, chyba że mają ku temu bardzo poważne powody. Wiem, że Prchal był przesłuchiwany
  przez komisje angielskie i polskie, ale nigdzie nie znalazłem wyjaśnienia tego faktu.
  2. Czy nie uważa Pan, że dla Stalina niezwykle korzystnym był fakt, że Generał Sikorski nie pojawił się w Warszawie w 1945 roku?. Sądzę, że byłby o wiele klas trudniejszym przeciwnikiem niż Stanisław Mikołajczyk.
  Z wyrazami szacunku.
 • 2018-07-23 16:42 | Kazimierz K

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  Czy teorię, że zbrodnię na żołnierzach AK w 1940 roku wykonali bolszewicy z rozkazu Stalina, również należy zaliczyć do propagandy hitlerowskiej? Niemcy to zgłosili nie dlatego, aby poprawić stosunki z Aliantami, lecz aby za tę zbrodnie nie odpowiadać. Był to okres gdzie zbrodnicza działalność machiny wojennej Niemiec, nie przybrała jeszcze aż tak dużych rozmiarów. Mimo tego, do dnia dzisiejszego wielu Polaków w wielu sprawach jest wstanie bardziej wierzyć Rosjanom, niż swojemu krajowi.
  To co mi wiadomo, Anglia nadal nie ujawniła wiele dokumentów w sprawie katastrofy w Gibraltarze i dopóki tego nie zrobi, sprawa nie będzie do końca właściwie wyjaśniona.
  Lepiej więc bez jednoznacznych dowodów nie ferować jakiś nowych teorii, gdyż tylko zasadniczo fakty się liczą. Natomiast propaganda była , jest i będzie.
 • 2018-08-01 10:48 | tryputznick

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  "konspirowali, zastanawiając się, jak usunąć Sikorskiego"
  Oczywiście w powodzi teorii nt. Gibraltaru nikt nigdy nie zająknął się, że generał mógł zginąć z polskiej ręki.
 • 2018-08-01 15:55 | Alrus

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  Tryputznick - mylisz się. Wiadomo, że Sikorski miał w polskich środowiskach wrogów i hipoteza sprawstwa polskiego była również rozważana. Jest ona jednak mało prawdopodobna, choćby z tego względu, że w takim wypadku Anglicy niczego by nie utajniali, a wręcz przeciwnie, wykorzystali politycznie.
  Notatkę Goebelsa należy traktować z uwagą, bo choć wielkim propagandystą był, trudno sądzić, aby był nim i w prywatnych zapiskach.
 • 2018-08-02 08:39 | Alrus

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  JohnKow. -
  Nie zamulaj. Za Katyń, czyli wymordowanie ok. 22000 polskich oficerów jest odpowiedzialna strona radziecka i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Fakt ten wprawdzie wykorzystali Niemcy w swojej propagandzie, ale nie tą propagandą (tezami dr Goebbelsa) posługiwał się rząd polski, miał własne źródła informacji. Polacy nie mogli sprawy przemilczeć, ani zgodzić się na wersję stalinowską wbrew prawdzie. Prawda jest tylko jedna, panie JohnKowalski, i to po jej stronie stanęła Polska, a nie "po stronie Hitlera". Przynależność Lwowa czy Wilna znacznie wcześniej już została przesądzona na naszą niekorzyść.
  Brygada Świętokrzyska nie była "garstką zawodowych zdrajców z NSZ", jak twierdziła komunistyczna propaganda, a Ty za nią bezmyślnie powtarzasz. Została utworzona w celu wycofania na zachód ludzi którzy nie mogli liczyć na przeżycie w warunkach zwycięstwa ZSRR i opanowania Polski przez bolszewików. Jak słuszna to była decyzja, pokazał los tych co zostali, w większości pomordowanych po lasach, w katowniach powstającej "Polski Ludowej" i zbrodniczych procesach sądowych. Brygada została starannie zweryfikowana przez aliantów i nie dopatrzono się współpracy z Niemcami.
  Bo też współpracy, kolaboracji nie było. Było zrozumiałe w tamtych warunkach taktyczne zawieszenia broni, gra aby z jednej strony uzyskać możliwość wycofania ze straconej pozycji, z drugiej aby nie dać się Niemcom wykorzystać, co sam dowódca nazwał w trakcie wycofywania tak: "Jesteśmy w stanie nie-wojny z Niemcami". Jedyna forma jaką Polacy mogli czasowo przyjmować w trakcie walki z dwoma wrogami.

 • 2018-08-03 23:41 | Alrus

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  Widzę, J.K, że zatrzymałeś się na etapie stalinowskiej propagandy. Posługujesz się w każdym razie "wiedzą" z lat pięćdziesiątych, odpowiednio spreparowaną i wtłaczaną do mało krytycznych umysłów. Już nawet w Wikipedii, przy znanych jej wadach, możesz znaleźć dość materiału pozwalającego na skorygowanie swoich - jak to nazwać? - insynuacji..? Chyba, że uprawiasz jakiś rodzaj cyniczno-demonicznej przekory.
  Może zacznij od tego: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Narodowe_Si%C5%82y_Zbrojne
 • 2018-08-18 15:50 | Alrus

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  Oficerowie dzielą się na zawodowych i rezerwę, stan kadrowy "wojenny" jest znacznie wyższy niż pokojowy. Więc "z tego". W Katyniu itp miejscach ginęli jedni i drudzy. Na armię Andersa od biedy wystarczyło, dla Berlinga już nie. Wypełnili lukę delegowani "Polacy" z Armii Czerwonej.
  Za Jelcyna otrzymaliśmy dostęp do dokumentów rosyjskich, dziś znane jest kto planował, podejmował decyzje, układał listy przeznaczonych do likwidacji, a nawet kto bezpośrednio zabijał.
  Germanofobia czy rusofobia nie była "chorobliwa", a wynikała z prostego faktu że tak Niemcy jak ówczesna Rosja specjalnie nie kryli, że niepodległa i suwerenna Polska nie mieści się w ich planach i zamierzają dokonać korekty tej sytuacji. Co też rychło się stało. Nie w takim natężeniu, ale jest to stanowisko aktualne także teraz.
  Wydajesz się nie rozumieć, że sojusznik naszych sojuszników, czyli Związek Radziecki, był naszym wrogiem dążącym od początku swego powstania do zniszczenia Polski jako niezależnego państwa. Zastanów się nad implikacjami jakie z tego wynikały zamiast wypisywać z przejęciem co tam Stalin opowiadał Mikołajczykowi.
  Co do reszty - patrz poprzednie wpisy.
 • 2018-08-19 14:44 | Alrus

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  Jelcyn zasłużył u Polaków na dobrą pamięć, a jego wiarygodność albo agenturalność nie ma znaczenia - dokumenty były autentyczne. Nam nie miały ujawnić kto był sprawcą, to wiedzieliśmy prawie od początku. Chodziło o szczegóły tej zbrodni oraz oficjalne przyznanie się do winy przed światem, czego wcześniej Rosja unikała.
  Anders wyprowadził armię wraz z tysiącami polskich kobiet i dzieci - była to jedyna szansa na uratowanie im życia, przy tym w wysiłku wojennym liczy się całokształt, nie fragmenty. Armia walczyła i tak, a tym lepiej, że nie na froncie wschodnim.
  W interesie Polski nie leżało zwycięstwo Armii Czerwonej, groziło ono zamianą okupacji niemieckiej na bolszewicką, której "dobroć" Polacy zdążyli poznać tak na początku niepodległości, jak i w trakcie realizowania paktu Ribbentrop - Mołotow. Z tego paktu, nawiasem, wynikała ścisła współpraca lll Rzeszy z Sowietami w mordowaniu polskich elit i warstw kierowniczych dla ostatecznej likwidacji państwowości - naród pozbawiony swych elit spada do poziomu bliżej nieokreślonej zbiorowości, niezdolnej do odtworzenia państwa i jakiegokolwiek zorganizowanego oporu. A to był cel przyświecający zarówno Niemcom, jak Rosjanom. Na tym tle dopiero widać perfidię Niemców oskarżających bolszewików przed światem o zbrodnie katyńskie, które zostały wprawdzie dokonane przez Rosjan, ale zgodnie z wcześniej uzgodnionym planem w którym każdy z tymczasowych sojuszników solidarnie wykonywal swoją część brudnej roboty.
  W interesie Polski leżała przegrana Związku Radzieckiego, byle Niemcy dostatecznie zdołały się osłabić, ekonomicznie i w "sile żywej", i w rezultacie dać się pokonać amerykańskiej koalicji. W której mieliśmy swoje siły zbrojne.
  Jak to w życiu bywa, sprawy poszły nieco innym torem. Zachód zmuszony rozwojem wydarzeń przehandlował nas, ale wymógł na Stalinie zachowanie pozorów, co wraz z powojennym oporem, respektem jaki Stalin wobec bitnych Polaków odczuwał, trochę złagodziło okupację radziecką. Z perpektywy lat do plusów zaliczyć trzeba nabytek ziem zachodnich i część Prus, zwarte terytorium, wysoką monoetniczność. Koszty były przecież wysokie, krew tysięcy Polaków, wytrzebienie patriotycznych elit, zastąpionych przez desant moskiewski, którego trzon stanowili ludzie NKWD, żydowscy komuniści z domieszką polskich renegatów. Taki był początek "Polski Ludowej", później zaczął dopływać żywioł polski, ale już wychowany zgodnie z zapotrzebowaniem i ukształtowany do życia w socjalistycznej podległości Związkowi Radzieckiemu.
  Ta mentalność tak odległa od przedwojennej, nieskażonej procesem kilkudziesięciu lat indoktrynacji zabijającej polską tożsamość, pokutuje do dziś, co widać w wielu wypowiedziach, z Twoją włącznie. I zapewne musi minąć jeszcze trochę czasu, zanim ją Polacy odzyskają. Ale, JohnKowalski, odzyskają na pewno.
 • 2018-08-20 12:55 | kaesjot

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  @Alrus
  Jak sobie wyobrażasz dalszy scenariusz działań w przypadku gdy ZSRR przegrywa z Niemcami , którzy zajmują całe jego terytorium i nad Ussuri spotykają się z Japończykami. Mają do swej dyspozycji całe zasoby surowcowe ZSRR - w tym ropy, której Niemcom tak bardzo brakowało.
  Nie myślisz, ze w ostateczności zgodziliby się opuścić Francję i kraje Beneluksu pod warunkiem uznania ich zdobyczy na wschodzie - w tym także Polski.
  Co nas by czekało w takiej sytuacji ?
 • 2018-08-20 16:22 | Alrus

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  Nie rozumiem, dlaczego Polityka bawi się w cenzurę udowadniając wszem i wobec jak w rzeczywistości rozumie wolność słowa środowisko jakie reprezentuje. I jak naprawdę wyglądać będzie wolność i pluralizm gdy dojdą do władzy politycy związani z tym środowiskiem. Usuwanie wpisów nikogo z dyskutantów nie obrażajacych, nie używających wulgarnego języka, a za takie trzeba uznać wypowiedzi JaKowalskiego czy innych Johnów, to nie metoda godna pochwały. To forum, więc swobodne wygłaszanie opinii nawet kontrowersyjnych i budzących sprzeciw, powinno spotkać się z kontrargumentami, a choćby z wyrażeniem potępienia, nie wykluczaniem. Zmiatanie pod dywan niewygodnych opinii tym tylko się kończy, że nabierają znamion prawdy i znikają na pewien czas, by odżyć z o wiele większą mocą.

  Kaesjot,
  tak zakończone zwycięstwo Niemiec jak przedstawiasz, byłoby oczywiście mało dla nas pociągające - raczej zniknęlibyśmy jako naród.
  Jednak taki wariant był tak mało prawdopodobny, że nieprawdopodobny. Hitler przeszacował możliwości Niemiec, to już nie były czasy w których garstka uzbrojonych w muszkiety mogła opanować olbrzymie przestrzenie i je utrzymać. A ewentualnych pomocników Niemcy odstręczyły swoją pychą i bezkompromisowym, zbrodniczym postępowaniem. Zanim Niemcy zdołałyby tego dokonać, czyli zupełnie zniszczyć Stalina, który dysponował głębią strategiczną i zaopatrzeniową pozwalającą na trwanie, koalicja z USA na czele rozprawiłaby się z nimi, wykorzystując przewagę ekonomiczną oraz fakt, że wojska niemieckie były rozrzucone na przestrzeni wielu tysięcy kilometrów. Kłopoty z zaopatrzeniem, tak z uwagi na niedostateczną produkcję (braki w sile roboczej, bombardowania), jak rozciągnięcie linii zaopatrzenia do stanu przekraczającego ówczesne możliwości logistyczne (p. rażące niedostatki już pod Stalingradem!), czyniły pokonanie Niemiec pewnym. W najbardziej dla Niemców korzystnym wariancie siły niemieckie rozpadłyby się na szereg samodzielnych ośrodków, niszczonych po kolei. Trwałoby to nieco dłużej, ale w sposób nieunikniony.
  Co do opuszczenia Francji i krajów Beneluksu. Teoretyzując, bo zakładając wycofanie się USA z już rozpoczętej wojny o hegemonię światową i samoskazanie na marginalizację, Niemcy nie musiałyby się wycofywać - zaproponowałyby dopuszczenie zachodnich europejczyków do łupów i niemiecka Unia Europejska powstałaby kilkadziesiąt lat wcześniej.
 • 2018-09-02 12:38 | Kazimierz K

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  W sprawie przyczyn śmierci generała Sikorskiego czy był to zamach czy zwykły wypadek, światło rzuca artykuł Pawła Łepkowskiego pt "Diabelski pakt" w dodatku do gazety Rzecz o historii z dnia 31 sierpnia 2018 roku. Nie ma w tym artykule jakiś dowodów na zamach ze strony Polski, jednak wiele opisanych zdarzeń historycznych może wskazywać, że dla wielu Polaków generał Sikorski był uzurpatorem, zdrajcą i wrogiem rządu II RP, co moim skromnym zdaniem mogło być powodem do wykonania tego zamachu. Jeżeli przeanalizować wiele wydarzeń które dowodzą, że Polska została tak naprawdę wystawiona i zdradzona przez swych sojuszników Francję i Anglię, a rolą generała Sikorskiego było nadawanie na swój kraj, gdzie ówczesny rząd był wręcz podejrzewany o pro niemieckość, to w obliczu klęski II RP, sprawa zamach na Sikorskiego wydaje się wręcz mało istotny i sprawiedliwy. Artykuł zawiera między innymi takie zdarzenia jak odmowa pożyczki Polsce ze strony Francji i Anglii na zakup broni i próby naciskania na rząd w Polsce o jego dymisję i utworzenia rządu z ówczesną opozycją. Na początku 1939 roku zdymisjonowany generał Sikorski przebywał z wizytą we Francji i rozmawiał ze swoimi zwolennikami politycznymi w rządzie Francji(późniejszymi zdrajcami Francji). Pytanie po co to robił, gdy inni jego zwolennicy siedzieli w więzieniu, lub byli odsunięci od władzy, a on sam nie miał żadnych uprawnień. Rząd II RP odmówił jego mobilizacji i wojskowego wykorzystania, a pomimo po przekroczeniu granicy rumuńskiej na podstawie moim zdaniem sfałszowanych dokumentów i jako jedyny uzyskał możliwość opuszczenia Rumuni celem utworzenia rządu we Francji (pomimo, że inni wojskowi zostali internowani). Jest również podany wątek angielski, gdzie dyplomata angielski zapewniał Hitlera, że pokojowe działania Niemiec, będą przez Anglię tolerowane. Tym sposobem na początku 1939 roku Hitler przerzucił się ze swoimi żądaniami przeciwko Polsce jak np. żądając przyłączenia Gdańska do Niemiec i autostrady eksterytorialnej. Wobec bardzo zdecydowanego sprzeciwu Polski , gdzie Hitler mógł stwierdzić, że Polska wywiąże się z zobowiązań wojskowych wobec Anglii, a Anglia nie wobec Polski, za pierwszą bardziej bezpieczną swoja ofiarę uznał Polskę a nie Anglię, lub Francję. Niestety Stalin tylko czekała na propozycję Hitlera, gdyż tym sposobem bez problemu mógł sobie powetować swoją zemstę na Polakach i Polsce. Nie można oczywiście pomijać innych spiskowych teorii, gdzie wobec wielu opisanych sytuacji kim przed II wojną światową był gen Sikorski, to praktycznie mogło to być za przyczyną również Francji, Anglii i ZSRR, gdyż we wszystkich tych przypadkach rządy Sikorskiego mogły być nie na rękę. W rezultatem i tak Polska została ponownie zdradzona, gdzie jako czwarta armia aliancka Polska utraciła swoją niezależność po 1945 roku, wraz utratą około 30% terytoriów w stosunku do 1939 roku. Pomijam tutaj wymienienie wiele innych poniesionych ogromnych strat i brak reparacji wojennych wobec Polski i Polaków.
 • 2018-09-02 12:38 | Kazimierz K

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  W sprawie przyczyn śmierci generała Sikorskiego czy był to zamach czy zwykły wypadek, światło rzuca artykuł Pawła Łepkowskiego pt "Diabelski pakt" w dodatku do gazety Rzecz o historii z dnia 31 sierpnia 2018 roku. Nie ma w tym artykule jakiś dowodów na zamach ze strony Polski, jednak wiele opisanych zdarzeń historycznych może wskazywać, że dla wielu Polaków generał Sikorski był uzurpatorem, zdrajcą i wrogiem rządu II RP, co moim skromnym zdaniem mogło być powodem do wykonania tego zamachu. Jeżeli przeanalizować wiele wydarzeń które dowodzą, że Polska została tak naprawdę wystawiona i zdradzona przez swych sojuszników Francję i Anglię, a rolą generała Sikorskiego było nadawanie na swój kraj, gdzie ówczesny rząd był wręcz podejrzewany o pro niemieckość, to w obliczu klęski II RP, sprawa zamach na Sikorskiego wydaje się wręcz mało istotny i sprawiedliwy. Artykuł zawiera między innymi takie zdarzenia jak odmowa pożyczki Polsce ze strony Francji i Anglii na zakup broni i próby naciskania na rząd w Polsce o jego dymisję i utworzenia rządu z ówczesną opozycją. Na początku 1939 roku zdymisjonowany generał Sikorski przebywał z wizytą we Francji i rozmawiał ze swoimi zwolennikami politycznymi w rządzie Francji(późniejszymi zdrajcami Francji). Pytanie po co to robił, gdy inni jego zwolennicy siedzieli w więzieniu, lub byli odsunięci od władzy, a on sam nie miał żadnych uprawnień. Rząd II RP odmówił jego mobilizacji i wojskowego wykorzystania, a pomimo po przekroczeniu granicy rumuńskiej na podstawie moim zdaniem sfałszowanych dokumentów i jako jedyny uzyskał możliwość opuszczenia Rumuni celem utworzenia rządu we Francji (pomimo, że inni wojskowi zostali internowani). Jest również podany wątek angielski, gdzie dyplomata angielski zapewniał Hitlera, że pokojowe działania Niemiec, będą przez Anglię tolerowane. Tym sposobem na początku 1939 roku Hitler przerzucił się ze swoimi żądaniami przeciwko Polsce jak np. żądając przyłączenia Gdańska do Niemiec i autostrady eksterytorialnej. Wobec bardzo zdecydowanego sprzeciwu Polski , gdzie Hitler mógł stwierdzić, że Polska wywiąże się z zobowiązań wojskowych wobec Anglii, a Anglia nie wobec Polski, za pierwszą bardziej bezpieczną swoja ofiarę uznał Polskę a nie Anglię, lub Francję. Niestety Stalin tylko czekała na propozycję Hitlera, gdyż tym sposobem bez problemu mógł sobie powetować swoją zemstę na Polakach i Polsce. Nie można oczywiście pomijać innych spiskowych teorii, gdzie wobec wielu opisanych sytuacji kim przed II wojną światową był gen Sikorski, to praktycznie mogło to być za przyczyną również Francji, Anglii i ZSRR, gdyż we wszystkich tych przypadkach rządy Sikorskiego mogły być nie na rękę. W rezultatem i tak Polska została ponownie zdradzona, gdzie jako czwarta armia aliancka Polska utraciła swoją niezależność po 1945 roku, wraz utratą około 30% terytoriów w stosunku do 1939 roku. Pomijam tutaj wymienienie wiele innych poniesionych ogromnych strat i brak reparacji wojennych wobec Polski i Polaków.
 • 2018-11-08 21:52 | Prowincjusz

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  Uwielbiam te historie alternatywne. Niemal jak Ucho prezesa.
  Liberator wpadł do wody zdarza się. Polscy oficjele jak zwykle bez pasów. Typowe.
  Mi to wygląda na typową dla naszych rodaków partaninę komunikacyjną.
  Ale, gdy prowadzi się wojnę szafując życiem milionów ludzi wszelkie dziwne rzeczy mogą się zdarzyć.
 • 2018-11-15 20:52 | aneta.jóźwiak

  Re:Katastrofa gibraltarska: spiskowe teorie Goebbelsa

  Moim zdaniem nie ma co węszyć spisku, chociaż nie od dzis sie o nim mówi. to było przeciez tyle lat temu.