Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Szwedzka studentka wsiadła do samolotu, by powstrzymać deportację Afgańczyka

(14)
„Nie usiądę, póki on nie opuści samolotu” – mówiła Elin Ersson na pokładzie maszyny, która miała wylecieć z Göteborga do Stambułu.
  • 2018-07-25 15:31 | jacekkkf

Re:Szwedzka studentka wsiadła do samolotu, by powstrzymać deportację Afgańczyka

Według ONZu w tym roku w Afganistanie zostało do dzisiaj zabitych 1692 osób cywilnych. To najwięcej of 2033 roku.
  • 2018-07-25 16:26 | Satoshi Politico

Pani Ersson powinna co najmniej ponieść koszty opóźnienia lotu -- także koszty odszkodowań dla innych pasażerów, którzy z powodu opóźnionego wylotu ponieśli jakieś straty materialne. Pojedyncza obywatelka nie może stawiać się ponad decyzjami demokratycznie wybranych władz, kontrolujących pracę administracji państwowej. Wcale nie jest prawą, że walki trwają na całym terrytorium Afganistanu i osoba deportowana do tego kraju zostanie na pewno zabita. Nie ulega wprawdzie wątpliwości, że prawdopodobieństwo poniesienia śmierci w wyniku aktu przemocy w Afganistanie jest znacznie wyższe niż w Szwecji. Jeśli jednak przyjąć tę miarę, to w ogóle nie powinno się deportować do żadnego innego kraju z wyjątkiem Danii, Islandii i Norwegii.
  • 2018-07-25 19:40 | turek74

Jakie to proste!
    Są jakieś tam prawa, procedury decyzyjne, mechanizmy działania, eksperci - no i po co?
    Przychodzi dziewczyna, mówi "ja się nie zgadzam, bo nie!", wy wiecie swoje, ale ja wiem lepiej!", "wy macie prawa, ale ja wam nie wyjdę z samolotu!", nagrywa, wrzuca na Jutuba czy Fejsbuka, kilka minut się pochandryczy - I już załatwione!
    Nikt jej nie wyprowadzi, próbują z nią rozmawiać, przekonywać - daremny trud! Wszyscy szukaja kompromisu, a ona - 100% realizowania swojej racji! I stawia na swoim!
    A tak na poważnie: Kultura w starciu z prymtywnym chamstwem MUSI przegrać. I tym chamstwem nie jest tylko brodaty szaleniec z maczetą. Ale też każdy idiota/idiotka, który został wychowany, w przekonaniu, że jego "a ja mam taki kaprys" - jest źródłem prawa. I wszyscy muszą się do niego dopasować.
    Szkoda pisać dalej... żegnaj, Szwecjo!
  • 2018-07-25 19:45 | Alice_

Zamachy są wszędzie, w Niemczech w autobusie kilka dni temu facet dźgał nożem pasażerów i miał ze sobą plecak z materiałem łatwopalnym. W Szwecji też gwiżdżą kule na ulicach, można zostać przypadkową ofiarą wojny gangów.
    Tak więc mówienie, że "mężczyzna zostanie w Afganistanie zabity" jest manipulacją i zwykłym idiotyzmem. Tak jak mówienie o tym, że NGO-sy nie powinny współpracować z przemytnikami i wspierać tego procederu, tylko odstawiać do portu wyjścia, tłumaczone jest od razu jako "oni chcą topić uchodźców!!!". A przecież nie chodzi tylko o samą przeprawę morską, bo żeby dotrzeć do Libii, ludzie pokonują Saharę, nawet nie wiem, ile tam jest ofiar, bo słyszy się tylko jakieś okruchy doniesień. Chodzi o to, żeby powstrzymać całe to szaleństwo, uspokoić, ucywilizować, ograniczyć liczebnie, ograniczyć zagrożenie dla życia ludzkiego, jakie ze sobą niesie, ograniczyć wyzyk tych biednych ludzi przez mafie przemytnicze.
    Kierując się tylko emocjami i szantażem moralnym do niczego nie dojdziemy. Panna na tym wideo składa się wyłącznie z emocji i naiwności. A najgorsze jest to, że może znaleźć wielu naśladowców. Wtedy też i lotniska staną się terenem walki.
  • 2018-07-25 23:28 | Slawomirski

Postapila bezmyslnie. Prawo w Szwecji jest po to by je respektowac.
  • 2018-07-26 11:23 | kaesjot

Przykład Elin Krantz niczego jej nie nauczył ?
  • 2018-07-26 17:51 | Claperius

Sprawa napawa dużym optymizmem. Jeśli młodzi ludzie mają taką postawę jak ta kobieta, to możemy być spokojni o przyszłość. To na prawdę budujące. Szwecja może być dumna z takiej obywatelki.
  • 2018-07-27 14:59 | samba kukuleczka

turku74
    Obywatelskie nieposłuszeństwo (ang. civil disobedience) – celowe działanie łamiące konkretne przepisy prawne w imię przekonania, że owe regulacje rażąco naruszają wartości istotne dla stosującego nieposłuszeństwo obywatelskie (połączone ze świadomością możliwości poniesienia negatywnych konsekwencji prawnych).

I Szwedka uznała, że waga sprawy wymaga wkroczenia na tę właśnie, dosyć kontrowersyjna dla legalistów prawnych drogę.
    Drogę głoszenia swoich poglądów i głęboko humanistycznych racji.

A poza tym Twoja teza:

„A tak na poważnie: Kultura w starciu z prymitywnym chamstwem MUSI przegrać.”

jest co najmniej dyskusyjna, żeby nie powiedzieć... bardzo dyskusyjna.

Nie bardzo potrafię zrozumieć jak jeden, ponoć prymitywny przedstawiciel innego kręgu kulturowego może pozbawić tożsamości osobniczej jednostkę której powierzchowność i ogłada towarzyska osadzona jest na tak solidnych aksjologicznych podstawach.

Więcej wiary w siebie i swoje gatunkowe posłannictwo.
  • 2018-07-27 15:02 | samba kukuleczka

turku74
    Pisząc "gatunkowe posłannictwo" miałam oczywiście na myśli posłannictwo homo sapiens.
  • 2018-07-28 00:37 | turek74

Sambo Kukułeczko,

w takim razie "obywatelskie nieposłuszeństwo" byłoby wspaniałym uzasadnieniem dla każdego warchoła i totalisty.
    "Zabójstwa honorowe" muzułmańskich kobiet - byłyby więc wytłumaczalne w ramach europejskiego ładu prawnego. Mąż/brat/ojciec zabija kobietę, a później zgłasza się na policję z wyjaśnieniem, że jego system wartości oparty na religii nakazuje taką karę np. za zadawanie się z niewiernymi. Jest więc gotów ponieść konsekwencje - i to jest ok?
    Terrorysta idący na akcję też raczej godzi się z tym, że poniesie konsekwencje (zginie) - i to też jest ok?

Ta szwedzka studentka nie wykonała aktu nieposłuszeństwa obywatelskiego - ona zatrzymała samolot, szkodząc wszystkim pasażerom, którzy gdzieś się spieszyli.

Może spróbowałabyś Ty sama np. tydzień temu zatrzymać jakiś pociąg, aby wymusić na Sejmie/Senacie/Prezydencie zablokowanie ustawy o Sądzie Najwyższym? Albo teraz zatrzymać jakiś samolot startujący z Okęcia żeby wymusić "żywą gotówkę" dla niepełnosprawnych? Zresztą oni sami przecież na wiosnę okupowali Sejm - coś im to dało?

Z poważaniem...
  • 2018-07-28 18:49 | Lemur.01

Możliwe, że coś przegapiłam, ale w medialnych doniesieniach brakuje mi jednej informacji, chyba dla sprawy istotnej. Kim był ów Afgańczyk? W jakich okolicznościach, kiedy znalazł się w Szwecji? Jakie były jego wcześniejsze losy, czego w Afganistanie dokonał i jakie podawał uzasadnienie, aby otrzymać azyl w Szwecji?
  • 2018-07-28 21:22 | kaesjot

Jak pamiętam, to marksistowska teoria wolnościowi głosiła, że kończy się ona tam, gdzie zaczyna szkodzić innym członkom, społeczności.
    To jest cecha społeczności np. azjatyckich wynikająca z praw natury - najważniejsze jest "stado"
    Ono musi przetrwać - nawet kosztem jednostek.
    Ale to stało się obce społecznościom zachodnioeuropejskim - dla nich liczył się sukces indywidualny - nawet kosztem reszty społeczności.
  • 2018-07-30 09:00 | samba kukuleczka

@kaesjot

Ja znam tę ideę w nieco innej formule:

Jednostka jest szczęśliwa kiedy społeczność (w rożnym wymiarze postrzegana) jest szczęśliwa.

I jeżeli się zdefiniuje współczesny kapitalizm w neoliberalnej postaci jako formację gdzie indywidualizm, czy po prostu egoizm jest wzorcem kulturowym umocowanym na zasadzie niepodważalnego dogmatu to wszyscy którzy podważają ten paradygmat mają po prostu przejeb...
    A islam - bo on buduje przestrzeń społeczną opartą o ten model więzi - przejął rolę wroga publicznego nr 1 zdaniem kreatorów globalnych trendów.
    No, ale Pani Szwedka o tym nie wiedziała i stąd całe to zamieszanie.
  • 2018-08-24 20:33 | Alice_

ciekawa teoria kukułeczko, pomijasz tylko jeden istotny fakt. Islam opiera się na modelu więzi w ramach klanu i rodziny oraz wrogości do całej reszty świata. Dlatego społeczeństwa islamskie tak wyglądają, chaos, anarchia i wszechobecna przemoc. W przestrzeni prywatnej i publicznej. A pojedynczo to bardzo mili ludzie, poczęstują herbatą i orzeszkami, ale jako zbiorowość nie stworzyli, żadnego funkcjonującego modelu gwarantującego minimalną jakość życia.