Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Minister sprawiedliwości chce więcej więźniów w więzieniach. I na dłużej

(8)
Zaostrzanie kar nie może być receptą na systemowe problemy. My już i tak mamy jedne z najdłuższych średnich kar pozbawienia wolności i jeden z najwyższych wskaźników uwięzienia w Europie – przypomina prof. Monika Płatek.
 • 2018-07-27 12:34 | janWS

  Jak murgrabia z Janosika

  Pamiętacie serial "Janosik"? Była tam zankomita postać murgrabi, grana przez Mariana Kociniaka. Murgrabia co jakiś czas narzekał, że jego lochy są puste, i wysyłał swoich karbowych, żeby zapełnili je nieposłusznymi chłopami (z podkarpacia -- bastionu PiS notabene). Już widać na kim wzoruje się Ziobro... ""
 • 2018-07-27 12:39 | Satoshi Politico

  Czy sednem problemu w USA jest rzeczywiście samo więziennictwo?

  Pani Płatek powiedziała: "Amerykanie od dawna zdają sobie sprawę z wad swojego systemu karnego, który sprawia, że najwięcej jest w więzieniach osób czarnoskórych i Latynosów – co jest prostym spadkiem po niewolnictwie i wskaźnikiem dyskryminacji rasowej."
  Ja zaś zastanawiam się czy sednem problemu jest tu rzeczywiście więziennictwo. Jeśli Afro-Amerykanie i Latynosi są nadreprezentowani w populacji więźniów (tzn. ich odsetek wśród więźniów jest wyższy niż wśród ogółu ludności USA), to mogą być tego trzy przyczyny: (1) część Afro-Amerykanów i Latynosów skazywanych jest na kary więzienia, choć są niewinni. (2) Afro-Amerykanie i Latynosi skazywani są za przestępstwa, które rzeczywiście popełnili, ale biali Amerykanie / W.A.S.P. popełniający podobne przestępstwa są częściej uniewinniani. (3) Afro-Amerykanie i Latynosi częściej popełniają przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności.
  Oczywiście w rzeczywistości wszystkie trzy czynniki mogą działać jednocześnie. W żadnym przypadku sednem problemu nie jest jednak sam system penitencjarny. Przyczynami mechanizmów (1) in (2) byłoby niewłaściwe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości (sądownictwa), kierującego się rasistowskimi uprzedzeniami (czarnoskóry lub Latynos = pewnie winny; biały = pewnie niewinny).Mechanizm (3) ma kilka możliwych objaśnień: (a) Afro-Amerykanie i Latynosi są "z natury" bardziej skłonni do popełniania przestępstw; (b) kultury środowisk afro-amerykańskich (gangsta rap etc.) i latynoskich ("kartele", rozkład państwowości i ogólnospoł. anomia w wielu krajach Ameryki Łacińskiej) dają większe przyzwolenie na popełnianie przestępstw; (c) Afro-Amerykanie i Latynosi z powodów ogólnospołecznego rasizmu i dyskryminacji w USA częściej czują się wykluczeni a tym samym mniej zobowiązani do przestrzegania prawa. Także te trzy możliwe objaśnienia nie mają swych przyczyn w systemie więziennictwa tylko raczej w stosunkach ogólno-społecznych lub w genetyce. By uniknąć nieporozumieniom dodam, że osobiście sceptycznie odnoszę się do objaśniania zachowania ludzkiego poprzez odwołania do genetyki. Objaśnienie takie jednakże funkcjonuje w dyskursie publicznym.
 • 2018-07-27 21:12 | Henryk

  Re:Minister sprawiedliwości chce więcej więźniów w więzieniach. I na dłużej

  Co za błazen, niech się sam zamknie i podniesie ilość aresztantów!!
 • 2018-07-28 00:34 | Prowincjusz

  Re:Minister sprawiedliwości chce więcej więźniów w więzieniach. I na dłużej

  W przypadku pedofilii, sytuacja jest bardzo trudna, wyrok ma stanowić karę za dokonany czyn, siedem lat to długo, czy dość długo trudno mi ocenić, ofiary są często karane przez całe życie, ale bardzo wątpię, czy i po dwudziestu latach nastąpią zmiany w mózgu pozwalające na egzystowanie takiego człowieka w społeczeństwie. Zawsze będzie stanowił zagrożenie, to często silniejsze od niego. Zapewne istnieją pedofile, potrafiący poskromić i zdyscyplinować swój popęd. Zachowują celibat, korzystają z normalnych związków, ale osoby którym to się nie udało, powinny być pod ciągłym nadzorem . Współczesna elektronika zapewne pomogła by w niektórych przypadkach, ale powinniśmy się zastanowić czy jednak w humanitarnych warunkach nie odizolować tych najgroźniejszych. Dotyczy to też najbardziej zdemoralizowanych ludzi popełniających inne zbrodnie na ludziach. Niestety sądy po reformie ( a mówmy szczerze, te przed reformą też ), nie zapewniają braku nadużyć. Być może aby zapewnić pełną przejrzystość sprawami tego typu powinny zajmować się sądy międzynarodowe ?
 • 2018-07-28 11:06 | AOlsztynski

  Re:Minister sprawiedliwości chce więcej więźniów w więzieniach. I na dłużej

  Myślę, iż sedno sprawy tkwi w szybkości i nieuchronności kary. Inaczej wzmaga tylko w sprawcach ugruntowane przez dekady poczucie bezkarności. Dzisiaj skupiłbym się na Kodeksie Wykroczeń.

  Ps.Nie chodzi o burdy uliczne, tylko problemy z uciążliwym sąsiedztwem - kto mieszka w bloku wie o co chodzi...
 • 2018-07-29 14:22 | Rkwa

  Więcej jest więcej

  Pani redaktor, czy wie Pani co to ulamek wlasciwy ?
 • 2018-07-29 18:56 | azur

  Re:Minister sprawiedliwości chce więcej więźniów w więzieniach. I na dłużej

  No dobrze, ale kto za to będzie płacił?
 • 2018-07-31 21:37 | Prowincjusz

  Re:Minister sprawiedliwości chce więcej więźniów w więzieniach. I na dłużej

  Jak to kto? My. Jak zawsze.