Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ukraina zbliży się do UE czy zbrata z Rosją?

(10)
Badania opinii publicznej na Ukrainie zmuszają do postawienia pytania: czy wybór geopolityczny Ukraińców jest nieodwracalny? Odpowiedź brzmi: nie.
 • 2018-07-30 12:04 | Andrzej Falicz

  Unia zajęta sobą

  Wyraźnie widać, że Niemcom realizującym polityke Uni na Ukrainie średnio zależy na konfliktowaniu się z Moskwą.
  Przy okazji gratulacje...dla " prezydenta" Europy za kolejny sukces obok brexitu i katastrofy nachodźców. Wybory we Włoszech i Austrii też mają swoją wymowę. A w POLITYCE pi staremu...ma pomóc " to samo"
  tylko bardziej.
 • 2018-07-30 13:10 | Klopfer

  Re:Ukraina zbliży się do UE czy zbrata z Rosją?

  "Z ostatecznymi ocenami należy się wstrzymać do późnej jesieni, gdy Grupa Socjologiczna Rating, a także inne ośrodki badające opinię publiczną ogłoszą kolejne wyniki pomiarów. "

  Panie Kost, a ta "Grupa i inne ośrodki ..." to w kieszonce którego oligarchy siedzą, że o "Nową Europę Wschodnią", czy wreszcie Pana samego, przez grzeczność, czy raczej litość, już nie spytam ...
 • 2018-07-30 14:37 | woytek

  Re:Ukraina zbliży się do normalności

  Ukraina powinna znaleźć własnego Urho Kekkonena i w polityce zagranicznej stosować zasadę " nie szukaj przyjaciól daleko a wrogów blisko".
  Wybór każdej innej drogi skazuje Ukrainę na miejsce nieustającego konfliktu wielkich mocarstw.
 • 2018-07-30 14:40 | Satoshi Politico

  Re:Ukraina zbliży się do UE czy zbrata z Rosją?

  Należy ostatecznie pożegnać się z pomysłem przystąpienia Ukrainy do EU. Ukraina to zbyt chaotyczny a jednocześnie zbyt duży kraj, aby mógł zostać członkiem EU w obecnej sytuacji, kiedy sama EU przechodzi poważny kryzys. W interesie Polski jest silna geopolitycznie EU. Doktrynę Giedroycia i Mieroszewskiego należy więc odłożyć do lamusa. To, czego chcą sami Ukraińcy jest kwestią drugo- lub trzeciorzędną, ale skoro tamtejsze społeczeństwo pała coraz mniejszym entuzjazmem do EU to tym lepiej.
 • 2018-07-30 20:55 | lubat

  Re:Ukraina zbliży się do UE czy zbrata z Rosją?

  Ukraina, w której w czasach ZSRR poziom życia ludności należał do najwyższych w sojuzie, powoli przeistacza się w państwo Trzeciego Świata, z którego coraz więcej ludzi wyjeżdża w poszukiwaniu pracy i lepszego życia czy to na Zachód, czy do Rosji. Dlatego stawianie dzisiaj pytania, czy zbliży się do UE czy zbrata z Rosją, a może wybierze trzecią drogę to wróżenie z fusów. Chociaż pewne kierunki są bardziej prawdopodobne, inne mniej. Tzw. "trzecia droga" jest całkowitą fikcją, bo nie może jej realizować państwo staczające się w kierunku failed state. Do UE pewnie by bardzo chciała, tylko Unia i bez Ukrainy ma problemów tyle, że sama może się zdezintegrować, a Ukraina to nie jakieś Kosowo, które można wziąć na utrzymanie. Najbardziej prawdopodobnym wariantem wydaje się powrót na łono bratniej Rosji, ale podejrzewam, że Rosja po tych wszystkich doświadczeniach ostatnich lat postawi swoje warunki. Myślę, że może sobie na to pozwolić, bo czas i rozwój sytuacji - przede wszystkim gospodarczej - na Ukrainie, ale także na świecie powodują, że Ukraina spadnie Rosji do fartuszka, jak dojrzała gruszka.
 • 2018-07-31 10:07 | zxcvb

  Projekt Ukraina

  Ukraina to dziś państwo upadłe i osamotnione. Zasobność kroplówki MFW już się kończy. UE tego ciężaru nie dźwignie. Ukraina zostanie sama z długami nie do spłacenia. Odcięcie Ukrainy od cycka z kasą za tranzyt gazu przez Gazprom, dokończy dzieło zagłady.
  Ukrainę czeka rozpad, w łagodnej wersji federalizacja. Ukrainy dziś nie da się traktować jako całość. Za dużo dzieli poszczególne regiony. Zachód mówi po ukraińsku , za bohaterów ma UPA i Banderę, a modli się w kościołach unickich. Wschód mówi po rosyjsku, UPA i Banderę uważa za bandytów, a modli się w cerkwiach prawosławnych. No a południe... Odessa to przecie miasto rosyjskie. Perła w koronie Imperium Rosyjskiego. Po ukraińsku mówi się tam tylko w peryferyjnych blokowiskach (Chruszczowki) i na przedmieściach. Mariupol? Ukraiński jest tak samo jak Sewastopol. Noto może Donbas i Zakarpacie... Nooo, bez żartów dziewczyny! To gdzie w końcu jest ta Ukraina? Ano, tam gdzie Banderowcy.
  I na koniec pytanie: Jaką to trzecią drogę ma Ukraina? W przepaść?
  T
 • 2018-07-31 13:43 | z daleka

  Re:Ukraina zbliży się do UE czy zbrata z Rosją?

  Pamietam jak nasz rodzimy "geniusz Tatr" A. Kwasniewski "zalatwial" przeprowadzenie Ukrainy do UE, wygladalo to tak jakby chodzi na palcach by nie obudzic spiacego w korytarzu niedzwiedzia. pamietam, tez jak tenze A. Kwasniewski jak dzieciak tlumaczyl w radio ze" nie wzieto pod uwage czynnika rosyjskiego" Otoz czynnik ten olano od samego poczatku, realpolitik w przeprowadzaniu Ukrainy do UE zupelnie nie istniala. Rosja pokazala dobitnie, ze bez rozmow z nia nie ma co o tym marzyc. Ukraina to byl bufor miedzu UE a Rosja, ktory naruszono, byla to tez swoista arogancja z jaka chciano przepchac ta byla post-sowiecka przestrzen zarowno do UE jak i rowniez jak planowano do NATO dla kazdego trzezwo myslacego, znajacego realia polityczne bylo jasne ze Rosja nigdy do tego nie dopusci.Obecnie Ukraina jest na dnie jako organizm panstwowy, uwiklana w konflikt z Rosja i ze zbuntowanymi prowincjami, podzielona na banderowski zachod i wschod, ktory tego nie uznaje i do UE droga Ukrainy jest dalsza niz byla kiedykolwiek przedtem.
 • 2018-07-31 15:46 | Satoshi Politico

  Re:Ukraina zbliży się do UE czy zbrata z Rosją?

  @zxcvb zgadzam się zasadniczo z Panią/Panem. Ukraina to państwo upadające (może jeszcze nie upadłe), które zmarnowało swoją dziejową szansę na modernizację, uniezależenie się od Rosji i europeizację w okresie, kiedy Rosja była na tyle słaba geopolitycznie, że nie mogłaby temu zapobiec. Teraz okno okazji (window of opportunity) już się zamknęło i polska oraz europejska dyplomacja powinny planować strategię działania w sytuacji faktycznego (choć nie koniecznei de iure) podziału / rozbioru Ukrainy. Jej zachodnia część może stać się jedynie szpetnym nacjonalistyczno-banderowskim przedmurzem EU ale nie częścią samej Unii. Także w Polsce stygnie na szczęście "ukro-entuzjazm" wywołany 4-5 lat temu przez "euro-majdan". Okazuje się bowiem, że najważniejsi bohaterowie narodowi post-majdanowej Ukrainy (Bandera, Szuchewycz itp.) są nie do zaakceptowania w Polsce. Z funkcjonalnego punktu widzenia takie szpetne przedmurze może być jednak geopolitycznie bardziej użyteczne jako strefa buforowa między EU i RF, niż cały dzisiejszy zlepek terytorialny pod nazwą Ukraina.
 • 2018-08-01 13:34 | zxcvb

  Satoshi Politico

  Kiedy mówiłem o państwie upadłym, szło mi o chaos panujący na Ukrainie. Centrum nie ma żadnego wpływu na to, co dzieje się w prowincjach. Ten faktyczny upadek dopiero przed nimi. Uratować ich może Zachód wspólnie z Rosją, ale trzeba by uwzględnić interesy Rosjan. To mogłaby być ta niby trzecia droga. Niby, bo jednak byłoby to państwo "przechylone" w kierunku Rosji. Na inny wariant Rosja nie pozwoli. Na Kremlu nikt nie uwierzy, że Zachód (głównie USA) pozwoli Ukrainie być neutralną. Wizja bazy rakietowej gdzieś pod Charkowem jest zbyt kusząca, bo bazie morskiej w Sewastopolu, już chyba nikt nie marzy.
  Buforem Ukraina mogłaby być, gdybyśmy nie graniczyli z Rosją i gdyby taki bufor był do czegoś potrzebny. Czemu chcemy odgradzać się od Rosji Ukrainą? Ochroni nas to przed ewentualną agresją militarną? W dzisiejszych czasach dla takich potęg jak Rosja odległości nie mają znaczenia. Dwa małe okręciki, dały z Morza Kaspijskiego salwę 24 samonaprowadzających pocisków, o zasięgu 2600 km, które mogą być wyposażone w głowice jądrowe. Takich okręcików (korwety) Flota Bałtycka ma na wyposażeniu 23, a do tego trzeba dodać znacznie potężniejsze trzy fregaty i dwa niszczyciele. To tylko na morzu. Ilość i jakość wojsk rakietowych, lądowy i powietrznych stacjonujących w Obwodzie Kaliningradzkim, jeży włos na głowie. A przecie są jeszcze rosyjskie wojska na Białorusi. Dodatkowo armia FR dysponuje jednostkami wojsk desantowych w ilości większej niż łączna liczebność naszej ami, z tymi od liczenia onuc włącznie. O rakietach i bombowcach strategicznych chyba nawet nie trzeba wspominać. W takim razie przed czym miałby nas chronić Ukraiński bufor? Ja nie wiem.
  Kiedyś już chcieliśmy taki bufor stworzyć. Wyprawiliśmy się na Kijów i... pogonieni przez bolszewików, musieliśmy się rozpaczliwie bronić nad Wisłą. Cudem się udało. Teraz znów drażnimy niedźwiedzia, a obronić nas ma jankeska brygada(sic!), która tylko zwiększy zagrożenie, bo Rosja odpowie na to, niesymetrycznym zwiększeniem sił w Kaliningradzie i na Białorusi. Ale może to i tak jest, że im więcej broni i uzbrojenia w regionie - tym bezpieczniej. Doświadczenia pokazują, że jest odwrotnie.
  Rusofobia dużo nas kosztowała i będzie kosztować. Zamiast ostrzyć szabelkę i stawiać zasieki, trzeba budować z Rosją normalne stosunki. Jak sąsiad z sąsiadem, stawiając na pierwszym miejscu gospodarkę, a nie kopać niedźwiedzia po kostkach, i chować się za plecami Wielkiego Brata.
 • 2018-08-08 08:33 | mopus11

  Re:Ukraina zbliży się do UE czy zbrata z Rosją?

  2018-08-01 13:34 | zxcvb
  100/100