Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Były strażnik obozu zagłady został deportowany do Niemiec w wieku 95 lat. Ale procesu raczej nie ma się co spodziewać. Dowodów brak, a czasu na ich znalezienie niewiele.
 • 2018-08-22 21:07 | lubat

  Re:Były strażnik obozu zagłady deportowany do Niemiec

  Jak widzę obrazki telewizyjne ze starym 95-letnim zniedołężniałym człowiekiem, który niekoniecznie rozumie, co się dzieje, to czuję większą odrazę do "sprawiedliwych", niż do tego "przestępcy", któremu nie można udowodnić żadnego przestępstwa. Sam fakt przynależności do SS nie podlega karze, a jako strażnik obozowy (czy są na to dowody?) ponosi taką samą winę za śmierć więźniów, jak np. maszyniści pociągów dostarczających ich do obozu. Polskich maszynistów.
 • 2018-08-23 11:38 | Satoshi Politico

  Re:Były strażnik obozu zagłady deportowany do Niemiec

  @lubat: nie byłbym pewny tego, że "sam fakt przynależności do SS nie podlega karze". W procesie norymberskim SS została uznana za "organizację przestępczą".
 • 2018-08-23 12:17 | Potam

  Re:Były strażnik obozu zagłady deportowany do Niemiec

  Lubat : żałosny spektakl pomieszania z poplątaniem
  1) SS to organizacja zbrodnicza (patrz trybunał norymberski)
  2) Nikt nie był zmuszony wstąpić do SS, robiono to na ochotnika
  3) Polscy kolejarze robili to co robili pod przymusem i pod groźba jak naj surowszych kar
  4) Ściganie „starych” SS-Mannów i ich karanie to również przestroga dla dzisiejszych i przyszłych przestępców ze ich zbrodnie nie ujdą im „ na sucho” (nawet jezeli realia tego świata nie zawsze idą z tym w parze)
 • 2018-08-24 09:21 | lubat

  Re:Były strażnik obozu zagłady deportowany do Niemiec

  @ Satoshi Politico
  @ Potam

  Zbyt dużo emocji, a za mało wiedzy. Uznanie organizacji za przestępczą nie oznacza przeniesienie cechy "przestępczości" na członków tej organizacji, chyba że udowodni się im przestępstwa czy zbrodnie dokonane osobiście.
  Także karanie ludzi "dla przykładu", "dla przestrogi", jest w świetle prawa międzynarodowego przestępstwem.

  Powtórzę jeszcze raz, dla mnie wsadzanie do więzienia ludzi w wieku 90-100 lat jest podłością, która mnie oburza tym bardziej, że dokonuje się jej "w imię sprawiedliwości".
 • 2018-08-24 13:34 | Potam

  Re:Były strażnik obozu zagłady deportowany do Niemiec

  Lubat widocznie nie rozumie w czym rzecz : 1) co Lubat wie o emocjach innych? 2) przynależność do przestępczej organizacji jest ipso facto przestępstwem 3) nikt tu nie karze „przykładowo” tylko ściga; karanie następuje dopiero po procesie
 • 2018-08-24 14:21 | Alrus

  Re:Były strażnik obozu zagłady deportowany do Niemiec

  Lubat -
  Sprawiedliwość jest niezmienną i trwałą wolą przyznawania tego, co się komu należy. Niezmienną i trwałą, inaczej nie miałaby sensu. Prawo występuje tu w imieniu ofiar ludobójstwa, które bronić się nie mogły, a tylko one mogłyby przebaczyć i zażądać uniewinnienia. Ty nie.
 • 2018-08-24 17:31 | lubat

  Re:Były strażnik obozu zagłady deportowany do Niemiec

  @Alrus
  Masz rację, że nie mam prawa przebaczać w niczyim imieniu. Ale tak samo Ty i inni nie macie prawa występować w roli rzeczników ofiar. A sprawiedliwość nigdy nie była niezmienna i trwała, lecz zawsze reprezentuje panujący system wartości, co chyba powinien wiedzieć każdy, kto ma maturę.
 • 2018-08-28 10:37 | Alrus

  Re:Były strażnik obozu zagłady deportowany do Niemiec

  Lubat,
  w roli rzecznika ofiar występuje prawo, po to jest, taka jego rola. Nie piszę o wykonywaniu sprawiedliwości, z tym jak wiemy bywa różnie i tu się zgadzamy. Za PRL twierdzono, że prawo nie jest od sprawiedliwości, a od utrzymywania porządku społecznego. Ale te czasy minęły, co pozwala wrócić do klasycznego rozumienia prawa, opartego o sprawiedliwość, zgodnie z paradygmatem obowiązującym w cywilizacji łacińskiej. Zasada "niezmiennej i trwałej woli" to wytyczna i dążenie, do którego należy stosować praktykę. Jeśli praktyka kuleje, to nie ma sprawiedliwości.