Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

(13)
Podczas sobotniej demonstracji w Chemnitz znowu doszło do przemocy. 25 osób zatrzymano z powodu przestępstw: naruszenia nietykalności cielesnej i hajlowania.
 • 2018-09-03 07:36 | kaesjot

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  Czy ludzie nie mają prawa żądać od władz swego państwa czy regionu zapewnienia SPOKOJU i BEZPIECZEŃSTWA i domagać się usunięcia tych, którzy ten spokój zakłócają ?
  W końcu to ICH KRAJ, są U SIEBIE .
  Każdy ma prawo wyprosić ze swego domu sublokatora ( a tak naprawdę "dzikiego lokatora" ), który nie stosuje się do obowiązujących w nim zasad.
 • 2018-09-03 12:25 | Satoshi Politico

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  Tekst zawiera dwie nieścisłości. Pierwsza to stwierdzenie autorki: "Zabójcy to Irakijczyk i Syryjczyk..." Jak na razie są to podejrzani o zabójstwo. Czy faktycznie są zabójcami okaże się dopiero, kiedy sprawę rozpatrzy sąd.
  Druga to sformułowanie "oburzeni obywatele". To nietrafne tłumaczenie. W niemieckich mediach podawane jest samo-określenie protestujących jako "besorgte Bürger". Określenie to należy przetłumaczyć jako "zaniepokojeni obywatele" lub "zatroskani obywatele. "Oburzeni obywatele" to już wyższy stopień emocji. Po niemiecku nazwano by ich "aufgebrachte Bürger". Jest jeszcze wyższy stopień, zwykle używany przez przeciwników: "Wutbürger" co tłumaczyć należy jako "rozwścieczeni / wściekli obywatele" (alternatywnym tłumaczeniem nieco bardziej dowolnym ale nadal trafnym byłoby "obywatele pieniacze").
  Solidne dziennikarstwo powinno precyzyjnie operować środkami językowymi. W przeciwnym wypadku stwarza niepotrzebnie pretekst do niezadowolenia obywateli z działalności mediów. To niezadowolenie wyraża się w częstych okrzykach "Lügenpresse" (łże-prasa) i poprzez fizyczną agresję wobec dziennikarzy.
 • 2018-09-03 12:46 | Claudio

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  Niemcy mają już po prostu dość.
  Relacja na WP jest bliższa prawdy. Polityka staje się coraz bardziej nieobiektywna.
  https://wiadomosci.wp.pl/niepokoje-w-chemnitz-niemcy-maja-dosc-i-wychodza-na-ulice-to-przerazajaca-powtorka-z-historii-6290747798783617a
 • 2018-09-03 13:28 | keltoi

  Efekt gospodarczy

  Efekt gospodarczy łatwo zbagatelizować. Pracowałem w Dreźnie w międzynarodowej korporacji, która zastanawiała się jakie oddziały w Niemczech zredukować. Mimo obiektywnie lepszej kadry zdecydowała się zlikwidować drezdeński. Dziwnym trafem zbiegało się to w czasie z zwiększeniem aktywności manifestacji PEGIDA.
 • 2018-09-03 14:07 | Satoshi Politico

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  @kaesjot: nie rozumie Pan / Pani w czym zasadniczy problem. Część demonstrantów w Chemnitz atakowała przypadkowych ludzi, którzy wyglądają "odmiennie". To że ktoś ma inną karnację skóry albo ciemne włosy wcale nie oznacza, że jest nielegalnym immigrantem (a za ewentualną deportację tych ostatnich odpowiedzialna jest Policja Federalna). Zamordowany Daniel H. sam był z pochodzenia pół-Kubańczykiem, więc nie wykluczone, że ci sami demonstranci w innej sytuacji też by go zaatakowali. Już to napisałem w innym komentarzu: można krytykować błędna politykę migracyjną pani Kanclerz Merkel, ale nie należy solidaryzowac się z osobami o jawnie rasitowskich poglądach, które wykorzystują śmierć Daniela H. jako pretekst do wyladowywania swojej agresji.
 • 2018-09-03 14:14 | Alice_

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  Autorka znów prezentuje kompilację doniesień z niemieckich mediów mainstreamowych, które wspólnie dmą w jeden róg, stadnie się oburzają i stadnie piętnują odszczepieńców.
  Tymczasem niemiecka rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana, na pewno nie jest czarno-biała, a już z całą pewnością nie jest brunatna. A rola "zaangażowanych" mediów w tym wszystkim staje się coraz bardziej problematyczna.
 • 2018-09-03 14:18 | jrcanonia

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  Dlaczego tak dobrze zorganizowane, sprawne państwo niemieckie nie potrafi sobie poradzić z garstką kryminalistów spośród miliona spokojnych uchodźców? Pierwszy kontakt z policją i wymiarem sprawiedliwości winien być ostatnim!
 • 2018-09-03 16:44 | kaesjot

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  2018-09-03 14:07 | Satoshi Politico
  "nie należy solidaryzować się z osobami o jawnie rasistowskich poglądach, które wykorzystują śmierć Daniela H. jako pretekst do wyładowywania swojej agresji."
  Skąd owe "rasistowskie" poglądy ?
  Co jest skutkiem a co przyczyną ?

 • 2018-09-03 17:59 | marilla

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  taaak, wczoraj w Berlinie trzech 10-latkow, 2 Afganczykow i 1 Syryjczyk, zgwalcilo innego 10-letniego chlopca. Za kare musza zmienic szkole, bo sa nieletni i niekaralni. Ofiara tez, bo sie ja chroni (sic). Ot, taki meldunek z codziennego zycia w Niemczech. kto zaprotestuje, ten faszysta, rasista, nazista.
 • 2018-09-03 18:22 | TyberiusMazur

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  Dzień dobry

  od czego zacząć

  „Protesty i zamieszki zaczęły się po tym, jak dwóch młodych mężczyzn, w nadal niewyjaśnionych okolicznościach, zabiło 35-letniego mężczyznę, a trzech innych raniło”
  he????????
  gdybym nie śledził wiadomości mógłbym pomyśleć ,że czterech niemieckich mężczyzn napadło 2 azylantów.

  Co o tym pisze lewicowy huffingtonpost
  https://www.huffingtonpost.de/entry/mordfall-in-chemnitz-der-faktencheck-zur-messerattacke_de_5b85097ae4b0cf7b002ea907

  Trzech Niemców i kilku azylantów, max 10 osób, więc nawet siedmiu , w tym jeden lub więcej z nożami na 3 Niemców.
  Niby piszecie prawdę, ale dzięki takim artykułom Polacy uczą się znowu między wierszami czytać , nie tylko dzięki Pisowi:)

  „Po pierwszych demonstracjach antyimigranckich 26 sierpnia doszło do zamieszek między policją, środowiskami prawicowymi i antyfaszystowskimi, ale i do „polowań” na cudzoziemców.”

  Po pierwsze potępiam polowania na cudzoziemców.

  Po drugie
  Pani się w pierwszym artykule na temat Chemnitz napisała:
  „Według świadków dochodziło do nagonek.”
  W pasie niemieckiej też o tym piszą, tylko tam mają tyle przyzwoitości ,że piszą według antyfaszystowskich aktywistów, a ich wiarygodność jest ….
  Podobno są filmy w internecie , wszyscy o nich piszą , poszukałem znalazłem trzy mało na nich widać króciutkie, to może być to, nie musi, jak są jakieś lepsze to proszę link.
  Bo po tym co prasa pisze bym się spodziewał więcej na tych filmach, więcej ofiar, więcej aresztowań, więcej zgłoszeń na policję, nawet pojawiło się gdzieś słowo pogrom w jakiejś gazecie.

  „Wydarzenia w Chemnitz mogą pogorszyć sytuację gospodarczą Saksonii – zauważa specjalista od etyki biznesu na uniwersytecie w Bern Thomas Koellen w wywiadzie opublikowanym na portalu gmx.de. Wizerunek landu, w którym atakuje się cudzoziemców, a neonaziści hajlują na ulicy, może odstraszyć i zagranicznych inwestorów, i pracowników z zagranicy, i ludzi innego pochodzenia, i tych reprezentujących po prostu odmienny światopogląd ”

  Śmiać się czy płakać z tego argumentu? Chiny,Hongkong , USA to są kraje które wydały ostrzeżenia dla swoich obywateli odnośnie Niemiec i to nie w ostatnim tygodniu.
 • 2018-09-03 18:51 | Satoshi Politico

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  @kaesjot: Przyczyną nie jest bynajmniej jedynie napływ nielegalnych migrantów, a nawet gdyby był, nie usprawiedliwiałby atakowania ludzi nie mających nic wspólnego z domniemanymi sprawcami morderstwa. (Dlatego błędnym jest mówienie w tym kontekscie o "samosądach" (Selbstjustiz), co przewija się niekiedy w mediach niemieckich.) Psychologia społ. ruchów neonazistowskich, rasistowskich właśnie tak funkcjonuje: pierwotnym bodźcem do działania jest chęć wyładowania agresji i pod tę potrzebę poszukiwane są preteksty tworzące pozory, że dokonywane akty agresji są uzasadnione i mają przyzwolenie społeczne.

  @jrcanonia: akurat w przypadku zabójstwa w Chemnitz państwo niemieckie b. dobrze sobie radzi z podejrzanymi. Zostali szybko zatrzymani, trafili do aresztu śledczego, okoliczności zabójstwa są dalej badane i jeśli potwierdzi się podejrzenie, zatrzymani staną przed sądem. Jeśli zaś dowody przedstawione przez stronę oskarżenia na to wystarczą, zostaną skazani. Państwo prawa funkcjonuje w tym przypadku dobrze. Jedynym zarzutem mogłoby być to, że jeden z podejrzanych nie powinien był pozostawać tak długo w Niemczech ponieważ w trakcie swojej migracji jako tzw. "uchodźca" złożył już wcześniej wniosek o azyl w Bułgarii. Za okresowy brak kontroli immigracji należy rzeczywiście winić poprzedni rząd Angeli Merkel.
 • 2018-09-03 20:23 | TyberiusMazur

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  Satoshi Politico

  "poprzedni rząd Angeli Merkel."??????
  Ten sam Kanclerz, ta sama koalicja, ta sama polityka, masa tych samych polityków. W ścisłym znaczeniu to jest poprawne wyrażenie, lecz niestety można użyć do zmniejszenia odpowiedzialności , to poprzedni rząd, my to teraz naprawimy.
 • 2018-09-04 21:59 | Claudio

  Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

  Lewacy czyli zieloni i czerwoni narzucają w Niemczech narrację zdarzeń.
  W Polsce na szczęście nie mają racji bytu.
  Wyobraźcie sobie, że w polskim mieście średniej wielkości jest 20% bezużytecznych, agresywnych migrantów bez zajęcia i roboty.