Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co dziś gryzie Unię Europejską?

(17)
Odpowiedź okazuje się dość przygnębiająca. Unia w wielu należących do niej krajach jest dziś chłopcem do bicia.
 • 2018-09-12 12:29 | ThomasZNiemiec

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  Mysle ze to miedzy innymi dzieki Unii ze w Europie trzyma sie jeszcze demokracja. Gdyby nie bylo Unia moze juz Kaczory byliby wszedzie.
 • 2018-09-12 17:00 | samba kukuleczka

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  @ThomasZNiemiec
  "Myśle ze to miedzy innymi dzieki Unii ze w Europie trzyma sie jeszcze demokracja."
  Demokracja, czyli co?
 • 2018-09-12 17:20 | kaesjot

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  @ThomasZNiemiec
  99% ludzi w dupie ma demokrację - wystarczy, że jest co jeść, w co się przyodziać, gdzie się schować, żyć można spokojnie i bezpiecznie a wolnym czasie pobawić się nieco.
  To ich interesuje.
  Tak samo mają gdzieś prawo - ważna jest sprawiedliwość w jej zwykłym , ludzkim rozumieniu.
 • 2018-09-12 18:19 | Slawomirski

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  Islamizacja Europy jest bledem konkretnych politykow UE. Konfliktowanie mieszkancow Europy z nowoprzybylymi imigrantami jest wina konkretnych politykow UE. Brexit jest wina konkretnych politykow UE. Problemem jest ze obywatele UE nie moga tych politykow usunac bo nie maja glosu w tej sprawie. Brak demokracji jest choroba UE.
 • 2018-09-12 21:10 | lubat

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  Unię Europejską najbardziej gryzie sama Unia Europejska, a dokładniej mówiąc jej zinfantylizowane elity, które coraz bardziej wyobcowują się ze społeczeństw, tracą z nimi kontakt, a do tego przejęli najgorsze cechy sowieckiego systemu i próbują ludzi kształtować wedle swoich wyobrażeń. Demokracja, którą Zachód tak się szczycił, stała się pustą wydmuszką. Wyborcy nie mają już praktycznie większego wpływu, bo nie ma większego znaczenia, kogo wybiorą. Bo mają wybór (w pozytywnym wariancie) między pepsi-colą i coca-colą, lub (wariant negatywny) wyborca jest cielęciem, które może sobie wybrać rzeźnika.
 • 2018-09-13 02:50 | mały fizyk

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  Nalepszym (i ostatecznym) sprawdzianem wszelkich mysli (w tym politycznych) jest rzeczywistosc (a w zasadzie historia). Ona eliminuje wszelkie diedopasowane mysli (w sensie ewolucyjnym). Niestety nie oszczedza przy tym niewinnych (collateral damage) :-(

  Wnioskuje z tego, ze pasywni "kibice" postepu historycznego dolacza do przegranych i beda wyeliminowani :-(

  Konkretnie, albo wygramy razem z UE albo przegramy z kretesem. To co glosi Adrian, zwany prezydendten, to przegrana na wlasne zyczenie :-(
 • 2018-09-13 07:16 | Marian.W.O

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  @ThomasZNiemiec,

  "Mysle ze to miedzy innymi dzieki Unii ze w Europie trzyma sie jeszcze demokracja"

  Chyba przesada. Demokracja istniala przed powstaniem Unii i istnialaby bez Unii. Jedna zas z przyczyn kryzysu UE jest wlasnie coraz powszechniejsze odczuice, ze process demokratyczny zostal wypaczony, pozbawiajac spoleczenstwa wplywu na decyzje bezposredno majace znaczenie w codziennym zyciu. Mozna z tym sie zgadzac lub nie ale niemniej warto sie nad tym zastanowic. Obroncy istniejacego stanu rzeczy dosyc latwo oskarzaja krytykujacych zasady dzialania Unii o tendencje antydemokratyczne czy tez populistyczne o faszystowskich nie mowiac, co ma dyskredytowac krytykujacych i uciac dyskusje.
 • 2018-09-13 09:28 | _sens

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  Nic wiecznie nie trwa. Czy Wy myślicie , że UE jest takim doskonałym tworem naszej cywilizacji, który przetrwa przez setki lat? Wystarczy spojrzeć w karty historii. Myślę, ze maksimum 20 lat i UE (przynajmniej w obecnej formie) będzie już tylko historią.
 • 2018-09-13 12:39 | andrzejowy

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  Jak w Polsce ludzie przestaną bidować i chłopaka z blokowiska będzie stać na markowe buty tak jak na zachodzie, wtedy różnice zaczną się zmniejszać.
 • 2018-09-13 21:56 | Prowincjusz

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  Problemy UE trudno rozpatrywać bez kontekstu światowego.
  Wzrost znaczenia Chin, desperacka szarża Stanów Zjednoczonych mająca na celu utrzymanie hegemonii, wzrost znaczenia Indii i Brazylii marginalizują rolę Europy.
  Z naszego punktu widzenia największym problemem jest Rosja ledwie dostrzegalna przez globalnych graczy.
  Jesteśmy rozgrywani i rozrywani przez siły zewnętrzne.

  Sprzyja temu koncentracja majątku w rękach bardzo wąskiej elity finansowej i proces pauperyzacji biedniejszej połowy społeczeństwa.
  Ciągły wzrost jest udziałem zaledwie 1% społeczeństwa, najdynamiczniej odbywa się w górnych promilach. Połowa obywateli UE nie posiada zakumulowanego majątku.
  Odpowiedzią na gorszą pozycję niż pokolenia rodziców jest bunt całych rzesz społeczeństwa. Nie przejawia się w rewolucji ale wspieraniu ruchów populistycznych i ksenofobicznych. Nie walczą jednak z bogaczami tylko z konkurentami do okruchów spadających z pańskiego stołu - imigrantów i biedniejącą warstwą średnią.
  I gdy pieniądze współczesnych miliarderów zasilają gigantyczne nieopodatkowane konta na Kajmanach, reszta społeczeństwa osuwa się powoli w chaos.
  Dobra koniunktura ostatnich lat nieco stępiła te tendencje ale ich nie zahamowała.
 • 2018-09-14 10:21 | Kazimierz K

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  UE w obecnym kształcie została stworzona by wyrównać różnice ekonomiczne i gospodarcze pomiędzy poszczególnym państwami, co powinno spowodować większą integrację i wyeliminować konflikty zbrojne pomiędzy państwami wchodzące w skład UE. Uważam, że względnie UE spełnia to zadanie. Jednocześnie poza zrównoważonym rozwojem co jest sukcesem UE, wystąpiło szereg zagrożeń których traktaty UE nie przewidziały.
  Według mojej opinii są to takie sprawy jak patriotyzm, czyli inaczej nacjonalizm narodowy, gdzie przecież aby każde państwo mogło się dobrze rozwijać, obojętne czy biedne czy bogate, musi w tej dziedzinie prowadzić odpowiednia politykę. Mamy niestety taką sytuację, że takie państwa jak Polska, Czechy i Słowacja prawie całkowicie otwarły się na obcy kapitał, co wydawało się bardzo korzystne z uwagi na zapóźnienie gospodarcze w tych krajach, lecz niestety takie kraje jak Niemcy i Francja postawił i nadal stawiają szereg barier, ograniczających do swojego rynku usług i handlu. Te dane można oczywiście potwierdzić statystyką.
  Pomimo powyższego Polacy jakoś sobie z tym radzą, jednak pojawiło się wiele innych zagrożeń, gdzie interes narodowy jest przedkładany powyżej interesom innych państw, pomimo że położenie geograficzne określonych państw jednoznacznie wskazują jakie powinny występować połączenia komunikacyjne czy transportowe takich produktów jak gaz.
  Takim przykładem jest między innymi rurociąg bałtycki pomiędzy Rosją a Niemcami, który na trwale zatruje stosunki pomiędzy Niemcami i Polska, gdzie najbardziej na tym zapewne straci Ukraina i Białoruś. Jednocześnie ma to miejsce, gdzie Rosja prowadzi i podtrzymuje w Europie wiele konfliktów wojennych i nie ma szans na ich zakończenie, lecz raczej dalszą ich eskalację.
  Pomimo powyższego, to Polskę atakuje się w UE za skrajny nacjonalizm, pomimo tego, że to w Niemczech a nie w Polsce maszerują neofaszyści( gdzie tam stworzono najgorszy rodzaj faszyzmu).
  Takim drugim poważnym zagrożeniem, to tak zwana wielokulturowość, gdzie takie kraje jak Polska w swojej historii bardzo dużo z tego powodu doświadczyła. Pomijając holokaust, Stalin właśnie z tego powodu postanowił z kraju wielonarodowego jakim była od dawna Rzeczypospolita, zrobić z Polski państwo jednonarodowe. Odbył się to oczywiście bez udziału Polski, gdyż Polski nie dopuszczono do rozmów pomiędzy ZSRR, USA, Anglią i Francja.
  Polska wchodząc do UE, żadne z porozumień nie wskazywało, że Polska w ramach współpracy będzie musiała przyjmować jakiś emigrantów islamskich z Afryki i z Azji, których podstawowym celem jest zmienić lub zniszczyć kulturę chrześcijańskiej Europy.
  Zgodnie z traktatem UE, wręcz przeciwnie to każdy kraj w szczególności graniczący z terytorium z poza UE, został obarczony pełną odpowiedzialnością za jakieś nielegalne przekroczenie swojej granicy i do pokrycia wszelkich kosztów związanych gdy jakaś osoba nielegalnie znajdzie się na terytorium jakiegoś innego państwa. Polska jak i wiele innych krajów wywiązuje się z tego zadania, jednak takie kraje jak Niemcy i Francja, te regulacje całkowicie rozumieją inaczej. Ta sytuacja między innymi spowodowała Brexit. Sprawa emigrantów dzieli UE do tego stopnia, że celem odwrócenia uwagi od sedna sprawy, podważa się rządy prawa i demokracje w takich krajach jak Węgry i Polska(celowo nie rozumiejąc jakie są rzeczywiste powody dokonywanych reform, do których ma prawo każde suwerenne państwo). Do tego celu wykorzystuje się każdą okazję, nie zważając na dyplomację, gdzie ostatnim przykładem jest sprawa Pani Kozłowskiej.
  UE jest obecnie już globalnym państwem z gospodarką większą niż USA, lecz nie potrafi rozwiązywać żadnych problemów gospodarczych czy ekonomiczny w krajach Afryki. Być może ze względu na doświadczenie i ideologie, nie jest możliwe wypracowanie jakiegoś sensownego programu dla Afryki, lecz w tej sytuacji brak skutecznych działań na ograniczenie nielegalnej emigracji zniszczy od wewnątrz UE.
  Trzecia istotna sprawa to brak przepisów na wyjście ze strefy Euro , a nawet z UE. Przecież takiego kryzysu jaki był w Grecji nie wytrzyma UE, jeżeli podobny kryzys natury gospodarczej i ekonomicznej wystąpi w takich krajach jak Włochy czy Francja.
  Strefa Euro choć jest z wielu względu praktycznym i korzystnym projektem, nie jest przygotowana na żadne problemy, co oczywiście jest niemożliwe do spełnienia. Umowa nawet nie przewiduje możliwość asekuracyjnego wprowadzenia jednocześnie dwóch walut krajowej i euro.
  Jest jeszcze wiele innych zagrożeń z którymi struktury UE sobie nie radzą, gdyż politycznie UE jest ze sobą skłócona i spętana, co zgodnie z traktatami UE nie powinno mieć w ogóle miejsca.
 • 2018-09-14 21:42 | Prowincjusz

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  _sens

  Patrzę i co widzę Święte Cesarstwo Rzymskie poprzedniczka UE przetrwała od 962 do 1806. No granice forma itd. się zmieniały ale ponad osiemset lat...
 • 2018-09-14 22:00 | Prowincjusz

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  Kazimierz K

  "...emigrantów islamskich z Afryki i z Azji, których podstawowym celem jest zmienić lub zniszczyć kulturę chrześcijańskiej Europy".

  No chyba sam nie wierzysz w to co piszesz. Jadą tu po dostatniejsze życie co w ich przypadku oznacza po prostu pełną michę. A że w obcym środowisku lgną do siebie i kultywują obyczaje i religię. Spójrz na Polaków w Chicago.

  UE jest wewnętrznie skłócona, a na przykład taka Polska to monolit.

  Stalin może Polskę wykroił na kraj prawie jednonarodowy, ale Związek Radziecki to dopiero multi-kulti.
 • 2018-09-15 12:32 | Kazimierz K

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  do @Prowincjusz
  Zgadzam się, że w wielu państwach islamskich i większości w krajach afrykańskich nie da się żyć, lecz proszę się choć trochę zastanowić jakie są ku temu przyczyny. W UE subsydiuje się rolnictwo co powoduje, że w innych krajach gdzie nie ma tych dopłat, rolnictwo nie jest w stanie konkurować z europejskim rolnictwem . Pomijając krzywdy kolonizacyjne wywołane przez niektóre kraje europejskie, tak naprawdę Europa w tym Polska, nie ma żadnych obowiązków wobec w/w krajów. Jedynie co można dla nich zrobić, to pomoc humanitarna, lecz UE nie jest wstanie pomóc 1 miliard ludziom. Dlatego nie jest rozwiązaniem im pomagać poprzez otwarcie granic lub tolerowanie nieszczelności granic, gdyż tego UE nie jest wstanie wytrzymać.
  Jednocześnie tym ludziom UE może pomóc, jedynie poprzez dobrą współpracę międzynarodową, problemem jest jednak całkowita degeneracja, nieład, wojny i rozpad więzi i ładu publicznego , do czego doprowadziły różnice i podziały religijne wewnątrz islamu.
  Jeżeli zatem sytuacja nie zostanie opanowana w zakresie ograniczenia napływu emigrantów do UE, co już obecnie jest zjawiskiem alarmującym, to za parę lat religią islamska będzie dominującą w UE. Na to będzie się składać między innymi, kilkakrotnie większa rozrodczość rodzin islamskich, a także częściowy rozpad wartości chrześcijańskich Europejczyków, które przez ponad 1500 lat broniły Europę przed wpływem innych kultur azjatyckich(np mongolskiej).
  Nie można zatem pisać takich pierdoł, że Polacy i inni europejczycy też kiedyś emigrowali, gdyż wszystko zasadniczo odbywało się w jednej kulturze chrześcijańskiej Europy lub z jej przewagą(np w Australii i Ameryce Południowej).
  Nie podoba Ci się moją uwaga co do mojego stwierdzenia, że UE jest skłócona, porównując to do Polskiego piekiełka. Ja wiem co to jest istota demokracji, lecz moim zdaniem te skłócenie polityczne przyszło do Polski z zachodniej Europy, gdzie nastąpił kryzys demokracji. Przede wszystkim polega to na tym , że połączona lewica z liberałami całkowicie odrzuca prawo prawicy do przejęcia władzy i wprowadzania praw i zasad które nie odpowiadają liberałom i lewicy. Dlatego nazywam to kryzysem demokracji, gdyż jest to faktycznie podważanie rządów większościowych.
  To co jest w Rosji, to spuścizna po wielowiekowych rządach opartych na bezkarnym szowiniźmie, przemocy i gwałcie wobec innych narodów i tylko dlatego jest to obecnie największe państwo świata. Aby nadal rządzić tak wielonarodowym i wielokulturowym narodem, nie będzie to zasadniczo możliwe poprzez europejską demokrację. Tym samym, nie jest dobry przykład do naśladowania.
 • 2018-09-15 23:28 | Prowincjusz

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  W skrócie za marną kondycję Europy odpowiadamy my sami. Lekceważymy dorobek naszych ojców, odchodzimy wręcz masowo od chrześcijaństwa, nie chcemy rodzić dzieci. Sytuacja jak przed upadkiem Cesarstwa Zachodniego. Prężniejsi zajmą nasze miejsce. Można się buntować i chodzić na marsze ale to nie tam wykuwa się przyszłość Świata.

  Polacy mają wielowiekową tradycję sporów. Import nie jest konieczny.

  Władcy Rosji i jej mutacji najcięższą rękę mieli dla własnych rodaków, no może Stalin jako Gruzin faktycznie nie dla własnych.

  Autorski program pomocy Afryce zawarłem w innym komentarzu.
 • 2018-09-17 15:10 | Kazimierz K

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  do@Prowincjusz
  Byłem niedawno w Moskwie na wiadomym meczu piłkarskim, gdzie zwiedzając Moskwę z udziałem rosyjskiej przewodniczki, dowiedziałem się bardzo interesującej sprawy. Przewodniczka zapytała nas ile aktualnie buduje się kościołów prawosławnych w Moskwie? Oczywiście nikt nie zgadł, bo okazało się się , że aż 200 cerkwi. Na moje pytanie po co aż tyle, gdy jeszcze niedawno Rosjanie nie chcieli znać Boga, przewodniczka odpowiedziała, że w celu przeciwstawieniu się religii i kulturze islamu. Na moje dalszą wątpliwość, że przecież po co kościoły bez wiernych, odpowiedziano nam, że jest to projekt państwowy, który między innymi ogranicza możliwość budowania w pobliżu danej cerkwi innych świątyń nie prawosławnych.
  Z powodu braku czasu nie zdążyliśmy zwiedzić odbudowanej największej cerkwi w Moskwie, którą Stalin kazał wysadzić w powietrze. Takich zburzonych świątyń w Rosji zresztą było tysiące. Dalej pozostawiam tą sprawę bez komentarza.
 • 2018-09-17 19:39 | Prowincjusz

  Re:Co dziś gryzie Unię Europejską?

  Próby walki z islamem metodami administracyjnymi mają podobne szanse powodzenia jak zwalczanie chrześcijaństwa w Cesarstwie Rzymskim.