Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

(15)
Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Putina dwaj oskarżeni przez Brytyjczyków obywatele Rosji Aleksander Pietrow i Rusłan Boszirow zadzwonili do redaktor naczelnej stacji Russia Today i umówili się na wywiad. Od razu zostali przyjęci. Studio na nich czekało.
 • 2018-09-13 23:38 | woytek

  Kabaret "Nowiczok" ciąg dalszy nastąpi ?

  Ogromnie dużo złej woli wkłada w komentowanie spraw rosyjskich pan Wiesław Romanowski, komentując sprawę "otrucia" agenta za pomoca klamki posmarowanej trucizną ?
  Przypominają się czasy kiedy w podobny sposób komentowano to w Polsce , ale to było dawno.
  Czyżby wirówka nonsensów włączyła wsteczny bieg ?
 • 2018-09-14 08:04 | Marian.W.O

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  Mysle, ze Autor moglby sie bardziej odniesc do samych wypowiedzi "bohaterow". Wywiad jest dostepny na stronie RT jak rowniez mozna sie zapoznac z jego zpaisem.Oczywiscie nie wyjasnia niczego ale w samym srodku rozmowy pojawia sie watek homoseksulany. Nie podniesiony przez prowadzaca wywiad Simonjan lecz jest reakcja na jedno z pytan Simonjan. W tym momencie obaj rozmowcy zdaja sie czu niepewnie i przyjmuja postawe "obronna", probujac przekonac Simonjan ( i widzow zapewne), ze homoseksualistami nie sa. Nie ma to zadnego zwiazku z zadawanymi pytaniami. Moze ma to zwiazek z cala sprawa moze nie. Z drugiej zas strony przymowanie za prawdziwa tylko i wylacznie jedna wersje zdarzen, bez posiadani dowodow ( a takich szersza publika nie posiada) i poleganie na "dobrym slowie" jednej czy drugiej strony moze prowadzic na manowce. Radze zachowac dystans, gdyz rzady, nawet te demokratyczne lubia fabrykowac rzeczywiststosc i karmic spolecznstwa, w imie wlasnych intersow papka polprawd i klamstwa - nie jest to, jak probuje sie publice wykazac tylko i wylacznie domena rzadow autorytarnych czy dyktatur. Jednym z bardziej znanych przykladow moze byc historia tzw. "Pentagon Papers", ktore wykazaly, ze kolejne administracje amerykanskie najzwyczajniej w swiecie oszukiwaly spoleczenstwo. Mysle, ze publicysci winni o tym pamietac zanim stana po tej czy tamtej stronie barykady.
 • 2018-09-14 14:36 | arkadia

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  Dostojewski napisał 150 lat temu jakże aktualne słowa "Miał szczere spojrzenie rosyjskiego człowieka który kłamał." Kiedy Kursk był na dnie mówiono również że z załogą jest utrzymywana łączność i Ok
 • 2018-09-15 04:44 | maciekplacek

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  'Czyżby wirówka nonsensów włączyła wsteczny bieg ?'
  Nie woytek447, to ta ustawa 447.
 • 2018-09-15 08:53 | gramin

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  Rosyjskie trolle zawsze stosują te same metody. Albo "argumenty" w stylu "a w Ameryce to murzynów biją", albo udawanie niezależnych i krytycznych dyskutantów, którzy nie przyjmują za prawdziwe tylko i wyłącznie jednej wersji wydarzeń. Póki co mamy przewagę tej drugiej metody. Rozmywanie sedna sprawy, zwracanie uwagi na niby jakiś wątek homoseksualny sprawy itd. itp.
  Dziwne, że nikt nie zwrócił uwagi na prawdziwy dramat tej dwójki. Polecieli na 2 dni do UK wyłącznie po to, aby zobaczyć niesamowitą i niesłychanie słynną Katedrę w Salisbury i nie udało im się to. Pierwszego dnia wredna angielska pogoda pokrzyżowała im te ambitne plany, drugiego dnia jeszcze gorsze angielskie tłumy. To jest prawdziwa tragedia tych ludzi. Wykupili wycieczkę, przelecieli tysiące kilometrów, aby na własne oczy zobaczyć ten cud architektury jakim jest Katedra w Salisbury i wrócili do Rosji z niczym.
  Na dodatek teraz muszą się ukrywać, bo są zupełne niesłusznie podejrzewani przez wrednych "brytoli" o próbę morderstwa. No i już nigdy nie będą mieli okazji zobaczyć na żywo owej Katedry, bo na Wyspach są "spaleni".
  Dla prawdziwego turysty i pasjonata architektury to jest niewyobrażalny dramat.
 • 2018-09-15 11:50 | arkadia

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  Kompletna fuszerka. Nawet rosyjskie MSW nie zadbało o wyczyszczenie swojej strony internetowej , gdzie informacja o tych ludziach określone są zakładką "tajne" Jeden "urodził" się stosunkowo niedawno
 • 2018-09-15 13:28 | Marian.W.O

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  @ gramin,

  "..którzy nie przyjmują za prawdziwe tylko i wyłącznie jednej wersji wydarzeń."

  Jaka jest prawdziwa wersja zdarzen? Przeciez to nie jest kwestia osobistych wyborow.
 • 2018-09-15 13:38 | miłośnik emerytowanego zbawcy

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  agenci KGB pojechali zwiedzać katedrę ! ciekawe , prędzej wilka namówię na wegetarianizm albo Dudę aby zaczął czytać Konstytucję ( ze zrozumieniem )
 • 2018-09-16 10:16 | gramin

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  @ Marian.W.O
  "Jaka jest prawdziwa wersja zdarzen? Przeciez to nie jest kwestia osobistych wyborow."

  Oczywiście, że nie jest to kwestia osobistych wyborów.
  To kwestia prawdopodobieństwa dwu konkurencyjnych wersji zdarzeń.

  Z jednej strony mamy dwójkę Rosjan przylatujących na dwa dni do UK i kręcących się w pobliży domu Skripala w czasie, gdy ten ostatni zostaje zatruty Nowiczokiem. Co więcej, o owej dwójce nie wiadomo niczego pewnego, ani gdzie mieszkają, ani co robią. Wiadomo natomiast, że jeden z nich z nich pojawił się w ewidencji i dostał dowód dopiero w 2009 roku. Przed 2009 roku zwyczajnie jako obywatel nie istniał.

  Z drugiej strony mamy historyjkę o dwóch Rosyjskich turystach-gejach, którzy lecą tysiące kilometrów zobaczyć nieznaną bliżej Katedrę w małym angielskim mieście. Na dodatek angielska pogoda i tłumy uniemożliwiają im zrealizowanie tego kuriozalnego przedsięwzięcia, i wracają do Rosji nie widząc ostatecznie tego cudu architektoniki.

  No i teraz proszę mi odpowiedzieć na pytanie, czy osoby uważające obie wersje wydarzeń za równie prawdopodobne są po prostu ograniczone intelektualnie, czy też świadomie trollują pisząc, że "przymowanie za prawdziwa tylko i wylacznie jedna wersje zdarzen, bez posiadani dowodow ( a takich szersza publika nie posiada) i poleganie na "dobrym slowie" jednej czy drugiej strony moze prowadzic na manowce."?
  Zwykłe prawdopodobieństwo skłania mnie do przyjęcia drugiej opcji.

  Zastanawia mnie tylko dlaczego ludzie Pańskiego pokroju traktują innych jak idiotów? Na jakiej podstawia zakłada Pan, że ludzie "kupią" naiwną i nie trzymającą się kupy historyjkę o dwójce niewinnych, niesłusznie oskarżonych turystach?
  No i o co chodzi z tym wątkiem homoseksualnym? Ma to ocieplić wizerunek tej dwójki w oczach opinii ludzi Zachodu? Czy uwiarygodnić tę bajeczkę poprzez sugerowanie, że przecież geje nie mogą być rosyjskimi agentami i mordercami? A może jedno i drugie?

  Jedno nie ulega wątpliwości. Pomijając moralny aspekt prawy, rosyjskie służby wykazały się tu całkowitym brakiem profesjonalizmu. Zarówno jeżeli chodzi o samą nieudolną próbę zabójstwa, jak i jeszcze bardziej nieudolne próby jej ukrycia.
 • 2018-09-16 22:57 | chris6

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  Pyianko dla gramina - o której Skripalowie wyszli z domu, a o której "killerzy" przyjechsli do Salisbury?
  "...rosyjskie służby wykazały się tu całkowitym brakiem profesjonalizmu."" - a Trump, Brexit, wybory w Szwecji, itp to Marsjanie? Proszę się zdecydować - albo, albo. Nie można być częściowo w ciąży.
 • 2018-09-17 06:47 | Marian.W.O

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  @gramin,

  "Zastanawia mnie tylko dlaczego ludzie Pańskiego pokroju traktują innych jak idiotów? "

  Przede wszystkim nie traktuje nikogo jak idiote -tak na marginesie. Nie zna mnie Pan, nie wie Pan co w zyciu robilem i co robie. Po co siegac do wycieczek osobistych? Kazdy z nas ma prawo wiedziec sprawy jak chce ale niech nie twierdzi, ze "zna prawde tu i teraz" NIestety wszystko, co wiemy z jednej czy drugiej strony jest przekazywane przez media. Niestety z mediami doswiadczenie jest kiepskie. To sa te same media, ktore kiedys przekonywaly opinie publiczna o istnieniu broni masowego razenia i popieraly inwazje Iraku.Z cala pewnoscia jestesmy od pewnego czasu w srodku wojny propagandowej a piersza ofiara wojny jest wlasnie prawda. Ani Pan ani ja nie mamy mozliwosci zweryfikowania przekazu. Niewykluczone, ze czesc faktow poznamy, jak zazwyczaj bywa, dopiero po latach. Osobiscie nie wiem kto i z jakiego powodu probowal otruc bylego agenta. NAwet nie probuje zgadywac. Calkiem mozliwe, ze wersja policji brytyjskiej jest zgodna z rzeczywistym stanem rzeczy. Moga sie jednak mylic. Prosze siegnac do historii dzialan policji brytyjskiej i wymiaru sprawiedliwosci w latach dziala terrorystycznych IRA na terenie WB. Pod naciskiem "opini publicznej" , w sumie mediow, policja probowala sie wykazac a wymiar sprawiedliwosci wsadzil na wiele lat do wiezienia niewinnych ludzi - glownym argumentem zas bylo ich irlandzkie pochodzenie. Podobnie bylo ze stalinowskimi procesami. Ofiary czekaly lata na jakies tam zadoscuczynienie, z bardzo duzym opoznieniem poznano prawde. Mozemy sobie komentowac jak chcemy ale warto zachowac dystans i nie dac wciagnac sie w machinacje zarowno politykow jak i dziennikarzy.
 • 2018-09-17 22:27 | gramin

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  @Marian.W.O
  " Kazdy z nas ma prawo wiedziec sprawy jak chce ale niech nie twierdzi, ze "zna prawde tu i teraz""

  Z żadnym miejscu nie twierdziłem, że znam prawdę "tu i teraz".
  Pokazałem jedynie dwie konkurencyjne wersje tego samego zdarzenia i zwróciłem uwagę na prawdopodobieństwo prawdziwości każdej z nich.
  Na ocenie prawdopodobieństwa i koherencji różnych wersji zdarzeń bazuje zarówno nauka, jak i prokuratura.
  Sędzia rzadko ma zapis filmowy zbrodni. Najczęściej musi opierać się na poszlakach. To czy ława przysięgłych i sędzia da wiarę obrońcy, czy oskarżycielowi zależy właśnie od prawdopodobieństwa i koherencji przedstawionych przez nich konkurencyjnych wersji zdarzeń.
  Wersja rosyjska o niewinnych turystach jest zwyczajnie głupia, naiwna i zupełnie nieprawdopodobna. Dlatego może być na poważnie traktowana wyłącznie przez osoby z jakąś dysfunkcją logicznego myślenia.
  Nie myślałem o Panu w ten sposób, dlatego założyłem, że zwyczajnie świadomie manipuluje Pan faktami licząc na to, że jakiś mało rozgarnięty czytelnik to kupi.
  Mam nadzieję, że tym razem wyraziłem się wystarczająco jasno.
  Ja nie kupuję bajki o turystach. To, czy rząd USA i UK w przeszłości kłamał nie ma tu żadnego znaczenia.
  Dla Rosji byłoby lepiej, gdyby dalej twierdzili, że nie znają tych ludzi. Zaprezentowali jednak światu tą głupią i naiwną wymówkę, i jeszcze bardziej się pogrążyli.

  @chris6
  Dość marna erystyczna zagrywka.
  Typowa dla prorosyjskich trolli.

  Rosyjscy "turyści" przylecieli do Londynu 2 marca. 3 i 4 marca byli w Salisbury, następnie 4 marca wieczorem odlecieli z Londynu do Moskwy.
  Skripal z córką zatruli się nowiczokiem 4 marca.
  Rzeczywiście nijak nie można tych faktów ze sobą powiązać ;)

  Wszyscy analitycy podkreślają, że celem Rosji jest po prostu mącenie i wzmacnianie podziałów na Zachodzie, a nie wygrywanie wyborów dla konkretnych ugrupować. Czasami takie prorosyjskie ugrupowanie rzeczywiście wygrywa wybory, ale nie jest to celem Rosji, lecz zwyczajnym wypadkiem przy pracy.
  Rosja swoim mąceniem pomogła Trumpowi wgrać wybory, co nie oznacza, że Trump jest jakoś specjalnie prorosyjski. Za jego prezydentury USA nakłada na Rosję kolejne sankcje i może doprowadzić wkrótce do załamania gospodarczego w Rosji.
  Pytanie jest zatem całkowicie źle postawione, bo wychodzi od błędnych przesłanek,
  Rosja nie jest super skutecznym demiurgiem zmian zachodzących na świecie. Rosja i jej służby specjalne często są zwykłymi partaczami, co przypadek zamachu na Skripala i nieudolne próby jego zatuszowania wyraźnie pokazują. Dobrzy są wyłącznie w sianiu zamętu i chaosu. Czasami z tego chaosu wyłoni się coś dla Rosji pozytywnego, czasami wręcz przeciwnie.
  Ot i cała niesamowita zagadka "częściowego bycia w ciąży" zostaje wyjaśniona w sposób prosty i logiczny.
  Wystarczy mała zmiana perspektywy widzenia.

  Powtórzę jeszcze raz. Dosyć kiepska i nieudolna erystyka, typowa zarówno dla Rosji jak i ich trolli.
  Następnym razem proszę się bardziej postarać.
 • 2018-09-18 22:30 | chris6

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  gramin - nie potrafi pan czytać ze zrozumieniem? O której godzinie? A hotel, w którym się zatrzymali ze śladami "novichka" już zburzono, nikt nie umarł, nawet ci "killerzy", którzy go tam wąchali? I kto tu jest trollem? Cały ten brytyjski cyrk ze Skripalami można określić jako farcical and ridiculous. A propos, I pity you, really.
 • 2018-09-19 07:10 | Marian.W.O

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  @ gramin,

  "że zwyczajnie świadomie manipuluje Pan faktami"

  Szanowny Panie,

  Pan chyba nie odnosi sie do mojego wpisu. Ja nie manipulowalem faktami (a jesli, to w ktorym miejscu?). Jedynie skomentowalem wywiad jaki przeprowadzono z obu delikwentami w RT. Sam zas wywiad, jesli sie Pan z nim zapoznal, jedynie dal szanse obu podejrzanym na przedstawienii swej wersji zdarzen. Prowadzaca wywiad Simonjan w zadnym momencie nie probowala czegokolwiek uznawac za, lub tez preferowac jako oficjalna wersje. Wobec tego jedyne, co moge powiedziec, ze jest to wersja, niejako prywatna, dwoch osobnikow.

  Zarowno przypadek brytyjski jak i np. wojna w Iraku winny uczulac na manipulacje zarowno mediow jak i sluzb specjalnych, policji i politykow. W podanych przykladach mial miesce przypadek fabrykacji "faktow" i to winno byc ostrzezeniem, nie pierwszym i nie ostatnim. Pisanie: "Na ocenie prawdopodobieństwa i koherencji różnych wersji zdarzeń bazuje zarówno nauka, jak i prokuratura." , jest to proba uniku wobec powaznych bledow i naduzyc w systemach funkcjonujacych wokol nas - chciano dobrze, byly "naukowo potwierdzone dowody", nie nasza wina. Powtorze jeszcze raz, w blad potrafia wprowadzac zarowno rzady autorytarne jak i demokratyczne w imie wlasnych bardzo partykularnych celow. Wbrew temu co Pan pisze jest to istotne zarowno w tej jak i kazdej, mniej lub bardziej kontrowersyjnej sprawie . Zas jak media oddzialywuja na spolecznosc dosyc dobrze zostalo ujete w ksiazce "Manufacturing Consent. The Political Economy of the Mass Media"; E.S.Herman, N.Chomsky. Na to by naukowo ocenic prawdopodobienstwo jakiegos zdarzenia nalezy posiadac odpowiedni zestaw danych, nie zas opowiesci medialne bedace trudna do separacji mieszanina faktu i fikcji. Tego ani Pan, ani ja , ani szersza publika nie posiada.
 • 2018-10-14 20:46 | gramin

  Re:Putin i nowiczok – nowy rosyjski serial w sprawie Skripalów

  @chris6
  Zaledwie kilka dni po słynnym wywiadzie z rosyjskimi "turystami" wystarczyło, aby świat poznał nie tylko prawdziwe personalia, ale i przeszłość oby "trenerów personalnych".
  Gdybyś był jedynie ograniczonym intelektualnie osobnikiem, także mógłbym napisać, że mi ciebie żal.
  Ty jesteś jednak dość typowym rosyjskim trollem, dlatego wcale mi ciebie nie żal.
  Kłamcie dalej z gracją słonia w składzie porcelany. Skutek będzie taki sam, jak te "finezyjne" akcje GRU.

  @Marian.W.O
  A Pan ciągle o tych biednych murzynach w USA, których władza bije.

  Ciekawe, czy teraz, kiedy nawet sani Rosjanie krytykują nieudolność i głupotę GRU jakikolwiek obrońca tej dwójki nieudaczników publicznie przeprosi i cofnie swoje wcześniejsze słowa?