Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Katalończycy nie chcą, by Hiszpania pozostała monarchią

(3)
Autonomiczny parlament Katalonii domaga się likwidacji monarchii jako ustrojowego przeżytku. W tym samym czasie w Barcelonie manifestują zwolennicy jedności Hiszpanii – ze skrajną prawicą na czele.
 • 2018-10-15 02:31 | max44

  Katalonia i Andaluzja.

  Pytanie brzmi,komu jeszcze zależy,oprócz oczywiście idealistów i skorumpowanych polityków,na kłótniach w tym pięknym kraju?
 • 2018-10-15 20:53 | lubat

  Re:Katalończycy nie chcą, by Hiszpania pozostała monarchią

  Żądanie Katalończyków, by Hiszpania stała się republiką niesie dziwaczny komunikat. Bo jeśli się naprawdę chce oderwania od Hiszpanii, to separatystów nie powinno już obchodzić, czy zostawią za sobą monarchię czy republikę. Więc chyba nie wierzą w sukces separacji.
  Nie życzę Katalończykom "sukcesu", tzn. secesji. Nic na tym by nie zyskali. Wręcz przeciwnie - stracili by sami Katalończycy, jak i Hiszpania. Katalonia już teraz ma taki wachlarz swobód, że formalna niepodległość nic więcej by im nie dała, z wyjątkiem polityki zagranicznej i obronnej. Ale to ma nie tylko plusy. Natomiast minusy secesji byłyby daleko silniejsze, bo Katalonia czerpie swoją siłę przede wszystkim z hiszpańskiego zaplecza. Życzę dobrze i Katalończykom, i Hiszpanii, dlatego moja sympatia jest po stronie zwolenników jedności, bez względu na to, czy są na prawicy czy lewicy.

  PS. W kuluarach ostatniej sesji ONZ odbywało się wiele konferencji prasowych ważnych osobistości. Była też konferencja rosyjskiego szefa MSZ Ławrowa. Jedno z pytań zadał dziennikarz z RPA i zapytał czy Rosja rzeczywiście zamierza zaprosić do siebie południowoafrykańskich farmerów, którzy są w RPA prześladowani i mordowani. Ławrow zaprzeczył, tłumacząc, że nikt się w tej sprawie nie zgłaszał, to trochę daleko, a poza tym nie ten klimat. I na koniec dodał: a poza tym, my jesteśmy aktualnie zajęci odrywaniem Katalonii od Hiszpanii. Niespotykana salwa śmiechu, jaka nastąpiła mówi dużo o atmosferze wokół samego ministra jak i Rosji.
 • 2018-10-19 23:11 | Prowincjusz

  Re:Katalończycy nie chcą, by Hiszpania pozostała monarchią

  Jak czytam jak powinni racjonalnie zachowywać się obywatele nowo formujących się państw / narodów , że lepiej było by im w chwili obecnej, po co bruździć, warcholić itp. myślę, że taki pogląd panował również o polakach w XIX wieku. Miałem utopijne marzenie, że wszyscy będziemy żyli jednocześnie w swojej lokalnej ojczyźnie i wielkim organizmie jakim była by UE. A państwo narodowe powoli roztopi się w większej całości, tracąc swą destrukcyjną rolę. Ale ostatnie lata jasno pokazały, że czas obudzić się z pięknego snu.