Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wszechobecne reklamy, pranie mózgów, radio i telewizja.

(11)
2018-10-25 18:36 | leszekab10

Chciałbym się podzielić na tym forum swoimi uwagami, doświadczeniami, opinią o polskim
radio i telewizji w ostatnich czasach. Niestety komercjalizacja tych mediów i ich duża swoboda
w kształtowaniu swego profilu doprowadziły do stanu, który mnie bulwersuje i prawie całkowicie
zniechęca do kontaktu z tymi mediami, słuchania radia czy oglądania telewizji.
O co chodzi? Chodzi mi o to , z czym aktualnie w radiu i telewizji mamy do czynienia,
z jakim poziomem programów, repertuarem, z jakim zakresem informowania społeczeństwa o sprawach
Państwa, o sprawach dotyczących bezpośrednio obywateliczyli o zakresie informacji, wiadomości jakie
nam są przekazywane względnie ich brakuje.
Przede wszystkim chodzi mi o reklamy nadawane obecnie praktycznie na wszystkich kanałach, przez
wszystkie stacje radiowe i telewizyjne. Reklamy nadawane są bardzo często, coraz częściej i coraz
w krótszych odstępach czasowych, ostatnio już co 5 minut i przez wszystkie stacje radiowe,
trwają dość długo i zajmują sporą część czasu antenowego. W reklamach usiłuje nam się sugerować,
narzucać, co mamy kupować, z jakich usług korzystać według widzi mi się zleceniodawców tych
reklam. Reklamy stały się tak częste, natrętne, agresywne i długie, że nie da się obejrzeć
spokojnie np. filmu, bo jest przerywany co 20 - 30 minut stosem reklam trwających nawet do 25
minut, nie da się obejrzeć programu dokumentalnego, popularnonaukowego ( których to programów
jest coraz mniej ) i tak samo posłuchać muzyki w radiu. Co do muzyki w radiu to tak naprawdę
nie ma już tam prawie nic co by można nazwać muzyką w sensie dobrej muzyki. To,co teraz słyszę
w radiu to jest przeważnie chłam . Słuchając mało znanych podrzędnych wykonawców jakie radio
serwuje na co dzień doznaję odczucia niesmaku delikatnie mówiąc. Bo ciągle słyszę wykonawców ,
którzy wyją, jęczą, skomlą , zawodzą , beczą albo drą się i nie da się tego słuchać. Dobrej
muzyki w radiu nie usłyszymy np. dobrej starszej muzyki rockowej, klasyki rocka, nie znajdziemy
w radiu szerszego spektrum muzyki poważnej, repertuar jest bardzo ograniczony. Radiowym stacjom
chyba nie wolno nadawać naprawdę dobrej muzyki w szerszym repertuarze, kto chce słuchać
dobrych wykonawców, niech pędzi do sklepu i kupuje płyty. Abyśmy czasem nie nagrali muzyki
z radia, nie wolno nadawać dobrej muzyki w radiu, całych albumów czy płyt. Ponadto jeśli
czasem zdarzy się, że nam zagrają jakichś lepszy utwór, piosenkę np. ze znanych hitów czy
znanych dobrych zespołów to najczęściej przerywają ją w połowie brutalnie, po chamsku i zwykle
też nadają zaraz reklamę. Nie wiem, czy zarządzający stacjami radiowymi, ich właściciele zdają
sobie sprawę, że wkurzają mocno wielu ludzi...
Prezenterzy stacji radiowych są całkowicie bezkrytyczni co dojakości programu, możemy tylko
usłyszeć samo-reklamę, fałszywą, zakłamaną jak to zwykle jest z reklamami. A więc nasza stacja
jest wspaniała, najlepsza, mamy najlepszą muzykę, samą dobrą muzykę. Najlepsze są jednak reklamy,
reklamowanie już prawie co 5 minut to najlepsza muzyka obecnie...
Radia słucha też młodzież, karmiona muzycznym chłamem i wykrzykiwaniami prezenterów, że to
najlepsza muzyka jakież będzie miała pojęcie o dobrej muzyce?
No cóż, rządzi obecnie brutalnie komercja, pieniądze a nie dbałość o jakość programów.
W przypadku telewizji , gdy ktoś bardzo zdesperowany chce obejrzeć koniecznie film czy inny
program jest skazany na oglądanie długich reklam lub przynajmniej na stratę czasu na oczekiwanie
na zakończenie się reklam .Reklamy można przeczekać nie oglądając ich ale zabierają nam one czas.
Film trwający normalnie np. półtora godziny zmuszeni jesteśmy oglądać o godzinę dłużej ze
względu na reklamy, którymi się ten film kilkakrotnie przerywa. Mnie reklamy zupełnie nie
interesują, są czymś nie do zaakceptowania, denerwują mnie i wkurzają, więc nie oglądam już
żadnych filmów w telewizji a często rezygnuję z powodu tychże reklam z oglądania programów,
które może i chciałbym obejrzeć.
Co się najczęściej reklamuje? Otóż farmaceutyki bez recepty, suplementy diety, różne wątpliwe
tabletki i to na co? Często na higienę miejsc intymnych, na siusianie, wypróżnienie, na seks,
na chudnięcie, jakieś witaminy, magnez do znudzenia i tym podobne tzw. suplementy diety.
Powtarzane co 5 minut tego rodzaju reklamy mogą człowieka doprowadzić do wściekłości, można
nabrać wstrętu do radia i TV. Ale to jeszcze nie wszystko, u mnie we Wrocławiu lokalne
wrocławskie stacje radiowe nadają często reklamy zakładów pogrzebowych. Usłyszymy w takich
reklamach, jak to tanio możemy kupić pogrzeb, jakie to luksusowe krematorium posiada zakład
pogrzebowy gdzie doznamy wspaniałych przeżyć duchowychi estetycznych i będziemy pławić się
w luksusie...No cóż, zakłady pogrzebowe znajdują najwyraźniej w obecnych czasach w Polsce
dobrą koniunkturę do swej działalności.
No cóż, dla mnie jest to nie do zniesienia, słuchając radia jestem zmuszony co kilka,
kilkanaście minut zmieniać kanał, stację radiową bo reklam słuchać nie mam zamiaru. Ale jest
problem, bo gdy uciekam z jakiejś stacji radiowej z powodu reklam albo benadziejnej muzyki
często trafiam na 5 czy 10 innych stacji, gdzie w danym momencie wszędzie też nadawane są
reklamy, tak samo jest ze stacjami telewizyjnymi.
Tak więc radio i TV stały się według mnie dużym stopniu firmami reklamowymi, firmami
świadczącymi odpłatnie usługi reklamowe. Reklamy są drogie, dochody z nadawania reklam są
niewątpliwie bardzo duże. Tylko myślę, że tego rodzaju działalność komercyjna nie jest
przeznaczeniem, funkcją ani zadaniem radia i TV.Chyba powstały pierwotnie zupełnie do czego
innego a niestety w radio i tv mamy teraz targowisko.
W tym miejscu chciałbym jeszcze trochę rozwinąć temat reklam. Czy reklama jest czymś dobrym,
pożytecznym? Ktoś może powiedzieć, że tak bo otrzymuje informację o atrakcyjnych produktach.
Czy rzeczywiście? Twierdzę, że nie. Reklama służy interesom firm handlowych, jest przez te firmy
czy sklepy opłacana, ma zwiększać sprzedaż towarów, obrót i dochód ze sprzedaży. Koszty reklamy
są wliczane w cenę towaru, są przerzucane na kupującego. Koszty te są wysokie i przez to
cena reklamowanego towaru rośnie gwałtownie. Zwykle jest wiele firm sprzedających ten sam towar,
ale ceny najwyższe mają te firmy, które prowadzą akcje reklamowe. Ceny tego samego towaru na
rynku często różnią się bardzo. Nie raz już sprawdzałem, że konkretny towar, przedmiot w firmie
opłacającej reklamę w telewizji czy w radiu jest nawet KILKAKROTNIE droższy ni w firmie czy
sklepie nie prowadzącym akcji reklamowej. To jest prawda łatwa do udowodnienia, sprawdzenia.
Dotyczy to szczególnie takich towarów jak leki bez recepty, suplementy diety które królują
w reklamach, a także drobnego sprzętu RTV i AGD.
Tak więc reklama danej firmy usiłuje nas skłonić do zakupu towaru po cenie o wiele wyższej
niż inni oferują na rynku. Ponadto w reklamach jest pełno manipulacji słownych,
nieprawdziwych stwierdzeń na temat towaru a wręcz spekulacji słownych, kłamstw, zawyżonych
ocen towaru co do jego cech i funkcji. Reklamy naciągają nas na wydatki niepotrzebnie wysokie.
Przecież to jest robienie ludzi w balona, nabijanie w butelkę. I do tego nabierania ludzi
przyczyniają się właśnie stacje radiowe i TV i biorą za to pieniądze...
Szanowni czytelnicy, ja reklamowanych towarów w radio i TV nie kupuję, nie dam się nabrać
na te spreparowane odpowiednio często przez tzw. fachowców od reklamy a nawet psychologów
reklamowe brednie.
W parze z reklamami mamy do czynienia z jednoczesnym pogorszeniem poziomu nadawanych programów.
Niektóre programy telewizyjne, szczególni z kategorii rozrywkowych, kabarety itp. osiągają poziom
głęboko poniżej dna. Kiedyś lubiłem oglądać np. kanał Discovery Science, jeszcze gdzieś tak ze
dwa lata temu nie było tu reklam. Teraz są tam nadawane co 15 minut a może teraz jeszcze
częściej, poziom programów coraz niższy. Dużo tam teraz seriali w których przeprowadza się
niepoważne głupie eksperymenty, nie naukowe tylko żenujące, a przekazywana niby wiedza bywa
na poziomie dobrym dla przedszkolaków. I to ma być kanał-program naukowy czy popularno-naukowy?
Jeśli chodzi o radio to mam szczególne zastrzeżenia do np. programu Radio RMF Classic. Jak
nazwa wskazuje , program powinien być poświęcony muzyce klasycznej i też filmowej.
Tylko tej prawdziwej, dobrej muzyki klasycznej to tam jest bardzo mało. Repertuar tej stacji
radiowej jest bardzo ograniczony, sprowadza się do kilkunastu czy kilkudziesięciu utworów
muzycznych ciągle , w kółko powtarzanych aż do znudzenia rano, w południe i wieczorem przez dni,
tygodnie i miesiące a w przerwach reklamy i muzyczka byle jaka, nie mająca wiele wspólnego
z prawdziwymi dziełami twórców klasycznych
A jak z przekazywaniem nam wiadomości, informacji z kraj i ze świata, informacji ważnych dla
ludzi? Wiele mi tu brakuje, w kraju za ostatnich rządów Platformy Obywatelskiej podjęto szereg
kroków, projektów i zmian antyspołecznych np. dotyczących opieki i pomocy społecznej, pomocy
żywnościowej dla najbardziej potrzebujących, rent i emerytur, służby zdrowia. Służba zdrowia
coraz bardziej upada, pod względem jej poziomu jesteśmy już na szarym końcu w Europie,
emerytury mają być obniżone, głodowe, ostatnio ZUS zabrał ludziom renty, zabrano ok. 2 miliony
rent. Bardzo ograniczona została pomoc społeczna, zmniejszono dotacje dla MOPS-ów. Ale o tych
niekorzystnych dla obywateli zmianach mało słychać w radiu i TV, o niektórych sprawach
takich jak masowe ostatnio odbieranie rent czy kryzys opieki i pomocy społecznej jakoś
nigdy nie udało mi się usłyszeć. W radiu i TV wiele jest wiadomości mało ważnych,widać,
czuć i słychać propagandę, tendencyjność.
No cóż, radio i TV niby niezależne obecnie ciągle wyraźnie podlegają wpływom polityków.
Radia i TV NIE DA SIĘ już słuchać, glądać. Przecież po całym dniu słuchania jakiejś stacji
radiowej będąc co 5 minut atakowanym przez reklamy doznajemy niezłego reklamowego prania
mózgu po którym można trafić do szpitala z rozstrojem nerwowym. Tego reklamowego szczekania
ja słuchać nie mogę.
Mamy obecnie rządy PIS, czy coś się zmieni? Miałbym apel do Pana byłego premiera,
Panie Kaczyński proszę coś zrobić z tym radiem i telewizją a szczególnie z tymi
reklamami bo ja już nie mogę tego słuchać i w końcu wyrzucę radio i stary telewizor
przez okno na ulicę.

• 2018-10-26 13:01 | satrustequi

Re:Wszechobecne reklamy, pranie mózgów, radio i telewizja.

Ad. Mamy obecnie rządy PIS, czy coś się zmieni? Miałbym apel do Pana byłego premiera,
    Panie Kaczyński proszę coś zrobić z tym radiem i telewizją a szczególnie z tymi
    reklamami bo ja już nie mogę tego słuchać i w końcu wyrzucę radio i stary telewizor
    przez okno na ulicę. "

Spoko, rzetelny Kaczorek i to załatwi. Ilośc reklam w tv publicznej zależy od wysokości finansowania z abonamentu lub budżetu (media prywatne finansują się właśnie z reklam, czasem z opłat np. za transmisje sportowe jak Polsat). Nierzetlny Tusk sprawił - jak z VATem - że coraz mniej płaciło, a coraz więcej nie płaciło wspólnej praworządnej daniny, co oczywiście stanowi zamach na praworządność. PiS oczywiście nie zacznie ścigać nie płacących, bo to by była bardzo kosztowna politycznie droga zaprowadzenia praworządności, lecz bardzo mądrze i kulturalnie przeniesie abonament do budżetu (podatków), przywracając praworządność i kulturalny komfort oglądania - czy słuchania - mediów publicznych. I za to właśnie go cenię!
  • 2018-10-26 13:18 | satrustequi

Ogólnie ja uważam, że Wielki Jarosław z wielkim sukcesem wprowadził do naszej dość wschodniej Polski, choć przecież centralnej jak powinna być, kilka niezwykle istotnych zdobyczy i wzorców społeczeństw anglosaskich, przodujących w świecie od 200 lat. Tych kilka które by się przydały i przyjęły, jak płacenie abonamentu albo zlikwidowanie go skoro państwo nie potrafi go już ściągać (nieściąganie zbliżałoby nas do niepraworządnych (gdzie nie rządzi prawo) społeczeństw dalekiego rzutu). W Wlk. Brytanii ściągalność abonamentu przekracza 95% gdy u nas Tusk doprowadził ten istotny cywilizacyjny wskaźnik do poziomu poniżej 50%...
  • 2018-10-26 13:30 | satrustequi

Tak że - ta wielka robota historyczna... - chodzi już tylko o to, żeby druga strona zrozumiała że takiej solidności nie pokona na wieki wieków pretensjami do określonych elementów światopoglądu republikańskiego czy konserwatywnego, i e wyeliminuje coś co jest i nieuniknione i potrzebne, lecz chodzi o to żeby dorównała praworządną solidnością finansową - economy stupid - (vide VAT) i po prostu pięknie krzewiła swoje idee niekonserwatywne, takie jak swoboda podwiązania jajowodów (wciąż nielegalna w Polsce mimo 8 lat Tuska) i wdrażała je kiedy nastąpi jej kadencja u władzy. Wtedy Polacy będą żyć w jednym z najlepszych, najpogodniejszych krajów świata.
  • 2018-10-26 13:40 | satrustequi

Jestem ogromnie moralnie zbudowany wynikami wyborów do sejmików wojewódzkich, zwycięstwem ekipy państwowców Kaczyńskiego i Morawieckiego, ponieważ brak tego zwycięstwa oznaczałby coś bardzo, bardzo, niezwykle wręcz groźnego dla Polski i Polaków - że mianowicie nie nagradzamy dobrej roboty... Nagrodzliśmy! Jak było do przewidzenia, bo Polacy nie są przecież en masse masochistami, to się rzadko zdarza, taka skala zaburzeń osobowości.
  • 2018-10-26 13:44 | satrustequi

Cieszy też siła opozycji, bo właśnie tak wykuwa się niezdemoralizowanie (bo absolutna - korumpuje), w konkurencji. W demokratycznym przeplocie co 4-8 lat pracowitych ekip naszych przedstawicieli u steru nawy państwowej, wnikliwie rozpatrujących sposoby zwiększenia naszego dobrostanu..
  • 2018-10-26 15:09 | satrustequi

Kaczorek buduje wysokie standardy właśnie na modłę przodującej państwowej kultury anglosaskiej, oczywiście z miejscem na naszą polską specyfikę i fantazję... I tu właśnie taka ilustracja wzorców: pani komisarz mająca pod sobą jak mówi na nagraniu 4000 ludzi, urzędniczka państwowa w USA, próbuje narcystycznie pokonać procedury państwa prawa i szeregowego ale całkowicie imponująco spokojnego o ostateczny wynik takiej konfrontacji funkcjonariusza państwa praworządnego. Pani komisarz została zwolniona po opublikowaniu nagrania z kamery którą ma każdy amerykański samochód policyjny i policjant dla dokumentacji nieraz bardzo dramatycznych zdarzeń. Zapraszam:

https://www.youtube.com/watch?v=S6vlu1FRaic
  • 2018-10-26 18:19 | kaesjot

Popieram !!!
    To, co teraz serwuje nam TV to chyba jakiś ( czyj ? ) program robienia z ludzi idiotów.
  • 2018-10-26 20:42 | satrustequi

Już nie mogę się doczekać kiedy zagłosuję w wyborach parlamentarnych 2019r. na najlepszego polskiego polityka 21 wieku...
  • 2018-10-26 21:22 | Prowincjusz

Panie Lesławie, pan ma zły nick, powinien być @donKichote. Zgadzam się z panem w całej rozciągłości, choć tak pomstować na jubilata - RMF Classic obchodzi piętnaste urodziny, to troszkę nieładnie.

Ma pan dwa wyjścia. Przyzwyczaić się - odradzam można zgłupieć. Albo poważnie zabrać się za to co oglądamy lub słuchamy. Rozumiem, że z przyczyn finansowych niema pan zamiaru kupować filmów na blu-rayu, płyt z ulubioną muzyką, a nawet kupować dostępu do filmów bez reklam. Na to stać krezusów lub maniaków. Pozostaje sortowanie dostępnych treści z mediów elektronicznych.
    Należy zaopatrzyć się w urządzenia nagrywające treść z telewizji. Część dekoderów jak i telewizory posiadają odpowiednie wyposażenie. Po nagraniu wybranego programu nie tylko, że można go obejrzeć w dowolnej chwili ale co najważniejsze można przewinąć irytującą zawartość.

Podobnie można postępować z radiem RMF Classic w godzinach nocnych puszcza muzykę zupełnie bez reklam i w większości muzykę klasyczną. Programy komputerowe nie dość, że wszystko zgrabnie nagrają to dokładnie opiszą zawartość.

Podcasty ulubionych audycji też przy odrobinie pracy można uzyskać, niekiedy są płatne np. w TOK FM, Nasłuchiwanie relegowanego z Trójki pana Sosnowskiego, mimo dobrej zmiany w Trójce i Dwójce też można coś ciekawego znaleźć.

No i polecam audiobooki. Są dostępne w bibliotekach, mieszkając we Wrocławiu pewnie pan sobie poradzi.

Zapominałby, proszę zaopatrzyć się w przyzwoite słuchawki nauszne i głośnik bluetooth. Jak pana wciągnie okażą się niezbędne.

Telewizji nie oglądam od czasów programu 7 dni świat pana Turskiego, wcześniej oglądałem Sondę której archiwalne odcinki mam nagrane i czasami chętnie oglądam by oderwać się od współczesnego chłamu.
  • 2018-12-18 20:13 | leszekab10

Dużo tu wypowiedzi pojawiło się o abonamencie RTV. Abonament RTV nie jest przeznaczony
    na utrzymanie wszystkich stacji radiowych i telewizynych tylko tych państwowych, rządowych
    o ile można to tak określić, podstawowych takich jak programy I i II telewizyjne czy radiowe
    o zasięgu ogólnokrajowym. Wiekszość stacji RTV jest obecnie komercyjna, prywatna.
    Jednak jeszcze parę lat temu reklam było dużo mniej, niektóre stacje , programy nie nadawały
    reklam. Ilość reklam, ilość czasu antenowego przeznaczanego na reklamy w ostatnich latach stale
    rosła. To co obecnie jest to już jest reklamowe szaleństwo. W ciągu jednego dnia czy jednej doby
    stacja radiowa czy telewizyjna, w sumie wszystko jedno która, nadaje taka masę reklam, że
    zysk, dochód z nadawania tych reklam musi być naprawdę spory a jeżeli weźmiemy pod uwagę
    cały miesiąc to myślę, uważam, że dochód z reklam jest znacznie większy niż potrzeba
    na utrzymanie stacji radiowej czy TV. Myślę że obecnie stacje RTV postawiły na łatwy zarobek
    dużych pieniędzy emitując zlecone, płatne reklamy. Przecież to muszą być duże pieniądze
    przy obecnej ilości reklam . Te pieniądze oprócz utrzymania stacji starczyłyby na poprawę
    jakości programów, na zakup licencji, koncesji na emitowanie ciekawszych filmów fabularnych,
    popularnonaukowych, przyrodniczych , na programy rozrywkowe o wyższym poziomie, na tworzenie
    bardziej atrakcyjnych niż obecnie programów typu teleturnieje itp. Niestety nie widać po repertuarze
    i poziomie programów RTV aby to miało miejsce. Poziom, jakość programów w ostatnich latach
    bardzo się pogorszyły, beznadziejny jest obecnie program wielu stacji, często chłam, stare
    ograne filmy sprzed 5-10 lat , które niejeden już nie raz dawno oglądał, mnóstwo powtórek,
    beznadziejne programy rozrywkowe szczególnie tzw. kabarety itd.
    Gdzie więc trafiają pieniądze z reklam? Chyba do kieszeni zarządów stacji RTV, do kieszeni
    właścicieli.