Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Niemcy i Francuzi się dogadali. Będzie budżet strefy euro

(10)
Euroland będzie miał odrębny budżet, ale w ramach Unii Europejskiej. To oznacza, że kraje takie jak Polska wciąż będą miały na niego wpływ. Dziś prezentacja projektu.
 • 2018-11-19 10:37 | xpawelek

  Szkoda dla PL

  Nastepcy Merkel nie beda tak wspanialomyslni finansowo dla Polski! Szkoda! To juz pokolenie , ci 3, ktore inaczej patrzy na tzw blok wschodni! Zmienia takze polityke wzgledem azylantow! Zobaczymy juz za kilka miesiecy; takze czy Merkel obroni swoj stolek!
 • 2018-11-19 11:05 | ThomasZNiemiec

  Niemcy i Francuzi się dogadali. Będzie budżet strefy euro

  "Wciąż pozostajemy więc przy stole i utrzymujemy wpływ na podejmowane decyzje."

  To brzmi jak gdyby autor myślał że byłoby korzystne dla Polaków gdyby politycy z Polski (PiS) mieli wpływ na to co się dzieje w Brukseli. Ale moim zdaniem jest inaczej: Tym więcej PiS-Polacy mają do powiedzenia tym mniej korzystne dla Polaków i dla wszystkich, bo będzie mniej praworzadności w Europie, tym gorsza będzie w Europie sytuacja dla wolności media, na koncu tym więcej będzie w Krakowie smogu, to tylko mały przykład. (Morawiecki nie kłamałby cały czas gdyby smog w Krakowie byłby ważnym tematem dla niego.) To między innym dzięki mądrymi decyzjami Unii, Polacy mają lepszy poziom życia. Energooszczędne zarówki w ogole nawet nie istniałyby gdyby ludzie na intelektualnym poziomie Andrzeja Dudy rządzili w Unii.

  Cel eurobudgetu jest mocne euro, co jest ważne aby ekonomia w Europie będzie dalej mocna, a to jest dobrze też dla Polski. Recesja w Europie znaczy recesja w Polsce. Politycy PiSu (nawet jeśli czasem chcą dobrze Polakom) moim zdaniem nie są w stanie decydować inteligentnie. Wedlug moralnosci nigdy nie decyduja. Tylko zawsze dla partii.

  Zakładając że jest taki coś jak "my" w polskiej polityce ewidentnie nie jest prawda. "my" to Kaczysnki.
 • 2018-11-19 14:20 | lubat

  Re:Niemcy i Francuzi się dogadali. Będzie budżet strefy euro

  Czy mamy się czego obawiać?
  Bynajmniej nie z lenistwa odpowiem słowami pana Redaktora:
  "Z jednej strony, pogłębia on instytucjonalną odrębność strefy euro i może stanowić zaczątek projektu „rozjeżdżania się” Unii i strefy euro, w którym to Euroland stanie się centrum decyzyjnym. Byłoby to niekorzystne dla Warszawy, zwłaszcza dopóki Polska pozostanie poza strefą euro. Oznaczałoby to spełnianie się scenariusza „Europy dwóch prędkości”, z Warszawą przesuwającą się na peryferia Europy."

  W tym może, chociaż nie musi, się zawierać swego rodzaju pułapka na nas i innych "kontestatorów" UE. Unia musi się jakoś dopasować do rozwoju sytuacji na świecie, jeśli nie chce zostać nic nie znaczącym tłem dla innych graczy. Zrobić to jednak może tylko jako jednolity i zwarty gracz, a nie zbiorowisko państw kłócących się ze sobą. Budżet strefy euro może być początkiem pozostawiania państw niechętnych ścisłej integracji poza głownym nurtem. Te "peryferia" pozostaną swego rodzaju zapleczem Unii, ale de facto poza nią.

  Nie obawiałbym się tak bardzo, co będzie dalej, gdy kanclerzem Niemiec przestanie być Angela Merkel. Polska pozostanie dla Niemiec bardzo ważnym partnerem handlowym (złośliwi mówią: miejscem produkcji niemieckich koncernów) i pozostanie nim, bez względu na to, kto tam będzie kancelrzem.
 • 2018-11-19 15:41 | tuciu

  Re:Niemcy i Francuzi się dogadali. Będzie budżet strefy euro

  Polska porzuca marzenia o cywilizacyjnym i ekonomicznym doganianiu Niemiec i pogrąża się w dziecinnych snach o potędze dumnego narodu, suwerenności i wyższości moralnej wywiedzionych z przesłanek niezrozumiałych poza granicami naszego pięknego kraju. Pozostaniemy zapleczem taniej siły roboczej dla zachodniego, głównie niemieckiego przemysłu i będziemy się modlić, żeby robotyzacja produkcji nie postępowała zbyt szybko, bo wtedy z przemysłu zostanie nam pas rdzy. Nasze interesy będą przez UE uwzględniane tak, jak miało to miejsce przy okazji drektywy usługowej, a my będziemy wygrażać zgniłym zachodnim imperialistom i amoralnej Gejropie jak za późnego Gomółki, który jak widać całkiem dobrze wyrażał aspiracje dużej części społeczeństwa, włącznie z moralnością socjalistyczną.
 • 2018-11-19 16:41 | Aspiryna

  Re:Niemcy i Francuzi się dogadali. Będzie budżet strefy euro

  Szanowny panie "lubat", w sumie zgoda... tyle, ze niemieckie koncerny moga tez produkowac w takich krajach jak Estonia, Litwa, Lotwa, czy Slowacja. Jeszcze kilka afer (typu obecnej afery KNF) i zagraniczni przedsiebiorcy moga zaczac powaznie sie zastanawiac, czy Polska jest dla nich krajem wystarczajaco bezpiecznym!
 • 2018-11-20 04:04 | maciekplacek

  Re:Niemcy i Francuzi się dogadali. Będzie budżet strefy euro

  Skoro grazdanin Niemiec 'o zarowkach' i o 'smogu', to ja moze o wspanialych dieslach aus Deutschland, ktore zatruly polowe USA i doprowadzily do szoku tree huggers z Sierra Club. Ja namowie moich rodakow do LED glühbirne a ty grazdanin Niemiec z Patagonii do zamkniecia Tagebau i posadzenia w to miejsce kilka milionow drzew, w miejsce zniszczonych wczesniej Hambacher Wald (Forst), Bürgewald.
  - 'złośliwi mówią: miejscem produkcji niemieckich koncernów' - Alez nie leonid, nie ma twojego wpisu w ktorym bys sobie nie pozwolil sobie na; giftige Bemerkungen, venom - poisonous remarks.
  Ale co tam grazdanin kowalski, z was taki Niemiec jak ze mnie Hiszpan z Argentyny.
 • 2018-11-20 09:25 | lubat

  Re:Niemcy i Francuzi się dogadali. Będzie budżet strefy euro

  Szanowna pani Aspiryno, niby prawda, niemieckie koncerny mogą wiele, ale nie mogą zmienić odległości między swoimi macierzystymi zakładami w Niemczech a Polską (dokładniej mówiąc: zachodnią Polską, przy granicy z Niemcami) i odległości do Litwy czy Estonii. To różnica w kosztach i czasie, szczególnie, że infrastruktura drogowa i kolejowa pozostawia wiele do życzenia. Poza tym Polska ciągle jeszcze oferuje większą liczbę w miarę dobrze przygotowanych pracowników niż Litwa, Łotwa, Estonia i Słowacja razem wzięte.
  Podejrzewam też, że afery typu KNF nie robią żadnego wrażenia na inwestorach zagranicznych, szczególnie tych wielkich, np. Volkswagen, bo oni zawierają kontrakty na podstawie niemieckiego prawa - jeśli chodzi o finanse - a poza tym Zachód ma bardzo długą praktykę działania w krajach Trzeciego Świata, więc polskie przekręty to dla nich kaszka z mlekiem.
 • 2018-11-20 18:36 | Aspiryna

  Re:Niemcy i Francuzi się dogadali. Będzie budżet strefy euro

  Widze, iz niejaki "maciekplacek" przeszedl na wyzszy szczyt samozadowolenia - teraz juz marudzi i fantazjuje w trzech jezykach naraz! Gratulacje!
 • 2018-11-20 22:38 | Prowincjusz

  Re:Niemcy i Francuzi się dogadali. Będzie budżet strefy euro

  W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej nie znają żarówek ledowych ? Istne średniowiecze. Prawdziwi maniacy ochrony przyrody niekorzystającą z samochodów. Kroczą dostojnie w pogardzie mając resztę społeczeństwa.

  W Kalifornii właśnie poszła z dymem powierzchnia lasów jedenastokrotnie większa niż Las Hambach, będący de facto większym zagajnikiem z kolekcją starych drzew. Też go szkoda...
 • 2018-11-21 19:27 | kaesjot

  Re:Niemcy i Francuzi się dogadali. Będzie budżet strefy euro

  2018-11-20 09:25 | lubat
  W oparciu o dostępne w internecie dane i informacje uzyskane od licznych znajomych pracujących we VW Poznań porównałem średnie zarobki pracujących tam pracowników z zarobkami pracujących we fabrykach w Niemczech. Obliczyłem przeciętną stawkę godzinową netto ( "na rękę" ) uwzględniając to, że w Poznaniu produkcja idzie 6 dni/tydzień a w Niemczech tylko 4 dni/tydzień. Nie uwzględniłem tylko norm wydajności, które w polskich fabrykach są wyższe.
  No i wyszło mi, że pracownik pracujący w polskiej fabryce VW zarabia średnio na godzinę 5 razy mniej niż pracujący we fabryce w Niemczech ?
  Na 6500 pracownikach zakładów poznańskich VW rocznie zaoszczędza 1,4 mld ( ! ) PLN funduszu płac netto. Dwa razy liczyłem, bo nie nie chciałem wierzyć ale tak może być, skoro w niemieckich fabrykach wychodzi ok. 110 PLN/godz a w Poznaniu ok. 22 PLN/godz.
  Podobnie wyglądają relacje płac jeśli chodzi o firmy z innych krajów. W polskim zakładzie angielskiej firmy pracownikom oferowano wynagrodzenia na poziomie ok. 2000 PLN.m-c. Ustawiacz pras ( także Polak ) ale mieszkający i pracujący w Anglii zarabia tam 4000 GBP/m-c.
  Wyraźnie widać na co kraje takie jak nasz potrzebne są krajom "starej Unii".