Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

(43)
Andrzej Duda podpisał ustawę o PPK. Ci, którzy mieli nadzieję, że nowy sposób oszczędzania na starość uczyni bardziej godną ich przyszłą emeryturę, mają powody, by zwątpić.
 • 2018-11-20 08:53 | znafca in spe

  Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  OFE +.
 • 2018-11-20 09:05 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Dostatnie imho powinniśmy chyba używać, to oczywiście nie Pani Redaktor sprawiła że o emeryturach zawsze per godne - tak się utarło. Życie może być godniejsze na emeryturze 1500zł - książki z biblioteki publicznej, spacery po parkach miejskich, zdrowa dieta wegetariańska itp. - niż na emeryturze 2500zł - ślęczenie cały dzień przed telewizorem, raz w roku wyjazd do niezdrowego dla serca tropikalnego kraju z leżankami wokół basenu, drogie kiełbasy codziennie itp.

  Wprowadzenie niemal bezpłatnych lekarstw dla emerytów - szlakiem przodujących krajów - to wydaje się istotne dla zagadnienia godności, bo rzeczywiście jak komuś brakuje na leki to wtedy już można mówić o problemie godności życia na emeryturze.
 • 2018-11-20 16:21 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Kierunek europejski jest oczywisty - welfare state! Kaczyński podąża w tym kierunku roztropnie i skutecznie, Tusk przeciwnie.
 • 2018-11-20 16:40 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Yes, we can!

  A Donaldzi nie chcą Obamacare, Kaczorekcare...
 • 2018-11-20 18:38 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Godność w kontekście emerytalnym - wracając do ważnej semantyki - chyba znaczy że ludzie wiedzą ile mogą się spodziewać z systemu emerytalnego i państwo nie zmienia im tego systemu w trakcie dochodzenia do emerytury i na emeryturze.

  Godność systemu emerytalnego to jego stabilność.

 • 2018-11-20 18:41 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Reasumując. "Godniej nie będzie" - w tytule, uważam za pewne przesilenie semantyczne już wręcz dyskredytujące wyraz...
 • 2018-11-20 18:41 | Aspiryna

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Emerytury w Polsce dla wiekszosci ludzi nigdy nie byly "godne" i wciaz nie sa! Dla wielu to jest minimum egzystencji i bajki niejakiego "satrustequi" o "bibliotekach publicznych, spacerach po parkach miejskich i zdrowej diecie wegetarianskiej" brzmia jak nedzna ironia, czy wrecz jak wysmiewanie sie z tych ludzi!!
 • 2018-11-20 18:55 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Więc wracając do tytułu: PPK, godniej nie będzie.

  Ważne żeby już nigdy godność naszych starczych świadczeń nie została spostponowana tak jak została przez Tuska - jego atak na godność systemu emerytalnego obowiązującego od lat 90. Niech już mniej godnie nie będzie, nawet gdyby nie miało być godniej. To ważna semantyka bo dotyczy godności emerytur i ostatnich kilkunastu lat życia milionów
 • 2018-11-20 19:05 | kaesjot

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Najważniejsze w tym wszystkim jest to, W CO te pieniądze będą inwestowane.
  Sens ma to jedynie wtedy gdy je przeznaczy się na rozbudowę potencjału wytwórczego NASZEJ, WŁASNEJ, POLSKIEJ gospodarki aby ci, którzy będą aktywni zawodowo będą zdolni do wytworzenia takiej ilości dóbr i usług, która zapewni godny poziom życia nie tylko im samym ale także tym, którzy jeszcze nie pracują ( dzieci i młodzież ) a także tym, którzy już nie pracują, bo stracili siły i zdrowie ( emeryci) tworząc lepsze warunki życia tym aktualnie pracującym.
  To co każdy pracujący oddaje do ZUS-u to nie są jego pieniądze, na jego starość. To jest DYWIDENDA, którą wypłaca tym, którzy ZAINWESTOWALI w jego wychowanie i wykształcenie.
 • 2018-11-20 19:47 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Godność systemu...


  Premier i minister finansów którego jeszcze państwa europejskiego pobierają obaj emeryturę z dala od systemu krajowego który kształtowali?
 • 2018-11-21 00:43 | Martin L

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Nie jest to OFE ani nic takiego. Na wcześniejszą emeryturę przeszło jakie 400 tys. jest to podatek za obniżenie wieku emerytalnego. Konsekwencją tego zamiast liczyć na podwyżkę w pracy i lepiej zarabiać, zapłacimy dodatkowy podatek za obniżenie wieku emerytalnego. Nie ma nic za darmo.
 • 2018-11-21 08:44 | kaesjot

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Większość tego, co ludziom ( w tym emerytom także !) do życia jest niezbędne jest na bieżąco wytwarzane i konsumowane.
  Nie da się "na starość" odłożyć pożywienia, wody, prądu, usług medycznych i lekarstw, z wyprzedzeniem oczyścić ścieki i zebrać śmieci.
  Jakość życia emerytów nie będzie zależała od ilości pieniędzy odłożonych przez emerytów na kontach lecz od stopnia zdolności gospodarki do zaspokojenia potrzeb obywateli.
  Jeśli "wydolność" gospodarki będzie kiepska to te "emeryckie oszczędności" zwyczajnie inflacja zeżre a jeśli będzie silna i wydajna to stać ja będzie na zapewnienie emerytom godziwego życia.
  Wszystko zależy od tego, jaki użytek zostanie zrobiony z tych składek. 40 .lat temu "zainwestowałem" w "papiery wartościowe " ( bony premiowe PKO ) kwotę , za którą wtedy mogłem kupić 400 bochenków chleba - po 30 latach były warte 1/25 bochenka.
  Mam akcje firmy , w której pracowałem ale firmy tej już nie ma wiec jej akcje maja wartość makulatury.
  Wycofanie pewnych kwot z rynku to a więc "zwijanie" gospodarki nie jej rozwój.
  Jedynym właściwym systemem to jest solidarność międzypokoleniowa.
  Po to rodzice wychowują i kształcą swoje dzieci, rozwijają gospodarkę, by miały one mozliwość zapewnienia godziwego zycia swym rodzicom, gdy już nie będą mieli zdrowia i sił dalej pracować.
  PIENIĘDZY NIE DA SIĘ JEŚĆ !!!
  """"""""""
 • 2018-11-21 10:44 | Mały pluszowy miś

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Ciekawe ślady zamierzeń odnośnie PPK w nagraniach przedstawicieli obecnej siły przewodniej:
  https://nczas.com/2018/11/19/afera-pis-rzucal-gromy-na-po-za-zabranie-ofe-a-moze-znacjonalizowac-skladki-na-ppk-o-ofe-zreszta-tez-mowi-sie-za-kulisami/
 • 2018-11-21 15:27 | Martin L

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  2018-11-20 18:55 | satrustequi
  Co pan wypisujesz, plan przejęcia OFE miał już Kaczyński głosił już dawno. To było w programie PiS. Jak by Tusk tego nie zrobił zrobił by to PiS, co za hipokryzja. To dlaczego do tej pory PiS przez trzy lata nie odwrócił procesu i nie przywrócił OFE w takiej postaci jakiej była ? Jaki jest tym problem ?
  Z OFE pieniędzy PiS mógł obniżyć wiek emerytalny, dzięki redukcji długu publicznego, i wprowadzić 500+. Po to wprowadza PPK , PiS żeby oczywiście to przejąć, jest to forma podatku. Nie ma nic za darmo, proste jak budowa cepa.
 • 2018-11-21 18:29 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Ale ja się zgadzam, że PiS nie był fanem OFE, jednak zamachu na godność tego programu emerytalnego dokonało PO... i to wbrew liberalnemu ethosowi tej formacji, to był ruch a la Samoobrona.


  Przy tej okazji wracam do semantyki - godna to przede wszystkim godna zaufania, koncepcja emerytalna. Godna zaufania emerytura.
 • 2018-11-21 18:33 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  PS. Więc godniej zaufania już nie będzie, tym bardziej że projekcje demograficzne przewidują realne, a nie tylko woluntarystyczne, załamanie stabilności systemu (przed 2050 rokiem).
 • 2018-11-21 19:17 | Aspiryna

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  "Ważne żeby już nigdy godność naszych starczych świadczeń nie została spostponowana tak jak została przez Tuska - jego atak na godność systemu emerytalnego obowiązującego od lat 90"

  Czy pan pisze to na powaznie, czy tez wystepuje jako propagandzista rzadow PiSowskiej mafii?
 • 2018-11-22 10:31 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Mogę powiedzieć tak: w świetle europejskich norm welfare state państwo nasze jako członkowskie będzie jakby zobligowane do zapewnienia minimum cywilizacyjnego każdemu staruszkowi, tak jak to jest właśnie w welfare states. To nie będzie aż 3000zł/miesięcznie jak w Kanadzie, bo tam na tyle może liczyć każdy starzec od państwa, czyli bez względu na historię składek - to znaczy może liczyć aż na tyle jeśli sam nic nie uzbierał:) - ale powiedzmy proporcjonalnie do dochodu narodowego to będzie sporo ponad 1000zł. No i dogodniej dla finansów państwa jest tak manewrować rewaloryzacją składek w ZUS w najbliższych 25 latach, żeby jak najmniej było za 25 lat bidoków poniżej minimum socjalnego, którym i tak trzeba by potem dołożyć do emerytury z budżetu. Przypuszczam że nadchodzi czas jakiejś słabszej rewaloryzacji wysokich składek-emerytur, żeby właśnie na wielki kryzys systemu emerytalnego circa 2045r. gdy na emeryturę przechodzi wielki imponujący wyż demograficzny gen. Jaruzelskiego, ostatni taki wyż polski, zdążyć. Poza tym w odwodzie - imigranci zarobkowi, trudna opcja miliony imigrantów płacących na ZUS, jakoś to będzie.
 • 2018-11-22 10:37 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  PS. A PPK oczywiście potrzebne i pomogą w kryzysie 2045 roku, i cieszyć się będą dużym powodzeniem ze względu na pieniądze od pracodawców i państwa, nie tylko własne emeryta in spe. Warto by napisać których przodujących krajów rozwiązania nas tutaj zainspirowały, tak jak kiedyś sporo czytało się o chilijskiej inspiracji programu OFE:)
 • 2018-11-22 10:46 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Jako że ok. 2045r będzie Polaków o ok. 4mln mniej, za to emerytów więcej niż dziś, to możemy zatrudnić powiedzmy 4mln obcokrajowców i jeszcze dorabiać do emerytur wynajmem dla tych obcokrajowców około miliona mieszkań które do tego czasu będą stały demograficznie puste (jak wiadomo Łomża ma mieć 30tys. mieszkańców, a dziś ma 60tys. i tak dalej, itp.). Jakoś to będzie.
 • 2018-11-22 11:51 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Oczywiście ja nie mówię, że do 2045 będzie spokojnie emerytalnie, już od 2035 godność systemu będzie poważnie zagrożona jako że wtedy przestanie pracować, a zacznie odpoczywać, wyż demograficzny lat E. Gierka. Więc 2035-2050 to czas ogromnych wyzwań i napięć systemowych.
 • 2018-11-22 11:53 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  To znaczy nie mówię że po 2050r. będzie lepiej, bo wtedy będzie jeszcze gorzej: na emeryturze będą wówczas jednocześnie dwa wielkie demograficzne wyże lat 70. i lat 80.
 • 2018-11-22 12:30 | SAXOFON

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Żadne programy kapitałowe przy dochodach,które są w całości konsumowane przez społeczeństwo nie mają sensu!Zwalanie winy na długowieczność tym bardziej.Wiek człowieka,a stan zdrowia,w zestawieniu z dostępnością do służby zdrowia i jakości pożywienia odzwierciedla rzeczywisty poziom gospodarki i kondycję państwa jak i ustosunkowanie wobec...Nie czarujmy się,ale wieku 50-55 latka(jego zdrowia)nie można "przemetkować" jak stary ser lub wędlinę,ale...może spróbujmy zamienić naszych polityków miejscami.Czy już wiecie,dlaczego są tak zdolni i wyjątkowi?Problem polega na hm,dyslokacji środków i polityce świata oraz określonych kręgów.To,czy ktoś zarobi kilka/kilkanaście tys więcej na miesiąc,nie ma żadnego znaczenia dla tej osoby.Można zatem bez problemu uciąć pewne kwoty i zaspokoić np.system zdrowotny lub emerytalny,ale po co?Zdrowy i silny sąsiad,równa się ograniczeniu swobody i wolności.Wystarczy proste wyliczenie...ilość lat(wiek) i potencjalne dożycie X wydatki miesięczne(ze sporym nadkładem).Do tego sumując, doliczyć najbliższą rodzinę i otrzymamy kwotę zaspokająjąca wszelkie potrzeby.Czy ktoś potrzebuje do jedzenia(przepraszam)papierków,które są trudno strawne?Jak ktoś również zauważył.Pieniądz stał się dobrem kolekcjonerskim,a na rynku szybciej zniknie 1000 pln niż wybije się 1grosz!System byłby wydolny,ale problemem jest populacja świata.Ci,którzy chcą należeć do elity muszą naprawdę mieć jej sporo.To oczywiście mit,gdyż wszelkie decyzje są podejmowane"za parawanem" lub w zależności od czyjegoś widzimisię.Niestety błędna i sprzedajna polityka po 89r. oddaje swoje plony.Nawet,przyjmując że najbiedniejsi wymrą,to pozostanie problem tzw.klasy średniej,a ta zostanie zjedzona przez emigrantów.Czy biedota(tubylce) w krajach zachodnich kosztuje tyle co inne programy?Dlaczego Europę wyniszczyły zarazy,bo wywodziły się z biedoty.Moim zdaniem,chcąc rozwiązać jakikolwiek problem,należy znaleźć przyczynę/powód pierwotny.A w Polsce większość polityków urabia sobie postawę i pozycję jako czołowych biznesmenów,co można porównać do stanu polskiej piłki kopanej,że wielu z nich lepiej reklamuje produkty niż gra w gałę.
 • 2018-11-22 14:07 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Jak skomplikowane jest podłoże procesów społecznych. Za pana generała Jaruzelskiego mimo politycznej opresji i pełnej dostępności aborcji, nasi wygenerowali wspaniały wyż demograficzny circa 2,5 niedościgły wzór dla nas, niemrawych reprodukcyjnie.
 • 2018-11-22 19:27 | Prowincjusz

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Ale były braki w środkach antykoncepcyjnych i częste wyłączenia energii elektrycznej. No i Prawi i Sprawiedliwi nam to za niedługo załatwią.
 • 2018-11-25 14:41 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  My sobie trochę nie zdajemy sprawy z rozmiarów naszej zamożności w Polsce i doskonałych perspektyw gospodarczych. Jesteśmy już mniej niż dwa razy mniej zamożni niż Niemcy czy Kanada, a w 2050r. - jeśli świat się nie zawali - będziemy w najgorszym, podkreślam, przypadku tak zamożni jak dzisiejsi Niemcy, a więc bardzo zamożni i oczywiście władni zatrudnić miliony gastarbeiterów.
 • 2018-11-25 14:53 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  PS. Obecnie do zatrudnienia 4 milionów gasterbeiterów brakowałoby m.in. bazy mieszkaniowej, jaką posiadają Niemcy.
 • 2018-11-25 21:14 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Warto zwrócić uwagę że my właśnie osiągnęliśmy w Polsce poziom życia, dobrobytu!, Niemiec i Wielkiej Brytanii z ok. 1990 roku.
  Każdy kto znał Wielką Brytanię lub Niemcy z ok. 1990r., ten wie, że żyło się tam bardzo dobrze. Godnie:).
  Cała reszta to ta znana predylekcja do zazdroszczenia bogatszemu sąsiadowi.
 • 2018-11-26 16:28 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Natomiast wspominane niekiedy dogonienie Niemiec uważam za nierealne, za mrzonkę, to jest naród o wiele zdolniejszy od nas. My też jesteśmy dosyć zdolni, ale nie tak.
 • 2018-11-26 20:08 | Aspiryna

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  "Warto zwrócić uwagę że my właśnie osiągnęliśmy w Polsce poziom życia, dobrobytu!, Niemiec i Wielkiej Brytanii z ok. 1990 roku. Każdy kto znał Wielką Brytanię lub Niemcy z ok. 1990r., ten wie, że żyło się tam bardzo dobrze. Godnie:)."

  Akurat tak sie zlozylo, iz na poczatku lat 90-tych ubieglego stulecia pracowalem w Niemczech (tej "zachodniej" czesci - blisko do granicy z Holandia) i sadze, ze panska wypowiedz to jakis zart, czy tez dowcip. W sumie, niezbyt wesoly...
 • 2018-11-26 20:09 | Aspiryna

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  "Po to rodzice wychowują i kształcą swoje dzieci, rozwijają gospodarkę, by miały one mozliwość zapewnienia godziwego zycia swym rodzicom, gdy już nie będą mieli zdrowia i sił dalej pracować."

  A jak ktos nie posiada dzieci?
 • 2018-11-27 01:23 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  W 1990r. PKB per capita Niemców był dokładnie 2 razy mniejszy niż obecnie w 2018r.
 • 2018-11-27 01:31 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  W wyrażeniu ppparity PKB niemiecki per capita vs. PKB polski per capita jest obecnie 50tys. dolarów vs. 30tys. dolarów. Sapienti sat...
 • 2018-11-27 10:34 | kaesjot

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  @Aspiryna
  Rozumiesz co to jest "solidarność grupy".
  To, że ktoś nie ma swoich dzieci nie oznacza, iż nie łożył na dzieci innych.
  Nie chorujesz, zatem nie będziesz płacił na PFOZ, ani na ZUS, nie masz wypadków wiec się nie ubezpieczasz..
  Słyszałeś o czymś takim jak "rozproszenie ryzyka" ?
 • 2018-11-27 12:08 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Dzisiaj dowiedziałem się, że Chiny mają już 50 milionów pustych mieszkań (czyli mniej więcej 1/4-1/5 wszystkich mieszkań stoi pusta), no i to potwierdza wielki rozwój tego kraju...
 • 2018-11-28 18:51 | Aspiryna

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  @Aspiryna
  Rozumiesz co to jest "solidarność grupy".
  To, że ktoś nie ma swoich dzieci nie oznacza, iż nie łożył na dzieci innych.
  Nie chorujesz, zatem nie będziesz płacił na PFOZ, ani na ZUS, nie masz wypadków wiec się nie ubezpieczasz..
  Słyszałeś o czymś takim jak "rozproszenie ryzyka" ?

  `````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
  Owszem, takie cos obowiazuje w ubezpieczeniach... ale nie zauwazylem, by
  towarzystwa ubezpieczeniowe w jakis sposob karaly ludzi za brak posiadania
  dzieci.

  P.S. Jezeli spowodowales wypadek to - po prostu - jestes winny.
  A fakt posiadania, czy nieposiadania dzieci moze wynikac
  z wielu roznych okolicznosci...
 • 2018-11-29 11:14 | Prowincjusz

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Ile telewizorów LCD posiadały niemieckie rodziny w 1990 roku. No i mamy cały rozwój.

  Osoby nie posiadające zdolnych i hojnych potomków skazane są na wegetację i powolną śmierć może nie z głodu ale z braku środków na coraz droższe leczenie chorób geriatrycznych. Proszę nie liczyć na partycypację państwa. No może ZUS zacznie po osiemdziesiątce przysyłać ponaglenia do opuszczenia tego świata.

  PKB to bardzo mało efektywne narzędzie. Wszyscy Niemcy się bogacą, co nie zmienia faktu, że połowa obywateli jest relatywnie uboższa niż pokolenie ich rodziców. Postęp technologiczny maskuje te zjawisko, ale istnienie AfD je potwierdza. W Polsce jest podobnie, i w całym obszarze świata zachodniego.

  Co oni w tych Chinach powariowali ? 50 milionów pustych mieszkań w państwie gdzie 300 milionów obywateli ciągle żyje w warunkach skrajnego ubóstwa. Coś tam słabo czytają tych ideologów komunizmu.

  W jednym muszę całkowicie się zgodzić z Z jednej jesteś, nie zdajemy sobie sprawy z własnej zamożności na tle Świata.
 • 2018-11-30 12:42 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Być może Chińczycy - wszak też ze słabą reprodukcją - przygotowują już mieszkania dla gasterbeiterów, na których tę potęgę gospodarczą już wkrótce może być stać, stać i potrzebować. Będziemy konkurować z Chinami o ręce do pracy w 2050 roku.
 • 2018-11-30 13:58 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Po prostu w sprawie emerytalnej bardzo ważne jest planowanie. A więc stabilna, godna zaufania pozycja państwa. Np. państwo w ogóle się nie wtrąca i obywatel nie ma potrąceń na składki i sobie inwestuje w mieszkanko na wynajem przy metrze dwupokojowe … Albo państwo wygląda na to że mu ze składek zapewni "niegodne" jak chcą niektórzy 1200zł, ale obywatel ma poczucie stabilności i solidności i i godności i wolności i sobie odpowiednio odkłada obok tego systemowego 1200zł odkłada indywidualne wg swojej wizji dodatkowe 200zł lub 1000zł wg preferencji (niektórzy lubią podróżować tylko w młodości, wtedy dłużej procentuje).
 • 2018-11-30 22:52 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Chiny warto by były bardziej obserwowane. Zważywszy na globalizację i pozycję nr 1 tej gospodarki czas otrząsnąć się z mitu dalekiej egzotyczności. To jest globalna wioska, a nowy lider ma na przykład takie - chyba bo kto to zgłębia - elementy systemu emerytalnego:


  - Wiek emerytalny 60 dla mężczyzn i 50 lub 55 dla kobiet.

  - Strajk 40,000 pracowników fabryki obuwia w Dongguan w 2014r. eksponuje problem niewywiązywania się pracodawców z obowiązku łożenia chyba dość skromnych składek emerytalnych, szczególnie ważnych od czasu wprowadzenia w kraju polityki 1 dziecka. Zauważmy że Polacy bez polityki prowadzą politykę 1 dziecka.
 • 2018-12-04 13:16 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  Globalna wioska powiadam: Nepalczycy wyszli ostatnio na drugie miejsce po Ukraińcach na liście gastarbeiterów jadących do Polski (jest gastarbeiterów już jak wiemy ok. miliona, ale - jak wyżej - trzeba będzie jeszcze dodatkowo 4mln zapewne do 2050r. i będziemy o nich konkurować z Chinami...). Nepalczycy - bardzo fajnie.


  Ten obserwowany od paru lat napływ gasterbeiterów to jeszcze jeden symptom osiągnięcia przez nas bardzo wysokiego poziomu Niemiec, Wielkiej Brytanii sprzed 30 lat.
 • 2018-12-12 10:37 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  We Francji prezydent Macron właśnie wystąpił z inicjatywą likwidacji podatku dochodowego od emerytur do 2000 euro (to większość tam). My też będziemy iść w tym kierunku, na dziś byłoby to 2000zł, bo choć nie jesteśmy nawet dwa razy mniej uposażeni PKB per capita niż Francja to trzymamy siebie krócej niż Francuzi, no i dobrze, każdy kraj ma inną sytuację i tożsamość.
 • 2018-12-13 19:03 | satrustequi

  Re:Ustawa o PPK podpisana. Godniej nie będzie

  PS. We Francji protestujący postulują zwiększenie stopy życia najuboższych i klasy średniej - niższe podatki, wyższe wynagrodzenia, niższe koszty energii, obniżenie wieku emerytalnego DO 60 LAT.