Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

(18)
Robert Biedroń w obietnicach przelicytował PiS, proponując 1600 zł dla każdego, kto osiągnął wiek emerytalny.
 • 2019-01-26 17:35 | zxcvb

  Wyliczenia

  Jakby nie liczyć, to trzeba poszukać pieniędzy na likwidację wpierw nędzy, potem biedy, no i oczywiście nie wolno zapominać o niepełnosprawnych. Emerytury muszą być spłaszczane. Gdyby waloryzacja naliczana była kwotowo, dziś problem byłby znacznie mniejszy, a likwidacja nędzy kosztowałaby znacznie mniej. Oczywiście zaraz pewnie podniósłby się krzyk, że jak to ja sobie wypracowałem... Jak to sobie wypracował, to zależy od wyliczeń a te zależą od terminu przejścia na emeryturę. Nie tak dawno do wyliczenia emerytury przyjmowało się zarobki z ostatnich trzech miesięcy, to dawało możliwości dużych kombinacji.
  Kto nie zajmie się problemem nędzy dużej części społeczeństwa, przegra i musi się przygotować na dłuuugie rządy PiS.
 • 2019-01-26 18:18 | alamakotalive

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  To nic nowego. Pan Biedroń proponuje skandynawski model "Folkepension".
 • 2019-01-26 21:01 | Vera

  Ach co za logika

  Co za aroganckie traktowanie społeczeństwa: Czy to są leniwi oszuści, którzy pracują tylko pod batem i groźbą kary. Jak Pani nie wstyd tak poniżająco traktować normalnych ludzi.
  Jest wręcz przeciwnie. Nareszcie docenieni zostaną ludzie działający społecznie a nie tylko dla siebie. Chyba Pani nie zauważyła jak wielka jest ich liczba na świecie. I rośnie. Oni zwykle nie płacą na swoje prywatne renty i teraz istnieje możliwość ich docenienia. To ważniejsze niż zawiść, że ktoś dostanie coś za darmo. Może by tak wreszcie skończyć z takim myśleniem.

  To samo było z 500+. Nie starczy pieniędzy. A starcza. I po co ten krzyk.
  A dokładniejsza analiza:
  Te pieniądze to na osobę czy na rodzinę. I czy od 60 lat czy od 70 lat?
  I czy ma wejść od razu czy dopiero stopniowo nie naruszając aktualnych uprawnień? I dlaczego policyjni pałkarze mają być uprzywilejowani? Dlaczego rzekomo demokratyczna władza nie może się bez nich obejść?

  A dalej, jakie są koszty aktualnego systemu? Bo te się odliczą.
  I wiele podobnych pytań.

  No i jeszcze jedno: Może nareszcie ten trzeci filar będzie dobrowolną realnością a nie przymusem.

  P.S. Czy wreszcie ktoś zauważy, że w życiu może się różnie układać a życie to nie tylko dorabianie się. Dlaczego ludzie, którzy - nieraz z przyczyn niezależnych od siebie - znajdą się pod kreską (byli chorzy albo działali tam, gdzie się nie zarabia) muszą być tak obrzydliwie traktowani.
  W jednym z najbogatszych państw na świecie mentalność dziennikarskiej elity pozostaje na poziomie państwa niewolników.
 • 2019-01-26 23:19 | cyrylica

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Naprawdę myślałem,że pan Biedroń jest mądrzejszy. Ciekawe co on lub jego "doradcy" mieli w szkole z matematyki...
  Zresztą to nic nowego.Pewnie niektóre partie niebawem zaproponują więcej..""
 • 2019-01-27 09:36 | Andrzej Falicz

  Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia - czyli odkrywanie Ameryki

  Oczywiscie jest to sluszne I racjonalne rozwiazanie jedynie wymagajace czasu i stopniowania.
  Polecam Australie...to co proponuje Biedron nie jest niczym specjalnie odkrywczym mowi sie o tym o niej..od .kilkunastu lat.
  A czas mija.
  http://www.rynekseniora.pl/tag/emerytura_obywatelska,2922.html
 • 2019-01-27 12:14 | steve118

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Nie znam szczegółów propozycji Biedronia , nie wiem czy takie istnieją. Jedno jest pewne że coś na ten kształt powstać musi , np. dla osób młodych zaczynających pracę. Są to jedyne emerytury na świecie, jakoś działające przez dziesiątki lat bez większych wstrząsów i ciągłych zawirowań. Rozwiązanie proste w działaniu i tanie w biurokratycznej obsłudze w stosunku do obecnego dziwoląga. Obecny stopień skomplikowania i ciągłego komplikowania składek ZUS to rekord świata. Jak ktoś , kiedyś to g.....o nazwał reformą. Jacy reformatorzy taki ZUS.
 • 2019-01-27 14:53 | marek.trybut

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Artykuł nierzetelny oparty w dużej części na hasłach, domysłach, przypuszczeniach i ukwieconych negatywnymi ozdobnikami.
  Nie skomentuję zawartych w artykule przekłamań ale zwrócę uwagę na to czego pani Solska nie napisała.

  Otóż ogólnie problem emerytur ma dwa wymiary.

  Pierwszy wymiar, to możliwości budżetu do zabezpieczenia emerytur, nie dzisiaj nie jutro a w perspektywie conajmniej kilkunastu lat. I ten problem, mniej lub bardziej wiarygodnie, pani Solska dotyka. I tym tylko problemem zajmują się inne media.

  Drugi wymiar zasadza się na pytaniu, ilu wiekowych Polaków nie spełni za 10, 20 lat warunków do przyznania jakiejkolwiek emerytury?
  Po 89 r. praca bez opłacania składek często występowała (praca w szarej strefie, na umowach śmieciowych, na umowach o dzieło itp. oraz na długich okresach życia na garnuszku rodziców).
  20 letni ludzie w 1990 roku mają dziś 49 lat. Szybkimi krokami zbliżają się do emerytury. Nie będzie problemem jeżeli gdy tych bez wymaganego okresu składkowego będzie 2%, 5% ale 10% i wszyscy oni ustawią się w kolejce po zasiłek., zasiłek opłacany z budżetu państwa.
  Jaką propozycję ma tutaj pani Solska?
 • 2019-01-27 16:31 | wiwada

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  W Australii mają emeryturę "obywatelską", ale nie wszyscy. Nie dostają ją ci, co maja wyższe niż emerytura dochody lub mają majątek, który może im zapewnić "godne życie" Może ich sposób jest warty rozpatrzenia?
  http://nettg.pl/news/102900/australia-emerytura-starcza-nie-dla-bogaczy
 • 2019-01-27 18:18 | arkadia

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Znam takich którzy całe życie przesiedzieli w knajpie . są na utrzymaniu wiekowych rodziców którzy przecież nie wyrzucą własnego dziecka które ma 60 lat z domu i daj tu takiemu emeryturę. Kpina z uczciwych obywateli którzy na te 1600 zł pracowali 40 lat.Gratuluję pomysłu
 • 2019-01-27 19:41 | kaesjot

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Zanim zacznie się coś dzielić trzeba wpierw zadbać, by było CO DZIELIĆ.
  Jeżeli chce się, by ludzie nie głodowali trzeba WYPRODUKOWAĆ odpowiednią ilość żywności, stosowną ilość odzieży by nie chodzili nadzy, odpowiednią ilość mieszkań, by nie byli bezdomni a także wiele innych rzeczy i usług, które ludziom do życia są niezbędne.
  Można oczywiście to kupić ale trzeba mieć na to pieniądze ale one są tylko ze sprzedaży innych produktów i usług które trzeba wytworzyć.
  Jeśli gospodarka będzie do tego zdolna to nie widzę przeszkód, choć uważam, że jeśli postępująca automatyzacja i robotyzacja powoduje mniejsze zapotrzebowanie na pracę ludzką to PODZIELMY SIĘ PRACĄ.
  Jeśli 30-tu pracuje po 40 godz./tydz. a 10-ciu jest bezrobotnych to lepiej by 40-tu pracowało po 30 godz./tydz.
  Wtedy nie będzie pretensji, że jedni pracują na siebie a także na tych bezrobotnych a oni dostają coś "za darmo".
  Ważne, żeby bilans się zgadzał.
 • 2019-01-27 20:34 | Prowincjusz

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że takie formy będą dominować w przyszłości. A problemem rządzących będzie jak to przeprowadzić bez protestów tych pozbawionych wyższych emerytur.
  Dróg jest wiele, wszystkie kręte i prowadzące mroczną doliną.
  Jednak nie przewiduję zmniejszenia parcia na stanowiska rządowe. Choć to mission impossible.
 • 2019-01-28 08:34 | sztubak

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Pan Biedroń jeszcze nie zarobił a już rozdaje.
 • 2019-01-28 08:34 | sztubak

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Pan Biedroń jeszcze nie zarobił a już rozdaje.
 • 2019-01-28 18:56 | satrustequi

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Oczywiście że pan Biedroń jedynie pomaga Polsce nadążać za światem, a nie wymyśla koła. W Holandii też. W Kanadzie. Chodzi po prostu o to, że na dzisiejszym poziomie humanizmu wypłaca się starym ludziom to minimum już za to że przeżyli z nami 40 dorosłych lat. A że sobie niektórzy nie odłożyli to przecież odpowiedzialność śmieciówek pana Tuska.
 • 2019-01-28 19:57 | satrustequi

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Za nami stulecia historii. Obywatele...

  To dlatego w 21. wieku nikt nie będzie zdychał pod płotem - po Wielkiej Francuskiej, po Karolu Marxie, po kartkowej trosce aprowizacyjnej generała Jaruzelskiego, po modelu szwedzkim i niemieckim. Po Tusku młodym emerycie brukselskim z wysoką emeryturą po zaledwie 4 letnim stażu w Brukseli...W 4 lata wypracował kilkudziesięciotysięczną/miesiąc emeryturę!

  Śmieciówkarze nie będą zdychać pod płotem... Spójrzcie na Francję - na dynamikę protestu żółtych kamizelek!
 • 2019-01-28 20:13 | satrustequi

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Trzymano was w Platońskiej pieczarze... Kaczyński i Biedroń dopiero... pokazali Wam Europę...
 • 2019-01-28 21:02 | Aspiryna

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  "Pan Biedroń jeszcze nie zarobił a już rozdaje."

  On dopiero proponuje - to PiS juz rozdaje!
 • 2019-01-29 11:49 | satrustequi

  Re:Obywatelska emerytura według Roberta Biedronia

  Jeśli cztery lata pracy w centrali Unii w Brukseli pozwalają wypracować posłom wielotysięczną emeryturę, a krezusom jak Tusk kilkudziesięciotysięczną emeryturę, to cztery lata pracy choćby fizycznej w ciągu życia powinny dawać prawo do minimalnej emerytury typu 1600zł. Ryba rozkwita od głowy.