Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kościół wobec nienawiści

(9)
Powstaje wrażenie, że w Polsce Kościół uważa, że nawet dyskusja o mowie nienawiści to zmowa antyklerykałów, a zatem nie będzie o tym dyskutować ani przeciwdziałać. To błędna diagnoza.
 • 2019-01-27 15:16 | ThomasZNiemiec

  Kościół wobec nienawiści

  Moim zdaniem ostatnie artykule Pana na temat tych najsmutniejszych wydarzeniach w Gdanksu sa bardzo dobrze.

  Jednak nie moga sie pogodzic z tym co Ojciec Wisniewski powiedzial w Wyborczej i u pani Oleknika powtorzyl to samo, czyli mowi jak gdyby byla symetria miedzy nienawisciem PO i PiSem. Ja nie wiem ale wydaje mi sie ze roznicy sa ogromne. Poza tym Timmermans albo Juncker albo Merkel albo MSZ w Norwegii nawet nie pokazywali nawet troche nienawisci ale sa tez zaatakowani i czesc tego konfliktu. Czy wedlug pana Wisniewskiego tez maja zastanawiac sie czy maja mniej nienawidziec? Tak samo jest warto jesli chodzi o redaktorzy Polityki. Nie widze w tej gazety nienawisci w ogole. Ale po co wtedy pan Wisniewski mowi ze w Polsce jest nienawisc jak gdyby byloby to problem wszystkich Polakow?

  Nienawisc jest bo najpierw jest klamstwo i czesto jest tak ze ci ktorzy najbardziej bezczelnie klamia najmniej pokazuja nienawisc publicznie. Na przyklad pan Cymanski jest zawsze opanowany nie pokazuje nienawisci ale klamie i zniszczy system w Polsce jak malo kto. On i podobni sa zrodlem problemu bo mowia demagogycznie jednak bez nienawisci. Czy Ziobro pokazuje nienawisc? Raczej nie, ale kazdy wie co on robi.

  Jak zawsze mysle ze ludzie sa podobni w Polsce i gdzies indziej. Problem jest ze politycy PiS i Kukiz i ONR jak mocno klamia. Gdyby to gdzies indziej to w kazdym kraju byloby ta sama sytuacja. Wiec mowic ze nie wolno nienawidziec jest bardzo dobrze ale nie rozwiazaniem problemu. Walczyc obojetnoscia i klamstwem jest rowno wazne nawet moim zdaniem.
 • 2019-01-27 15:37 | Wawrzyniec Biebrzeniewierzyński

  Re:Kościół wobec nienawiści

  Być może Kościół nie ma racji, ale próba wikłania w spory, ostatnio raczej mało rozpolitykowanego gremium w tak złowrogie i jednocześnie mętnie definiowalne zjawisko jakim jest "mowa nienawiści" byłaby dolewaniem jedynie oliwy do ognia. A przed nami rok dwóch kampanii wyborczych.
 • 2019-01-27 19:54 | Prowincjusz

  Re:Kościół wobec nienawiści

  @ThomasZNiemiec

  Niestety po obu stronach barykady społecznej od lat narasta polaryzacja stanowisk prowadząca do eskalacji złości czy wręcz nienawiści między sąsiadami, współpracownikami, czy nawet w rodzinach.

  Nim powstała Prawa i Sprawiedliwa partia zaostrzająca do absurdu te podziały, polityka była tematem letnim niewzbudzającym w masach emocji.

  Elity się spierały i wymieniały władzą a ludzie żyli spokojnie traktując tych bardziej zainteresowanych polityką jako nieszkodliwych maniaków. A dziś już nie. To zapewne wraży sowiecki lub zgniłounijny agent, w najlepszym przypadki pożyteczny idiota.

  Zniszczenie zdrowej tkanki społeczeństwa jest głównym powodem mojej antypatii dla Największego z Polaków.
  Kiedyś można było się fajnie pokłócić o drobiazgi z wujem Andrzejem, a dziś możemy kurtuazyjnie milczeć albo zaraz idzie na noże.

  Panie Kaczyński widzisz pan co narobiłeś ?
 • 2019-01-27 20:34 | amartyn

  Re:Kościół wobec nienawiści

  Lubie Polityke ale pana Szostakiewicza opinie raczej juz nie. Drazni mnie wmawiania nam ze nasze czlowieczenstwo jest uwarunkowane jakimis chrzescijanskimi bredniami i wiara w cos tam. Jestem czlowiekiem przyzwoitym nie dlatego ze kompletnie hipokrytyczna instytucja czy makabryczna ksiazeczka kaza mi kochac blizniego ale dlatego ze jako istota czujaca empatie jest to dla mnie rzecza naturalna. Artykul niby wymierzony w dostojnikow kosciola ale jednak w jakis sposob legitymizujący ten skompromotowany przezytek.
 • 2019-01-27 22:56 | remm

  Re:Kościół wobec nienawiści

  Tak się składa, że gdy w Polsce po zabójstwie Adamowicza zaczęła się dyskusja o „mowie nienawiści”, amerykański portal BuzzFeeds opublikował artykuł szwajcarskiego dziennikarza Hannesa Grasseggera o ludziach, którzy już w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy o Internecie jeszcze nikt nie słyszał, opracowali „nowatorską” metodę prowadzenia kampanii politycznych. Polegała ona na dzieleniu społeczeństwa na grupy i szczuciu ich przeciwko sobie w celu wywołania zwierzęcej wręcz nienawiści.

  Metoda ta okazała się bardzo skuteczna, a jej twórcy, którzy początkowo świadczyli usługi w USA politykom z partii republikańskiej, szybko rozszerzyli swoją działalność na cały świat i znaleźli wielu naśladowców.

  O skali podłości tych „specjalistów” najlepiej świadczy fakt, że pracując dla twardogłowych konserwatystów często szczuli Amerykanów przeciwko Żydom i homoseksualistom, choć sami są Żydami, a nieżyjący już lider grupy był zdeklarowanym homoseksualistą. Dla nich jednak liczyły się tylko pieniądze od zleceniodawców. Jeśli miałbym wskazać konkretne osoby odpowiedzialne za gnicie demokracji i upadek zachodniej cywilizacji, to byliby to właśnie oni.

  Artykuł jest bardzo długi i po angielsku, ale szczerze polecam. Pozwala wiele zrozumieć z tego, co się wokół nas dzieje:
  https://www.buzzfeednews.com/article/hnsgrassegger/george-soros-conspiracy-finkelstein-birnbaum-orban-netanyahu
 • 2019-01-27 23:13 | ThomasZNiemiec

  Re:Kościół wobec nienawiści

  @Prowincjusz, tak ma Pan racje moim zdaniem. "Zniszczenie zdrowej tkanki społeczeństwa" akurat to jest tak fatalny. :-(
 • 2019-01-28 07:22 | Wawrzyniec Biebrzeniewierzyński

  Re:Kościół wobec nienawiści

  Jest mowa nienawiści, ale coraz częściej w przestrzeni publicznej można dostrzec symptomy innej mowy, pokrewnej do mowy nienawiści i równie groźnej jak ta pierwsza, a mianowicie mowy pogardy. Pogardy wobec gorszych, niezaradnych, innych. Nie zawsze ze swojej winy, a nieraz odwołujących się po prostu do świata innych wartości, niż te które królują na przykład na ulicach wielkich miast.
 • 2019-01-28 11:18 | mały fizyk

  Re:Kościół wobec nienawiści

  "Zniszczenie zdrowej tkanki społeczeństwa..."

  To wyrazenie "zdrowa tkanka spoleczna" cos mi sie niezdrowo kojarzy. Bo urzywali go zarowno narodowcy, faszysci i komunisci aby dzielic i szezyc nienawisc.

  Po co przytaczac takie negatywnie obarczone hasla?
 • 2019-01-29 13:34 | Prowincjusz

  Re:Kościół wobec nienawiści

  Pasuje do tematu ? W języku polskim brakuje też nienacechowanego ujemnie określenia mieszkańcze Afryki Subsaharyjskiej.
  Ale faktycznie coś niezdrowo czuję się w otoczeniu faszystów i komunistów.