Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

(15)
Zakon chrystusowy robi wszystko, by nie wypłacić odszkodowania kobiecie, którą w dzieciństwie gwałcił ksiądz. Utrzymuje, że nic o przestępstwie nie wiedział.
 • 2019-02-06 01:08 | Aspiryna

  Poza prawem

  W USA kosciol katolicki zgrzyta zebami, ale pokornie placi swoim ofiarom... W Polsce wciaz zas chca byc nietykalni!
 • 2019-02-06 14:48 | J.E. Baka

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  @Aspiryna - w USA Kościół Katolicki jest jedną z wielu wspólnot religijnych, a nie świętą krową i w tym tkwi diametralna różnica. Chyba nie ma tam żadnego polityka, który by miał ochotę "wygaszać" lub "wyciszać te sprawy" dla dobra relacji z Kościołem. Słabo więc widzę zmianę w tej kwestii o ile nie nadejdzie tutaj nowa generacja odważnych polityków, z innym (czyt. mniej wiernopoddańczym) stosunkiem wobec Kościoła.
 • 2019-02-06 16:17 | stok

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  Cenny artykuł. Gratuluję Autorce. W podsumowaniu pisze ona słusznie "Jej celem ma być powstanie niezależnej od Kościoła i polityków komisji ds. kościelnej pedofilii. Pytanie, czy przy obecnej władzy jest to możliwe. Raczej retoryczne, niestety." Tak za obecnej władzy, jak i za poprzedniej. Jeden z minionych prezydentów nie miał nawet na tyle odwagi, aby odmówić biskupowi ostrego picia w samolocie.
 • 2019-02-06 20:08 | Wawrzyniec Biebrzeniewierzyński

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  Czy PO będzie musiała pokrywać koszty jeżeli okaże się, że Stefan Niesiołowski w trakcie członkostwa w owej partii dokonywał czego dokonywał i sąd skaże podejrzanego na 300 tys odszkodowania?
  Sytuacja hipotetyczna ale możliwa.
  A jeżeli szewc źle przyklei fleka i okaże się, że osoba wskutek jego fuszerki wybije sobie 4 zęby ( w tym jeden trzonowy) to czy koszty hospitalizacji i inne ekwiwalenty finansowe będzie pokrywał cech szewski?
  Chcę powiedzieć jedynie, że konsekwencje takiego orzeczenia mogą być również takie.
 • 2019-02-07 01:34 | Prowincjusz

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  Kościół powinien być najbardziej zainteresowany oczyszczeniem własnych szeregów i zadośćuczynieniem dla poszkodowanych. Jeśli oczywiście ma postępować zgodnie z wyznawanymi zasadami. Czego raczej nie widać.
  A który to biskup tak się zaprawił w samolocie ? Wiem, że piją w ramach obowiązków przy sprawowaniu mszy, ale chyba nie o to chodzi.
 • 2019-02-07 10:00 | rebel

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  "(...) a papież Franciszek jest w kwestiach krycia pedofilii pryncypialny i odwołuje hierarchów bez litości.".

  Biskup Wesołowski? Dwa lata w Watykanie i proces nawet się nie rozpoczął. W tym czasie jego kumpel z Dominikany Gil, który trafił przed polski sąd, już siedział.
 • 2019-02-07 18:35 | Aspiryna

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  "A jeżeli szewc źle przyklei fleka i okaże się, że osoba wskutek jego fuszerki wybije sobie 4 zęby ( w tym jeden trzonowy) to czy koszty hospitalizacji i inne ekwiwalenty finansowe będzie pokrywał cech szewski?"

  Sz. panie, a czy "cech szewski" jest wlascicielem calego majatku wszystkich szewcow, ktorzy do niego naleza?
 • 2019-02-07 18:51 | Aspiryna

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  Czy to o tego Wesolowskiego sz. "rebelowi" chodzi?

  "Józef Wesołowski (ur. 15 lipca 1948 w Mizernej, zm. 27 sierpnia 2015 w Watykanie) – polski duchowny i biskup tytularny rzymskokatolicki, w latach 2008–2013 nuncjusz apostolski w Dominikanie, delegat papieski, obywatel Watykanu. W 2013 roku oskarżony o seksualne wykorzystywanie nieletnich chłopców oraz posiadanie dziecięcej pornografii. Zmarł wkrótce po rozpoczęciu procesu przed trybunałem w Watykanie, nie doczekawszy prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy i odpowiedzialności za zarzucane czyny."
 • 2019-02-08 10:40 | Alrus

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  Aspiryna - a co majątek ma do odpowiedzialności? Że jest skąd ściągnąć kasę?
  W naszym prawie nie ma odpowiedzialności zbiorowej, a instytucja w której człowiek działa nie odpowiada za jego przestępstwa, chyba, że to przestępstwo zleciła. Albo udowodni się, że miała wiedzę o przestępstwie i można pociągnąć ją za współudział. Co w praktyce też nie oznacza odpowiedzialności instytucji, a konkretnych osób.
  W omawianym przypadku wyrok sądu jest kuriozalny.
 • 2019-02-08 19:21 | Aspiryna

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  W odpowiedzi panu "Alrusowi" - tak to wyglada w UK
  (przepraszam za brak tlumaczenia):

  "Court rules that Church is liable for crimes of priests"

  Simon Caldwell
  10 November, 2011

  A court has ruled that the Catholic Church can be held legally liable for the crimes of abusive clergy.

  The ruling by the High Court in London for the first time defined in British law the relationship of a priest to his bishop as that of an employee to an employer, instead of seeing the priest as effectively self-employed.

  This means that a bishop and a diocese can be punished for the crimes of a priest. Survivors’ groups hope that it will also mean that many people who claim to have been abused by clergy will be able to claim compensation more easily.
 • 2019-02-10 01:40 | Alrus

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  Aspiryna - halo, tu Ziemia. Czyli Polska. Ruch lewostronny też powinniśmy wprowadzić?
  A może matka zabójcy z Gdańska powinna zapłacić odszkodowanie rodzinie Adamowicza?
  Reszta jak w poprzednim wpisie.
 • 2019-02-10 17:05 | Yrq

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  To dlaczego odszkodowanie za nieuprawnione przedluzanie aresztu placi Skarb Panstwa, a nie konkretyny procurator lub sedzia, ktory decyzje podpisal?
 • 2019-02-11 19:27 | Aspiryna

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  Szanowny panie "Alrus"! Podobnie jak w Wielkiej Brytanii uznano w USA, w Kanadzie i w znacznej wiekszosci cywilizowanych krajow. Chyba, ze pan zaklada, iz Polska wciaz nie zalicza sie do grona krajow cywilizowanych. Czy tak?
 • 2019-02-14 03:11 | Prowincjusz

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  Muszę przyznać, że wysokie odszkodowania przyznawane czasami/często przez amerykańskie sądy z błahych powodów spowodowały silną deformację tego środka.

  Pamiętam jakieś astronomiczne odszkodowanie dla osoby oblanej gorącą kawą , które wstawiła sobie między kolana, jadąc samochodem.

  Zadośćuczynienie finansowe - proszę bardzo, ale przede wszystkim ukaranie sprawcy, osób odpowiedzialnych za ukrywanie takich czynów i co najważniejsze prewencja, najlepiej elektroniczne dożywotnie śledzenie, leczenie farmakologiczne - o ile pojawią się odpowiednie preparaty, a w przypadkach recydywy niestety izolacja od społeczeństwa.
 • 2019-02-22 20:39 | Aspiryna

  Re:Kościół nie chce wziąć odpowiedzialności za pedofilię

  Porownywanie ofiar koscielnych zboczencow z osoba, ktora poparzyla sie kawa jest (moim skromnym zdaniem) zupelnie nie na miejscu... Czy tak Sz.P. "Prowincjuszu"?