Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

(22)
Czy likwidacja kopalń w tak krótkim czasie, do 2035 r., jest realna? Skądże! Idea zupełnie wzięta z sufitu. Wątpliwości co do planów Wiosny dla Śląska jest więcej.
 • 2019-02-07 08:46 | z daleka

  Program Roberta Biedronia dla Slaska, czyli Wiosna po omacku

  Wow, Biedron to jednym slowem odlot, autor jak widac jest srodze zawiedziony bo wierzy ze wszyscy pchaja sie do tego by pracowac w kopalniach, ale Panie Redaktorze w czym problem, zawsze bedzie mogl pan glosowac na PIS, a jak sie Panu znudzi to prosze glosowac na PO, oni maja 8 lat "doswiadczen" wiec napewno poradza sobie z problemem
 • 2019-02-07 09:31 | Sceptyczny

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Według autora sensowne byłoby przedstawienie programu: likwidacja kopalń węgla w ciągu 150 lat i dojście do średniego europejskiego poziomu jakości powietrza w ciągu 200 lat.
  Ciekawe co pan sądził, gdy ktoś mówił w 1978 roku, że bolszewizm w Europie przestanie istnieć w ciągu 10 lat a za 25 lat Polska będzie w europejskiej wspólnocie.
  Ja chcę polityków z ideami, którzy poprowadzą nas w dobrym kierunku i za którymi idzie się z zapałem a nie kunktatorskich partyjnych karierowiczów, którzy będą nas bez końca trzymać kręcących się w kółko w błocie bo "wicie, znacie".
 • 2019-02-07 14:21 | usjorg

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Panie red. Dziadul - śląski może zostać uznany za język regionalny - jak kaszubski. W czym wg pana Kaszubi są lepsi od Ślązaków? Oni nawet nie są mniejszością etniczną, do czego aspirują Ślązacy. Przypominam, że wg ustawy mniejszościami etnicznymi są w Polsce: Romowie, Łemkowie, Karaimi i Tatarzy.
 • 2019-02-07 14:29 | Mały pluszowy miś

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  "Godka językiem narodowym? Pan kpi z mieszkających tu tubylców, czy o drogę pyta?"

  Nie wiadomo, kogo Pan Redaktor Dziadul o to pyta, bo - o ile wierzyć publikacjom prasowym - pan Robert Biedroń żadnego takiego postulatu nie zgłosił - vide artykuł "Robert Biedroń: Język śląski językiem regionalnym. Czy Ślązacy poprą partię Wiosna?" https://dziennikzachodni.pl/robert-biedron-jezyk-slaski-jezykiem-regionalnym-czy-slazacy-popra-partie-wiosna/ar/13859286
 • 2019-02-07 14:34 | xpawelek

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  P.Dziadul ,od 60 lat interesuje mnie problem dlaczego niemcy sa o wiele lepsi w gospodarce niz Polska !
  Odp. jest pieronym prosta , ale dla Pana nie do strawienia: oni prawie wszystko robia inaczej! To co Pan wyzej napisal tylko tego dowodzi! Np.Pan nie moze strawic , ze Polska moze importowac wegiel kamienny , takze 35 czy 34!/ koksowy/! Pan sobie nie potrafi wyobrazic , ze warszafiacy , a wiec nieuki przemyslowe moga cos zrobic dla dobra kraju!
  O polityce ,Biedroniu i innych nie mam pojecia , ale tylko 2 przyklady gospodarcze :
  - Niemcy , po wojnie potega w gornictwie juz w 1951 zaczeli import tego surowca i przestali inwestowac
  -Polska jest u progu / oceniem 5-7 lat/ wymierania masowego ludnosci , a weic potrzeby energ. beda coraz mniejsze!
  Co robic:pisalem juz wielokrotnie , ale cenzura Polityki, jedynie co robi skutecznie nie publikuje= zatrudnic na 10-20 lat niemieckich fachowcow , a warszafiakom zakazac sie wtracac do tego za bardzo skomplikowanego przedsiewzicia!""
 • 2019-02-07 14:40 | artur702

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Wiosna, lato, jesień, zima i Biedronia nima.
 • 2019-02-07 17:55 | Jerzy zO.

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Od kilkunastu lat bardzo cenię "okołośląskie" publikacje red. Dziadula. Ale tym razem zostałem postawiony w kropce. Bo akurat 16-letni horyzont czasowy na likwidację kopalń wygląda na profesjonalnie i odpowiedzialnie sformułowany. Można oczywiście brnąć w demagogiczny populizm Andrzeja Dudy, można rzucać kłody i paraliżować rozwój elektrowni wiatrowych i fotowoltanicznych, jak robią to rządy PIS-u. Tylko po co?. Ponad 20 lat temu odważnie zmierzył się z problemem zamykania kopalń rząd Jerzego Buzka. Gdzie byśmy mogli być gdyby zamiast populistycznego rozdawnictwa, społeczny grosz był zainwestowany w rozwój odnawialnych źródeł energii. No ale skoro nawet red. Dziadul.....to raczej niedługo będziemy obchodzić 50-lecie rozpoczęcia i niezbudowania pierwszej polskiej elektrowni atomowej. 40 lat jeżdżę na wakacje w rejon Choczewa, tor kolejowy jeszcze nie rozebrany, chociaż trakcję elektryczną zdjęto u schyłku rządów Rakowskiego.
 • 2019-02-08 09:21 | J.E. Baka

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Pomysł odejścia od węgla śmiały i chyba też rzucony w kontrze do PiS-u, który całą swą politykę energetyczną opiera właśnie na tym surowcu. Termin jest oczywiście nierealny. Nie da się bez monstrualnych nakładów i woli politycznej przestawić kraju na inne źródła energii w tak krótkim czasie. Chodziło chyba o rzucenie jakiejś w miarę okrągłej i niezbyt odległej daty, wszak rok 2050, zdecydowanie bardziej tutaj realny, jest dla wielu datą jeszcze niezmiernie odległą. Co do reszty Pana uwag - są bardzo ciekawe i cieszę się, że są ludzie związani ze Śląskiem, którzy nie myślą ciągle wg. utartych szablonów, gdzie Śląsk to tylko kopalnie, hałdy, huty i ogólnie tylko ciężki i brudny przemysł. Może jednak trzeba brać przykład z Niemców i ich rozwiązań w Zagłębiu Ruhry?
 • 2019-02-08 09:56 | marlena

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Obawiam się, że 16- letni okres przejściowy nie jest ani racjonalny ani odpowiedzialny. Weźmy przykład Niemiec. Zamykanie kopalni węgla kamiennego trwało ok.60 lat. Następował równoległy intensywny rozwój kopalni odkrywkowych wraz z budową elektrowni ulokowanych w pobliżu. A także budową elektrowni atomowych, które mają być zamknięte do 20122r, gdyż do dzisiaj nie są bezpiecznie rozwiązane problemy ostatecznego składowania zużytych elementów radioaktywnych, a także ich transport nie jest do końca bezpieczny. Zwiększone wydobycie węgla brunatnego wiązało się z likwidacją i przymusowym przesiedlaniem wielu małych miejscowości. Inwestycje w energię odnawialną ( np. indywidualne inwestycje w fotovoltaikę na dachach) były już od początku lat 90.mocno subsydiowane przez państwo.

  Obecnie 654,8 miliardów kWh wytworzonych w 2018 pochodzi z: węgla kamiennego 14% ( sukcesywnie się się zmniejsza - w 2016 stanowiło 17,2 %), z węgla brunatnego 24,1) 2016- 23%), elektrownie atomowe praktycznie bez zmian 13%, udział gazu ziemnego zmniejszył się o ok.5% w stosunku do 2016 i stanowi obecnie 7,4%, fotowoltaika wzrosła z 5,9% w 2016 do 8,5% obecnie, elektrownie wodne na stałym poziomie 3%, energia pozyskiwana z wiatru wzrosła z 12,3 % w 2016 do 20,2 obecnie,udział gazu wytwarzanego z biomasy wzrósł z 6,9 % do 8,3%. Zważywszy że pozyskiwanie energii z fotovoltaiki, wiatraków i biomasy zaczęło się przed prawie 30 laty a pokrywa niecałe 40% zapotrzebowania w Niemczech, które są znacznie silniejsze finansowo niż Polska i dużo bardziej konsekwentne we wdrażaniu w życie projektów, to Biedroniowe 16 lat jest okresem absolutnie nierealnym.
 • 2019-02-08 11:23 | xpawelek

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Wy troje/Jerzy , Baka , Marlena/ nie do konca kapujcie problem: warszafiacy nigdy tj. od setek lat nie wiedza co tj. przemysl i zarzadzanie gospodarka !Tj. najwieksze nieszczescie polskiej prowincji!
  2 Slazacy , tj. J.Buzek . a przede wszystkim dr inz. J. Stenhoff za kilka lat rzadzenia zrobili dla prowincji wiecej nize ekipa PO , czy PiS i inne rzady po Walesie!! To napuszczanie ludzi na siebie opanowala warszafska elyta do perfekcji i jestem pewny ,ze niewiele sie zmieni w nastepnych ,powiedzmy 20-30 latach!
  Niemcy prawie wszystko roba inaczej: nawet :kpie teraz=takze likwidacje gornictwa w RFN :zawital 22.12.2018 sam Pan Prezydent RFN do Bottrop!Wczesnie , na Barborke Pan Prezydent PRL Duda szczelil najwieksza banie 1000 lecia= gornictwo jeszcze 200 lat! Nie pisze Amen!
  PS.Przepraszam za nieco kpiarski ton , ale piszac o gornictwie od 60 lat nie potrafie wstrzymac sie od kpiny!
 • 2019-02-08 17:33 | remek82

  Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  My potrzebujemy technologii zgazowania węgla, wydobycia swojej ropy, wolnej energii (słońce, wiatr) a także tech. Tesla-Keshe.
  Koła kolejowe też dają prąd.
 • 2019-02-09 08:21 | prenumeratorpolityki

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Autor zapomina że węgiel do elektrowni można kupić za granicą... Bez płacenia na związki zawodowe, odprawy górnicze, barburkowe, olowkowe,13tki,14tki, deputaty itd itp....

  Można zaplacic za tone wegla i juz... Nic więcej...

  Idea rewolucyjna wiem.... Ale to możliwe...

  Zresztą gadanie o weglu jako surowcu strategicznym też już nie ma racji bytu przy takiej skali importu z...... Rosji.

  A energetykę jadrowa i wiatrowa i tak musimy rozwijać.
 • 2019-02-09 10:29 | brian

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  @xpawelek

  "- Niemcy , po wojnie potega w gornictwie juz w 1951 zaczeli import tego surowca i przestali inwestowac
  -Polska jest u progu / oceniem 5-7 lat/ wymierania masowego ludnosci , a weic potrzeby energ. beda coraz mniejsze! "

  xpawelek jest oczywiście dr. xpawelkiem (dr. nie jest tutaj skrótem od doktora, tylko od innego słowa określającego stan braku rozumu). xpawelek ma jednak krótkie przebłyski zdrowego rozsądki, jak np. w ocenie braku rozumu u innych, np. u tzw. warszawiaków. W końcu jest w tym ekspertem! Z ekonomią już u niego gorzej. Ma jednak racje, że niemcy robią wszystko inaczej. Np. w latach 1938-1945 bardzo inaczej starali się założyć Unię Europejską. Zaś w sprawie węgla niemcy są inaczej nawet bardziej niż sobie dr. xpawelek wyobraża. Otóż oni mogli sobie pozwolić na import węgla, bo w zamian rozwijali eksport swoich wyrobów, więc za produkt płacili produkcją, a nie - zaciąganiem długów i wyprzedażą kraju, czyli zupełnie inaczej niż polacy.
  Zaś z innego podwórka - św. Margaret mogła kopalnie zamknąć, bo miałą dookoła wyspy morze nie tylko słonej wody, ale i ropy pod nią. Poza tym ona je rzeczywiście zamykała, uprzednio konserwując, żeby mogły się jeszcze kiedy przydać, nie zaś doprowadzałe je do ruiny, jak to inaczej czyniono w RP za czasów geniusza Buzka z Steinhoffem. Wracając do niemców - oni u siebie są również inaczej w ten sposób, że
  polakom każą kopalnie likwidować, a sami rozbudowują kopalnie najbrudniejszego węgla brunatnego. Pewnie to finansują ze sprzedaży dr. polakom nietrafionego wynalazku w postaci wiatraków.
  Na koniec dr. xpawłek zadaje leninowskie pytanie: co robić. BTW, niemcy Lenina też traktowali inaczej: obwozili go w salonkach i opłacali, podczas, gdy polacy utopiliby go w łyżce wody. Tzn wtedy,gdyby im niemcy pożyczyli łyżkę, a rosjanie sprzedali wodę. Natomiast na dręczące dr. xpawełka pytanie zdaje się on sam udzielać odpowiedzi: poczekać aż polacy wymrą całkowicie. Wtedy żaden węgiel nie będzie potrzebny.
  PS Ostatnio chodzą słuchy, że karzeł gospodarczy Japonia nosi się z zamiarem rozwoju gospodarki opartej na węglu!
 • 2019-02-10 19:36 | xpawelek

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Brian:lepiej znasz gornictwo ....na ksiezycu!!Np. klamiesz o weglu brun. w RFN !Do 2038 zamkna wszystkie elektrownie weglowe"! Jak kazdy tzw. Polak jestes tylko mocny w pysku:fakty cie nie interesuja ! Moze powolasz sie na sredniowiecze?????
 • 2019-02-10 22:10 | xpawelek

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Ciagle cenzura:nawet nie wolno odp.takiemu ignorantowi i klamczuchowi jak brian??? Co jest grane? On potrafi nawet konserwowac kopalnie? Moze nawet postawic Pallac Kult. i Nauki na glowie????
 • 2019-02-10 22:11 | xpawelek

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Ciagle cenzura:nawet nie wolno odp.takiemu ignorantowi i klamczuchowi jak brian??? Co jest grane? On potrafi nawet konserwowac kopalnie? Moze nawet postawic Pallac Kult. i Nauki na glowie????""
 • 2019-02-11 08:30 | J.E. Baka

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  @xpawelek - żebym był w stanie odczytać Pana uwagi (napisane okropnie niechlujnie) to pewnie byłbym w stanie się do nich lepiej odnieść. Z tego całego słowotoku zrozumiałem jedynie, że elity warszawskie nie rozumieją Śląska (nic nowego, bo podobnie wypowiadał się w swoim czasie choćby Kazimierz Kutz).
  P.S. Na marginesie - nie jestem warszawiakiem (a tym bardziej "waszafiakiem", jak raczył Pan napisać).
 • 2019-02-11 08:43 | brian

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Ależ xpawelku, to ty uprawiasz kosmiczną retorykę. Do 2038 roku to spora część niemców i polaków z dziś tu obecnych oraz obecni politycy niemieccy będzie martwych. Rzecz w tym,że ci politycy niemieccy już teraz każą zamknąć polskie kopalnie Podążając ich wzorem proponuje polskim politykom obiecać zamknięcie w roku 2410 (w rocznice bitwy pod Grunwaldem!). Poza tym oni obiecują zamknąć kopanie dziś istniejące. Nie słyszałem natomiast znikąd obietnicy niebudowania nowych.
 • 2019-02-11 08:47 | brian

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  xpawelku, jesteś kłamczuchem - wcwle nie potrafię koserwować kopalni. Co zaś do stawiania pałaców to mogę spróbować. Jednak nie na twojej głowie - za słaba.
 • 2019-02-11 14:37 | xpawelek

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Baka :slusznie , tak mysle jak sp. Kutz! A o warszafiakach potrafie tylko pisac w tonie kpiarza , cos nie zauwazyl , bos za trzecziewiony prowincjusz!
  Brian , znasz lepiej ksiezyc niz gospodarke niemiecka , a kopalnie wg, ciebie mozna konerwowac! Kaj takie wladki sie rodza ?? W pikutkowie Dolnam?????????????????
 • 2019-02-11 15:36 | J.E. Baka

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  @xpawelek - Biedroń nie jest warszawiakiem, choć nie pochodzi też ze Śląska. Kilka lat działał w Słupsku. Rozumiem, idąc Pana tokiem myślenia, że w Polsce rządzić mogą tylko Ślązacy, bo tylko oni się znają na gospodarce. Wielce zabawne! Zapewne Pan też jest śląskim geniuszem gospodarki, jeśli się nie mylę. Tylko skromność nie pozwala się Panu wymieniać jednym tchem z Kutzem, Buzkiem i resztą. Jeśli chodzi o "prowincjusza" to sobie Pan pisz, co Pan chcesz. Mogę być i "prowincjuszem".
 • 2019-02-12 13:23 | xpawelek

  Re:Program Roberta Biedronia dla Śląska, czyli Wiosna po omacku

  Baka : to nie chodzi o Slazakow, choc gdybys sprawdzil i potrafil ocenic co Buzek i Steinhoff zrobili dla Polski to byc moze zalaczylbys mozg!
  Napisze to , o co mi chodzi, w 1 pytaniu :wymien kraj tak do granic debilizmu scentralizowany w zarzadzaniu jak krolestwo warszafskie , zwane przez prowincje Polska! Jestes mlody i nigdy nie czytales , bo takiej w kw nie ma , dyskusji na ten temat!
  A co do Slazakow , zaliczam takze Poznaniakow , dla nich przymus nauczania istnieje /sprawdz/ od poczatku 18 wieku. Nie kapujesz tego jaki to mialo i ma wplyw na sytuacje kw obecnie i w nastepnych powiedzmy 100 latach!