Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

(15)
Ujawniony przez „Gazetę Wyborczą” dokument wzbudził wiele emocji. Co zrobić z taką fakturą?
 • 2019-02-07 15:19 | Elżbieta Marciniak

  Najsłynniejsza faktura

  Linia obronna zwolenników PIS jest doprawdy żenująca. "Każdy sobie może wystawić taką fakturę" Czy oni nie są świadomi odpowiedzialności karnej? Czy to zwykłe mydlenie oczu swoim wyborcom?
 • 2019-02-07 15:42 | Satoshi Politico

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  "Prof. Andrzej Zybertowicz doradza samemu prezydentowi, ale miejmy nadzieję, że nie w sprawach gospodarczych." Kwestie poruszone dalej w artykule są raczej natury prawnej niż gospodarczej. Należałoby więc powiedzieć, że lepiej aby pan Zybertowicz nie doradzał w kwestiach prawnych.
 • 2019-02-07 18:54 | Aspiryna

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  Prosze pisac "dr hab." Zybertowicz, bo profesorem tytularnym jeszcze nie jest., ale... pewnie zostanie za zaslugi dla PiSowskiej wladzy, choc jego dorobek naukowy jest dosyc mizerny.
 • 2019-02-07 19:44 | jotewu

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  Aby wystawić taką fakturę potrzebna jest umowa, pewnie może być ustna, ale wykonując prace takiej wartości warto zabezpieczyć zapłatę porządną umową. W świecie polityki, pewnie funkcjonują inne modele biznesowe:).
 • 2019-02-07 22:01 | woytek

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  ― „ Po pierwsze, faktura nie spełnia wymogów określonych w ustawie o VAT w art.106e tejże ustawy. Więc w świetle prawa fakturą nie jest.
  ― Po drugie, brak na fakturze podpisu strony przyjmującej fakturę. To może się zdarzyć ale wówczas wystawca faktury musi mieć pisemną zgodę na wystawienie faktury bez podpisu (takie coś stosuje się między stałymi kontrahentami).
  ― Po trzecie, na fakturze w prawym jej górnym rogu, powinno być zapisane zielonym długopisem przez głównego księgowego na jakich kontach faktura ma być księgowana.
  ― Po czwarte, faktura została sporządzona za pomocą oprogramowania Comarch, który zaprzecza, by spółka Nuneaton posiadała licencję na to oprogramowanie.
  ― Po piąte, założę się o każde pieniądze że w rejestrach VAT spółki Nuneaton nie ma takiej faktury.

  Ergo, mamy do czynienia z przestępstwem po pierwsze sfałszowania faktury, po drugie usiłowania wyłudzenia pieniędzy na podstawie sfałszowanej faktury. Jeśli to Koń [Giertych] namówił swojego klienta albo sam brał w tym udział, może przestać być adwokatem”.

  A to opinia prof. W. Modzelewskiego:

  „W rozumieniu przepisów ustawy o VAT, faktura musi spełniać zgodne z prawem warunki. Warunkiem niezbędnym jest określenie na fakturze, co jest przedmiotem czynności. To jest nakaz prawny. Faktura musi powiedzieć, jaka czynność została wykonana. Jeżeli na fakturze pojawia się pojęcie „zwrot kosztów”, to nie ma takiej czynności. Jest to tzw. wadliwość podstawowa.” Na podstawie takiej faktury nie można uznać roszczenia, bo nie wiadomo, czego ona dotyczyła”.
  / znaleziono w internecie/

 • 2019-02-08 01:40 | Vera

  Nie bardzo rozumiem

  Czy Firma Nuneaton to polska firma? I czy płatność ma być dokonana w Polsce czy w Austrii. I czy czynność była wykonana w Polsce? Bo jeśli nie, to co ich obchodzi polski VAT?
 • 2019-02-08 08:04 | kaesjot

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  @woytek
  To o czym piszesz wie każdy księgowy (-wa) i ci, którzy m.in. zajmują się wystawianiem faktur. ale niekoniecznie wiedzą to dziennikarze i inni dyskutanci.
  Normalna kolej rzeczy jest taka :
  - Zleceniodawca zleca Wykonawcy wykonanie określonego zakresu prac - umowa może być ustna ale to się praktykuje tylko w przypadku długoletniej współpracy małych "firemek" - w dużych obowiązują określone procedury i tam wszystko musi być udokumentowane - nic '"na gębę".
  - Wykonawca wykonuje zleconą pracę ( lub określoną jej cześć ) i przekazuje ją Wykonawcy lub uprawnionemu jego przedstawicielowi, który sprawdza zgodność jej z umową i wymaganiami potwierdzając fakt ten stosownym dokumentem ( np. protokółem odbioru ).
  -Dopiero po odbiorze pracy Wykonawca może wystawić Zleceniodawcy fakturę za wykonaną prace ( usługę ) i domagać sie uregulowania należności.
  Czy pod tym względem wszystko było jak trzeba ?
 • 2019-02-08 08:26 | mickor

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  @woytek

  Wszystko fajnie, tylko że...
  - Nuneaton to "spółka celowa przeznaczona do realizacji budowy dwóch wież „K-Towers” na działce pod adresem Srebrna 16, powołana przez spółkę Srebrna" - cyli należy do Srebrnej, nie do "Goldfingera"
  - faktura mogła zostać wystawiona przez zewnętrzną firmę zajmującą się księgowością, w takim wypadku licencja programu biędzie wystawiona na tą firmę, nie Nuneaton.
 • 2019-02-08 09:42 | Jacek, NH

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  "Jak na to patrzę to mam śmiałą hipotezę: ktoś w PiS-ie postanowił ich strollować i ten trolling udał się maksymalnie – powiedział na antenie TV Republika publicysta. – Nagrali taśmę, na której Kaczyński pokazuje jakim jest super facetem, uczciwym i podrzucili "Wyborczej". I oni to wzięli. Chyba nawet wcześniej tego nie słuchali"
 • 2019-02-08 18:50 | janadam48

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  Przecież tu nie chodzi o fakturę! Chodzi o to, że Prezes Wszystkich Prezesów prowadzi działalność gospodarczą, co jest zabronione w przypadku posła zawodowego a takim jest Jarosław Kaczyński! Wszelkie dywagacje na temat faktury są rozmydlaniem tematu.
 • 2019-02-08 19:25 | Aspiryna

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  Niejaki "Jacek, NH" zapomnail o jednym "drobiazgu" (przekaz dnia nie wyjasnial?), a mianowicie z tasm jasno wynika, ze prezesunio partyjki pod nazwa PiS w sposob zupelnie jawny zajmuje sie dzialanoscia gospodarcza. A z jego oswiadczenia majatkowego wynika cos zupelnie odwrotnego!
 • 2019-02-08 20:29 | scrambler

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  do @Jacek NH

  a znani prawnicy dostali zlecenie wystąpienia na drogę prawną w oparciu o odbicie (srebrnego?) światła księżyca od gazów bagiennych na podstawie zlecenia od tajnego agenta z krainy deszczowców. Czyli taka tam autonomiczna rzeczywistość równoległa. Dlaczego nie podaje Pan, kogo Pan cytuje?
 • 2019-02-12 20:17 | AlexCapone

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  Zacznijmy od tego,ze faktura jest błędnie wystawiona:
  1.Nip wystawcy nie pokrywa się z adresem firmy
  w KRS Nuneaton występuje w dwóch pozycjach : 0000655036 i 0000669113 jedna jest sp. z o.o. druga sp. z o.o. sp. komandytowa Austriak na fakturze połączył to w jedno : nazwę wziął z jednej,nip z drugiej,a adres znowu z pierwszej... ;) a to są dwa różne podmioty :) to nie może być zwykła pomyłka,chyba że fakturę wypisuje się na "kolanie" (fakturę za 1,5mln !!!),pokrywa się to z oświadczeniem e-commerce (tym programem była wystawiona)że taka firma nie znajduje się w ich bazie klientów... !!!!

  2.Rubryka opis towarów/usługi - refaktura kosztów jest nieprawidłowy,żaden ksiegowy nie przyjmie takiej faktury (przypomnę na 1,5mln),refaktura musi być wystawiona na podstawie faktury/faktur więc należy je dodać jako załącznik

  Faktura nie została dostarczona do odbiorcy,mówimy o kwocie 1,5 mln więc każdy rozsądny przedsiębiorca zadba o potwierdzenie dostarczenia dokumentu.

  Faktura nie została zaksięgowana,nie jest to dziwne bo w której firmie,tej od numeru nip czy nazwy ? program księgowy do wystawiania faktur ma na stałe przypisane dane wystawcy,więc o pomyłce nie może być mowy,czyli jednak "kolano"?
  Tak wystawionej faktury nie wolno było przyjąć jako kosztowej,a tym bardziej zapłacic !!!!

  Reasumując, jest wielce prawdopodobne,że faktura została "stworzona" na potrzeby artykułu GW po wypowiedzi premiera,celowo pomieszano dane wystawcy żeby nie obciążać żadnej z firm za unikanie płacenia podatków.
 • 2019-02-12 21:49 | bioLogika

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  A ci Niemcy! Nie pamiętam, żebym nie zapłacił, bo faktura bez podpisu. No, wcześniej czy później. System inkasso działa sprawnie. Już niepotrzebnie dodaję, że, przez jakiś krotki czas - serio - było nawet takie biuro zwane "Russen-Inkasso".
 • 2019-02-15 18:30 | Aspiryna

  Re:K-Towers: O co chodzi z fakturą wystawioną Srebrnej przez Birgfellnera

  Nowy odcinek serialu... gdzie jest ow Ksiadz z fundacji zarzadzanej przez Kaczynskiego, ktoremu Austriak mial wreczyc koperte (50 tysiecy zl)?