Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

(18)
Przeciw inwestycji są ekolodzy, opozycja, większość ekspertów, Komisja Europejska i zdrowy rozsądek.
 • 2019-02-25 00:41 | OjciecTrojga

  Jakie są detale ?

  Czy ktoś, kto zna realia Zalewu mógłby podać jaka jest jego głębokość pomiędzy planowanym przekopem, a portem w Elblągu. I jakie są obecne możliwości portu - tzn. jakie jednostki (do jakiej głębokości zanurzenia) mogą do tego portu wpływać ?
 • 2019-02-25 06:45 | Adnan

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  Jeżeli naprawdę ta inwestycja jest pozbawiona sensu, to zastanawia nieproporcjonalny sprzeciw dla tego projektu. W końcu mowa o zaledwie (nie oszukujmy się: zaledwie) 1 mld złotych. Dużo większe pieniądze obecny rząd wydał na nieprzemyślane zakupy samolotów oraz uzbrojenia. I jakoś nikt nie protestował. Skąd histeryczny protest w tym szczególnym przypadku?
  Argumenty przeciwko wycince lasu i niszczeniu środowiska są mocno naciągane. Argumenty na temat potencjalnego zniszczenia wydm są już kompletnie oderwane od rzeczywistości, czyli od technicznego aspektu całej inwestycji. No i argumenty o zamuleniu i skażeniu wód Zalewu Wiślanego przy pogłębianiu. Takie operacje były już wielokrotnie przeprowadzane w różnych, ekologicznie wrażliwych, miejscach na całym świecie. Zawsze przy demonstracyjnym sprzeciwie "zielonych", którzy później nie chcieli zauważyć dobroczynnego wpływu oczyszczenia dna na gatunki morskie.
  Przez dziesięciolecia socjalizmu w Polsce Wisłą splywały ścieki przemysłowe. Czyli trucizna. Wydobycie z dna zalewu części tej trucizny ma ekologii zaszkodzić? Ktoś usiłuje przedstawić proces częściowego oczyszczania środowiska jako ekologiczny wandalizm. Pytanie: kto i dlaczego?
 • 2019-02-25 07:54 | marek1959

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  To bedzie polska odmiana rosyjskiego kanalu Bialomorskiego.Na czesc glownego pomyslodawcy nazwanego kanalem Kaczym.
 • 2019-02-25 08:03 | Gama

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  Zbudują w Elblągu porcik. Mamy ich w Polsce kilka. Ledwo wegetują. W Kołobrzegu już prawie nie ma drogi dojazdowej do .portu.
 • 2019-02-25 09:08 | kaesjot

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  Czy porty w Szczecinie, Gdańsku i Gdyni są tak przeciążone, że koniecznie trzeba uruchamiać dodatkowy w Elblągu czy jest to czyjaś fanaberia?
  Czy nie lepiej dogadać dię z Rosjanami niż niepotrzebnie wyrzucać miliardy ?
 • 2019-02-25 10:32 | rb2911

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  myślę, że ten rów przekopany przez Mierzeję, nigdy nie będzie Sueskim ani Panamskim a cpk Dubajem, Istanbułem czy też Singapurem....""
 • 2019-02-25 14:34 | adstr

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  @ Adnan
  "Przez dziesięciolecia socjalizmu w Polsce Wisłą spływały ścieki przemysłowe. Czyli trucizna. Wydobycie z dna zalewu części tej trucizny ma ekologii zaszkodzić?"
  Od ponad 100 lat woda z Wisły nie uchodzi do Zalewu Wiślanego.

 • 2019-02-25 14:42 | azur

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  Wyrąbano tysiące sosen, przepłoszono zwierzynę i na tym się skończy, bo chodziło o doraźny interes wyborczy.
 • 2019-02-25 15:06 | ziołolipa

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  Może i chybiona inwestycja, ale ile zabawy w piasku.
 • 2019-02-25 15:16 | Tanaka

  @ 2019-02-25 06:45 | Adnan


  "Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego
  Jeżeli naprawdę ta inwestycja jest pozbawiona sensu, to zastanawia nieproporcjonalny sprzeciw dla tego projektu."

  Proszę się nauczyć myśleć. Cały wpis jest demonstracją zarówno braku rozeznania w podstawowych elementach tej i innych przywoływanych spraw jak i umiejętności myślenia .

  Iwestycja jest "naprawdę" pozbawiona sensu, dlatego silny sprzeciw jest "naprawdę" konieczny.
  Nie ma sensu ani gospodarczego, ani społecznego, ani środowiskowego ani militarnego.

  "Nieproporcjonalność" sprzeciwu nie odnosi się do żadnej miary i jest sprzeczna z siłą protestu.
 • 2019-02-25 15:16 | slima11

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  Pamiętam.pYTANO bREŻNIEWA ,DLACZEGO NIE ZGADZA SIĘ NA ZAWRÓCENIE RZEK NA Syberii ,dla dobra Sojuza.POWiEDZIAŁ ,ŻE NIE CH TO ROBIĄ NASTĘPNE POKOLENIA.N IESTETY ,MĄDROŚCI WODZA SOJUZA U NASZYCH ZA GROSZ..Paranoja ,polega na tym, że musi być wypełniona treścią do końca ,tak ,aby jak to było za komuny z morzem Azowskim.
 • 2019-02-25 15:58 | Sław

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  Na Zalew Wiślany można dostać się od przekopu Wisły śluzą Gdańska Głowa i rzeką Szkarpawą. Fakt, szlak wodny jest zaniedbany a głębokość tranzytowa to coś koło 2 metrów, ale jest! Nie trzeba niczego przekopywać, wystarczyłoby pogłębić Szkarpawę. No ale to nie może równać się z marzeniami pisbolszewii o Wielkiej Wolsce, co to daje przez budowę śluzy prztyczka w nos Ruskim.
 • 2019-02-25 19:24 | bioLogika

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  Poziom morza się podnosi. Może lodowcom dawać więcej węgla? Bo przez kilkadziesiąt lat poziom pójdzie w górę zaledwie o 2 metry. W góry, powyżej krawędzi kanału.
 • 2019-02-25 23:55 | Aspiryna

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  Beda poglebiac, a szlak wodny bedzie znowu splycany (przez nanoszenie mulu i piasku)... wiec znowu beda poglebiac i tak dalej, i tak dalej. A port w Elblagu pewnie i tak bedzie stal pusty! To jest tylko i wylacznie decyzja o charakterze politycznym...
 • 2019-02-27 00:43 | turpin

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  Rozsądny Przedwojenny Rząd to wpierw przekopałby do połowy, zobaczyłby co się dzieje, no i jak działoby się dobrze - kopałby dalej.

  Ech, czasy...
 • 2019-02-28 13:20 | Kazimierz K

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  Gdyby Araby z EA mieli taki teren inwestycyjny jakim jest zatoka Wiślana, to zainwestowali by w ten region nie 1, lecz 100 miliardów złotych. Tam się buduje miasta na sztucznie usypanych wyspach, chociaż mają puste niewykorzystane tereny pustynne i nikt nie ma nic w tym względzie do powiedzenia. Niechby tylko ktoś spróbował coś skrytykować, to by się dowiedział co to jest posłuszeństwo wobec prawa, a faktycznie braku prawa, gdyż żaden nie obywatel nie ma prawie żadnych praw. Ma tylko prawo do życia i pracy.
  W Polsce mamy demokrację parlamentarną , gdzie ten system sprawowania władzy będzie tak długo istniał, dopóki demokracja będzie o wszystkim decydować. Po co nam demokracja gdy sprawujący mandat włodarze, nie będą mogli w sposób skuteczny sprawować tej władzy. Przecież sprawowanie władzy powinno umożliwiać między innymi realizowanie obietnic wyborczych. Czy chcemy takiej demokracji, gdzie dla zdobycia władzy dana partia wszystko obieca np 5 linii metra w Warszawie, aby po wyborach nic w tym kierunku nie realizować, zasłaniając się wieloma obiektywnymi przesłankami( brak pieniędzy, brak środków z UE, brak zgody różnych instytucji, itd). Ja w każdym razie z taka demokracją nie chcę mieć nic wspólnego i raczej mi to przypomina niedawny PRL, gdzie wiele spraw nie można było w porę załatwić.
  Każdy region musi posiadać możliwość równoważnego rozwoju, gdzie w tym przypadku jedyną poważną przeszkodą jest brak swobody żeglugi przez cieśninę pilawską, fizyczne ograniczenia w przepływie statków i ograniczenia ze strony Rosji, co w prosty sposób rozwiąże wybudowany kanał wodny.
  Już z tego powodu dawno ten problem powinien zostać załatwiony przez poprzednie rządy (dla możliwości rozwoju tego regionu) i dalsza dyskusja na ten temat jest dla mnie bezprzedmiotowa.
  Sprawa ekologii jest tutaj wyłącznie zasłoną dymną ze strony pseudo ekologów, opozycji i wrogów Polski, którzy tę sprawę chcą wykorzystać do swych gierek politycznych. W taki sam sposób buduję się w całe Europie autostrady, gdzie to środowisku musi się dostosować do rozwijającej się infrastruktury, oczywiście uwzględniając w tym względzie wszelkie możliwe dostępne sprawdzone rozwiązanie proekologiczne. Takim korzystnym rozwiązaniem jest między skrócenie toru wodnego o 200 km, gdy statki będą płynąć w kierunkach północnych i zachodnich, a takich zapewne będzie ponad 95%.
  Znam trochę ten region pod względem turystycznym, gdzie obecnie z powodu zamknięcia ruchu przygranicznego z Rosją, ten teren powoli umiera. Taki np Frombork powinien być perłą w koronie w turystyce żeglugowej. Pozostałe miejscowości turystyczne istnieją tylko dzięki przedsiębiorczości mieszkańców a nie dzięki wsparciu włodarzy.
  Miasto Elbląg, to dla mnie jednak duże ukłony wobec włodarzy tego miasta i mieszkańców, które jednak potrzebuje dodatkowego zastrzyku pomocy, jakim jest na początku odpowiedni tor wodny przez zalew wiślany i mierzeję wiślaną.
  Ogólnie rzecz ujmując, mieliśmy okres częściowego zwijania państwa, gdzie w tym czasie głównie z przyczyn politycznych celowo zamknięto lub za bezcen sprzedano wiele przedsiębiorstw jak stocznie budujące statki. Obecnie z powodu przyczyn politycznych, też mamy to kontynuować, blokując wszystko co buduję nie nasza opcja polityczna. Polacy obudźcie się ze swej zajadłości w ocenie sceny politycznej, gdyż mamy takie partie i rządy, na jakie sami zasługujemy.
  Nienawiść będąca w nas(karma), często do nas wraca jak bumerang i dlatego warto być bardziej uczciwy i rzetelny w swojej ocenie rzeczywistości która nas otacza. .
 • 2019-02-28 18:36 | Aspiryna

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  "Znam trochę ten region pod względem turystycznym, gdzie obecnie z powodu zamknięcia ruchu przygranicznego z Rosją, ten teren powoli umiera."

  Wlasnie... dlaczego PiSowska wladza zdecydowala sie na zamkniecie ruchu przygranicznego?

  P.S. Czy pan "Kazimierz" bylby w stanie kogokolwiek zmusic, by plywal do Elblaga? Tam nigdy nie beda wplywac zadne "statki", najwyzej barki. Po co wiec opowiadac bajki na tym forum?
 • 2019-03-01 17:46 | Prowincjusz

  Re:Przekop przez Mierzeję Wiślaną to chybiona inwestycja. Oto dlaczego

  @Kazimierz K

  Proszę o życzliwsza spojrzenie na osoby zajmujące się ochroną przyrody. W oczach podobnych panu są szkodnikami blokującymi postęp. I zapewne robią to w swoim dobrze pojętym interesie - oczywiście finansowym. Przez ich upór drogi są drogie, lotniska w planach, porty za małe, lasy nie dostarczają dostatecznej ilości surowca dla przemysłu, rolnicy muszą znosić durne wymagania unijne.
  Prawda jest niestety odrobinę inna. Nie mogę oczywiście wykluczyć interesowności niektórych z tzw. ekologów. Historia gargamela w Puszczy Noteckiej świadczy o tym dobitnie. Ale wykorzystaliśmy już kredyt dany nam przez przyrodę, ba od lat nie spłacamy rat ani odsetek. I obecnie z większą uwagą i dysponując większą wiedzą musimy myśleć o dalszym rozwoju.
  Progresja nie jest wartością samą w sobie, jest nią o tyle o ile poprawia dobrostan ludzi i co dopiero od niedawna sobie uzmysławiamy stan środowiska naturalnego.
  Lepiej jest uniknąć zbędnej i wątpliwej również z innych np. ekonomicznych powodów niż brnąć dalej dla rzekomego zadowolenia wyborców. Czyli kogo ? Wąskiego elektoratu Prawych i Sprawiedliwych, właścicieli jachtów w Elblągu, turystów tłoczących się w sezonie w zabytkowym Fromborku i łukiem omijającym te miasteczko po nim ?