Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Prof. Paweł Śpiewak o polskim antysemityzmie i anty-antysemityzmie

(5)
Rozmowa z prof. Pawłem Śpiewakiem o polskim antysemityzmie i anty-antysemityzmie.
 • 2019-03-06 05:36 | MoherPower

  Antypolski antysemita - symetrysta.

  Polacy mordowali Żydów na terenach zajętych przez Niemców. Bywali szmalcownikami. Żydzi bywali wobec Polaków szmalcownikami jesienią'39 roku na terenach wcielonych do ZSRR. Bywało, że zabijali Polaków, którzy (początkowo) byli zwierzyną łowną (potem już było bez różnicy, od 1940 roku wywózki objęły wszystkich, Żydów też).

  Żydzi nie muszą się przejmować, szacunkowo licząc polskich morderców było pewnie z 10 razy więcej, niż żydowskich (bo też Polaków było 10 razy więcej, niż Żydów), więc ten mecz i tak łatwo wygrywają (mecz na ofiary).
  Zresztą Żydów przeżyło 10 procent - Polaków raptem 10 procent zginęło, śmieszna suma, co nie? Jak mawiał Woody Allen - 6 milionów zabitych Żydów w całej Europie - ten rekord trudno będzie pobić (choć nie ma rekordów nie do pobicia - to też powiedział Woody Allen).

  Należy potępić polskich morderców i szmalcowników. Było ich wielu. Zbyt wielu. Ale i Żydzi mogliby się czasem choćby zająknąć o swoich mordercach i szmalcownikach. Ale nie - dla nich to nigdy nie są Żydzi, tylko komuniści i ich pomocnicy. Mordowali i wydawali Polaków jesienią'39 w imię komunizmu, nie judaizmu. Tak się jednak składa, że Polacy też nie mordowali na ogół w imię Polski, tylko w imię pieniędzy, a czasem po prostu ze strachu i dla świętego spokoju. To co - mamy prawo powiedzieć, że to nas nie interesuje, bo to nie w imię Polski było robione?

  I jeszcze jedno mnie drażni: polski antysemityzm przedwojenny jest oczywistością. Ale co na to przedwojenni Żydzi, bo nigdy prawie o tym nie czytam: kochali Polaków mimo wszystko? A jeśli nie, to w jaki sposób reagowali na antysemityzm? Przypadkiem nie antypolonizmem równie silnym, jak antysemityzm - i tylko czekającym na możliwość odwetu? (która na połowie obszaru Polski pojawiła się jesienią'39)?

  Drugie, co mnie drażni, to różne traktowanie rzezi wołyńskiej i Holocaustu. W przypadku rzezi wolno się zastanawiać, skąd właściwie wziął się ten zoologiczny antypolonizm Ukraińców i czy przypadkiem Polacy nie są temu trochę winni - na przestrzeni lat i wieków. W przypadku Holocaustu - zastanawiać się nad przyczynami antysemityzmu nie wypada, bo to wtedy jest antysemityzm.

  ...i tak można długo...

  Nienawidzę morderców
  Po równo.
  Narodowość bez znaczenia.
  Szalom&Pozdrawiam
 • 2019-03-06 10:32 | mart5000

  Re:Prof. Paweł Śpiewak o polskim antysemityzmie i anty-antysemityzmie

  Pan profesor mógłby napisać artykuł o żydowskim nacjonalizmie. Nie mylmy Judaizmu z Syjonizmem.
 • 2019-03-06 11:40 | kaesjot

  Re:Prof. Paweł Śpiewak o polskim antysemityzmie i anty-antysemityzmie

  2019-03-06 05:36 | MoherPower

  Jestem podobnego zdania - wystarczy poczytać moje wpisy na blogu prof. Hartmana.
  To, że w czasie wojny Polacy - Żydów, Żydzi - Polaków, Żydzi - Żydów, Polacy - Polaków to fakt!
  Tylko dlaczego NAM, których nie było na świecie, gdy to się działo TO SIĘ ZARZUCA I TYM SIĘ NAS OBCIĄŻA ???
  Mamy wystawić tyłki na kopniaki i jeszcze dziękować za to ???
 • 2019-03-07 11:53 | Alrus

  Re:Prof. Paweł Śpiewak o polskim antysemityzmie i anty-antysemityzmie

  Na antysemityzm są dwa sposoby - pozbyć się antysemitów lub semitów. W obu przypadkach skuteczność gwarantowana.
  Jeśli przyjąć wersję żydowską, że antysemityzm jest wśród Polaków powszechny, to nie mają wyjścia innego, jak przenieść się do własnego państwa lub do tych krajów gdzie ich kochają. Trudno przecież aby to Polacy swój kraj opuścili.
 • 2019-03-07 17:39 | Prowincjusz

  Re:Prof. Paweł Śpiewak o polskim antysemityzmie i anty-antysemityzmie

  @Alrus

  Ależ większość naszych antysemitów nigdy nie widziała na żywo Semity. I nawet gdyba ta miniaturowa mniejszość, deklarująca przywiązanie do tradycji starozakonnej wyjechała z kraju, nie zmieniło by to poglądów tej grupy.
  I tak twierdzą, że Żydzi rządzą Światem.
  Pozbycie się antysemitów jest jednak pewniejsze.

  @kaesjot

  My nie chcemy wystawiać tyłków na kopniaki. W powszechnej opinii wszyscy walczyli z faszystami, ratowali Cyganów i Żydów, i tylko dziw, że to nie my sami pokonaliśmy Niemców i zdobyliśmy Berlin.
  Prawdziwy obiektywny obraz postępowania ludzi wszystkich nacji daleki jest od bohaterskich bajek serwowanych w mediach.

  To był podły czas. Najlepiej było zapomnieć i żyć dalej. I właśnie taka filozofia obowiązywał przez dekady na całym świecie.
  Dziś temat jest mniej bolesny i zaczynamy odbrązawiać tą mitologię.
  Nie łudźmy się pod spodem jest złoto.