Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(17)
Komentarze użytkownika: Bilobil
 • 2010-01-13 22:59 | Bilobil

  Re:Odszkodowanie dla Rokity

  Trafiłeś w sedno. A Jan Maria Rokita jest w potrzebie. Musi zapłacić Niemcom grzywnę w wysokości 3000 Euro, czyli około 12 000zł. Inaczej mówiąc, narozrabiał w Monachium, ale zamiast swoje odsiedzieć, stwierdził, że odsiedział już za komuny, więc niech mu tamto internowanie zaliczą za ten areszt! Może nawet załatwią to bezgotówkowo: sąd z Krakowa prześle pieniadze do Monachium. Tylko czy ma to coś wspólnego z honorem?
 • 2010-03-10 21:47 | Bilobil

  Re:Jak naprawić system?

  Pierwsze pytanie, to jak ważny jest System Ubezpieczeń Społecznych. Dla mnie, tak samo ważny, jak Służba Zdrowia, Edukacja czy Kultura. Na System Ubezpieczeń Społecznych nie może w cywilizowanym świecie zabraknąć pieniędzy! Jak to zrobić? Skończyć z [b]fikcją obowiązkowej składki emerytalnej[/b]! Taka składka tylko prowokuje dyskusje o "kondycji finansowej" ZUS! ZUS musi być finansowany w 100% z budżetu państwa i mieć w tym budżecie najwyższy priorytet! Obecnie płacone składki trzeba po prostu włączyć w podatek PIT i zlikwidować całą biurokrację związaną ze sciaganiem składek. Co jest, a co nie jest ubezpieczeniem emerytalnym? Tylko system repatriacyjny może wypłacać emerytury indeksowane do średniej płacy. Systemy kapitałowe takiej szansy nie dają. Chwila inflacji i emerytur kapitałowych nie ma! Ludzie, którzy przez dziesiątki lat odkładali na emerytury kapitałowe z PZU, zamiast 2000zł dostali 20 groszy! Ci ludzie jeszcze żyją, można się ich spytać, jak się czują. To samo może spotkać oszczędności w OFE. Dziwne że "Eksperci" tego nie widzą! Każdy może oszczędzać na własna emeryturę, inwestować w nieruchomości, itp. Ale ile będą warte domy pod Warszawą za 20 lat, kiedy populacja zmniejszy się o połowę? 3 zł, jak dzisiaj domy w Ditroit? Jedyne rozwiązanie, to inwestycja w emerytury wypłacane obecnie, czyli ZUS, traktowany jako najwyższe dobro narodowe, a nie jako złodziej naszych pieniędzy! I system na jaki nas stać: z corocznie publikowaną stopą zastąpienia i średnią płacą, gdzie każdy natychmiast może sobie policzyć ile dostanie, a nie czekac na jakieś "podwyżki" z łaski posłów i senatorów.
 • 2010-03-10 22:02 | Bilobil

  GŁOS 5 - ponownie prof. Leokadia Oręziak

  Wszystkie składki powinny trafiać do ZUS-u. Ale to może być zbyt mało. W dobie robotyzacji, coraz mniej ludzi wytwarza coraz większe dobra. Miarą tych dóbr jest podatek VAT, a nie wynagrodzenia pracowników. System składek jest przestarzały: należy je włączyć do podatku od dochodów osobistych, a ZUS w 100% finansować z budżetu państwa. W sytuacji kiedy nie ma realnych zagrożen zewnetrznych, bezpieczeństwo emerytów powinno być najwyższym priorytetem państwa.
 • 2010-03-10 22:02 | Bilobil

  Zgadzam się z tezami pani prof.

  Wszystkie składki powinny trafiać do ZUS-u. Ale to może być zbyt mało. W dobie robotyzacji, coraz mniej ludzi wytwarza coraz większe dobra. Miarą tych dóbr jest podatek VAT, a nie wynagrodzenia pracowników. System składek jest przestarzały: należy je włączyć do podatku od dochodów osobistych, a ZUS w 100% finansować z budżetu państwa. W sytuacji kiedy nie ma realnych zagrożen zewnetrznych, bezpieczeństwo emerytów powinno być najwyższym priorytetem państwa.
 • 2010-03-10 22:22 | Bilobil

  Re:GŁOS 4: Chłoń-Domińczak o emerytalnych mitach

  Sorry, ale juz wiekszych mitów nie da się wymysleć! cyt:"Zmniejszenie składki płynącej do OFE lub ich likwidacja oznaczają, że kwoty te w całości wejdą w system zobowiązań publicznych, gdzie na dodatek pojedynczy obywatel ma znacznie mniejszą siłę przetargową niż dzisiaj OFE, które mogą realnie wpływać na cenę obligacji, co zwiększa wysokość naszych przyszłych emerytur. Składki przepływające przez konta zarządzane przez ZUS ekonomicznie mają charakter obligacji. Tyle że pozostając w dyspozycji ZUS nigdy już nie przyczynią się do wsparcia polskiej gospodarki, ponieważ zostaną wydane na bieżące emerytury. Przepływając przez konta OFE wspierają rozwój Polski – jeśli nie dziś, to jutro." -Czyli, wg eksperta, "realne wpływanie OFE na cenę obligacji" to wspieranie przez OFE polskiej gospodarki? Raczej odwrotnie! Polska ma trudności w zagospodarowaniu środków z UE, a OFE maja co roku zainwestować około 20mld zł? Jakim cudem? W innym miejscu ekspert stwierdza:" [i]Już dzisiaj, po 10 latach obowiązywania nowego systemu emerytalnego, widać, że ta zasada się sprawdziła[/i]" [b]Jeżeli ta zasada ma polegać na tym, że OFE biorą pieniądze, a nie wypłacają emerytur[/b], to jest to w istocie zasada znakomita! Jeszcze przez wiele lat wpływy do OFE bedą znaczie większe niż wypłaty emerytur z OFE. Daliśmy właścicielom OFE około [b]200 mld[/b] zł ciepłą rączką, za nic. Za to, żeby pani min Ewa Lewicka wygodnie siedziała na fotelu prezesa Izby Towarzystw Emerytalnych!
 • 2010-03-12 20:14 | Bilobil

  Re:Zlikwidować OFE!

  Czytając Pani artykół odniosłem wrażenie, że ZUS jest dobry, a OFE - złe. Co do tego drugiego stwierdzenia zgadzam się całkowicie, pisałem o tym wiele razy. Nawet rozpocząłem walkę o możliwość przejścia z OFE do ZUS. Ale stwierdzenie że ZUS jest dobry jest fałszem. Sam pomysł, żeby przekształcić ZUS w system kapitałowy, jak to ma miejsce obecnie, jest fatalny. Zus to takie dodatkowe OFE, rózniace się tylko tym, że waloryzuje emerytury. Dlaczego emerytury nie mogą być po prostu indeksowane do średniej płacy? Gdyby zarówno ZUS, jak i OFE musiały indeksować emerytury do średniej płacy, sytuacja byłaby w jakimś stopniu bezpieczna. Nawet jeżeli stopa zastąpienia byłaby 50%, dawałoby to jakieś szanse przeżycia. Ale jeśli znowy wpadniemy w spiralę hiperinflacji, to ani emerytury kapitałowe z ZUS, ani z OFE nas nie uratują: będą śmiesznie niskie albo znikną. Tak jak "Ubezpieczenia Emerytalne PZU" w latach 90-tych. Należy powołać ruch społeczny w celu prawdziwej reformy emerytur: odejścia od składek i systemu kapitałowego na rzecz finansowanego z budżetu systemu indeksowanego do średniej płacy, nawet jeśli miałoby to spowodować wzrost podatku PIT do 50%! W miarę postępu robotyzacji coraz mniej ludzi będzie produkowało coraz więcej dóbr. Miarą tej produkcji jest sprzedaż, a nie fundusz płac. Dlatego cała sprzedaż, poprzez VAT, powinna wspierać system ubezpieczeń społecznych. W dzisiejszym świecie Państwo ma dwa podstawowe zadania: opieka nad dziećmi i opieka nad emerytami. Na realizację tych zadań nie może zabraknąć pieniędzy.
 • 2010-03-21 19:44 | Bilobil

  Re:Bardzo naciągane rozumowanie!

  Trzeba się zastanowić, czy emeryci, którzy przepracowali pół życia w PRL-u, a drugie pół w RP, maja prawo do godnej emerytury, czy nie? Jak nie mają, to może przegłosować ustawę o przymusowej eutanazji po 70-tce i po kłopocie! Jeśli jednak wierzymy w prawo do godnego życia na emeryturze, to trzeba postawić przed budżetem taki priorytet: emeryci muszą dostawać emerytury proporcjonalne do ich wkładu w tworzenie budżetu państwa podczas całego życia. Właśnie ZUS miał się zajmować dokumentacją ile kto przez całe życie zapłacił składek emerytalnych. Te składki były wydawane na cele, które aktualny rząd uważał za najważniejsze. Ale jednocześnie gwarantował, że po przejściu na emeryturę pracownik dostanie to, co mu się należy. Rząd AWS odstąpił od tej umowy i wprowadził system kapitałowy: w ZUS obliczył każdemu kapitał początkowy, i dopisuje do niego płacone na bieżąco składki. Ma to coś wspólnego z systemem ubezpieczeń społecznych teraz, ale nie daje żadnych gwarancji na przyszłość. Ale oszczędności w ZUS są ustawowo rewaloryzowane. W OFE nie ma żadnej waloryzacji, w OFE są inwestycje. Tyle, że ustawa o OFE jest tak skonstruowana, że już za chwilę OFE będzie dysponowało większym budżetem niż Ministerstwo Gospodarki. Za kilka lat OFE będzie miało więcej pieniędzy niż budżet państwa. To kto będzie rządził Polską: premier czy OFE? Co na to mówi nasza Konstytucja? Czy to jest jeszcze demokracja, czy też księstwa OFE cofają nas do feudalizmu? Ustawa o OFE to największy bubel III RP, to hańba!
 • 2010-03-21 19:45 | Bilobil

  Re:Bardzo naciągane rozumowanie!

  Trzeba się zastanowić, czy emeryci, którzy przepracowali pół życia w PRL-u, a drugie pół w RP, maja prawo do godnej emerytury, czy nie? Jak nie mają, to może przegłosować ustawę o przymusowej eutanazji po 70-tce i po kłopocie! Jeśli jednak wierzymy w prawo do godnego życia na emeryturze, to trzeba postawić przed budżetem taki priorytet: emeryci muszą dostawać emerytury proporcjonalne do ich wkładu w tworzenie budżetu państwa podczas całego życia. Właśnie ZUS miał się zajmować dokumentacją ile kto przez całe życie zapłacił składek emerytalnych. Te składki były wydawane na cele, które aktualny rząd uważał za najważniejsze. Ale jednocześnie gwarantował, że po przejściu na emeryturę pracownik dostanie to, co mu się należy. Rząd AWS odstąpił od tej umowy i wprowadził system kapitałowy: w ZUS obliczył każdemu kapitał początkowy, i dopisuje do niego płacone na bieżąco składki. Ma to coś wspólnego z systemem ubezpieczeń społecznych teraz, ale nie daje żadnych gwarancji na przyszłość. Ale oszczędności w ZUS są ustawowo rewaloryzowane. W OFE nie ma żadnej waloryzacji, w OFE są inwestycje. Tyle, że ustawa o OFE jest tak skonstruowana, że już za chwilę OFE będzie dysponowało większym budżetem niż Ministerstwo Gospodarki. Za kilka lat OFE będzie miało więcej pieniędzy niż budżet państwa. To kto będzie rządził Polską: premier czy OFE? Co na to mówi nasza Konstytucja? Czy to jest jeszcze demokracja, czy też księstwa OFE cofają nas do feudalizmu? Ustawa o OFE to największy bubel III RP, to hańba!
 • 2010-03-21 19:46 | Bilobil

  Re:Bardzo naciągane rozumowanie!

  Trzeba się zastanowić, czy emeryci, którzy przepracowali pół życia w PRL-u, a drugie pół w RP, maja prawo do godnej emerytury, czy nie? Jak nie mają, to może przegłosować ustawę o przymusowej eutanazji po 70-tce i po kłopocie! Jeśli jednak wierzymy w prawo do godnego życia na emeryturze, to trzeba postawić przed budżetem taki priorytet: emeryci muszą dostawać emerytury proporcjonalne do ich wkładu w tworzenie budżetu państwa podczas całego życia. Właśnie ZUS miał się zajmować dokumentacją ile kto przez całe życie zapłacił składek emerytalnych. Te składki były wydawane na cele, które aktualny rząd uważał za najważniejsze. Ale jednocześnie gwarantował, że po przejściu na emeryturę pracownik dostanie to, co mu się należy. Rząd AWS odstąpił od tej umowy i wprowadził system kapitałowy: w ZUS obliczył każdemu kapitał początkowy, i dopisuje do niego płacone na bieżąco składki. Ma to coś wspólnego z systemem ubezpieczeń społecznych teraz, ale nie daje żadnych gwarancji na przyszłość. Ale oszczędności w ZUS są ustawowo rewaloryzowane. W OFE nie ma żadnej waloryzacji, w OFE są inwestycje. Tyle, że ustawa o OFE jest tak skonstruowana, że już za chwilę OFE będzie dysponowało większym budżetem niż Ministerstwo Gospodarki. Za kilka lat OFE będzie miało więcej pieniędzy niż budżet państwa. To kto będzie rządził Polską: premier czy OFE? Co na to mówi nasza Konstytucja? Czy to jest jeszcze demokracja, czy też księstwa OFE cofają nas do feudalizmu? Ustawa o OFE to największy bubel III RP, to hańba!
 • 2010-03-21 19:47 | Bilobil

  Re:...bardzo naciągane rozumowanie

  Trzeba się zastanowić, czy emeryci, którzy przepracowali pół życia w PRL-u, a drugie pół w RP, maja prawo do godnej emerytury, czy nie? Jak nie mają, to może przegłosować ustawę o przymusowej eutanazji po 70-tce i po kłopocie! Jeśli jednak wierzymy w prawo do godnego życia na emeryturze, to trzeba postawić przed budżetem taki priorytet: emeryci muszą dostawać emerytury proporcjonalne do ich wkładu w tworzenie budżetu państwa podczas całego życia. Właśnie ZUS miał się zajmować dokumentacją ile kto przez całe życie zapłacił składek emerytalnych. Te składki były wydawane na cele, które aktualny rząd uważał za najważniejsze. Ale jednocześnie gwarantował, że po przejściu na emeryturę pracownik dostanie to, co mu się należy. Rząd AWS odstąpił od tej umowy i wprowadził system kapitałowy: w ZUS obliczył każdemu kapitał początkowy, i dopisuje do niego płacone na bieżąco składki. Ma to coś wspólnego z systemem ubezpieczeń społecznych teraz, ale nie daje żadnych gwarancji na przyszłość. Ale oszczędności w ZUS są ustawowo rewaloryzowane. W OFE nie ma żadnej waloryzacji, w OFE są inwestycje. Tyle, że ustawa o OFE jest tak skonstruowana, że już za chwilę OFE będzie dysponowało większym budżetem niż Ministerstwo Gospodarki. Za kilka lat OFE będzie miało więcej pieniędzy niż budżet państwa. To kto będzie rządził Polską: premier czy OFE? Co na to mówi nasza Konstytucja? Czy to jest jeszcze demokracja, czy też księstwa OFE cofają nas do feudalizmu? Ustawa o OFE to największy bubel III RP, to hańba!
 • 2010-03-21 20:10 | Bilobil

  Re:Zlikwidować OFE!

  Tu nie chodzi o bezpieczeństwo przyszłych emerytów; tu chodzi o bezpieczeństwo Państwa, bezpieczeństwo Polski! OFE dostają co miesiąc około 2mld zł, rocznie 24mld! To są te pieniądze, które powinny pracowac dla Polski, a nie pracują, bo są schowane w OFE! PKB w Polsce to około 1,5 bln zł, więc te składki to prawie 2% naszego PKB. Po 11 latach OFE trzyma koło 15% PKB, a może jest to nawet więcej.Za ile lat cała Polska bedzie należec do OFE? Tworzymy nową oligarchię, podobna do tej paliwowej, z urzędnikami rządu AWS na czele!
 • 2010-03-21 20:27 | Bilobil

  Re:Zlikwidować OFE!

  W OFE nie ma pieniedzy, w OFE są akcje i obligacje skarbu panstwa! Akcje mają zwykle to do siebie, że jak przychodzi gruby miś z pełną kasą, to drożeją, zeby miś mógł wydać swoją kasę, która każdy makler dobrze zna. A kiedy miś przyjdzie akcje sprzedać, to może się okazać, że ich wartość jest znikoma. Obligacje to obligacje, ale... Jak zabraknie pieniedzy w budżecie, to najpierw na wykup obligacji, a później na emerytury z ZUS. Tylko pieniedzy na prowizję dla właścicieli OFE nie zabraknie. Nie wiem, czemu skarpeta miałaby być bezpieczniejsza od ZUS-u. ZUS działa juz ponad 50 lat i, w przeciwienstwie do OFE, emerytury wypłaca.(Chyba że nazwiesz 23,65zł godną emeryturą z OFE!)
 • 2010-03-21 20:39 | Bilobil

  Kamień spadł mi z serca!

  Ta kobieta po 10 latach oszczędzania w OFE dostała 23,65zł. Czyli po 35 latach dostałaby aż 82,78zł! Ale OFE mnożą nasze pieniądze, więc moze nawet dostałaby 165zł? Ale jak bedzie kryzys, to może tylko 40zł... To jest ta wspaniała emerytura z OFE? To chciałes powiedzieć?
 • 2010-03-21 20:50 | Bilobil

  To już było!

  W czasach Gierka były reklamowane "Ubezpieczenia Emerytalne" w PZU! Ludzie mieli płacic po 1000zł miesięcznie, a po osiągnięciu wieku emerytalnego dostać z PZU 1000zł miesiecznie emerytury. Dostali po 10groszy, a właściwie dostali pisma, że emerytury zostają umorzone! Tak się zwykle kończy oszczedzanie w skali 20 -30 lat. Rewolucją ubezpieczeń społecznych było indeksowanie składek i emerytur do średniej płacy. Płacisz składkę wysokości 20% średniej płacy - dostajesz emeryturę wysokosci 60% średniej płacy. nie interesują cię denominacje, inflacje, wejście do strefy EURO, średnia płaca jest zawsze bazą! Niestety, reforma emerytur w wykonaniu AWS wykorzystała średnią płacę tylko do określenia "kapitału początkowego", łamiac w ten sposób zasadę solidarnosci społecznej. "Solidarnościowy rząd Buzka"......
 • 2010-03-21 20:51 | Bilobil

  To już było!

  W czasach Gierka były reklamowane "Ubezpieczenia Emerytalne" w PZU! Ludzie mieli płacic po 1000zł miesięcznie, a po osiągnięciu wieku emerytalnego dostać z PZU 1000zł miesiecznie emerytury. Dostali po 10groszy, a właściwie dostali pisma, że emerytury zostają umorzone! Tak się zwykle kończy oszczedzanie w skali 20 -30 lat. Rewolucją ubezpieczeń społecznych było indeksowanie składek i emerytur do średniej płacy. Płacisz składkę wysokości 20% średniej płacy - dostajesz emeryturę wysokosci 60% średniej płacy. Nie interesują cię denominacje, inflacje, wejście do strefy EURO, średnia płaca jest zawsze bazą! Niestety, reforma emerytur w wykonaniu AWS wykorzystała średnią płacę tylko do określenia "kapitału początkowego", łamiac w ten sposób zasadę solidarnosci społecznej. "Solidarnościowy rząd Buzka"......
 • 2010-03-21 21:12 | Bilobil

  Re:Pragnę przedstawić moje propozycje naprawy

  Bardzo rozsądne propozycje. Jedna uwaga. Pozostawiłbym deklaracje PIT, ale zawierające tylko dwa pola do wypełnienia: 1. Organizacja pożytku publicznego, na którą chce przeznaczyć 1% podatku. 2. Partia polityczna, na którą chcę przeznaczyć [b]100zł[/b] (może byc inna, ale stała dla wszystkich kwota) z mojego podatku! Ta druga poprawka zmusi polityków, żeby słuchali ludzi, inaczej nie będzie kasy na działalność. Obecnie wazne jest tylko wygranie wyborów, póżniej kasa płynie z budżetu szeroką strugą tylko dla tych, którzy wybory wygrali. Dlatego martwią się oni tylko o jedno: jak wygrać następne wybory. To jest chore! trzeba dać ludziom szansę decydowania o finansach partii politycznych! Obecnie może w Polsce działać dowolnie mała partia, o ile ma silne poparcie mediów! Trzecia sprawa, uzdrawiająca demokrację, to dwustopniowe wybory do sejmu! W pierwszej turze startują wszyscy, w drugiej tylko partie które przekroczyły próg wyborczy. Obecnie ludzie nie głosują "za", tylko głosują "przeciw" partii politycznej, której nie chcą, tak, żeby nie zmarnował się ich głos. Państwo powinno pozwolić swoim obywatelom zagłosować w pierwszej turze "za"!
 • 2010-03-21 22:30 | Bilobil

  Re:Podwójne życie żony Jasienicy

  Jednego mi brakuje w tym tekscie: listy represji, jakie spadły na Jasienicę w związku z raportami jego żony. I represji, jakie spadły na inne osoby. Bo dzisiaj, każda rozmowa telefoniczna jest nagrywana, kazde spotkanie dwóch telefonów rejestrowane, inwigilacja jest 100x bardziej szczegółowa niż wtedy. A z przeczytanego artykułu wynika tylko jedno: Nena pozostawiła nam w archiwach SB szczegółowy raport z życia środowiska literackiego tamtego okresu. To dzięki jej skrupulatności można odtworzyc atmosferę tamtych czasów, standard życia, zwyczaje. Może powinniśmy być jej za to wdzięczni?