Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(60)
Komentarze użytkownika: Leonidas
  • 2010-03-13 09:22 | Leonidas

Re:Agitka

TKW - Twój świat najwyraźniej składa się z tych za i przeciwko PIS. Twój wybór, masz do tego prawo. Ale nie wpychaj na siłę do tego czarno-białego świata innych. Nazywanie p. Władyki i p. Paradowskiej propagandystami PO uważam za nieuprawnione. Akurat oni należą do tej 10% grupy publicystów, którzy kierują się obiektywnym i nieco szerszym spojrzeniem na większość spraw. W przeciwieństwie do pozostałych kolegów, którzy są tak przewidywalni w swoich wypowiedziach, że ja już nie wiem czy to jeszcze są dziennikarze czy już politycy. Artykuł moim zdaniem celnie ujął możliwości koalicyjne PIS pod przewodnictwem J. Kaczyńskiego. To nie jest kwestia osobistych animozji tylko wzajemnego zaufania i przyzwoitości. Nikt przy zdrowych zmysłach (i nie dotyczy to tylko PO) nie zdecyduje się na koalicję z J.K. Tu nie chodzi z kim ta koalicja została zmontowana tylko w jaki sposób funkcjonowała. Od samego początku J.K. chciał swoich partnerów przechytrzyć, oszukać i to robił. To tak jak jakby zaprosić przyjaciela do domu, który za plecami romansuje z Twoją żoną. Nie ma sensu przytaczać wszystkich przykładów na dowód tego bo było ich aż nad to (np. taśmy Beger). Dlatego też POPISu, nie oszukujmy się, dopóki rządzi JK już nie będzie.
  • 2010-03-13 12:05 | Leonidas

Re:PiS i jego koalicje

Będe bronił swojego zdania. Przykład z Kwaśniewskim zupełnie do mnie nie przemawia. Ogólna ocena OK, ale nie ustrzegł się błędu partyjności (ja też do dziś nie mogę mu wybaczyć veta dla reformy podatkowej Balcerowicza). Bardziej to wygląda na obiektywną ocenę. Dlaczego taka wypowiedź automatycznie promuje PO? Sorry, nie widzę związku. Swoją drogą dziwi mnie ten syndrom "oblężonej twierdzy" w PIS. Każdy głos krytyki jest automatycznie odbierany jako wrogi. Przecież przez takie podejście partia intelektualnie jałowieje. Nie jest też w stanie otworzyć się na nowe środowiska czyli może zapomnieć o powrocie do władzy. Nie ukrywam, że filozofia świata prezentowana przez PIS jest mi obca ale to mam nadzieję automatycznie nie robi ze mnie sympatyka PO.
  • 2010-03-30 15:16 | Leonidas

Hipokryzja

Mnie też śmieszy to święte oburzenie dziennikarzy nad frekwencją prawyborów. W każdej sytuacji kiedy my Polacy mamy możliwość zagłosować to szczytem marzeń jest osiągnięcie 60%. I nie dotyczy to tylko wyborów politycznych (parlamentarne, samorządowe itd) ale i w zakładach pracy, szkołach itp. Argumenty są zawsze podobne: brak czasu, mój głos niewiele znaczy, nie mam kandydata itd. Nie wiem czy to jest syndrom mentalności niewolniczej (problem dla socjologów) ale na pewno daleko nam to doświadczeń demokracji zachodnich. Już teraz widzę ile osób będzie miało teraz nowe alibi - skoro politycy nie głosują na siebie to ja mam głosować na polityków?! W przypadku PO, aby poprawić frekwencję, być może inaczej należało zadać pytanie: "Czy jesteś przeciwko kandydaturze Komorowskiego czy jesteś przeciwko Sikorskiemu?". Natomiast inną sprawą jest wyciągniecie wniosków z tej sytuacji. I tu podzielam opinię Palikota, że nie najlepiej te wybory świadczą o aktywności działaczy. A że najwyraźniej nie ma żadnych innych mierników tej aktywności to już jest wina organizacji i funkcjonowania struktur terenowych partii. Nad tym niewątpliwie powinni się pochylić. Wyrzucanie jednakże działaczy z partii za bądź co bądź dobrowolne głosowanie to absolutny absurd. Raczej więcej marchewki.
  • 2010-04-14 09:04 | Leonidas

Re:Prezydencka para pochowana na Wawelu

Podobnie jak wiele innych osób uważam, że była to decyzja pochopna, zła i nieodpowiedzialna. Dla mnie to kolejny przykład zawłaszczenia państwa, w tym wypadku Wawelu, pod wpływem kaprysów jednostek. Przeciwnikom tej decyzji zarzuca się brak szacunku dla zmarłego. Ale szacunek działa w dwie strony. To również przejaw braku elementarnego szacunku dla opinii społeczeństwa, które może mieć w tej sprawie inne zdanie. Nie jesteśmy już monarchią, czy dyktaturą i głos społeczeństwa powinien się liczyć. Dla tych którzy "kochają" symbolikę to według mnie miejsce pochówku na Wawelu nie uczyni z Lecha Kaczyńskiego bohatera narodowego. Pozostanie dla wielu symbolem prezydentury, która podzieliła naród. A więc zupełnie odwrotnie niż chciałby kardynał Dziwisz.
  • 2010-04-14 12:18 | Leonidas

Re:Prezydencka para pochowana na Wawelu

Z tego co rozumiem temat dyskusji to: 1) Czy była to słuszna decyzja i czy 2) podzieli/połączy Polaków. Zwolennikom pochówku na Wawelu nikt nie odbiera ich prawa do takiej opinii. Ale to, że decyzja dzieli jest chyba oczywiste. Była to pochopna i emocjonalna decyzja i co najgorsze w tym zamęcie nie wiadomo przez kogo podjęta. Można się było pokusić o więcej rozwagi, jakieś szersze konsultacje społeczne, ustalenie kryterium do podejmowania podobnych decyzji w przyszłości. A tak naprędce wprowadza się argumenty typu to wynika z tradycji (dyskusyjne), czy śmierć w trakcie pełnienia służby cywilnej. To prowadzi do takich interpretacji (powołując się na Magdę, która w przeciwieństwie do większości myśli mózgiem), że Miłosz nie powinien być pochowany na Wawelu bo nie zginał w wypadku. Nazywanie teraz przeciwników decyzji nie-patriotami, hienami itp w niczym konsekwencji tej decyzji nie zmieni. Szkoda, mleko się wylało, można było mądrzej.
  • 2010-07-02 12:05 | Leonidas

Re:Kogo wybierzemy w niedzielę?

Mnie coraz bardziej irytuje absurdalność tego wyboru. Nie oszukujmy się, nie głosujemy na osobowości, głosujemy na partie. Gdyby zamiast Jarosława startował Lech Kaczyński a zamiast Komorowskiego Donald Tusk to jestem przekonany, że rozkład głosów byłby niemal identyczny. Wbrew pozorom to pudrowanie kandydatów + niby debaty mają bardzo mały wpływ na finalne decyzje wyborców. I tak mamy do wyboru albo głosować na kandydata z tego samego obozu politycznego czyli współpraca albo z obozu przeciwnego czyli veto i wojna na górze. W obydwu przypadkach gdy mamy tak bardzo upartyjnioną scenę polityczną jaki ma sens dodatkowy urząd Prezydenta? Najwyższy więc czas aby zrobić porządek w konstytucji i skończyć z tym systemem dwu-władzy. Zdecydować raz albo A albo B ale bez hamulców.
  • 2010-07-04 22:19 | Leonidas

Wyborcy PO nie zawiedli marszałka

Dzięki Rodacy! Po pięciu stresujących latach wreszcie będzie można odetchnąć innym powietrzem.
  • 2010-07-04 22:19 | Leonidas

Nareszcie

Dzięki Rodacy! Po pięciu stresujących latach wreszcie będzie można odetchnąć innym powietrzem.
  • 2010-07-16 18:20 | Leonidas

Re:Jarosław Kaczyński atakuje

Przecież tu nie chodzi o żaden pomnik. To jest kolejny etap walki o władzę. W ostatnich dniach JK pokazuje ile go musiała kosztować ta ostatnia kampania. Człowiek, który ewidentnie energie czerpie z permanentnego konfliktu musiał przywdziać skórę baranka i wdzięczyć się do elektoratu centrowego. Ohyda! IV RP chyba już nieaktualna(?, nowej koncepcji dla Polski jakoś nie ma. A jeżeli jest to bardziej przypomina XIX wieczną monarchię, gdzie król (JK) decyduje o wszystkim bo poddani są za głupi na samodzielne myślenie. Będzie więc gra na emocjach, racjonalnością się wyborów nie wygra. Swoją drogą kompletna klapa Komorowskiego, który będzie się musiał się z przeniesienia krzyża wycofać. Trzeba było robić a nie mówić, że się zrobi i czekać co pokażą sondaże. Moim zdaniem zwarcie jest niestety nieuniknione a im później ono nastąpi tym będzie bardziej bolesne. I tu raczej rację ma Palikot, który wyprzedza ataki, a nie czeka aż JK wybierze wygodną dla siebie kolejną linię potyczki. Oby tylko Jarosław Kaczyński w swojej nieustającej walce o władzę nie wysadził tego kraju w powietrze!
  • 2010-08-12 11:48 | Leonidas

Re:Czy Bronisław Komorowski zakończy wojnę polsko-polską?

Zawarcie kompromisu z fanatykami według mnie nie jest możliwe (ja przynajmniej nie znam takich przypadków). Najlepszą odpowiedzią dla "Obrońców Krzyża" była demonstracja Tarasa, która w sposób pokojowy, wesoły raczej ośmieszyła ten spór. Cieszmy się wolnością, demokracją, dniem dzisiejszym, myślmy o przyszłości a wreszcie odejdźmy od martyrologii, mistycyzmu i wiecznego płaczu nad naszym biednym losem. Patrząc na tych młodych wychowanych w wolnej Polsce ludzi rodzi się we mnie nadzieja, że to jest możliwe. Czego oczekiwałbym od prezydenta to przede wszystkim, żeby przestał się skradać do swojej siedziby tylnymi drzwiami a wybrał wejście frontowe tak jak tego wymaga autorytet głowy państwa. Jeżeli się chce być prezydentem wszystkich Polaków to nie można się przestraszyć garstki fanatyków. Demokracja zresztą wymaga aby ci "Obrońcy Krzyża" mieli również prawo do demonstrowania swojego stanowiska (jak absurdalne by ono nie było) pod warunkiem, że nie łamią istniejącego prawa. Podzielam zdanie "Tomide", że nic tak dobrze nie wychodzi PO jak nic nie robienie a tutaj sytuacja jak znalazł. Prezydent nie powinien więc śpieszyć się z budową płyty, pomnika itp. Jakiekolwiek propozycje będą natychmiast kontestowane i będą dolewaniem oliwy do ognia. Więc ignorowanie całej sprawy wydaje się być wyjściem najlepszym. Czas zwykle studzi emocje, a podczas zimowych mrozów duch bojowy maleje. A swoją drogą to ostatni raz daję się wciągnąć w temat "Krzyża". Jest niewątpliwie absurdem, że jest to od tygodni problem numer 1 w kraju. Jeżeli chcemy być normalnym krajem to najwyższa pora jest zająć się innymi tematami.
  • 2015-11-16 14:21 | Leonidas

Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

Niestety głoś pana Ostrowskiego to jeden z nielicznych w naszym kraju, który zachęca do jakiekolwiek refleksji. To straszne jakim zapyziałym społeczeństwem staliśmy się przez ostatnie lata. Do wspólnoty pt Europa potrafimy wnieść tylko nasze własne lęki, skrzętnie wykorzystywane przez polityków i wszelkiej maści populistów a nie potrafimy zaoferować żadnych konstruktywnych rozwiązań. Ku mojemu zdziwieniu zamiast do tej Europy się przybliżać to my się od niej coraz bardziej oddalamy. Ideowość czasów solidarnościowych została zastąpiona populistyczną papką i kompletną bezideowością. Nic dziwnego, że nasi politycy zyskują coraz bardziej etykietkę europejskich oszołomów, z którymi nie da się rozmawiać.
  • 2015-11-17 10:52 | Leonidas

Re:Europa nie może być egoistyczna, musimy okazać uchodźcom solidarność

@camel - Wszystkie lęki można tłumaczyć podłożem historycznym. Wyzwaniem jest ich przezwyciężanie a nie ich tłumaczenie. Ale do tego potrzebna jest solidna praca, której jakoś nie widać. Tymczasem na takich lękach żerująi politycy budując w cyniczny sposób swój kapitał. Straszenie Niemcami, Rosjanami, lewactwem, Euro itd już było ale z uchodźcami trafili w wyjątkowo czuły punkt.społeczeństwa. Sam proces nie jest niczym nowym. Mugabe podczas każdych wyborów w Zimbabwe straszył białymi farmerami. Skutek jest taki, że dzisiaj białych farmerów w Zimbabwe praktycznie nie ma, większość majątku należy do rodziny Mugabe a kraj z eksportera żywności stał się importerem. Seria wypowiedzi naszych polityków daje prawo przypuszczać, że my świadomie się od Europy oddalamy. Czyli stajemy się tym czym byliśmy przez stulecia - krajem na granicy dwóch ścierających się cywilizacji (zachodniej i wschodniej), nie należącym do żadnej z nich. A wtedy w sytuacji realnego zagrożenia będziemy zdani wyłącznie na siebie, z papierowym sojuszem militarnym w kieszeni i żalem do całego świata, że nam nie pomaga. Brzmi znajomo?
  • 2015-11-17 16:07 | Leonidas

Re:Moskwa potwierdza zamach nad Synajem. Wszystko zmienił piątek, 13 listopada

Pomijając cała tę szopkę charakterystyczną dla Rosji od czasów Związku Radzieckiego trudno nie zauważyć refleks Putina w wykorzystaniu sytuacji na swoją korzyść. Na tym tle wyjątkowo niezdarnie porusza się niestety dyplomacja polska. Rosja odzyskuje teren jaki straciła podczas konfliktu na Ukrainie a Polska w tym samym czasie zyskuje sobie we Francji i Niemczech wizerunek ksenofoba Ręce opadają.
  • 2015-11-18 09:45 | Leonidas

Re:Pierwsze dni nowej władzy: grubo powyżej oczekiwań!

Polityka powinna być zadowolona bo jej sprzedaż raczej na pewno wzrośnie. Będzie się działo i będzie o czym pisać. Mnie osobiście najbardziej niepokoją niezgrabne ruchy na arenie międzynarodowej ekipy rządzącej. Tutaj nie jest łatwo przewidzieć dalsze kroki ale trudno również być optymistą..
  • 2015-11-19 09:26 | Leonidas

Re:Dziwią i niepokoją pomysły PiS na politykę zagraniczną

Europa znalazła się na ostrym wirażu, w który to zakręt nasi nowi ministrowie weszli z prędkością światła. Styl i początek urzędowania fatalny. O ile wcześniej nie miał kto pojechać na rozmowy na Malcie to zaraz po Paryżu pierwsi odezwali się nasi politycy chociaż nikt ich do tablicy nie wzywał a Europa w tym czasie okazywała solidarność.. Dla mnie rozczarowaniem jest zwłaszcza postawa Waszczykowskiego, Od doświadczonego dyplomaty oczekuję więcej rozwagi w wypowiedziach. Zachowanie Szymańskiego budzi wątpliwości czy takie ministerstwo jest Beacie Szydło w ogóle potrzebne a jeżeli nawet to czy Szymański jest właściwym człowiekiem na to stanowisko. Generalnie to w dalszym ciągu niewiele można powiedzieć o kształcie polityki zagranicznej nowego rządu. PIS w dalszym ciągu bardziej przemawia do własnych wyborców niż do świata chociaż kampania wyborcza się już zakończyła. Zapewne niedługo pani premier wybierze się w podróż poza Polskę. Z harmonogramu wizyt będzie można przynajmniej określić priorytety w doborze partnerów zagranicznych Polski. Osobiste relacje też będą nie bez znaczenia. Mniejsza o status interesuje mnie praktyka.
  • 2015-11-26 17:01 | Leonidas

Re:Działania ministra Glińskiego najlepiej komentuje Julian Tuwim

Na takie publiczne groźby nie pozwoliłby sobie chyba nawet minister w Rosji, robią to tam w dużo bardziej subtelny sposób. A tak teatr zyskał sobie darmową reklamę, pani dziennikarka stała się sławna a pan minister przedstawił się środowisku jako nowa władza. Czy nie lepiej było sprywatyzować telewizję jak zamierzał wcześniej SLD zamiast bawić się w tę hipokryzję pt. TV publiczna z misją? PS. Krucjata Różańcowa za Ojczyznę brzmi jak jakiś dżihad. Sądziłem, że te czasy w Kościele Katolickim mamy już za sobą.
  • 2015-12-04 11:46 | Leonidas

Re:Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie rozwiązuje kryzysu konstytucyjnego

Rola prezydenta w tym kryzysie pokazała już chyba wszystkim, że blisko nam do ustrojowego modelu państwa panującego w Rosji i Białorusi. Cała władza w rękach jednego człowieka - Jarosława Kaczyńskiego, a Trybunał Konstytucyjny okazuje się tylko niepotrzebną zabawką. Czy tego rzeczywiście chcemy?
  • 2015-12-04 16:39 | Leonidas

Re:„The Economist”: Polska nowym utrapieniem Europy

Najzabawniejsze w tej historii jest to, że PISowscy propagandyści odkryli taki tygodnik jak Economist dopiero po wydrukowaniu tego artykułu. Komentarze pod artykułem wydają się tego dowodzić a płyną głównie z Polski. Skoro jednak Economist o nowym polskim rządzie pisze w taki sposób to za chwilę spora część czytelników na świecie reprezentująca świat biznesu będzie tak uważać. Economist nie kieruje się sympatiami politycznym a obowiązującymi w nim są prawa ekonomii. Można się tego było raczej spodziewać ale żadna to satysfakcja, że wizerunek naszego kraju potrafi się tak szybko zepsuć. Puenta artykułu była jednak nieco optymistyczna.
  • 2015-12-15 11:57 | Leonidas

Re:CBOS: Poparcie dla Andrzeja Dudy spada, przybywa krytyków

Po raz kolejny odżywa pytanie czy funkcja prezydenta jest Polsce potrzebna. Od czasów Wałęsy mamy nieustannie partyjnych prezydentów. A w samodzielność Dudy to chyba nikt tak naprawdę nie wierzył.
  • 2015-12-16 12:43 | Leonidas

Re:Rada Wydziału Prawa i Administracji UW apeluje do władz państwowych

Czekałem na ten apel. Trudno być wiarygodnym dla szerokiej rzeszy studentów, których się uczy poszanowania prawa i konstytucji jeżeli samemu jest się obojętnym na przypadek jawnego pogwałcenia konstytucji przez rządzących. Uczelnia powinna strzec swojej reputacji. PS. Swoją drogą ciekawy jestem jakie jest stanowisko pana Gowina w tej sprawie, którego jak dotąd niespecjalnie było słychać.
  • 2015-12-17 13:37 | Leonidas

Re:Polska na szarym końcu Rankingu Innowacyjności 2015

Nic w tej materii w Polsce się nie zmienia z powodu takiego a nie innego systemu edukacji. Nie ma w tym systemie bodźców dla kreatywności i innowacyjności uczniów. Podobnie źle są rozwijane umiejętności socjologiczne młodzieży. W rezultacie absolwenci wchodzą na rynek pracy ze sporą wiedzą ale też ze sporymi brakami w umiejętnościach, które dzisiaj na świecie odgrywają coraz większą rolę. Widać to wyraźnie w zderzeniu zachowań młodzieży polskiej i tej wykształconej w zachodnim modelu edukacyjnym.
  • 2015-12-18 13:25 | Leonidas

Re:Nocny atak Macierewicza na Centrum Kontrwywiadu NATO. To pachnie jakąś tragifarsą

Z takiego obrotu spraw najbardziej chyba jest zadowolona Rosja.
  • 2015-12-24 09:00 | Leonidas

Re:„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

Przykro się to czyta bo przez długi czas mieliśmy bardzo pozytywną opinię w świecie. Trudno jednak oczekiwać aby kraj, który sam siebie nie szanuje był szanowany w mediach zagranicznych. Odbiór sytuacji w Polsce w zagranicznej prasie jest w zasadzie wszędzie taki sam i nie da się go wytłumaczyć spiskiem przeciwko Polsce. Cóż, sami sobie nawarzyliśmy tego piwa to teraz sami musimy go wypić.
  • 2015-12-29 09:49 | Leonidas

Re:Z nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym wracamy do porządków PRL

Wrażenie, że wróciliśmy do czasów PRL-u towarzyszy mi nieustannie od momentu zakończenia wyborów. Nie jest to jednak aż tak zaskakujące jak mogłoby się wydawać i rzeczywiście nie jest to koniec świata. Patrząc wstecz na ostatnie 200 lat historii Polski to dużego doświadczenia w praktykowaniu demokracji nie zebraliśmy. Jeżeli jednak czegoś mi brakuje z czasów PRL-u to poczucia humoru Polaków i mam nadzieję, że ono wróci. Śmiech jest dobrym lekarstwem na wszelki otaczający nas absurd. Kto wie, może wreszcie doczekamy się godnego następcy "Misia"?
  • 2016-01-05 16:07 | Leonidas

Re:Witold Waszczykowski mówi i prostuje

Waszczykowski dalej w formie, uprawia swą radosną twórczość w mediach. Wcześniej przecież tworzył armię z uchodźców politycznych. Miała być asertywna polityka międzynarodowa a tymczasem polski MSZ zajmuje się głównie odkręcaniem tego co Waszczykowski wcześniej naplótł dziennikarzom. w porównaniu do chociażby polityki Ławrowa wygląda to na totalną amatorszczyznę.
  • 2016-01-07 10:17 | Leonidas

Re:Orban z nieoficjalną wizytą w Polsce. Spotkał się tylko z Kaczyńskim

Będzie to wymagało niezłej intelektualnej gimnastyki ze strony Jarosława Kaczyńskiego jak wytłumaczyć swoim wyborcom dobre stosunki z Orbanem, który równocześnie otwarcie flirtuje sobie z Putinem. Pewnie dlatego póki co panowie spotykają się w tajemnicy i nieoficjalnie.
  • 2016-01-08 18:18 | Leonidas

Re:Nagonka na azylantów po sylwestrowych napaściach na kobiety w kilku niemieckich miastach

@cmos Takie teraz mamy klimaty w Polsce, społeczeństwo jest nafaszerowane różnego rodzaju fobiami a politycy to w cyniczny sposób wykorzystują. I tak ludzie, którzy nigdy nie zetknęli się z uchodźcami są ekspertami od polityki imigracyjnej, ludzie, którzy w życiu nie spotkali muzułmanina są od ekspertami od islamu itd. Ci sami ludzie nie lubią Niemców, Rosjan, Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Czechów, Słowaków, Szwedów czyli generalnie wszystkich sąsiadów Polski. Jak na prawdziwego Katolika przystało dziennikarza okłada się po chrześcijańsku krzyżem i różańcem. Ba, nawet sąsiada Polaka uważa się za złodzieja i obywatela gorszego sortu godnego potępienia i wyzwisk. Klimat bardzo przypomina czasy inkwizycji gdzie wrogowie czają się na każdym rogu, których trzeba gorliwie tropić. Stąd też jest duże zapotrzebowanie na różnego rodzaju polowania na czarownice a jestem przekonany, że już niedługo pan Ziobro nam zafunduje jakieś medialne palenie na stosie. Na dłuższą metę jednak inkwizycja nie zatrzymała rozwoju nauki i postępu ale je poważnie spowolniła na pewien czas. Takich doczekaliśmy się czasów w wolnej Polsce, przez które teraz musimy cierpliwie przejść. Żyjemy przeszłością a o przyszłości możemy chwilowo zapomnieć.
  • 2016-01-13 17:44 | Leonidas

Re:Nawarzyli piwa, a teraz premier Szydło namawia opozycję, by poparła w UE pisowską wersję wydarzeń

Trochę z innej beczki. Zabawne jest jak szybko PIS zmienia twarze w zależności od potrzeb. Jeszcze niedawno oglądaliśmy głównie twarze Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry a teraz na czoło wysuwają się lica Beaty Szydło i Andrzeja Dudy. Powody są oczywiste ale świadczy to tylko o tym, że politycy wysokiego mniemania o wyborcach nie mają.
  • 2016-01-26 18:36 | Leonidas

Czy PiS ciągnie nas w stronę Rosji

Tak samo widzę sytuację jak pan Sierakowski, niestety. Nie mam też żadnych złudzeń, że nastroje anty-niemieckie i anty-europejskie są dodatkowo podsycane przez agenturę rosyjska. Problem uchodźców jest bardzo Putinowi na rękę. Raczej trudno liczyć na opamiętanie się polskiego rządu bo UE ma dla Kaczyńskiego twarz Merkel i Tuska. Jedyna nadzieja w tym, że to administracja amerykańska przemówi naszym "Patriotom" do rozsądku. Szansa na to mała. W naszej historii dominuje martyrologia aczkolwiek winy za te nasze narodowe nieszczęścia najczęściej przypisujemy czynnikom zewnętrznym. Tym razem trudno będzie uciec od oceny, że ten pasztet zafundowaliśmy sobie sami.
  • 2016-01-26 18:36 | Leonidas

Czy PIS ciągnie nas w stronę Rosji?

Tak samo widzę sytuację jak pan Sierakowski, niestety. Nie mam też żadnych złudzeń, że nastroje anty-niemieckie i anty-europejskie są dodatkowo podsycane przez agenturę rosyjska. Problem uchodźców jest bardzo Putinowi na rękę. Raczej trudno liczyć na opamiętanie się polskiego rządu bo UE ma dla Kaczyńskiego twarz Merkel i Tuska. Jedyna nadzieja w tym, że to administracja amerykańska przemówi naszym "Patriotom" do rozsądku. Szansa na to mała. W naszej historii dominuje martyrologia aczkolwiek winy za te nasze narodowe nieszczęścia najczęściej przypisujemy czynnikom zewnętrznym. Tym razem trudno będzie uciec od oceny, że ten pasztet zafundowaliśmy sobie sami.
  • 2016-01-26 18:52 | Leonidas

Re:Schetyna wygrał wybory. Weźmie partię w garść

Prawdziwych liderów poznaje się w trudnych czasach a nie wtedy gdy jest dobrze. Partie w Polsce po 1989 generalnie mają krótki żywot więc przed Schetyną wyzwanie typu "Mission Impossible". Powodzenie misji w dużym stopniu zależy od tego czy PO jest w stanie odzyskać młodych wyborców. Wkrótce się przekonamy.
  • 2016-03-22 13:38 | Leonidas

Re:Zamachy w Brukseli to cios w Belgię i ważny test dla zjednoczonej Europy

Nie wiem co jest dla mnie gorsze: kolejny akt terroru w Europie i jego ofiary czy reakcja polskiego społeczeństwa. To rzeczywiście będzie ważny test dla Europy Zachodniej bo w Polsce my ten test oblaliśmy już wcześniej. Znowu będzie fala komentarzy przypisujących winę za islamski terroryzm wielokulturowej polityce Europy. Okazuje się większość naszego społeczeństwa cywilizacyjnie bardziej pasuje do Europy Wschodniej (Rosja) niż Europy Zachodniej. To jest dla mnie mocno rozczarowujące i przygnębiające. Co do Europy mam nadzieję, że to będzie reakcja bardziej dojrzała niż ta w Hiszpanii po zamachach madryckich.
  • 2016-03-22 14:42 | Leonidas

Re:Dwie wizje demokracji: która jest właściwa?

To że polskie społeczeństwo jest pęknięte na pół jest niczym nowym. Groźne jest jednak to, że dialog pomiędzy dwiema grupami obecnie nie istnieje, a spór powoli przenosi się na ulice. Wszędzie tam gdzie nie funkcjonuje dialog wcześniej czy później pojawia się przemoc. Demokratyczny model państwa i jego instytucje są właśnie po aby tam prowadzić polityczne boje. Na dzień dzisiejszy tak nie jest a żywym dowodem na to jest spór o Trybunał i Konstytucję. Jeżeli nie chcemy rozwiązywać problemów politycznych tak jak Hutu i Tutsi w Rwandzie to jak najszybciej powinien zostać przywrócony ład konstytucyjny i dialog.
  • 2016-03-23 08:17 | Leonidas

Re:Dwie wizje demokracji: która jest właściwa?

@snakeinweb - Czuję się wywołany do tablicy, więc odpowiadam. Brak umiejętności przeprowadzenia dialogu czy rozmowy cechuje głównie ludzi pierwotnych, cywilizacyjnie nierozwiniętych. A w sytuacji gdy pojawia się spór sięga się po rozwiązania siłowe bo innych metod właściwie nie ma. W naszej historii mieliśmy aż nadto przykładów do czego prowadzi nieumiejętność rozwiązywania sporów w pokojowy sposób Spory rozwiązywali za nas obcy. Zgoda, że rozmowa, polemika ma tylko sens wtedy gdy obie strony przestrzegają reguł i zasad. Ale gdy obie strony koncentrują się wyłącznie na podmiocie rozmowy a nie na jej przedmiocie to zwykle prowadzi ona do wzajemnych oskarżeń i wyzwisk. Rozmowa wcale nie oznacza kompromisu. Sensem demokracji jest ścieranie się poglądów a jej instytucje i reguły gry (Konstytucja) mają ten proces umożliwiać. Mam wrażenie, że wielu ludzi w Polsce tego nie rozumie i dla nich demokracja to jedynie wolne wybory raz na 4 lata. W PRL obowiązywała "jednomyślność", jedyna właściwa wersja świata narzucona przez rządzącą partię. System upadł ale społeczeństwo ma nadal mentalny problem jak sobie poradzić z różnorodnością poglądów. W Europie Zachodniej po doświadczeniach 2 WŚ duży nacisk położono na edukację społeczeństw pod kątem umiejętności prowadzenia rozmów. W Polsce ta edukacja z różnych przyczyn została pominięta. Rozwód w tej sytuacji jest chybionym przykładem bo to by oznaczało podział Polski a wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że to nie jest żadne rozwiązanie. A spór istnieje nadal.
  • 2016-05-18 23:30 | Leonidas

Re:TVN zrywa współpracę z mistrzem Polski. W tle skandal z kibolami

Rzeczywiście zaskakujące i przedziwne oświadczenie klubu. Szczególnie rozczarowujące jest tu postawa Mioduskiego - od prawnika i absolwenta Harvardu można się było spodziewać bardziej bezkompromisowego stanowiska w takich sytuacjach. Chcąc nie chcąc klub wplątaj się w politykę a to mocno niebezpieczna gra. I chociaż władze Legii zyskały sobie punkty wśród Ultrasów i być może wśród ekipy rządzącej to wizerunkowo klub z pewnością straci. Żyleta dostała nieformalny sygnał, że wolno im robić wszystko. A jak kończą się romanse władz klubowych i Ultrasów wszyscy wiemy. Wcześniej czy później Żyleta wywinie Legii jakiś numer w trakcie rozgrywek europejskich a wtedy UEFA już taka pobłażliwa nie będzie. Będzie kosztować i to mocno.
  • 2016-05-21 09:26 | Leonidas

Re:Brutalnym atakiem na opozycję premier próbuje zdezawuować stanowisko Brukseli wobec Polski

I znowu komiksowy patriotyzm w Sejmie ma za zadanie wytłumaczyć nieporadność tego rządu przed własnym elektoratem. Jeżeli pani premier chciała nawiązać do przemówienia Becka to jest to analogia dość ryzykowna bo jak pamiętamy rząd Becka musiał 4 miesiące później z kraju uciekać. A ten rząd nie ma nawet dokąd uciekać bo w ciągu kilku miesięcy zraził do siebie już chyba wszystkich na świecie. O stosunku p. Szydło do uchodźców nie ma co przypominać. Nie wiem jakie są motywy działania tego rządu (zemsta?). Na razie realizuje wszystkie cele polityki międzynarodowej Putina tj. oddala nas od EU i rozwala Unię od środka. Później wcale niewykluczone jest zbliżenie na linii Niemcy - Rosja a nam pozostanie zwykłe pieniactwo pośrodku. Coś czuję, że szczyt NATO w Warszawie też nie przebiegnie bez niespodzianek.
  • 2016-05-25 09:03 | Leonidas

Re:Zalew hejtu po konferencji w Oświęcimiu. Tzw. prawdziwi Polacy dali popis swoich możliwości

Autor nie powinien tego brać do siebie ponieważ z falą hejtu mamy teraz do czynienia wszędzie, niekoniecznie tylko pod tematami politycznymi. Jest zadziwiające, że nielegalna jest pornografia natomiast na legalnym hejcie w internecie można nawet zarabiać pieniądze ze środków jakie partie przeznaczają na PR (czyli de facto z pieniędzy podatnika). Jest to samo napędzająca się maszynka a przykład wypowiedzi p. Pawłowicz jest tego dowodem. Dlaczego mamy do czynienia aż z tak dużą skalą zjawiska to jest zagadka przede wszystkim dla socjologów, politycy tylko pokazują jak hejtem manipulując można wygrywać wybory. Tak czy owak jest to porażka cywilizacyjna społeczeństwa, które system wartości i reguł zastępuje zaspokajaniem instynktów pierwotnych. A człowiek, który jest najgroźniejszy z drapieżników bo poluje nawet wtedy kiedy nie jest głodny, najwyraźniej potrzebuje ujścia swoich frustracji i chuci. Politycy tylko zręcznie podrzucają ofiary: jak nie wewnątrz kraju to na zewnątrz. W moim odczuciu pokój się Europie znudził a nastroje ludzi zaczynają przypominać te z lat 30-tych ubiegłego wieku. Przydałoby się społeczeństwu jakieś nowe wyzwanie, jakiś nieodkryty świat - może podbój kosmosu (?).
  • 2016-05-26 08:55 | Leonidas

Re:Sawczenko wraca do domu, bo nie jest już potrzebna Putinowi. Zostanie politykiem?

Jedna ukraińska kobieta za dwóch rosyjskich szpiegów? Mit rosyjskiego macho budowany przez Putina legł w gruzach.
  • 2016-05-27 07:19 | Leonidas

Re:Ponad połowa Polaków nie chce przyjmować u nas żadnych uchodźców

W sumie żadnego zaskoczenia być nie mogło i nie ma. Skoro jednak mowa o europejskiej solidarności to dobrze byłoby jednak zobaczyć trochę symetrii w tym sondażu. Te same osoby powinny odpowiedzieć na pytanie "czy w razie konfliktu zbrojnego w naszym kraju Europa powinna przyjąć polskich uchodźców?". Trochę Polaków z kraju wyemigrowało podczas Zaborów, Wojen Światowych, PRL-u itd. i nikt ich z powrotem do kraju nie wyrzucał. A to wolne nakrycie podczas Wigilii należałoby zlikwidować bo jak się okazuje to tylko pusty gest.
  • 2016-05-28 09:54 | Leonidas

Re:Ponad połowa Polaków nie chce przyjmować u nas żadnych uchodźców

@Jakowalski W życiu obowiązuje zasada: "Kto innym nie pomaga, sam traci moralne prawo oczekiwania pomocy od innych". Wystarczy prześledzić ostatnie 200 lat historii Polski aby dojść do łatwego wniosku, że Polacy częściej taką pomoc otrzymywali od innych niż sami jej udzielali. Tak się złożyło, że ja również mieszkałem przez wiele lat poza Polską. I nie rozumiem co to znaczy przyjmowanie obcych z otwartymi ramionami. Sam fakt, że mogłeś w tych wszystkich krajach przebywać jest dowodem na to, że nie byłeś tam dyskryminowany za swoją narodowość, religię itd. Jak rozumiem nikt Cię stamtąd nie wyrzucił. Rzecz jasna podczas moich wielu wojaży spotkałem się również z ksenofobicznymi postawami ale były to raczej wyjątki niż reguła. W Polsce mówimy obecnie o strukturalnej nietolerancji a ksenofobia jest tylko jedną z bolączek. Przy tak dużej nieufności wobec świata trudno raczej oczekiwać dalszego rozwoju społeczeństwa w szybko zmieniającym się świecie. Wśród ludzi dominuje syndrom oblężonej twierdzy a to jest bodziec hamulcowy.
  • 2016-06-21 16:58 | Leonidas

Re:PiS będzie nacjonalizował zagraniczne banki? Tak twierdzi Gowin

Początkowo myślałem, że Gowin wniesie jakiś intelekt do tego rządu ale teraz mam raczej pewność, że przyszłość szkolnictwa wyższego jest w złych rękach. To kolejny przykład pomysłów z "burzy mózgów" naszych ministrów mocno oderwanych od rzeczywistości. Morawiecki chce produkować elektryczne samochody a o pomysłach Waszczykowskiego już nie wspomnę. Czy zamiast bankami Gowin nie powinien w pierwszej kolejności zająć się rozwojem nauki? Jak do tej pory największe osiągnięcie gospodarcze tego rządu to wzrost zamówień na budowę wszelkiej maści pomników. Może czas pomyśleć o eksporcie?
  • 2016-06-23 07:38 | Leonidas

jakowalski Co to znaczy "finansowanie polskich firm" przez banki? Chodzi o udzielanie kredytów? Polskie i zagraniczne banki podlegają tym samym polskim regulacjom sektora finansowego. A właśnie zła ocena ryzyka kredytowego doprowadziła do kryzysu banków w Grecji (prywatnych) i całego sektora finansowego na świecie. Banki portfelem "złych kredytów" specjalnie się nie chwalą ale mogę Cię zapewnić, że wiele zagranicznych banków "wtopiło" pieniądze w naszych stoczniach, kopalniach itd. Banki są od zarabiania pieniędzy a nie od ich rozdawania.
  • 2016-06-23 14:58 | Leonidas

Re:Wkrótce kolejna rocznica rzezi wołyńskiej. Szans na porozumienie po obu stronach nie widać

Do historycznego pojednania potrzeba dojrzałości po obydwu stronach a na to się w najbliższej przyszłości raczej nie zanosi. Pisanie listów temu procesowi z pewnością również nie pomoże. Czasy są trudne, w obydwu krajach nastąpił zwrot w kierunku nastrojów nacjonalistycznych a takie nie sprzyjają wybaczaniu. Pamięć historyczna stała się orężem w walce politycznej gdzie manipuluje się faktami historycznymi jak komu wygodnie. Generalnie to cały dawny obóz krajów socjalistycznych ma spory problem z historią a zwłaszcza z tą wstydliwą jej częścią. Przez lata pewne fakty były przed ludźmi skrzętnie skrywane i odkrycie ich później było dla wielu sporym zaskoczeniem. Pamiętam jakim szokiem dla mnie było poznanie prawdy o pogromie kieleckim czy mordzie w Jedwabnym. Chyba każde społeczeństwo podświadomie woli stawiać się w roli pokrzywdzonego niż krzywdzącego. Niestety bez poznania prawdy a zwłaszcza przyczyn takiego a nie innego zachowania się ludzi korzyści ze znajomości historii są mocno ograniczone. Bez solidnego oczyszczenia trudno aby rany się zagoiły. Będzie to długo jeszcze negatywnie rzutować na przyszłość naszych sąsiedzkich relacji a uważam, że są one dla obydwu stron ważne.
  • 2016-06-24 20:13 | Leonidas

jakowalski Dziękuję za wykład z bankowości ale nie jest mi kompletnie potrzebny jako, że sam poświęciłem 20 lat swojej kariery w sektorze finansowym i też na kilku kontynentach. Nie mam też zamiaru wchodzić w szczegółową polemiką dlaczego szybka prywatyzacja polskich banków była niezbędna po 50 latach PRLu. Irytuje mnie jednak fakt, że Gowin zamiast zająć się swoim resortem opowiada populistyczne banały czytelnikowi FT. Rujnuje tym samym wizerunek nie tylko swój swój ale i całego polskiego rządu Jako, że wywód był głownie adresowany do J. Kaczyńskiego i jego elektoratu mógł poprzestać na udzielaniu wywiadu w prasie niebranżowej. Przypomina mi to trochę sytuację Nelsona Mandeli, który po wyjściu z więzienia po prawie 30 latach chciał nacjonalizować cała gospodarkę RPA. Z taką właśnie wiedzą szedł do więzienia i tam świat się zatrzymał. A Gowin swoją ekonomiczną wiedzę chyba zaczerpnął z podstaw ekonomii marksistowsko-leninowskiej.
  • 2016-06-26 07:20 | Leonidas

jakowalski Odpowiem enigmatycznie - znów wpadasz w pułapkę złych założeń. Złe założenia - błędna teza. Fakt, że pracowałeś w Barclays nie czyni Cię z automatu eksperta od bankowości w RPA. Zresztą Barclays to też ciekawy przypadek przepływu kapitału w sektorze finansowym. Najpierw pod naciskiem sankcji opuścił RPA (pozostawiając po sobie FNB) a później do niej wrócił przejmując ABSA.
  • 2016-06-27 15:55 | Leonidas

Re:Ksenofobiczne ataki na Polaków w Londynie. To skutek brytyjskiego referendum

Gdy wcześniej pisano o przejawach ksenofobii i nietolerancji w Europie to sumienia niektórych nadzwyczaj łatwo znalazły sobie wytłumaczenie. Problem jest w multi-kulti i islamie. Nienawiść była uzasadniona. Teraz, gdy nas biją okazuje się, że nienawiść już taka fajna nie jest. W Europie, która pełna jest skomplikowanej historii wywołać demony nie jest trudno. Jeżeli ten prawicowy populizm i szaleństwo nie wyhamuje to może się zrobić bardzo nieciekawie bo przemoc bez właściwej reakcji eskaluje się szybko. A zaczyna się to zwykle od wieszania "niewinnych" transparentów nawołujących do budowania szubienic, na które nie ma żadnej reakcji.
  • 2016-06-29 21:40 | Leonidas

Re:Poseł PiS znieważa Lecha Wałęsę. „Skandaliczna wypowiedź”

Tarczyński nie obraził Wałęsy, on obraził tych wszystkich ludzi, którzy oddali na niego głos. Nie jest to również najlepsza reklama dla KUL-u. A najgorsze jest to, że za każdym razem gdy kolejna granica społecznych norm moralnych zostaje przekroczona zaraz pojawia się chór "obrońców", którzy rozgrzeszają takie zachowanie bo inni też tak robią. Można kraść bo inni też kradną, itd. Staczamy się jako społeczeństwo i to jest niestety bolesna prawda. A kraj bez silnego kręgosłupa moralnego nie ma przyszłości.
  • 2016-07-03 16:59 | Leonidas

Zalew internetowej propagandy

To że polska przestrzeń internetowa została zaatakowana przez rosyjskich propagandzistów to wiadomo było od jakiegoś czasu. Ponieważ jednak propaganda putinowska jest w wielu miejscach zbieżna z przekazem PIS-u dziś często trudno jest odróżnić trolli rosyjskich od pisowskich. Przygnębiające jest to jak łatwo można manipulować polską opinią publiczną. Tam gdzie portale nie stosują żadnej moderacji hejt dominuje całkowicie dając nierzeczywisty obraz klimatów społecznych. Hejt jest jednak zaraźliwy i choć jestem z zasady wrogiem cenzury to jakaś jej forma wydaje się być coraz bardziej konieczna. Liczę, że biznes wkrótce zaproponuje nam jakieś rozwiązania w rodzaju zapór anty-hejtowych.
  • 2016-07-04 09:49 | Leonidas

Re:Nawoływanie do polsko-ukraińskiego pojednania wymaga odwagi. Zatem: odwagi!

Bierność władz RP to równocześnie wygrana propagandy rosyjskiej, która od dłuższego czasu intensywnie zatruwa jadem relacje polsko-ukraińskie. Podejrzewam, że na Ukrainie rosyjscy propagandziści są równie mocno aktywni manipulując opinią publiczną przeciwko Polsce. Niestety nie widać ani odwagi ani chęci aby sąsiedzkie relacje poprawić. Jeżeli nawet polski kościół próbuje coś w tej materii zmienić to jego przekaz słabo przebija się do opinii publicznej. Wydaje się, że kolejna szansa na pojednanie polsko-ukraińskie zostanie zmarnowana, przypadków jakich w naszej historii mieliśmy już wiele.
  • 2016-07-15 15:20 | Leonidas

Re:Prof. Bralczyk: Słowo „poległ” w kontekście katastrofy smoleńskiej to nadużycie

Szkoda zachodu. Patologicznego kłamcę nie obchodzą reguły języka polskiego ani żadne inne reguły. Nawet w czasach PRL-u propaganda nie była tak jawnie bezczelna.
  • 2016-07-23 12:21 | Leonidas

Re:Polityczny żart okazał się faktem. Trump już oficjalnym kandydatem na prezydenta

Trump na granicy wybuduje 10m mur, za który zapłacą Meksykanie... Takimi argumentami wygrywa się teraz wybory w USA. To kolejny triumf populizmu i nie najlepiej świadczy o dojrzałości amerykańskich wyborców. My Polacy nie powinniśmy więc wpadać w kompleksy, że u i nas ksenofobicznymi hasłami można zdobyć władzę. Mentalnie cofamy się do początków cywilizacji chińskiej. Do tej pory polityka amerykańska była w miarę przewidywalna. Nominacja Trumpa otwiera w niej nowy rozdział i chyba nikt tak naprawdę nie ma pojęcia czym to się skończy. Jedno wydaje się pewne - Trump nie ma najmniejszego zamiaru umierać za Polskę.
  • 2016-07-24 17:31 | Leonidas

Re:Strzelanina w Monachium. Nie żyje 6 osób, a w mieście ogłoszono stan wyjątkowy

Dwie refleksje. Pierwsza to zadziwiająca jest szybkość wojny propagandowej jaka się toczy w internecie natychmiast po każdym zamachu terrorystycznym w Europie. Jeszcze nie przyschnie krew ofiar a już pojawiają się wpisy przeciwko lewackiej Europie, multi-kulti itd. Ostatnio rekord pobił red Ziemkiewicz swoim haniebnym wpisem. Widać jak na dłoni, że pewnym siłom politycznym ataki terrorystyczne są bardzo na rękę i już nawet nie próbują udawać solidarności z ofiarami. Druga rzecz to zadziwiająca i raczej godna podziwu jest reakcja społeczeństwa zachodnioeuropejskiego na te zamachy. Nie ulegają łatwo histerii, która w tych warunkach byłaby zrozumiała. Obawiam się jednak, że tylko kwestia czasu kiedy kropla przeleje tamę w wtedy nacjonaliści i wszelkiej maści populiści zawładną duszami wyborców w Europie. To jest jak wywoływanie duchów w domu, w którym straszy.
  • 2016-07-25 09:54 | Leonidas

Re:Polka śmiertelną ofiarą ataku w Niemczech. Sprawca, 21-letni uchodźca, został zatrzymany

Polacy wracajcie do kraju. Tu nie ma multi-kulti bo aktualnie nie obowiązuje już żadne kulti. Ale za to jest równie bezpiecznie jak za czasów PRL-u.
  • 2016-08-10 09:02 | Leonidas

Re:Polski ciężarowiec przyłapany na dopingu w Rio. Musi opuścić wioskę olimpijską

Wstyd na cały świat. Czy to rzeczywiście takie trudne aby przebadać reprezentantów Polski na obecność środków dopingujących przed wyjazdem do Rio? Wizerunkowe wtopy to najwyraźniej specjalność tego rządu.
  • 2016-08-22 18:43 | Leonidas

Re:Wozem nad Morskie Oko. Dlaczego turyści nie widzą cierpienia zwierząt?

Nie rozumiem tej masowej turystyki: wjechać na górę zaprzęgiem konnym, zrobić sobie zdjęcie i wypić piwo nad Morskim Okiem. O to chodzi? Podjazdy powinny być ograniczone dla osób starszych i małych dzieci a zaprzęgi już dawno miały być zastąpione Melex'ami. Najwyraźniej ktoś ma spory interes aby do tego nigdy nie doszło a stosunkowa mała grupa przewoźników czerpała zyski dla siebie kosztem zwierząt. Przecież problem bezrobocia w Zakopanem w sezonie praktycznie nie istnieje. Normalny człowiek gdy tylko patrzy na te biedne konie już czuje się winny a co dopiero wsiąść na wóz...
  • 2016-09-05 19:20 | Leonidas

Re:Premier wysyła do Londynu ministrów ws. pobicia Polaków. Czy będzie interweniować po każdej bójce pod angielskim pubem?

Tak się kończą zabawy nieodpowiedzialnych polityków z zapałkami. Łatwo się zdobywa wyborcze głosy tymi nacjonalistycznymi i ksenofobicznymi apelami ale ma to jak widać swoje konsekwencje. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że wśród populistów nie ma szans na jakąkolwiek refleksję i wywoływanie demonów w Europie będzie trwało nadal. Wyjazd Błaszczaka to szczyt hipokryzji, razem z Jonsonem będą teraz wylewać krokodyle łzy i zapewniać wszystkich o tym, jak bardzo nienawidzą ksenofobii. Już bardziej naturalne byłoby wysłanie ministra Jaki na 'solo' z Farage'm. Waszczykowskiemu przynajmniej pięknie wychodzi hamletowski płacz pt. "Nie mordujcie nas".
  • 2017-03-05 09:37 | Leonidas

Re:Saryusz-Wolski wyrzucony z PO, ale z nominacją na szefa Rady Europejskiej. To już oficjalne

Dla każdego kto mieszkał za granicą takie zachowanie polskiego rządu nie jest wcale zaskoczeniem. W środowiskach polonijnych na całym świecie zawsze było mnóstwo zawiści, zazdrości i złośliwości. Jedna wielka, dzielna drużyna. Aby było jeszcze zabawniej to ci sami Polacy często mają pretensje do innych nacji, że trzymają razem. Czy to kiedykolwiek się zmieni?
  • 2018-11-10 08:12 | Leonidas

Re:Pomnik PiS, pychy i bezguścia

Pomnik postawiony wbrew woli Warszawiaków podobne jak na siłę wepchnięto trumnę Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. To kolejne kukułcze jajo dla Policji, która zapewne od tej pory będzie musiała go monitorować 24h na dobę. Czy jest jeszcze jakiś inny kraj na ziemi gdzie trzeba pilnować pomniki? Może w Korei Północnej? Skojarzenia nasuwają się same. Władze PRL też na siłę masowo stawiały pomniki Lenina, Dzierżyńskiego itp, zmieniały nazwy ulic a nawet miast. Jaki później spotkał ich los wszyscy wiemy z historii.
  • 2018-11-15 14:45 | Leonidas

Re:Czy Chrzanowski przewróci Kaczyńskiego?

My nie tylko mamy gdzieś standardy zachodnie ale chcemy temu zgniłemu zachodowi wręcz narzucić swoje. W planie jest też rechrystianizacja Europy pod naszą batutą. Wszystkiemu winien jest Jarosław Kaczyński bo kazał ministrom swoje oddać nagrody Caritasowi. A ponieważ ministrom nie starczało do pierwszego to musieli jakoś radzić sobie sami. Chrzanowski zostanie zlinczowany bo dał się złapać. Będzie się działo. Powoli można się już przymierzać do pisania książki: "KNF - Największa afera IV Rzeczypospolitej, matka wszystkich afer".
  • 2018-12-18 19:46 | Leonidas

Re:Nie płaczę po poseł Pawłowicz

Zadziwiające jest tylko to, że pełniąc taką role w partii jaką sobie wybrała wciąż wnosi pozwy do sądów bo uważa, że jej "dobre imię" zostało naruszone. Cynizm do kwadratu. To jest zresztą paradoks polskiej polityki. Im więcej pomyj pojawia się w debacie publicznej tym więcej pozwów o zniesławienie mnoży się w sądach. Wstyd.