Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(41)
Komentarze użytkownika: mark21
 • 2011-01-29 19:53 | mark21

  Czy romantyzm umrze szybciej, czy realizm obudzi się za późno?

  Jesteśmy świadkami wyścigu dwóch epok: umierającego romantyzmu i rozwijającego się realizmu, pozytywizmu, pragmatyzmu czy jak go tam zwać. Czy romantyzm zdąży jeszcze raz zdobyć władzę? Ten romantyzm daremnych zrywów, powstań, Solidarności, zawsze niewinny (winni są zawsze inni), zawsze (moralnie) zwycięski. Urodzony w społeczeństwie niewoli, które tak do niewoli się przyzwyczaiło, że jak platońscy kajdaniarze brak niewoli za najsroższą niewolę uważają i nie wierzą, by kiedykolwiek mogła ona minąć - cóż by zresztą z wolnością poczęli? Teraz ten sposób myślenia powoli staje się mniejszością (choc i w najmłodszym pokoleniu występuje (socjolodzy, zbadajcie, w jakim procencie!). Jednak epoki umierają w bólach. Kaczyński to ostatni polski romantyk, Mickiewicz, Mochnacki, Mierosławski, Piłsudski. Komediowy, zdegenerowany? Cóż Marks w swojej znanej maksymie wielkim fraszkopisarzem był. Wybory 2011 będą wydarzeniem na styku tych epok. Czy stara zdąży już wymrzeć w stopniu skazującym PiS na wieczną, coraz bardziej karykaturalną opozycję (jak komuniści we Włoszech czy we Francji), czy ostatni podmuch narodowej tragedii tak roznieci po raz ostatni romantyczny żar, że zdoła on sięgnąć po władzę? Mówiąc językiem starego Hegla: czy duch polski dostąpił w latach 2005-2007 w wystarczającym stopniu samopoznania śmieszności swoich narodowych fobii, czy tez konieczna jest powtórka z rozrywki? Niestety, Polakom nie wystarczyła jedna klęska powstańcza, aby zrozumieć bezsens takiej walki musieli przegrać w 1864 r. po raz drugi. Niemcy zamiast spasować w 1918 musieli przeżyć 1945 bych ich duch pojął kilka prostych prawd. Opozycja demokratyczna musiała dwa razy palić komitety, by dopiero za trzecim razem zaczęła je zakładać. Może powtórne rządy PiS, o wiele bardziej wściekłe i bezkompromisowe, zapamiętałe w romantycznej wizji Polski zawsze czystej dziewicy są konieczne byśmy wreszcie zrozumieli, że jesteśmy wreszcie wolni i za lądowanie we mgle odpowiadamy tylko my sami?
 • 2011-04-11 14:10 | mark21

  Re:Podsumowanie: rocznica katastrofy

  Mamy nową wersję liberum veto. Kiedyś jeden człowiek mógł sparaliżować państwo zrywając sejm, dzisiaj kilka osób okresla politykę zagraniczną państwa fundując tablicę przesądzającą interpretację wydarzeń historycznych, stawiając władze polskie i rosyjskie metodą faktów dokonanych. Następnie, gdy ta uzurpacja nie zostaje uznana, głośno krzyczą: przecież nam wolno, skoro jesteńmy słuszni. Ta ziemia przecież "do Polski należy". Ile trzeba zmienić, aby nic się nie zmieniło? Zamiana tablicy nasuwa jeszcze jedną refleksję. Rosjanie na "prawdziwych patriotów" mogą liczyć zawsze. Zdolność "prawdziwków" do refleksji i analizy swojego postępowania jest zerowa. Gdy Rosjanie chcą utrudnić rządzenie Tuskowi, wywołać konflikty społeczne, osłabić Polskę na arenie międzynarodowej, pzrypiąć nam łatkę szaleńców wystarczy drobny gest - podmiana tablicy. Reszta Europy i tak nie pojmie o co chodzi, a przekonanie, że Polaków nie sposób traktować powżnie pozostanie. Tak właśnie postąpiła caryca Katarzyna w 1767 roku, kiedy - aby zahamować reformy Stanisława Augusta uruchomiła kwestię dysydentów religijnych i zażądała od króla ich równouprawnienia. Oczywiście miała dysydentów gdzieś, ale chodziło jej o sprowaokowanie konfliktu i zmuszenie króla do cofnięcia reform. A do tego francuscy filozofowie nabrali przekonania, że Polacy to ciemna dzicz, którą dopiero rozbiory zarządzone przeze wielką, oświeconą carycę mogą zmusić do zejśćia z drzew. Teraz Rosjanie mają znów świetną dżwignię do wpływania na polską politykę. Dla nich wygrana PiS w wyborach byłaby gratką. Znów mogliby rozmawiać z Niemcami bez Polaków przy głębokim zrozumieniu takiej politykę przez resztę Europy.
 • 2011-09-12 12:09 | mark21

  Re:Przewodniczący Episkopatu ostrzega

  Obawiam się, że nawet przychylne Kościołowi ustawy nie poprawiłyby humoru ks. abp. Przed wojną Kościół był o wiele bardziej uprzywilejowany prawnie niż obecnie, a jęki na rządy masonów były na porządku dziennym. Nawet gdyby Komorowski z Tuskiem ogłosili Chrystusa królem Polski to biskupi narzekaliby, że jakaś pani w trzecim rzędzie miała niewystarczająco zachwyconą minę i dlatego w dalszym ciągu Kościół jest w POlsce prześladowany.
 • 2011-09-12 14:59 | mark21

  Re:Przewodniczący Episkopatu ostrzega

  Można jeszcze dodać, iż do widocznej obecnie sytuacji Kościoła w Polsce przyczyniła się wprowadzona zasada kolegialności zarządzania tą instytucją, osłabienie stanowiska prymasa, przekazanie władzy w ręce organów zbiorowych. W rezultacie pojawiła się oligarchia miernot, której głównym zadaniem stało się niedopuszczenie do władzy ludzi ponadprzecietnych, w których kołatała by się jeszcze nadzieja na sens misji tego Kościoła. Abp Michalik jest klasycznym produktem tego systemu, niewidocznym na codzień, niewidocznym w noc po śmierci Jana Pawła II, człowiek, który potrafi jedynie co jakiś czas pojęczeć, ponarzekać i odszukać kolejnego strasznego wroga. Gwarantem tego systemu przez lata był nuncjusz Kowalczyk (ciekawe, czy nowy nuncjusz coś tu zmieni). Ostatecznym gwarantem jego istnienia był niestety też i polski papież, który przecież tak miernych ludzi na biskupów mianował. Bez przywództwa, bez nadziei, bez energii, jedynie stękający Kościół polski sam się izoluje i skazuje na marginalizację.
 • 2011-09-18 17:46 | mark21

  Re:Ujemny przyrost naturalny. Kto winien?

  Jaki sposób? prosty - stan wojenny, godzina policyjna, wyłaczenia prądu, jeden program TV z spikerami w mundurach, wyłaczenie ogrzewania w blokach. Gen. Jaruzelski powinien dostać Wielki medal Zasłużonego dla Demografii Polskiej. A na poważnie. Problem tego komunikatu pokazuje największą słabośc polskiej klasy politycznej - nieumiejetnośc spojrzenia szerzej niż własne opłotki. Dla nich każdy problem jest polski, tylko polski i wyłacznie polski i trzeba pozwiązać go po polsku - wrzaskiem, obmową, nienawiścią i podłością. Brak zrozumienia, jak wąskie są naprawdę granice w których demokratyczne państwo może ingerowac w tę, jakże intymną sferę każdego człowieka. Brak chęci dogadania się ponad partiami w kwestii tak doskonale ponadpartyjnej i ponadideologicznej. Tylko jedno jest ważne - dołożyć tym z drugiej partii. Całe zło polskiego systemu partyjnego tu widać. Niestety alternatywa - nowa wersja polskiego autorytaryzmu (z tak pokracznym autorystetem jak Kaczyński) jest jeszcze gorsza. I znów - wybierz mniejsze zło....
 • 2011-09-19 07:05 | mark21

  Pierwszy zjazd Solidarności

  "Mimo konfliktów, bałaganu i gadulstwa I Zjazd Solidarności wypracował program reform, który - choć niedoskonały, miejscami utopijny - był pierwszym w dziejach PRL planem przekształcenia komunizmu w demokrację parlamentarną." Czy nie wydaje się Państwu, że cała pozostała część artykułu przeczy powyższej tezie zawartej w podtytule? Wiele tam o awanturach, a program... Polska Samorządna to jak radziecki wahadłowiec - dużo gadania, a efekty zerowe. Po przejęciu władzy przez Solidarność natychmiast starannie o nim zapomniano wprowadzając normalny kapitalizm a nie jakieś syndykalistyczne mrzonki rodem z przełomu XIX i XX w. Solidarnośc była zlepkiem ludzi o dobrych intencjach, ale o niewykrystalizowanych poglądach skazonych polskim "chciejstwem" przekonanych - jak dawni romantyczni rewolucjoniści - że wiara i jedność góry przenosi i imperia obala. Stan wojenny przy wszystkich jego kosztach był wiadrem zimnej wody na głowy rozpalone i czasem na przemyślenie realiów. Dzięki niemu działacze "S" w 1989 nie byli już szaleńcami marzącymi o samorządowym raju na ziemi, a politykami gotowymi do realnego zarządzania państwem.
 • 2011-09-19 07:05 | mark21

  Program???

  "Mimo konfliktów, bałaganu i gadulstwa I Zjazd Solidarności wypracował program reform, który - choć niedoskonały, miejscami utopijny - był pierwszym w dziejach PRL planem przekształcenia komunizmu w demokrację parlamentarną." Czy nie wydaje się Państwu, że cała pozostała część artykułu przeczy powyższej tezie zawartej w podtytule? Wiele tam o awanturach, a program... Polska Samorządna to jak radziecki wahadłowiec - dużo gadania, a efekty zerowe. Po przejęciu władzy przez Solidarność natychmiast starannie o nim zapomniano wprowadzając normalny kapitalizm a nie jakieś syndykalistyczne mrzonki rodem z przełomu XIX i XX w. Solidarnośc była zlepkiem ludzi o dobrych intencjach, ale o niewykrystalizowanych poglądach skazonych polskim "chciejstwem" przekonanych - jak dawni romantyczni rewolucjoniści - że wiara i jedność góry przenosi i imperia obala. Stan wojenny przy wszystkich jego kosztach był wiadrem zimnej wody na głowy rozpalone i czasem na przemyślenie realiów. Dzięki niemu działacze "S" w 1989 nie byli już szaleńcami marzącymi o samorządowym raju na ziemi, a politykami gotowymi do realnego zarządzania państwem.
 • 2011-09-19 12:03 | mark21

  Re:Pierwszy zjazd Solidarności

  Artykuł świadczy o jednym - niemożności wyjścia po 30 latach z cienia stereotypów na temat Solidarności, nieumiejętności przyjrzenia się temu zjawisku "z boku", niezależnej analizy. Czy spowodowała to niemożność przekroczenia własnych doświadczeń, rewolucyjne, zapiekłe kombatanctwo, czy lęk przed opinią kombatantów? Ile lat będziemy na to czekać? Chyba tylko powstanie styczniowe doczekało się w krakowskiej szkole historycznej odważnych recenzentów potrafiących wyciągnąc wnioski z historii.
 • 2011-10-11 12:17 | mark21

  Freudowski błąd Kaczyńskiego

  Dziadek Freud uśmiałby się z Kaczyńskiego obiecujacego Budapeszt w Warszawie. Ta wypowiedź odsłania demony tkwiące w podświadomości Prezesa. Dal ludzi jego pokolenia okreslenie Budapeszt kojarzy się przede wszystkim z masakrą 1956 r. Cały sens opozycji KOR polegał na tym, by obalić komunizm bez Budapesztu, bez nowych zgliszcz i mogił. Był to przecież kierunek antyromantyczny w swej głównej istocie, nie kultywujący klęsk jako zwycięstw moralnych, unikajacy np. metod walki bezpośredniej w okresie stanu wojennego. I Kaczyński przecież też tam był. Dzisiaj Jarosław Wielki marzy przede wszystkim o Wielkim Zamencie, Wielkiej Katastrofie, bo tylko ona daje mu szanse na władzę. Bez nędzy, zgliszcz i trupów (choćby tylko w wymiarze ekonomicznym) nigdy nie zdobędzie ani skrawka władzy. Życzenie Warszawiakom drugiego Budapesztu oznacza w praktyce - pragnę wojny, najazdu klęski i rumowiska, bo wtedy - jako rządzący - będę mógł ogłosić je największym zwycięstwem moralnym w dziejach Polski. Od takich zwycięstw i zwycięzców zachowaj nas Panie....
 • 2011-11-02 10:17 | mark21

  Re:AWARYJNE LĄDOWANIE POLSKIGO BOEINGA

  Wniosek przykry dla Polaków - dumnych potomków szwoleżerów spod Samosierry - nie bohaterszczyzna, ale procedury, trening, spokój, odpowiedzialność. Jak jacyś nudni Niemcy, czy tchórzliwi Czesi. Zamiast sztandarów, szabli i koni - symulatory i check-listy. Zamiast masowych mogił, pomników, capstrzyków i manifestacji co miesiąc - szybka ewakuacja. Zamiast barykad, na których giną niezłomni cywile - szybka ucieczka jak najdalej od samolotu. Zamiast szlachetnych ruin - kadłub do remontu i wykorzystania, by linie lotnicze mogły dalej działać i zarabiać. I jak tu być prawdziwym Polakiem?....
 • 2011-11-15 11:12 | mark21

  Re:Polska wolność

  Historia jest mądrzejsza niż żyjący ludzie. Poniżonych podnosi, wywyższonych sprowadza do należnego im poziomu. I to wszystko zgodnie z heglowską triadą. Najlepiej wiedać to na przykładzie Piłsudskiego: najpierw ubóstwiony, potem (i na emigracji, a szczególnie w PRL poniżany), dzisiaj połączony z Dmowskim w jedną hybrydę. Czy tak samo będzie z Gomułką, Gierkiem czy Jaruzelskim? Pamięci o Gomułce pomoże jego antykościelność, obecnie na fali, niewielu dziś chce nadal użalać się nad wojną Gomułki z Wyszyńskim. Gierek? Pozostanie po nim pamięc o polskim mirażu wielkości. Po 1945 r. mideliśmy takie dwa krótkie okresy: I poóowa lat 0-tych za Gierka i lata 2005-2007 za Kaczyńskich (ale niekoniecznie z powodu ich zasług). Co z Jaruzelskim? Ostatnie zamieszki były chyba na rękę pamięci o nim (ZOMO wróć!). Do tego wreszcie ktoś zapyta o ocenę pierwszej Solidarności i jej programu, temat do dziś starannie unikany. Odpowiedź na to pytanie na pewno poprawi miejsce Jaruzelskiego w rankingu historycznym i ustawi go obok S. A. Poniatowskiego, A.J.Czartoryskiego czy margrabiego Wielopolskiego. Niezbyt lubianych, ale cenionych przez konserwatystów. Ciekawe, kiedy polska prawica otrząśnie się z solidarnościowych korzeni i zacznie myśleć zgodnie z kanonami europejskiego konserwatyzmu a nie lewicowych złudzeń? Czy kiedyś powstanie nowa hybryda Jaruzelsko-Michniko/Kuronio/Geremka?
 • 2011-11-15 11:13 | mark21

  Re:Polska wolność

  Poprawka: Po 1945 r. mieliśmy takie dwa krótkie okresy: I poóowa lat 70-tych za Gierka i lata 2005-2007 za Kaczyńskich (ale niekoniecznie z powodu ich zasług).
 • 2012-01-10 10:24 | mark21

  Re:Pielgrzymka szalikowców do Częstochowy

  A jaki jest sens owego szalika z napisem Wilno-Lwów? Kibice szykują się do wojny z Litwą i Ukrainą?
 • 2012-09-19 09:07 | mark21

  Re:Smoleńsk: będą kolejne ekshumacje

  Rząd ma świetny sposób na wygrywanie kolejnych wyborów: kiedy PIS zacznie mówić (mądrze czy głupio) o gospodarce czy innych sprawach realnych wystarczy ogłosić kolejną ekshumację lub sprowadzić wrak do Polski i od razu nikt o rozsądniejszej stronie PIS nie będzie pamiętał. Szansa, by politycy PIS potrafili powściągnąć histerię i zachowywać się politycznie mając na celu przyciągnięcie nowych wyborców z grona głosujących na PO jest przecież żadna. A jak przywiozą wrak toco? Dzielimy go: a. na każdego Polaka b. na parafie c. na diecezje d. na koła Radia Maryja e. na rozdziny tych, którzy zginęli? Rząd poczeka jeszcze z jego powrotem ze dw i pół roku, by przed kolejnymi wyborami dać Macierewiczowi i Fotydze szansę na kolejną kompromitację.
 • 2012-09-19 13:45 | mark21

  Re:Smoleńsk: będą kolejne ekshumacje

  Nadmiar czujności lub obsesja. Nie wyczułeś ironii? Obawiam, się że jeśli wojna polsko-polska będzie się toczyć nadal trzeba będzie wprowadzić graficzne symbole ironii, żartu, przeności. Inaczej się pozabijamy.
 • 2015-11-23 19:08 | mark21

  Re:Szefowa MEN robi porządek w warszawskiej szkole. Dyrektorka składa dymisję

  Po co organ prowadzący, po co nadzór pedagogiczny, po co procedury? Wystarczy szeryf z PiS. I tak dobrze, że obylo się bez salwy z siedmiostrzalowca... A lud się cieszy, że kulaka rozkulaczono. O szczegóły mniejsza.
 • 2015-12-23 17:26 | mark21

  Kultura leży na sercu nowej władzy. Ale tylko wybrana kultura

  Stan wojenny dał polskiej kulturze wielką epokę rocka. Co wniosą rządy PiS? Nie miałbym nic przeciw powtórce, może po ponad 20 latach pojawi się znów muzyka i słowa mówiące o czymś innym aniżeli o walorach Maryni? Wielkie czasy wymagają wielkich słów i wielkich ludzi...
 • 2015-12-23 17:26 | mark21

  Wielkie dzieła PiS

  Stan wojenny dał polskiej kulturze wielką epokę rocka. Co wniosą rządy PiS? Nie miałbym nic przeciw powtórce, może po ponad 20 latach pojawi się znów muzyka i słowa mówiące o czymś innym aniżeli o walorach Maryni? Wielkie czasy wymagają wielkich słów i wielkich ludzi...
 • 2015-12-24 11:29 | mark21

  Re:W Polskę uderza fala krytyki z Zachodu. Apele, niepokój, ostrzeżenia

  Putin mógłby Kaczyńskinskiego pochwalic. Ale by namieszal.... Widok miny Waszczykowskiego byłby bezcenny!
 • 2016-01-04 17:57 | mark21

  Re:Witold Waszczykowski mówi i prostuje

  Waszczykowski mimo woli ukazał swoją wypowiedzią to, że rewolucja PiS jest w dużym stopniu rewolucją sentymentalną. "Jak byliśmy młodzi i piękni, to dzieci chodziły do ośmiolatki, telewizją rządził Szczepański, jadło się mięso, a nie jakieś podejrzane wynalazki, paliło w piecu węglem, a rowerami to jeździły dzieci, bo dorośli marzyli o Polonezie. I komu to przeszkadzało? Wróćmy do tego, co było, a może znowu będziemy mieli 18 lat!" To, że nie ma powrotu do lat młodości niby wszyscy wiedzą, ale dalej próbują złapać tęczę. To nie jest program na 4 lata rządów. Umiejętnośc antagonizowania przeciwko sobie dużych grup społecznych (bez żadnej dla siebie korzyści) miał Kaczyński i jego podwłądni tak w latach 2005-2007 jak i dziś.
 • 2016-01-28 12:23 | mark21

  Re:Rząd PiS ma pomysł na repatriację? Ta ustawa wymaga wielkiej odpowiedzialności

  Jeśli wracają, to nie dla siebie, a dla dzieci i wnuków, by im w życiu było lepiej. Dojrzały człowiek w takiej sytuacji do końca zostanie tulaczem, jak miliony przybyłe po wojnie na tzw Ziemię Odzyskane . Pomagać trzeba przede wszystkim młodym, umożliwić im szybkie poznanie języka i start zawodowy, najlepiej w wielkich miastach najlepiej na zachodzie Polski, gdzie inność nie powoduje odrzucenia. Młodzi są plastycznie, sam pamiętam moją uczennice, która przybyla z Białorusi do pierwszej klasy LO nie potrafiąc mówić po polsku, a najlepiej zdała maturę z tego przedmiotu. Nie wolno pozwolić, by zamknięto ich w getta, otoczony ziołami i pozwolono uprzyjemnić śnie, że zawsze będą obcy.
 • 2016-02-04 13:59 | mark21

  Re:Macierewicz powołał nową podkomisję ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej

  Następne cztery lata gonienia króliczka tak by go nie dogonić, ale zrobić przy tym wiele hałasu.
 • 2016-02-05 13:22 | mark21

  Re:Minister Gliński nie chce powołać Małgorzaty Omilanowskiej na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego

  I co nam zrobicie? Pisowska umiejętność tworzenia konfliktów tylko dla czystej radosci konfliktowania jest godna Nobla. Ale cóż, ta partia wyraża sobą najbardziej immanentne cechy ludu polskiego i dlatego też cieszy się poparciem dużej jego części. Patrzmy na PiS jako na nasze własne nieprzyjemne, ale wierne odbicie w lustrze.
 • 2016-02-29 18:46 | mark21

  Re:IPN szukał u Kiszczaka teczki na Jaruzelskiego

  Czy jest jakaś granicą czasowa obłędu IPN? Lepiej nie mieć w domu dokumentów na Chrobrego...
 • 2016-03-01 14:25 | mark21

  W poszukiwaniu straconych teczek

  Czy w Polsce istnieje jeszcze coś takiego jak przyszłość? ""
 • 2016-03-01 14:26 | mark21

  Re:W poszukiwaniu straconych teczek

  Czy w Polsce istnieje jeszcze coś takiego jak przyszłość?
 • 2016-03-13 07:42 | mark21

  Re:„Obrońmy ład konstytucyjny” – ponad 50 tys. ludzi na marszu KOD w Warszawie

  Ciekawa sprawa - flagi noszone przez manifestantow są czyste - nie popisane ani hasłami, ani nazwami miejscowości. Jaka różnica między tym widokiem, a widokiem ludowych manifestacji Prawdziwych lub kiboli, gdzie na każdej fladze państwowej musi obowiązkowo być coś nabazgrane. Dwa plemiona...
 • 2016-03-21 19:02 | mark21

  Re:PiS odstrasza zagranicznych inwestorów. Morawiecki ma ratować sytuację

  Zagraniczni inwestorzy mają dać pieniądze i się wynieść, a nie daj Boże coś w Polsce posiadać, czy do czegoś mieć prawo. A jak zarobią, to natychmiast mają te pieniądze oddać Narodowi, bo skoro je mają, to je ukradli. I wracamy do Bulhakowa i sceny ze zdawanie waluty. Dlaczego polski antykomunizm jest komunizmem? Bo jest tak samo kolektywistyczny jak on. Dziedzictwo katolicyzmu i feudalizmu podszyte romantycznym: "Kupą mości panowie!" Oj, miał rację Weber.
 • 2016-04-05 10:58 | mark21

  Frans Timmermans w Polsce. Długo czekał na takiego przeciwnika jak PiS

  Czyli znów szukamy krasnoludka który odwali robotę za nas...
 • 2016-04-05 10:58 | mark21

  Pilnujący Holender

  Czyli znów szukamy krasnoludka który odwali robotę za nas...
 • 2016-04-25 19:34 | mark21

  Re:W PiS dojrzewa bunt przeciwko biegaczom. Za dużo tych maratonów!

  Były maratony za Gomułki? Nie było, a więc są niepotrzebne. Czasy gomulkowskie to teraz czasy rajskie, tak jak kiedyś był nim okres przedwojenny. Każdy konserwatyzm musi wypracować sobie taką wizję Edenu, nawet jeśli nigdy się do niego nie chce przyznać nawet przed sobą. A poza tym maratony to rozrywka wielkomiejskiego. Lud ze wsi i miasteczek przyjmie ich likwidację z satysfakcją -znowu japiszonom,masonom i Żydom dołożyli.
 • 2016-05-08 06:14 | mark21

  Re:Trzy konkurencyjne marsze w Warszawie. Kto i dlaczego manifestuje?

  Krucjata różańcowa z narodowcami... I żadnemu z biskupów nie będezie to przeszkadzać. Krucjata plemiennego bóstwa żeńskiego, matki Trygława czy Peruna. Z uniwersalnym chrześcijaństwem nie ma to nic wspólnego.
 • 2016-08-05 17:03 | mark21

  Re:Koniec małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim. Kto na tym ucierpi?

  Cóż, dla platonskich idealistow realia typu mamona to zawsze vanitas. Z wrogiem się nie handluje, do wroga się strzela, choćby w wyobraźni małych chłopców. A naszym brodatym chłopcom u władzy bujnej fantazji nie brakuje. W końcu nigdy nie spalili swych rączek biznesem.
 • 2016-08-11 11:38 | mark21

  Re:Będzie pomnik smoleński (a nawet dwa). Przerabialiśmy tę historię w Poznaniu, wtedy z figurą Chrystusa

  Żeby było co obalić, to trzeba najpierw postawić. Nie dotyczy tylko pomników... A swoją drogą po tysiącach lat stawiania/obalania wierzyć nadal, że taki pomnik przetrwa wieki... Natura ludzka jest niepoprawna.
 • 2016-08-13 14:15 | mark21

  Re:Podobno Rosja zaanektowała część Polski i nie chce jej oddać. Chodzi o... wrak tupolewa

  Lepiej dla PiS, żeby nie oddali. Od razu zaczną się tam walki frakcyjne:cały dla Ojca Dyrektora, czy dzielimy pomiędzy parafie dla wmontowania w pomniki smoleńskie? Partia tego nie wytrzyma. Spór o Kurskiego to przy tym nic.""
 • 2016-08-29 19:32 | mark21

  Re:W Jaśle stanie pomnik Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie inspirowany Świebodzinem

  Widać już mają wszystko, co do życia jest im potrzebne, tylko brak Chrystusa odczuwali. Ciekawe, co mieli do powiedzenia ci, co byli przeciw?""
 • 2016-09-11 13:37 | mark21

  Re:Mój kłopot z planem Morawieckiego

  Gdyby chciał być spójny i logiczny w swych działaniach musiałby szybko zanegowac którąś z nie podlegających dyskusji myśli Prezesa Narodu. Wtedy koniec kariery. Dlatego lepiej biec w miejscu (Wysocki się kłania), bo nikomu się nie narazi. Inaczej czeka go los Stolypina: ostatnich, którzy mogą uratować rządy nieudolnych autokrata niszczą zazdrośnicy z otoczenia cara lub prezesa.
 • 2016-09-14 07:03 | mark21

  Re:Prokuratura potwierdza: będą ekshumacje ciał Marii i Lecha Kaczyńskich

  Zwłoki należy poddawać kremacji, a prochy rozsypywac nad morzem. Na złość IPN-owi, prokuraturze i Prawdziwym Polakom.
 • 2016-10-03 16:40 | mark21

  Re:Macierewicz tworzy alternatywną armię. Do walki z opozycją?

  Za 500 zł miesięcznie mają strzelać do demonstrantów? Trochę mało. .. A umierać ze słodkim imieniem Antoni na ustach będzie chciało jeszcze mniej. Na całe szczęście to co za pierwszym razem jest tragedią (KBW), teraz będzie tylko żałosnym żartem.
 • 2018-05-31 16:00 | mark21

  Re:Wenezuela: Wenezuelczycy uciekają!

  Niemcy zapłacą nam reparacje, będziemy żyli jak lordowie i nie trzeba będzie nic robić. .... Bogu dzięki, że to tylko marzenia.
 • 2018-11-28 06:17 | mark21

  Re:Diagności z klauzulą sumienia? Pomysł senatorów PiS budzi wątpliwości

  Liberum veto i zlota wolnosc wraca. Lud niewolniczo naśladuje szlachtę. Najważniejsze jest Moje, co tam procedury, obowiązki, co tam zaufanie do instytucji, które powinny realizować zadania, które przed nimi stoją. Mójość jest najmojsza i to ja decyduje za innych, za ich intencje. Ja z moimi poglądami wiem lepiej niź nie-Ja. Wraca anarchia pod rękę z autorytaryzmem jak u Fromma. Ciągle mamy do odrobienia XIX wiek, gdy normalnie jeżeli społeczeństwa miały czas to załatwić. My będziemy to robić w wieku XXI.