Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(83)
Komentarze użytkownika: m_malgorzata
 • 2015-10-13 15:26 | m_malgorzata

  Re:Już 10 lat temu należało wpuścić Turcję do Unii Europejskiej

  A ja się zgadzam z tą analizą. 10 lat temu miałam podobne zdanie. Łatwo można było przewidzieć obecne wydarzenia - biorąc pod uwagę choćby rosnącą pozycję Rosji. Większość argumentów "przeciw" jest bardzo powierzchowna i nie uwzględnia geostrategicznych interesów Europy. Opiera się na płytkich lękach i niezrozumieniu dynamiki wydarzeń oraz nieznajomości Tureckiego społeczeństwa, które nieustannie aktywnie broni swoich demokratycznych praw. Warto zwrócić uwagę na siłę tureckiej gospodarki oraz pozycję ich armii w NATO oraz na świecie.
 • 2015-12-24 10:10 | m_malgorzata

  Re:List wigilijny do Pana Profesora Jana Dudy

  Dlaczego nazywamy kraj Stajnią Augiasza? Po raz kolejny w historii nacjonalistyczne kompleksy odrywają nas od rozwiniętego zachodu. Proszę nie wierzyć w to, że tak się robi porządki (!) Ktokolwiek robił kiedykolwiek porządki wie, że nie polega to na wszczynaniu pożaru. Europa zacieśni integrację. - dzieje się to po cichu ale podsyca nacjonalistyczne lęki. O nic więcej tu nie chodzi - tylko o władzę. Liberalna demokracja, zamożne społeczeństwo nie jest tak latwe do autorytarnego rządzenia. Proszę się nie ludzie, ze z kimkolwiek wygramy i ze kogokolwiek dogonimy jako "dumna i suwerenna" RP. Lepiej byc częścią najbogatszego rynku świata niż bez szans z nim konkurować - przeciez to logiczne. Suwerenność bez współpracy z innymi nie istnieje. Proszę wrócić do nauk JP2.(!) I proszę nie nazywać owoców ciężkiej pracy - ciężkiej pracy obywateli wbrew politykom (!) - stajnia augiasza Historia nie raz pokazała nam jak z powodu nacjonalistycznych instynktów stać sie pionkiem wschodu. Począwszy od kontrreformacji.... Kompleksy, które wczoraj ujawnił choćby pan Gowin - nie sa warte tej ceny. Proszę się nie łudzić - poza mocno tęskniącymi nikt tu nie wróci. Nie na stale. Chyba, ze nowa Europa nie będzie nad chciała w ogóle - a ze zmieni politykę wobec emigrantów to wiemy. Jesli o taki powrót nam chodzi to winszuje pomysłów. Bo proszę nie zapominać, że suwerenni Polacy to tacy sami emigranci jak inni.
 • 2016-02-06 11:59 | m_malgorzata

  Re:Nie byliśmy kłamcami, byliśmy idiotami

  Nie wpadnijmy w pułapkę niszczenia liberalnej gospodarki.PiS właśnie tak zaczął . Może się okazać, że popsujemy gospodarkę a słabszym nie pomożemy. Oczywiście neoliberalizm w czystej postaci nie działa dobrze. Ale tylko dlatego, że część środowisk wypisała się z aktywności. Chodzi właśnie o dziennikarzy, brak lewicy itp. Nie psujmy gospodarki bo ktoś musi zarabiać. Zorganizujmy raczej lewa stronę - ale sensownie bez komunistycznej czy innej utopii (!)
 • 2016-02-11 11:17 | m_malgorzata

  Re:Czy PiS odbierze Grossowi Order Zasługi?

  Uważałam, że to, iż potrafimy się zmierzyć z tragedią w Jedwabnem pozwala nam Polakom iść dalej w demokratycznym i państwowotwórczym procesie. Utrwalanie mitu o niewinności zatrzyma nas w kleszczach cynicznych polityków w podobny sposób jak w Rosji. Nie można iść na przód bez rozliczenia tego co zrobiliśmy źle, zwłaszcza gdy dotyczy to zbrodni. Źle, że prezydent jest kimś kto pielęgnuje ten wadliwy sposób postrzegania siebie i rzeczywistości w kategoriach albo białych albo czarnych. Jest to prymitywne, wsteczne i niechrześcijańskie. Przeszkodzi nam też w uznaniu krzywd, które niewątpliwie wyrządzono Polakom. Ale takie podejscie jak Dudy do tych spraw stawia nas w pozycji infantylnych i niepoważnych ludzi. Zło powinno być rozliczone inaczej nie będziemy w stanie czynić dobra. Dziwne, że jako katolicy nie umiemy odebrać prostej pięciopunktowej nauki z sakramentu spowiedzi.
 • 2016-02-28 11:29 | m_malgorzata

  Re:Przestańmy zajmować się Wałęsą z teczek, rozmawiajmy o Wałęsie polityku

  W obecnej sytuacji calkowicie popieram Wałęsę i popieram głównie dlatego, że miał odwagę, a my właśnie mieliśmy zakończyć piekielnie trudny okres transformacji, czemu próbuje zapobiec Kaczynski. Dla mnie 100 milionów przypomina 500 zl. na dziecko. Wystawienie Wałęsy przez Kaczyńskiego było początkiem tej samej karuzeli, którą obserwujemy od lat. Prosty schemat: Populizm kontra rozsądek, po to aby wygrać wybory. Wówczas Kaczyński ograł Mazowieckiego. I nas. Od lat robi to samo tylko nauczony przykładem Wałęsy - osobowości i osoby zdecydowanie samodzielnej - a przede wszystkim odważnej - nauczyło go tyle, ze teraz na tej karuzeli sadza osoby, które trudno jest nazwać osobowościami. Kaczyński nie jest żadnym geniuszem tylko bachorem rozlewającym zupę na współdomowników i robiącym to tylko dlatego, że mu na to pozwalamy. Jestesmy jak rodzice bez charakteru i inteligencji, z którymi rozpuszczony bachor robi co chce. Popieram Wałęsę, ale warto się zastanowić, czy gdyby nie pierwsza akcja Kaczyńskiego z jego udziałem to czy transformacja nie wyglądałaby inaczej? Czy prezydent Mazowiecki, jego kultura i intelekt nie postawiłyby nas na nieco prostszej i porządniejszej drodze? To jest naprawdę prosty schemat a Kaczyński jest groźny naszym ogłupieniem, bezczynnością i wyciąganiem zbyt skomplikowanych wniosków.
 • 2016-02-28 11:42 | m_malgorzata

  Re:Przestańmy zajmować się Wałęsą z teczek, rozmawiajmy o Wałęsie polityku

  @jakowalski Wałęsa byl projektem Kaczyńskiego na takiej samej zasadzie jak dziś jest Duda, a kiedyś Marcinkiewicz. Różniło go to, że nie pozwolił aby zamienić go w marionetkę. Od Dudy byl znacznie inteligentniejszy i mial odwagę. - rozumiał jaką dostał władzę. Duda wie tyle, że ładnie będzie wyglądał na pamiątkowych zdjęciach. Wówczas populizm pokonał Mazowieckiego - człowieka, który by nikogo nie kompromitował i może lepiej wpłynąłby na kierunek transformacji - wygrało 100 mln. tak jak dziś 500 zl na dziecko. Analogii jest więcej. Warto spojrzeć na to w ten prosty i chłodny sposób. Dajemy sie ograć tej samej prymitywnej taktyce kolejny raz. Psiocząc na Wałęsę nie zapominajmy, że wtedy wybory po raz pierwszy wygrał Kaczyński. TW Bolek to wyraz frustracji jaka go ogarnęła gdy Walesa pokazał, ze jest samodzielnym politykiem. Dlatego teraz prezydentem została okrągła zadowolona twarz a nie osobowość. Ten plan wyborczy za każdym razem Kaczyńskiemu sie udaje. A do czego prowadzi? Warto się zastanowić nad tym jak wyglądałaby Polska gdyby jednak wygrał Mazowiecki.
 • 2016-04-11 11:32 | m_malgorzata

  Re:Do tej pory nic się nie wyjaśniło – Polacy o katastrofie smoleńskiej [WIDEO]

  UE w swoich założeniach nie dopuszcza powstania państwa wyznaniowego, dlatego trzeba ja Polakom zohydzić. Narazie udajemy, że nie było JP2, Szydło jest przeciwko konwencji antyprzemocowej bo ta jest wytworem tych "równościowych" bredni, które powstrzymują kler przed objęciem legalnej i jawnej władzy. A jako matka ma do tego pełne prawo, bo jej syn jest księdzem. Czeka nas być może kolejna akcja historyczna dodająca nowy powód do lamentowania. Najpierw nie cierpieliśmy Bony bo Włoszka i chciała na zachód ( w dodatku jadła warzywa), później daliśmy zrujnować kraj bynajmniej nie potężnym Szwedom. A dlaczego? Przecież potop byl wynikiem wewnętrznej polskiej awantury między dwoma stronnictwami politycznymi. Potęga, która wiecznie lamentuje, już później miała z górki i niemal nieustannie natykała sie to na zdrajców, to na złych sąsiadów... Itd. Nic się nie zmieniło. A pani Zawadzka zadba lepiej jak bolszewik, żebyśmy przypadkiem nie zmądrzeli....
 • 2016-04-17 11:47 | m_malgorzata

  Re:Frankowicze na bombie

  Farnkowicze siedzą na bombach, a kościół jako największy posiadacz ziemski w tym kraju, będzie mial status,monopolisty i będzie dyktował warunki na rynku gruntów. ;) Dobra zmiana. Może pomoże ;)
 • 2016-04-17 22:06 | m_malgorzata

  Re:PiS wciąż mało Smoleńska. Czas na obchody 6. rocznicy pogrzebu Pary Prezydenckiej

  I bardzo dobrze - niedługo zacznie działać prawo malejącego produktu marginalnego ;)
 • 2016-04-21 12:20 | m_malgorzata

  obsesja na punkcie jawności

  Kaczyński ma tak silną obsesję na punkcie jawności, ze ostatnio zaczęłam zastanawiać się co takiego musiałabym mieć do ukrycia, żeby działać i mówić tak jak on... Proponuję taką zabawę wyobraźnią: Proszę sobie spróbować dopasować myśli i uczucia, które mogłyby powodować taki tok postepowania i komunikowania. Sytuację, w której to my musielibyśmy tak się zachowywać. Co musielibyśmy mieć w głowie aby dojść do tego poziomu traktowania siebie i innych? Jaka sprawa wymaga (albo jest warta?) takiego pokładu zaciekłości, manipulacji i zamieszania? Co mogłoby sprawić, że mielibyśmy w sobie tyle nienawiści wobec ludzi, których nigdy nawet nie spotkaliśmy?
 • 2016-05-22 22:45 | m_malgorzata

  Re:Czy Polska jest suwerenna? Zapytaliśmy, co sądzą Polacy [WIDEO]

  Tak, suwerenność to przede wszystkim stan umysłu. Kiedy zaczynamy mówić o powietrzu? Kiedy zaczynamy się dusić. Lub wtedy kiedy brzydko pachnie i nie chcemy się przyznać, że to z naszej winy.
 • 2016-05-28 13:59 | m_malgorzata

  Powtórzę swój wczorajszy komentarz o roli kościoła w polityce:

  Kościół od 27 lat sprytnym fortelem ogrywa wszystkie (jakże naiwne) partie, a tym samym demokrację. Należy zauważyć, że każda partia dostaje od kościoła rachunek za wygrane wybory. Podkreślam - każda. I tu leży klucz do zrozumienia fortelu. Kościół na polityczny stół rzuca zawsze liczbę wiernych oraz tezę jakoby to od niego zależało zwycięstwo partii. Każdy kto do kościoła chodzi wie, że aż takiego wpływu na wyborców hierarchowie nie mają. Warto przypomnieć sobie czasy wygranej SLD - czy kościół ich wtedy popierał? Emotikon smile Ale rachunek wystawiono, a SLD słono zapłaciło - ziemią i ustępstwami. I tak jest od początku - od wygranej Glempa - blef wprowadził religię do szkół. Każdy kto pamięta ten czas pamięta też zdziwienie wielu katolików, którzy nie rozumieli po co zmieniać zasady skoro kościoły miały m.in. infrastrukturę - w dodatku wybudowaną z ofiar wiernych. Czas najwyższy, żeby to sobie uświadomić bo kościół już nie tylko w sferze pojęć niszczy demokracje, ale posiada majątek, ziemię i wpływy o takim znaczeniu, że może być nam naprawdę ciężko zachować demokrację, konkurencyjny rynek i zapewnić konstytucyjną równość wszystkich obywateli.
 • 2016-07-05 02:47 | m_malgorzata

  Re:Najpierw Johnson, teraz Farage. Zwolennicy Brexitu nabroili, a teraz opuszczają tonący statek

  Męskie studenckie bractwa i ich zabawy...;)
 • 2016-07-09 20:47 | m_malgorzata

  Re:Co o społeczeństwie mówi kultura sprzątania?

  Prosta relacja - spadek ilości epidemii pojawia się wraz z rozwojem systemów kanalizacyjnych w miastach oraz wzrostem świadomości higienicznej.
 • 2016-07-12 19:44 | m_malgorzata

  KOD zmusił PiS

  KOD zmusił PiS do kosztownego zagrania kartą 500+, która być może miała być ważnym elementem prowadzącym do wygrania kolejnych wyborów. Czy to wcześniejszych czy to terminowych. Użycie tej karty wcześniej zwiększa ich koszty prowadzące do kolejnego zwycięstwa. Ciekawe jak się z tym uporają. Za 3 lata 500+ okrzepnie i na nikim nie będzie robił wrażenia.
 • 2016-08-02 12:17 | m_malgorzata

  Re:Marsz ONR w rocznicę powstania to bezczeszczenie historii

  Mniej dziwi mnie postawa Andrzeja Dudy - bo jest to facet, który ma takie a nie inne poglądy. Dziwi mnie natomiast reakcja, a raczej brak reakcji mediów i opinii publicznej na częste i niepokojące aluzje oraz deklaracje z jego strony. Ten człowiek nazwał kiboli współczesnymi bohaterami, zrównał ich z ludźmi ginącymi w walce z faszystami i faszyzmem. Ale najbardziej znamienne było milczenie ze strony prowadzących tzw. debatę przed wyborami prezydenckimi. Mnie przeszedł zimny dreszcz i poczułam grozę, gdy pan Duda zapowiedział rozprawienie się z "kłamstwem" dotyczącym zbrodni w Jedwabnem. Nikt nie tylko nie podjął tematu, ale nawet nikomu z obecnych nie drgnęła twarz - ani prowadzącym, ani ówczesnemu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Dlaczego więc dzisiaj jesteśmy tak zdziwieni?
 • 2016-08-14 12:08 | m_malgorzata

  Re:Boa dusiciel

  Od tego zgodnego przechylania się na prawi już nabieramy wody ;)
 • 2016-08-14 19:01 | m_malgorzata

  Re:Czechy nie chcą Międzymorza i wybierają Niemcy. W tle spór o uchodźców

  Liczą się racjonalne przesłanki i praktyczne podejście do polityki. U nas kłótnie o pomniki i tablice - nie mówię, że to nie ważne, ale czy aby na pewno są to problemy najwyższej wagi państwowej? O ideologię potykamy się codziennie w naszej rzeczywistości z krzywymi chodnikami, likwidacją przejść dla pieszych, prawem pisanym pod danego posła itd, itd..... Obywatele powinni naciskać i wywierać presję na to aby w polityce zaczął liczyć się wymiar realny i praktyczny, a nie pusta ideologia służąca głównie do tego, żeby dawni koledzy z opozycji kopali się po kostach - za nasze pieniądze i nasz czas, który nieubłaganie ucieka. Szkoda życia, prawda?
 • 2016-08-28 02:37 | m_malgorzata

  Pogrzeb matki Polki

  Niesamoiwte jest to, że od kilku lat mam obserwacje, które ten artykuł potwierdza. Pytanie jak księża proboszczowie sobie poradzą z taką sytuacją ;) No i politycy spod sztandaru POPiS :) Biedacy - wychowani na katechezach w latach 80-tych, dzięki tym katechezom będący później przy władzy - nie zrozumieli sygnału jaki wysłali wyborcy głosując w 10% na Ruch Palikota. Palikot - jak to nierozsądny mężczyzna ;) - także przepuścił ten kapiptał. Ale coś z niego zostało - Robert Biedroń ;) Oraz wciąż aktualny sygnał dla inteligentnych polityków (których na razie za bardzo nie widać ;)): polskie społeczenstwo - a w szczególności kobiety (które w dodatku 9 i 5 lat temu stanowiły większość wyborców zaślepionego prawicową hipokryzją PO) - nie są tak konserwatywne jak panowie. A niestety - kobiety już nie tylko prowadzą samochody. Chodzą też na wybory :)
 • 2016-08-28 02:37 | m_malgorzata

  Niesamowite

  Niesamoiwte jest to, że od kilku lat mam obserwacje, które ten artykuł potwierdza. Pytanie jak księża proboszczowie sobie poradzą z taką sytuacją ;) No i politycy spod sztandaru POPiS :) Biedacy - wychowani na katechezach w latach 80-tych, dzięki tym katechezom będący później przy władzy - nie zrozumieli sygnału jaki wysłali wyborcy głosując w 10% na Ruch Palikota. Palikot - jak to nierozsądny mężczyzna ;) - także przepuścił ten kapiptał. Ale coś z niego zostało - Robert Biedroń ;) Oraz wciąż aktualny sygnał dla inteligentnych polityków (których na razie za bardzo nie widać ;)): polskie społeczenstwo - a w szczególności kobiety (które w dodatku 9 i 5 lat temu stanowiły większość wyborców zaślepionego prawicową hipokryzją PO) - nie są tak konserwatywne jak panowie. A niestety - kobiety już nie tylko prowadzą samochody. Chodzą też na wybory :)
 • 2016-09-20 22:15 | m_malgorzata

  Re:Petru o osobach homoseksualnych: Nie muszą się z tym obnosić. I to mówi szef nowoczesnej partii?

  I tak dobrze, że nie wspomniał nic o tym, że wszystko ok. ale nie zgadza się na parady gejów ;) A na poważnie - nie wiem dlaczego wielu Polaków w rozmowach o prawach osób homoseksualnych zaczyna mówić o "paradach gejów" - choć póki co nie słyszę, żeby ktokolwiek się tego domagał. Podobnie jest z prawami kobiet. Organizacje feministyczne napominają o adekwatne traktowanie kobiet o konkretnych kwalifikacjach zawodowych, a przeciwnicy lub konformiści wyjeżdżają z problemem kobiet bez kwalifikacji. Dwa różne tematy, dwa różne problemy. Ważne, żeby zwracać na to uwagę bo inaczej pozwalamy na zamazywanie problemów i infantylizację bardzo poważnych spraw, ktroych skutki wbrew pozorom dotykają nas wszystkich - mężczyzn oraz osoby heteroseksualne ;) No i niestety to już druga odsłona pana Petru, która sprawia, że odbieram tej partii swoje poparcie. Nie ruszymy z miejsca bujając się kolejne 20 lat na linie spuszczonej nam przez biskupów ;) Poza tym - to banał - ale Polska potrzebuje odważnych polityków. Nieszablonowych. Ludzi, którym chce się coś osiągnąć i stworzyć jakąś nową jakość. To nie tylko nasz problem. Wygrają ci, którzy zrozumieją to pierwsi. Polacy nie popierają żadnego konserwatyzmu, a zwłaszcza zacofania przebierającego się w konserwatyzm. Potrzebujemy dobrych pomysłów i dobrych zmian ;) (nie tylko w hasłach wartych tyle co pasja do gry w kręgle pani Szydło ;)). ""
 • 2016-09-22 14:06 | m_malgorzata

  Prace nad projektem zakazującym ojcostwa po 50.

  Dlatego proponuję dyskusję włączającą mężczyzn w znacznie wyższym stopniu. W świetle tego co obecnie dzieje się w kwestii prawnej dotyczącej spraw obyczajowych oraz zdrowotnych uważam za zasadne, a nawet koniecznie rozpoczęcie prac nad projektem zakazującym ojcostwa po 50. Chodzi o jakość męskich wzorców podkreślanych przy każdej debacie o adopcj dzieci przez pary homoseksualne, ale przede wszystkim o jakość dzieciństwa i warunki do wzrostu i rozwoju oferowane przez starzejącego się mężczyznę. Biorąąc pod uwagę sredni wiek życia mężczyzn w Polsce - ok 71 lat - sprawa jest bardzo poważna. Ponadto wyższy wiek mężczyzn ma wpływ na wzrost ryzyka poronienia u kobiet co jest ściśle związane z zagadnieniami poruszanymi w ustawie o ochronie życia i wymaga podkreślenia znaczenia tego faktu. Skoro uważamy, że lepiej aby prokuratorzy zajmowali się życiem intymnym i zdrowiem Polaków, zamiast przestępcami i aferystami to bądźmy sprawedliwi i właczmy w to całe społeczeństwo z całą jego odpowiedzialnością za życie poczęte jak i narodzone.
 • 2016-09-23 13:19 | m_malgorzata

  Posłowie skierowali do komisji tylko projekt zakazujący aborcji. Czeka nas dalsze zaostrzanie prawa

  Cała moja młodość przeszła na bezsilności wobec głupoty polityków. Wraz z jej schyłkiem panowie przechodzą do kulminacji. Jestem wkurzona i bezsilna od dziecka ;) (poważnie). A przez te wszystkie lata musze wysłuchiwać od "tolerancyjnych" kolegów, że to nieprawda, że moja sytuacja społeczna jest gorsza jak ich. To tak jakby wmawiać komuś kto chodzi w za ciasnych butach, że wydziwa bo są ładne i dobre. Kobiet już chyba nic nie zaskoczy. Ale czując jak z wiekiem bynajmniej fala wściekłości we mnie nie maleje a wręcz przeciwnie - niebezpiecznie wzbiera to zaczynam się zastanawiac co czują inne kobiety. A wypowiedzi w stylu nowoczesnego pana Petru tylko dodają oliwy do ognia. A przecież on nie mówi nic oryginalnego - to iluminacja naszej świadomości społecznej.... Naprawdę nie wiem.... a obawiam się, że kobiety jak zawsze zachowają się "rozsądnie" i jak zawsze w historii zajmą się praktycznym aspektem życia zostawiając panom możliwość robienia dalszego bagna z życia, przekonane o tym, że "jakoś" sobie poradzą... Jak zawsze....
 • 2016-09-23 13:19 | m_malgorzata

  wkurzona od 27 lat...

  Cała moja młodość przeszła na bezsilności wobec głupoty polityków. Wraz z jej schyłkiem panowie przechodzą do kulminacji. Jestem wkurzona i bezsilna od dziecka ;) (poważnie). A przez te wszystkie lata musze wysłuchiwać od "tolerancyjnych" kolegów, że to nieprawda, że moja sytuacja społeczna jest gorsza jak ich. To tak jakby wmawiać komuś kto chodzi w za ciasnych butach, że wydziwa bo są ładne i dobre. Kobiet już chyba nic nie zaskoczy. Ale czując jak z wiekiem bynajmniej fala wściekłości we mnie nie maleje a wręcz przeciwnie - niebezpiecznie wzbiera to zaczynam się zastanawiac co czują inne kobiety. A wypowiedzi w stylu nowoczesnego pana Petru tylko dodają oliwy do ognia. A przecież on nie mówi nic oryginalnego - to iluminacja naszej świadomości społecznej.... Naprawdę nie wiem.... a obawiam się, że kobiety jak zawsze zachowają się "rozsądnie" i jak zawsze w historii zajmą się praktycznym aspektem życia zostawiając panom możliwość robienia dalszego bagna z życia, przekonane o tym, że "jakoś" sobie poradzą... Jak zawsze....
 • 2016-10-08 12:38 | m_malgorzata

  Kobiety lansują się w czerni i dały się zmanipulować? Nie, nie dlatego wyszły na ulice

  Trudno mi było pojąć już 7lat temu, że PO nie ma pojecia w jakim świecie żyje, kim są współczesne kobiety. To, że nawet nie próbowali nawet tego pojąć było tym bardziej dziwne, że w większości głosowały na nich kobiety. Historia pisana przez mężczyzn to historia wojen, które zresztą sami wywołują. To jak traktuje sie wpływ kobiet na bieg wydarzeń świadczy choćby wiedza Polaków o Curie Skłodowskiej oraz jej córkach. Takie stawianie spraw powoduje , ze kobietom trudniej jest sie aktywizować bo zapominamy historie do których można sie odwołać czy inspirować. Kobietom brakuje tez tupetu wobec mężczyzn, którzy tupetem dysponują i szafują w nadmiarze. Od jakiegoś czasu zwracam uwagę, także tu w Polityce, że w analizach tego co może stać się w przyszłości pomija się czynnik kobiet. A przecież pierwszy raz w historii ludzkości kobiety mają tak szeroką niezależność (proszę nie mylić tego z równością bo jak widać tu wciąż dużo brakuje :)) oraz potwierdzone w teorii i praktyk kompetencje, że to musi mieć wpływ na przyszłość. Tym bardziej, że widać iż kobiety nie tylko nie zamierzają oddać swojej wolności ale są też porządnie wkurzone bałaganem który robi kolejna banda infantylnych kiboli. Bo polska polityka opiera sie na kibolskich mechanizmach. A jeśli chodzi o obrońców życia to dziwię się, że jeszcze nie próbują kobietom zakazać używania detergentów - a przecież to wiele trucizn i kwasów (!) ;) Proponuję kobietom coming out - przestańmy ukrywać swoja siłę i dawać chłopakom fory! To nie prawda, że słabość jest kobiecością (!). Nasi konkurenci chcą, żebyśmy w takie rzeczy wierzyły. Zresztą wystarczy spojrzeć na prawdziwe życie co na co dzień robią kobiety, ilu osobom dają wsparcie, z czym niemal każdemu kojarzy sie matka, żona (jak te potrafią organizować, krzyczeć i ustawiać życie i całą resztę do pionu :)) itd. To jest rzeczywistość:)
 • 2016-10-08 12:38 | m_malgorzata

  atawisryczny strach

  Trudno mi było pojąć już 7lat temu, że PO nie ma pojecia w jakim świecie żyje, kim są współczesne kobiety. To, że nawet nie próbowali nawet tego pojąć było tym bardziej dziwne, że w większości głosowały na nich kobiety. Historia pisana przez mężczyzn to historia wojen, które zresztą sami wywołują. To jak traktuje sie wpływ kobiet na bieg wydarzeń świadczy choćby wiedza Polaków o Curie Skłodowskiej oraz jej córkach. Takie stawianie spraw powoduje , ze kobietom trudniej jest sie aktywizować bo zapominamy historie do których można sie odwołać czy inspirować. Kobietom brakuje tez tupetu wobec mężczyzn, którzy tupetem dysponują i szafują w nadmiarze. Od jakiegoś czasu zwracam uwagę, także tu w Polityce, że w analizach tego co może stać się w przyszłości pomija się czynnik kobiet. A przecież pierwszy raz w historii ludzkości kobiety mają tak szeroką niezależność (proszę nie mylić tego z równością bo jak widać tu wciąż dużo brakuje :)) oraz potwierdzone w teorii i praktyk kompetencje, że to musi mieć wpływ na przyszłość. Tym bardziej, że widać iż kobiety nie tylko nie zamierzają oddać swojej wolności ale są też porządnie wkurzone bałaganem który robi kolejna banda infantylnych kiboli. Bo polska polityka opiera sie na kibolskich mechanizmach. A jeśli chodzi o obrońców życia to dziwię się, że jeszcze nie próbują kobietom zakazać używania detergentów - a przecież to wiele trucizn i kwasów (!) ;) Proponuję kobietom coming out - przestańmy ukrywać swoja siłę i dawać chłopakom fory! To nie prawda, że słabość jest kobiecością (!). Nasi konkurenci chcą, żebyśmy w takie rzeczy wierzyły. Zresztą wystarczy spojrzeć na prawdziwe życie co na co dzień robią kobiety, ilu osobom dają wsparcie, z czym niemal każdemu kojarzy sie matka, żona (jak te potrafią organizować, krzyczeć i ustawiać życie i całą resztę do pionu :)) itd. To jest rzeczywistość:)
 • 2016-10-09 16:43 | m_malgorzata

  Polska armia

  .....jakby tego było mało ja np. nie mogę oprzeć się wrażeniu, że polska armia stopniowo w swoim "systemie" organizacyjnym zbliża się do standardów rosyjskich. Pytanie - dlaczego?
 • 2016-10-22 22:42 | m_malgorzata

  Re:Natalia Przybysz: „Miałam aborcję”. To przełomowe świadectwo, których wciąż w Polsce brakuje

  Odpowiedzialni rodzice podejmują wybór. Nie powołują się na "sumienie" swoje lub Polaków ale myślą odpowiedzialnie o rodzinie, którą założyli. Podziwiam Natalię Przybysz, że odważyła się dać świadectwo realnego życia. Zakazywanie aborcji to sytuacja,w której bierzemy na siebie moralną odpowiedzialność za innych. Jest to oczywiście niemożliwe, więc taka "moralność" jest u swoich podstaw fałszywa. Najwięcej dzieci rodzi się w krajach, gdzie aborcja jest legalna. Te kraje też najlepiej się rozwijają. Obserwując Polaków - każdy z nas musi się zgodzić - widać ogromny dysonans między deklaracjami (mówić uczymy się w kościele i w szkole - socjalizacja to skuteczny proces) a tym jak żyjemy. Dziwię się, że "obrońcy życia" nie apelują do rządzących o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, o zmniejszenie wydobycia węgla, o wprowadzenie systemów i programów zmniejszających ilość śmierci na drogach. To są sytuacje, które bezpośrednio zagrażają życiu wielu ludzi, w tym dzieci. A gazy cieplarniane i utrzymywanie wydobycia w kopalniach ma także bardzo negatywny wpływ na blstocysty. Warto sięgnąć do statystyk ze Śląska z lat 80-tych, kiedy to działały wszystkie kopalnie. Podziwiam panią Natalię - za odwagę i szczerość. I nie oburzajmy się - statystyki mówią o takiej ilości aborcji, że tych świadectw powinno być naprawdę dużo i powinny posłużyć nie "zabijaniu dzieci" ale uwolnieniu kobiet od wszechobecnej kurateli. Apelujmy też o włączenie w ten proces mężczyzn - sprawców ciąż(!). Notoryczne rozliczanie i obwinianie kobiet to nasz sport narodowy (także my kobiety robimy to innym kobietom), to anachronizm i hamulec rozwoju.
 • 2016-10-23 10:59 | m_malgorzata

  Re:Na Natalię Przybysz po jej wyznaniu o aborcji wylała się fala hejtu

  Ustawa antyaborcyjna odbiera kobietom wybór, który nam umożliwia natura a może bóg. Ustawa antyaborcyjna ograbia przede wszystkim matki z ich zasług i bohaterstwa. Bóg dał kobietom wolna wolę i to my dostałyśmy prawo rodzenia oraz możliwość decyzji(!). Tak też trzeba na to spojrzeć. Nauka kościoła to nie nauka! Przez wiele lat odrzucała odkrycie Kopernika! Pani Natalia wykazała się odwagą i jest odpowiedzialną matką. Nie weźmie też kolejnego 500+ , na które wszyscy sie składamy, a następne pokolenia mogą zapłacić tak jak my po Gierku(!). Jezus nigdzie nie powiedział, że trzeba kobiety karać i nie dawać im praw(!).
 • 2016-10-23 11:02 | m_malgorzata

  Re:Na Natalię Przybysz po jej wyznaniu o aborcji wylała się fala hejtu

  A nie żałujesz innym przypadkiem tego, że biorą 500+ ze swojej skarbonki? Tak mówi się o polskiej zawiści - drugiemu nie dam, sobie zaszkodzę. Szanujmy swoje wybory. Jest taka scena w filmie Django, kiedy uwolnieni niewolnicy nie chcą odejść na wolność. W takiej sytuacji są Polki katoliczki. Nienawiść do pani Natalii ma na imię STRACH. Strach przed byciem sobą i mówienie za siebie.
 • 2016-10-30 13:10 | m_malgorzata

  Re:W literaturze powraca nurt patriotyczno-bohaterski

  ....aż słychać brzęk łańcuchów ;) Dziwne, że tak bardzo nie lubią Halloween.
 • 2016-11-03 15:48 | m_malgorzata

  Re:Projekt „Za życiem” w Sejmie. Ale życie to więcej niż 4 tys. zł na uspokojenie sumienia

  A przecież upośledzone dzieci to nie jedyny problem związany z opieką nad niepełnosprawnymi w naszym kraju. Proszę sobie wyobrazić, że oprócz chorych dzieci, są jeszcze starzejący się i niedołężniejący rodzice. Nasze starzejące się społeczeństwo już zaczyna mieć problem z utrzymaniem emerytów. Obniżenie wieku emerytalnego jeszcze bardziej utrudnia sytuację. W ten sposób można zrujnować bogate państwo, a co z państwem, które jest w ruinie? Czy mężczyźni w wieku produkcyjnym (bo to oni mają zostać na rynku pracy w myśl tradycyjnego pojęcia rodziny i państwa przez nasz oświecony rząd) zdołają na to wszystko zapracować? Czy starczy im sił i czasu?
 • 2016-11-04 10:52 | m_malgorzata

  Po aferze z szamanką Koreańczycy żądają dymisji prezydent Park Geun-hye. Mogą się jednak nie doczekać

  Korzystanie z usług wróżbitów przez władców jest stare jak władza. A jak wiadomo władza dotychczas nie była domeną kobiet ;)
 • 2016-11-04 10:52 | m_malgorzata

  Wróżbici u władzy

  Korzystanie z usług wróżbitów przez władców jest stare jak władza. A jak wiadomo władza dotychczas nie była domeną kobiet ;)
 • 2016-11-25 12:08 | m_malgorzata

  Re:Antropolodzy mówią „nie” rasizmowi i mowie nienawiści. Tylko kto ich posłucha?

  Bardzo dobra inicjatywa. Dotychczas można było myśleć, że mamy wielki kryzys postaw wśród humanistów.
 • 2017-02-23 11:57 | m_malgorzata

  :Kaczyński: „Jesteśmy panami, ludzkimi panami”. Prezes PiS po raz kolejny sortuje Polaków

  Jestem w opozycji, ale nie uważam Grzegorza Schetyny za swojego lidera.
 • 2017-02-27 00:05 | m_malgorzata

  A może już czas bliżej się przyjrzeć przekazom Biblii i ich źródłom?

  Księga Rodzaju stygmatyzuje wszystkie kobiety jako winowajczynie "grzechu pierworodnego" (dlatego w Polsce chrzci się dzieci, aby zmazać grzech "poczęcia" dokonany przez matki - jak trzeba być pokręconym, żeby coś takiego wymyślić?). Ludzie wierzący w coś niezaobserwowanego w naturze - jak wyjęcie żebra z człowieka i stworzenie z niego drugiego człowieka - są jednocześnie zaciekłymi wrogami ingerencji genetycznych, in vitro i kuracji wykorzystujących komórki macierzyste. A sen z Jezusem przy stole wypełnionym upolowanym jadłem brzmi tak niewiarygodnie i nie pasuje do jego portretu psychologicznego.... Że istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że wiele z tych przypowieści albo powstało albo zostało tak zmienionych jak polskie prawo w zależności od osobistych potrzeb pana posła lub ministra. Zacznijmy poważnie rozmawiać o zasadności odwoływania się do pisma świętego w takiej formie jaką znamy bez odpowiedniego przygotowania kulturoznawczego i historycznego.
 • 2017-03-04 17:59 | m_malgorzata

  Parada zabawnych nonsensów, ale z ponurym finałem

  Tak, tak tak, największy mozg ma wieloryb więc to on powinien zarabiać najwięcej, a ludzie żyjący w czystości wszyscy są winni grzechu aborcji.
 • 2017-03-04 17:59 | m_malgorzata

  aborcja i wieloryb

  Tak, tak tak, największy mozg ma wieloryb więc to on powinien zarabiać najwięcej, a ludzie żyjący w czystości wszyscy są winni grzechu aborcji.
 • 2017-04-04 11:57 | m_malgorzata

  Historia ze Świebodzina zmusza, żeby zapytać: dlaczego lekarze nie słuchają kobiet?

  Niestety, żyjemy w kulturze w której kobiety traktuje się inaczej niż mężczyzn - szanuje się je od święta, werbalnie, ale w życiu zupełnie nieświadomie cały czas je lekceważymy. Robimy to wszyscy - kobiety i mężczyźni. Zastanawiałam się kiedyś dlaczego tak bardzo irytuje mnie to, że muszę zawsze przynajmniej raz powtarzać to co mówię do mojego partnera. Gdy on coś ode mnie chce od razu nastawiam się na odbiór. Gdy ja mówię on reaguje po tym jak skończę i prosi, żebym powtorzyła. Po kilkunastu latach jest to naprawdę męczące i może zniszczyć najlepszą relację. A przecież to tylko czubek "góry lodowej"... Zaczęłam rozumieć dlaczego kobiety z reguły są bardziej poirytowane, dlaczegio "ględzą", "dziargoczą", "zawracają gitarę".... Jeśli mamy takie zdanie na temat ktorejś z pań, to możemy być pewni, że okazaliśmy jej lekceważenie. A to niestety ma nie tylko znaczenie dla atmosfery relacji ale też poważne skutki dla zdrowia, a czasami życia. Jak często kobieta słyszy u lekarza, że ból ktory zgłasza wynika "z takiej jej urody"? A to przecież znowu tylko "czubek góry lodowej".....
 • 2017-04-04 11:57 | m_malgorzata

  Nie słuchamy kobiet w ogóle - na co dzień -- wszyscy, także kobiety

  Niestety, żyjemy w kulturze w której kobiety traktuje się inaczej niż mężczyzn - szanuje się je od święta, werbalnie, ale w życiu zupełnie nieświadomie cały czas je lekceważymy. Robimy to wszyscy - kobiety i mężczyźni. Zastanawiałam się kiedyś dlaczego tak bardzo irytuje mnie to, że muszę zawsze przynajmniej raz powtarzać to co mówię do mojego partnera. Gdy on coś ode mnie chce od razu nastawiam się na odbiór. Gdy ja mówię on reaguje po tym jak skończę i prosi, żebym powtorzyła. Po kilkunastu latach jest to naprawdę męczące i może zniszczyć najlepszą relację. A przecież to tylko czubek "góry lodowej"... Zaczęłam rozumieć dlaczego kobiety z reguły są bardziej poirytowane, dlaczegio "ględzą", "dziargoczą", "zawracają gitarę".... Jeśli mamy takie zdanie na temat ktorejś z pań, to możemy być pewni, że okazaliśmy jej lekceważenie. A to niestety ma nie tylko znaczenie dla atmosfery relacji ale też poważne skutki dla zdrowia, a czasami życia. Jak często kobieta słyszy u lekarza, że ból ktory zgłasza wynika "z takiej jej urody"? A to przecież znowu tylko "czubek góry lodowej".....
 • 2017-06-25 22:06 | m_malgorzata

  Re:Kobieta bez miesiączki jest „luksusowa”? Tak, bo ma kontrolę nad swoją rozrodczością

  Burza wokół tej wypowiedzi najlepiej obrazuje poziom edukacji seksualnej Polaków. Ale nie tylko także społecznej wynikającej z idiotycznego uczenia historii ludzkości z perspektywy albo "pisma świętego" albo wojen oraz przekazów propagandowych rządzących w danym okresie. Ostatnie 150 lat to przyspieszający proces zmian cywilizacyjnych, które najlepiej uwidaczniają się w zmianach dotyczących pozycji oraz samooceny kobiet. Co ciekawe, akurat ten aspekt rozwoju cywilizacji jest konsekwentnie ignorowany, choć zmiany dotyczące kobiet zawsze miały charakter ewolucyjny i globalny. Z perspektywy krótkiego ludzkiego życia jest to może słabo widoczne, ale gdy uświadomimy sobie jak bardzo różni się życie kobiety XXI i tej z XIX mamy szansę na dostrzeżenie czegoś o znacznie większym znaczeniu dla losów ludzkości jak loty na Marsa. Najważniejsze jednak jest to, że te procesy są logiczne i naturalne i stanowią warunek dalszego rozwoju ludzkości. Istnieją prawdopodobne teorie, że człowiek nie byłby gatunkiem dwunożnym - co dało nam oczywistą przewagę nad innymi gatunkami - gdyby kobiety nie zgodziły się kiedyś na rodzenie potomstwa w sposób bardzo trudny i bolesny wynikający z zasadniczych i nienaturalnych zmian w budowie miednicy. I pomyśleć, że my dziś oburzamy się na nowoczesną antykoncepcję. Na szczęście świat idzie do przodu, a potężnym motorem rozwoju są zmiany, które w swoje życie wprowadza płeć "słabsza" ;). Bo nie oszukujmy się - dopóki nie zgodzimy się na rozmnażanie pozaustrojowe, do póty to od kobiet będzie zależała liczebność i kondycja ludzkości :). Szowinizm od zawsze brał się z zazdrości, a prawdopodobnie wybitnie szowinistyczną kulturą na przestrzeni wieków jest właśnie nasza - judeochrześcijańska, która począwszy od historii z żebrem Adama próbuje przekreślić i wyprzeć znaczenie kobiet jako tych, których wysiłek daje życie.
 • 2017-07-01 10:26 | m_malgorzata

  Re:Patriotyczne protesty przyciągają niezrównoważonych psychicznie

  Przy takiej okazji nie wypada nie przypomnieć, że Młodzież Wszechpolską w 89roku współtworzył - coraz bardziej lubiany przez liberalne(?) media oraz liberalnych (?) polityków - Roman Giertych.
 • 2017-07-28 19:27 | m_malgorzata

  Pielęgnowanie atawizmów

  Z jakiegoś powodu - prawdopodobnie przewaga siły fizycznej i łatwość osiągnięcia tej przewagi przez mężczyzn - spowodował, że leniwe solidarnościowe pokolenie mężczyzn samo chętnie przyczyniło się do pielegnowania atawizmów jako zalet(!) męskości. Chłopcom pobłaża się w kwestiach zachowania, traktowania innych ludzi, wmawia, że przedmiotowe poejście do kobiet i gejów jest po męsku właściwe, tak jak gapienie się na innych i prymiwtywne reakcje na widok kawałka nagiego ciała. Tam, gdzie dziewczynki się karci i gdzie zwraca się uwagę, chłopcom się nie tylko pobłaża ale wręcz okazuje akceptację. To może wyjaśniać dlaczego związki między kobietami i mężczyznami są tak często źródłęm frustracji i rozczarowania. Może się okazać, że to dopiero ten tępy patriarchat wychoduje pokolenie homofobicznych homoseksualistów ;)
 • 2017-07-29 17:45 | m_malgorzata

  Re:Czego nas uczy żona prezydenta Francji?

  Nikt nie słucha seksuologów, którzy twierdzą, żekobiety powinny mieć ok 10 lat młodszych partenrów, bo taka różnica gwarantuje najlepsze dopasowanie seksualne :) Przypopmnę też - kobiety w Polsce żyją ok. 10 lat dłużej niż mężczyźni.
 • 2017-08-01 21:39 | m_malgorzata

  Kościół powinien mieszać się do polityki czy nie? Trzeba się na coś zdecydować

  Kościół i demokracja to jak myślistwo i wegetarianizm.
 • 2017-08-01 21:39 | m_malgorzata

  Kościół i demokracja?

  Kościół i demokracja to jak myślistwo i wegetarianizm.
 • 2017-08-05 17:27 | m_malgorzata

  Tydzień w polityce

  No cóż - należę do osób, które nie dadzą się szantażować etykietą "symetria/symetryści". Szukanie etykiet, to tylko próba oczyszczenia się z win, która do niczego nie prowadzi. Wielu obywateli po prostu nie chce kolejny raz wprowadzać do rządu ludzi, którzy boleśnie rozczarowali kpiąc i lekceważąc swoich wyborców. PO miało być partią obywatelską, nie ulegającą klerowi, wprowadzającą nowoczesny system wartości, realizującą postanowienia konstytucji (czy brak dostępu do opieki zdrowotnej miliona obywateli deklarujących PIT, czy też bezrefleksyjne niżesze wycenianie pracy kobiet to postawa wierna konstytucji?), przebąkująca o parytetach i szacunku... A przypomnę, że kiedy PO wygrywało ich większościowy elektorat stanowiły kobiety - a kobiety w Polsce na dzień dzisiejszy są lepiej wykształcone od mężczyzn, posiadają szerokie kwalifikacje, dostęp do wiedzy i technologii oraz same uczestniczą w ich tworzeniu i rozwoju. Więc już samo sprowadzanie kwestii równości do rangi "bzdur/pierdół" to zwykła głupota i niezrozumienie sytuacji. To co zaczęło być widoczne już w drugim roku rządów (gdy PO odrzuciło z debaty sejmowej własny projekt ustawy o związkach partnerskich), dogłębnie zabolało w 7 i 8 roku ich rządów. A pierdoły wygadywane przed wyborami przez Bronisława Komorowskiego przekroczyły tak dalece tolerancję na wysłuchiwanie bredni, że w jeden przedwyborczy wieczór udzielając wywiadu telewizji przewalił całą swoją przewagę. Więc zamiast wymyślać nowe epitety na obywateli zacznijmy otwarcie nazywać tzw. opozycję oportunistami, leniami i szowinistami, a tym samym dajmy im szansę zrozumieć powody porażki oraz naszej szczerej niechęci.
 • 2017-08-05 17:27 | m_malgorzata

  Symetria to tylko słowo.

  No cóż - należę do osób, które nie dadzą się szantażować etykietą "symetria/symetryści". Szukanie etykiet, to tylko próba oczyszczenia się z win, która do niczego nie prowadzi. Wielu obywateli po prostu nie chce kolejny raz wprowadzać do rządu ludzi, którzy boleśnie rozczarowali kpiąc i lekceważąc swoich wyborców. PO miało być partią obywatelską, nie ulegającą klerowi, wprowadzającą nowoczesny system wartości, realizującą postanowienia konstytucji (czy brak dostępu do opieki zdrowotnej miliona obywateli deklarujących PIT, czy też bezrefleksyjne niżesze wycenianie pracy kobiet to postawa wierna konstytucji?), przebąkująca o parytetach i szacunku... A przypomnę, że kiedy PO wygrywało ich większościowy elektorat stanowiły kobiety - a kobiety w Polsce na dzień dzisiejszy są lepiej wykształcone od mężczyzn, posiadają szerokie kwalifikacje, dostęp do wiedzy i technologii oraz same uczestniczą w ich tworzeniu i rozwoju. Więc już samo sprowadzanie kwestii równości do rangi "bzdur/pierdół" to zwykła głupota i niezrozumienie sytuacji. To co zaczęło być widoczne już w drugim roku rządów (gdy PO odrzuciło z debaty sejmowej własny projekt ustawy o związkach partnerskich), dogłębnie zabolało w 7 i 8 roku ich rządów. A pierdoły wygadywane przed wyborami przez Bronisława Komorowskiego przekroczyły tak dalece tolerancję na wysłuchiwanie bredni, że w jeden przedwyborczy wieczór udzielając wywiadu telewizji przewalił całą swoją przewagę. Więc zamiast wymyślać nowe epitety na obywateli zacznijmy otwarcie nazywać tzw. opozycję oportunistami, leniami i szowinistami, a tym samym dajmy im szansę zrozumieć powody porażki oraz naszej szczerej niechęci.
 • 2017-08-08 16:55 | m_malgorzata

  Re:Czemu mają służyć rewelacje Saakaszwilego wygłoszone w Polsce o katastrofie smoleńskiej?

  No cóż, fobie podlewane sosem pochlebstw to od wieków skuteczna metoda osiągania nawet dalekosiężnych celów
 • 2017-08-26 11:55 | m_malgorzata

  Re:PiS umacnia się w sondażach. Wskazujemy możliwe przyczyny

  W pełni zgadzam się z tą analizą. Może się to nie podobać, ale liczą się fakty. Lekceważenie przez PO własnego elektoratu prez cały okres rządów (ludzi propaństwowych marzących o państwie równościowym i wolnym światopoglądowo) doprowadziło do odpływu poparcia. Zero analizy przyczyn poparcia dla Ruchu Palikota w 2011 r , kiedy to wielu wyborców RP traktowało swój głos jako wskazówkę dla rządu, który zjadł zbyt wiele wystawnych kolacji z biskupami, a za mało słuchał obywateli - do dzisiaj echa tego słychać w wypowiedziach polityków PO - głónie Nąłęcza i Komorowskiego. No i oczywiście aroganckie i egotyczne przedwyborcze wystąpienie pana Komorowskiego ujawniły PO jako ugrupowanie niezdolne do jakiejkolwiek sprawczości i zupełnie nie rozumiejące w jakim świecie żyje. Obecnie jest jeszcze gorzej, gdyż usilne kreowanie takich ludzi jak Komorowski, nawet Wałęsa, (nacjonalistyczny) Giertych, (skompromitowany) Marcinkiewicz, trend na prokościelne rozmemłanie światopoglądowe potwierdzają słowa Kaczyńskiego o próbie odtworzenia jakiegoś dawnego "układu". Nie ma w tym cienia chęci rzeczywistego i konstruktywnego działania na rzecz państwa i obywateli. Media takie jak (w szczególności) Agora, ale też TVN i czasami POLITYKA wspierają ten kierunek co jak widać pogarsza sytuację. PiS jaki jest każdy widzi. Ale nie kłamie i nie udaje, że jest nowoczesny, równościowy i neutralny światopoglądowo. Wygrał tylko dlatego, że PO okazało się partią głęboko zakłamaną i głupią. Do dzisiaj jej przedstawicie wyciągają kretyńskie, powierzchowne wnioski, że PiS wygrał z powodu swojego "katolicyzmu". Proszę posłuchać przedstawicieli środowisk LGBT, którzy także głosowali na tę partię. A przypominam, że tak jak kobiety kiedyś stanowiły elektorat większościowy wygrywającego wybory PO, tak środowisko LGBT szacuje się na jakieś 2 mln obywateli. Dla porónania liczba duchownych katolickich to jakieś 30 tys. osób. Kogo stać na takie ignorowanie ewentualnego elektoratu?
 • 2017-08-28 12:21 | m_malgorzata

  Kompromis aborcyjny 93

  Trzeba było o tym myleć w 93 kiedy "demokraci"i "wolnościowcy" wprowadzali "kompromis" aborcyjny. Jeszcze 2 lata temu - kolega - demokrta, punk w młodości itd.itd. powiedział mi wprost "gdyby aborcja była legalna, to ciągle chodziłybyście się skrobać" (!). bez cienia zażenowania, obawy, że przekracza granice, że dysponuje zerową wyobraźnią (przecież dentysta też jest legalny np...),że wychodzi na głupca i chama. A dlaczego? Bo zbrodnia na dzieciach już się dokonała. Dziś pierwsze pokolenie tych dzieci ma 40 lat i totalnie poprzewracane priorytety, a za etykę i sumienie uważa swoje indywidualne "chceijstwo".
 • 2017-09-01 22:04 | m_malgorzata

  Re:Schetyna drugi na liście polityków, którym nie ufają Polacy. To rachunek za dwie kadencje rządów PO

  W moim przypadku jest to autentyczna niechęć do polityków PO, rzeczywiście wzmocniona dobrą zmianą. Po 1 dlatego, że (to truizm ale...) tępy konserwatyzm a raczej oportunizm i chłopackie samozadowolenie przygotowały doskonały grunt pod to religijno-ideologiczne oszołomstwo. Po 2 dlatego, że sposób w jaki PO walczy o demokrację obnaża spójność poglądów z PiS-em (szczególnie w kwestiach światopoglądowych)oraz kompromituje ich jako tych, którzy "obalali komunizm"(oni naprawdę wierzyli, ze te ich "artystyczne happeningi" w stylu "kto nie skacze...." były podstawą przewrotu w Europie z pominięciem milionów strajkujących obywateli?). A 8 lat lekceważenia zmian jakie zaszły w społeczeństwie, ignorowania zapału ciężko pracujących Polaków.... Nie, no naprawdę zrzucanie winy na PiS albo kreowanie jakichś szkodliwych "symetrystów" nie pomoże. PO naprawdę przekroczyła czerwoną linię, zawiodła nadzieje pracowitych i gotowych na zmiany obywateli. A jeszcze te brednie wygadywane dzień przed wyborami przez Komorowskiego, w szczególności o związkach partnerskich i roli kościoła... Nie, no proszę przestańmy się oszukiwać - te sondaże to efekt tego czarowania samych siebie i wypierania prawdy. Czas najwyższy zrozumieć, że czasy panów w garniturach już się skończyły, że czas aby włączyć społeczeństwo i przestać prostacko wiązać lewicowość z komuną.
 • 2017-09-04 13:15 | m_malgorzata

  Dlaczego Instagram jest bardziej szkodliwy niż Facebook?

  Tak samo niebezpieczna jak holenderskie malarstwo. Tyle, że dużo tańsza i egalitarna ;)
 • 2017-09-04 13:15 | m_malgorzata

  ?

  Tak samo niebezpieczna jak holenderskie malarstwo. Tyle, że dużo tańsza i egalitarna ;)
 • 2017-09-21 23:41 | m_malgorzata

  Re:W Belwederze o polskim teatrze: ma być narodowo, po chrześcijańsku. I seksi

  Zgadza się, brak ideologii i stawianie na jednostkę to zagłada cywilizacji "białego mężczyzny", i jest prostą konsekwencją horrorów, do których owa cywilizacja doprowadziła i któe osiągnęły apogeum w XX wieku.
 • 2017-10-12 10:21 | m_malgorzata

  Re:Piątoklasiści uczą się o Kolumbie inaczej niż piątoklasistki. Seksizm ma się dobrze

  Oczywiście, że seksizm to problem społeczny, głęboki, znacznie starszy jak PiS ale mocno pogłębiony i wsparty po 89 roku przez chłopców z solidarności i kościół. Tak samo jak czarne protesty, czy postulaty feministek dotyczą spaw o znacznie szerszym i poważniejszym kontekście jak PiS. A poza tym.... Wystarczy posłuchać polityków innych partii, publicystów mianujących się prodemokratycznymi i liberalnymi.... Polacy od 89 roku tworzą demokrację dla mężczyzn opartą o wyidealizowane historie o mężczyznach, wykluczającą kobiety nie tylko z debaty ale sprowadzającą całą płciową problematykę do prokreacji i aborcji. Nowa Polska zaczęła się od zsunięcia kobiet w dół w hierarchii społecznej. Panowie wykoncypowali być może, że jak zakażą aborcji kobiety zmienią się w przedwojenne wieśniaczki i gospodynie, zejdą z zawężającego się rynku pracy i zajmą dziećmi. Polikwidowano więc żłobki, przedszkola oraz szkoły zawodowe. Dziewczyny zamiast poddać się tej prostackiej logice, tym bardziej uczepiły sie edukacji i przestały rodzić dzieci ( analiza tego trendu jest ciekawa bo o ile liczba urodzeń spada to w roku 93/94 następuje spadek skokowy). Prostackie traktowanie kobiet przez wolnościowców odbija sie na całym społeczeństwie i ma o tyle związek z PiS, że wzmacnia takie partie i jest wodą na młyn ich rządów.""
 • 2017-10-13 01:16 | m_malgorzata

  Re:Po co kobiecie menopauza? Odpowiedzi dostarczają… orki

  @ludens1
 • 2017-10-13 01:25 | m_malgorzata

  Re:Po co kobiecie menopauza? Odpowiedzi dostarczają… orki

  @Ludens1 Idąc Twoim tokiem myślenia musimy zadać sobie pytanie co nie tak jest z genami mężczyzn, a w szczególności Polaków, skoro przeciętnie umierają 10 lat szybciej od kobiet z pewnym potencjałem (jeśli potencja jeszcze pozwala) rozrodczym. Czy to jest przykład regulacji o której wspomniałeś? No i jeszcze ważna rzecz - nie przeceniałabym roli jajników w całym procesie ukształtowania człowieka. Wiem, w Polsce wielu mężczyzn myli ojcostwo ze "strzelaniem goli" dlatego zdarza się, że zostają dumnymi ojcami w wieku starczym.... Odpowiedzialni mężczyźni sami rezygnują w odpowiednim czasie.... Więc może faktycznie menopauza jest wynikiem cywilizacji i kultury? Zgadzam się z Tobą w tym, że uproszczenia zarówno zachowań orek jak i ludzi do niczego mądrego nie prowadzą:)
 • 2017-10-31 19:31 | m_malgorzata

  Robin Wright i jej walka o sprawiedliwą gażę

  Życie jest skompliowane. Te wszystkie "afery" pokazują że kończy się kultura dominacji białego mężczyzny jako odrębnego gatunku. Przy okazji tej konkretnej sprawy, od razu przypomina mi się Robin Wright, która musiała odbyć ciężką batalię, aby dostać gażę równą gaży Kevina. Dopiero zestawienie tych faktów ze sobą daje nam obraz problemu.
 • 2017-11-07 11:33 | m_malgorzata

  Re:Pisarz Janusz Rudnicki obraził kobiety. „Naszym” wolno?

  Oj, tak mamy problem z uniwersalnym podejściem do wszelkich wartości. Stąd niekonsekwentna postawa pani Szczuki na przykład (to nie jedyny taki przypadek). Chłlopcy z solidarności próbowali budować demokrację tylko da siebie lekceważąc słabsze grupy i ogardzając tymi, ktorych nie lubiąinie roumieją. Tak stworzyli sytsem edukacji i pielęgnowali aby nie wkradła się do nas żadna tolerancja, czy inna aberracja od ich ichności. Brak uniwerslneg podejścia do wartości (chrześcijaństwa, demokracji, feminizmu, egalitaryzmu itd, itd...) odbija się zatem coraz cięższą czkawką wszystkim. Problem w tym, że wciąż nie są w stanie zroumieć swojego błędu i w konnsekwencji wyciągnąć niezbędnych wniosków. Obawiam się więc, że będziemy kolejnym krajem, który udowodni, że państwo i gospodarka nie potrzebują ani wolności ani demokracji. Brawo my!
 • 2017-12-14 08:51 | m_malgorzata

  Re:Morawiecki zaprasza do wielkiej polskiej rodziny. Dziękuję, postoję

  No cóż, jesteśmy na ostatniej prostej w stworzeniu nowej Rzeczpospolitej Katolickiej. Aby to zrealizować potrzebujemy już tylko nowej "niekomunistycznej" konstytucji. Pewne na pozór absurdalne hasła, odwołania i pomysły prowadzą nas do uwzględnienia kluczowej do zachowania polskości ;) roli Kościoła Katolickiego. Politycy mówią to głośno i wyraźnie, publicyści i opozycja to ignorują i bagatelizują. Warto przypomnieć sobie przedwojenną pozycję kościoła i wyjątkowy w skali świata konkordat z 1925 roku. Wtedy będziemy rozumieć po co nam byla religia w szkole, krzyże w urzędach, ustawa o ziemi ( pozwalająca zabezpieczyć majątek uzyskany dzieki komisji majątkowej), zmiany w edukacji, wolne niedziele, ograniczenia sprzedaży alkoholi.... Drobiazgi? Warto tez sobie przypomnieć, że ani koronacja NPM przez Jana Kazimierza, ani czynny udział biskupów w ustroju II RP nie uchroniły Polski przed najgorszymi dramatami. To co mówi pan Morawiecki wyraźnie opisuje podobny kierunek. Ale interpretowanie tego w ten sposób brzmi równie niepoważnie jak słowa o rechrystianizacji i wygląda tak pociesznie jak klęczący przed księżmi prezydent. Przeciwnie jak czekające nas skutki.... Acha, warto zauważyć, że cichutko minęła nam okrągła rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, który był tak wielkim Polakiem jak wielkim przeciwnikiem wpływu kościoła na system państwowy. Prezydent lubujący się w rocznicach i patriotycznych bohaterach tego dnia pojechał na jakieś zgoła inne uroczystości na polską prowincję.....
 • 2017-12-16 08:27 | m_malgorzata

  Re:Czy piżamę należy prać codziennie?

  Serio? Ludzie chodzą spać nieumyci? A piżamy piorą co 2,3 tygodnie? Nie chce mi się wierzyć (!). Takie podejscie zabija nie tylko życie erotyczne ;)
 • 2018-01-06 21:59 | m_malgorzata

  Re:Panie premierze, skąd te dane o przemocy w nieformalnych związkach?

  Małżeństwo jest także pretekstem do wypłacania kobietom niższych świadczeń. Bo wiadomo - mąż utrzymuje rodzinę. Domagajmy się wreszcie ustawy o związkach partnerskich bez względu na płeć. Pozwólmy ludziom legalizować związki ale w sposób dostosowany do nowczesnego świata oraz uwzglkędniający i szanujący samodzielność kobiet, a co dalej idzie wszystkich partnerów(!).
 • 2018-01-16 21:37 | m_malgorzata

  Re:List otwarty opozycji ulicznej do PO i Nowoczesnej

  29 lat tzw. wolenj i demokratycznej Polski, a parlamentarzystom (obozu wolnej i demokratycznej Polski ;) ) trzeba tłumaczyć na czym polega demokracja? Nareszcie coraz wyraźniej widać, że system który stworzono w III RP jest tylko klerykalną atrapą demokracji, a tzw. reprezentanci obywateli to zastraszeni pseudochrześcijańskim zabobonem imbecyle. Tchórzostwo i oportunizm to cechy charakteryzujące dotychczas rządzących polityków. Takie są fakty. I kogo oni się boją? Księdza?
 • 2018-01-20 23:14 | m_malgorzata

  Dlaczego dziewczynki ubiera się na różowo, a chłopców na niebiesko?

  Słyszałam, że kolory różowy i niebieski wywodziły się z purytańskiej ewangelickiej symboliki u naszych zachodnich sąsiadów. Kolor błękitny symbolizował to co duchowe, wzniosłe i nieśmiertelne. Różowy natomiast wiązał się z kolorem ciała, czyli tym co cielesne, przemijające i śmiertelne. Miało to odbicie w podejściu do płci w tamtych społecznościach.
 • 2018-01-20 23:14 | m_malgorzata

  Religia

  Słyszałam, że kolory różowy i niebieski wywodziły się z purytańskiej ewangelickiej symboliki u naszych zachodnich sąsiadów. Kolor błękitny symbolizował to co duchowe, wzniosłe i nieśmiertelne. Różowy natomiast wiązał się z kolorem ciała, czyli tym co cielesne, przemijające i śmiertelne. Miało to odbicie w podejściu do płci w tamtych społecznościach.
 • 2018-01-22 22:05 | m_malgorzata

  Przemoc wpisana w klauzulę sumienia

 • 2018-01-22 22:05 | m_malgorzata

  Tchórzostwo

  Jeżeli dopuszczamy działania zawodowe oparte o kaluzulę sumienia to nie wiem po co nam cały ten złożony system państwowy oparty na systemie prawnym? Po co nam system edfukcji, profesjonalizm, odpowiedzialnośc zawodowa? Klauzula sumienia to mydlądy oczy eufemizm na zrzucanie z siebie odpowiedzialności. Usankcjonowane tchórzostwo i oportunizm.
 • 2018-02-17 20:52 | m_malgorzata

  Re:Światowy Dzień Kota to poważna sprawa. Koty trzeba wreszcie docenić

  Oj trzeba! I myślę, że nasze przywiązanie i zachwyt może mieć głębsze znaczenie. Nie zapominajmy, że w dawnych czasach ich rola jako strażników spichlerzy była naprawdę nieoceniona i miała ogromne znaczenie dla przetrwania ludzi :).
 • 2018-02-26 15:46 | m_malgorzata

  Re:Pierwsze podejście do związków partnerskich w tej kadencji. Polacy są na to gotowi, Sejm nie

  Pamiętajmy, że pary heteroseksualne także czekają na ustawę o związkach partnerskich! Małżenstwo stworzono w czasach, gdy kobiety nie miały praw obywatelskich i dziś dla wielu z nas jest to opcja zupełnie mijająca się z rolami społecznymi i rzeczywistymi wyzwaniami. Wiele kobiet nie chce być pod czyjąś kuratelą, a obecny ksztalt legalizacj związków wciąż kultywuje wiele z tej tradycji.""
 • 2018-02-26 15:55 | m_malgorzata

  Re:Pierwsze podejście do związków partnerskich w tej kadencji. Polacy są na to gotowi, Sejm nie

  Drogi @azur, skoro masz żonę to nawet jeżeli traktiujesz ją po partnersku to jej status społeczny jednak jest stausem żony a nie partnerki. Ja od kilkunastu lat jestemm w ziwązku heteroseksualnym - partnerskim, ale nie formalnym. Bardzo nie chcę byc żoną, gdyż nie odpowiada mi status, który gwarantuje ta forma współżycia z mężczyzną i nie podoba mi się to, że pod pretekstem odpowiedzialności mężowskiej kobietom odbiera się prawo do wyrównanych zarobków oraz zaplecza socjalnego. Nie podoba mi się też to, że w razie rozstania trzeba przechodzić długi rozwód, a wiele zobowiązań zawartych w polskim prawie ciągnie się do końca życia. Jak np. obowiązek alimentacjny w razie trudnej sytuacji. Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeśli komus odpowiada małżeństwo i nie rozumie potrzeby wprowadzenia do prawa związków partnerskich to niepotrzebnie bierze udział w takiej dyskusji. Przecież instytucja małżenstwa nie jest zagrożona, tylko z tego powodu, że część z nas ma więcej zaufania do siebie i więcej szacunku do wzajemnej niezalezności, prawda?
 • 2018-03-12 22:27 | m_malgorzata

  Polska potrzebuje ustawy o związkach partnerskich.

  Polska potrzebuje ustawy o związkach partnerskich. Bez tego nie ma owy o równości. Małżeństwo powstało w czasach, gdy kobiety nie miały praw obywatelskich i do dzisiaj kultywuje tradycje męskiej kurateli nad kobietą. Najlepiej to widać w uzasadnianiu problemów z zatrudnianiem kobiet (bo wychowanie dzieci nie jest w patryjarchacie uznane za pracę na rzecz całego społeczeństwa) oraz gorszym wynagradzaniu pracy kobiet.
 • 2018-03-18 20:38 | m_malgorzata

  Re:RAPORT: Prześwietlamy majątek Kościoła

  A teraz, żeby to wyprać dostali ustawę o ziemi rolnej od PiS.... Ta uległość polityków może świadczyć o tym, że kościół pierze dla nich potężne partyjne pieniądze. Choć patrząc na naszych polityków można też uznać, że są wyjątkowymi imbecylami i frajerami.... Naszym kosztem. Acha, to może coś o obronie wolności i demokracji? ;)
 • 2018-03-20 00:43 | m_malgorzata

  Re:Uganda: nagie kobiety bronią ziemi

  To proszę zacząć pisać o innych kobiecych protestach. Choćby dzień kobiet w katolickiej Ameryce Południowej dostarcza wielu tematów. Samo Montevideo w 3-milionowym Urugwaju potrafi zmobilizowac 300 tys. demonstrantów. W Hiszpanii w tym roku w sumie wyszło 8 marca na ulice 5 milionów ludzi. A my izolujemy Polki od informacji ze strachu, że przestaną za darmo prać gacie i podcierac tyłki oraz brody swoim "bohaterom"? A jeszcze są aktywne feministki w świecie Islamu, w Iranie wspierane przez ojców i braci, kobiety w Azji Pacyficznej. Gdzie jesteście drodzy dziennikarze? Nigdy nie skojarzyliście, że może z powodu "buntujących" się Amerykanek wybrano na papieża łagodnego i lewackiego Franciszka? Nasz polonocentryzm to egoztyzm skazujący nas na migotanie na marginesie świata. Zwalanie na zaborców, na Rosjan, na Niemców to żałosne odsuwanie prawdy od siebie.
 • 2018-03-31 14:54 | m_malgorzata

  Bezdzietna

  W tym kontekście zaskakująca jest dla mnie beztroska starszych panów dumnych ze spłodzenia dziecka w wieku np. około 70 lat. Lubimy mówić o "powinnościach" kobiet, a zupełnie zwalniamy z odpowiedzialności mężczyzn. Dużo rozmawiamy o prawie do aborcji, ostatnio w związku z przypadkami "uszkodzonych" płodów, a w ogóle nie wiążemy tego faktu z wiekiem płodzących mężczyzn, nie mówiąc już o powinnościach wychowawczych i dyskusyjnych możliwościach w tym zakresie w przypadku panów w wieku zaawansowanych emerytów. Co ważniejsze, w rozwiniętym świecie mężczyźni w pewnym wieku, świadomi swoich potrzeb seksualnych oraz odpowiedzialności, poddają się wazektomii. W Polsce ta procedura wciąż jest mało popularna, często nieznana i nie do końca jednoznaczna w świetle prawa.
 • 2018-04-05 17:26 | m_malgorzata

  Re:Kaczyński schował pazurki Szydło i pokazał swoje

  Kolejny transfer pieniędzy do kościelnej organizacji ;).
 • 2018-04-12 11:42 | m_malgorzata

  Re:Kobiety wciąż zarabiają mniej. Jak zasypać „gender pay gap”?

  Bezdyskusyjnie uznano, że rodzenie i wychowywanie kobiet jest biologiczna koniecznością więc nie trzeba za nie płacić. Nie rozumiem zatem dlaczego płacimy za jedzenie?
 • 2018-05-04 08:04 | m_malgorzata

  KK dąży do zalegalizowania swojej władzy

  Przytoczę fragment protokołu ze spotkania Komisji Wspólnej Przestawicieli Rządu RP (PO-PSL) i Przedstawicieli Episkopatu z dnia 12. 11. 2012 opublikowanego przez prof. Płatek, który może rzucić szersze światło na rzeczywiste tło obecnego zamieszania z Konstytucją: "Kardynał Nycz podkreślił, że ważnym polem do dialogu jest odpowiedzialność za państwo, w której to odpowiedzialności chce Kościół takze uczestniczyć, bo taka jest jego natura obecności w świecie". (!)
 • 2018-05-10 09:20 | m_malgorzata

  Pełna racja.

  Od jakiegoś czasu zwolennikom zakazu aborcji usprawiedliwiającym podłe stanowisko kościoła i polityków, sugerujących że kobiety trzeba pilnować bo wiadomo bez kontroli to "tylko byśmy się skrobały", przypominam, że każdy z nas miał matkę, a taka postawa jest pluciem na każdą z nich.
 • 2018-05-17 23:42 | m_malgorzata

  Re:Co nastolatki wiedzą o współżyciu

  Dramat. Nie zapominajmy o religii (!!!) w szkołach (kto logicznie zdołał połączyć zasadność wprowadzenia religii - tradycyjnie wielkiego hamulcowego nauki - do szkół?). Nie zapominajmy też, że to PO w 2011 wycofało seksuologię z koszyka świadczeń medycznych. Polscy kapłani rękami wyszkolonych przez siebie polityków stworzyli system, który zamiast PAŃSTWEM jest DRAŃSTWEM.
 • 2018-06-05 22:38 | m_malgorzata

  Re:Dzieci starszych rodziców będzie przybywać

  Mój ojciec miał 43 lata jak się urodziłam i choć był w niezłej formie fizycznej, to faktycznie dzieci nazywały go "dziadkiem". W związku z transformacją poszedł na wcześniejszą emeryturę, gdy miałam 14 lat... Gdy byłam mała był super towarzyszem, choć faktycznie przedwojenne dzieciństwo sprawialo, że był z innej epoki. Dorabiał sobie na emeryturze, ale to prawda - moja młodość przyppadała na czas jego starości. Samo w sobie nie było to może bardzo uciążliwe, ale na pewno nie mogłam liczyć na takie wsparcie ze strony rodziców jak moi rówieśnicy - a mam na myśli przede wszystkim wsparcie związane z radzeniem sobie z wyzwaniami współczesności. Tak - dzieci starych rodziców (a przecież daleko mu było do panów optymistycznie płodzących koło 70-tki) są trochę osierocone i samotne w niewidoczny ale dojmujący sposób. Ja w ogóle nie chciałam mieć dzieci.
 • 2018-06-21 09:26 | m_malgorzata

  Re:Raport Polityki: Czy nadchodzą rządy ePiSkopatu

  I kto nam to zrobił? Jako osoba wykształcona, czuję wyraźny opór, gdy słyszę jak to polska wieś jest katolicka, albo że tzw. prości ludzie oczekują katolicyzacji państwa i że generalnie to ich wina, tych wszystkich "mocherowych beretów". Nie, to nie jest ani oczekiwanie, ani wina "prostych ludzi". "Prości ludzie" - katolicy - byli bardzo zdziwieni, że nowa władza wprowadza religię do szkół. "Prości ludzie" potrzebują kościoła do rytuałów ale nie do tego aby rządził nimi z pominięciem wszelkich zasad, aby zawłaszczał całą przestrzeń i publiczną i osobistą. Należy podkreślać, że do tego - idiotycznego już w założeniach - stanu doprowadzili politycy. Byli to często młodzi i wykształceni mężczyźni, którzy lubią siebie nazywać "elitą". Polska elita od kilkuset lat nie wykazuje cech typowych dla elit krajów rozwiniętych i ambitnych, jest skoncentrowana na sobie i partykularnych interesach. Swoje działania opiera na pogardzie dla wszystkich innych, a poczucie wyższości buduje równając w dół. To nie żadne "rumaki", czy "wichry" historii, opatrzność, czy złe położenie geograficzne doprowadziło Polskę do wszystkich nieszczęść. To głupota, oportunizm i brak odpowiedzialności "elit" za społeczeństwo i państwo doprowadziło do upadku. To działanie "elit" które nie wprowadzały reform, nie inwestowały w nowe sfery gospodarki, nie tworzyły uczelni, nie szerzyły edukacji wśród niższych warstw. Warto pamiętać, że w gdy w w XVII i XVIII wieku wiele krajów w zachodniej i północnej Europie eliminowało analfabetyzm, to Polska nie poradziła sobie z tym problemem jeszcze w IIRP (ciekawsze że tam gdzie była germanizacja tam odsetek analfabetyzmu wynosił zaledwie kilka procent). To nie są winy "prostych ludzi". To głupota i krótkowzroczność "elit". Do upadku i zabobonnego grajdołu doprowadzili nas ci, którzy chętnie przyjmują zaszczyty i lubią przypisywać sobie insygnia patriotyzmu. Kiedyś była to arystokracja i kościół wspólnie wyzyskujący chłopów ( niemal 80% polskiego społeczeństwa), pielęgnując ich biedę i zacofanie. Dzisiaj wykonawcami woli kościoła i realizującymi ich cele są nasi "prokagloiccy i wolnościowi" politycy, członkowie i spadkobiercy "solidarności".