Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(816)
Komentarze użytkownika: Laclos
  • 2012-12-21 12:11 | Laclos

Re:Baśnie braci Grimm okiem psychoanalityka

Wychowałam sie na basniach braci Grimm. Bylo to jeszcze wydanie przedwojenne, bardzo zniszczone, "zaczytane" przez mego starszego brata, ale cóż z tego, kiedy zadne inne zbiory baśni w pojeciu dziecka im nie dorównywały. Basnie polskie, ludowe, byly jakieś niezdecydowane co do poczucia dobra i zła. Sprytny Jasiek wprawdzie zdolał sie zawsze przeciwstawić złemu panu albo diabłu, ale zawsze kosztem jakiejs nieuczciwosci i krętactwa. U Grimmów wszystko bylo oczywiste, jasne i sprawiedliwe. Ktos zawinił - to sie go wsadzilo do beczki wybijanej gwoździami i poturlało z górki. I bardzo dobrze, bo kara musi byc:)) Moja ulubiona basnia była basń noszaca polski tytuł "Jeszcze nie dość biedy". Byla to historia krwawej, okrutnej zemsty wróbla, którego przyjaciel - pies został przejechany wozem przez złego chlopa. Chlop więc za sprawa mściwego wróbla stracił dobytek, konie, zone i dzieci. Nie załowałam go bynajmniej, bo mu sie nalezało. Uznałam jedynie, ze wróbel przesadził z tymi biednymi, niewinnymi konmi. Ale tak bywa, gdy ktos poczyna sobie w zlości. Tez dobry moral:))
  • 2012-12-21 12:17 | Laclos

Takie baśnie, jak Grimmów, sa dzieciom potrzebne w sensie psychologicznym, ale i spolecznym - ucza je konieczności dochodzenia sprawiedliwosci, a takze tego, co dobre i co złe. Tego elementu nie mają polskie basnie ludowe (równiez rosyjskie), w których bohaterowie, ktorym czytelnicy sekunduja, postępują nieuczciwie, a czasem wręcz okrutnie. Biedne sa zwłaszcza te diably, nad ktorymi nie maja litosci rozmaite Jaski i Wojtki wykorzystujac ich glupote:))
  • 2013-01-05 09:20 | Laclos

Re:Bardot jak Depardieu emigruje do Rosji?

Droga Pani, nazywanie Rosji panstwem demokratycznym i szczegolnie wrazliwym na los zwierzat jest widomym znakiem rozmiekczenia mozgu. To moja diagnoza. Redaktor ujal to zdecydowanie bardziej oglednie. Natomiast wszelkie proby rozwadaniania problemu stanowia niewatpliwie objaw "pozytecznego zidiocenia" na rzecz Rosji, o ile nie celowego i bynajmniej nie bezmyslnego dzialania.
  • 2013-01-07 10:11 | Laclos

Rzeczywiscie Kot-oszust i hochsztapler może byc jedynie wzorem dla ludzi zamierzajacych zdobywac wszystko na skroty:)) A ze go kochamy - nic dziwnego. Sympatyczny z niego lobuz. Trzeba jednak przyznac, ze kocie oszustwa są wprawdzie amoralne, ale tez stanowia kare dla ludzi próznych i osądzających innych po zawartosci kieski. Lansowanie przez kota swego ubogiego pana jako zamoznego posiadacza ziemi i zamku bylo skutkiem sytuacji, w ktorej biedak nie miał co liczyc na reke księzniczki. Kot byl po prostu realista, jak tez wyrownywał sznse spoleczne ludzi ubogich bez pomocy gilotyny, ktora wynaleziono nieco później. Ja osobiscie jestem za Kotem:))
  • 2013-01-09 10:19 | Laclos

Re:PiS i ziobryści atakują sędziego Tuleyę

Dziekuje bardzo Pani Redaktor, a wczesniej sedziemu Tulei za to podsumowanie rządów PiS. Moze ci, ktorzy jeszcze mieli watpliwości, co te rzady przyniosly Polsce i Polakom, wreszcie przejrza na oczy. Bo powtorka z rozrywki wciąż jest mozliwa przy kolejnych wyborach.
  • 2013-01-19 12:06 | Laclos

Czym zaskakuje najnowszy film Tarantino?

- Bynajmniej nie tarzalam się ze smiechu - Jakos trudno bylo mi zidentyfikowac sie z facetem rozwalajacym wszystko i wszystkich w polu rażenia jego gnata - Od pewnego momentu nudzilam sie jak mops. Nie wyszłam jednak z kina, jak zrobilo to kilka osob na wieczornym seansie w warszawskim kinie "Femina", ze wzgledu na pamięć "Pulp Fiction". To bylo rzeczywisci ekino wykpiwajace wszystko i wszystkich, a nie jak ta tandetna story o dwóch "brudnych Harrych" na Dzikim Zachodzie. Przyznam jednak, ze z pewna satysfakcja odnotowalam wysadzenie w powietrze na srodku pola Quentina T. przez głównego bohatera:))
  • 2013-01-19 12:06 | Laclos

Bardzo mi przykro, ale...

- Bynajmniej nie tarzalam się ze smiechu - Jakos trudno bylo mi zidentyfikowac sie z facetem rozwalajacym wszystko i wszystkich w polu rażenia jego gnata - Od pewnego momentu nudzilam sie jak mops. Nie wyszłam jednak z kina, jak zrobilo to kilka osob na wieczornym seansie w warszawskim kinie "Femina", ze wzgledu na pamięć "Pulp Fiction". To bylo rzeczywisci ekino wykpiwajace wszystko i wszystkich, a nie jak ta tandetna story o dwóch "brudnych Harrych" na Dzikim Zachodzie. Przyznam jednak, ze z pewna satysfakcja odnotowalam wysadzenie w powietrze na srodku pola Quentina T. przez głównego bohatera:))
  • 2013-01-23 17:18 | Laclos

Re:Tragiczny finał konfliktu rodzinnego

Kiedy dorosną, tez komus wsadza nóz. I tak sie reprodukuje sklonność do zbrodni.
  • 2013-01-24 18:12 | Laclos

Re:„Guardian” o zasobach finansowych Watykanu

:DDDDDD Majatek Watykanu powstał we 1929 roku...przedtem oczywiscie Watykan byl małym, biednym państewkiem. Kpiny jakies...Ale skoro juz majatek watykański istnieje, to ani "Guardianowi", ani nikomu innemu nic do tego.
  • 2013-01-25 08:58 | Laclos

Re:„Guardian” o zasobach finansowych Watykanu

"Wczesniej Watykan nie byl samodzielnym panstwem" Państwo Koscielne nie bylo samodzielne???? A komuż to papiez podlegał (poza Bogiem oczywiscie:)) "Wczesniej tez czerpano pieniazki z roznych zrodel, nawet z dochodow z rzymskich domow publicznych..." Otóż to, pecunia non olet. Również to, co dostał Watykan od Mussoliniego. O co wiec cały raban?
  • 2013-02-14 21:33 | Laclos

Abdykacja Benedykta XVI

Dlaczego "nie schodzi sie z krzyza"? A moze raczej nie nalezy pozwalac na swoje ukrzyzowanie? A skoro juz na to sie zanosi, postapic tak, jak papiez Benedykt XVI?
  • 2013-02-14 21:33 | Laclos

Cos Eminencjo, nie tak...

Dlaczego "nie schodzi sie z krzyza"? A moze raczej nie nalezy pozwalac na swoje ukrzyzowanie? A skoro juz na to sie zanosi, postapic tak, jak papiez Benedykt XVI?
  • 2013-03-14 12:38 | Laclos

Re:Jaki będzie Kościół pod rządami nowego papieża? Mówi biograf Jana Pawła II

Co to za niemądre porównanie. Premier Cameron jest politykiem, który dba o reelekcje swojej partii. Papiez jest przywódca duchowym, który mowi rzeczy niewygodne i nie musi dbać o popularność.
  • 2013-03-15 08:46 | Laclos

Re:Kard. Bergoglio następcą Benedykta XVI

Nie bardzo rozumiem. Skoro to rzeczywiscie terrorysta, to dlaczego nie miałby byc "zadenuncjowany", a dzis trzymany z daleka od kraju?
  • 2013-03-15 13:18 | Laclos

Re:Nowy papież – konserwatysta wojujący

Proponuje, Żygo, ochłonąć nieco. Junta argentyńska była obrzydliwa w świetle wartości europejskich, jednak na swoim kontynencie była normą. No i z pewnością nie dla "krzyza" wymordowała 30 tys. ludzi, ale dla utrwalenia swojej władzy i wyeliminowania przeciwnikow politycznych. Robila dokladnie to, co rezym nazistowski w Niemczech i rezym stalinowski w ZSRR, tyle ze nieco później. Proponuje mniej prezentyzmu, a więcej wiedzy i rozsadku.
  • 2013-03-28 17:12 | Laclos

Re:Geje zawłaszczyli polski teatr?

Nie mam pojecia, co sie dzieje w teatrach. Nie chodze tam juz od jakiegos czasu, bo nie da sie ogladac tego, co tam mozna spotkac. Wiem natomiast, co sie dzieje w innych instytucjach kulturalnych. Otoz jest w trakcie likwidacji czasowej muzeum miejskie Warszawy. Wicedyrektorem do spraw merytorycznych (sic!) jest od niedawna mlody gej nie majacy pojecia o pracy muzealnej i bez zadnego doswiadczenia, ktory wprowadzil do Rady Muzeum swego mlodego przyjaciela o wyksztalceniu nie mającym nic wspolnego z instytucją, o losie ktorej bedzie stanowil. Poczatkowo pracownicy byli wstrzemięźliwi w opiniach, ale i do nich dociera fakt, ze cos tu nie tak.
  • 2013-03-31 07:55 | Laclos

Re:Geje zawłaszczyli polski teatr?

Panie Aaronie, Zawsze i wszedzie zdarzalo sie, ze ludzie są posylani na stanowiska, do ktorych nie dorastaja, a do tego promuja swoje zony, kochanki etc. W przypadku gejow sprawa jest o tyle trudna, ze kazdy atak na nich jest odbierany jako atak na ich orientacje. Mysle mimo wszystko, ze gdyby osoby, o ktorych pisze, nie byly gejami, sprawa od razu roznioslaby sie jako skandaliczna. A tak w srodowisku szemrza, ale kazdemu wstyd powiedziec cos glosno.
  • 2013-03-31 14:39 | Laclos

Nie taki straszny Ryszard III

Lubie takie wolty historykow. Twarz Ryszard III mial calkiem sympatyczna, podobna nieco do Leonardo di Caprio. Ale garbusem byc musiał, co widoczne jest na zdjeciu przedstawiajacym szczatki krolewskie. Przeciez widac jak na dloni, ze kręgosłup miał w ksztalcie litery "S":)))
  • 2013-03-31 14:39 | Laclos

Ciesze sie...

Lubie takie wolty historykow. Twarz Ryszard III mial calkiem sympatyczna, podobna nieco do Leonardo di Caprio. Ale garbusem byc musiał, co widoczne jest na zdjeciu przedstawiajacym szczatki krolewskie. Przeciez widac jak na dloni, ze kręgosłup miał w ksztalcie litery "S":)))
  • 2013-04-07 13:36 | Laclos

Re:Nowy papież - nowy kłopot polskich biskupów?

Ubodzy nie sa droga Koscioła, Panie Redaktorze. Droga Kosciola sa wszyscy ludzie. I nie najwięcej ubodzy potrzebuja uwagi i troski Kosciola. Tej troski potrzebuja przede wszystkim ludzie tacy jak Pan: wyksztalceni, co wszystkie rozumy zjedli i mysla, ze moga komentować slowa papieza, choc - prawde mowiąc - daleko im i do Boga, i do wiary, i do Kościoła. Wiecej pokory, drodzy Panstwo z "obozu postepu". To nie wasz biznes, mozna powiedziec. I nic sie nie stanie takiego, co mogloby Was ucieszyc. Papiez niezaleznie od retoryki bardziej lub mniej udanej bedzie dokładnie takim samym papiezem, jak jego poprzednicy.
  • 2013-04-07 13:37 | Laclos

:)))) Spokojnie, Copernice, nic sie nie dzieje i nic sie nie stanie. Wszystko pod kontrola:)))
  • 2013-04-07 20:07 | Laclos

Redaktor Makowski utrzymuje z podatkow Kościół w Polsce, a nie powszechny z papieżem Franciszkiem włącznie. I wkrotce przestanie utrzymywac, jako ze koszty utrzymania Kosciola katolickiego w Polsce przejmiemy my - katolicy. A ustawodawstwo, jakie obowiazuje nas wszystkich z Redaktorem Makowskim włącznie, zawdzięczamy naszemu organowi ustawodawczemu, czyli dwuizbowemu parlamentowi wybieranemu w wyborach powszechnych, bezposrednich i demokratycznych. Duchowni oczywiscie maja prawo glosu, niemniej na równi z obywatelami indyferentnymi religijnie, jak m. in. Redaktor Makowski
  • 2013-04-08 10:25 | Laclos

No własnie...Kosciół polski wysyla pieniądze do Watykanu, nie podatnicy. Kiedy zaczniemy płacic na Kościół, bedziemy mogli tez patrzeć mu na ręce. Póki co - niestety, ale nie.
  • 2013-04-08 10:27 | Laclos

Wszystko sie zgadza. Tak wiec Redaktor Makowski moze mieć pretensje do wyborców, a nie do Kościola, który jedynie robi to, co do niego nalezy.
  • 2013-04-08 10:29 | Laclos

Żeby angazowac sie w sprawy Kościoła (Kosciola, nie religii ani Pana Boga), nalezy byc czlonkiem tego Kościola. W ekstremalnej sytuacji mozna byc nawet czlowiekiem niewierzacym, co sie chyba czlonkom Koscioła zdarza:)))
  • 2013-04-08 10:32 | Laclos

Alez droga Pani Anno Kowalska, bynajmniej nie pytam, skąd Redaktor Makowski wie, co papiez Franciszek miał na mysli. Wiem, ze Redaktor nie wie, co nie znaczy, ze ja wiem. Wiem jedno, ze jego deklaracje pod publiczke nie maja zadnego znaczenia na przyszlość, wiec nie ma co sie nimi tak podniecać i jeszcze wrózyc z fusów o przyszlosci tego pontyfikatu:))
  • 2013-04-08 10:34 | Laclos

Chyba sprawa finansowaniua Koscioła w Polsce dopiero sie decyduje. Jak mi się wydaje, wzorem sa własnie Niemcy, ale moze sie myle.
  • 2013-04-09 08:06 | Laclos

Ooo....a co robi? Ma Pan jakies wiesci?:))
  • 2013-04-09 08:13 | Laclos

Bys moze sie myle. W kazdym razie, jak słyszalam, utrzymanie Kosciola katolickiego bedzie w gestii jego czlonkow. Wedle jakiego systemu - nie wiem. Co do innych wyznań - opieka finansowa panstwa musi zostac utrzymana, jako ze wyznawcow religii innej niz katolicka jest w Polsce tyle, co kot naplakał i te wspólnoty po prostu nie sa w stanie sie same utrzymac. Ale moze sie i tym razem myle, wiec prosze mnie sprostowac:)))
  • 2013-04-09 08:20 | Laclos

Zwyczajnie sądze, że skoro ja nie wtracam sie w sprawy islamistow, poki sie modla w meczetach, a nie wysadzaja autobusów pelnych dzieci, rowniez niekatolicy nie powinni wykazywac specjalnej aktywności w krytyce Kosciola, ktory nie ma zadnej wladzy wykonawczej i nie jest w stanie zabronic im zycia wedlug standardow sprzecznych z nauka Koscioła. Ale tak juz jest, ze najenergiczniej wtracamy sie w sprawy innych. Taka bezinteresowna "życzliwość". Przyklad z PSZPR jest oczywiscie kompletnie nietrafiony, jako ze walka z ta zbrodnicza organizacja byla w swoim czasie nakazem nie tylko moralnym, ale i wymogiem chwili. Grozila nam juz kompletna demoralizacja i degradacja kulturalna i cywilizacyjna.
  • 2013-04-09 15:27 | Laclos

Jest Pan(Pani) typowym przykladem "czerwonego nietoperza", ktory nie widzi, nie slyszy, a czepia sie:)) Powtarzam: nie ma żadnego przelożenia pomiedzy zbrodniczą grupa zorganizowana o charakterze przestepczym nazwana dla niepoznaki PZPR (i dobrze byloby juz to przyjąć wreszcie do wiadomosci) a innymi organizacjami chocby nie wiem jak agresywnymi i zaborczymi. Taz PZPR nie tylko wprowadzila marksizm-leninizm do polskich szkół, to jeszcze nie konczyla sie ta "wiedza" na dzwonku na przerwe, ale zatruwane byly tym jadem wszelkie inne lekcje przedmiotow humanistycvznych. Natomiast religia w szkołach dzisiejszych jest nieobowiazkowa i o ile wiem, nie wszystkie dzieci na te lekcje uczeszczaja.
  • 2013-04-09 15:34 | Laclos

PS. Chyba nie zdaje sobie Pan (Pani) sprawy, że wszystkie te wymienione marzenia, jak in vitro, aborcja, zwiazki homoseksualne, to nasza polska rzeczywistość. I Kosciół mimo negatywnej o nich opinii nie ma nic w tej sprawie do powiedzenia póki ludzie chca to robic, a nie trzesa portkami ze strachu na mysl, co proboszcz i sasiedzi powiedza. W najblizszym otoczeniu mam pare przyjaciółek, ktore mimo braku jakiegos specjalnego ustawodawstwa na rzecz par homoseksualnych sa prawnie nawzajem ubezpieczone. Wystarczy zasiegnąć porady prawnika, a nie wszczynac zadymę, ktora nie ma zadnego praktycznego znaczenia poza robieniem szumu wokół partii niejakiego Palikota.
  • 2013-04-10 14:58 | Laclos

@remm ad 1. Bardzo przepraszam, ze Cię obrazilam tytulując w sposób przyjety w jezyku polskim. Nie miałam takiego zamiaru i juz sie poprawiam. ad 2. W szkole mojego syna (liceum im. Reja w Warszawie) wlasnie tak były rozplanowane lekcje religii, a zostaly tak rozplanowane, poniewaz zażądali tego rodzice uczniów, którzy nie zamierzali brac w nich udzialu, m. in. ja (moj syn w wieku lat 15 oświadczyl, ze religia go nie interesuje, a ja to uszanowałam i szkola również). Byc moze w innych szkołach sprawy wygladaja inaczej. Podejrzewam jednak, ze wina lezy po stronie rodziców, którzy trzesa dolnym odzieniem i boja sie odezwac w jakiejkolwiek sprawie. Po prostu wciąz spoleczenstwo obywatelskie jest jedynie projektem w naszym kraju. Co do płacenia za lekcje religii - bylabym za tym, o ile ja z kolei nie musiałabym placić za dotacje do np. Ruchu Palikota czy ochrone policyjną np. teczowych demonstracji. ad 3. Prosze sie nie osmieszac tymi wiadomościami o PRL. Najwyraźniej jestes mloda osoba, ktora tamtych czasów nie pamieta, lub zwyczajnie nawet nie zauwazyleś(as), ze jestes ordynarnie indoktrynowany(a). Co do "apolitycznych" programow telewizyjnych - chyba pamietasz takie znakomite seriale telewizyjne, jak "Stawka wieksza niz zycie", czy "Czterej pancerni i pies". O innych gniotach kinematografii polskiej tamtego okresu nie wspomne:))) Dzis zas programy religijne dla dzieci chyba nie są obowiązkowe i milusinscy nie musza ich oglądac, jesli rodzicom to nie w smak. ad 4. Kosciół katolicki w Polsce ma wielkie wplywy z racji tego, ze reprezentuje znaczna część społeczeństwa, choc nie jest to juz 99,9%:)) I wybrani przez spoleczenstwo poslowie i senatorowie musza sie z tym liczyc, jesli chca byc wybrani po raz drugi. I tak np. z pewnoscia nie bedę glosowac na tych posłów PO, ktorzy byli oburzeni wypowiedzia ministra Gowina w sprawie legalizacji zwiazków homoseksualnych. Od tamtego czasu Gowin jest moim kandydatem na szefa PO, a Tusk stracil moje zaufanie:)) ad 5. Przepraszam za moj zart, ktory nie musiał byc dla Ciebie jasny. Chciałam jedynie rzec, ze w Polsce sa przeprowadzane zabiegi in vitro i aborcyjne niemal bezkarnie, a jak ktos nie chce łamać polskiego prawa, to pojedzie do Czech lub Niemiec. Par homoseksualnych tez u nas dostatek i nie widze, zeby nie mogly uregulowac swego statusu finansowego. Po prostu rzeczywistość jest taka, ze te pary nie sa de facto zainteresowane trwałymi zwiazkami, jako ze ex definitione stanowia związki przelotne.
  • 2013-04-11 08:27 | Laclos

Niewatpliwie masz racje:))
  • 2013-04-11 08:31 | Laclos

O ile wiem, ważą się projekty zmiany zasad finansowania Kościola w Polsce. Bedę więc bardzo zadowolona, kiedy utrzymanie go przejdzie do polskich katolikow. Bedę tez optować za tym, zeby utrzymanie innych gmin wyznaniowych też spadlo na barki ich "licznych" wiernych, którzy z pewnościa podołaja temu zadaniu. Wszyscy to wszyscy, babcia tez:))) Zobaczymy wówczas, które wyznanie jest dominujące i dlaczego...
  • 2013-04-15 11:21 | Laclos

Re:Naukowcy z kręgu Kaczyńskiego. Kim są?

Z perspektywy przeciwnika politycznego PiS, jej prezesa, działaczy i sympatykow musze stwierdzic, ze polityka kulturalna i oswiatowa Platformy nie sprzyja entuzjazmowi ludzi nauki i kultury. Moze czas sie nad tym zastanowic. Proponuje przesledzic ostatnie posuniecia władz warszawskich m. in. w stosunku do własnego muzeum miejskiego. Wlos staje deba i powstaja watpliwosci, czy aby na pewno mamy do czynienia z ludźmi, ktorym lezy na sercu dobro polskiej kultury. Przeciez to przysłowiowa "woda na mlyn" PiS-owców!
  • 2013-04-15 14:21 | Laclos

Tacy z nich zapewne "katolicy":))) A moze po prostu to ludzie biedni...Tak czy owak Kościół w Polsce bedzie musiał przystosowac sie do nowej sytuacji.
  • 2013-04-22 13:25 | Laclos

Re:Pałace polskich biskupów

Pani chyba ma trudnosci z kojarzeniem. Kto niby miałby dziedziczyc po polskich hierarchach ich słuzbowe mieszkania?:))) Zwłaszcza mieszkanie biskupa Pieronka na Wawelu...:)))
  • 2013-04-22 13:27 | Laclos

Tak jest. My wszyscy oddalismy władze w ręce Tuska et consortes. Prosze więc przyjąc to do wiadomosci i przestac ujadać na forach internetowych, bo to nic nie pomoże:))
  • 2013-04-22 13:31 | Laclos

Prócz biskupow, ktorzy mieszkaja w pałacach swych poprzednikow na urzedzie, w luksusie palacowym i dworkowym mieszkają rozmaite głąby z pieniedzmi zdobytymi w Bóg wie, jaki sposób. Głaby, ktore wedle dawnej klasyfikacji moglyby z powodzeniem mieszkać w folwarcznych czworakach. Prosze raczej ponarzekac na zmiany spoleczne i kulturowe w naszym kraju, zamiast przejmowac sie pajacowaniem faceta w mitrze, ktory przywykl do kokietowania mieszkańców faweli.
  • 2013-04-22 13:33 | Laclos

"Gajowy" ma własne, odziedziczone po rodzicach piekne mieszkanie na Powislu. Po skonczonej kadencji wróci tam i bedzie mu lepiej niz pod "żyrandolem". A zawistnicy mogą mu i nam wszystkim nakukac:))
  • 2013-04-23 12:29 | Laclos

:))))) A Pani nie ma SWOJEGO mieszkania? Nawet jesli to komunalne w mrówkowcu?:))) Juz wam zupelnie odbilo na punkcie mamony...
  • 2013-04-25 09:09 | Laclos

Re:Inkwizycja wraca. W polskim Kościele

“Nie wolno opierać się na uproszczonych informacjach medialnych” - konia z rzedem temu, kto zrozumie co jest “uproszczoną informacją medialną”. Mysle, ze Panski artykuł w "Polityce" jest tego znakomitym przykladem. Pełno tu stwierdzen jednostronnych, oskarżających Kosciół o autorytaryzm ideologiczny, a niedopuszczajacych mysli, ze forsowanie prawodawstwa niezgodnego z poglądami polskich katolikow (w końcu jest to potęzna sila społeczna, jesli nawet nie jest to juz 99,9%) jest równiez działaniem silowym i autorytarnym. Przydałby sie jednak apel o jakis modus spolecznego vivendi. No i juz zupełnie kuriozalny opis stosunku polskiego Kosciola do "Solidarnosci", jakoby pełnego rezerwy. Wiek Autora sklaniałby do podejrzen, ze pamieta tamte czasy, kiedy Kosciół wspierał wszystkich opozycjonistow z prawa i z lewa i nawet KOR byl holubiony, nie tylko robotnicza i katolicka "Solidarność". Najwyraźniej jednak Autor woli manipulowac umysłami tych czytelnikow, ktorzy tych czasów nie pamietaja. A wszystko w celu "udowodnienia", ze nie ma co słuchac Kościola. To juz nie jest wyłącznie "uproszczony przekaz medialny". To intelektualna nieuczciwość i manipulacja.
  • 2013-04-25 09:16 | Laclos

Re:Inkwizycja wraca. W polskim Kościele

Proponowałabym zaprzestania startu w konkurencji, ktora jest Panu obca, czyli historii Kosciola. Nie jest Pan dla mnie rozmowcą i nie miejsce tu na wyklad, dam jedynie Panu dobra rade: nie nalezy stawiac na tej samej płaszczyźnie Mussoliniego i Hitlera, a takze rozpatrujac i próbując dac ocenę zjawiska historycznego, trzeba patrzeć na zjawisko holistycznie, a nie czepiac sie tego, co kto rzekl i podpisał.
  • 2013-04-25 10:58 | Laclos

Zapomina Pan, ze Kosciół ratował SWOJĄ własność, co jest zrozumiałe. Nie da sie tego jednak oddzielic od poczucia obowiazku ogólnospołecznego - zabytkowe koscioly i pałace, to również cząstka ogólnonarodowego dziedzictwa niezaleznie od praw własnosciowych. I w ten tylko sposób nalezy rozpatrywać zasługi, ale i zaniedbania duchowieństwa na tym polu. Co do Panskiej uwagi, ze KK "wykorzystuje posiadane zabytki i dzieła sztuki do dojenia krajowych i unijnych kieszeni" - osmielam sie zwrócic uwagę, ze czyni to własnie w poczuciu obowiazku ochrony spuscizny narodowej. Rozumiem, ze dla Pana ta spuscizna jest niewiele warta i nie powinna słuzyc do "dojenia" zadnych kieszeni. Taka jest niestety prawda o dzisiejszym poziomie obywatelskiego myslenia naszego społeczenstwa: mnie nie jest to potrzebne, to niech to szlag trafi.
  • 2013-04-25 19:13 | Laclos

Chyba zdaje Pan sobie sprawe, ze muzea i prywatne, i państwowe na calym swiecie sa otwarte w okreslone dni i w okreslonych godzinach, a fotografowanie jest tam zabronione. Sa oczywiscie wyjątki, np. British Museum, ale juz w Opactwie Westminsterskim uzywanie aparatow fotograficznych jest surowo wzbronione. Żeby moc wejść do Sainte Chapelle w Paryzu nalezy zdeponowac aparat przy wejsciu. Zapewniam Pana, ze te zabytki architektury i kultury angielskiej i francuskiej są utrzymywane jak najbardziej z państwowych pieniedzy. Nalezy wiec dbac, aby nikt nie dokonał aktu wandalizmu poza godzinami otwarcia, a i zdjecia publikowane w wydawnictwach powinny byc odpowiedniej jakosci i autoryzowane przez fachowców. Komu na tym nie zalezy - moze sobie sciągnąć np. z internetu.
  • 2013-05-07 08:53 | Laclos

Re:Ile pieniędzy potrzebuje Kościół w Polsce

Kościół w Polsce nie ma problemu z mediami. Media tzw. lewicowo-liberalne sa jak zwykle madre inaczej i projektuja swoje zyczenia, a nie rzeczywistość koscielna. Wzięły sobie na tapete nowego papieza - prostackiego i plotącego pod publiczke w przekonaniu, ze jego wybor jest otwarciem nowej karty w dziejach Kościola:))) Doprawdy śmiechu warte...Natomiast Kościół w Polsce ma problem wewnetrzny z samym soba. Problemem jest prymitywizm myslenia polskiego duchowienstwa, brak kontaktu zarowno z rzeczywistościa, jak i z pogłębiona teologicznie nauką KK, ktorą starał sie wylozyc poprzedni papiez. Zreszta wystarczy poczytać katolicka prase zachodnioeuropejska, zeby stwierdzic, jaki jest rozziew pomiedzy poziomem myslenia religijnego na Zachodzie i w Polsce.
  • 2013-05-07 09:56 | Laclos

Kosciół jest instytucją tzw. pozytku publicznego, jesli nawet Pan (Pani) ma co do tego watpliwości. Z Kościołem i wartościami przez niego gloszonymi jest tak jak z funduszami europejskimi w popularnej reklamie telewizyjnej: nie widać ich, niemniej z nich korzystamy:))
  • 2013-05-08 09:11 | Laclos

Re:Adwokat nie może ośmieszać klienta

Czytajac komentarze pod tekstem red. Ostrowskiego utwierdzam sie w przekonaniu, ze barbaryzacja kulturalna i etyczna naszego spoleczenstwa osiagneła juz znaczne poziomy. Wydawaloby sie, ze adwokat, ktory najpierw na zlecenie swego klienta plótl bzdury o sztucznej mgle, dzis bedzie sie staral ze wszystkich sil, aby zapomniano te jego wystepy. Ale nie. Mec. Rogalski prezentuje siebie jako faceta bez czci i wiary, a forumowicze mu jeszcze klaszczą, a red. Ostrowskiemu maja za zle...Po prostu inwazja barbarzyńców.
  • 2013-05-09 10:03 | Laclos

Re:Czym się różnimy od innych narodów

Wymienione w artykule postawy Polakow wobec świata świadcza o jednym: przeciętny Polak współczesny jest czlowiekiem o prymitywnej umyslowosci. I wiemy z doswiadczenia, ze nawet edukacja na poziomie niby-wyzszym tego trendu nie zmienia. Jak tu poszerzac horyzont nawet w internecie, skoro nie znamy językow? No i jak mamy dostrzegac oczywiste nonsensy i sprzeczności naszych niby-poglądów, skoro taka umiejetność wynosi sie przede wszystkim z domu, a nasi protoplasci nie przywykli w swoich wiejskich obejsciach do zajmowania sie takimi miastowymi sprawami? Obecna polska kultura umyslowa jest pochodzenia PRL-owskiego. Czyli niby uczylismy sie poniemnogu czego nibud i kak nibud, niemniej trudno tu mowic o wyksztalceniu jakiejs masowej formacji intelektualnej opartej na lekturach. Po prostu przez wiele lat nie zaliczalismy lektur, ktore zaliczyc nalezało. A w domu sie nie rozmawialo na takie tematy. Inteligencja zostala wybita przez rozmaite "podmioty", kto miał rozmawiać z dziecmi i o czym? Przytoczony zas przez Pana Redaktora fragment "Wesela" jest obrazkiem stanu duchowego i emocjonalnego elity krakowskiej pod rządami Franza Josefa, a nie charakterystycznej cechy narodowej. Mozna jeszcze przywolac przy okazji "Melancholie" Jacka Malczewskiego, na ktorym to malowidle artysta tez chyba nie blyska konceptem. Ale to Krakow, Redaktorze, Krakow...My w Warszawie nie zasypywalismy gruszek w popiele, ale to bylo drzewiej:))
  • 2013-05-09 14:33 | Laclos

Oczywiscie zgadzam sie z Panem. Troche sobie zażartowałam z Redaktora, ktory przywołał Wyspiańskiego na tę okoliczność. I tez wyżej sobie cenie uniwersytety galicyjskie niz przegrane powstania. Ale chyba mielismy wytlumaczyć fenomen, dlaczego Polacy niczym sie nie interesuja, co siega poza ich czubek nosa, i jednoczesnie sa za gospodarka wolnorynkowa i państwem opiekuńczym:)) Moja skrotowa diagnoza brzmi: bo nie znaja językow, nie maja know how, nie wyniesli z domu podstawowych umiejetnosci oceny ani nie zdobyli ich w szkole. Ot i co...
  • 2013-05-09 14:34 | Laclos

Zanim sie tam znajdziemy, dobrze byloby jeszcze pozyc z sensem:))
  • 2013-05-09 14:39 | Laclos

Znów musze sie z Panem zgodzic. Z jednym zastrzezeniem: wiedza o Polsce nie jest tym samym, co wiedza o Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji, wiec i stopień "winy" nie jest ten sam. A Polacy, którzy pracuja na Zachodzie, czy nawet tylko jeżdżą na Costa Brava, bynajmniej nie wynoszą z tych wyjazdów intelektualnych korzysci. Nie umieja obserwowac lub zwyczajnie nie chca, bo nie po to tam pojechali.
  • 2013-05-09 22:39 | Laclos

Drogi Panie, nie wiem, czy Pan zauwazyl, bo chyba nie, ze poprzednim papiezem byl Joseph Ratzinger, najwybitniejszy współczesny teolog. Zachecalabym bardzo do lektury jego spuscizny. Skorzysta Pan na tej lekturze duzo więcej niz na przesadnym udzielaniu sie na forach sredniej klasy publicystow
  • 2013-05-09 22:43 | Laclos

Daleka jestem od postulatu likwidacji Kosciola. To instytucja pozytku publicznego wysokiego stopnia. Co nie znaczy, ze wszyscy z tego pozytku sa w stanie korzystać. No i przykre, ze ostatnio poziom jego funkconariuszy znacznie sie obnizył. Ale jakie spoleczeństwo, tacy i kaplani. Trudno oczekiwac, ze przy obecnym stanie barbaryzacji kulturalnej polskie duchowieństwo bedzie na poziomie. Przecież wykazuje dokladnie te same patologie, co reszta spoleczenstwa:))
  • 2013-05-10 08:49 | Laclos

W przypadku pana Rogalskiego nie zachodzi fakt zmiany zdania. On od poczatku dobrze wiedział, ze koncepcja zamachu jest bzdetem (podejrzewam, ze główni ideolodzy tego pomyslu mysla podobnie). Pan Rogalski jest z pewnoscia czlowiekiem inteligentnym i jesli opowiadał publicznie o sztucznej mgle, to dlatego, ze brał za to pieniądze od swoich klientow. Niestety, ale taka jest praca adwokata - mowić to, co sobie zyczy klient. Mozna oczywiscie nie przyjąć zlecenia, ale to juz inna sprawa. Do tego trzeba miec tzw. jaja, a nie mamone za Gwiazde Betlejemska. Natomiast dzis panowie z PiS nie sa juz jego klientami, wiec pan Rogalski postanowił wywiklac sie z tego cyrku. Tyle tylko, ze pan Rogalski nie zna reguł gry obowiązujących adwokata i czlowieka honoru. Nikt nie wymaga od niego, zeby dalej mowił o mgle, ale tego, zeby skorzystał z okazji i nie odzywał sie wogóle.
  • 2013-05-10 08:59 | Laclos

Przyznam, ze oceniam płk. Kuklinskiego bardzo nisko. Nie moge sie natomiast zgodzić z zestawieniem jego podwojnej gry, ktora grozila utrata zycia (zaplacila za to zyciem jego rodzina), a do tego rzeczywiscie pro publico bono, z szmatlawym zachowaniem mecenasa. Pan Rogalski dobrze wiedzial, ze mowi bzdury, ale był za to oplacany przez swoich klientow. Z chwila, gdy jego klienci sie wypisali, zaczął sypać. Obrzydliwość. Nie ma tu zadnego interesu spolecznego, bo idiotyzm religii smoleńskiej jest oczywisty dla kazdego myslacego czlowieka. Jest wyłącznie interes pana Rogalskiego, ktory szuka dzis klientów wsród innych mentalnie kregow spolecznych.
  • 2013-05-24 15:04 | Laclos

Re:Tydzień w polityce według Paradowskiej

Co nas czeka pod rzadami PiS-u, nietrudno przewidzieć. Ale zamiast straszyc Baba Jagą nalezaloby przemowic do rozumu rzadzącej partii, ktora zachowuje sie, jakby miała rzadzić do końca świata i jeszcze jeden dzień. Polecam tez sytuacje w Warszawie, a zwlaszcza na froncie polityki kulturalnej Ratusza, ktory z pomoca swoich naslanych funkcjonariuszy i rewizorow niszczy muzea i inne placowki kultury zamieniajac je w fotoplastikony. Zwracam uwage, ze inteligencja tradycyjnie stanowila elektorat PO. To sie chyba skonczylo, a pani Gronkiewicz-Waltz oby zostala wkrotce odwolana
  • 2013-05-31 10:49 | Laclos

Re:Tydzień w polityce według Paradowskiej

Pani Prezydent ostatnio stracila poparcie inteligenckich wyborców - pracownikow instytucji kulturalnych, gdzie zaczeła od jakiegos czasu nasylac swoich protegowanych nie mających pojecia o pracy takich placówek. Ludzie ci degraduja wiec te instytucje rozsadzajac je i praktycznie uniemozliwiajac im dotychczasowa działalność. Szczegolnie widowiskowa jest jej przyjaźń z pania Ewa Nekandą-Trepka, ktorej jako Konserwatorowi m. st. Warszawy przez wiele lat pozwalała na niszczenie warszawskich zabytkow, a ostatnio powierzyla jej dyrekcje Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. I nowa pani dyrektor robi to, w czym jest najlepsza: niszczy muzeum i jego dorobek. Oczywiscie z blogoslawienstwem Pani Prezydent. Moze jej odwolanie cos zmieni w tej materii, choć trudno sie spodziewac po jej rywalach czegos rozsadnego. I po co jedlismy te zabe?
  • 2013-06-07 13:55 | Laclos

Re:Polscy księża są gotowi na Kościół ubogi?

Panie Redaktorze, proszę traktowac powaznie swoich czytelnikow, a nie jak papiez Franciszek swoich wiernych powiadajac o ubóstwie:D Nie ma takiej opcji, zeby Kościół byl ubogi, jesli ma robic to, co robil dotychczas. Co innego styl zycia duchownych. Jesli komus szczegolnie zalezy, zeby ogladac kapłana-obdartusa i chodzacego na piechote do pracy, nalezy mu wytlumaczyc, ze ten ksiądz-obdartus jeszcze nie czyni ubogiego Kościola. Tak jak Franciszek w czarnych butach, to jeszcze nie uboga Stolica Apostolska. Papieskie przedstawienie jest dobre dla ubogich rozumem, dlaczego jednak Redaktor ma za takich czytelnikow "Polityki"?
  • 2013-06-07 15:27 | Laclos

Dlatego, ze ex-kardynał Bergoglio, a dzis papiez Franciszek nie ma lat trzydziestu tylko siedemdziesiat, zna Kosciół i koscioly i jest inteligentnym i przebieglym jezuita (innych jezuitow nie ma). Jego enuncjacje zas o "ubostwie" są wyrazem pogardy i lekceważenia dla "prostego" ludu, jako ze lud "nieprosty", a i sam papiez dobrze wiedza, ze "Kosciół ubogi i dla ubogich" jest pustoslowiem, a do tego niezgodnym z nauka tegoz Kościoła, ktory jest dla wszystkich, a nie tylko dla "ubogich".
  • 2013-06-07 15:29 | Laclos

Jeszcze czekasz na Lutra? A Franciszek ci nie wystarcza?:)))
  • 2013-06-08 14:21 | Laclos

:))))) Oj, Panie Druid, a nie boi sie pan, ze pańska wypowiedź bedzie zakwalifikowana jako podzeganie do przemocy i agresji?:)))
  • 2013-06-08 14:23 | Laclos

A nie sprawdzal pan, panie Byniek, czy przypadkiem w tej parafii nie jest po staremu? A proboszcz dalej nosi polatana sutanne? Bo jest tak, i to nie tylko w Kosciele, ze lepsza posada, lepsze zarobki. Dlaczego w Kosciele mialoby byc inaczej?
  • 2013-06-08 14:25 | Laclos

Pisze pan, ze biedne parafie zdarzaja sie coraz rzadziej. A nie przyszlo panu do glowy, ze bogata parafia, to bogata wies? Ma pan za zle, że wies polska sie bogaci?
  • 2013-06-08 18:15 | Laclos

Pisze Pan Redaktor: prawdy nie da sie zagadać A co to jest prawda, Panie Redaktorze?:))
  • 2013-06-19 11:39 | Laclos

Re:Polskie tabu: rysy na biografiach bohaterów

Wszyscy jestesmy "świntuchami", co nie znaczy, ze swiństwo swiństwu równe. Więc powinnismy porównywac "swinstwa", ale świnstwa z tej samej epoki i obszaru kulturowego. Nie możemy chwalic wojewody Henryka Józefskiego za jego polityke wyciagnietej reki do Ukraińców w latach 30-ych XX w., a ganić Jeremiego Wisniowieckiego, ze ich nawlekał na pal w w. XVII. Obowiązuje nas tez holistyczna ocena ludzi. Są "grzeszki", na ktore mozna przymknąć oko jako na zwykłe ludzkie słabosci, są przestepstwa tej rangi, ze nie zrekompensuja ich nawet wielkie czyny.
  • 2013-06-19 11:42 | Laclos

Re:Polskie tabu: rysy na biografiach bohaterów

korekta: Henryk JÓZEWSKI, oczywiscie
  • 2013-06-19 12:48 | Laclos

Dziwne dzieje państwa Rokitów

Z pewnoscia zawsze byl i pozostal kabotynem. Niemniej przeciez mógł jakos funkcjonowac w polityce na jakims stanowisku. Jest przeciez człowiekiem inteligentnym i z wizja... Prawdziwym nieszczęściem bylo chyba dla niego spotkanie z tą tylez głupia, co cwana kobieta, ktore wykorzystuje go od lat do imentu. Przeciez to jej zasluga - doprowadzenie go do ruiny zyciowej...
  • 2013-06-19 12:48 | Laclos

Przykre...

Z pewnoscia zawsze byl i pozostal kabotynem. Niemniej przeciez mógł jakos funkcjonowac w polityce na jakims stanowisku. Jest przeciez człowiekiem inteligentnym i z wizja... Prawdziwym nieszczęściem bylo chyba dla niego spotkanie z tą tylez głupia, co cwana kobieta, ktore wykorzystuje go od lat do imentu. Przeciez to jej zasluga - doprowadzenie go do ruiny zyciowej...
  • 2013-06-25 22:47 | Laclos

Uzdrawiacz polskiego Kościoła

Dziwie sie Panu Redaktorowi, ze z jednej strony dostrzega prymitywny fanatyzm "pacjentow" ugandyjskiego guru, a nie widzi bardzo podobnego zjawiska, jakie generuje rownie prostacki papiez Franciszek. I to bynajmniej nie w szeregach "moherow", ale calkiem, wydawaloby sie, inteligentnych i rozsadnych ludzi.
  • 2013-06-25 22:47 | Laclos

Normalka...

Dziwie sie Panu Redaktorowi, ze z jednej strony dostrzega prymitywny fanatyzm "pacjentow" ugandyjskiego guru, a nie widzi bardzo podobnego zjawiska, jakie generuje rownie prostacki papiez Franciszek. I to bynajmniej nie w szeregach "moherow", ale calkiem, wydawaloby sie, inteligentnych i rozsadnych ludzi.
  • 2013-06-28 16:07 | Laclos

Re:Watykan zbada swój bank

Jak donosza media - zostaly aresztowane trzy osoby zwiazane z bankiem watykańskim, w tym biskup Salerno. Biskup byl juz zawieszony w obowiazkach, jako ze toczylo sie w Salerno przeciwko niemu sledztwo, tak wiec jego aresztowanie jest chyba ciagiem dalszym jego wczesniejszych klopotow. Szefa banku zmienil jeszcze Benedykt XVI. Ile wiec w tych posunieciach zaslugi Franciszka?
  • 2013-06-28 19:29 | Laclos

Re:Chrześcijanie patrzą na Wołyń

To nie tyle przeprosiny, co deklaracja, ze sie taka postawe i taka polityke potepia. Dobrze byloby wiedziec, ze współczesni Ukraincy potepiaja zbrodnie swych rodakow dokonane w imie czystej etnicznie Ukrainy. Z tego samego wzgledu dobrze sie stalo, ze Polacy potępili zbrodnie w Jedwabnem. Tyle ze deklaracje politykow, działaczy spolecznych i duchowieństwa to jedno, a rzeczywiste nastroje w spoleczenstwie to drugie. Na Ukrainie stawia sie pomniki bandytom z UPA i gloryfikuje sie ich działalność. W Polsce bezcześci sie zydowskie cmentarze.
  • 2013-06-28 19:57 | Laclos

Byly juz proby zasypania przepasci miedzy Polakami i Ukraincami przez politykow świeckich: prezydentow Polski i Ukrainy Kwasniewskiego i Kuczme. Nie przyniosły realnych rezultatow. Moze deklaracja wysokich hierarchow chrzescijańskich wniesie cos konkretnego? Gdyby tak bylo, bylby to jeszcze jeden dowod na twierdzenie, ze obecność Kosciola w zyciu spolecznym jest cenna i pozyteczna.
  • 2013-06-28 21:27 | Laclos

Nalezy chyba odrożniac zachowanie i postepki ludzi pozostajacych w stanie duchownym od stanowiska Kosciola greko-katolickiego. Łobuzy i dranie znajduja sie w kazdej grupie spolecznej, wazne, zeby ich dostrzec i nazwac. Kościół unicki chyba to własnie zrobil.
  • 2013-06-30 12:19 | Laclos

Zgoda, firma odpowiada za pracownikow. Co Pan proponuje w związku z odpowiedzialnoscia Kosciola unickiego? Stwierdzili hierarchowie, ze dokonała sie zbrodnia. Co jeszcze maja robić zwazywszy, ze urodzili sie juz po wojnie?
  • 2013-07-07 19:48 | Laclos

Gdzie przeczytać o papieżu Franciszku?

W "Milczeniu" Horacio Verbitsky,ego obraz kardynala Bergoglio jest dwuznaczny. Autor nie oskarza go wprawdzie o czyny nieetyczne, daje jednak do zrozumienia, ze to postac o wielu twarzach. Świadkowie, ktorych wspomnienia przywoluje autor, znaja tylko jedna z tych twarzy, stad tak odmienne relacje o kardynale. Dzis tez papiez Franciszek sprawia wrazenie osobistosci manipulujacej tlumami poprzez prymitywne hasla (ostatnio zaatakował ksiezy jeżdżących samochodami każąc im przesiąść sie na rowery:)) Potrafi tez przypisac sobie cudza prace. Jest oczywiste, ze encyklika "Lumen fidei" napisana przez Benedykta XVI, aby stac sie dokumentem Kosciola, musiala zostac podpisana przez urzedujacego papieza. Nie musial jednak Franciszek oglaszac sie jej współautorem, skoro ani nie mialby czasu, zeby sie przyczynic, ani raczej nie mial i nie ma ku temu intelektualnych kwalifikacji. PS. Bardzo dziekuje za polecenie mi "Duchowosci ateistycznej" Andre Comte-Sponville,a. Czytam z prawdziwym zainteresowaniem Kalina
  • 2013-07-07 19:48 | Laclos

Jezuita...

W "Milczeniu" Horacio Verbitsky,ego obraz kardynala Bergoglio jest dwuznaczny. Autor nie oskarza go wprawdzie o czyny nieetyczne, daje jednak do zrozumienia, ze to postac o wielu twarzach. Świadkowie, ktorych wspomnienia przywoluje autor, znaja tylko jedna z tych twarzy, stad tak odmienne relacje o kardynale. Dzis tez papiez Franciszek sprawia wrazenie osobistosci manipulujacej tlumami poprzez prymitywne hasla (ostatnio zaatakował ksiezy jeżdżących samochodami każąc im przesiąść sie na rowery:)) Potrafi tez przypisac sobie cudza prace. Jest oczywiste, ze encyklika "Lumen fidei" napisana przez Benedykta XVI, aby stac sie dokumentem Kosciola, musiala zostac podpisana przez urzedujacego papieza. Nie musial jednak Franciszek oglaszac sie jej współautorem, skoro ani nie mialby czasu, zeby sie przyczynic, ani raczej nie mial i nie ma ku temu intelektualnych kwalifikacji. PS. Bardzo dziekuje za polecenie mi "Duchowosci ateistycznej" Andre Comte-Sponville,a. Czytam z prawdziwym zainteresowaniem Kalina
  • 2013-07-08 18:14 | Laclos

Re:Niech o Lemańskim wypowie się Franciszek

Trzeba koniecznie przedstawic sprawe Franciszkowi. Juz widze, jak sie gniewa na Hosera, zwłaszcza gdy dowie sie, ze ks. Lemański krytykował stanowisko KK w sprawie in vitro:))
  • 2013-07-09 00:44 | Laclos

Jak najbardziej przyznaje, ze Kosciół to nie parlament, gdzie tzw. Prawdy przechodza metoda glosowania lub aklamacji. Zas ks. Lemanski to wyjatkowo niemadra i bez wyobraźni osoba. Najlepiej bedzie, gdy usunie sie sam lub zostanie usuniety.
  • 2013-07-09 09:57 | Laclos

Odkad to Pan, Panie Tanaka, jest tak dobrze poinformowany, co by sobie zyczyl Jezus???:))) Niewatpliwie ma Pan wiele z obecnego papieza: zdolność robienia ludziom wody z mózgu na bazie tego, w co sie nie wierzy. Niestety, ale ks. Lemański jest chyba waszym przeciwienstwem i wierzy w to wszystko, o czym bredzi na swoim blogu:)))
  • 2013-07-09 10:33 | Laclos

Szkoda w takim razie, ze Pan lekce sobie wazy naukę tegoz Pisma, co Pan eksplikuje na forach blogow np. red. Szostkiewicza:)) Od razu zastrzegam: nic mnie nie obchodzi stan panskiej fascynacji KK i jego nauką. Po prostu az odrzuca mnie od obludy i manipulacji czytelnikami. No i trudno takiego forumowicza mi szanowac i brac powaznie to, co pisze.
  • 2013-07-09 14:20 | Laclos

Obawiam sie, ze obroncy wszystkich tych trzech duchownych sa na zblizonym poziomie: nie maja pojecia, o co chodzi, nie wiedza kogo i z jakiego powodu popieraja, dziala na nich po prostu osobowość duchownego.
  • 2013-07-09 14:21 | Laclos

Ja sie nie deklaruje jako Badacz Pisma Św.:))
  • 2013-07-09 14:26 | Laclos

Re:Decyzja KRRiTv w sprawie TV Trwam

Panie Redaktorze...o jakim nowym "duchu" w Watykanie Pan pisze...Chyba nie wziął Pan powaznie pajacowania Franciszka obliczonego na sluchaczy z wodoglowiem? TV Trwam bedzie taka, jaka byla, a Watykan nawet o nia nie zapyta:))
  • 2013-07-11 23:08 | Laclos

Re:Co Hoser powiedział Lemańskiemu

Panie Redaktorze, z racji moich wieloletnich przyjaźni z kolegami pochodzenia zydowskiego - po 68 roku rozproszonych po calym swiecie - bylam przez wszystkich podejrzewana, ze jestem Żydowka. Nikt oczywiscie nie pytał sie, czy jestem obrzezana, niemniej jedna pani drugiej pani powtarzała, że ta Laclos to najpewniej...itd. Przyznam, ze te podejrzenia mnie przyprawialy o skrywana dume. I nie czynilam nic, zeby te podejrzenia rozwiac. W przeciwienstwie do ks. lemańskiego, ktory sie za takie podejrzenia obrazil.:)))
  • 2013-07-13 10:02 | Laclos

Re:Co Hoser powiedział Lemańskiemu

Panie Redaktorze, podobno na dzien przed "wyznaniem" przez ks. Lemańskiego grzechu (antysemityzmu oczywiscie) abpa Hosera, wiedział juz o nim Palikot oraz "Fakty i Mity". Czy Panu jest cos wiadomo na ten temat?
  • 2013-07-16 07:58 | Laclos

Re:Ksiądz Lemański odchodzi z tarczą

@Pan Redaktor Szostkiewicz Zakałapuckał sie Pan, ale nic dziwnego, bylo to do przewidzenia. Dziwie sie tylko, ze tyle osób publicznych, m. in. i Pan, nadwyrezylo swój autorytet broniac niemadrego ksiedza i sprawy w oczywisty sposób zlej. Teraz tez sie Pan głęboko myli: - Z tarcza, czy na tarczy - najwazniejsze, ze ks. Lemański zniknie z firmamentu zycia publicznego - istota sprawy nie bylo i nie jest TO, CO POWIEDZIAŁ ABP HOSER. Istota sprawy jest niezgodna z nauczaniem Kosciola opinia ks. Lemańskiego o in vitro, a takze brak zrozumienia własciwych relacji miedzy katolicyzmem a tradycja zydowska oraz zwykle warcholstwo i pycha ksiedza w odpowiedzi na zarzuty jego biskupa. To antyklerykalne media usilowały nadac sprawie inny wymiar. Niestety dla nich, ale przestrzelily:)) - Przewodniczacy Konferencji Episkopatu Polski ma nie tylko prawo, ale i obowiazek wystapic w mediach z ocena zgorszenia, jakiego sie dopuscil ks. Lemański. W przeciwieństwie do ksiedza, ktory jako podwładny biskupa takiego prawa nie mial.
  • 2013-07-16 12:38 | Laclos

@remm Jest to lectio niewydarzonych i bezradnych obroncow księdza. Co ksiadz sadzil o in vitro - mozna przeczytac czarno na bialym na jego blogu. Nie chce mi sie juz zaglądac do tych bzdur, zeby podac namiary, ale jest to wpis komentujacy wystapienie abpa Michalika przeciwko in vitro. Ksiądz Lemański niewatpliwie byl zlym ksiedzem KATOLICKIM. Nie twierdze, że jest zlym czlowiekiem i być może bylby dobrym kapłanem innego wyznania. W Kosciele Katolickim niestety, ale sie nie sprawdzil.
  • 2013-07-16 12:39 | Laclos

@Gekko Nie widze zadnego uzasadnienia w rzeczywistosci dla panskich opinii
  • 2013-07-16 14:46 | Laclos

Po pańskiej ostatniej uwadze bedę pilnie sledzila panskie posty. Byc moze beda sie nadawały do usuniecia:))
  • 2013-07-16 15:35 | Laclos

Ksiedza Lemańskiego teksty pisane na blogu i mowione znam jak zły szeląg. I prosze nie wypowiadać sie w imieniu Ksiedza Redaktora, jako ze mimo całej tej wrzawy wokół sprawy kompletnie na to nie zaslugujacej ani jednym slowem nie dal poznac, ze sie z ta hucpa identyfikuje. Dlatego jeszcze raz prosze, aby nie zestawiac tych dwoch kaplanow, jako ze jest to despekt dla Ksiedza Redaktora.
  • 2013-07-17 15:16 | Laclos

Koniec konfliktu w sprawie ks. Lemańskiego?

Polecam link do oświadczenia Zespołu do spraw bioetycznych KEP w sprawie ksiedza Lemańskiego: http://www.niedziela.pl/artykul/5577//Zespol-ds-bioetycznych-KEP-wydal Moze wreszcie ten tekst ustawi własciwie sprawe: konflikt abp Hoser - ks. Lemanski miał duzo powazniejsza przyczyne niz jakies pytanie, ktore arcybiskup zadał lub nie zadał. I dopoki ksiądz nie wycofa sie ze swych poglądów na temat in vitro, nie będzie miał szans ani w Warszawie na Pradze, ani w Rzymie.
  • 2013-07-17 17:36 | Laclos

Re:Koniec konfliktu w sprawie ks. Lemańskiego?

Jasne...:))))
  • 2013-07-19 19:33 | Laclos

Ksiądz gej w banku Watykanu

Prosze zwrócic uwage, ze Monsignore Ricca jest kierownikiem hotelu dla hierarchow spoza Rzymu - Domu Św. Marty, w ktorym zamieszkal demonstracyjnie papiez wyrzekajac sie swego mieszkania sluzbowego w Palacu Apostolskim. Battista Ricca jest tez kierownikiem innego rzymskiego hotelu watykańskiego, w ktorym zatrzymywał sie kardynał Bergoglio, kiedy przyjeżdżał do Rzymu (wiadomość z tegoz L,Espresso). Dzis Franciszek powinien zaprzestac tych demonstracji pod publiczke i powrocic do Pałacu Apostolskiego, jako ze sytuacja zaczyna wyglądac dwuznacznie:)))
  • 2013-07-30 08:24 | Laclos

Re:Papież zakończył wizytę w Brazylii

Dokladnie tak:)))
  • 2013-07-30 08:27 | Laclos

Re:Papież zakończył wizytę w Brazylii

Kardynal Bergoglio zostal wybrany przez innych kardynałów w blyskawicznym tempie. Trudno przypuszczac, aby nie znano go od strony jego kabaretowego sposobu bycia. Ten sposob bycia, który tak zachwyca gawiedź, nie przelozy sie oczywiscie na zadne sensowne reformy. Ale moze byc źródlem zamieszania i upadku autorytetu Kosciola, na co zapewne licza wszyscy klaszczący mu antyklerykałowie;)))
  • 2013-08-04 16:36 | Laclos

Re:Kościół powinien się nawrócić

Musze sie z Pania wyjatkowo zgodzic, Pani Atalio:))) Nawet senior polskiego dziennikarstwa dal sie namowic na analize fenomenu Kościola, ze szczegolnym uwzglednieniem polskiego. Ale tak to jest, jak temat jest wazny i w zaden sposob nie da sie przedmiotu zmarginalizowac. A przedmiot, czyli Kościol Katolicki byl, jest i niestety bedzie, cokolwiek napisza o nim w "Polityce". Jaki to bedzie Kosciół - nie wiem, to sprawa madrych watykanistow, za jakich bynajmniej nie uwazam dziennikarzy "Polityki", przepraszam. Wiem tylko, ze w przeszlosci byly rozmaite sprawy, ktorych dzis Kosciół sie wstydzi. Byli papieze glupi, byli anty-papieze, ktorzy przeminęli i tylko historycy o nich pamietaja. Byli tez rozmaici secesjonisci, kontestatorzy, czy wrecz heretycy...tez przeszli do historii. Po co sie tak zapluwac, zamartwiac o ten Kosciół, jemu sie nic nie stanie. Ksiądz Lemański odejdzie w niepamięc. Papiez Franciszek tylko nakreca glupich ludzi mowa ulozona przez swego osobistego spin-dokotora Grega Burke, dziennikarza z Fox News, a ciemny lud mysli, że on zamierza coś zmieniac. Papiez niczego nie zmieni, bo ani moze, ani ma taki zamiar. A po jego najdluższym zyciu przyjdzie kolejny papiez. Nie dajmy sie więc zwariowac i lepiej zajmijmy sie powaznymi sprawami krajowymi. Np spadkiem notowań Platformy i krecia robota Jaroslawa Gowina. A moze to wszystko ukartowane, żeby podnieść notowania Tuska? Kto to wie...
  • 2013-08-06 17:48 | Laclos

Re:Prawica trzyma kciuki za wygraną Gowina

Moze dostaniemy wreszcie jakies "tertium" i nie bedziemy musieli glosowac na Platforme tylko dlatego, zeby nie glosowac na Kaczynskiego?