Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(97)
Komentarze użytkownika: waldi-14
 • 2014-11-23 16:41 | waldi-14

  Re:Co nam mówią wyniki wyborów samorządowych

  "Poparcie dla Platformy opiera się na niewielu filarach, a niechęć do PiS jest jednym ze stabilniejszych. Rozbiórka tego filaru jest nierozsądna." Czyli na nienawiści do PiSu PO buduje swój polityczny byt, a nie na rozwiązywaniu istotnych dla obywateli problemów. Szacki popiera to zachowanie PO, popiera tym samym sianie nienawiści w naszym kraju.
 • 2014-11-26 17:21 | waldi-14

  Re:„Bezpłodna babcia”, czyli papież o Europie

  Tak, to prawda, Europa to babcia "już bezpłodna" i "nie tętniąca życiem". Bardzo trafne określenia. Platon i Arystoteles kiedyś kształtowali Europę, ale teraz już nie. Teraz w Europie żadne wyższe wartości nie mają już znaczenia. Papież nie wygłosił kazania i nie moralizował. I dobrze, bo do kogo miał je głosić. Ci jego słuchacze z Zachodu już nie tylko nie rozumieją języka religii (dla nich to Himalaje ducha), oni nawet nie są humanistami, są płaskimi, przyziemnymi materialistami, technokratami mentalnie przystosowanymi do procedur na wszystko (łącznie z procedurą na krzywiznę banana). Ta wizyta (nie pielgrzymka) miała znaczenie jedynie kurtuazyjne. Franciszek odezwał się do zgromadzonych prostym językiem (Jan Paweł II nigdy nie użyłby takich porównań), ale jak najbardziej stosownym wobec tego typu słuchaczy. Należało im powiedzieć coś bardzo dosadnego, aby nie mieli złudzeń. I to się chyba Franciszkowi udało.
 • 2015-03-25 22:32 | waldi-14

  Re:Ksiądz G. skazany, jednak sąd nie powinien wchodzić z oskarżonym w pertraktacje

  Nie mam nic przeciwko "dopingowaniu" wymiaru sprawiedliwości przez dziennikarzy, zwłaszcza jeśli robią to dobrze. Ksiądz pedofil powinien dostać wyrok adekwatny do swych przewinień. I w ogóle przestępstwa pedofilii powinny być surowo karane. Ale zapytam z ciekawości, czy śledzi Pan Redaktor sprawę pewnej 36-letniej nauczycielki, która uwiodła nieletniego ucznia? Urodziła mu dziecko. Pani nauczycielka okazała się pedofilem równie niebezpiecznym jak ów ksiądz. Zważywszy na to, że szkołach podstawowych i gimnazjalnych uczy w naszym kraju przygniatająca w stosunku do mężczyzn liczba kobiet takie zjawiska, niestety, będą się coraz częściej powtarzać. Radziłbym się temu przyjrzeć. W przypadku przestępstw popełnianych przez kobiety "męska galanteria" jest nie na miejscu, łagodność spojrzenia również. Poza tym żyjemy na szczęście w ustroju demokratycznym, w którym mężczyźni i kobiety są równi wobec prawa (no chyba że jest inaczej). Więc tu nie może być stosowana taryfa ulgowa ze względu na płeć. Bardzo ciekaw jestem Pana obiektywnej opinii.
 • 2015-03-26 14:20 | waldi-14

  Re:Wyrok na księdzu G. nie zamyka sprawy

  @ MP "Chyba nasz Polski Kościół Katolicki jednak tak nisko nie upadł. I to mnie cieszy." No właśnie - 0% rozumu, 100% antyklerykalnej złości. Tacy niestety są w większości nasi ateiści. Frustraci. Mądrego ateisty, posługującego się rozumem, zwłaszcza w Polsce, ze świecą szukać. Nie żadne "a u was murzynów biją" - ten slogan nic nie znaczy. W świetle zasad moralnych wszyscy ponoszą tę samą odpowiedzialność, przysłowiowy "murzyni" również. Proszę podawać fakty, że Kościół (w szczególności polski) kryje pedofilów. Fakty i tylko fakty a nie oskarżenia bez pokrycia. Oczerniać nie jest sztuką. O winie decyduje sąd, a nie sąsiad za rogiem, albo koleżanka z pracy. Bp Paetz nie był nigdy oskarżony o pedofilię, był oskarżany o kontakty homoseksualne - a to nie to samo. Nieprawdaż? Tenże Paetz został pozbawiony przez Papieża Jana Pawła II stanowiska ordynariusza poznańskiego. To mało? Co miał go kazać rozstrzelać? Ponadto w polskim prawie nie karze się za kontakty homoseksualne. Czy ty o tym wiesz? Watykan nie ma zwyczaju błyskawicznego reagowania na doniesienia prasowe, sam sprawę starannie bada, a na to potrzeba trochę czasu (sądy świeckie też tego czasu potrzebują, czasem wiele lat). Oskarżanie Papieża jest bezpodstawne, i zwyczajnie nieuczciwe.
 • 2015-03-26 15:46 | waldi-14

  Re:Wyrok na księdzu G. nie zamyka sprawy

  @ Caramba I co mi tu wypisujesz? Od kiedy to artykuły prasowe zastępują sądy w tym kraju? Napisać można wszystko. To, co pisze prasa, a tym bardziej jakiś anonimowy autor wikipedii nie daje żadnych podstaw do obarczania kogoś winą. Czynów przestępczych dowodzi niezawisły sąd a nie "Wyborcza", Szostkiewicz czy wikipedia. To jest typowo komunistyczne myślenie - najpierw pojawiał się artykuł w prasie, a potem gościa zamykano. Sądów jeśli używano, to tylko po to, by "przyklepały" wyrok partyjnego oskarżyciela. Obecne zdziczenie obyczajów uważasz za normalne, przyczyniając się tym samym do budowy nowego totalitaryzmu.
 • 2015-03-26 19:16 | waldi-14

  Re:Wyrok na księdzu G. nie zamyka sprawy

  @ jakowalski Co to znaczy "powszechnie wiadomo"? Kto to ustalił ponad wszelką wątpliwość, że tak było? Gdzie są dowody na jakieś rozmyślne działania Papieża w tej materii? Kto napisał udokumentowane studium na ten temat? Jeśli tego wszystkie nie ma, to to są plotki, pomówienia lub, w najlepszym wypadku, bezmyślne powtarzanie anonimowych opinii. Ostatnimi czasy życie publiczne w Polsce w większości oparte jest na plotach typu "jedna baba drugiej babie..." i na ordynarnych pomówieniach. Prawda przestała mieć jakiekolwiek znaczenie, bo w zdecydowanej większości przypadków się jej nie szuka. Co więcej, ci, którzy jej szukają, są oszołomami, albo chorymi psychicznie. Istnieje coraz bardziej powszechne przyzwolenie na taplanie się w błocie, w czym panuje równość, by wszystkich traktować jako brudnych lub przynajmniej ubrudzonych.
 • 2015-03-26 21:08 | waldi-14

  Re:Wyrok na księdzu G. nie zamyka sprawy

  @ jakowalski No właśnie cały czas o tym piszę, ale jakoś nie dociera. W artykułach w The Telegraph" i "The New York Times" nie ma żadnych analiz, studiów. To są takie same ględzenia jak w polskiej prasie. Przeczytałem oba artykuły, nie wykraczają poziomem poza red. Szostkiewicza, przeciwnie, są nawet gorsze. No ale cóż, to tylko niska samoocena Polaków (nie wszystkich!) sprawia, że czapkują do ziemi przed Anglikami czy Amerykanami. No bo jeśli coś się pojawia w NYT to to jest objawiona prawda i szczyty ludzkiej mądrości, Polakowi nie godzi się inaczej jej przyjmować jak tylko na kolanach. Jeszcze raz powtarzam wypociny jakiegoś dziennikarzyny choćby i z NYT nie zastąpią rzetelnych badań naukowych, monografii opracowanych na podstawie starannie zebranego, obszernego materiału przy zastosowaniu przejrzystych metod badawczych. W gazetach, także w takim NYT nikt o to nie dba, bo teksty są pisane na zamówienie, pod zamawiającego, a nie żeby prawdę ustalać. Z tego, że coś jest po angielsku napisane nie wynika, że jest prawdziwe.
 • 2015-03-26 23:09 | waldi-14

  Re:Wyrok na księdzu G. nie zamyka sprawy

  @ jakowalski W tekście Michaela Parentiego nie znajduję żadnego odnośnika do tekstu Jana Pawła II, w którym miałby on nakazywać ukrywanie przypadków pedofilli w Kościele. Jeśli się wygłasza takie ostre sądy, to trzeba wskazać na dokumenty, które to potwierdzają. A tu nic z tym rzeczy. Proszę podać odnośnik do takiego papieskiego dokumentu, jeśli on faktycznie istnieje. U Parentiego nie ma żadnych odnośników. Parenti nie dysponuje ŻADNYMI dokumentami. Jego tekst to zwyczajny śmieć publicystyczny. Rozśmieszył mnie tym cytowaniem "Gazety Wyborczej". Wielki znawca spraw polskich - koń by się uśmiał.
 • 2015-03-27 10:48 | waldi-14

  Re:Wyrok na księdzu G. nie zamyka sprawy

  "Także: Powiązania ex-księdza Gila z arcybiskupem Wesołowskim i papieżem Janem Pawłem II: Kto wręczył święcenia kapłańskie Józefowi Wesołowskiemu, przełożonemu ex-księdza Wojciecha Gila? Otóż przyjął je on 21 maja 1972 z rąk ówczesnego kardynała Karola Wojtyły w katedrze na Wawelu. Kto wręczył sakrę biskupią Józefowi Wesołowskiemu, przełożonemu ex-księdza Wojciecha Gila? Otóż ową sakrę biskupią to ówczesny ksiądz Józef Wesołowski otrzymał w roku 2000 z rąk ówczesnego papieża Jana Pawła II, czyli Karola Wojtyły." Chcesz powiedzieć, że Jan Paweł II wyświęcając Wesołowskiego na biskupa powinien był wiedzieć, że w przyszłości ten człowiek popełni czyny pedofilskie. Papież miał mieć jego CV do końca życia a sam być jasnowidzem. Winą obciążasz papieża za to, że nim nie był. Bardzo dowcipny jesteś.Nawet nie podejrzewałem cię o to. No to cóż, baw się sam.
 • 2015-04-01 12:33 | waldi-14

  Re:Żakowski: Czeka nas religijne przesilenie i epidemia radykalnego chrześcijaństwa

  Jeśli poseł (senator) deklaruje się jako katolik i za takiego uchodzi w oczach wyborców, to musi przestrzegać nauki Kościoła i zasad etyki chrześcijańskiej. Nie ma innego wyjścia. W przeciwnym wypadku jest niewiarygodny. Pan Żakowski chciałby, żeby posłowie deklarujący się jako katolicy nas oszukiwali, co innego mówili a co innego robili. Na to nie ma przyzwolenia. Katolicyzm nie jest atrapą, choć pewno dla pana jest.
 • 2015-08-03 10:32 | waldi-14

  Re:Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

  "Jedyną podstawą ograniczenia kogokolwiek w pełnym uczestnictwie w praktykach religijnych jest treść relacji pomiędzy spowiednikiem a osobą spowiadającą się” – podkreśla prof. Woleński. Zaraz, zaraz, czy Woleński jest biskupem? A jeśli tak, to nie Kościoła katolickiego. Dlaczego ma czelność zmieniać nauczanie Kościoła będąc ateistą. Biskupi przypominają rzecz oczywistą, jeśli polityk jest katolikiem, to ma obowiązek stosować się do zasad etyki chrześcijańskiej, w przeciwnym wypadku nie jest katolikiem. Komorowski nie może podpisywać ustawy o in vitro i jednocześnie uważać się za katolika. Panie Woleński o co ten krzyk.Dlaczego pan się stawia w roli nadbiskupa Kościoła katolickiego w Polsce? Kto panu dał taką licencję? Czy nie jest zwykła uzurpacja?
 • 2015-08-07 22:32 | waldi-14

  Re:Duda zmienił retorykę. Bliżej mu do Obamy czy raczej do Jarosława Kaczyńskiego?

  Prezydent Andrzej Duda był sobą. Jest bardzo inteligentnym politykiem, ma swój styl. Dlatego nie trzeba go porównywać do Obamy czy Kaczyńskiego. Takie porównania nic nie wnoszą, a świadczą jedynie o tym, że komentatorzy nie potrafią myśleć bez uprzednich, wbitych "w mózg", klisz i kalek. Mało tu świeżości. Niestety panowie, na tle Prezydenta słabo wypadacie.
 • 2015-09-07 16:39 | waldi-14

  Re:Po co nam to było, czyli trzy powody, dla których Polacy nie poszli do referendum

  Panie Redaktorze, a czemuż to się pan nie zająknie o niejakim Borusewiczu, który tak starannie sprawdzał projekt prez. Dudy, a zupełnie bezmyślnie, niczego nie weryfikując "puścił" projekt prez. Komorowskiego. Nie tylko prez. Komorowski jest winny, ale także a może przede wszystkim Borusewicz i senatorowie z PO, którzy wszystko z zamkniętymi oczami przyklepali. Czemu pan tego nie widzi?
 • 2015-09-09 12:49 | waldi-14

  Re:Tragedia uchodźców jest także tragedią Europy

  Tragedią Europy jest głupota i kompletne zaćmienie umysłów jej, pożal się Boże, elit. 99,99% europejskich polityków, publicystów, dziennikarzy już dawno potraciło głowy. Kompletnie nie wiedzą co robić. To, co robią, jest chaotyczne i przypadkowe, być może ich mocodawcy wiedzą, co robić, ale na razie zachowują to w tajemnicy
 • 2015-10-23 16:26 | waldi-14

  Re:Jeśli Polacy dadzą zgodę na zamordyzm, będziemy mieli własny koniec historii

  Jaki koniec historii? Pan się z choinki urwał czy jak? Czy Pan myśli, że Polacy będą w nieskończoność tolerować polityczne dziadostwo? Dlaczego nie dopuścić do władzy innych, skoro ci pierwsi czyli PO się nie sprawdzili? Po co te strachy na lachy? PiS porządzi 4 lata i gdy się nie sprawdzi, pójdzie precz. Wylecą z jeszcze większym hukiem niż PO. Naród jest suwerenem (przynajmniej w Polsce). Z narodem przegra każda koteria, jeśli będzie działała na jego szkodę.I czego tu się bać?
 • 2015-11-05 10:21 | waldi-14

  Re:Polacy osiedleni w Mariupolu wrócą do kraju. Dlaczego dopiero teraz?

  No właśnie, jak polskie władze mają czelność przyjmować jakiś imigrantów bez błogosławieństwa Brukseli? No jak tak można!! Toż to polskie bezhołowie. Duch wasalstwa redaktorów "Polityki" wiecznie żywy.
 • 2015-11-07 10:01 | waldi-14

  Re:Narodziny tego rządu to karykatura

  To nie dziennikarstwo, to zwykłe plotkarstwo. Nie ma jeszcze rządu, a oni rozprawiają o chmurach na niebie... z nudów.
 • 2015-11-27 14:12 | waldi-14

  Re:Kto zauważył, że prezydent pojechał do Chin?

  No cóż, Chińczycy nadali wysoką rangę wizycie Prezydenta Polski, wy, redakcja "Polityki", nie. No cóż, jesteście słabą, prowincjonalną gazetą.
 • 2016-01-07 15:27 | waldi-14

  Re:Pierwsza rocznica zamachu na „Charlie Hebdo” nie nastraja do optymizmu

  Na ostatniej "karykaturze" Ch. Hebdo jest przedstawiony Bóg z kałachem i z trójkątem nad głową. Trójkąt ten sugeruje nie Allaha, lecz chrześcijańskiego Boga w Trójcy Jedynego. Tak, po roku Charlie Hebdo "zmądrzeli", teraz atakują już tylko chrześcijan. Doskonale wiedzą, że żaden katolik po niedzielnej mszy nie wyrąbie do nich z kałacha. Od tej strony nic im nie grozi. Tak na marginesie, laiccy fundamentaliści, fanatycznie wierzący w swoja niewiarę, powinni jednak wiedzieć, że z Bogiem nikt jeszcze nie wygrał. Nikomu się to w historii nie udało. Poniosą sromotną klęskę, ale wtedy, gdy się o tym dowiedzą będzie już za późno. I wbrew pozorom, wcale nie musi to być odległa przyszłość.
 • 2016-01-14 22:57 | waldi-14

  Re:Masowe zwolnienia w „Wiadomościach” TVP. Czy taki program można oglądać?

  Mnie nie interesuje, czy wiadomości TV prowadzi Kraśko czy nie-Kraśko, Tadla czy Holecka, interesuje mnie to, by dziennikarz nie był tendencyjny, by nie udzielał politykowi "swojej" ulubionej partii 3 razy więcej czasu niż przedstawicielowi partii nielubianej przez siebie. Denerwuje mnie to, gdy prowadzący "nielubianemu" gościowi ciągle przerywa, nie dopuszcza do głosu, ciągle zmienia temat rozmowy i stosuje tysiąc innych chwytów erystycznych. Nie interesują mnie poglądy dziennikarza, interesują mnie poglądy zaproszonego gościa, zwłaszcza takiego, od którego sporo w państwie zależy. Zobaczymy co będzie teraz, czy skończą się te okropne praktyki, które dotąd miały miejsce czy nie. Jeśli nie, to będzie można powiedzieć, że polityka medialna PiS powiela to, co robiło PO. Obserwujmy, co się będzie działo, dajmy sobie trochę czasu. W świecie "podksiężycowym" nic nie dzieje się natychmiast.
 • 2016-01-18 21:21 | waldi-14

  Re:Jak długo będzie rządzić PiS i kto po nim

  Cały ten artykuł to myślenie życzeniowe autora "odklejonego" od rzeczywistości. Prawdopodobnie o Polsce dowiaduje się zachodnich gazet.
 • 2016-02-12 12:33 | waldi-14

  Re:Czy Angela Merkel odpowiada za kryzys migracyjny i całe zło w Europie? Wprost przeciwnie

  Jeśli Merkel chce mieć u siebie muzułmanów i jeśli obywatele niemieccy się na to zgadzają (co już nie jest takie pewne), to dobrze. Merkelowa nie może jednak narzucać innym krajom, w tym Polsce, aby przyjęły imigrantów. Nie ma do tego prawa.
 • 2016-02-13 11:45 | waldi-14

  Re:Niemcy tracą nadzieję, że „miła pani premier Szydło” jest prawdziwą twarzą polskiego rządu

  Pani redaktor jest obiektywna inaczej. Gdy Polacy zwrócą Niemcom na coś uwagę (np. na Nord Stream 2) lub jeśli w te pędy nie jadą do Berlina (z pokłonem) to jest bardzo źle, jeśli Niemcy prawie każdego dnia z jakimś afrontem, przytykiem, złym słowem występują przeciw Polsce, to nic się nie dzieje, tak ma być. Przez takie artykuły "Polityka"niestety nie różni się od gazet niemieckich.
 • 2016-02-27 12:51 | waldi-14

  Re:Telewizyjne exposé Beaty Szydło: Nie zaimponowała, choć przyszła przygotowana

  "Uczy się pilnie, lekcje odrabia, lecz nie potrafi zaimponować czymś, co wykracza poza referat i przykuwa uwagę publiczności." No, tak tak. Premier Szydło nie jest taką światową damą jak Angela Merkel, która nikogo o nic nie pytała i podjęła światową decyzję o wpuszczeniu ponad milionowej rzeszy imigrantów, z którymi sami Niemcy nie wiedzą, co zrobić. Pani Merkel to ma wyobraźnię i odwagę, jak żaden polityk na świecie. Tak, to jest prawdziwy światowy polityk.
 • 2016-03-12 10:23 | waldi-14

  Niemiecki korespondent o pikiecie przed siedzibą premier Szydło [WIDEO]

  A może by tak któryś z naszych dziennikarzy wybrał się do Berlina i zaapelował do niemieckiej opozycji, też rozproszonej, o zjednoczenie sił przeciw Merkelowej. Byłoby to bardzo pożyteczne nie tyko dla Polski, ale i całej Europy. Może by jednak ktoś z naszych się odważył, może by go na dworcu w Berlinie nie aresztowali. Trzeba spróbować.
 • 2016-03-12 10:23 | waldi-14

  Może by tak zjednoczyć niemiecką opozycję?

  A może by tak któryś z naszych dziennikarzy wybrał się do Berlina i zaapelował do niemieckiej opozycji, też rozproszonej, o zjednoczenie sił przeciw Merkelowej. Byłoby to bardzo pożyteczne nie tyko dla Polski, ale i całej Europy. Może by jednak ktoś z naszych się odważył, może by go na dworcu w Berlinie nie aresztowali. Trzeba spróbować.
 • 2016-03-26 15:50 | waldi-14

  Jak państwa bronią honoru

  Kolejny redaktor, dla którego prawda się nie liczy. Karze podlegaliby ci, którzy głoszą kłamstwa, a nie ci, którzy mówią prawdę. Potrzeba naprawdę złej woli, by tego nie rozumieć.
 • 2016-03-31 12:07 | waldi-14

  Kościół chce zaostrzenia prawa aborcyjnego. PiS biskupom przecież nie odmówi

  "Polska pod rządami PiS znów więc będzie miała złą prasę na Zachodzie jako kraj poddany ideologii katolickiej i niechętny prawom kobiet." Red. Szostkiewicz czyli "trzęsąca się Galareta". Co powie "przenajświętszy" Zachód ta wyrocznia nieskończonej mądrości, słuszności i sprawiedliwości. Sługa zawsze sługą pozostanie. Wszystko dobrze, ale co na to powie mój PAN. Najwyższy czas, żeby pan przestał się bać własnego cienia, przestał robić z siebie błazna i przynajmniej od czasu do czasu uruchamiał szare komórki. W interesie nas wszystkich żyjących na Ziemi jest całkowity zakaz zabijania bezbronnych ludzi zarówno nienarodzonych, starych, chorych jak i innych ze względu na takie czy inne kryteria. Jeśli nie będziemy o to walczyć, to nasze życie także będzie zagrożone. Zawsze mogą się znaleźć jacyś polityczni bandyci, którzy taką czy inną grupę ludzi chętnie poświęcą dla dobra reszty tych wybranych, którzy mają prawo do życia. A jeśli chodzi o "Zachód" to pora już dostrzec to, że on stracił koncept, jest podobny do dziecka we mgle i za chwilę będzie się oglądał na Polskę właśnie w poszukiwaniu nowych standardów. Naprawdę nie trzeba się ich bać.
 • 2016-03-31 12:21 | waldi-14

  Re:Kościół chce zaostrzenia prawa aborcyjnego. PiS biskupom przecież nie odmówi

  "Polska pod rządami PiS znów więc będzie miała złą prasę na Zachodzie jako kraj poddany ideologii katolickiej i niechętny prawom kobiet." Red. Szostkiewicz się boi. Co powie "przenajświętszy" Zachód ta wyrocznia nieskończonej mądrości, słuszności i sprawiedliwości. Sługa zawsze sługą pozostanie. Wszystko dobrze, ale co na to powie mój PAN. Najwyższy czas, żeby pan przestał się bać własnego cienia, przestał robić z siebie błazna i przynajmniej od czasu do czasu uruchamiał szare komórki. W interesie nas wszystkich żyjących na Ziemi jest całkowity zakaz zabijania bezbronnych ludzi zarówno nienarodzonych, starych, chorych jak i innych ze względu na takie czy inne kryteria. Jeśli nie będziemy o to walczyć, to nasze życie także będzie zagrożone. Zawsze mogą się znaleźć jacyś polityczni bandyci, którzy taką czy inną grupę ludzi chętnie poświęcą dla dobra reszty tych wybranych, którzy mają prawo do życia. A jeśli chodzi o "Zachód" to pora już dostrzec to, że on stracił koncept, jest podobny do dziecka we mgle i za chwilę będzie się oglądał na Polskę właśnie w poszukiwaniu nowych standardów. Naprawdę nie trzeba się ich bać.
 • 2016-04-12 22:23 | waldi-14

  Re:Nie zgrali się Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński. Celowo?

  No, no, nie zgrali się celowo, żeby w "Polityce" mieli o czym pisać. Gdyby nie pomysłowość Kaczyńskiego, większość mainstreamowych pism dawno by już zbankrutowała.
 • 2016-04-28 19:51 | waldi-14

  Re:Gimnazjaliści z Jasła sprofanowali hostię. A teraz zajmie się nimi sąd rodzinny

  Pani jako ateistka zapewne nie wie, że w Kościele katolickim istnieje olbrzymia różnica między profanacją Ciała Pana Jezusa a złamaniem piątkowego postu. To jest, szanowna pani, kolosalna różnica. Pani może o tym nie wiedzieć, pozostając poza Kościołem katolickim (nikt nikogo nie zmusza do bycia katolikiem w przeciwieństwie do bycia muzułmaninem!), ale dlaczego autorytatywnie wydaje sądy o czymś, o czym nie ma zielonego pojęcia. Pani się zwyczajnie kompromituje i tym samym utrzymuje tabloidowy poziom "Polityki".
 • 2016-04-29 12:31 | waldi-14

  Re:Gimnazjaliści z Jasła sprofanowali hostię. A teraz zajmie się nimi sąd rodzinny

  Rzeczywistość nie ogranicza się do tego, co możemy zmysłowo zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, posmakować czy powąchać. Czy możesz zobaczyć swój rozum? Nie, nie możesz. To skąd wiesz, że go posiadasz? Skąd wiesz, że istnieje miłość? Po oznakach podniecenia seksualnego? Jest wiele rzeczywistości, których zmysłowo nie doświadczamy. Doświadczamy ich inaczej. W innych doświadczeniach: estetycznych, aksjologicznych, moralnych, religijnych, w sytuacjach granicznych itd. Bóg istnieje i jest obecny w doświadczeniach wielu ludzi. Inni mogą nie mieć takich doświadczeń. Zgoda. Ale czy przeciętny człowiek, nie-fizyk, wie czego świadkiem jest doktor fizyki, zajmujący się cząstkami elementarnymi, gdy w skomplikowanym eksperymencie w akceleratorze stwierdza pojawienie się nowej cząstki? Informuje o tym innych. Jedynie w bardzo niewielu ośrodkach na świecie inni fizyki mogą potwierdzić (obalić) jego odkrycie, reszta świata musi uwierzyć fizykom, że tak jest. Nie są bowiem w stanie ani przeprowadzić podobnych eksperymentów ani tym bardziej ich zrozumieć. Pozostaje im wiara, że to, co zakomunikowali im fizycy, jest prawdą. Nie jesteśmy w stanie, w naszym życiu, obejść się bez wiary. Nie potrafimy wszystkiego zrozumieć, dowieść, doświadczyć. Za słabi na to jesteśmy. Bóg należy do tych rzeczywistości, której nigdy nie obejmiemy naszymi ciasnymi mózgami. Musimy zadowolić się tym, co Bóg do nas powiedział poprzez wybranych przez siebie ludzi (Stary i Nowy Testament). Przyjmując to mocą Jego autorytetu (również w życiu świeckim nie jesteśmy w stanie żyć zupełnie nie odwołując się do żadnych autorytetów ludzkich), możemy co nieco próbować z tego rozumieć. I tu mamy pewne szanse, nie jesteśmy całkowicie skazani na porażkę. Trzeba jednak włożyć sporo wysiłku w odpowiednią naukę a także w pracę nad sobą. Ale ten trud się opłaca, gdyż także w sferze rozumienia widzimy postęp.
 • 2016-04-30 11:08 | waldi-14

  Re:Gimnazjaliści z Jasła sprofanowali hostię. A teraz zajmie się nimi sąd rodzinny

  @ Slawomirski Jeśli nie jesteś fizykiem "cząstkowcem", tym bardziej, jeśli nigdy nie studiowałeś fizyki wysokich energii, pozostaje ci tylko wiara w to, co mówią prawdziwi fizycy. Sam nigdy niczego nie sprawdzisz. Nie jesteś w stanie. Możesz sprawdzić co masz dziś na talerzu: schabowego czy rybę. Tyle. Ludzie sobie nie wyobrażają jak bardzo są wierzący (w sensie pozareligijnym) w stosunku do różnych prawdziwie wiedzących.
 • 2016-05-01 11:15 | waldi-14

  Re:Gimnazjaliści z Jasła sprofanowali hostię. A teraz zajmie się nimi sąd rodzinny

  @kruk "Ludzie doswiadczaja dobrodziejstw nauki w swym codziennym zyciu. To, ze mozna czasem ich ogrywac powolujac sie na nauke, nie zmienia postaci rzeczy." Nie, nie chodzi o ogrywanie kogokolwiek. Ludzie korzystają w szpitalach z urządzeń, w których wykorzystuje się zjawisko rezonansu magnetycznego. Ilu ludzi odpowie ci na ulicy na czym polega to zjawisko i jak fizyka współczesna je wyjaśnia. Jak znajdziesz jednego na tysiąc, to będzie bardzo dobrze. Cała reszta, albo w ogóle nie wie, że coś takiego istnieje, albo jedynie wierzy fizykom, że w tych urządzeniach wykorzystuje się właśnie rezonans magnetyczny. Znajomość istoty zjawisk fizycznych, badanych przez fizyków współczesnych jest w społeczeństwach, także zachodnich, minimalna. W Polsce w okresie 26 tak bardzo zminimalizowano nauczanie fizyki w szkole średniej, że dorośli (po takich szkołach) nawet zjawiska tęczy nie potrafią wyjaśnić. Współcześnie, także w Polsce, wychowuje się "naukowych" idiotów. Naukowo wykształcone współczesne społeczeństwa istnieją tylko w głowach pseudo-postępowych ideologów.
 • 2016-05-02 14:59 | waldi-14

  Re:Gimnazjaliści z Jasła sprofanowali hostię. A teraz zajmie się nimi sąd rodzinny

  @ kruk "Ogol ludnosci moze nie umie wyjasnic zjawisk naturalnych ale wierzy w mozliwosc ich wyjasnienia, pozostawiajac sprawe fachowcom." No właśnie o tę WIARĘ mi chodziło. Pozostaje wiara i to wiara w ludzi, że nie okłamują. No właśnie.
 • 2016-05-02 15:10 | waldi-14

  Re:Gimnazjaliści z Jasła sprofanowali hostię. A teraz zajmie się nimi sąd rodzinny

  @ Sławomirski "Wiara w nauke ktora ciagle sie zmienia nie moze byc porownywana do niezmieniajacej sie wiary religijnej." Nie może być porównywana tylko dlatego, że się "zmienia"? Dziwne. Poza tym, jednym z przesądów już nawet nie Oświecenia (bo tam były różne nurty), ale takich płaskich scjentystów, jest przekonanie, że doświadczenie musi mieć wyłącznie charakter zmysłowy (doświadczanie świata z pomocą pięciu zmysłów). To bzdura, to nieuprawnione zawężenie treści pojęcia doświadczenia. Istnieje coś takiego jak doświadczenie aksjologiczne czy właśnie doświadczenie religijne. To ostatnie leży u podstaw wiary w Boga. Zgoda, nie wszyscy mają takie doświadczenie, ale ci, którzy mają, dają świadectwo rzeczywistego istnienia Boga. Skoro wierzymy fizykom, że nas nie oszukują, możemy również wierzyć świętym, którzy mają doświadczenia religijne, że mówią prawdę. Tak działa świadectwo.
 • 2016-05-07 19:33 | waldi-14

  Re:Andrzej Duda zdeprecjonował najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczpospolitej

  Panu Burnetce nie podoba się to, że tym razem Orła Białego dostali: nieswoi. "Nieswój" nie może być tak samo doceniany jak "swój". Wszystko inne jest nieważne. Dr Półtawska byłaby "swoja", gdyby walczyła o szeroki dostęp do "usług" aborcyjnych. A, to wtedy miałaby potężne zasługi i zasługiwałaby nie na jednego, ale na dwa i może i więcej Orłów Białych. Ponieważ jest z przeciwnej strony barykady, to jest "be" i w ogóle okropna.
 • 2016-05-13 12:26 | waldi-14

  Re:Zdziwieni „audytem”, wkurzeni na PiS? Czytajmy Orwella, wszystko będzie jasne

  Po co autor sięga do Orwella? Po co to zagadywanie tematu? Jeśli nie zgadza się z wynikami audytu, niech udowodni, że jest fałszywy. Niech się wykaże jakąś wiedzą, a nie pseudoliterackim ględzeniem, które nie jest niczym innym jak zwykłym biciem piany.
 • 2016-05-17 19:23 | waldi-14

  Re:Prof. Kamiński o zmianach w państwie pod rządami PiS

  Tak, to jest jedna z wielkich wad narodowych. Azur to potwierdza, wszędzie widząc prywatę. Jeśli ktoś szorstko nie najeżdża na władzę, to pewnikiem chce się dochrapać stanowiska. A może nie, może chce, w nieco bardziej wyważony sposób (u prof. Kamińskiego to dostrzegam) ocenić bieżącą sytuację po to, by można było coś naprawić, coś zmienić, dla dobra wszystkich. Ot, taka troska o dobro wspólne. Niestety, u "prywaciarzy" to niemożliwe.
 • 2016-05-18 22:50 | waldi-14

  Huzia na Billa! Kolejny pisowski afront, tym razem w stronę byłego prezydenta USA

  Billowi żona dołoży jeszcze (kiedyś zasłużył za Lewińską, teraz za psucie kampanii wyborczej) gdy się zorientuje, że straciła głosy większości Polonii w USA. Biedak nie zorientował się, jakie poparcie otrzymał PiS w ostatnich wyborach od Polonii.
 • 2016-05-18 22:50 | waldi-14

  Hilary jeszcze dołoży Billowi

  Billowi żona dołoży jeszcze (kiedyś zasłużył za Lewińską, teraz za psucie kampanii wyborczej) gdy się zorientuje, że straciła głosy większości Polonii w USA. Biedak nie zorientował się, jakie poparcie otrzymał PiS w ostatnich wyborach od Polonii.
 • 2016-06-01 22:50 | waldi-14

  Gospodarka według Franciszka. Sprawdź, jakie poglądy ma papież

  Źródłem bogactwa narodów jest praca, a nie lichwa. Franciszek nie wymyśla tu niczego nowego. Papież Grzegorz Wielki (koniec VI wieku) potępił pożyczanie pieniędzy na procent. Każdy chrześcijanin, który bliźniemu pożyczał na procent popełniał grzech ciężki. Do XV wieku chrześcijanie powstrzymywali się od tego procederu, a później coraz bardziej o tym zapominano. Dziś klasycznymi lichwiarzami są różnej maści spekulanci, wyciskający pieniądze z rynku i dochodzący do miliardowych fortun, jak niejaki Soros. Wielki światowy kapitał nie pochodzi z pracy, lecz z cwaniactwa. Franciszek doskonale o tym wie. Wie jak Argentyna była wykorzystywana całymi latami przez światowych lichwiarzy.
 • 2016-06-01 22:50 | waldi-14

  Walczyć z lichwą

  Źródłem bogactwa narodów jest praca, a nie lichwa. Franciszek nie wymyśla tu niczego nowego. Papież Grzegorz Wielki (koniec VI wieku) potępił pożyczanie pieniędzy na procent. Każdy chrześcijanin, który bliźniemu pożyczał na procent popełniał grzech ciężki. Do XV wieku chrześcijanie powstrzymywali się od tego procederu, a później coraz bardziej o tym zapominano. Dziś klasycznymi lichwiarzami są różnej maści spekulanci, wyciskający pieniądze z rynku i dochodzący do miliardowych fortun, jak niejaki Soros. Wielki światowy kapitał nie pochodzi z pracy, lecz z cwaniactwa. Franciszek doskonale o tym wie. Wie jak Argentyna była wykorzystywana całymi latami przez światowych lichwiarzy.
 • 2016-06-12 19:45 | waldi-14

  Re:Rola Pań na czas Euro. I nie tylko?

  Kobiety w przygniatającej większości piłką się nie interesują. Wolno im? Wolno. Więc dlaczego redaktorka Dąbrowska przymusza wszystkie panie do kibicowania? Czy tylko dlatego, żeby także w tym przypadku były zupełnie jak mężczyźni? Czy to ma sens?
 • 2016-07-26 12:10 | waldi-14

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Świeżutka, dzisiejsza informacja - w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray (Normandia) napastnicy wzięli zakładników, wśród nich księdza, któremu poderżnęli gardło. Doskonale wiemy, jaka grupa ludzi na świecie specjalizuje w podrzynaniu gardeł. Dlatego panie Szostkiewicz proszę przyjąć do wiadomości, że w Polsce "polityka imigracyjna" jako jedynie skuteczna będzie polegała na nie przyjmowaniu żadnych wyznawców proroka. Koniec. Kropka. Żaden pomylony ideolog nie przekona większości ludzi zdrowo myślących, że ma być inaczej. Owszem, Polska przyjmie uciekinierów z Zachodniej Europy, którzy nie będą już mieli miejsca w swoich krajach, gdy te staną się kalifatami.
 • 2016-08-16 18:40 | waldi-14

  Re:PiS chce karać więzieniem za „polskie obozy”. Pomysł jest groźny

  Redaktor powinien przyjąć do wiadomości, że tak jak istnieje antysemityzm istnieje również antypolonizm. Podobnie jak Żydzi mają prawo czuć się prześladowanymi i świadomie obrażanymi przez fałszywe twierdzenia wypowiadane pod ich adresem, tak również Polacy mają prawo protestować, jeśli ktoś przypisuje im, niezgodnie z prawdą, dokonywanie zbrodniczych czynów na przedstawicielach innych narodów. "Polskie obozy śmierci" - wyrażenie jakże często pojawiające się w prasie zachodniej jest z gruntu fałszywe i przez to poniżające w wyjątkowo perfidny sposób Polaków. Na to pod żadnym pozorem nie wolno się zgadzać. Rząd PiS działa w absolutnie dobrym kierunku. Jeśli ktoś ma o to do rządu pretensję, jak Redaktor, to świadczy jedynie o tym, że ma on luźny związek z Polską i Polakami lub kieruje się złą wolą.
 • 2016-09-05 22:32 | waldi-14

  Re:Premier wysyła do Londynu ministrów ws. pobicia Polaków. Czy będzie interweniować po każdej bójce pod angielskim pubem?

  Skoro zginął Polak (nie pierwszy raz zresztą), to znaczy, że relacje między gospodarzami (Anglikami) a gośćmi (Polakami) źle się układają. Pisanie, że wizyta ministrów: Waszczykowskiego i Błaszczaka, ma charakter propagandowy, jest obelgą wobec zabitego Polaka (i innych poturbowanych). To nie propaganda, to wyraz troski o swoich obywateli. Amerykanie postąpiliby podobnie. Szostkiewiczowi, wychowanemu w PRL, w głowie się nie mieści, że demokratycznie wybrany rząd ma obowiązek troski o swoich obywateli, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Post-prl-wskie pseudo-elity przegrały w zeszłym roku właśnie dlatego, że myślały (i myślą) jedynie o sobie, pogardzając zwykłymi Polakami. To się na szczęście skończyło. Oby na zawsze.
 • 2016-09-20 12:32 | waldi-14

  Re:Zrzeszeni w akcji „Jestem chrześcijaninem” chcą zabijać dla Jezusa. A Kościół na to przyzwala

  Pani redaktor ma błędne wyobrażenie chrześcijaństwa. Nie wie, że nauka chrześcijańska nie przekreśla zasad prawa naturalnego, lecz je wzmacnia. Każdy człowiek, chrześcijanin także, ma przyrodzone prawo do obrony własnego życia i życia swoich bliskich. Chrześcijanin nie wykrzykuje: zabijcie mnie, ach, jak ja pragnę być zabitym. Chrześcijanie pierwszych wieków nie pragnęli męczeństwa jako takiego, lecz zgadzali się nań, nie chcąc zdradzać swego Mistrza, Jezusa Chrystusa. Rzymianie nie chcieli od chrześcijan wiele, chcieli, aby uznawali publicznie boskość ich cesarza, aby byli bałwochwalcami. Ci za prawdziwego Boga mieli Jezusa Chrystusa. Stąd nie pozostawało chrześcijanom nic innego niż męczeństwo. Chrześcijanin ma prawo użyć broni w obronie własnej, własnej rodziny, własnej ojczyzny. Chrześcijanin natomiast nie ma prawa być agresorem, strona atakującą itd. Obrona i atak to dwie różne kwestie. Błędne jest zatem przekonanie, że chrześcijanin to ktoś, kto daje się zabić, nie podejmując żadnej samoobrony.
 • 2016-09-29 17:33 | waldi-14

  Czy europarlament może dyskutować na temat zaostrzenia polskiej ustawy antyaborcyjnej? Może i powinien

  Małe pytanie: a kiedy się zajmą brukselscy biurokraci stanem wyjątkowym we Francji. Stan wyjątkowy i demokracja - da się to pogodzić z sobą czy nie. A może we Francji nagminnie są łamane prawa człowieka. Może Francuzi już mają dość takich porządków? Czemu by o tym nie podyskutować? Hollande i tak się tym nie przejmie i nadal będzie ograniczał demokratyczne prawa swoich obywateli. Nieprawdaż?
 • 2016-09-29 17:33 | waldi-14

  Niech podyskutują o Francji

  Małe pytanie: a kiedy się zajmą brukselscy biurokraci stanem wyjątkowym we Francji. Stan wyjątkowy i demokracja - da się to pogodzić z sobą czy nie. A może we Francji nagminnie są łamane prawa człowieka. Może Francuzi już mają dość takich porządków? Czemu by o tym nie podyskutować? Hollande i tak się tym nie przejmie i nadal będzie ograniczał demokratyczne prawa swoich obywateli. Nieprawdaż?
 • 2016-10-16 11:56 | waldi-14

  Holandia chce dalszej liberalizacji przepisów o eutanazji. Czy to oznacza masowe „zabójstwa eugeniczne”?

  "Rozumiemy, że śmierć zakończyłaby pańskie cierpienie. Ale proszę pomyśleć o uczuciach ludzi przeciwnych eutanazji." Niestety, autorka nic nie pojmuje z ludzkiej tragedii. Nie wie, że eutanazja jest klęską nie tylko człowieka cierpiącego, ale także tych, którzy ją przeprowadzają: lekarzy, a wcześniej tych, którzy na nią zezwalają i za nią głosują. To jest właśnie cywilizacja śmierci.
 • 2016-10-16 11:56 | waldi-14

  Cywilizacja śmierci

  "Rozumiemy, że śmierć zakończyłaby pańskie cierpienie. Ale proszę pomyśleć o uczuciach ludzi przeciwnych eutanazji." Niestety, autorka nic nie pojmuje z ludzkiej tragedii. Nie wie, że eutanazja jest klęską nie tylko człowieka cierpiącego, ale także tych, którzy ją przeprowadzają: lekarzy, a wcześniej tych, którzy na nią zezwalają i za nią głosują. To jest właśnie cywilizacja śmierci.
 • 2016-10-18 10:31 | waldi-14

  Re:Kiedy zaczyna się człowiek? PiS próbuje to ustalić i narzucać

  Woleński nie wie o tym (lub nie chce wiedzieć), że zakaz przerywania ciąży nie wynika pierwotnie z zasad teologii katolickiej, lecz z prawa naturalnego. To zaś dotyczy wszystkich, także ateistów. Człowiekiem jest się od początku (od zygoty). Człowiek nie powstaje dopiero w "procesie biologicznym". Bo gdyby o tym decydował proces, to mogłoby się zdarzyć, że człowiek rodziłby nie-człowieka. To oczywiście absurd, ale prof.Woleński zdaje się to sugerować.
 • 2016-10-18 19:39 | waldi-14

  Re:Kiedy zaczyna się człowiek? PiS próbuje to ustalić i narzucać

  @ Woleński No cóż, jest Pan profesorem filozofii,a to znaczy, że nie cytuje Pan pierwszego lepszego autora po to, by kierując się samym szacunkiem wobec autorytetu owego autora, z góry przyznawać mu rację bez dalszych dociekań i analiz. W każdym razie nie wierzę w to, że Pan tak postępuje. To prawda, że na temat prawa naturalnego od starożytności wypowiadali się różni filozofowie i prawnicy. Do wymienionych przez Pana można by jeszcze dodać: Cycerona, Gajusa, Ulpiana, Justyniana, św. Augustyna, św. Izydora z Sewilli, Piotra Lombarda, Gracjana, Filipa Kanclerza, itd. itp. i to jeszcze przed św. Tomaszem z Akwinu. Krytyczny czytelnik bierze (tym bardziej filozof) bierze pod uwag wszystkie wypowiedzi tych autorów (i wielu innych) i zastanawia się nad przedmiotem ich refleksji. Już Cycero dokonał w "De Inventione" ważnego rozróżnienia ja ius i lex. Otóż, bardzo wielu filozofów przeszłości, pisząc o prawie naturalnym, miało na uwadze obydwa te pojęcia. Lex to, z grubsza rzecz biorąc, zwerbalizowane zasady prawa naturalnego. Oczywiście, sformułowanie tych zasad mogą być różne, ale celują w jeden przedmiot: chodzi o konkretne zasady, które są intelektualną reakcją na pewne skłonności (inklinacje), które człowiek odnajduje w swoim wewnętrznym doświadczeniu. Otóż te skłonności, to pierwotne prawo naturalne. Każdy broni swego życia niemal odruchowo, spontanicznie, przed jakąkolwiek filozoficzną refleksją. Stąd wynika szacunek dla życia, zasada prawa naturalnego mówi jedynie to, co każdy z nas odczuwa: życia swojego, ale także innych należy bronić i nie wolno go niszczyć. Inna zasada: nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Każdy z własnego doświadczenia wie, czym jest to "niemiłe", zaś wewnętrzne poczucie sprawiedliwości nakazuje, by tym "niemiłym" nie obdarzać drugiego. Innymi słowy, owe naturalne skłonności są wrodzone (rodzimy się z nimi) - Locke się temu sprzeciwiał, ale to już inna bajka - stąd owo ius związane z tymi skłonnościami, jest pierwotne w stosunku do lex. Na końcu zaś jest refleksja nad ius i lex.
 • 2016-10-18 21:41 | waldi-14

  Re:Kiedy zaczyna się człowiek? PiS próbuje to ustalić i narzucać

  @ Aspiryna W dzisiejszych czasach kto chce zdobyć wiedzę na temat zasad prawa naturalnego, z pewnością ją zdobędzie. Są także XX-wieczni autorzy jak: Maritain czy L. Strauss, którzy wiele pisali na jego temat. W Starym Testamencie nie ma zakazów dokonywania aborcji, ponieważ starożytni Żydzi bardzo cenili sobie każde nowe życie. Posiadanie dzieci było widomym znakiem błogosławieństwa Boga. Starożytni Grecy byli inni. Oni spędzali płód, dokonywali aborcji. Dlatego dla chrześcijan pierwszych wieków problem aborcji zaczął się wraz z chrystianizacją Greków. Zakazy jej dokonywania obecne są w Liście Barnaby, później u Klemensa Aleksandryjskiego i Orygenesa (to pierwsze trzy wieki chrześcijaństwa). Kościół katolicki w naszych czasach bardzo się w tym względzie uaktywnił, bo dopiero w XX i XXI wieku aborcja stała się na świecie powszechna plagą. Stała się masowym procederem. Wobec tak ogromnego zła byłoby bardzo dziwne, gdyby Kościół milczał. Ale Kościół opowiada się tu jedynie za prawem naturalnym, staje sie jego obrońcą i propagatorem.
 • 2016-10-18 23:26 | waldi-14

  Re:Kiedy zaczyna się człowiek? PiS próbuje to ustalić i narzucać

  @ Woleński "Natomiast nomos i lex, to nie zwerbalizowane zasady prawa natury, ale prawo pozytywne." W czasach Cycerona i jeszcze długo po nim prawo naturalne jako lex było zarazem prawem pozytywnym, stanowionym przez ustawodawcę (cezara, króla, Senat). Tacy ludzie jak Cyceron, później św. Augustyn po prostu je utożsamiali. Wg Augustyna prawo ustanowione przez króla a niezgodne z prawem natury nie obowiązywało poddanych, a takiego króla nie należało słuchać.
 • 2016-10-19 15:24 | waldi-14

  Re:Kiedy zaczyna się człowiek? PiS próbuje to ustalić i narzucać

  @ Woleński Szanowny Panie sprawa jest dużo głębsza niż to, o czym mówi Sofokles w "Antygonie". Pan zdaje się nie rozróżniać sądów sumienia od ius prawa naturalnego. To nie takie proste jak się Panu wydaje i nie daje się sprowadzić do prostej dedukcji logicznej. To ja Panu polecam stosowne podręczniki.
 • 2016-11-20 13:38 | waldi-14

  Re:Chrystus Królem i Panem. Obóz władzy, co może niepokoić, wpisał się w politykę kościelną

  "Niepokoić może to, że pod rządami obecnej władzy wiara katolicka, a w istocie Kościół jako instytucja, przenika do ośrodków władzy państwowej." To nie Kościół ani biskupi przenikają do państwa. To nie o to chodzi!!! Pan Jezus Chrystus wyraźnie powiedział: żaden naród i żadne państwo nie ostanie się (demokratycznie, niedemokratyczne, z mniejszościami czy bez mniejszości), jeśli się Mu nie podda i nie przyjmie uroczyście za Pana i Króla, to zginie, zwyczajnie zginie. Red. Szostkiewicz chyba wie, ile świat nagromadził broni jądrowej. W razie konfliktu nuklearnego (a jest on bardzo prawdopodobny), wszyscy wszyscy zginiemy w bardzo krótkim czasie, niezależnie od naszych przekonań. Tylko Jezus Chrystus może nas uratować. I nie chce On zabierać demokracji i kogoś zniewalać, lecz spowodować, żeby te rakiety z ładunkami nuklearnymi nie odpaliły. Tak, żąda przestrzegania Prawa Bożego czyli takiego prawa, którego przestrzeganie gwarantuje pokój i dobro na ziemi. Nie chcemy przecież takiego prawa, które jest moralnie złe, niesprawiedliwe, pozbawione miłości, które w efekcie prowadzi do wojny. Dlatego w naszym dobrze pojętym interesie jest przyjęcie Pana Jezusa jako Króla i Pana. Biskupi i Pan Prezydent wypełnili swój obowiązek i chwała im za to. Można być pewnym na 100%, żadne państwo bez Boga i Bożego Prawa nie ostoi się. Tu nie chodzi o żadne przywileje Kościoła czy biskupów, tu chodzi o łaskę Boga, której nie wolno odrzucać w imię jakichś fałszywych świeckich dogmatów.
 • 2016-11-22 19:14 | waldi-14

  Re:Chrystus Królem i Panem. Obóz władzy, co może niepokoić, wpisał się w politykę kościelną

  Nie ma żadnej sprzeczności. Radzę poczytać coś więcej na ten temat. Warto zacząć od encykliki "Quas primas" papieża Piusa XI...
 • 2016-12-21 15:40 | waldi-14

  Re:Przeciwnicy Merkel wykorzystają atak w Berlinie podczas wyborów. Straci poparcie?

  Wszyscy ci w Europie, którzy widzą bezsens przyjmowania tłumów imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zwłaszcza proweniencji muzułmańskiej, w świetle tego, co się działo w tym roku, są po prostu ludźmi rozsądnymi, rozumnymi i odpowiedzialnymi za innych. Tacy natomiast, jak Merkelowa w Niemczech to grupa oderwanych od rzeczywistości, nieodpowiedzialnych oszołomów. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że z oszołomami i zwolennikami oszołomów nie ma dyskusji, Dlatego oszołom musi się sięgać po cenzurę, bo w przeciwnym razie nie byłby w stan ie obronić swojego stanowiska. Ujednolicanie myślenia w skali społecznej jest warunkiem koniecznym, żeby oszołomy mogły istnieć i występować publicznie ze swoimi absurdalnymi tezami. W normalnym społeczeństwie demokratycznym, bez cenzury i bez nazywania przeciwników faszystami, oszołom natychmiast zostałby obśmiany i zdeprecjonowany. A tak, to pseudoelity europejskie budują nam komunizm w najlepsze, a usłużni publicyści im w tym dzielnie pomagają.
 • 2017-03-25 11:04 | waldi-14

  Re:Mielizna premier Szydło. W jej przemówieniach pobrzmiewa ton Polexitu

  "Że Unia przeżywa kłopoty, wszyscy wiemy. Sęk w tym, jak możemy jej pomóc, jeśli wciąż chcemy w niej być." No właśnie, polski rząd z Panią Premier Beatą Szydło na czele chce pomóc władzom UE wyjść z marazmu i bezradności, jakie obserwujemy od dobrych kilku (może kilkunastu) lat. To nie żaden polexit, to głos we wspólnej sprawie. Dziś w Polsce jest wielu takich, którym wydaje się to absolutnie niemożliwe, by Polska mogła zajmować jakiekolwiek samodzielne stanowisko w sprawach Europy. Wydaje im się to tak obrazoburcze, wręcz bluźniercze, że padają ze strachu na kolana i przepraszają tych z Zachodu, to nie my, my poddani, to ci straszni faszyści z PiS ośmielają do was przemawiać tak... na stojąco.
 • 2017-04-07 22:18 | waldi-14

  Re:Trump zachował się wreszcie jak przywódca supermocarstwa. I naprawił błąd Obamy sprzed lat

  "Trump zachował się wreszcie jak przywódca supermocarstwa". Pytanie: skąd się wzięło u autora to "wreszcie"? Trump jest prezydentem USA od 20 stycznia 2017, a więc rządzi niecałe 3 miesiące. Gdyby teraz prezydentem USA był Obama, to po ośmiu latach jego rządów można by napisać "wreszcie" (wreszcie zadziałał). Nie można tego napisać o nowym prezydencie, niezależnie od tego jaki by nie był. Niecałe 3 miesiące to zdecydowanie za krótki czas, by pisać „wreszcie”. Zatem czy pan Tomasz Zalewski zna język polski? Czy rozumie znaczenie słowa „wreszcie”? Chyba jednak nie. Po co więc używa słów, których znaczenia nie rozumie?
 • 2017-04-09 09:50 | waldi-14

  Re:Sejm przyjął uchwałę o objawieniach fatimskich. Rozdział Kościoła od państwa się rozmywa

  Panie Redaktorze! Tu nie chodzi o Kościół w Polsce ani o paru biskupów, chodzi o Matkę Bożą (Osobę historyczną także), która 100 temu ogłosiła przesłanie do WSZYSTKICH, nie tylko do katolików: pokutujcie, nawracajcie się, módlcie się. To przesłanie dotyczy wszystkich i jest ostrzeżeniem dla wszystkich. Bez Boga zginiemy wszyscy czyli wierzący i niewierzący. Uchwała jest przypomnieniem tego przesłania. Nikomu ono nie zagraża ani nie czyni krzywdy.Przeciwnie, jest dobre, bo ostrzega przed zagładą dzisiejszy świat. A redaktor wie, że obecny świat jest o mały kroczek od zagłady.
 • 2017-04-17 19:25 | waldi-14

  Re:Prof. Gadacz o życiu w trudnych czasach

  Prof. Tadeusz Gadacz ma rację, gdy mówi, że PiS-owska władza ma na oku określone wartości, podczas gdy poprzednia władza nie miała swoich, tylko stawiała na czystą pragmatykę (dodam od siebie: by robić dobrze głównie swoim). Nie ma racji, gdy twierdzi, że nowa władza gnębi w jakiś sposób tych, co nie z nimi. Szef TVP ma prawo dobierać sobie współpracowników (poprzednicy też tak robili), a panie dziennikarki mogą szukać pracy w telewizjach konkurencyjnych, które namiętnie zwalczają PiS. Trudno się spodziewać, że w "Polityce" będzie pisał Terlikowski, a Passent we "Wsieci". Każde medium ma swój profil, który określa pracodawca, więc nie ma o co płakać. Kto płaci, ten żąda. Czy w czasach obecnych łatwo czy trudno kierować się swoim sumieniem? No cóż, niekiedy bardzo trudno. Prof. Chazan właśnie za sumienie stracił robotę. Sądzę, że prof. Gadacz pośrednio pochwalił Chazana za zachowanie się zgodne sumieniem, za zachowanie przyzwoite. Ale z drugiej strony zawsze było trudno pozostawać wiernym swojemu sumieniu. To niekiedy wymaga heroizmu. Ważne jest, by wokół takiego heroizmu tworzyć dobra atmosferę i, jak sądzę, prof. Gadacz ją tworzy. Sam jest przyzwoitym człowiekiem (dobra Tischnerowska szkoła) i nie lubi podlegać absurdalnym poleceniom "góry" bez względu na to, kim by ta "góra" nie była. I dobrze, że taki jest.
 • 2017-05-04 11:08 | waldi-14

  Re:Biednym praca się nie opłaca

  "Wielu mogłoby i nawet chciałoby pracować. Tyle że praca im się nie opłaca." Ludzie mają dość niewolniczej pracy z grosze, nierzadko gorsze od płacy minimalnej. Dla zwykłych "liniowych" pracowników wielkie firmy zagraniczne oferują płacę w pobliżu płacy minimalnej. Śmieciówki w rozkwicie, za nadgodziny często się w ogóle nie płaci. Zatroskani pseudo-ekonomiści załamują białe rączki, że wielki kapitał nie będzie miał dostatecznej liczby niewolników do czarnej prawie darmowej roboty. I bardzo dobrze, znakomicie. Może wreszcie bardziej będą liczyć się z ludźmi, a nie tylko zaspokajać swoją nieskończoną pazerność.
 • 2017-05-13 18:32 | waldi-14

  Re:Nauka a objawienia fatimskie

  Ciągle ta sama głupia śpiewka: "nauka nie potrafi wyjaśnić", tak jakby nauka była wszechmocna. Dlaczego niektórzy ludzie się zakochują tak nieszczęśliwie, że ściągają na siebie różne nieszczęścia a nawet popełniają samobójstwa. Co tu nauka może? Nic. Nauka, nawet ta z XXI wieku, ma bardzo małą moc wyjaśniającą rzeczywistość. Nie potrafi np. ustalić jakie są podstawowe cząstki elementarne, z których zbudowana jest materia (nikt nie jest w stanie powiedzieć, że takimi są kwarki). Nikt nie wie, dlaczego we wzorze na siłę grawitacyjną jest w mianowniku druga potęga, a nie np. 1,5. Śmieszne jest to ciągłe powoływanie się naukę przez tych, którzy nie maja zielonego pojęcia o jej granicach ważności. Co na ten temat może powiedzieć jakiś reżyser teatralny? Jaką on ma wiedzę? Śmiechu warte.
 • 2017-06-20 12:39 | waldi-14

  Re:Furgonetka wjechała w muzułmanów w Londynie. Oto do czego prowadzi nienawiść

  Akcja rodzi reakcję. Skoro islamiści mordują niemuzułmanów, to wcześniej czy później ktoś z niemuzułmanów zacznie czynić podobnie, aż rozkręci się spirala gwałtu odciskanego gwałtem. Do tego doprowadzili polityczni 'mędrcy" z Zachodu. To najlepiej pokazuje, jaką porażką i głupotą było popieranie multi-kulti.
 • 2017-07-02 23:22 | waldi-14

  Re:Kaczyński odstawia Szydło na bocznicę. To premier jest największą przegraną kongresu PiS

  Proszę nie podjudzać jednych przeciwko drugim. To paskudna wada moralna. Prawo i Sprawiedliwość wygrało ostatnie wybory, Prezes Jarosław Kaczyński jest szefem tej partii, Pani Premier jest zastępcą szefa partii. To jest rząd PiS. Stąd jest rzeczą oczywistą, że szef partii ma prawo wygłaszać przemówienia programowe, i trudno oczekiwać, że jego zastępczyni miałaby głosić publicznie coś zasadniczo innego niż szef. Byłoby to co najmniej dziwne. Cały artykuł red. Szackiego jest o niczym, lub inaczej: zwykłą próbą skłócania ludzi. Zdaje się, że tylko to wam pozostało.
 • 2017-08-09 10:15 | waldi-14

  Francuzi nie chcą oficjalnego statusu dla Pierwszej Damy. Mimo sympatii, jaką budzi Brigitte Macron

  Co nas to obchodzi! To zmartwienie Francuzów, nie nasze. Nie wciskajmy nosa w nie swoje sprawy, ucząc tym samym innych, aby i oni nie wciskali w nasze. Tak będzie lepiej.
 • 2017-08-09 10:15 | waldi-14

  To nie nasza sprawa

  Co nas to obchodzi! To zmartwienie Francuzów, nie nasze. Nie wciskajmy nosa w nie swoje sprawy, ucząc tym samym innych, aby i oni nie wciskali w nasze. Tak będzie lepiej.
 • 2017-08-29 13:21 | waldi-14

  Re:Wybiórcza „wrażliwość” wiceministra Patryka Jakiego

  "Ale Unia oczekuje czego innego: współpracy w rozwiązaniu kryzysu imigracyjnego." Pan, jak zwykle, tryska dowcipem. Czy Angela Merkel pytała Polskę czy może tworzyć dla Europy (nie tylko dla Niemiec) kryzys emigracyjny? Czy radziła się kogoś w Europie, czy może może to uczynić? NIE! Sama podjęła taką decyzję i to z naruszeniem europejskiego prawa, a teraz my Polacy mamy rozwiązywać jej problem, który sama (ze swoimi kolegami) pracowicie stworzyła. Polacy nie są odpowiedzialni za nieudolny i łamiący prawo niemiecki rząd. Niemcy sami muszą ponosić konsekwencje błędnych decyzji swoich rządzących.
 • 2017-09-25 16:29 | waldi-14

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  "Merkel [...] zapłaciła wraz ze swą CDU słoną cenę za kryzys migracyjny nie przez nią wywołany." Jeśli nie przez nią, to przez kogo? Może rzeczywiście jest tak, że Merkel jedynie wykonała polecenie pewnego światowego gremium (mniejsza o nazwę). Ale jeśli tak, to jeszcze gorzej dla niej. Prawdopodobnie złamała niemieckie prawo i wystąpiła przeciw interesom i woli znacznej części niemieckiego społeczeństwa na żądanie kogoś z zewnątrz. Jeśli tak, to rzeczywiście będzie mieć kłopoty i to całkiem spore. Tak czy owak od odpowiedzialności się nie wywinie za swoją katastrofalną decyzję. Przywódca państwa, niezależnie od tego z jakich pobudek działa, ponosi ostatecznie odpowiedzialność przed wyborcami, zwłaszcza jeśli mają swoich przedstawicieli w parlamencie. A to może być bardzo nieprzyjemne.
 • 2017-10-01 22:49 | waldi-14

  Re:Katalonia zasługuje na referendum. Dlaczego władze Hiszpanii chcą je zablokować?

  W starciach z policją są setki rannych. Policja użyła gumowych kul. Polała się krew, policja jest brutalna. Mamy do czynienia z krwawą przemocą. Co na to Junckery i Timmermasy z Brukseli? Zareagują czy będą udawać, że nic się nie stało? Czekamy w napięciu.
 • 2017-10-20 11:50 | waldi-14

  Re:Zamach na życie maltańskiej dziennikarki Daphne Galizii. To wspólna sprawa nas wszystkich

  Skąd wiadomo, że premier Malty nie jest ateistą (kto to sprawdził?). Jeśli prawdą jest, że ma na sumieniu jakieś przekręty, to jest po prostu brudnym politykiem, jakich wielu na świecie i z tej racji nie jest katolikiem, choćby wywodził się z katolickiego domu. Kto nie przestrzega moralnych zasad katolicyzmu nie jest katolikiem.
 • 2017-10-27 10:54 | waldi-14

  Re:Kazanie jak bomba. Biskup polowy w mocnych słowach napomina MON

  Byłoby jednak dobrze gdyby to nie biskupi decydowali o uzbrojeniu i wyszkoleniu polskiej armii. Nie znają się na tym. Lepiej będzie jeśli takie sprawy pozostawią świeckim.
 • 2017-11-07 13:36 | waldi-14

  Re:Pisarz Janusz Rudnicki obraził kobiety. „Naszym” wolno?

  I vice versa, kobiety również nie powinny zachowywać się wulgarnie w miejscach publicznych. Ileż to razy słyszę na ulicy przechodzące obok młode dziewczyny, które używają takich słów, iż najgorszy menel spod budki z piwem byłby w ich towarzystwie bardziej kulturalny niż one. Coś się stało niedobrego w ostatnich latach, wiele młodych kobiet straszliwie schamiało, jakby je nikt nigdy nie wychowywał.
 • 2017-12-19 18:25 | waldi-14

  Re:Polski zaścianek ma się dobrze w ramach dobrej zmiany

  @ azur "Jak Morawiecki będzie dalej tak mówił, to kościoły naprawdę opustoszeją." Nie, nie, nie ma się czego obawiać. Znaczna część Polaków (to pocieszające) ma zmysł rzeczywistości, wie, że obecnie tylko Jezus Chrystus może uratować te państwa przed zagładą, które się do Niego zwrócą o ratunek. Ateiści wierzą w jakieś sojusze, układy, bloki wojskowe, armaty, rakiety i inne głupoty. To pokoju nie uratuje. Pan Bóg karty rozdaje, nie biurokraci z UE czy inne gremia napuszonych śmiertelników.
 • 2017-12-22 11:26 | waldi-14

  Re:Zwolennicy niepodległości Katalonii wciąż mają większość. Wybory nie rozładują kryzysu

  "Więzienie za poglądy polityczne niewzywające do przemocy to nie jest coś, czego oczekujemy po państwie członkowskim UE." Och, strach pomyśleć, co by wykrzykiwał Timmermans i cała Bruksela, gdyby takie rzeczy działy się w Polsce. Niewykluczone, że podjęto by działania zmierzające do militarnej interwencji przeciw naszemu krajowi. No cóż, widać jak na dłoni, że w Unii Europejskiej są równi i równiejsi. I tego naprawdę nie da się ukryć.
 • 2018-02-16 20:57 | waldi-14

  Re:Pierwsza okładka polskiego „Vogue′a” nie jest ani zła, ani dobra. Jest zabawna

  Tym, którzy się tak bawią. Jest czas zbawienia (Wielki Post), jest czas sposobny. Nawracajcie się, bo możecie nie zdążyć...
 • 2018-03-19 13:16 | waldi-14

  Re:Za tydzień możliwy całkowity zakaz aborcji. Strajki pod diecezjami w całym kraju

  Każdy sposób ograniczania zabijania nienarodzonych jest dobry. Ci, którzy chcą zabijać, muszą się spotykać z oporem normalnych ludzi. Stop barbarzyństwu XXI wieku!
 • 2018-03-20 14:11 | waldi-14

  Re:Niemka w Warszawie, czyli polska gotowość europejska

  "Są chwile, gdy Niemcy kanclerz Merkel sprawiają wrażenie, jakby lepiej rozumiały polskie interesy narodowe niż niektórzy obecni polityczni przywódcy Polski." Niech już lepiej Niemcy zadbają o siebie. Będzie to lepsze dla obywateli niemieckich, którym wcale tak wspaniale się nie żyje jakby ktoś myślał z zewnątrz. Frau Merkel niech zostawi Polskę polskiemu rządowi. Tak będzie lepiej. A pan niech przynajmniej raz utożsami się z Polską.
 • 2018-04-03 11:30 | waldi-14

  Re:Nacjonaliści znów wybierają się na Jasną Górę. Są protesty

  Należy przypomnieć wszystkim postkomunistom i ateistom w Polsce Jasna Góra jako Sanktuarium Narodowe jest otwarte dla wszystkich, którzy chcą się tam znaleźć. Nikomu nie wolno zabraniać dostępu do tego świętego miejsca. Za PRL-u również utrudniano dostęp do klasztoru wszelkimi sposobami. Nie udało się, komuniści przegrali. Dziś ich pogrobowcy również nie mają szans. Polska jest wolna czy się to komuś podoba czy nie.
 • 2018-04-03 17:08 | waldi-14

  Re:Nacjonaliści znów wybierają się na Jasną Górę. Są protesty

  Szalony Marksie możesz iść na Jasna Górę, będąc nawet ateistą pod warunkiem, że nie sprofanujesz tego miejsca swoim zachowaniem. Jeśli narodowcy i jacykolwiek inni będą się tam zachowywać niegodnie (po bandycku), to na to są paragrafy w polskim prawie. To będzie przestępstwo zgodnie z obowiązującym kodeksem karnym. Ale jak wiesz, czyn zabroniony musi nastąpić, by mógł być ścigany. Nie wolno natomiast w żadnej grupie społecznej z góry widzieć przestępców. Tego nie wolno. Nie jesteśmy już krajem komunistycznym.
 • 2018-05-05 18:28 | waldi-14

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Tak, tak wielki, międzynarodowy kapitał potrzebuje niewolników do pracy, dlatego edukatorzy (bo przecież nie wychowawcy) powinni ich dostarczać jak najszybciej, najlepiej zaraz po żłobku, z angielskim przynajmniej na poziomie C1, no i z jakąś specjalnością biznesową. Tak, można dzieci posyłać do szkoły nawet w wieku 3 lat, można ich tłamsić wiedzą i umiejętnościami, które zniszczą resztki dziecięcej spontaniczności, czyniąc z nich smutne widma snujące się po szkolnych korytarzach. Można im zabrać jakże krótki obecnie czas dzieciństwa, aby wprząc ich do bezlitosnego kieratu codziennych obowiązków, a potem się dziwimy, skąd u dzieci tyle agresji i złości. Nie samą wiedzą żyje człowiek panie Woleński, są jeszcze inne wartości, ale te, jak się zdaje, są panu zupełnie obce.
 • 2018-05-27 11:24 | waldi-14

  Re:Irlandia za legalnym dostępem do aborcji

  To nie Kościół poniósł klęskę, to Irlandczycy ponieśli klęskę. Uznali, że nie powinni się już rozwijać. Jako naród schodzą ze sceny. Czas Irlandczyków się skończył. No cóż na ich miejsce przyjdą inni - próżni być nie może. Pytanie tylko po co tyle wieków walczyli z Anglikami o zachowanie swojej niepodległości.
 • 2018-06-20 19:34 | waldi-14

  Re:Tablice z dekalogiem na szkołach. To bardziej żydowskie niż polskie

  Hartman, jak nieraz się to u niego zdarza, komentuje coś, o czym nie ma wiedzy. Dekalog pochodzi z żydowskiego Starego Testamentu. Tak się jednak składa, że w chrześcijaństwie Stary Testament jest zapowiedzią Nowego Testamentu (zbawczej misji Jezusa Chrystusa). Chrześcijanie dokładnie tak samo jak wierzący żydzi uznają w pełni Dekalog. Przyjmują wszystkie jego przykazania. Wójt zatem nie przeszedł na judaizm, lecz zachował się jak mądry chrześcijanin. Nie ma więc co dorabiać do normalnego chrześcijańskiego zachowania fałszywej ideologii. Poza tym Hartman może nie wiedzieć, co to znaczy "cudzołożyć", w końcu jest ateistą, ale polskie dzieci doskonale wiedzą o co chodzi.
 • 2018-07-10 20:35 | waldi-14

  Nie judzić!!!

  "Wasze świętości nie muszą być naszymi, ale za to nasze prawa muszą być respektowane przez Was, tak jak my respektujemy Wasze prawa." Nie, nie respektujecie. Właśnie wy nie respektujecie praw katolików. 8 lipca w południe na Jasnej Górze odbywały się uroczystości zorganizowane przez zwolenników Radia Maryja. Manifestacja właśnie W TYM SAMY CZASIE dążyła do zakłócenia tych uroczystości. Po co? Jakie z tego miało wyniknąć dobro? By zagrać zgromadzonym tam katolikom na nerwach? By doszło do sprzeczek, złych emocji? Dlaczego manifestacja LGBT nie mogła się odbyć w innym czasie lub w innym miejscu? Nie, to wasza zła wola chciała tej konfrontacji i erupcji złych emocji. Hartman nie marnuje żadnej okazji, by nie podjudzać do zła.
 • 2018-08-21 15:59 | waldi-14

  Re:Papież Franciszek zapowiada walkę z pedofilią w Kościele

  Franciszek musi się wreszcie uporać z homoseksualnym lobby w Kościele, a Hartman musi wreszcie przestać krytykować biskupów, którzy właśnie homoseksualizm potępiają.
 • 2018-08-31 21:19 | waldi-14

  Re:Premier zawierza Polskę Czarnej Madonnie, a Polacy są za

  "Większość Polaków popiera „zawierzenie” Polski opiece Czarnej Madonny, o jakim mówił w lipcu na Jasnej Górze podczas pielgrzymki Radia Maryja premier Mateusz Morawiecki." Słusznie i rozumnie myślą ci Polacy. Wiedzą, że jakby się coś brzydkiego działo, to nie obroni ich ani Bruksela ani Waszyngton, tylko Czarna Madonna, Matka Boża. Kto obronił Warszawę w 1920 r. przed hordą czerwonoarmiejców? Gimnazjaliści? Nie, Matka Boża, która wczesnym rankiem 15 sierpnia ukazała się na niebie. Towarzysze ze Wschodu wiali tak, że buty i broń pogubili. Polacy o tym wiedzą, choć oficjalna propaganda PRL, a później liberalny mainstream III RP nigdy o tym nie mówili. W 1944 r. mieszkańcy Warszawy zapomnieli o Matce Bożej, nie prosili Jej o interwencję. Wiemy, jak powstanie się zakończyło.
 • 2018-09-02 23:41 | waldi-14

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  Tak, w Australii może dojść do złamania wolności religijnej (złamanie tajemnicy spowiedzi jest de facto wymuszeniem jej zniesienia) przez liberalne państwo. Będzie to znaczyło tylko tyle, że państwo liberalne stało się paskudna dyktaturą, które łamie podstawowe wolności obywatelskie. Zejdzie na pozycje komunistycznej dyktatury. Czy jest to możliwe? Tak, to jest możliwe i to w niedalekiej przyszłości.
 • 2018-09-26 22:25 | waldi-14

  Re:„Nie” dla mowy nienawiści Wojciecha Cejrowskiego

  Tak, tak, Cejrowski jest wulgarny, ale taki Smarzowski w swoim ostatnim filmie już nie jest wulgarny, choć takim jest. Skąd taka różnica? To proste. Smarzowski jest "nasz", Cejrowski nie jest "nasz". Ot cała tajemnica.
 • 2019-01-08 11:49 | waldi-14

  Re:Rozdział Kościoła od państwa. Pomysł słuszny, ale czy realny?

  No cóż, należałoby wrócić do PRL, o czym marzy każdy ateista-marksista. Na szczęście te marzenia nie są marzeniami większości Polaków.
 • 2019-01-18 19:18 | waldi-14

  Re:Sędziowie przeciw mowie nienawiści

  Niech sędziowie edukację zaczną od siebie. Będzie lepiej.
 • 2019-01-19 13:26 | waldi-14

  Re:Jak rozmawiać z dziećmi o tragedii w Gdańsku?

  Dzieciom należy tłumaczyć zgodnie z prawdą, że istnieją na świecie źli ludzie, którzy są w stanie zabić drugiego człowieka, kierując się najgorszymi instynktami. Nie należy relatywizować, że śmierć zadana przez złego człowieka to to samo, co przypadkowa śmierć na drodze. Takie porównanie to kłamstwo. Psycholog musi być również ETYKIEM!!!
 • 2019-03-06 00:37 | waldi-14

  Re:Co oznacza sukces Grzegorza Brauna w Gdańsku

  Jeszcze raz się potwierdza to, że demokracja kwitnie tylko wtedy, gdy wybierana jest lewica, natomiast katolicy wierzący w Boga i mający własne poglądy od razu są zagrożeniem demokracji, dokładnie tak, jak komuny w PRL-u. Demokracja jest TYLKO dla lewicy. Oni są predestynowani do piastowania władzy, nikt inny.
 • 2019-03-11 12:40 | waldi-14

  Re:Kościół katolicki nie ma monopolu na posługiwanie się krzyżem

  Tak, tak, chrześcijan można dowolnie postponować w imię tzw. sztuki, tylko Żydów nie wolno poddawać artystycznej obróbce, bo to od razu jest zbrodnia antysemityzmu. To jest ta wasza liberalna wolność.
 • 2019-03-29 15:14 | waldi-14

  Re:Franciszek: Przestańcie mnie całować w pierścień

  Och co za problem. Skoro Franciszek nie chce pełnić obowiązków papieża, to zawsze może z nich zrezygnować. Być może nie chce już być biskupem, obciążonym tak licznymi papieskimi obowiązkami. Ma swoje lata....