Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(81)
Komentarze użytkownika: Jarek16
 • 2015-08-29 12:41 | Jarek16

  Re:Prokuratura podejrzewa prezesa NIK. Czy Kwiatkowski powinien odejść?

  Pan Redaktor udziela prezesowi NIK bardzo złej rady. Odejście ze stanowiska zostanie uznane za przyznanie się do winy. Pod skrzydłami pana Seremeta prokuratura przekształciła się w luźną korporację płatnych cyngli. Prokuratorzy zaciągnęli się do różnych politycznych armii i prowadzą bezpardonową walkę z przeciwnikami swoich zleceniodawców. Przecież gołym okiem widać, że wniosek prokuratury katowickiej jest odpowiedzią na wydanie przez prokuraturę krakowską nakazu aresztowania pana Dubienieckiego. Udawanie, że jest inaczej i Polskie Państwo istnieje nieteoretycznie nie jest dobrą taktyką dla nikogo, a już na pewno dla polityka. Już zrzeczenie się przez Kwiatkowskiego immunitetu jest ryzykowne bo jego tropiciele z prokuratury katowickiej nie zrzekną się nigdy swoich immunitetów. Rozsądnym posunięciem ze strony Kwiatkowskiego byłoby rozpoczęcie przez NIK kompleksowej kontroli funkcjonowania prokuratury.
 • 2015-09-22 16:12 | Jarek16

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Czy w wypadku gdy zabijający Żyda Polak nie był Polakiem "czystej krwi" tylko miał dziadka Żyda to czy zdaniem Pana Grossa zabity przez takiego nie do końca Polaka ani też niezupełnie Żyda Żyd obciąża statystykę Polaków czy Żydów? Może należy wtedy odpowiedzialność za to morderstwo podzielić w proporcji 25% do 75%? Ciekaw też jestem czy zadenuncjowanie Żyda liczy się tak samo jak jego zamordowanie? Jeśli tak to rodzi to problem metodologiczny bo ta sama ofiara obciążałaby statystykę zarówno po stronie polskiej jak i niepolskiej. Może podzielić takie ofiary po połowie? Pytam bo domyślam się, że następną tezą naszego wybitnego historyka będzie to, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemcy. Podpowiadam Panu Grossowi jak się do tego zabrać. Potrzebny jest dobry algorytm podziału procentowego odpowiedzialności. Na przykład taka sytuacja, w której Polak legitymujący się pradziadkiem Żydem denuncjuje do Gestapo Żyda, który miał dziadka Polaka, co skutkuje zamordowaniem tego Żyda w komorze gazowej w obozie śmierci w Sobiborze obsługiwanej przez Ukraińca Iwana Demianiuka może zostać ujęta następująco - Za morderstwo Żyda odpowiadają pospołu Polacy (50%) i Ukraińcy (50%).
 • 2015-09-22 17:00 | Jarek16

  Re:Jan T. Gross: Obecny stosunek Polaków do uchodźców ma związek z ich udziałem w Holokauście

  Jeśli dobrze zrozumiałem pana Grossa to żywi on do Polaków pretensje o to, że zabili za mało Niemców. Na obronę moich rodaków chciałbym powiedzieć, że najłatwiej zabija się nieuzbrojonych cywilów, a Polacy mieli do czynienia głównie z uzbrojonymi niemieckimi żołnierzami. Na przykład tacy Amerykanie to mogli sobie urządzić nalot dywanowy na Drezno i od razu poprawili sobie statystyki w proporcji zabitych Żydów i Niemców. Myślę, że to ma coś wspólnego z tym, że Państwo Polskie przestało na kilka lat istnieć, a państwa są najlepsze w organizowaniu masowego zabijania.
 • 2015-11-02 18:16 | Jarek16

  Re:Nie żyje Monika Zbrojewska, była wiceminister sprawiedliwości

  @jakowalski Sądzę, że obrażanie pamięci o dopiero co zmarłej kobiecie jest czynnością obrzydliwą w najwyższym stopniu.
 • 2015-11-29 09:35 | Jarek16

  Re:Polacy wśród najlepiej wykształconych imigrantów na świecie

  Nie wiem czy prezentowane dane są wiarygodne. Jeśli tak, to sytuacja wygląda dosyć zatrważająco. Drenaż mózgów z Polski wyrażający się wyjazdem około 1 miliona wykształconych obywateli w porównaniu do 1,5 miliona Chińczyków i 2 milionów Hindusów stawia nas w absolutnej czołówce jeśli uwzględnić wielkość populacji. Jest to oczywiście wynikiem integracji z wysoko rozwiniętymi krajami zachodniej Europy oraz ogólnie globalizacji. Jednak wydaje mi się, że jest to też skumulowany wynik realizowanego konsekwentnie przez wiele lat błędnego modelu rozwoju gospodarczego. Teoria "pastwiska dla wielkich korporacji" blokowała możliwości włączania się polskich przedsiębiorstw do globalnej rywalizacji o rynki zbytu. Wybrano zbyt proste rozwiązania. Zaorać istniejący przemysł i czekać z tym zaoranym polem na inwestycje międzynarodowego kapitału. Wykształceni Polacy wyjeżdżają do tych krajów, w których zlokalizowany jest nowoczesny przemysł i centra zarządcze wielkich firm. PiS nie ma własnego projektu polityki gospodarczej, więc nie może być źródłem pozytywnej długofalowej zmiany. Energiczne machanie biało czerwoną flagą nie zastąpi dobrej strategii rozwojowej.
 • 2015-12-08 11:24 | Jarek16

  Re:Kryzys Platformy może dać PiS większość do zmiany konstytucji

  Dlaczego MON? Wydaje się, że to ministerstwo powinno zajmować się czymś zupełnie innym niż "inwigilacją opozycji" Ciekawe też, że przy tak wielkiej skali inwigilacji opozycji jedyne nagrania z podsłuchów użyte w trakcie kampanii wyborczej dotyczyły polityków partii rządzącej.
 • 2015-12-25 13:22 | Jarek16

  Re:Chcesz krytykować PiS? Spróbuj go najpierw zrozumieć

  Panie Rafale, A skąd w ogóle pojawiło się przypuszczenie, że PIS reprezentuje program przeciwników neoliberalizmu. Proszę sobie przypomnieć pierwsza edycję PIS-u (PIS 1.0). Czy może Pan wskazać choćby jedną decyzję z zakresu polityki gospodarczej i podatkowej zgodną z takim przypuszczeniem. Teraz tak jak i wtedy PIS reprezentuje tylko i wyłącznie chorobliwą żądzę władzy Jarosława Kaczyńskiego w postaci czystej i nieskażonej żadną ideologią. Program wyborczy służył wygraniu wyborów, kropka. Kaczyński to cyniczny manipulator, który nie czuje się zobowiązany do realizacji jakiegokolwiek programu więc trudno rozpatrywać celowość jego działań z punktu widzenia możliwości realizacji programu politycznego. To, że na PIS zagłosowały rzesze ludzi niezadowolonych z efektów neoliberalnej polityki prowadzonej przez lata w Polsce nie ma dla Kaczyńskiego najmniejszego znaczenia.
 • 2015-12-28 15:05 | Jarek16

  Re:Polska na szarym końcu Rankingu Innowacyjności 2015

  @ jakowalski 2015-12-21 10:23 Twoja analiza przypadku Solarisa zupełnie mnie nie przekonuje. W tym wypadku mamy do czynienia z polską marką. To jest firma, która sprzedaje produkty z własnym logo. Nie jestem specjalistą z branży motoryzacyjnej, ale wydaje mi się, że wiele pojazdów jest obecnie składanych z podzespołów, które powstały, w różnych krajach. Przypuszczam też, że koncerny motoryzacyjne często używają podzespołów, które oparte są o patenty nienależące do tych koncernów. Jednak Solaris sprzedaje autobusy polskiej marki Solaris, w przeciwieństwie do fabryki w Bielsku Białej, która sprzedaje samochody włoskiej marki Fiat. Tworzenie własnej marki to ambitne przedsięwzięcie. Jeśli można markę oprzeć na używaniu własnych patentów to tym lepiej, ale sam fakt kreowania własnej marki otwiera drogę do wdrażania patentów. Sprawdziłem na stronie internetowej firmy i znalazłem tam informację, że ich nowy autobus z silnikiem elektrycznym ma nowy system ładowania baterii, który został przez Solaris opatentowany.
 • 2016-02-05 16:51 | Jarek16

  Re:Kontrowersyjne badania nad ludzkim zarodkiem po raz pierwszy w Europie

  Naukowcom nie można zaufać, ale politykom jak najbardziej. Ciekawa teza. Co do referendów. Może istnieje coś takiego jak zbiorowa mądrość na co wskazuje znany eksperyment Francisa Galtona. Na pewno jednak istnieje też coś takiego jak zbiorowa histeria, o czym świadczy reakcja na słynne słuchowisko radiowe Orsona Wellesa. Moim zdaniem trochę trudno za pomocą referendum ustalić czy warto rozwijać badania nad kontrolowaną syntezą termojądrową. Z drugiej strony akurat w naszym kraju Twoja propozycja może być teraz na czasie. Na początek proponuję ustalić na drodze referendum czy w rządowym tupolewie były dwa czy trzy wybuchy. To jest nadal nierozstrzygnięte, a pozostawienie tak ważnej dla społeczeństwa sprawy w rękach ekspertów nie jest chyba rozsądne.
 • 2016-02-11 07:21 | Jarek16

  Re:Czy PiS odbierze Grossowi Order Zasługi?

  @Paulina81 Wydaje mi się, że zakładasz, iż Gross pisał tylko o stosunkach Polsko Żydowskich oraz, że order został mu nadany właśnie za to. Jednak Gross pisał również o deportacjach Polaków na Syberię i o funkcjonowaniu polskiego społeczeństwa w czasie okupacji. Order nadano mu w 1996 roku, a książka Sąsiedzi ukazała się w 2001. Z kontrowersyjnymi tezami Grossa można po prostu dyskutować na argumenty jeśli ktoś takie posiada.
 • 2016-02-12 12:55 | Jarek16

  Re:Czy PiS odbierze Grossowi Order Zasługi?

  @Tanaka To, że Niemcy rozumiane jako państwo Niemieckie przyjmują publicznie odpowiedzialność za Holocaust nie jest moim zdaniem żadnym argumentem w rozpętanej między innymi przez Grossa (Chwała mu za to) dyskusji dotyczącej zbrodni popełnianych na Żydach (i/lub żydach) w czasie II wojny światowej przez Polaków, Ukraińców, Litwinów i innych mieszkańców krajów okupowanych. Jedynym państwem, które zaangażowało cały swój aparat władzy łącznie ze stworzeniem zbrodniczego prawa do planowej eksterminacji Żydów były Niemcy. Niemcy przyznały się do tego i nie zaprzeczają swojej winie i bardzo dobrze. To jednak co oburza wielu Polaków jest wyraźna niechęć części historyków i publicystów Żydowskich i szerzej zachodnich do rozróżniania zorganizowanej przez Niemcy (rozumiane jako państwo) i szeroko wspieranej przez Niemcy (rozumiane jako obywateli tego państwa) masowej zbrodni z licznymi zbrodniami popełnianymi przez ludność okupowanych przez Niemcy krajów. Prowadzi to do wyraźnej zmiany narracji historycznej opisującej te wydarzenia. Czyny Niemców, którzy zorganizowali to olbrzymie ludobójstwo przestaje być ich zbiorową historyczną winą jako społeczności (a przecież to nie antysemiccy Polacy wybrali Hitlera na swojego kanclerza), a staje się niepostrzeżenie zbiorową winą społeczności Polaków i szerzej wschodnich Europejczyków. Najdalej idące oskarżenia pod adresem Polaków brzmią mniej więcej tak, Niemcy nie byli tacy źli bo działali na rozkaz (Befehl ist Befehl), ale prawdziwymi zbrodniarzami byli Polacy bo zabijali Żydów z entuzjazmem i dla czystej przyjemności. Jest wiele prac polskich historyków drążących temat zbrodni popełnianych na Żydach w czasie wojny. Prace Grossa nie były pierwsze ani o ile wiem najlepiej udokumentowane, ale to Gross prowokował i wywoływał reakcje swoimi ostrymi wypowiedziami stając się w końcu bardziej kontrowersyjnym publicystą niż historykiem. Oczywiście już sam pomysł odbierania Grossowi orderu to więcej niż zbrodnia to błąd.
 • 2016-02-14 18:25 | Jarek16

  Re:List otwarty do prezydenta w obronie Jana Grossa: To szykany, tak się nie robi

  Jeśli dobrze rozumiem sprowokowany tłum nie jest już niczemu winien? No i pytanie dodatkowe niejako nasuwające się przy okazji Twojej wypowiedzi. Tłum w Kielcach czyli właściwie kto? Tłum Niemców? Tłum Amerykanów? Tłum Francuzów? Tłum Arabów? Tłum Rosjan?
 • 2016-02-16 18:12 | Jarek16

  Re:Wicepremier Morawiecki idzie w ślady Balcerowicza i Hausnera. Zapowiada wielkie zmiany

  Polski przemysł farmaceutyczny jest niemal w 100% skoncentrowany na produkcji leków generycznych. Nie ma własnego zaplecza naukowego, które mogłoby podjąć dialog z obszarem akademickich badań biomedycznych albo z małymi firmami innowacyjnymi rozwijającymi własne substancje czynne. Czy przemysł motoryzacyjny może być odbiorcą istotnych innowacji tego nie wiem. Nie bardzo natomiast wyobrażam sobie tworzenie "brandu Polska" poprzez produkcję części do samochodów. Jakoś sobie nie wyobrażam reklamy Mercedesa "German car - Polish engineering" nawet gdyby 80% części do montażu tego pojazdu powstawało w Polsce. Z kolei umieszczenie przemysłu stoczniowego na liście priorytetów do re-industrializacji nie ma chyba żadnego racjonalnego uzasadnienia i należy do sfery czystej polityki, albo chciejstwa. Może się czepiam, ale nie widzę dobrze przemyślanego powiązania proponowanych działań w sferze re-industrializacji z działaniami w sferze wspierania innowacyjności. Tego typu projekt powinien opierać się na zidentyfikowaniu kluczowych technologii, które będą decydowały o produkcji przemysłowej w najbliższej przyszłości. Nie twierdzę, że ja akurat to wiem, ale zaryzykuję i będę zgadywał, że takimi obszarami są nadal jeszcze produkcja półprzewodników, pojawiająca się na horyzoncie nanotechnologia, badania nad sztuczną inteligencją, inżynieria genetyczna roślin i zwierząt. Stawianie po stronie inwestycji przemysłowych na stocznie i wytwarzanie części do pojazdów raczej nas nie lokuje w awangardzie przemysłowej przyszłości.
 • 2016-02-18 10:10 | Jarek16

  Re:Czy żona po Czesławie Kiszczaku chciała sprzedać IPN dokumenty?

  @joanna_can Dokument o którym mówi szef IPN pochodzi z 1974 roku. W 1970 roku Wałęsa był jednym z robotników odpowiadających na pytanie Gierka Pomożecie? Pomożemy!. W 1974 roku był obiektem niesłabnącego zainteresowania SB, który podpisał im jakieś kwity. W 1980 roku był przywódcą rozczarowanych systemem i Gierkiem robotników. Ty zakładasz, że na podstawie zobowiązań z roku 1974 można uznać, że Wałęsa był w latach 80-tych agentem działającym na rzecz SB. Ja twierdzę, że to kosmiczna bzdura. Jednocześnie jest dla mnie oczywiste, że wszelkie dokumenty dotyczące Wałęsy będące w posiadaniu SB trafiły do centrali w Warszawie i czekały na jakiś moment, w którym ich użycie może być dla SB lub jej mocodawców korzystne. Jednocześnie wiadomo, że SB zmontowało szereg propagandowych fałszywek, których celem było wewnętrzne skłócenie i rozbicie Solidarności i to dodatkowo komplikuje ocenę tych materiałów.
 • 2016-02-18 15:06 | Jarek16

  Re:Wicepremier Morawiecki idzie w ślady Balcerowicza i Hausnera. Zapowiada wielkie zmiany

  No dobrze, ale jak właściwie wydobywanie węgla powyżej cen światowych i składowanie go na hałdach może pozytywnie wpływać na naszą gospodarkę? Pomiędzy dążeniem do dodatniego bilansu handlowego a dążeniem do gospodarki autarkicznej jest bardzo duża różnica. Czy ananasy też mamy sobie sami wyhodować? Możemy, ale będą troszku drogie. Chyba, że przyjmiemy Twoją wizję ekonomii. Wtedy wydobywamy własny węgiel i ogrzewamy nim szklarnie. W efekcie górnicy po ciężkim dniu pracy mogą sobie kupić i zjeść polskiego ananasa, który powstał dzięki spalaniu polskiego węgla. Gorzej jak będą chcieli sobie kupić samochód albo telewizor. Zaraz, ale skąd weźmiemy pieniądze na import telewizorów. Już wiem trzeba będzie sprzedać polskie ananasy! A w ogóle to ten tam Ricardo się na tym aspekcie ekonomi nie zna. Lepiej opisał to Olek Grotowski w swojej bajeczce, którą polecam wszystkim miłośnikom polskiego węgla. "Zrobił wilk elektrownię, lecz by prąd uzyskać, Spalał w niej cały węgiel z kopalni od liska. Kopalnia z elektrowni cały prąd zżerała, Stąd brak światła i węgla. Ale system działa! "
 • 2016-03-12 14:19 | Jarek16

  Re:Witryna z plakatem KOD oblana farbą. Wzbiera fala agresji

  @snakeinweb "jakiejś szyby w Łodzi" ? W sumie masz rację. W końcu Łodź to miasto meneli. Zatem szyba była w posiadaniu meneli drugiego sortu. Nie wygląda poważnie robienie hałasu w sprawie takiej szyby. Co innego gdyby to była szyba w mieszkaniu Prezesa. O wtedy na przykład to byłby to akt terroryzmu. W sam raz na pierwsza stronę. Z kolei szyba w samochodzie prezydenta to byłby zamach. To by się nadawało na pasek z napisem pilne! Szyba chroniąca święty obrazek to byłoby przynajmniej świętokradztwo. Natomiast jakaś szyba w Łodzi brzmi niepoważnie. A tak na marginesie. Czy Ty masz jakieś szyby? Czy nie sprawiłoby Ci kłopotu gdybym wpadł do Ciebie ze sprejem bo mam trochę niewypsikanego?
 • 2016-09-13 12:11 | Jarek16

  Re:Mój kłopot z planem Morawieckiego

  Dziękuję za link. W Polsce potrzebna była korekta polityki gospodarczej. Jednak jakakolwiek zmiana była nie do pomyślenia, bo mogła naruszyć status quo rządzącego układu. Plany zwiększenia innowacyjności naszej gospodarki są rozbieżne z planami międzynarodowych korporacji. Nie to, żeby Polska była przedmiotem ich szczególnej uwagi. Po prostu dla tych korporacji jesteśmy dobrym rynkiem zbytu i rezerwuarem taniej siły roboczej. Ludzie którzy zrobili w polskich oddziałach tych firm kariery dzięki dobrej znajomości angielskiego i właściwej dacie urodzenia też są zadowoleni z istniejącego stanu rzeczy. PO reprezentowała w pełni ich interesy. Powyżej jeden z dyskutantów wyśmiewa ideę "leków w Łodzi" i "dronów na podkarpaciu". No dobrze, śmieszne bardzo, ale jak mielibyśmy niby inaczej zmodernizować naszą gospodarkę. Czy hasła "lepiej skręcane niemieckie odkurzacze w Łodzi" i "mocniejsza śliwowica pędzona na podkarpaciu" byłyby adekwatne? Racjonalna analiza ekonomiczna pokaże, że efektywnej jest ulokować prace na nową generacją leków w San Diego w Kalifornii, a badania nad nowym typem dronów w Tsukubie w Japonii. PIS ma swojego wizjonera, który chce inwestować w Polsce w rozwój technologi na przekór takim racjonalnym przesłankom. PO miało dziesiątki swoich anty-wizjonerów, którzy w sposób racjonalny tłumaczyli, że inwestowanie w Polsce w rozwój technologi jest bez sensu.
 • 2016-10-04 21:19 | Jarek16

  Re:Macierewicz tworzy alternatywną armię. Do walki z opozycją?

  @Jabol Skoro czujesz się komfortowo gdy Antoni M. wzmacnia nasz potencjał obronny to gratuluje. Helweci i Izraelczycy mają jeszcze lepiej przygotowane rezerwy. Znajdź jednak proszę równie oryginalnego Ministra Obrony w tych krajach jak nasz ukochany Antoni.
 • 2016-10-07 15:41 | Jarek16

  Re:Macierewicz chce wysyłać ochotników na Specnaz. U wojskowych – konsternacja

  @hwyhobo OT powstrzymująca specnaz "zanim nadciągnie regularna armia"? Jeśli mówimy o współczesnej nowocześnie wyposażonej regularnej armii, to biorąc pod uwagę realia polskie (a konkretnie wielkość naszego kraju) armia powinna nadciągnąć zanim ochotnicy z OT zdążyliby w ogóle zauważyć, że w ich okolicy pojawił się specnaz. W końcu polska armia utrzymuje chyba jakąś cześć sił w określonej gotowości bojowej. Wydaje mi się, że wynika to z naszych zobowiązań sojuszniczych względem NATO. Oczywiście po ostatnich decyzjach rządu armia nie przyleci raczej na helikopterach, ale nawet jadąc pociągiem Pendolino powinna w kilka godzin dotrzeć na miejsce. Chyba, że specjaliści od dywersji ze specnazu zarezerwują w Pendolino wszystkie miejsca, albo budżet MON nie udźwignie ceny biletów.
 • 2016-11-10 07:58 | Jarek16

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  @Tyrek, Teza pani redaktor broni się odnośnie koloru skóry. Wśród białych Trump miał przewagę 58/37. Natomiast wśród czarnych, azjatów i latynosów wyraźną przewagę miała Clinton 88/8, 65/29, 65/29. Trump wygrał ponieważ biali poszli tłumnie do wyborów o czym świadczy fakt, że oddali w tych wyborach 70% wszystkich głosów, co nie odzwierciedla już dawno proporcji wśród obywateli USA. Jednak białe kobiety głosowały na Trumpa, co kłóci się z tezą pani redaktor. Najwyraźniej demokraci mieli problem z mobilizacją elektoratu.
 • 2016-11-10 08:03 | Jarek16

  Re:Skutki zwycięstwa Trumpa dla Polski? 20 lat autorytaryzmu Jarosława Kaczyńskiego

  @tyrek Jeszcze jedna uwaga. Trump uzyskał przewagę w głosach elektorskich, ale wydaje się ,że uzyskał mniej głosów bezpośrednich wyborców niż Clinton.
 • 2016-11-11 11:11 | Jarek16

  Re:Donald Trump nowym prezydentem USA. Ameryka będzie tego gorzko żałować

  @jakowalski A jak niby Trump odbuduje amerykański przemysł? Apple przestanie robić komputery i zacznie w Detroit produkować samochody? Wyborcom Trumpa o to mniej więcej chodzi. Ma być tak jak w latach 60-tych. Monter składający na taśmie chryslery miał stabilna pracę, bonus na święta i mógł utrzymać rodzinę spłacając kredyt hipoteczny. Jeśli ktoś uważa, że cwany telewizyjny celebryta rozwiąże strukturalny kryzys kapitalizmu i reanimuje "stare gałęzie" przemysłu przywracając w Ameryce zapotrzebowanie na prostą fizyczną pracę to ujmując to delikatnie grzeszy naiwnością.
 • 2017-01-25 14:34 | Jarek16

  Re:Morawiecki uprawia kreatywną księgowość, zawyżając PKB. Pamiętamy, czym to się skończyło w Grecji

  @Mauro Rossi i Andrzej Falicz A u was to biją murzynów.
 • 2017-02-01 16:37 | Jarek16

  Re:Lech Wałęsa kolejny już raz został użyty jako narzędzie trwającej w Polsce wojny

  @Archer100 Piszesz "legenda "historycznego porozumienia narodowego ponad podzialami"" Rozumiem, że Twoja żądza krwi nie została wtedy zaspokojona? O to chodzi? Marzyła Ci się krwawa łaźnia? Chciałeś powiesić na drzewie któregoś z sąsiadów? Biedny miś. Nie mógł zatopić kiełków w bratniej krwi. To nie żadna "legenda" tylko wielki narodowy sukces. A każdy komu się marzyła wojna domowa to degenerat i zdrajca.
 • 2017-02-20 15:28 | Jarek16

  Re:Konferencja w Monachium: Timmermans ostro punktuje Waszczykowskiego

  @wojtek_ab Waszczykowski nie był spokojniejszy tylko był bardzo drętwy. W przeciwieństwie do Timmermansa nie potrafi nadać swoim wypowiedziom w języku angielskim nawet cienia emfazy, co wynika z jego bardzo umiarkowanych kompetencji językowych. Dodatkowo był otamowany bo musi się liczyć z każdym wypowiadanym słowem, ze względu na ludzi, którzy donoszą panu prezesowi co i kto mówi. Jedno niewłaściwe słowo w tej dyskusji i mógłby wylecieć z posady na zbity pysk. Dlatego tak strasznie się spocił.
 • 2017-03-14 06:31 | Jarek16

  Re:Bunt 40-latków w SLD. Budują swoje Stowarzyszenie z Millerem

  Jasne! Tylko Miller! Już w trzeciej próbie w wieku 90 lat wróci do Sejmu na białym koniu. Miller to grabarz polskiej lewicy. Mistrz wewnątrzpartyjnych intryg. Udawał, że promuje na swojego następce Olejniczaka, żeby w odpowiedniej chwili poprzeć Napieralskiego. W efekcie następcy nie ma, a partią kieruje kieszonkowy polityk wagi ultralekkiej znany z kolorowych sweterków. Wymyślił panią Ogórek na prezydenta. W efekcie lewica skompromitowała się tuz przed wyborami parlamentarnymi. Miler emeryt się nudzi i myśli sobie , że jest niezastąpiony, ale jest już jako skończony. Ramen
 • 2017-03-21 21:59 | Jarek16

  Re:Demografia: tajna broń muzułmanów? Niedługo będzie ich więcej niż chrześcijan

  Panie Redaktorze, Jako ateista wolę chrześcijan. Lepiej jest być obrzucanym słowem w trakcie nabożeństwa niż ostrymi kamieniami w trakcie ceremonii ukamienowania. Dlatego nie wzbudza we mnie entuzjazmu zamiana zwolenników publicznego wyrażania wobec mnie pogardy na zwolenników mojej fizycznej likwidacji. Rozumiem, że z Pańskiego punktu widzenia wszystkie religie są równie cenne. Ja mam inny punkt widzenia. Doceniając wkład wyznawców islamu w rozwój cywilizacji wolałbym jednak, żeby mieszkali w odległości większej niż zasięg miotanych ręcznie kamieni. To nie jest kwestia poglądów filozoficznych tylko instynktu samozachowawczego.
 • 2017-03-24 18:21 | Jarek16

  Re:Kwaśniewski: Na Zachodzie myślą, że przyjęcie Polski do Unii było błędem

  Wioletta 45 No ale dlaczego politycy starej Unii nie mieliby żałować procesu rozszerzenia? Muszą się teraz spotykać z panią Szydło i udawać, że rozmawiają z premierem kraju członkowskiego U.E. dobrze wiedząc, że gadają do marionetki. Mogą oczywiście porozmawiać z ministrem Waszczykowskim, ale to też marionetka. No to z kim maja się dogadywać? Z PAD? No wiadomo, że nie. Merkel pojechała pogadać z Kaczyńskim, ale uzgadnianie wszystkiego z władcą marionetek jest niewygodne z powodów organizacyjnych i protokolarnych. Per saldo dochodzą do wniosku, że U.E. bez Polski byłaby lepszym rozwiązaniem, bo dałoby radę się jakoś dogadać. Z Polską nie można się porozumieć, bo nie wiadomo z kim i o czym można w ogóle rozmawiać.
 • 2017-05-11 22:08 | Jarek16

  Re:Członek ruchu Obywatele RP, opozycjonista z czasów PRL, spędził noc w policyjnej izbie zatrzymań

  @DemerKora Nie dostrzegasz Waćpani/Waćpan różnicy pomiędzy Polityką a Do Rzeczy? To gratuluję smaku bo to jak nie dostrzegać różnicy między zacnym Węgrzynem, a kocimi szczynami! Na zdrowie!
 • 2017-07-19 12:15 | Jarek16

  Re:Kaczyński zachowuje się tchórzliwie. Ale w wolnej Polsce stanie przed sądem

  @ Kazimierz K "Totalna opozycja", "porąbanych biegłych", "korporacyjny system sądownictwa". Do kompletu brakuje "zamachu smoleńskiego" i "genetycznych patriotów". Te argumenty przesądzają, że ma Pan racje i nie "zniekształcają rzeczywistości".
 • 2017-07-23 19:14 | Jarek16

  Re:Miesięcznik „Znak” usunął Jarosława Gowina z zespołu

  @wojtek_ab Zachodnioeuropejscy tolerancyjni demokraci nie mają żadnego powodu aby wchodzić w otwarty dialog z faszystami. I wyobraź sobie, że z tego powodu nie przestają być tolerancyjni i demokratyczni.
 • 2017-07-24 18:54 | Jarek16

  Re:Zagraniczna prasa o Polsce: Państwo pogrąża się w coraz większym chaosie

  No dobrze, ale być może Ci angielscy bezrobotni stracili miejsca pracy ponieważ angielska firma przeniosła produkcję do Polski. Czy bierzesz pod uwagę taką współzależność? Twój model zakłada, że nigdy nie ma sytuacji typu win win. No i jednak, żeby w ogóle ten polski operator prasy miał pracę to musi mieć tę cholerną prasę i produkt, który za pomocą tej prasy wytwarza. Ten produkt ktoś opracował i ktoś ma niego rynek zbytu. No, a jak nie ma tego wszystkiego to polski operator prasy będzie polskim bezrobotnym. Wejście Polski do Unii umożliwiło nam wielki projekt modernizacyjny. Dobrze byłoby go jakoś kontynuować. Pewnie mądrzej i bez wolnorynkowego doktrynerstwa, ale kontynuować.
 • 2017-08-03 17:47 | Jarek16

  Re:PiS chce reparacji wojennych od Niemiec. Co stoi za tym żądaniem?

  @Zbi Racja stanu? Chyba miał Pan na myśli rację stanu umysłu Kaczyńskiego.
 • 2017-08-10 22:48 | Jarek16

  Re:Coraz więcej Polek przechodzi na islam

  @Kasia Mam merytoryczne pytanie. Jestem ateistą. Czy jak mnie zabijesz to pójdziesz automatycznie do islamskiego nieba czy też taka nagroda czeka tylko muzułmanów mężczyzn?
 • 2017-08-15 08:57 | Jarek16

  Re:Ogólnopolski Strajk Kobiet przeciwko marszom narodowców w Warszawie

  @jakowalski Jako zwolennik PiS nie powinieneś powoływać się na konstytucję. To nie konstytucja gwarantuje wam wolność zgromadzeń. Wolność waszych zgromadzeń gwarantuje wam łamiący konstytucję antydemokratyczny rząd wykorzystujący do tego tysiące policjantów. Natomiast wolność naszych zgromadzeń jest przez ten rząd notorycznie łamana. A co to jest faszyzm to wiadomo. To jest to do czego grunt przygotowuje w Polsce wasz rząd.
 • 2017-08-15 09:06 | Jarek16

  Re:Macron forsuje prawo, które uderzy w firmy delegujące polskich pracowników do UE

  @jakowalski I właśnie dobra zmiana z zaprzeczającą zasadom fizyki religią smoleńską na sztandarach rozwinie w Polsce opartą na wiedzy nowoczesna gospodarkę. Wycinana na palety Puszcza Białowieska i reanimowane stocznie będą kołami zamachowymi tego procesu. Dobrze wykształceni młodzi Polacy nie będą szukali swojego miejsca na zepsutym zachodzie tylko wrócą do Macierzy i ubrani w koszulki z symbolem Polski Walczącej zaśpiewają chóralnie Rotę. Widzę to oczami duszy.
 • 2017-10-11 15:50 | Jarek16

  Re:Obywatele RP piszą do Zofii Romaszewskiej: W Polsce wzrasta faszyzm

  @_sens_ Tak, masz rację. Kompleks militarno-przemysłowy USA jest strasznie cyniczny. Nie to co bratnie kraje socjalistyczne, które z pobudek ideowych niosły internacjonalistyczną pomoc zniewolonym narodom gdzie tylko mogły. Od Węgier i Czechosłowacji po Kongo i Angolę. A wszędzie gdzie tę pomoc zaniosły tam zapanował pokój, dobrobyt i sprawiedliwość. Jeśli w czasach PRL byłeś lektorem PZPR albo oficerem politycznym to rozumiem, ale jak jesteś na to za młody to zacznę wierzyć w reinkarnację i wędrówkę dusz.
 • 2017-10-14 08:27 | Jarek16

  Re:Dlaczego niektórzy odmawiają lekarzom prawa do protestów?

  Potężna dawka propagandy sukcesu w połączeniu ze szczuciem społeczeństwa na całe niejasno zdefiniowane grupy społeczne i zawodowe. To prowadzona od dwóch lat polityka PiS. Młodzi lekarze nie podlegają lustracji, nie brali udziału w obradach okrągłego stołu, trudno oskarżyć ich o przekręty. Pozostaje poszukiwanie w rodzinie zdrajców i oskarżenie, że podlegają wrogim podszeptom starszych zatwardziałych kontrrewolucjonistów. Czekam na decyzję Biura Politycznego co z tym fantem zrobić. Okrzyk - Niech jadą! - posłanki PiS był fajnym nawiązaniem do poetyki roku 1968. Zresztą biorąc pod uwagę wiek posłanki, okrzyk mógł być spowodowany chwilową dezorientacją w czasie i przestrzeni. Sala Sejmu została w drzemce zastąpiona na chwilę szkolną salą gimnastyczną, na której odbywała się wiec poparcia dla władz i nieszczęście gotowe.
 • 2017-10-15 11:37 | Jarek16

  Re:Głodówka nie jest narzędziem walki o wyższe pensje? Właśnie, że jest

  Młodzi lekarze wybrali dostępną im formę protestu, który zwrócił uwagę na ich żądania. Słusznie uznali, że do palenia opon i walenia kilofami w bruk nie są odpowiednio przygotowani. Twierdzenie, że głodowanie powinno być zarezerwowane dla Mahatmy Ghandiego mnie nie przekonuje. jakowalskiego i Andrzeja Falicza poproszę o kopię ich zeznań podatkowych i dopiero na tej podstawie możemy podjąć dyskusję o tym za czyje pieniądze ci lekarze studiowali. Bez twardych dowodów na odpowiednio sowite finansowanie budżetu argument, że to za moje podatki się wykształcili jest bardzo mizerny. Być może ich rodzice albo ja albo pan Rafał Woś maja w finansowaniu ich studiów większe zasługi niż jakowalski i Andrzej Falicz. Ja na przykład ubolewam, że moje podatki trwonione są na limuzyny rządowe dla Macierewicza, a na finansowanie bezpłatnego kształcenia lekarzy chętnie się godzę.
 • 2017-10-23 18:02 | Jarek16

  Re:Partia Razem ma szansę wejść do Sejmu? Pod trzema warunkami

  jpkx1984 Ja bym tę zasługę podzielił ex aequo pomiędzy Millera i Zandberga. Miller zrobił absolutnie wszystko co mógł, żeby pogrzebać postkomunistyczną lewicę, łącznie z decyzją o starcie jako koalicja. Jednak Zandberg, który w czasie kampanii wyborczej nie miał przeciwko sobie Milera tylko Nowacką dokończył dzieła zniszczenia odbierając krytyczne 0,5 - 1% głosów. Problem w tym, że na tym chyba kończą się możliwości partii Razem. W kolejnych wyborach też spowoduje rozproszenie głosów lewicowego elektoratu i zabierze 2% głosów lewicowej konkurencji, ale sama raczej niczego nie zdziała.
 • 2017-10-23 18:04 | Jarek16

  Re:Partia Razem ma szansę wejść do Sejmu? Pod trzema warunkami

  Redaktor Woś jest jak zwykle optymistą. Zakłada, że będą w ogóle jakieś wybory do Sejmu, a jeśli w ogóle będą to oddane głosy wyborców będą w nich o czymś jeszcze decydowały.
 • 2017-10-24 06:22 | Jarek16

  Re:Kurator oświaty protesuje przeciwko wykładowi filozofa umysłu. „To Belzebub!”

  @jakowalski Nie chcę Ci dokuczać, ale wyjaśnij mi proszę jak możesz pogodzić ten swój wpis z setkami wpisów na forach Polityki, w których wielbisz i wspierasz "dobrą zmianę" i dajesz odpór jej wrogom? Czy Ty nie widzisz, że Pani Kurator i jej podobni są tej "dobrej zmiany" esencją?
 • 2017-10-31 19:05 | Jarek16

  Re:Nie żyje mężczyzna, który dokonał samopodpalenia w Warszawie

  @Klopfer Co to znaczy "powody polityczne"? Czy protest przeciwko wtrąceniu kogoś do więzienia za politykę to "powód polityczny" ? Czy protest przeciwko aktom zinstytucjonalizowanej przemocy ze strony Państwa to "powód polityczny"? Czy protest przeciwko niszczeniu Puszczy Białowieskiej to "powód polityczny" Twoim zdaniem targnięcie się na własne życie jako sposób oporu przeciwko aktom przemocy to dowód "choroby psychicznej" Nie jest to wcale takie oczywiste bo o ile "polityka" może wydawać się trochę abstrakcją to pałowanie przez policję to jednak odczuwalny konkret.
 • 2017-10-31 19:13 | Jarek16

  Re:Nie żyje mężczyzna, który dokonał samopodpalenia w Warszawie

  @jakowalski "a poza tym, to były to tylko okrągłe i puste slogany na tematy, które zwykłego Polaka nic a nic nie obchodzą, a napisane one były językiem, którego zwyczajni Polacy nie używają." I kto to pisze? Przeczytaj błagam swoje nasączone propagandową sieczką posty. Ostatni raz podobny przekaz docierał do mnie z ust oficera politycznego LWP. Chociaż chyba nie. Przekaz politruka był bardziej zniuansowany.
 • 2017-11-03 22:32 | Jarek16

  Re:Praca w niedzielę to „zgoda na obecność pogaństwa” w Polsce?

  Panie Rafale, Jak Pan naprawdę sądzi, że Arcybiskupowi chodzi o 400 tysięcy ludzi pracujących w centrach handlowych, a nie o 15 lub 20 milionów ich klientów to jest Pan w "mylnym błędzie" wynikającym z ideologicznego zaślepienia, niestety.
 • 2017-12-01 15:27 | Jarek16

  Re:Polemika w sprawie Orderu Orła Białego dla rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego

  Fantastycznym fragmentem panegiryku pana Zycha jest ten, w którym przeciwstawia chrześcijańską sztukę figuratywną obcej narodowo, religijnie, ideologicznie, a zapewne również rasowo i genetycznie, zdegenerowanej sztuce awangardowej. Były kiedyś w dawnych dobrych czasach wystawy i filmy pokazujące tę degenarację. Niechęć do takiej sztuki dziwnie jednoczyła nazistów i bolszewików.
 • 2017-12-08 23:54 | Jarek16

  Re:Tłum protestujących w obronie wolnych sądów „zatrzymany”... na chwilę

  @jakowalski Czy senator Bierecki trzymający kasę ze SKOKów w Luksemburgu to burżuazja krajowa czy zagraniczna? A Mateusz, który zarobił miliony w zagranicznym banku to burżuazja krajowa czy zagraniczna? Trzeba być skończonym idiotą, żeby w tych ludziach widzieć obrońców uciemiężonego ludu pracującego.
 • 2017-12-09 19:14 | Jarek16

  Re:Tzw. elity stają w obronie Janusza Rudnickiego. Skutki będą groźne

  Szanowna Pani Nie każde chamstwo jest przemocą seksualną. Jestem mężczyzną. Jak ktoś mnie nazwie słowem na ch.. albo k... albo jeszcze inaczej to być może w mordę dam, ale nie dlatego, że mnie molestuje seksualnie. Czy pamięta Pani przypowieść o pasterze wołającym o wilkach? Niech Pani nie wrzuca do jednego garnka molestowanego seksulanie dziecka i obrażoną przez pisarza dziennikarkę, bo to jednak bardzo, bardzo różne sprawy. Czy nie rozumie Pani, że w ten sposób trywializuje Pani przemoc seksualną. Skoro nazwanie kobiety w przedziwnej i niesmacznej „konwencji towarzyskiej” słowem na k jest dla Pani tym samym, co wykorzystywanie zależności dziecka od dorosłych, to ja już nie mam pytań. Sprowadza Pani poważny problem ad absurdum.
 • 2017-12-25 09:27 | Jarek16

  Re:Jeśli się dziś nie obudzimy, kolejne Wigilie spędzimy w państwie autorytarnym

  @wojtek_ab Obywatele RP nawołują do biernego oporu. Człowiek stosujący bierny opór w państwie policyjnym ryzykuje zdrowie i życie. O tym mówi to zdanie, które cytujesz. Nawoływanie do wojny domowej słychać akurat po drugiej stronie barykady.
 • 2018-01-03 21:32 | Jarek16

  Re:Irańczycy na ulicach. Czym te protesty różnią się od poprzednich?

  Mniej więcej tak jak system Kraju Rad nie był broń Boże dyktaturą. CzeKa tylko pilnowała, żeby prosty człowiek był suwerenem. Wzorcowa demokracja, bo Demos o wszystkim decydował. Z Bolszewickim Pozdrowieniem.
 • 2018-01-12 16:40 | Jarek16

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Nowoczesna się w końcu samookreśliła. Jest mniej liberalna i wolnościowa i bardziej prokościelna niż konserwatywno-chadecka PO. W tej sytuacji logicznym posunięciem byłoby poparcie przez N nowego rządu PIS. Premier Morawiecki jest prorynkowy, a sprawy społeczne pozostawia kościołowi. Niestety nie ma własnej partii oprócz paru posłów taty. W tej sytuacji klub parlamentarny N jest całkiem obiecującym zalążkiem nowej prawicowej partii. Klub ma 25 posłów, z których 10 popiera PIS, 3 zawiesiła swoje członkostwo w partii, a 1 poseł jest właśnie zajęty organizowaniem nowej partii. Pani Labnauer jako matematyczka z łatwością obliczy, że przeciągnięcie kilkoro z głosujących przeciwko PIS posłów i połączenie sił z tatą premiera stworzy w Sejmie nowa jakość. Nowoczesna mogłaby się stać ważnym koalicjantem PIS, a Morawiecki politykiem wagi ciężkiej.
 • 2018-01-17 17:44 | Jarek16

  Re:List otwarty opozycji ulicznej do PO i Nowoczesnej

  @Withold Niestety, ale powiedzenie przypisywane Włodzimierzowi Iljiczowi pasuje jak ulał nie do opozycji pozaparlamentarnej jak twierdzisz tylko do opozycji parlamentarnej. Głosowanie w Sejmie pokazało, że ostateczna decyzja o tym jak głosują PO i Nowoczesna należy nie do nich tylko do chodzącego po kolędzie księdza Proboszcza. Cyniczny manewr Kaczyńskiego nie byłby możliwy gdyby nie to, że prezes PIS doskonale to rozumie. Sam się biskupów nie boi, traktuje kościół instrumentalnie i może głosować tak jak chce i jak mu nakazuje jego polityczny interes. Posłowie PO i Nowoczesnej pokazali, że się boją własnego cienia i są jedynie bezwolnymi marionetkami purpuratów. Inwestowanie w nich jest z punktu widzenia przeciwników PIS nieopłacalne.
 • 2018-01-21 19:25 | Jarek16

  Re:Walewski odpowiada Piekorz w sprawie boreliozy

  @Paweł Walewski Jeśli idzie o identyfikację obecności patogennej bakterii to obecność przeciwciał jest jednak dowodem pośrednim, a obecność bakteryjnego DNA dowodem bardziej bezpośrednim. Na razie standardowa diagnostyka boreliozy opiera się na obecności przeciwciał. Trochę trudno w oparciu o taki wynik ocenić czy bakterie są nadal obecne czy też ich już nie ma. Układ odpornościowy ma długotrwałą pamięć. Metody diagnostyczne oparte o DNA są w fazie walidacji. Poczekajmy jak staną się uznanym standardem diagnostycznym. To wzbogaci naszą wiedzę na temat tego jak długo krętki borelli są w stanie przetrwać w różnych zakamarkach naszego organizmu. Każda trudna do zdiagnozowania i leczenia choroba jest pożywką dla różnych szarlatanów. Jednak Pańskie stanowisko w sprawie boreliozy wydaje mi się dogmatyczne. Diagnostyka boreliozy jest po prostu nadal bardzo niedoskonała. Bez solidnej diagnozy trudno o racjonalną terapię.
 • 2018-02-07 09:39 | Jarek16

  Re:Prezydent podpisał bubel prawny o IPN. Wybrał unik

  Przypuszczam, że prezydent jest niezwykle dumny ze swojego makiawelicznego posunięcia. Jednak ta sytuacja pokazuje, że PiS jest skupiony tylko, wyłącznie i jedynie na budowaniu tanimi, populistycznymi chwytami poparcia i nie ma żadnej propozycji dalszego rozwoju kraju. Rozdmuchanie szowinistycznych, antysemickich i antyukraińskich nastrojów to kilka procent dodatkowego poparcia w sondażach. Tyle tylko, że polska gospodarka zależy coraz bardziej od możliwości eksportu dóbr wyprodukowanych w Polsce rękoma ukraińskich pracowników, a jedynym gwarantem bezpieczeństwa militarnego wydają się być USA rządzone przez prezydenta, który dopiero co przeniósł siedzibę ambasady USA do Jerozolimy. Żaden pisowski "strateg" tego nie ogarnia, bo to wymagałoby racjonalnego myślenia.
 • 2018-02-07 15:05 | Jarek16

  Re:List dyplomatów w obronie polskiej racji stanu

  A co konkretnie jako podatnik masz do zarzucenia polskiej dyplomacji przed nastaniem "dobrej zmiany"?
 • 2018-02-14 07:58 | Jarek16

  Re:Sędzię Pawełczyk-Woicką zgłosił do KRS jej partner życiowy

  @Arkadia, Przypuszczam, że uważają, iż te awanse zawsze im się należały tylko brakowało im odpowiednich znajomości, którymi dysponowali inni. Teraz zostają wreszcie docenieni. Marcowi docenci w 1968 też byli w większości młodzi i ambitni i uważali, że są świetni tylko starzy profesorowie blokują im złośliwie awans.
 • 2018-02-23 08:29 | Jarek16

  Re:Trump po tragedii na Florydzie chce uzbroić nauczycieli. Nie tędy droga

  @rysszc. Tutaj jest mowa o broni automatycznej, a nie o skręcie z Marychą. Jeśli pojmuje Pan wolność tak szeroko to dlaczego zabraniać obywatelom posiadani gazów bojowych i broni atomowej. Powinny być szeroko dostępne i nieopodatkowane. Gdyby posiadacze broni palnej zachowywali się tak jak palacze marihuany i tytoniu czyli wkładali sobie lufę do ust i pociągali za spust, a to byłoby zupełnie co innego.
 • 2018-03-01 08:22 | Jarek16

  Re:Wisła to największy kontrakt zbrojeniowy w historii Polski

  @Długi tekst. Wielki entuzjam, a na sam koniec jeden, jedyny konkret. Cały finansowany prze Polskę zakup służy ochronie strategicznej instalacji amerykańskiej w Radzikowie. Służy to zachowaniu amerykańsko-rosyjskiej równowagi strategicznej. Nawet gdyby Rosjanie zdecydowali się na atak na cel amerykański na terytorium RP mają małe szanse powodzenia. Dzięki temu jest mniejsza szansa, że Putin może postawić Amerykanów w niewygodnej sytuacji, w której brak reakcji byłby oznaką słabości. Warszawę również należy chronić przynajmniej do ewakuacji stamtąd ambasady USA. Ta historia o megaoffsecie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego jest równie wiarygodna jak offset za kontrakt na F16.
 • 2018-03-03 08:34 | Jarek16

  Re:Raport Departamentu Stanu o sytuacji Żydów w Polsce nie jest pracą naukową

  @woytek. A u was to bili murzynów. To miażdżący argument, który zamknie usta Amerykanom. Czy Ty nie jesteś aby doradcą Morawieckiego ds. polityki zagranicznej?
 • 2018-04-07 21:17 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:17 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:17 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:18 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:20 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:17 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:20 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:18 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:21 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:20 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:20 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:21 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:23 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  (Do sztambucha red. Baczyńskiego) Szanowna Polityko. Jestem waszym czytelnikiem od 12 roku życia, a teraz mam już lat 58. Zawsze jak umieszczam wpis na Twoim forum biorę pod uwagę fakt, że internet jest tylko pozornie anonimowy, a ja mogę być zmuszony powtórzyć swoją wypowiedź sygnując ją moim imieniem i nazwiskiem. Jednak Droga Polityko nie zmienia to faktu, że Twoje zachowanie jest kunktatorskie i tchórzliwe i powoduje, że tracę do Ciebie olbrzymią sympatię, która dotąd żywiłem. Wiem, że to aktualnie czkasz (zwisa Ci to), ale świat/globalny rynek jest dosyć bezlitosny dla tygodników opinii, które wydają się być dinozaurami obecnego świata mediów skazanymi na wymarcie. Zatem rób co chcesz, ale jednego upartego prenumeratora chyba już straciłaś.
 • 2018-04-07 21:46 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  Szanowny Panie Redaktorze Baczyński, Nie można wskazywać na niekonstytucyjne działania Rządu i Prokuratora Generalnego i w tym samym czasie biec do tego samego niedemokratycznego Prokuratora z danymi swoich czytelników w zębach. Niech Pan przestanie pisać wstępniaki o osuwaniu się kraju w otchłań dyktatury, jednocześnie ochoczo współpracując z niedemokratyczną prokuraturą poprzez dostarczanie jej danych swoich czytelników. To jest niepoważne i śmieszne zachowanie proszę Pana!
 • 2018-04-08 08:14 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  @"reme" A może to po prostu usterka na łączach? Po co miałbym umieszczać 13 razy ten sam wpis. Przepraszam, ale na tę multiplikację mojego wpisu nie miałem żadnego wpływu. Chciałbym jednocześnie zaznaczyć, że stwierdzenie "zalał spamem" wydaje się być dla mnie obraźliwe. Nie jestem broń Boże pieniaczem, ale poproszę prawnika, żeby przeanalizował moją sytuację i po rozważeniu wystąpił do redakcji Polityki o udostępnienie danych umożliwiających identyfikację wszystkich osób dokonujących wpisów. Oprócz danych osoby którą zamierzam oskarżyć o zniesławienie potrzebuję również danych osób, które zamierzam powołać na świadków tego zniesławienia. Myślę, że redakcja pozytywnie odniesie się do moich wniosków i umożliwi mi w ten sposób obronę mojego dobrego imienia.
 • 2018-04-08 09:39 | Jarek16

  Re:Na wezwanie prokuratury ujawniamy informacje

  @18karatów W samej rzeczy Polityka cznia swoich czytelników. Dziękuję za korektę. Na moją czkawkę nie miałem żadnego wpływu. Mogę tylko przeprosić. Co do meritum i już bez emocji. Komunikat, który komentujemy nie jest przykładem mistrzowskiego poziomu komunikowania się z czytelnikami. Brak jasnej deklaracji czy redakcja zrobiła to bo uważa, że tak należało postąpić, czy też działała pod przymusem. Czy wyczerpała wszelkie możliwości odwoławcze? Słowem mętny tekst napisany zapewne w porozumieniu z adwokatem. Wskazuje to na niski priorytet jaki tej sprawie nadała redakcja. Może redaktorzy mają rację, ale oczekiwałbym od nich poważniejszego potraktowania tej sprawy.
 • 2018-05-26 22:27 | Jarek16

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtówe cudze

  Gwałt to niekoniecznie przemoc. Zabójstwo to niekoniecznie pozbawienie życia. Kradzież to niekoniecznie bezprawne przejęcia
 • 2018-06-04 15:51 | Jarek16

  Re:Soros przeciwko brexitowi. Finansuje kampanię na rzecz drugiego referendum

  Jak ktoś jest dorosły i suwerennie podejmuje decyzje to może również suwerennie zmienić swoją własną wcześniejszą decyzję. Brytyjczycy głosując za wyjściem z UE zmienili swoją własną wcześniejszą suwerenną decyzję o wstąpieniu do Unii. Jeśli raz mogli demokratycznie zmienić swoje zdanie to dlaczego teraz również demokratycznie nie mogliby zmienić zdania ponownie. Dlaczego jedno referendum miałoby sprzyjać demokracji, a kolejne miałoby być gwoździem do jej trumny.
 • 2018-06-17 22:53 | Jarek16

  Re:UKSW ma kształcić lekarzy. I wpajać im „szczególną postawę etyczną”

  @Konrad Śliwkiewicz Artykuł nie jest tendencyjny. Po prostu ideologizowanie zawodu lekarza juz na etapie studiów medycznych nie musi budzić entuzjazmu. Mojego nie budzi. Przypomina mi się anegdota niestety oparta na prawdziwych wydarzeniach. W głębokim PRL pewien bardzo ceniony chirurg w moim rodzinnym mieście był znany poza dobrymi wynikami przeprowadzanych zabiegów z dwóch dodatkowych przymiotów. Był Szambelanem papieskim oraz rekordzistą w wysokość łapówek za podjęcie się przeprowadzenia operacji.
 • 2018-06-21 13:50 | Jarek16

  Re:#RespectUs – kto i za co ma nas szanować?

  Kompleks niższości leczony za pomocą wielkiego samochodu. Nie jest to nic szczególnie oryginalnego.
 • 2018-07-04 12:06 | Jarek16

  Re:Chcecie betonowej sceny politycznej? Jesteśmy o krok

  Jeśli prawdą jest to, że nowa ordynacja wyborcza podniesie efektywny próg wyborczy do 20% to jak to się ma do artykułu Konstytucji RP nakazującego aby wybory były proporcjonalne. Progi wyborcze w oczywisty sposób podważają zasadę proporcjonalności. PiS de facto rządzi w Sejmie dzięki progom wyborczym, w tym 8% progowi wyborczemu dla koalicji. Idąc dalej tym tropem można wprowadzić próg 50%, wtedy albo wysłalibyśmy do Europarlamentu ekipę posłów z jednej partii, albo nie wysłalibyśmy nikogo.
 • 2018-10-22 12:12 | Jarek16

  Re:I Kaczyński, i Schetyna mają o czym myśleć po wyborach

  Ludzki pan, a mógł zabić!