Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(112)
Komentarze użytkownika: tuciu
 • 2015-09-16 09:11 | tuciu

  oj, chyba jednak odpowiadamy

  Pisze Pan, że dla Polski Irak był nieudanym epizodem, a państwa kolonialne rywalizowały o wpływy w regionie, jak można domniemywać ze szkodą dla jego mieszkańców, przez całe wieki. To nie zmienia faktu, że to właśnie nasz nieudany epizod, a nie byłe potęgi kolonialne (poza Wielką Brytanią, która też brała udział w awanturze Irackiej) znacząco przyczynił się do obecnej katastrofy humanitarnej i politycznej. Pańską linię argumentacji można rowinąć i tak np. Niemcy mogłyby powiedzieć w 1945, że to wieloletnia okupacja przez carską Rosję jest winna problemom na ziemiach polskich, Rosjanie w 1989 mogliby wszystki nieszcześcia kraju nad Wisłą zwalać na koszmar okupacji hitlerowskiej, albo teraz po 25 latach wolnej Polski jakiś geniusz polityczny może obarczać odpowiedzialnością za rozpad służby zdrowia terror stalinowski. W Iraku dokonano najpierw zaborczej wojny motywowanej imperialnymi snami USA o przemodelowaniu Bliskiego Wschodu, a potem równie bezmyślnie pozwolono przez bezczynność i pilnowanie własnego krótkofalowego interesu politycznego na dezintegrację państwa i ponowny wybuch wojny domowej między sunnicką i szyicką częścią społeczeństwa. My jako Polska braliśmy w obydwu tych posunięciach czynny udział i naprawdę trudno się teraz z tego wyłgać wpływem czasów kolonialnych. Współczuję ludziom korzystającym z Państwa ekspertyz, bo poziom Pańskiej argumentacji zdaje się być zaskakująco niski.
 • 2015-09-17 21:21 | tuciu

  Re:Masakra w obozach Sabra i Szatila

  @Silva Rerum: czy ty aby sobie nie zaprzeczasz? "Czysta goebbelsowska robota: biedni Palestynczycy, bezlitosnie mordowani przez libanskich oprawcow dzialajacych na zlecenie (i oplacanch przez) izraelskich okupantow." ""Jedyne demokratyczne i cywilizowane" panstwo an Bliskim Wschodzie udowodnilo, ze nie jest ani tak cywilizowane ani demokratyczne, jak sie przedstawialo swiatu. Udowodnilo, ze jest zdolne do popelnienia zbrodni wojennych, jezeli leza one w jego interesie" O tym właśnie traktuje artykuł, że Izrael popełnił zbrodnię wojenną bo było mu tak wygodnie. Tak było, ale nie można o tym pisać, czy o co Ci chodzi?
 • 2015-09-29 10:02 | tuciu

  Re:Jak Zachód kiedyś dogadywał się ze ZSRR

  Z artykułu wynika, że był to taki sam majstersztyk jak memorandum Budapesztańskie: niby obiecali, ale na piśmie wyglądało to znacznie, znacznie skromniej, a po latach okazało się, że obietnice ustne nie były nic warte. Dla Polski taka rozgrywka okazała się szczęśliwa, a już Ukrainie wyszły takie genialne niedomówienia bokiem.
 • 2015-10-04 23:55 | tuciu

  Re:„Czarna kaszana” – czyli jak się żyje Hindusom w niewielkim mieście na południu Polski

  Obawa nie bierze się z żadnej religii, bo za komuny religia była taka sama, ale wyrosła z niej pokojowa w 99,9% Solidarność. Nie bierze się też z biedy lub konkurencji, bo za komuny było znacznie biedniej, a takiej nienawiści do wszystkiego co obce nie było w żadnym regionie Polski. Źródło nienawiści to niedojrzałość ludzi do demokracji, brak kultury sporu i naiwna wiara, że nie mamy raju, bo szkodzą nam podstępni wrogowie: obcy, Żydzi, liberałowie, feministki i co ks. Oko jeszcze wymyśli. Głupota jest wszędzie, ale nie wszędzie część elit dla krótkotrwałych zysków politycznych ją wspiera by tworzyć podziały i produkować nienawiść. To juz jest przypadłość typowo polska: może dziedzictwo drugiej Rzeczpospolitej. Wtedy skończyło się dyktaturą i długofalowym de facto wyniesieniem dyktatora na ołtarze narodowe.
 • 2015-10-07 13:11 | tuciu

  Re:Organizatorzy akcji „Stop TTIP” zebrali ponad trzy miliony podpisów

  @woytek "Taki jest mój obraz globalnego świata ": składam najgłębsze wyrazy współczucia
 • 2015-10-22 23:36 | tuciu

  Re:Kukiz krytykuje Zandberga za koszulkę z Marksem. I co z tego?

  @Podlasie2012:"Kolejny mesasz (...),który okazał się pospolitym dupkiem" - ależ Ty musisz nieznosić tego biednego Kukiza, daj juz mu spokój. On wytyka Zandbergowi koszulkę z Marksem bo sam grzeszył w młodości atakując bezpardonowo kościół katolicki piosenkami o proboszczach i ZChN-ie, ale na stare lata przejrzał na oczy, pokajał sie i szczerze żałuje, więc okaż chrześcijańskie miłosierdzie i już się go nie czepiaj, a jak nie możesz to chociaż nie obrażaj.
 • 2016-02-16 15:23 | tuciu

  Re:Polskie tiry nie wjadą już do Rosji, a rosyjskie do Ukrainy. Kto na tym straci?

  woytek, jesteś rozkoszny gdy przytaczasz oświadczenie mówiące, że Arabia Saudyjska olewa prośby Rosjan o zmniejszenie wydobycia ropy (aby podbić trochę ceny na rynku światowym) jako dowód na wpływy Rosji.
 • 2016-07-14 14:02 | tuciu

  Re:Nawoływanie do polsko-ukraińskiego pojednania wymaga odwagi. Zatem: odwagi!

  Polacy czczący morderców ludności cywilnej jako przykrywką żołnierzy wyklętych i mający w każdym mieście ulicę i pomnik najeźdźcy i okupanta Litwy: Piłsudskiego nagle oburzają się na czczenie przez inne narody ludzi mających krew na rękach. Kali myślał, że tylko jemu wolno i nikt nie skopiuje jego pomysłu. Paradne.
 • 2016-10-11 10:05 | tuciu

  Re:W sprawie śmigłowców polski rząd pogrąża się coraz bardziej

  @ woytek: "Francja nie wywiązała się z wiekiego kontraktu na okręty , po ogłoszeniu sankcji wobec zamawiającego" - no własnie miedzy innymi pod naciskiem polskiego rzadu sie wycofala tracac duzo pieniedzy. bo Francja to powazny kraj traktujacy partnerstwo w ramach UE powaznie. Teraz polski rzad oglasza, ze interesy kolegow Pana ministra sa wazniejsze od partnerstwa z Francja, przyzwoitosci i dotrzymywania umow. Odpowiedz sobie sam jak powaznie w przyszlosci Francja potraktuje solidarnosc z Polska wobec np. dzialan Rosji w panstwach ktore RF uwaza za swoja strefe wplywow.
 • 2016-10-21 08:45 | tuciu

  Re:Skrajnie prawicowy Obóz Wielkiej Polski niszczy ukraińskie miejsca pamięci

  Brawo za ten smialy glos przeciwstawiajacy sie hurtowej gloryfikacji tzw. zolnierzy wykletych.
 • 2017-02-02 12:21 | tuciu

  Re:Lech Wałęsa kolejny już raz został użyty jako narzędzie trwającej w Polsce wojny

  Dowodem na samodzielnosc Walesy i nieprawdziwosc idotycznych teorii ukladowych jest jego los i fakt, ze na przemianach dorobili sie ludzie z kontaktami w opozycji solidarnosciowej a nie w bylych sluzbach. Jesli Archery, A.Falicz, Jacek z Jackowa i inne buraki spojrza na to kto wyciagnal kase z np. SKOSK-ow, to staje sie to dosyc jasne. No ale trzeba nie tylko patrzec, ale i widziec coss poza swoimi uprzedzeniami i propaganda swoich ukochanych politykow.
 • 2017-02-10 10:28 | tuciu

  Re:Brexit ostatecznie przegłosowany. To wstydliwy dzień dla brytyjskiej demokracji

  To bylo w duzym stopniu malzenstwo z rozsadku i bez separacji atmosfera tylko by sie pogarszala. Teraz kraje kontynentalne maja wolna reke w zaciesnianiu integracji poprzez rozne projekty Europy dwoch predkosci. Na to godza sie torysi, polski PiS i Fidesz Orbana. Jesli integracja pomoze gospodarce i przyczyni sie do rozwiazania problemow spolecznych Francji, Niemiec i Wloch to do drzwi tego projektu ustawi sie kolejka chetnych, w tym Polska i Wegry, moze tez UK. Jesli integracja niewiele da, eurosceptycy beda triumfowac. Dowiemy sie za 10-15 lat kto mial racje. Ja obstawiam euroentuzjastow, ale nie ludzmy sie: eurosceptykow przekonaja tylko dochody na glowe, itd., a nie slowa.
 • 2017-02-21 07:46 | tuciu

  Re:Finlandia legalizuje małżeństwa jednopłciowe. To historyczna zmiana

  U nas to przyjdzie z opoznieniem 90 lat, tak jak zniesienie panszczyzny, prawa pracownicze, itd.
 • 2017-03-01 09:25 | tuciu

  Skutki bezkarnosci

  Obecna czystka w armii jest posrednim skutkiem zwolnienia Antoniego Macierewicza z wszelkiej odpowiedzialnosci za rozbicie wywiadu wojskowego w trakcie polskiej interwencji w Afganistanie. Skoro poprzez opowiadanie wyssanych z grubego palca bredni mozna sobie zapewnic pelna swobode szialania, narobic szkod w sluzbach i nie poniesc absolutnie zadnej odpowiedzialnosci za swoje czyny, to nic dziwnego, ze apetyt na destrukcje rosnie.
 • 2017-03-01 09:50 | tuciu

  Re:Kim jest Jacek Saryusz-Wolski, którego PiS widzi na stanowisku szefa RE?

  Od zwolennikow PiS-u dostajemy nowa wersje win Tuska: - to nie G.W. Bush wywolal wojne W Iraku, ktora z pomoca bledow polityki Obamy i wskutek arabskiej wiosny rozszerzyla sie na Syrie i doprowadzila do powstania ISIS i kryzysu uchodzczego - to Donald Tusk - to nie greckie rzady mataczyly w finansach Grecji, az nie dalo sie tego ukrywac, a potem to nie nacisk opinii publicznej i konserwatystow w CDU przekonaly Niemcow by zmusili Grecje do prowadzenia ostrej polityki oszczednosci pod grozba wywalenia ich ze strefy Euro - to wszystko Donald Tusk - to nie Leszek Miller zalatwil z Blairem otwarcie rynku pracy UK dla obywateli Polski co wywolalo u rodzimych mieszkancow gleboki stres ekonomiczno kulturowy, to nie David Cameron oglosil referendum nt. Brexitu aby zneutralizowac rosnaca w sile UKIP i eurosceptykow wewnatrz wlasnej partii, to nie tabloidy, ktorych posiadaczem jest ultrakonserwatywny i eurosceptyczny Murdoch nakrecaly antypolska i antyeuropejska histerie - to wszystko Donald Tusk Jesli pan Saryusz-Wolski chce wzmocnic swoja pozycje, to chyba sie przeliczy, ale cala ta afera i propozycja PiS-u jest tak operetkowa, ze moze faktycznie nie ma czego komentowac. W koncu gdyby dostawac biegunki na kazdy glupi pomysl naszej jedynie slusznej partii rzadzacej, to od zeszlego roku nie daloby sie wyjsc z toalety.
 • 2017-03-05 13:08 | tuciu

  Re:Precedensowy wyrok Sądu Najwyższego. Czy dziecko nienarodzone to już członek rodziny?

  To orzeczenie pokazuje jak wyglada ostatnia ostoja panstwa prawa w Polsce i nie jest to widok podnoszacy na duchu. Polskie elity w swej masie nie roznia sie znaczaco in plus od spoleczenstwa i taka czy inna forma resowietyzacji, czy to w wydaniu PiS czy innej formacji politycznej jest chyba nie do odwrocenia.SN zaslynal juz wczesniej wyrokami opartymi o doniesienia prasowe (nt. legalnosci stowarzyszenia Slazakow) i jak widac od tego czasu nadal tworczo sie rozwija.
 • 2017-03-05 13:14 | tuciu

  Re:Saryusz-Wolski wyrzucony z PO, ale z nominacją na szefa Rady Europejskiej. To już oficjalne

  To znak, ze juz nawet ktos tak nie znajacy sie na stosunkach miedzynarodowych i na UE stwierdzil, ze Waszczykowski ciagnie nawet nas na dno i zaniza nawet niewysoka srednia tego rzadu. Saryusz-Wolski ma z pewnoscia obiecane stanowisko szefa MSZ i to bedzie na prawde dobra zmiana. Dziwie mu sie, ze akceptuje taka oferte, majac tak nieprzewidywalnego i kompromitujacego kraj min.Obrony Narodowej jak Macierewicz, bo nie bedzie w stanie zakazac mu publicznego bredzenia na forum miedzynarodowym, ale widac ludzi sie, ze bedzie w stanie to zniwelowac swoimi talentami politycznymi. Coz, good luck.
 • 2017-03-06 12:24 | tuciu

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  Wyhamowal zgloszony przez Junckera pomysl kar finansowych za nieprzyjmowanie uchodzcow, ktore uderzyly by w nasz buraczany zascianek; utrzymal jednosc polityki zagranicznej UE wobec Rosji, wojny na Ukrainie, a teraz wobec nowego otwarcia Trumpa; powstrzymywal jak mogl przejscie UE na model Unii dwoch predkosci, ktora zrobi z nas strefe buforowa miedzy Rosja i trzonem UE, powstrzymywal jak mogl Brexit, ale oczywiscie nie jest Duchem Swietym, zeby postrzymac caly kraj przed popelnieniem jakiejs glupoty, jesli ten kraj sie na to akurat uprze: dlatego Brexit staje sie faktem, a Polska dryfuje w strone statusu stowarzyszonej z rynkiem UE czesci Ukrainy - bo takie buraczki jak Ty tego wlasnie pragna, a ich pszenno-zytnia partia dorwala sie do wladzy i nie martwi sie co przyjdzie po niej. Jak ten dryf sie zakonczy, bedziesz oczywiscie gardlowal, ze Zachod nas sprzedal Rosji: bo Polak i po szkodzie glupi.
 • 2017-03-23 15:19 | tuciu

  PO sie nie zmienila ani na jote

  I to tyle w temacie. Dojda do wladzy i znowu nic sie nie bedzie dalo, bo PiS i kosciol, az znowu wygra PiS i kosciol i znowu odbierze troche praw i tak w kolko, az do Iranu.
 • 2017-03-24 12:22 | tuciu

  Re:Pitera: Związki partnerskie w Polsce? Przecież osoby LGBT regulują swoje relacje umowami

  W pelni sie zgadzam. A jesli sa przeciwni mieszania sie jakiejs tam UE w nasze wewnetrzne polskie ustawy, to niech wstapia do PiS - tam takich potrzebuja.
 • 2017-03-24 12:31 | tuciu

  Re:Posłanko Pitero, pary jednopłciowe nie mają w Polsce żadnego wyboru. To pani z pani mężem miała wybór

  Obawiam sie, ze do p. Pitery i tak nic nie dotrze, tak jak do duzej czesci PO. Trudno im sie tez dziwic: za sama cierpliwosc dostaja zwyzki w sondazach, wiec po co w sumie mieliby cokolwiek zmieniac? Juz wydawalo sie, ze cos zaczelo sie ruszac w tych poselskich glowach, ze jakis promyczek refleksji omiotl glowy PO-wcow i juz p.Pitera zdementowala: to bylo tylk zludzenie optyczne i chciejstwo elektoratu.
 • 2017-04-04 13:58 | tuciu

  Re:Dla kogo Brexit będzie bardziej bolesny: dla Unii czy Wielkiej Brytanii?

  RWPG II tez dlugo nie pociagnie, bo wyjsciu z niej Czech i Slowacji zostanie juz tylko bezbrzezna wiara Jaroslawa K. w swojego wegierskiego mentora politycznego, ktory z kolei przehandluje ta wiare w rozmowach z krajami starej 15-tki w zamian za pozostawienie Wegier w UE. Polska i jej wiekopomny wodz beda za mieli niezbite dowody, ze sa w UE krajem drugiej, albo i trzeciej kategorii: bo taki wlasnie status maja kraje lamiace z rozmyslem trojpodzial wladzy i solidarnosc unijna. Rachunek natomiast zaplacimy my, tzn. spoleczenstwo.
 • 2017-04-07 13:13 | tuciu

  Re:Parlament Europejski zniesie wizy dla Ukraińców. Dla nich to dobra wiadomość. A dla Polaków?

  Pare lat temu okazalo sie, ze niemieckie plantacje truskawek koncza dzialalnosc, albo przechodza w tryb: nazbieraj sobie sam ile chcesz za 5 Euro dziennie, bo polscy zbieracze sezonowi porzucili je na rzecz lepiej placacej Holandii. Jeszcze przed naszym wejsciem do UE kraje ktore nie otwarly dla nas rynku pracy udzielaly chetnie pozwolen na prace, jesli starania wspieral przyszly pracodawca. Faktycznie ciekawe czy nasi przedsiebiorcy beda zmuszeni konkurowac o pracownikow, czy tez zostanie po staremu.
 • 2017-04-24 09:16 | tuciu

  Re:Tym razem sondaże nie kłamały. Marine Le Pen musi czuć się rozczarowana

  Najprawdopodobniej wygra Marcon, Niemcy i Francja ponownie stana sie motorem napedowym UE i w przeciagu najblizszej dekady znaczaco zaciesnia wspolprace w ramach jadra unii. Pewnie dozyjemy eurobonds, wspolnej polityki socjalnej i proinwestycyjnej prowadzonej za pieniadze przeznaczane obecnie na fundusze spojnosci. Polacy beda mogli poogladac sobie z boku efekty i zdecydowac, czy chca byc czescia trzonu UE czy luzno zrzeszonym z Unia przedpolem rozgrywek miedzy trzonem UE i Federacja Rosyjska. Patrzac na poziom polskiej debaty publicznej, wybiora raczej ta druga opcje placzac rownoczesnie na glos jak straszne, antypolskie i niesprawiedliwe sa koszty i konsekwencje ich wlasnego wyboru.
 • 2017-04-25 13:19 | tuciu

  Re:Mija 10 lat od śmierci Barbary Blidy. W tej sprawie wciąż dużo niewiadomych

  To jak z Dieterem Przewdzingiem: dowiemy sie czegos za 50 lat albo jeszcze pozniej, jak nieznani sprawcy z polskich sluzb specjalnych odejda w naturalny sposob z tego swiata.
 • 2017-04-30 23:54 | tuciu

  Re:Sztuczna macica szansą dla wcześniaków? Na razie uratowała jagnięta, ale...

  @Slawomirski: A jaki jest numer i PIN do Twojego konta?
 • 2017-05-02 14:51 | tuciu

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  Nieposluszenstwo obywatelskie wiaze sie niestety z ponoszeniem nieprzyjemnych konsekwencji karno-administracyjnych, wiec gratuluje wszystkim zaangazowanym w nie odwagi i determinacji. Gdyby Polska byla faktycznie panstwem prawa, to przez cale dziesieciolecia prokratura nie umarzalaby skierowanych przeciwko ONR i jej czlonkom oskarzen o propagowanie faszyzmu. Niestety umarzala i problem narosl i bedzie dalej narastal jesli prawo nie bedzie egzekwowane z powodu tchorzostwa sedziow i prokuratorow. Oni z kolei nie beda odwazni, jesli panstwo zlekcewazy zagrozenie i nie zapewni im odpowiedniej ochrony. Pod obecna ekipa za egzekwowanie przepisow zakazujacych propagowania faszyzmu mozna sie podziewac komisji dyscyplinarnej, a nie wsparcia, ale wczesniej tez nie bylo o wiele lepiej.
 • 2017-05-16 10:12 | tuciu

  Re:Kontrowersyjna wypowiedź Adamka. Skąd w Polsce przyzwolenie na przemoc wobec kobiet?

  @Hmm? "BTW zgłaszanie do prokuratury czyichś poglądow przez ten tam pompatycznie nazwany "Ośrodek Monitorowania Osiedla i Prowadzenia się Sąsiadow" wręcz cuchnie Trzecią Rzeszą... prawda? Totalitarnym odejściem od ideałów liberalnych. Ale to już inna bajeczka. " - chodzi Ci o Redute Dobrego Imienia, prawda? Bo przeciez nie masz na mysli ludzi, ktorzy maja jaja i nerwy by pietnowac nawolywanie do przemocy w dowcipach o biciu Zydow, albo kogokolwiek innego. Rozumiem tez, ze wszyscy podrozujacy do krajow arabskich prosza sie o klopoty, bo tak wynika z Twojego posta?
 • 2017-05-23 08:14 | tuciu

  Re:Festiwalu w Opolu w tym roku nie będzie? Prezydent miasta wypowiedział umowę TVP

  To wlasnie jest dla mnie kompletnie niezrozumiale, ze partia nadzorujaca morderstwo Przemyka i Popieluszki , wprowadzajaca stan wojenny, pacyfikujaca kopalnie Wujek i nie dopuszczajaca do wolnych wyborow miala decyzyjnych funkcjonariuszy rozumiejacych wolnosc artystyczna i pojecia typu "wentyl bezpieczenstwa" lepiej niz partia, ktora wygrala demokratyczne wybory i realizuje program porotu do przeszlosci tej pierwszej partii, ktory to program moze sie podobac, albo nie. W kolejnych wyborach ocenimy, a PiS juz zadba o to by to jego funkcjonariusze liczyli glosy.
 • 2017-05-30 16:43 | tuciu

  Sąd nie chce zarejestrować fundacji dla osób transpłciowych. „Jej cel nie jest zgodny z interesem RP”

  Moga zaskarzyc to do sadu administracyjnego i doczekac sie rownie kuriozalnego wyroku SN jak zlikwidowane wlasnie Stowarzyszenie Osob Narodowosci Slaskiej. Innymi slowy trzeba sie nastawic na walke w trybunale w Strasburgu, bo w kraju mozna liczyc tylko na blyskotliwe inaczej komentarze rodzimych suwerenistow.
 • 2017-05-30 16:43 | tuciu

  taki u nas klimat

  Moga zaskarzyc to do sadu administracyjnego i doczekac sie rownie kuriozalnego wyroku SN jak zlikwidowane wlasnie Stowarzyszenie Osob Narodowosci Slaskiej. Innymi slowy trzeba sie nastawic na walke w trybunale w Strasburgu, bo w kraju mozna liczyc tylko na blyskotliwe inaczej komentarze rodzimych suwerenistow.
 • 2017-06-08 22:49 | tuciu

  Re:Władza szarżuje: Sadurska ląduje w PZU, Ziobro ma nowego wiceministra

  Stosunki jak w Rosji i w PRL-u: kompetencja polowy zarzadu jest znajomosc wplywowych politykow, zapewnianie dochodow swoim mocodawcom i kryszy politycznej przedsiebiorstwu. Dopiero na nizszych poziomach zarzadzania spotyka sie dobrych fachowcow, ale wicie, rozumicie, bezpartyjnych.
 • 2017-06-11 01:18 | tuciu

  Re:Poseł Kukiz’15 szczerze: Nie przejmujmy się konstytucją, sędziowie TK do Berezy Kartuskiej

  20 lat po wojnie tacy niewinni mlodziency wierzyli w komunizm rownie slepo jak wierza teraz nacjonalizm, kochali Partie tak jak teraz Polske i utrwalali ustroj na calego: goniac syjonistow do Syjamu. Do opamietania bedzie potrzeba jakichs 15 lat - kto przy zdrowych zmyslach pozostanie jeszcze w kraju i podejmie sie szczytnej lecz niewdziecznej roli wroga najlepszego ustroju na swiecie?
 • 2017-06-21 10:12 | tuciu

  Re:Nie żyje Otto Warmbier, student więziony w Korei Północnej

  @ZdzisiekNowy @Pan Wojtek: Przeczytajcie sobie Panowie raz jeszcze swoje wynurzenia i zastanowcie sie czy lepiej nie milczec.
 • 2017-06-29 09:11 | tuciu

  Re:Każdy sam, na podstawie książki Tomasza Piątka, może wydać wyrok w sprawie Macierewicza

  Walese probuja zniszcyc wciaz ci sami ludzie... i to od czasow glebokiej komuny.
 • 2017-06-30 12:40 | tuciu

  Re:Nawet sto ataków na obcokrajowców dziennie – tak w Polsce kwitnie ksenofobia

  hear not, see not, speak not of racism. Pierwsze lepsze forum internetowe jest dowodem, ze problem nie jest wydumany.
 • 2017-07-17 19:53 | tuciu

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  @neospasmin: No wlasnie, Polska, czyli najwiekszy beneficjent netto wspolnych polityk europejskich w przypadku obciecia czesci funcduszy moze sie spektakularnie obrazic i isc w slady Putina, czyli promowac wsrod rodakow prymat telewizora nad lodowka, no i oczywiscie powsadzac paru poslow PO jako zdrajcow narodu. Kwestia uchodzcow to jedyna wspolna platforma grupy wyszechradzkiej i na pewno zostanie czesciowo uwzgledniona jako postulat europy wschodniej. Zadne z panstw regionu nie bedzie umieralo, a co dopiero tracilo fundusze europejskie za nasza megalomanie narodowa. Wrecz przeciwnie, gdy nam sie obetnie kase, zostanie znacznie wiecej do podzialu pomiedzy pozostale kraje.
 • 2017-08-08 13:20 | tuciu

  Re:E-auto dla mas? Zapowiedzi Tesli to wciąż tylko i aż obietnica

  @andrzej52: Droga na pewno jest dluga, bo po wprowadzeniu silnika spalinowego tez nie od razu wyeliminowano transport konny - u nas nawet w armii zajelo to ponad 100 lat od pojawienia sie pierwszych modeli luksusowych aut. Z drugiej strony Tesla pokazuje, ze pokonuje te trase w ambitnym, wprawiajacym w podziw tempie. Koniecznosc redukcji zanieczyszczenia emitowanego przez auta w centrach miast podpowiada, ze auta elektryczne maja swietlana przyszlosc. Zrodla energii elektrycznej to nastepne wyzwanie, ale nad jego rozwiazaniem tez glowi sie wielu madrych ludzi i widac, ze przynosi to efekty. Za 20 lat jakowalski, jesli dozyje, bedzie entuzjasta aut elektrycznych powtarzajacym, ze on od poczatku wiedzial, ze to bedzie dynamit.
 • 2017-08-10 08:59 | tuciu

  Re:Żeby ukarać Polskę, Unia potrzebuje zgody Węgier. I być może ją dostanie

  @kasejot: Polska wchodzac do UE zgodzila sie na przestrzeganie regul: m.in. na bycie panstwem prawa. Teraz wycofuje ta zgode, a UE stara sie wyegzekwowac dana przez nas obietnice - co to ma do emigrantow ekonomicznych z Polski? Absolutnie nic. Zalozmy jednak przez chwile, ze te dwie rzeczy sa powiazane. Polacy pracujacy w EU pracuja tam jednak dla wlasnego interesu, a nie dla glorii Polski badz kraju w ktorym pracuja. Pracuja tam, bo zarabiaja wiecej niz zarobiliby w Polsce, albo dostali tam prace, gdy w Polsce szalalo bezrobocie. Jedynymi Polakami delegowanymi do pracy za granica przez panstwo sa pracownicy ambasad. @Hmm? : Nie widze w reakcji EU zagrozenia ani dla narodu, ani dla brukselskich srebrnikow. Dotyczy to zarowno przypadku utrzymania u nas rzadow prawa jak i przypadku przeksztalcenia sie Polski w kacza wersje Rosjii - wskaz je prosze. Zacznijmy od srebrnikow: UE robi wograniczonym zakresie interesy z "suwerennie demokratyczna" Rosja i coraz bardziej "islamsko-suwerennie" demokratyczna Turcja, ale to zupelnie inny poziom zazylosci politycznej niz czlonkowstwo w UE. Stawka ktora mozemy stracic upierajac sie przy fantazmatach PiS jest wiec jasno zdefiniowana: czlonkowstwo w UE, awans cywilizacyjny i dostep do rynkow dajacy nam mozliwosci dynamicznego wzrostu gospodarczego. Teraz narod: w interesie narodu jest przynaleznosc do wspolnoty politycznej Zachodu, bo alternatywa jest przynaleznosc do wspolnoty politycznej naszego poteznego wschodniego sasiada. Przypadek Ukrainy udowodnil dobitnie, ze fazy posrednie polegajace na Beckowskiej polityce siedzenia na plocie sa nietrwale i zle sie koncza. Dlaczego Zachod,a nie Rosja? Bo Czlonkowstwo w EU daje nam wieksze korzysci i wiecej swobody w ksztaltowaniu naszej polityki wewnetrznej i zagranicznej niz czlonkowstwo w ZBiR( to takie wyjasnienie gdybys akurat byl slowianofilem, obronca przed zgnilizna Zachodu, albo inna forma neoendeka kochajaca Putinizm). Zyski w bycia w EU sa ekonomiczne (wspomniana przez ciebie kielbasa), polityczne (mamy wiekszy wplyw na polityke panstw jak Francja, UK i Niemcy,ktore sa znacznie silnie od nas i wobec ktorych bez czlonkowstwa w EU stoimy w pozycji ubogiego i slabego petenta. Jako czlonek EU jestesmy biednym i slabym, ale czlonkiem rodziny, ktory bez wzglegu na swoje slabosci ma tez swoje prawa) i kulturowe - mamy lepszy dostep do wszechstronnie rozumianej kultury, tzn. nie tylko sztuki, ale tez np. kultury biznesowej i last but not least kultury prawnej panstw, ktore jako grupa odniosly jeden z najwiekszych w swiecie sukcesow cywilizacyjnych. Ten kulturowy software mozemy po zaadaptowaniu do naszych potrzeb implementowac u siebie, aby uzyskac pozadane dla nas efekty i byc moze kiedys dogonic chocby czesc z tych panstw. Niestety obecnie mamy do czynienia z sytuacja, gdy wlasciciel furmanki (calkowita wladza ustawodawcza, wykonawcza i sadownicza w rekach jednej partii politycznej) przekonuje wlasciciela mercedesa (trojpodzial wladz i rzady prawa), ze to furmanka jest lepszym pojazdem. W interesie narodu jest, zeby stosowac u nas sprawdzone w swiecie rozwiazanie na poziomie mercedesa, tzn. rzady prawa i trojpodzial wladz. Jesli UE wlepi pijanemu wlascicielowi furmanki mandat za jezdzenie nia po pijaku autostrada, to furman bedzie oczywiscie oburzony i poczuje sie skrzywdzony, nawyzywa policjanta od zdrajcow, sksynow i Gestapo, ale dlugofalowo, ten mandat moze uratuje mu zycie. Tak wiec zostaw w spokoju moja mame, drogi furmanie i zajmij sie najpierw w spokoju swoimi narodowymi promilami.
 • 2017-08-11 15:12 | tuciu

  Re:Policja nagina prawo, by utrudnić antypisowskie protesty. 8 najczęściej stosowanych chwytów

  Donrze, ze nasza klasa srednia ma w koncu okazje doswiadczyc metod dzialania policji na wlasnych hmm, plecach i moze dlugofalowo pomysli o jakichs systemowych rozwiazaniach tego problemu, ktory bynajmniej nie zaczal sie wraz z rzadami PiS.
 • 2017-08-11 15:30 | tuciu

  Re:Walka o mogiły czerwonoarmistów. Czy tak musi wyglądać polityczna wojna?

  @Jacke_K: odnosnie myslenia grażdanką: Pilsudzki wywolal wojne w korzystnym dla siebie momencie. Lata pozniej Stalin zajal Pribaltyke w korzystnym dla siebie momencie. Obydwa te zdarzenia sa usprawiedliwiane przez historykow dbajacych bardziej o narodowa cnote niz o fakty w taki sam sposob, ktory byl Pan laskawy zaprezentowac. Moze czas na dyskurs na nieco wyzszym poziomie?
 • 2017-08-14 09:19 | tuciu

  Tortur w Polsce nie ma. Ale tylko w kodeksie karnym

  Wypada podziekowac PiS, ze teraz pisze sie o tym w mediach: wczesniej udawalismy zbiorowo, ze jest przeciez super.
 • 2017-08-14 09:19 | tuciu

  Wypada podziekowac PiS

  Wypada podziekowac PiS, ze teraz pisze sie o tym w mediach: wczesniej udawalismy zbiorowo, ze jest przeciez super.
 • 2017-08-15 08:14 | tuciu

  Re:Macron forsuje prawo, które uderzy w firmy delegujące polskich pracowników do UE

  @jakowalski: Coz za skromnosc: jesli EU nie zrobi z nas nowoczesnej gospodarki, albo lepiej od razu supermocarstwa, nie przejmie naszych wzorcow jedynowladztwa prezesa, naszego uzbrojenia armii w drzwi od stodoly a'la Macierewicz i tego krzykliwego performance, ktory uprawia p. Waszczykowski nie uzna za dyplomacje, to jakowalski sie obrazi i wezmie swoje bezcenne zabawki z unijnej piaskownicy, a cala EU rozpadnie sie bez nas w proch w przeciagu paru lat. Panie blogowiczu, tu Ziemia, kiedy wraca Pan z orbity Marsa?
 • 2017-08-15 08:20 | tuciu

  Re:Ogólnopolski Strajk Kobiet przeciwko marszom narodowców w Warszawie

  W Polsce szerzenie ideologii faszystowskiej, wzywanie do przemocy, a szczegolnie z powodu odmiennej religii, pogladow politycznych, rasy i pochodzenia lub przynaleznosci narodowej jest zakazane przez prawo. Kobiety slusznie wzywaja ratusz warszawski do egzekwowania tego prawa. To jak widac juz za wiele dla rodzimych obroncow swobody gonienia Zyda, Araba i cyklisty. Taki mamy widac klimat Panie i Panowie.
 • 2017-08-21 13:46 | tuciu

  Re:Kaczyńskiego znowu nie było na Wawelu w miesięcznicę pogrzebu brata. Poświęcił go dla wakacji?

  Bardzo prosto: nie klamac, ze zjazd partyjny jest zjazdem religijnym, i nie udawac, ze a szczucie na przeciwnikow politycznych jest przezywaniem zaloby. Prawda Was wyzwoli.
 • 2017-08-24 12:17 | tuciu

  Re:Dlaczego Macron tak ostentacyjnie omija Polskę? Chce zmieniać UE bez nas

  Nasza czesc Europy wchodniej, tzn. Polska i Wegry uznala, ze Zachod nie da sobie bez niej rady i odeszla od stolu rozmow, bo gadanie ze zgnilym Zachodem nie ma sensu i wkrotce odczujemy skutki swojej glupoty.
 • 2017-08-24 12:22 | tuciu

  Re:Rumunia decyduje się przyjąć uchodźców? To skomplikowane

  Przekonaj do swojego genialnego pomyslu Wielka Brytanie, ktora opuszcza wlasnie EU z powodu zbyt slabego uregulowania emigracji. Albo zajmij sie dalej spisywaniem poboznych zyczen w internecie.
 • 2017-08-29 09:48 | tuciu

  Re:Od rzeczy w „Do Rzeczy”. Tygodnik ogłasza, że „Hitler był lewakiem”

  @alrus: czyli diagnozujesz PiS jako lewice i faszystow na raz? Kult wodza - Jaroslaw Polske zbaw; socjalistyczne wynalazki = 500+; etatystyczne panstwo = ordynacja podatkowo, specjalne uprawnienia MON i repolonizacja ? " w czasie okupacji niemieckiej żadna z organizacji narodowych nie poszła na współpracę z Niemcami" - to klamstwo - poczytaj sobie o Brygadzie Swietokrzyskiej. Wczesniej wspolpracy nie bylo nie z braku woli narodowcow, ale z braku zainteresowania ze strony "narodu panow". narodowcy "swój antysemityzm w obliczu tragedii żydowskiej zawiesiła na kołku" to tez klamstwo ktoremu przecza liczne relacje nt. Zolnierzy Wykletych i mniej zorganizowanych szmalcownikow oraz doswiadczenie pogromu kieleckiego, ktorego na prawde nie mozna juz zrzucic na okupacje niemiecka.
 • 2017-09-07 09:24 | tuciu

  Re:Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddala skargę Słowacji i Węgier w sprawie uchodźców. Koniec z wymówkami

  @ MartinHansen: Nasza solidarnosc z Palermo naprawde poraza. My do UE wchodzilismy przeciez tylko na dobre dotacje, a nie na zle problemy. Jak oni smia wymagac od nas solidarnosci? Rozum stracili, nie znaja nas, nie wiedza jacy my to wspaniali husarze? @ Kavar: Zgnily Zachod upada juz od czasu Oswiecenia i bardzo mu z tym do twarzy. My krytykujemy go tez mniej wiecej od tego czasu i w ramach obrony uciekamy sie pod opieke naszej wybawicielki Rosji, ktorej nie w glowie takie francuskie, angielskie czy niemieckie fanaberie. @ Jacek NH: Wszystko to wina tych zlych Niemcow, Rosjan, Anglikow, Amerykanow, Francuzow, Zydow, Arabow i Cyklistow (niepotrzebne skreslic). My wcale nie wkraczalismy do Iraku ani do Afganistanu i w ogole nie rozumiemy jaki cudem mogl tam powstac ISIS, czy inna Al-Kaida. Niech na calym swiecie wojna, byle nasza wies spokojna.
 • 2017-09-11 09:55 | tuciu

  Re:Biskupi mają rację w sprawie niemieckich reparacji. PiS musi się opanować

  jakowalski, kasejot i jrcanonia tocza zawziety boj o pierwszenstwo w wyscigu na najdurniejszy komentarz. jakowalski to Zagloba: Slask oddany juz przez Kazimierza Wielkiego we wladanie Habsburgow staje sie slowianska ziemia, pewnie tak samo jak Luzyce (obecnie w RFN), albo Inflanty (obecnie FR). jrcanonia to powiernictwo polskie: obcy czychaja na nasze ziemie! Tyle, ze Ukraincy kupili wiecej ziemi w Polsce niz Niemcy, a tego typu wiedza o rzekomych zadaniach Niemiec jest czerpany prosto z palca, bo nie z zadnych zrodel. kasejot to geniusz wolnego rynku: nie policzyl tylko ile panstwu Polskiemu przynosza miejsca pracy powstale z niemieckich inwestycji, ile traca Niemcy na tym ze te miejsca pracy nie powstaly u nich. Jesli jestesmy nichetni kapitalowi niemieckiemu, to znajdzie on bez problemu jeszcze tanszych pracownikow na poludniu Europy lub na Ukrainie. Czy tego chce ekonomiczny patriota kasejot?
 • 2017-09-13 09:38 | tuciu

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  Leniuch nie mial czasu sprawdzic ile Niemcy zaplacili juz Polsce w ramach reparacji ( https://oko.press/biuro-analiz-sejmowych-pisze-nieprawde-niemcy-wyplacili-juz-polsce-25-miliarda-euro-a-600-milionow-marek/ ). Leniuch jest tez leniuchem intelektualnym i nie przyjmuje do wiadomosci stwierdzenia prostego faktu, ze wzniecany przez PiS na wielu frontach konflikt z EU i Niemcami bedzie pogarszal nasze wzajemne relacje. Rosja i Bialorus doswiadczyly na wlasnej skorze ile kosztuje uprawianie XIX-to wiecznej polityki w XXI wieku. Pani Janssen mowi, ze jak zdejmiemy czapke na mrozie, to odmrozimy sobie uszy, a leniuch mysli, ze ona mu grozi.
 • 2017-09-15 12:10 | tuciu

  Re:PiS wybrał nowego sędziego TK. Kolejny dubler o kontrowersyjnych poglądach

  Pan Piskorski jest widać gotowy nieco nagiąć prawo w zamian za możliwość forsowania swojego integrystycznego światopoglądu. Tak samo prezydent Duda był gotów poświęcić autorytet i niezawisłość TK na ołtarzu polityki partyjnej. Pokayuje to jaki poziom etyczny i zawodowy reprezentuje duża część polskiego środowiska prawniczego i na jakim poziomie kształcą obecnie wydziały prawa.
 • 2017-09-25 09:21 | tuciu

  Re:Angela Merkel, mimo trzech kadencji na stanowisku, niewiele zrobiła dla zwykłych kobiet

  Odsetek studentek na studiach technicznych wzrosl jakies 10-15 lat temu. Biorac to pod uwage, odsetek kobiet na kierowniczych stanowiskach nie jest wcale taki nikly, bo ilosc kobiet pracujacych w zdominowanych dotad przez mezczyzn zawodach nie osiagnela jeszcze znaczacej masy. W Polsce mozemy sobie jedynie pomarzyc o tych zaniechaniach p.Merkel. Ani pod wzgledem rownouprawnienia przy urlopie macierzynskim, ani pod wzgledem parytetu w radach nadzorczych nie jestesmy i jeszcze przez dlugie dziesieciolecia nie bedziemy przykladem ani dla Niemcow, ani dla nikogo innego. PS. Rabenmutter to po polsku wyrodne matki, a nie krukowe.
 • 2017-09-27 12:50 | tuciu

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Litosci redaktorze, to że prawica ma swoje teorie spiskowe nie oznacza, że trzeba wymyślać własne. AfD urosła na sprzeciwie wobec polityki emigracyjnej, emigracji jako takiejoraz globalizacji i wygrała tam, gdzie ten sprzeciw był najsilniejszy, czyli w części Saksonii z jej aktywną PEGIDĄ, uformowanym przez komunistyczną propagandę postrzeganiem świata i podobnym Polsce rozumieniem obecnej sytuacji politycznej. Nie bez kozery mandat w wyborach bezpośrednich AfD zdobyła w okręgach sąsiadujących z Polską, do których w czasach DDR nie docierał zagłuszany sygnał niemieckozachodnich stacji telewizyjnych. W okolicach Lipska, leżącego poza "doliną ludzi nie mających pojęcia" wsparcie dla AfD było już znacznie mniejsze. Nie trzeba do tego żadnych wpływów rosyjskich, które tak jak Pan pisze, dotarły do małej części elektoratu.
 • 2017-09-28 09:24 | tuciu

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  @lubat: cytowany przez Ciebie artykuł nie podaja żadnych badań. To że portal bliski ideowo AfD pisze, że jej wyborcy są inteligentni, oczytani, kulturalni i tolerancyjni jest równie wiarygodne jak podobne zapewnienia "Niezależnej" lub "Sieci Prawdy" na temat wyborców PiS. Oczywiście, może być dużo prawdy w stwierdzeniach o dobrze wyedukowanych i dobrze zarabiających wyborcach AfD, niestety nie znam badań na ten temat, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że są to ludzie podobni naszemu Ziemkiewiczowi lub prof. Pawłowicz, czyli kulturalni i tolerancyjni inaczej lub podobnie jak prof. Żaryn wybierający konstruktywną dla idei narodowej propagandę w miejsce naukowo potwierdzonej prawdy historycznej.
 • 2017-09-29 09:54 | tuciu

  Re:Skończył się program relokacji uchodźców. Ale problem nie zniknął

  KE stoi na stanowisku, że to co się kiedyś postanowiło, powinno być wykonane. My staniemy na tym stanowisku w trakcie negocjacji kolejnego budżetu EU i pozostałe kraje powiedząnam wtedy to, co my mówimy im teraz. Teoretycznie obowiązuje nas przyjęcie 7 tys. osób. Teoretycznie należą nam sie środki z funduszu spójnosci europejskiej. Praktycznie można spodziewać się przesunięcia tych środków na zapewnienie spójnosci i solidaności europejskiej krajom borykającym się z niespotykanym w dziejach EU kryzysem uchodźczym, tzn. Grecji i Włochom. Nie trzeba będzie wtedy ratować ich systemów bankowych, co lepiej sprzeda się wśród krajów płatników netto.
 • 2017-09-30 10:25 | tuciu

  Re:Co było przyczyną śmierci Otto Warmbiera? Są trzy wersje zdarzeń

  Zdrowy 25-latek wraca po 3 latach z wycieczki turystycznej w stanie terminalnym i umiera. Cialo zostaje poddane ogledzinom koronera, rodzina nie decyduje sie na autopsje, bo chce zapamietac zmarlego bez odcietej gory czaszki i szwow na klatce piersiowej. Wiadomo, ze bez wzgledu na dowody lub ich brak, ludziom winnym jego smierci wlos z glowy nie spadnie.
 • 2017-10-02 12:00 | tuciu

  Re:Katalonia zasługuje na referendum. Dlaczego władze Hiszpanii chcą je zablokować?

  @ awior: skoro narodowości śmierdzą nacjonalizmem, to może zacznijmy od siebie i rozpuśćmy narodowość polską w identyfikacji europejskiej albo rosyjskiej zanim zaczniemy pouczać Katalończyków, że akurat ich świadomość narodowa jest z jakiś powodów niesłuszna. Rząd Kataloni nie miał żadnych prawnych argumentów po swojej stronie i nie miałby ich również po pokojowym referendum. Sytuację zmieniła brutalna pacyfikacja przeprowadzona przez Madryd. Pokojowo demonstrujący obywatele głosujący w pozbawionym mocy prawnej referendum nie są zagrożeniem dla państwa i państwo nie ma prawa ani interesu ich pałować. Teraz premier Hiszpanii swoim durnym postępowaniem stworzył ofiary swoich rządów będące zarazem szpicą katalońskiego ruchu narodowego i męczennikami niepodległości Katalonii.
 • 2017-10-05 10:16 | tuciu

  Re:W PiS coraz głośniej o dymisji RPO. Kto miałby zastąpić Adama Bodnara?

  Bodnar jest pierwszym od lat RPO z prawdziwego zdarzenia, nie uchylającym się od interwencji z powodów politycznych, albo "wrażliwości prawicowej" i dokładnie to jest powodem ataków na niego. Niezależnie od oceny działania RPO usunięcie go z urzędu przed końcem kadencji byłoby złamaniem konstytucji. Dziwne byłoby gdyby jakikolwiek szanujący się prawnik był chętny do zajęcia opróżnionego w ten sposób fotela.
 • 2017-10-10 12:15 | tuciu

  Re:Obywatele RP piszą do Zofii Romaszewskiej: W Polsce wzrasta faszyzm

  Pani Romaszewska angażowała się w obronę praw obywatelskich Starucha twierdząc, że jest prześladowany z powodu swoich poglądów, a nie agresji. Teraz przekonamy się ile w tym było pryncypialności, a ile zbieżności poglądów z tym panem. Dobrze, że Obywatele RP dają pani senator szansę jednoznacznej deklaracji w sprawie pryncypiów, które są dla niej rzekomo tak ważne.
 • 2017-10-12 09:07 | tuciu

  Re:Katalonia odchodzi na raty. Hiszpanii potrzeba poważnej rozmowy o ustroju

  Drogi Widoku i baczu, sprecyzujcie proszę cóż tak bardzo Was bulwersuje. Czy to, że Polityka nie potępiła w czambuł Katalończyków za pokojowe wypowiedzenie się za niepodległością za pomocą kartki wyborczej, czy za to, że nie pochwaliła premiera Hiszpanii za nakazanie pałowania tychże pokojowych demonstrantów? Znajże miarę mocium Panie: póki Hiszpania jest demokracją liberalną Katalończycy mają prawo do swoich poglądów i ich publicznego pokojowego manifestowania. Z drugiej strony manifestacje i nielegalne referendum nie mają mocy prawnej i sprawczej. Nacjonalizm jest czynny nie tylko po stronie Katalońskiej ale też Hiszpańskiej i trzeba z tym żyć, rozmawiać i negocjować ze sobą. Autorka dostrzega brak woli takiej rozmowy u rządu Hiszpanii i też trudno uznać taką ocenę za szokującą.
 • 2017-10-13 09:18 | tuciu

  Re:Macierewicz znów ignoruje prezydenta Dudę

  Obawiam się, że minister Macierewicz znacznie poszerzy granice naszej wyobraźni. ad: "Nie sposób wyobrazić sobie, by nie brał pod uwagę opinii lub wręcz nie konsultował się ze zwierzchnikiem sił zbrojnych i swoim przełożonym na czas W – prezydentem RP."
 • 2017-10-30 13:34 | tuciu

  Re:Historyk zakłamujący historię Zagłady odznaczony medalem przez minister Zalewską

  Jest dla mnie zdumiewające jak wielu "etatowych" stronników PiS stara się wybielać dokonania faszyzmu lub jego ideologię, zamiast piętnować takie (nieliczne) wyskoki i usuwać "winnych" ze swoich szeregów. Potwierdzacie w ten sposób najcięższe oskarżenia opozycji wobec swojego obozu. Naprawdę chcecie przekonać wszystkich, że relatywizacja przestępstw nazistowskich Niemiec na okupowanych ziemiach polskich jest wyrazem polskiego partiotyzmu? Naprawdę chcecie się upierać, że NSDAP była socjalistyczna, PRL ludowa, a NRD demokratyczna? Naprawdę nie oburzy Was, gdy ktoś napisze, że "na początku okupacji hitlerowskiej sytuacja ludności polskiej nie była bardzo zła", bo potem było gorzej, a Żydom to już w ogóle beznadziejnie? Chcecie powiedzieć, że po latach twierdzenia, że można mówić tylko "tak, tak i nie, nie", krytykowania rzekomo zgniłych kompromisów IIIRP, nagle nie ma dla Was absolutnej prawdy, a prawdy historycznej to już w ogóle? Czy to całe intelektualne harakiri chcecie popełnić w imię obrony dogorywujących, szkoda tylko że w tak wyeksponowany sposób, resztówek polskiego antysemityzmu? Woytku, Jacku and co. apeluję do was o trochę szacunku do samych siebie i nie ośmieszanie się na widoku publicznym.
 • 2017-11-06 08:18 | tuciu

  Re:Waszczykowski i Macierewicz idą „na Berlin”. Pytanie brzmi: po co?

  Jakowalski powtarza tezy polityki sanacyjnej, które skończyły się izolacją Polski i pożarciem jej przez sąsiadów. Jak widać Polak i po szkodzie głupi. Do starej głupoty dorzuca jeszcze nową w postaci postulatu stworzenia polskiej broni jądrowej - czyli chce nas jeszcze dobić sankcjami gospodarczymi całego świata i udowodnić naszym sojusznikom z NATO, że jesteśmy idiotami, a Rosja to jedyna grawancja stabilności w naszej części świata. Jedyny problem, to że jakowalski mówi to co myśli obecna władza.
 • 2017-11-20 15:37 | tuciu

  Re:Prawdopodobieństwo, brak znamion czynu zabronionego i marzenia

  Myśliwi, tzw. dobrzy ludzie z bronią, również w obronie własnej, mogliby oczywiście odpowiedzieć ogniem. To prawdopodobnie zniechęciłoby napastników. W wyniku kanonady mogłyby zgniąć dziewczynki i ich konie. Wendetta myśliwych i zbrojna obrona terenu przez rodzinę dziewczynek mogłaby dostarczyć inspiracji literackich kolejnemu Fredrze (Zemsta 2) lub Mickiewiczowi (Pan Jarosław czyli ostatni zajazd III RP). Tylko dziewczynki nie mogłyby się już raczej cieszyć jazdą konną. Poświst kul płoszy konie.
 • 2017-11-27 00:07 | tuciu

  Re:Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej

  Bardzo dobra wiadomość! To pierwsza partia po Razem, która potrafi zdobyć się na demokrację wewnętrzną, ale bez wady niezdolności koalicyjnej.
 • 2017-12-18 09:25 | tuciu

  Re:Rząd Bułgarii wszedł w posiadanie ogromnej ilości bitcoinów. Co z nimi zrobi?

  @fidelitka: bitcoinem nikt sie nie odurza, to waluta czarnego rynku. Jej potencjal uzalezniajacy jest porównywalny z dolarami amerykańskimi. Państwo powinno jak najbarziej spieniężyć bitcoiny, a pokaźną część dochodu przeznaczyć na walkę z przestępczością.
 • 2017-12-20 12:25 | tuciu

  Re:Ochroniarz KOD zatrzymany za krytykę dziennikarki TVP. Metody znane z przeszłości

  Można go porównać do brutalnego zatrzymania przez policję: - uczestników marszu niepodległości, którzy zaatakowali fitycznie, a nie werbalnie wóz transmisyjny TVN 24 w 2011 (pełnia białoruskich standardów Tuska) - acha, ale nikogo nie zatrzymano, co dopiero brutalnie - atakujących policję fizycznie a nie werbalnie w kolejnych latach uczestników tegoż marszu - acha, też nikogo nie zatrzymano, tak że kajdankach mogłli marzyć tylko fani SM - uczestników tegoż marszu, którzy fizycznie, a nie w postach na fejsie spalili tęczę na pl. Zbawiciela - uczestników tegoż marszu, którzy nawet teraz w 2017, za rządów dojnej zmiany zaatakowali fizycznie dziennikarzy mediów prorządowych biorąc ich za pracowników TVN Że też nikogo nie aresztowano? To widać nie zasłużyli, nie to co facet, który w nerwach nabluzgał propagandzistce za fizyczny atak jej podwładnego na bezbronną kobietę, ale fizycznie palcem jej nie tknął. Tu władzuchna będzie surowa, ale sprawiedliwa, a restaurację czekają liczne kontrole, żeby wiedział ubywatel, że z jedynie słuszną i prawdziwie patriotyczną władzuchną nie należy zadzierać. To jest ta żywa, pluralistyczna i demokracja, lepsza od tej zgniłej zachodnioeuropejskiej. Ciekawe co taki wierny fan PiSu powiedziałby gdyby za rządów PO policja w taki sposób traktowała demonstrantów z Krakowskiego Przedmieścia, którzy w słowach nie przebierali.
 • 2018-01-03 09:00 | tuciu

  Re:Politycy PiS nie przyjmują do wiadomości, że Polska jest w UE

  Najsensowniejsze co można zrobić to: 1. głosować na możliwie zjednoczoną opozycję 2. emigrować, bo opozycja musiałaby zdobyć większość konstytucyjną żeby posprzątać po PiS-ie, a biorąc pod uwagę dorobek PO w rozliczaniu i odkręcaniu dokonań pierwszego rządu PiS przy pełnej kontroli nad Sejmem i z własnym prezydentem, nawet w takim wyidealizowanym przypadku nie można mieć zbyt wysokich oczekiwań, bo politycy opozycji chcą być rozliczani ze swojej działalności równie mocno jak politycy PiSu.
 • 2018-01-04 10:56 | tuciu

  Re:Wizytę Mateusza Morawieckiego na Węgrzech można nazwać „antybrukselską”

  Wiadomo, że nic nie wiadomo, bo negocjacje budżetu są jeszcze wystarczająco daleko, żeby móc opowiadać absoutnie wszystko. Największą niewiadomą jest stopień determinacji politycznej płatników netto. Jeśli obiecanie głowy polskich łamaczy prawa zrobi dobre wrażenie u wyborców, to albo Węgry pomogą utemperować Kaczyńskiego, albo warunkiem otrzymania środków z następnego budżetu będzie pozytywna opinia Rady Weneckiej. Z góry wiadomo który wariant będzie cieszył sie poparciem ojca narodu Viktora O. @ wojtek_ab: kąśliwe uwagi to jak niebo do ziemi brutalnego chamstwa z jakim traktowani są wszyscy przeciwnicy obecnie rządzących w mediach publicznych i partyjnych PiS. Narzekasz na Wersalskie maniery. @ Aspiryna: nie ma prawnego mechanizmu wyrzucania jakiegokolwiek kraju z UE wrbew jego woli. Można jednak przekuć nasz status enfant terrible w konkretne regulacje prawne, które również formalnie będą niekorzystne dla naszych interesów i to już się dzieje - vide spektakularne zwycięstwo polskiej dyplomacji w walce o kształt dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników. (wojtku_ab czy w tym miejscu mam Cię przeprosić za ironię wobec jedynie słusznej rządzącej najlepiej w świecie partii-matki?)
 • 2018-01-11 13:33 | tuciu

  Re:58 posłów PiS za pracami nad liberalizacją aborcji. W PO złamali dyscyplinę

  Jeśli chodzi o kwestie światopoglądowe, prawa kobiet, równouprawnienie, prawa mniejszości i jakikolwiek inny temat "cywilizacyjny", w parlamencie zasiada rządzący PiS, popierający po cichu rząd ruch PiS 15 oraz opozycyjne partie Platforma PiS i .PiSowa. Dla każdego wyborcy coś miłego się znajdzie.
 • 2018-01-15 10:57 | tuciu

  Re:„Kibice” zaatakowali w Częstochowie Demokratyczną RP i Obywateli RP

  Sercem jestem z Panią, ale mam też gorzką refleksję, że rasizmem kibiców nikt nie przejmował się przez lata i dopiero PiS musial dojsc do władzy, żeby dziennikarze zaczęli dokumentować ten syf i uświadamiać społeczeństwo. Prawa strona potrafiła z picia piwa na Woodstocku zrobić czarną legendę i wbijać ją latami do głów swoich stronników. Centrum i lewa strona są w porównaniu medialnie bezsilne i budzą się dopiero z wieloletniego snu.
 • 2018-02-08 13:05 | tuciu

  Re:Zagraniczne reakcje po decyzji Andrzeja Dudy ws. ustawy o IPN: „Smutny dzień”

  @ woytek "taka zabawa socjologiczna polegająca na wmawianiu młodemu pokoleniu Europejczyków , że jest ono finansowo odpowiedzialne za zbrodnie popełnione 80 lata temu" - cóż za miażdżąca krytyka polskich żądań wypłacenia wypłaconych już kiedyś reparacji wojennych przez Niemcy! Życzę powodzenia w żądaniu wyjaśnień od Departamentu Stanu USA - biedni Amerykanie nie wiedzą jeszcze z jakim to mocarstwem środkowoeuropejskim zadarli.
 • 2018-02-10 20:37 | tuciu

  Re:W Jedwabnem bez zmian. Ani słowa o pogromie

  W Polsce mamy taką samą moralność publiczną jak Ukraińcy i reszta państw postsowieckich: co złego to nie my, a jeśli fakty przeczą, to tym gorzej dla nich. Myśleliśmy, że jacyś lepsi jesteśmy, ale nie: i morderców niewinnych cywili pomnikiem i ulicą uczcimy, i własny naród za dobre czyny rodaków pochwalimy, ale za złe broń Boże nie potępimy, i bliźniego zobaczymy tylko w takim samym jak my, a w takim z mniejszym dochodem brutto, albo bezdomnym to już za żadne skarby i uwierzymy w każde oszczerstwo o sąsiadach i lewakac śmiących mieć jakieś inne sumienie. Smutne to strasznie, ale taki jest nasz naród.
 • 2018-02-15 11:11 | tuciu

  Re:Nie chcą Rafała Ziemkiewicza w Wielkiej Brytanii

  To pokazuje różnicę pomiędzy hołdującą standardom rosyjsko-białoruskim Polską a prawdziwym Zachodem i kulturą anglosaską. W Polsce robienie nagonki na jakąkolwiek mniejszość, czy to religijną (ateiści lub mułzumanie), czy to etniczną (Ślązacy) czy też seksualną (homoseksualiści) jest uznawane za prawo człowieka w ramach wolności wypowiedzi przy jednoczesnej wręcz przesadnej ochronie juz nawet nie tylko praw, ale samej wrażliwości dominującej większości (karalność kodeksowa obrazy uczuć religijnych - w praktyce tylko katolickich, prezydenta, Sejmu, flagi itd.). Z drugiej strony mamy Wielką Brytanię w której mowa nienawiści oraz głoszenie poglądów nazistowskich są ścigane prawnie w praktyce, a nie tylko w teorii, jak ma to miejsce w Polsce (brak reakcji na rasistowskie hasła na 60-tysięcznym marszu relacjonowanym przez telewizję, odczłowieczanie uchodźców przez lidera partii prowadzi ją do zwycięstwa w wyborach, politycznie kontrolowana prokuratura umarza śledztwa w sprawach przestępstw z nienawiści, żeby mieć czas i siły na ściganie ludzi skandujących "Lech Wałęsa" lub demonstrujących sprzeciw wobec polityki rządu). Różnicy nie dostrzegają chyba tylko zwolennicy Erdogana, Putina, Kaczyńskiego i inni pogrobowcy Gomółki, dla których zachodnie standardy i kultura to "lewacka poprawność polityczna" i "objaw gnicia Zachodu". "Turek" to bardzo dobry nick - oddaje stan umysłu.
 • 2018-02-26 12:19 | tuciu

  Re:Pierwsze podejście do związków partnerskich w tej kadencji. Polacy są na to gotowi, Sejm nie

  Woytku, ty nie żartujesz, tylko pleciesz duby smalone. Na takie samo opodatkowanie powinni się zgodzić wszelkiej maści single poczynając od księży, poprzez posłankę profesor Pawłowicz, a na bezdzietnych parach heteroseksualnych kończąc. Twoje zaweżanie grona opodatkowanych do osób chcących wstąpić w związek partnerski świadczy tylko o ograniczonej wyobraźni, bo zakładasz a priori, że nie będzie par heteroseksualnych ,które chciałyby zawrzeć wziązek partnerski. Praktyka Francji pokazuje, że jest to pogląd mylny. Nie słyszałeś też zapewne o ulgach podatkowych na dzieci ani o 500] czy dodatku rodzinnym.
 • 2018-03-08 09:43 | tuciu

  Re:Obywatele RP sprawdzają, czy znowelizowana ustawa o IPN działa

  Działalność woytka na tym forum świetnie wpisuje się w manipulacje politykierów PiS i sł€żb specjalnych Rosji w aroganckie i bezwstydne manipulowanie młodymi pokoleniami europejczyków poprzez zakłamywanie historii IIWŚ, Zagłady Żydów oraz roli Polaków w tym procederze.
 • 2018-03-29 10:45 | tuciu

  Re:Dlaczego notowania PiS tak bardzo spadły?

  woytek, ostatnie audycje radia Maryja i konfrontacja szarży "judeosceptyków" na stosunki polsko-amerykańskie dają nadzieję, że zjazd PiS-u będzie jednak trwały. Załamanie przychodzi gdy popatrzy się na horendalny koszt dla wizerunku Polski za granicą, który bez względu na rządzących trzeba będzie odrabiać latami.
 • 2018-04-06 09:19 | tuciu

  Re:Kaczyński schował pazurki Szydło i pokazał swoje

  Afera pokazała, że PiS traktuje pańswo jak zdobyczny łup i to jest największa strata dla ich wizerunku. Tylko najbardziej naiwni zwolennicy uwierzą jeszcze, że ministrowie i zaplecze partyjne nie odbije sobie pieniędzy przelanych na Caritas biorąc kasę na rodzinę i znajomych poprzez spółki Skarbu Państwa i inne Fundacje Narodowe.
 • 2018-04-13 23:13 | tuciu

  Re:Prezes Gersdorf zwołała posiedzenie KRS. To był hamletowski wybór

  Z całym szacunkiem dla dramatycznych wyborów Pani Prezes, możliwość przyszłego podważania wyroków niekonstytucyjnie powołanych organów jest czysto teoretyczna, bo m.in. Sąd Najwyższy skutecznie i uporczywie uchylał się od orzekania na temat legalności powoływania sędziów TK czy też prezydenckiej odmowy powoływania sędziów zarekomendowanych przez KRS za czasów prezydentów Kaczyńskiego i Dudy. Jarosław Kaczyński to wie i wyciągął praktyczne wnioski z tchórzliwej postawy najwybitniejszych sędziów RP. Zachowanie Pani Prezes Gersdorf w tym i wielu wcześniejszych przypadkach jest najlepszym przykładem bycia za i zarazem przeciw dewastacji instytucji prawnych przez partię rządzącą. Skoro nie może Pani oceniać p. Prezes, to nie będzie miała też Pani prawa oceniać oportunizmu czy serwilizmu szeregowych sędziów w nadchodzących latach i politycznie motywowanych procesach. Skoro tak zachowują się szczyty elity prawniczej, to trudno się dziwić, że III RP zostaje tak łatwo obrócona w kupę gruzu.
 • 2018-05-30 07:35 | tuciu

  Re:Praga i Bratysława nie będą umierać za Kaczyńskiego i Orbána

  Z Twojego postu jasno wynika, że niezależnie od opcji geopolitycznej jesteśmy pierwszym potencjalnym przegranym konfliktu między Rosją i Zachodem. To po czyjej stronie się opowiadamy zmienia jedynie nazwy rakiet, które są w nas wycelowane. Pozostaje więc wybrać integrację z blokiem, który da nam lepsze szanse rozwojowe - czyli z Zachodem. Ukraina udowodniła, że bycie ziemią niczyją oznacza duże koszty i małe zyski. PiSowska polityka dystansowania się od "zgniłego Zachodu" wpycha nas w strefę wpływów Rosji, nie dając nam nawet w zamian wątpliwych zysków typu tańszy gaz. Następny wieszcz narodowy napisze znowu, że "miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur".
 • 2018-05-30 10:02 | tuciu

  Re:Czy trzeba narażać życie, by dostać obywatelstwo?

  Przypadek Trumpa jadącego do władzy na niechęci do nielegalnych emigrantów z Meksyku i Kaczyńskiego jadącemu na czystym strachu przed nieznanym pokazuje, że ceną za skuteczną amnestię dla sans-papiers mogłyby być rychłe rządy Marie Lepen. Żeby taką amnestię przeprowadzić, trzeba najpierw zbudować dla niej stabilne poparcie społeczne - jak to zrobić w praktyce to temat na całą książkę, a najlepiej serię dzieł dostosowanych do specyfiki każdego kraju. Im szybciej się za to zeźmiemy, tym prędzej może się to w ogóle udać.
 • 2018-05-30 10:29 | tuciu

  Re:Polska straci dziesiątki miliardów euro. To cena politycznej izolacji

  grzerysz: już tłumaczę: cały klub V4 zapłaci za brak solidarności w trakcie kryzysu uchodźczego. Nie chcieliśmy pomagać przyjmując uchodźców, to UE pomoże za nas przesuwając fundusze, które dostajemy teraz. Włochy i Grecja naprawdę cierpią w skutek kryzysu uchodźczego, całe południe UE oberwało w dodatku w trakcie kryzysu finansowego, gdy my byliśmy zieloną wyspą Tuska. Polska i generalnie wchóód EU wypiął się na solidarność z południem EU i w następnym budżecie równowaga zostanie przywrócona za pomocą przekierowania funduszy. Polska i Węgry mają jeszcze szansę oberwać klauzulą o przestrzeganiu prawa, ale to już po uchwaleniu budżetu, żeby wyborcy Fideszu i PiSu zobaczyli jak obiecane ich krajom pieniądze wracają do wspólnej kasy UE i idą na integrację uchodźców i zmniejszenie obciążenia płatników netto.
 • 2018-06-07 11:16 | tuciu

  neoboszewik a nie neospasmin

  Linią tego pisma jest badanie historii zagłady Żydów, odkrywanie nieznanych faktów i dyskusja naukowa na ten temat. Obencny rząd nie jest zainteresowany niezależnymi badaniami naukowymi, tylko chce natomiast sponsorować propagandę historyczną wybielającą Polaków i pomniejszającą udział narodu Polskiego w Holokauście. Taka propaganda jest uprawiana, jak słusznie Pan zauważył na łamach licznych prawicowych gazet. Rozumiem, że potwierdza Pan to swoim wpisem i oczekuje wycofywania wsparcia dla historyków dowolnej opcji badających zdarzenia niewygodne dla rządzącego w danym momencie układu politycznego. To wspieranie wizji z Orwella: politycznej kontroli historii przez jedynie słuszną partię. W dodatku to zniszczenie nauk historycznych jako gałęzi wiedzy i przekształcenie ich w przystawkę dla maszyny propagandowej obozu rządzącego w danej chwili.
 • 2018-06-08 12:05 | tuciu

  Re:Największe zagrożenia dla nauki wynikające z ustawy Gowina

  @woytek: tak właśnie jest, protestują patriotycznie nastawieni humaniści będący może dalekimi, ale analogami Michnika, a kto techniczny i energiczny ten ucieka za granicę, bo w Polsce badania i rozwój się nie opłacają, mimo że na całym świecie jest dokładnie odwrotnie. Jedyne co się opłaca to podlizywanie się politykom i KK, ale teren symbolicznej sempiterny tych środowisk został już dokładnie opisany i nie daje pola do nowych odkryć czy też działań naukowych.
 • 2018-06-12 08:57 | tuciu

  Re:Posłowie opozycji nie są od tego, żeby zapewniać komfort psychiczny premierowi

  Komentarze Jacka NH pasuja rownie dobrze do PO za rządów PiS jak do PiSu za rządów PO, tylko że PO nawet najpodatniejszy na propagandę partyjną komentator nie mógł zarzucić że wyprowadza nas z EU, albo że wycina w pień narodowy pomnik przyrody. Krzyczno za to wiele o konieczności sprowadzenia wraku Tupolewa, o zdradzie i biednym Kaczyńskim. Z tej triady pozostał tylko biedny Kaczyński - jak wiadomo najbardziej prześladowany polityk w historii Polski. Szkoda już nawet pisać o hipokryzji Jacka i jego idoli. Jeśli tylko PiS przegra wybory Jacek natychmiast udowodni nam w przekonywujący sposób, że zmienianie Ziobrowych prezesów sądów jest zamachem na niezależność sądownictwa, mieszanie się siedmioma nowelizacjami ustaw do pracy TK to jednak zamach na demokrację, a jeśli opozycja nie dostanie okazji do przewodniczenia komisjii ds. służb specjalnych, to żyjemy na Białorusi.
 • 2018-06-18 14:20 | tuciu

  Re:Timmermans przyjeżdża do Polski po ustępstwa

  Koniec demokracji w Polsce. Koniec postkomuny, wraca prawdziwa komuna, a tow. Piotrowicz jak zawsze na pierwszej lini walki o nowa Polske. Czerwono-czarni kwicza z zachwytu. Prawdziwa demokracja ludowa nadciaga. Dyktatura suwerena daje odpor miazmatom zgnilego Zachodu, glos partii glosem narodu, tow. Jaroslaw prowadzi kraj ku swietlanej przyszlosci. Kurtyna.
 • 2018-06-25 08:46 | tuciu

  Re:Błaszczak ostro o „szastaniu pieniędzmi” w MON. Mówił o Macierewiczu?

  @azur: minister Macierewicz jest bezkarny nie od dziś - za czasów raportu o WSI prokuratura uznała, że pisząc i publikując raport nie był urzędnikiem państwowym i koszty jego radosnej twórczości poniósł skarb państwa. Do jego zwolenników trafiają mitomańskie zapowiedzi, a na dane są odporni jak ruch antyszczepionkowy.
 • 2018-06-26 12:17 | tuciu

  Re:Sąd w Sudanie skazał na śmierć 19-letnią Nourę. Walka o jej życie trwa

  Trzeba wspierać Nourę i wszystkie kobiety, które są prześladowane w imię tego lub innego zestawu Bożego prawa, które jest oczywiście "naturalne", najlepsze, bo dane od Boga i nie podlega jakiejkolwiek dyskusji. W Polsce można liczyć na szczęście na potępienie szariatu, ale w zamian za to dostajemy pakiet ortodoksji katolickiej, która stara się kontrolować nasze życie równie mocno jak ortodoksyjny islam. Prawa człowieka są uniwersalne i trzeba ich bronić.
 • 2018-06-27 08:16 | tuciu

  Re:Świat dowiedział się, że polska dyplomacja wspiera występy rodzimych szowinistów

  Do polskiej prawicy nie dociera niestety prosty fakt, że duża częśc ich poglądów na temat rasy, roli religii w społeczeństwie, praw kobiet i stosunku do wszelkich mniejszości została na Zachodzie po długiej dyskusji odrzucona jako dyskryminująca i niesprawiedliwa. Dla zachodniej opinii publicznej, nawet życzliwie nastawionej do Polski i Polaków, wynurzenia Ziemkiewicza et consortes są w najlepszym przypadku porównywalne z barwnymi opowieściami saudyjskiego mułły udowadniającego na podstawie Koranu i obserwacji z życia codziennego, że Ziemia jest płaska. Tyle że tematy poruszane przez polską prawicę nie są nieszkodliwą fanaberią, a dotyczą konkretnych praw jednostki, więc nie są pobłażliwie traktowane jako interesująca fanaberia z egzotycznie zacofanego kraju, ale tak jak na to zasługują, czyli jako poważny problem porównywalny z przkonaniami Talibów, wahabickich mułłów, itd. Dla nas problem polega na tym, że prawica kompromituje nie tylko siebie, ale wszystkich Polaków i potem za granicą trzeba się niestety tłumaczyć, że nie jest się sfanatyzowanym wielbłądem.
 • 2018-07-10 08:17 | tuciu

  Re:Prawica przekręciła słowa Micka Jaggera o polskich sądach

  satrustrqui to polska psychoprawica w pigułce: zakrzyczeć niewygodną informację upartym powtarzaniem, że białe jest czarne. Pewnie mu się wydaje, że ilość postów skompensuje wątpliwą jakość argumentów. Jagger potwierdził narrację polskiej opozycji nt. postrzegania w świecie zmian forsowanych przez PiS - świat uważa to za wymontowywanie bezpieczników systemu demokratycznego, a to robi się, aby ten system zastąpić autorytaryzmem - tylko to sprawiedliwia ponoszone koszty. Wiedza na temat sytuacji w Polsce jest na Yachodzie już tak powszechna i oczywista, że nawet antysystemowa i programowo apolityczna ikona popkultury ma potrzebę wypowiedzenia się na ten temat, podobnie jak nt. współczesnego niewolnictwa i usuwania min przeciwpiechotnych. W Rosji udało się zakrzyczeć taki głos sumienia biegnący ze zgniłego Zachodu, więc w Polsce też warto spróbować - mentalność jest podobna, więc podobne metody mają szanse dać podobne efekty. Jak powiedziałby sędzia Johann: z punktu widzenia PiSu warto zaryzykować. Wyborcy PiSu nie przestaną słuchać Stonesów (i będą w stanie wmówić sobie, że Jager został źle poinformowany, itd.), a Stonesi przyjeżdżali do nas i za komuny, więc teraz też nas nie opuszczą, choć przy ich pozycji mogą odpuścić sobie odwiedzanie naszego kraju, jeśli pojdziemy na bardziej turecką wersję suwerennej demokracji.
 • 2018-07-18 09:16 | tuciu

  Re:Z nowym sondażem prezydenckim trzeba postępować ostrożnie

  Sondaż robiony na tyle lat przed wyborami prezydenckimi nie przesądza oczywiście wyników, ale pokazuje krystalizację sceny politycznej na obóz prawicowo-PiSowskim prawicowo-POwski i lewicowy, przy czym dwa ostatnie pozbawione są przywództwa, bo potencjalni liderzy z różnych powodów nie wkraczają na scenę aby integrować swoich potencjalnych wyborców. Jeśli popatrzeć na wynik w kategoriach PiS i reszta świata, to urzędujący prezydent powinien się zacząć martwić, chyba że PiSowi uda się wepchnąć PO, jak już wiele razy wcześniej, w walkę o parę procent głosów sierot po POPiSie i skutecznie zniechęcić do PO elektorat lewicowy.
 • 2018-07-23 10:25 | tuciu

  Re:Andrzej Bargiel zjechał z K2. Gratulacje!

  @ohhh: Andrzej Bargiel jest bardzo skromnym i rozsądnym człowiekiem, a talent sportowy i niekwestionowane osiągnięcia w skialpiniźmie zdają się nie mieć wpływu na jego rozsądek i nastawienie do życia. @observer, znafca: ambitny choć również niebezpieczny cel sportowy jest z pewnością bardziej godny pochwały i mniej egoistyczny niż nawet najbardziej bezinteresowne hejtowanie go w internecie.
 • 2018-07-24 08:45 | tuciu

  Re:Polacy ruszają na K2. Zdobywca Korony Himalajów opowiada o wyprawie

  To chyba największa pochwała programu Himalaizmu zimowego jaką można sobie wyobrazić - etatowy troll nie widzi w tym sensu.
 • 2018-07-26 15:03 | tuciu

  Re:Nie potrafimy rozmawiać o pieniądzach. Są na to liczne dowody

  Lewandowski i Rowling nie płacą w Polsce podatków od swoich dochodów zagranicznych. Nasza klasa średnia zarabia tyle co klasa niższa na Zachodzie. Można przesunąć część środków z grup uprzywilekowanych typu kościół katolicki, co może starczyłoby na ratowników medycznych, ale już też na nic więcej. Jak żyć Bartoszu?
 • 2018-07-27 15:18 | tuciu

  Policja i gaz. Co się wydarzyło po proteście przed Pałacem Prezydenckim

  PiS tworzy z demonstrantów męczenników walki o demokrację i utwardza elektorat dla Schetyny, tak że ten ostatni faktycznie może siedzieć bezczynni i czekać aż ciało partii rządzącej samo spłynie rzeką. Protestujący pod pałacem prezydenckim za czasów Komorowskiego mogli się oburzać na "prowokacyjne sprzątanie zniczy" i to wygenerowało na prawej strony sceny politycznej wystarczająco duże oburzenie, żeby Kaczyński mógł zdominować ziobrystów, Gowina i ruch narodowy razem wzięty. Pozwalając choćby na cien konfrontacji z demonstrantami Jojo tworzy na z natury sceptycznej lewicy i w liberalnym centrum legendę prześladowanej i pałowanej bezwzględnie opozycji.
 • 2018-07-27 15:18 | tuciu

  PiS tworzy męczenników

  PiS tworzy z demonstrantów męczenników walki o demokrację i utwardza elektorat dla Schetyny, tak że ten ostatni faktycznie może siedzieć bezczynni i czekać aż ciało partii rządzącej samo spłynie rzeką. Protestujący pod pałacem prezydenckim za czasów Komorowskiego mogli się oburzać na "prowokacyjne sprzątanie zniczy" i to wygenerowało na prawej strony sceny politycznej wystarczająco duże oburzenie, żeby Kaczyński mógł zdominować ziobrystów, Gowina i ruch narodowy razem wzięty. Pozwalając choćby na cien konfrontacji z demonstrantami Jojo tworzy na z natury sceptycznej lewicy i w liberalnym centrum legendę prześladowanej i pałowanej bezwzględnie opozycji.
 • 2018-07-31 12:34 | tuciu

  Re:Napadnięty za różowe spodenki. „Policja takich przestępstw nie rejestruje”

  oto logika polskiej psychoprawicy: PO jest winna agresji przeciwko facetowi w różowych spodenkach, Tusk przyjechał pewnie z Brukseli z Grasiem, przebrali się i napadli tego pana żeby sprowokować tekst w gazecie. Chyba, że pobili go inni LGBT / cel ten sam. Albo sam się pobił tak, jak wg. Ziemkiewicza Żydzi sami się wymordowali w czasie IIWŚ. Prawdziwi Polacy i patrioci nie mogli przecież przłożyć do czegoś takiego ręki, bo §1.Polacy są szlachetnym narodem. §2. A jeśli przyłożyli i nie da się tego zakrzyczeć, to patrz pkt. 1.
 • 2018-08-07 13:48 | tuciu

  Re:Malezja pozuje na nowoczesną, ale to wciąż kraj religijnego apartheidu

  Malaje dyskryminują mniejszości na fali histerii antychińskiej a Polacy na fali histerii antymułzumańskiej. Konserwatyści tu i tam są przeciwni przeznaczaniu choćby dolara na pomoc dla uchodźców. Taka już uroda zacofanych peryferii, że są ultrakonserwatywne i niehumanitarne, a zewnętrzną i wewnętrzną krytykę swojej ksenofobii uznają za zamach na własną suwerenność lub zdradę narodową.