Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(47)
Komentarze użytkownika: Sylabariusz
 • 2015-09-20 16:56 | Sylabariusz

  Re:Papież ma kłopot z Medziugorie

  Co do prawdziwości objawień nie miał wątpliwości m.in. nestor egzorcystów z całego świata, ojciec Amorth, który z ogromnym przekonaniem wypowiada się w temacie tych konkretnych widzeń. Ta opinia nie jest bez znaczenia, gdyż sformułował ją egzorcysta, a więc człowiek, kapłan znający się jak mało kto na istocie szatańskiej manifestacji i zwodzenia... Warto także podkreśli, a co nie zostało wyszczególnione w tekście, iż Kościół zwyczajnie nie może zająć wiążącego stanowiska wobec konkretnych, domniemanych objawień, jeśli te wciąż trwają. A z taką sytuacją mamy do czynienia z Medjugorie. Jestem też niezmiernie ciekaw, jakież to "herezje", rzekomo wypowiadane przez "zjawę", miał na myśli autor tekstu. Z moich osobistych obserwacji nie wynika absolutnie, ażeby te objawienia były choćby w nikłym stopniu jakkolwiek rozbieżne z przekazem Ewangelii, czy nauczaniem Kościoła.
 • 2016-06-02 16:17 | Sylabariusz

  Re:Polacy zasłużenie przegrali z Holandią. Trener Nawałka ma o czym myśleć

  Błaszczykowski "jak nie on"? O czym Pan w ogóle pisze? Przecież Jakub Błaszczykowski jest "jak nie on" już od dobrych kilku lat... Nie ta szybkość, refleks, tempo akcji, a same rozwiązania siłowe (co było jego swoistą wizytówką), nie wystarczą. Obecnie jest to ambicjonalny, "naczelny kiwacz" reprezentacji. Zastanawia mnie w ogóle uzasadnienie powołania tego zawodnika do gry. Arkadiusz Milik zepsuł 1000-procentową, pewną sytuację. Holendrzy grali rezerwowym składem i "rozjechali" polską "obronę". Jedynym, wyróżniającym się, polskim zawodnikiem był Wojciech Szczęsny, który naprawdę dobrze bronił ten mecz, bo mógłby się ten spektakl zakończyć jeszcze gorszym rezultatem... Z taką grą rzeczywiście Polska nie ma na Euro czego szukać. Trener Nawałka powinien zasugerować się radą ś.p. Kazimierza Górskiego - legendy polskiej piłki - i jeździć po całym kraju, wysyłać swoich ludzi po najgorszych pipidówach i to właśnie tam wyłapywać młode, niesamowicie uzdolnione "perełki". Tylko w ten sposób, idąc wzorem innych europejskich państw, zbudujemy silną, młodziutką, ambitną kadrę żądną sukcesów. Niech pozostanie w niej oczywiście kilku doświadczonych graczy, jak choćby Robert Lewandowski, czy Łukasz Piszczek. Ale niech to będzie przede wszystkim kwiat piekielnie uzdolnionej młodzieży 40-milionowego kraju!!
 • 2016-06-02 16:25 | Sylabariusz

  Re:Komisja Europejska nie mogła nie wydać krytycznej opinii o postępowaniu polskiego rządu

  Problem w tym, Panie Marku, że to wcale nie PiS "uznaje", jak ma działać TK, ale "uznaje" tak, stwierdza tak, określa tak sama Konstytucja w swoim 197 artykule...
 • 2016-06-03 00:46 | Sylabariusz

  Re:Komisja Europejska nie mogła nie wydać krytycznej opinii o postępowaniu polskiego rządu

  @marekost Po pierwsze, to instytucja Komisji Weneckiej nie jest jakkolwiek nadrzędna względem obowiązującej wszystkich w Polsce, ustawy zasadniczej. Mamy, na całe nieszczęście, taką a nie inną ustawę zasadniczą, podobno "tymczasową", komunistycznego autorstwa w wolnej i demokratycznej Polsce, i dopóki ten stan rzeczy nie ulegnie zmianie, to już wypada jej przestrzegać. Obecnie obowiązująca w Polsce konstytucja, jak bardzo w wielu miejscach jest skrajnie nieprecyzyjna i stwarzająca wielość możliwych interpretacji, to akurat w kwestii określenia działania Trybunału Konstytucyjnego, o dziwo, jest wyjątkowo jasna. W swoim artykule 197 stwierdza JASNO i WYRAŹNIE,bez jakichkolwiek wzniosłych, doniosłych, patetycznych "ale": "Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa." Koniec. Kropka. Nie ma jakichkolwiek wyszczególnień. TK może się o coś obawiać, czymś może się niepokoić, coś może nawet uznawać za niewłaściwe na gruncie prawnym, ale by to z mocą i jakąkolwiek wartością, tak czy inaczej, MUSI orzekać w zgodzie z obecnie obowiązującą ustawą, która określa tryb jego prac. I na nic się zdadzą wszelkie patetyczne, doniosłe zawołania, rejtanowskie postawy, że oto Rzeczypospolita domaga się dziś takiego swoistego nieposłuszeństwa i na dodatek zerwania z zasadą domniemania. Prace Trybunału określa ustawa i koniec kropka. Jeśli TK chce coś sensownego, ale mającego konkretną wartość prawną, obowiązującą, przekazać, nawet w odniesieniu do tej właśnie ustawy, to musi i tak w zgodzie z nią orzekać. Jest to w obecnej sytuacji problematyczne, jest wątpliwe, bo ta ustawa istotnie budzie kontrowersje, ale jednak niestety nieuniknione i w tym zawiera się właśnie ów pat. Do przykładu z "prezydentem z PO" pozwolę się nie odnieść, gdyż jest to zwykła "gdybanologia" i dosyć średnia analogia do zastosowania w tym wypadku.
 • 2016-06-11 17:06 | Sylabariusz

  Re:Parada Równości bez honorowego patronatu prezydent stolicy. To rażąca niekonsekwencja

  W tekście występuje manipulacja. Minister Błaszczak wcale nie interweniował z powodu brutalnego zatrzymania "radnej PiS", ale w sprawie brutalnego zatrzymania, z użyciem nieadekwatnych względem zagrożenia środków, KOBIETY. I wyraźnie o tym wspominał... Sprowadzanie jego interwencji do aktu będącego li tylko wyrazem partyjnej lojalności jest wyjątkowo nieuprawnione i krzywdzące. Bardzo dobrze się stało, że prezydent stolicy odmówiła swojego honorowego patronatu nad paradą. Urzędnik powinien stać niejako ponad, nie angażując się w bieżącą, często budzącą kontrowersje i wywołującą skrajne stanowiska, dyskusję. Parada właścicieli labradorów tak skrajnych emocji i stanowisk nie wzbudza. Podobnie Pani nie spodobałoby się zapewne, gdyby honorowym patronatem została objęta parada środowisk ONR itp.
 • 2016-06-29 16:41 | Sylabariusz

  Re:Poseł PiS znieważa Lecha Wałęsę. „Skandaliczna wypowiedź”

  Oczywiście nie ma absolutnie nic skandalicznego we wszystkich, niedawnych i dawniejszych wypowiedziach L. Wałęsy, który z niepojętego dla mnie powodu, na stare lata, zdecydował się potwornie pluć na swoją wielką legendę. Poseł PiS - be. L. Wałęsa wypowiadający i "tweetujący" wielokrotnie poniżej wszelkich (!), możliwych standardów, a już na pewno poniżej standardu noblisty i legendy walki o wolną Polskę - milczymy, ignorujemy, powtarzamy jak mantrę, za Gombrowiczem: "Wałęsa wielkim Polakiem był". Taką logikę działania prezentują środowiska zrzeszony wokół "Tygodnika Polityka". Paradne...
 • 2016-06-29 16:42 | Sylabariusz

  Re:Poseł PiS znieważa Lecha Wałęsę. „Skandaliczna wypowiedź”

  A ów egzorcysta, drodzy "erudyci", to był, zdaje się, włoski, nie zaś brytyjski. (w UK w ogóle są jacyś egzorcyści? :D). I był to jeden z najsławniejszych egzorcystów świata, autor wielu książek o tej tematyce, były egzorcysta Watykanu - ks. Amorth.
 • 2016-07-09 13:48 | Sylabariusz

  Re:Obama w Warszawie: najważniejsze cytaty po rozmowie z Andrzejem Dudą

  Czy Wy jesteście poważni? Polska jest gospodarzem potężnego wydarzenia, które zawsze, jako tej rangi, ma przełomowe znaczenie dla losów świata, a Wy za "najważniejszy" cytat z wypowiedzi przywódcy największej siły NATO, uznajecie słowa o polskim TK... No komedia po prostu... Nic ważniejszego Obama nie powiedział. Bez dwóch zdań. To właśnie te słowa mają być najważniejsze na szczycie największego militarnego i politycznego sojuszu świata w obliczu dramatycznych wyzwań, przed jakimi świat stanął w ostatnich latach. :)))))))))))
 • 2016-07-09 14:01 | Sylabariusz

  Re:Strzelanina w Dallas. Ile jeszcze tragedii musi się wydarzyć, żeby Amerykanie zmienili prawo?

  Akurat w Stanach Zjednoczonych najwięcej strzelanin dokonuje się tam, gdzie nie można, teoretycznie, posiadać przy sobie broni... Dziwne, prawda? :) Niedawno głośno było o udaremnieniu zamachu w jednej z hal Dallas planowanego przez uzbrojonych i zdeterminowanych islamistów. Właściwie w ostatniej chwili zostali oni zastrzeleni na parkingu przed halą przez uzbrojonego obywatela Texasu. Strach pomyśleć, co stałoby się, gdy ten człowiek nie znalazł się, UZBROJONY, w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze... Brutalna prawda jest taka, że człowiek, który chce się włamać, chce okraść, chce zabić, czy jest po prostu niezrównoważony psychicznie, i tak zdobędzie broń, i tak będzie ją posiadał tam, gdzie posiadać broni nie wolno. Stąd zwyczajnie lepiej już jest, kiedy uzbrojeni obywatele są przygotowani na ewentualną konieczność obrony życia swojego i bliskich sobie osób. Szwajcarzy nie pozabijali się jakoś, pomimo tego, że tam praktycznie każdy posiada broń. Amerykanie również nie, pomimo tego rodzaju doniesień. Ponadto wiele amerykańskich miejscowości jest w statystykach o wiele, wieeele bardziej bezpiecznych niż polskie. Ba! Nawet Polacy, dziwnym trafem, przy ich temperamencie, jakoś przez wieki się nie powybijali, a każdy nosił przy sobie broń. Polaków rozbroili dopiero zaborcy. Jeżeli ktokolwiek chce wprowadzać zmiany, to muszą być to przede wszystkim zmiany na gruncie mentalnościowym, a nie prawnym.
 • 2016-07-24 15:10 | Sylabariusz

  Re:Nowa ustawa o TK uchwalona, konstytucja wędruje więc do kosza

  Nie chce Konstytucji RP? Wolne żarty... Na Konstytucję RP, Szanowny Panie Autorze, to my czekamy od blisko 30 lat wolnej Polski. Obecnie obowiązująca ustawa zasadnicza, KOMUNISTYCZNEGO autorstwa, ma jak przypominam, charakter jedynie "tymczasowy". Problem zawiera się w tym, że ta "tymczasowość" rozciąga się już na długich 20 lat... Pomijając rozliczne braki, niejasności formalne stwarzające wielość możliwych interpretacji, anachroniczność, rozwlekłość i kuriozalne, niemalże notoryczne odsyłanie do aktów niższego rzędu, sam fakt skandalicznego autorstwa jest wystarczającym powodem dla rozpoczęcia wreszcie prac nad jej zmianą.
 • 2016-10-22 13:15 | Sylabariusz

  Re:Premier poszła na łatwiznę i w sprawie sankcji przeciwko Rosji wybrała milczenie. Wymowne

  Być może pamięć istotnie mnie zawodzi, ale o ile się nie mylę, to dotychczas Państwa (czyt. "Polityki") środowisko nie było szczególnie entuzjastycznie nastawione wobec ściśle opozycyjnej postawy polskiego rządu na tle unijnej większości. Teraz, nagle, niespodzianie, Pan Redaktor zdaje się wzywać do swoistego sprzeciwu, buntu, postawy "samotnego wilka" polskich władz wobec unijnej większości i w tym unijnych mocarstw. Czyżbyśmy już nie musieli drżeć o dobre relacje z największymi graczami, jak Niemcy, czy Francja, o co Państwa środowisko drżało od dłuższego już czasu krytykując w zasadzie każdy przejaw odrębności rządu na arenie europejskiej, a dobre relacje czyniąc najwyższym prymatem? Zaskakujące, jak optyka widzenia zmienia się w zależności od miejsca "siedzenia"...
 • 2016-10-22 13:18 | Sylabariusz

  Re:Chazan powraca z kolejnymi pseudonaukowymi bredniami. Czy to wciąż jeszcze lekarz?

  Aha... Czyli z cyklu: "Tak naprawdę nie wiem, ale za wszelką cenę jednak się wypowiem". Nie szkoda klawiatury? Przy okazji, proszę zadać sobie odrobinę trudu i zweryfikować, czy aby na pewno długotrwałe i permanentne stosowanie antykoncepcji sprzyja zajściu w ciąże i czy pozostaje bez jakichkolwiek konsekwencji w tej materii. Czy istotnie jest "pseudonaukowa bzdura"? Cóż... Śmiem wątpić.
 • 2016-10-22 13:21 | Sylabariusz

  Re:Ten szczyt miał dwóch bohaterów. To na nich skupiła się uwaga światowych mediów

  Umowa CETA jest bzdurnie demonizowana, a argumentacja formułowana przeciw jej założeniom w znacznej mierze opiera się na bzdurnej demagogii i manipulacji. Śmieszą mnie zwłaszcza obawy przed rzekomym, ewentualnym napływem do Polski żywności genetycznie modyfikowanej, podczas gdy tym samym osobom nie przeszkadza już chociażby sprowadzanie do supermarketów ciasta na pieczywo prosto z Chin, tudzież innego, kolokwialnie formułując, "szajsu" z tych rejonów świata.
 • 2016-10-22 13:30 | Sylabariusz

  Re:Po trzeciej debacie: Trump marnuje ostatnią szansę

  Clinton absolutnie nie mogła bronić z godnością praw i godności kobiet, gdyż Trump bardzo celnie skontrował ją w tym punkcie skandalicznymi wybrykami jej męża, a także bezpośrednio jej czynami, kiedy to groziła i usiłowała zastraszyć kobiety wykorzystane przez Clintona. Zasadniczo strzeliła sobie w kolano wykorzystując w celach politycznych zamierzchłą wypowiedź Trumpa. Kto jak kto, ale akurat ona, cały klan Clintonów, jest tą, która jako ostatnia powinna zabierać głos w tego rodzaju sprawach... Trump, nie licząc pierwszej, w kolejnych debatach wypadł lepiej niż Clinton. Nie wspominając już o debacie szefów sztabów, gdzie zdecydowanie bardziej prezydencko wypadł szef kampanii Trumpa.
 • 2016-10-23 13:04 | Sylabariusz

  Re:Chazan powraca z kolejnymi pseudonaukowymi bredniami. Czy to wciąż jeszcze lekarz?

  @Laclos Nie,proszę Pana. Moje słowa, które był Pan uprzejmy zacytować, odnosiły się stricte do postawy Pani Redaktor. W tekście sama przyznaje się do tego, że nie ma jakiejkolwiek pewności, ani też potwierdzenia prawdziwości dyskutowanej, rzekomej wypowiedzi prof. Chazana, a jednak mimo to decyduje się sformułować na ten temat tekst i opatrzyć go dość wymownym tytułem. Proszę więc, z łaski swojej, zupełnie niepotrzebnie i bezzasadnie w dodatku, nie mieszać dwóch odrębnych porządków. Natomiast w kwestii Pańskiej interpretacji mojej wypowiedzi... Nie pisałem o "szkodliwości" antykoncepcji. W tym wypadku zależy to od punktu widzenia. Jeśli ktoś stosuje antykoncepcję, w wiadomym celu, ale jednak po jakimś czasie zmienia swoje dotychczasowe nastawienie i chce mieć już dzieci, to faktycznie można mówić w takiej sytuacji o swego rodzaju "szkodliwości". Dlaczego? Bo bezsprzecznym faktem jest, iż długotrwałe stosowanie antykoncepcji, szczególnie tej hormonalnej, znacząco utrudnia, a w wielu sytuacjach uniemożliwia, późniejsze zajście w ciążę i nie jest to żadna "pseudonaukowa bzdura".
 • 2016-10-23 14:06 | Sylabariusz

  Re:Na Natalię Przybysz po jej wyznaniu o aborcji wylała się fala hejtu

  "Ja nie daję sobie prawa do decydowania, czy ktoś ma urodzić i wychować dziecko. A Państwo?". Jeżeli już Pani pyta, a więc jest tym w określonym stopniu zainteresowana, to ja osobiście nie daję sobie, ani komukolwiek innemu, prawa decydowania o ludzkim życiu, o prawie do życia. Niezależnie od tego, czy będzie to murarz, tynkarz, aktor, piosenkarz, policjant, sportowiec, rzeźnik, dziennikarz, nauczyciel, matka, czy lekarz. W kwestii Pani Przybysz, o której po raz pierwszy usłyszałem w związku z całą tą sprawą (o czymś to świadczy), to w mojej ocenie jest to nieakceptowalna próba "wybicia się", zyskania na popularności. Przykre, bo jeśli tak jest w istocie, o czym naturalnie nie przesądzam, a jedynie prezentuję własną ocenę sytuacji i domysły, to postawa rzeczywiście zasługuje na zdecydowaną reakcję potępienia i uznania za wyjątkowo cyniczną.
 • 2016-10-24 12:25 | Sylabariusz

  Re:Chazan powraca z kolejnymi pseudonaukowymi bredniami. Czy to wciąż jeszcze lekarz?

  @Laclos Pan, z kolei, nadal nie odnosi się do meritum sprawy, ale komentuje w zupełnym oderwaniu od moich wypowiedzi... "Brednie"? Joking apart!! :DDD To, iż długotrwałe, permanentne stosowanie antykoncepcji, szczególnie tej hormonalnie, znacząco utrudnia, bądź po prostu uniemożliwia całkowicie późniejsze zajście w ciążę, jest bezsprzecznym, naukowym faktem. Proszę sięgnąć do fachowej wiedzy i nie naprzykrzać mi się więcej w tym względzie swoimi stricte dyletanckimi i okołotematycznymi uwagami. Oczywistym faktem jest, truizmem wręcz, że antykoncepcja "pomaga uniknąć ciąży kobietom". Przecież ja o niczym innym nie piszę. Ba, stwierdzam nawet, że stosowana na dłuższą metę, w razie jakby się komuś nagle "odmieniło", uniemożliwia TRWALE zajście w ciążę. Nie jest to reguła, ale duże prawdopodobieństwo. Tutaj więc, zasadniczo, zgadzamy się. O "odradzaniu" antykoncepcji przez lekarza w ogóle nie pisałem, stąd nie wiem, skąd Pan to w ogóle wziął... Odniosłem się jedynie do treści tekstu, z której wynika, jakoby "pseudonaukową bzdurą" było m.in. stwierdzenie o wpływie długotrwałego stosowania antykoncepcji na późniejsze, ew. zajście w ciążę. Nie, nie jest to żadna bzdura, ale potwierdzony, oczywisty fakt. Tylko tyle.
 • 2016-10-29 14:37 | Sylabariusz

  Polska szkoła przyjazna wszystkim uczniom? Nie, tylko tym heteroseksualnym

  Jaki jest sens tego rodzaju inicjatyw? Czy w szkołach ktokolwiek może i powinien doświadczać przemocy od rówieśników, bądź nauczycieli? Czy na jakąś szczególną ochronę zasługuje tutaj uczeń homoseksualny (który nota bene nie ma chyba swojej orientacji wypisanej na czole), a już uczeń powiedzmy otyły, nie? Czy ucznia orientacji homoseksualnej powinien obowiązywać innego rodzaju zakres wymagań szkolnych etc.? Jaki tego cel? Czy nie lepiej walczyć z przemocą w szkole, gnębieniem, nękaniem, stygmatyzacją W OGÓLE? Bez rozróżnień, czy przedmiotem owego nękania pada młody homoseksualista, młody otyły człowiek, czy młody, nie zawsze ubrany w najmodniejsze ciuchy, z ubogiej rodziny. W tym kontekście wcale nie ma co się dziwić zarzutom o promowanie czegoś...
 • 2016-10-29 14:37 | Sylabariusz

  Polska szkoła przyjazna wszystkim uczniom? Homoseksualnym nie

  Jaki jest sens tego rodzaju inicjatyw? Czy w szkołach ktokolwiek może i powinien doświadczać przemocy od rówieśników, bądź nauczycieli? Czy na jakąś szczególną ochronę zasługuje tutaj uczeń homoseksualny (który nota bene nie ma chyba swojej orientacji wypisanej na czole), a już uczeń powiedzmy otyły, nie? Czy ucznia orientacji homoseksualnej powinien obowiązywać innego rodzaju zakres wymagań szkolnych etc.? Jaki tego cel? Czy nie lepiej walczyć z przemocą w szkole, gnębieniem, nękaniem, stygmatyzacją W OGÓLE? Bez rozróżnień, czy przedmiotem owego nękania pada młody homoseksualista, młody otyły człowiek, czy młody, nie zawsze ubrany w najmodniejsze ciuchy, z ubogiej rodziny. W tym kontekście wcale nie ma co się dziwić zarzutom o promowanie czegoś...
 • 2016-10-29 16:10 | Sylabariusz

  Re:Współczuję politykowi, który wychodzi mówić społeczeństwu, że jest niewyedukowane

  Przepraszam bardzo, a to w jakim tonie formułowali politycy obecnej opozycji (zresztą nadal to czynią), gdy decydowali o obniżeniu wieku emerytalnego chociażby i później wielokrotnie to uzasadniali i tego bronili? W baaardzo podobnym, Pani Redaktor...
 • 2016-10-29 16:16 | Sylabariusz

  Re:Trybunał Konstytucyjny wciąż interesuje KE. Ale premier Szydło to w głowie się nie mieści

  Panie Redaktorze, a czy byłby Pan łaskaw wskazać, jak instytucje unijne reagowały na strzelanie do protestujących gumowymi pociskami w Polsce,na niedawne zakazywanie antyrządowych demonstracji w Niemczech, na wyrzucanie we Francji prezentera pogody z TV w związku z jego politycznymi poglądami, czy na zdecydowane działania reżimu w Turcji (członka Rady Europy)? Bo ja osobiście odnoszę wrażenie, że w kwestii tzw. "standardów demokratycznych", instytucje unijne prezentują dość wybiórczą i relatywną postawę... Pomijam już fakt, że obywatela polskiego średnio powinny interesować opinie poszczególnych urzędników instytucji, na których wybór nie ma najmniejszego wpływu, a tak jest w przypadku KE.
 • 2016-11-02 14:59 | Sylabariusz

  Re:Apel w obronie niezależnych mediów

  Media publiczne zawsze, również za poprzedniej władzy, stanowiły ośrodek propagandowy rządu. Wszystkim wolno myślącym polecam obejrzenie głównego wydania informacyjnego w TV publicznej i w stacji TVN. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, mamy do czynienia z wyraźną radykalizacją postaw i metod oddziaływania na widza w przekazywaniu mu informacji. Pomijam już fakt, że właśnie za sprawą owej radykalizacji stronniczości - w jednym wypadku skierowanej ku rządowi, w drugim ku opozycji - widz coraz rzadziej ma w wydaniach telewizyjnych newsów okazję otrzymać rzetelną, merytoryczną, niezmanipulowaną dawkę najwazniejszych informacji, ale fundowana jest mu "papka" z wyraźną przewagą cudzego komentarza, opinii, oglądu.
 • 2016-11-03 21:45 | Sylabariusz

  Re:Szef FBI w ogniu krytyki. Jego decyzja może przesądzić o wyniku wyborów w USA

  Bardzo dobrze się zachował. Amerykańscy wyborcy mają prawo, i nie jest to żadna łaska wobec nich, wiedzieć o tego rodzaju, tak poważnych sprawach, podjętych krokach wobec jednego z kandydatów. Co z tego, że to może wpłynąć na ich wybór? Bardzo dobrze - skonfrontują się z określonymi faktami i świadomie, patrząc w pełnej perspektywie, dokonają wyboru. Lepiej przed nimi zatajać tak poważne informacje?
 • 2016-11-11 14:49 | Sylabariusz

  Re:PiS cieszy się z Trumpa. Poglądy nowego prezydenta USA pasują do hasła „kontrrewolucji kulturalnej”

  "prezydentem został biznesmen celebryta, który nigdy nie pełnił żadnego urzędu z wyboru i nie ma pojęcia o polityce międzynarodowej". Tego rodzaju "pojęcie" nie jest amerykańskiemu prezydentowi do niczego potrzebne. Amerykański prezydent ma do swojej dyspozycji grono najlepszych doradców, fachowców. Jedyną jego kompetencją musi być umiejętność zarządzania ludźmi, odpowiedniego pokierowania zespołem, a to akurat Trump potrafi, jak mało kto. Będzie na tym polu zdecydowanie lepszym przywódcą od Clinton, która nie potrafi zarządzać nawet swoimi mailami. "A słaba Ameryka, Ameryka zajęta przede wszystkim samą sobą, nie będzie miała wiele do zaoferowania swoim sprzymierzeńcom, a zwłaszcza krajom takim jak Polska." Zajęta przede wszystkim SOBĄ (choć akurat niekoniecznie słaba), jest najlepszym, co się światu może w najbliższym czasie przydarzyć. Obecnie świat jest jak spękana, zeschła ziemia, która pragnie chociaż odrobiny amerykańskiego izolacjonizmu. To przez nadmiar "zaangażowania" Waszyngtonu świat musiał (i wciąż musi) w ostatnich latach mierzyć się z tyloma poważnymi problemami. "Być może uwierzyli Trumpowi, który w poszukiwaniu głosów wyborców zapewniał na spotkaniu z amerykańską Polonią, że Polskę ma w sercu, a nie gdzie indziej." Abstrahując od szczerości postawy Trumpa, ten przynajmniej zdobył się na taki krok, podczas gdy Clinton właściwie zupełnie zignorowała środowiska polonijne. To dość nieroztropne i nieeleganckie podejście wobec trzeciej najbogatszej, najpoważniejszej grupy etnicznej w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza dla osoby, która stawiała siebie w kontrze do antyimigranckiego Trumpa. Poza tym Clinton znana jest ze swojej irracjonalnej wręcz niechęci do Polski i Polaków o czym zaświadcza niemal każdy z polskiego kręgu, kto spotkał się z nią osobiście. Stąd po raz kolejny wątpliwe, czy jej wybór na prezydenta rzeczywiście byłby korzystniejszy dla Polski. Zwłaszcza, że prawdopodobnie kontynuowałaby stricte wojenną politykę Obamy względem Rosji, co parłoby to zwarcia dla Polski katastrofalnego w skutkach. "Zwycięstwo człowieka, który kobiety nazywa „świniami’’". W kontekście "przygód" Billa Clintona, męża kontrkandydatki, oraz jej osobistych działań z tym związanych (próby zastraszania dziewcząt), ten zarzut wobec Trumpa zdecydowanie traci na znaczeniu... "Być może. Ale ten zły czas kiedyś się skończy. Trzeba robić swoje." Niewątpliwie... I koniecznie walczyć o to, "żeby było tak, jak było".
 • 2016-12-24 13:15 | Sylabariusz

  Re:Spotkajmy się pod Sejmem. 5 powodów, dlaczego warto protestować w wigilię

  Wbrew temu, co zawarła Pani w tytule, wcale nie przedstawiła Pani jakichkolwiek, sensownych powodów, dla których należy protestować w tak wyjątkowy dzień, jakim jest Wigilia.
 • 2017-02-18 12:52 | Sylabariusz

  Re:Konferencja w Monachium: Timmermans ostro punktuje Waszczykowskiego

  Jak można, w dobie XXI wieku i powszechnego dostępu do informacji, tak bzdurnie manipulować faktami... "Sprowadzenie do parteru", jako sformułowanie zastosowane w odniesieniu do merytorycznego sporu w publicznej dyspucie, odczytuje się jako ostateczne zgromienie adwersarza w merytorycznej argumentacji, swoisty "nokaut" w dyskusji. Tymczasem tutaj z niczym podobnym nie mieliśmy do czynienia. Tym, który lepiej wypadł w debacie był raczej Waszczykowski. Trafnie i w dość błyskotliwy sposób kontrował on nieracjonalne w gruncie rzeczy zaczepki Timmermansa. Szkoda, że w tekście nie wspomniano, co Waszczykowski odpowiedział na apele Holendra o przestrzeganie zapisów Konstytucji: pozwólcie przestrzegać Polsce jej własnej Konstytucji, a nie waszej wizji nt. tej Konstytucji. W ogóle kuriozum jest, by na spotkaniu poświęconemu najważniejszym problemom i wyzwaniom UE dyskutować o stricte wewnętrznej sytuacji w jednym z krajów członkowskich. Ciekaw jestem, czy Pan Timmermans równie ostro zareaguje w sytuacji, kiedy obecnie we Francji de facto próbuje się ograniczać wolność słowa (sprawa tamtejszych ruchów pro-life i swobody wypowiedzi dla nich) godząc tym samym w sposób rzeczywisty w standardy demokratyczne...
 • 2017-03-16 21:07 | Sylabariusz

  Re:Wilders nie wygrał. W Holandii wygrały wartości demokratyczne i europejskie

  Dlaczego ma nie uznawać tego wyniku za sukces, skoro te wybory pokazały wyraźną tendencję: prounijny Rutte stracił w stosunku do poprzednich wyborów, natomiast antyunijny Wilders zyskał... To zdecydowanie pozwala mu z nadzieją i optymizmem spoglądać w przyszłość.
 • 2017-03-17 22:42 | Sylabariusz

  Książki o drzewach – nowa gałąź literatury ekologicznej

  Nieśmiało nadmienię, iż książki drukuje się na papierze, a papier powstaje z... drzew.
 • 2017-03-17 22:42 | Sylabariusz

  Książki o drzewach - nowa gałąź literatury ekologicznej

  Nieśmiało nadmienię, iż książki drukuje się na papierze, a papier powstaje z... drzew.
 • 2017-03-25 21:22 | Sylabariusz

  Re:Wiadomości o śmierci Unii Europejskiej są mocno przesadzone. Unia jest w sile wieku

  Czy rzekome poszanowanie dla "praw człowieka" w UE, wśród których to praw podstawowym jest prawo do życia, zawiera się w przyzwoleniu i promowaniu aborcji pod płaszczykiem tzw. "praw reprodukcyjnych"? Ograniczanie wolności wypowiedzi w kwestii aborcji na terenie Francji jest z kolei zapewne przykładem na unijne poszanowanie wolności słowa... Natomiast zakazywanie antyrządowych demonstracji w Niemczech doskonale wpisuje się w troskę o prawo do wolności zgromadzeń. :DD Jakie wartości ma Pan na myśli? Czy aby na pewno są one tożsame z widzeniem tych, którzy przed 60 laty podpisywali deklarację rzymską? Wątpię. Na płaszczyźnie aksjologicznej Unia od lat jest już upadła, i potrzeba szczególnie zintensyfikowanych działań, aby to przede wszystkim na tym gruncie ją podźwignąć.
 • 2017-03-25 21:45 | Sylabariusz

  Re:Wiadomości o śmierci Unii Europejskiej są mocno przesadzone. Unia jest w sile wieku

  @azur To było poważnie, czy na żarty? Poważnie? To dobrze, bo żartów to ja takich nie lubię...
 • 2017-04-23 21:56 | Sylabariusz

  Tym razem sondaże nie kłamały. Marine Le Pen musi czuć się rozczarowana

  Z perspektywy polskiej absolutnie żaden z kandydatów II tury nie jest dla Polski opcją korzystną. Nawet więcej - zarówno Le Pen, jak i Macron stanowią dla interesów Polski dość wyraźne zagrożenie. Le Pen wprost proponuje i wspiera rozszerzenie rosyjskich wpływów na obszar Europy Wschodniej, co w praktyce oznacza powrót do okresu komunizmu, a dla samej Polski - PRL bis. W dodatku chce obciążać Polaków żyjących we Francji i polskie firmy dodatkowymi obciążeniami. Z kolei Macron opowiada się za równomiernym rozmieszczeniem uchodźców między kraje UE, co również dla Polski nie jest korzystne i jakkolwiek nie koresponduje z opiniami Polaków w tej sprawie. Wyjątkowo tragiczne wybory z polskiego punktu widzenia...
 • 2017-04-23 21:56 | Sylabariusz

  RE: Tym razem sondaże nie kłamały. Marine Le Pen musi czuć się rozczarowana.

  Z perspektywy polskiej absolutnie żaden z kandydatów II tury nie jest dla Polski opcją korzystną. Nawet więcej - zarówno Le Pen, jak i Macron stanowią dla interesów Polski dość wyraźne zagrożenie. Le Pen wprost proponuje i wspiera rozszerzenie rosyjskich wpływów na obszar Europy Wschodniej, co w praktyce oznacza powrót do okresu komunizmu, a dla samej Polski - PRL bis. W dodatku chce obciążać Polaków żyjących we Francji i polskie firmy dodatkowymi obciążeniami. Z kolei Macron opowiada się za równomiernym rozmieszczeniem uchodźców między kraje UE, co również dla Polski nie jest korzystne i jakkolwiek nie koresponduje z opiniami Polaków w tej sprawie. Wyjątkowo tragiczne wybory z polskiego punktu widzenia...
 • 2017-04-26 14:09 | Sylabariusz

  Re:Trump mięknie i wycofuje się z budowy muru z Meksykiem. Wykonał woltę w poglądach o 180 stopni

  Większość komentujących wypowiada się, jakby urodzili się wczoraj i nie mieli bladego pojęcia o tym, na czym w istocie polega polityka...
 • 2017-04-27 22:49 | Sylabariusz

  Re:Ziobro chce rozszerzenia granic obrony koniecznej. To projekt niespójny i nielogiczny

  To jest akurat bardzo dobry, choć nadal drobny, krok we właściwym kierunku. Należy wreszcie definitywnie zakończyć czas absurdu, kiedy to człowiek podejmujący skuteczną obronę przed napastnikiem jest traktowany w charakterze agresora i oprawcy, oraz trafia do więzienia.
 • 2017-04-29 15:20 | Sylabariusz

  Re:Umorzono sprawę o znieważenie m.in. grobu Bieruta. Prokuratura dzieli mogiły na te lepszej i gorszej kategorii?

  Znieważenie polega najczęściej na naruszeniu czyjejś godności poprzez jakieś kłamliwe, oszczercze sformułowania. W tym wypadku ciężko zastosować właśnie taką definicję. Czy Bierut i pozostałe osoby wymienione w tekście nie byli w istocie "zbrodniarzami komunistycznymi", "katami", "bandytami"? Przecież to nie jest kwestia subiektywnej oceny, ale obiektywnych faktów natury historycznej. Przecież Bierut jest odpowiedzialny za zbrodnie (!) stalinizmu w Polsce i był bezkrytycznym wykonawcą poleceń Stalina. Wystarczy przejrzeć wyroki śmierci przez niego podpisane. Podobnie w przypadku katów, komunistycznych oprawców. Gdzie tutaj mamy do czynienia ze "znieważeniem"? Oczywiście, że nie należy bezkrytycznie popierać de facto niszczenia, dewastowania nagrobków, ale chodzi o kwestie semantyczne - trudno treść tych napisów uznać za znieważającą. Inną sprawą jest to, że systemowi mordercy własnych rodaków nie powinni spoczywać w zasłużonym miejscu i ziemi Bohaterów, a takim terenem są niewątpliwie warszawskie Powązki. Jeśli już jednak tak się tragicznie stało, to w chwili uzyskania pełnej niepodległości, za decyzją państwa, na tych nagrobkach powinna znaleźć się stosowna informacja zgodna z prawdą: "zbrodniarz komunistyczny", "kat Armii Krajowej" etc. Analogicznie, jak na nagrobkach żołnierzy znajdują się informacje: "żołnierz AK". Nie byłoby wówczas chyba tylu problemów. Polacy jak zwykle muszą uczyć się na swoich błędach...
 • 2017-05-01 15:03 | Sylabariusz

  Re:Grupa osób miała odwagę blokować marsz ONR. Zatrzymała ich policja

  "Dziwny to kraj, w którym nacjonalfaszyści wykrzykują nienawistne hasła całkowicie legalnie, a ci, którzy mają odwagę im się przeciwstawiać, łamią prawo". Doprawdy... Rzeczywiście, baaardzo "dziwna" ta Ameryka. Bo chyba zdaje Pan sobie sprawę, że w tym momencie, przede wszystkim, o USA właśnie Pan pisze? W USA można bezkarnie głosić poglądy antysemickie, wydawać faszystowskie pisemka, a także obrażać prezydenta kraju i wszystkich jego ministrów. Wyrażanie opinii jest w USA całkowicie bezkarne, nawet jeśli ktoś poczuje się nimi głęboko dotknięty. Nie ma też mowy o karaniu za tzw. „mowę nienawiści”, a organizację nazistowskie mogą organizować marsze i kwestionować Holocaust. W Stanach nie można praktycznie zostać skazanym za tzw. „obrażanie uczuć religijnych”, czy znieważanie jakiejś grupy narodowej lub etnicznej. Wszystko to zapewnia 1. poprawka do Konstytucji, która gwarantuje wolność wypowiedzi. Tak jest w Ameryce i tak powinno być wszędzie, bo jest to podejście wolnościowe, racjonalne i zdrowe. W Polsce, niestety, póki co, ten ideał jeszcze nie został osiągnięty. I zdradzę coś Panu w sekrecie - tak jest nie tylko teraz, w Ameryce tego "wstrętnego" Trumpa, ale od wielu, wielu lat, również w Ameryce Busha, czy Obamy... Nawiązując do wzorców amerykańskich - rodem więc z "kolebki wolności" - wolność i demokracja polega na tym, że każdy ma prawo swobodnej manifestacji swoich przekonań i poglądów. I nikt nie powinien tej wolności ograniczać, a Państwo, blokując to legalne zgromadzenie, to właśnie próbowaliście czynić, łamiąc tym samym również obecnie obowiązujące, polskie prawo. Na tym polega, proszę Państwa, istota wolności i tolerancji, o której tak często mówicie i której tak mocno się domagacie, choć najwyraźniej, sami nie jesteście w stanie innym jej okazać. Wybitnie żałosne... MasochiściRP po raz kolejny bardzo chcieli zaistnieć i dostać, ku większej sprawie, wreszcie od kogoś, za przeproszeniem, w pysk. Nie do końca wyszło, bo "faszyści", jak na złość, nie chcieli agresywnie atakować i woleli działać w granicach obowiązującego prawa, to trzeba trochę na policjantów teraz ponarzekać, że się nie patyczkowali z łamiącymi prawo. Jeszcze raz - wybitnie żałosne...
 • 2017-05-07 13:30 | Sylabariusz

  Re:Demonstracja choć nie tak liczna, jak miała być, nie była jednak bez znaczenia

  Bardzo trafne i cenne spostrzeżenia. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tak wyważonej i sensownej oceny po kimś, ze środowiska Polityki. Szczere gratulacje, Panie Redaktorze. W zasadzie pod wszystkim mógłbym się tutaj podpisać. Tak trzymać - w przeciwieństwie do swojego redakcyjnego Kolegi, Pana Szostkiewicza, nie zakłada Pan różowych okularów, kiedy majowe słońce, o dziwo, nie razi zbyt mocno. ;))
 • 2017-05-08 23:56 | Sylabariusz

  Re:Emmanuel Marcon: francuski Mozart finansów

  Co do tego najsławniejszego francuskiego filozofa XX wieku, to autor chyba zapomniał, że był ktoś taki jak chociażby Jean Paul Sartre. ;)
 • 2017-05-16 20:21 | Sylabariusz

  Re:TVP Info atakuje Obywateli RP. Metody zupełnie jak w PRL

  Czy na ulicy przesiadywały, próbując wstrzymać legalną manifestację, i uderzyły byłego opozycjonistę z czasów PRL, również osoby nie będące członkami ORP?
 • 2017-05-19 16:44 | Sylabariusz

  Re:Steinmeier długo zwlekał z wizytą w Polsce. Zaczynamy tracić w Berlinie polityczne znaczenie

  Po pierwsze, to Niemcy sami głównie ten kryzys migracyjny wywołali, więc słowa o wzięciu przez nich na siebie największej odpowiedzialności są co najmniej śmieszne. W dodatku nie do końca prawdziwe. Z przyjętych na siebie zobowiązań do przyjęcia zadeklarowanej liczby migrantów wywiązały się tylko dwa państwa UE - Malta i Finlandia. Niemiec wśród tej dwójki nie ma.
 • 2017-05-26 12:39 | Sylabariusz

  Re:Byli polscy prezydenci: Pokażmy się 4 czerwca, skoro rząd nie organizuje żadnych obchodów tego święta

  A co tutaj świętować? Pookrągłostołową patologię? Jaruzelskiego czy Kwaśniewskiego na zaszczytnym urzędzie Prezydenta RP? Butę Lecha Wałęsy? Płynne przejście komunistycznej tłuszczy ze świata polityki do świata biznesu? Brak pełnej dekomunizacji w niemalże każdej dziedzinie życia? Niesprawiedliwość i hańbę, że oprawca pobiera wielotysięczne świadczenia emerytalne a ofiara dogorywa za 900 zł miesięcznie? Nędzę tysięcy ludzi? I kto o to apeluje? Kwaśniewski?! Śmiech na sali...
 • 2017-05-26 19:57 | Sylabariusz

  Re:Byli polscy prezydenci: Pokażmy się 4 czerwca, skoro rząd nie organizuje żadnych obchodów tego święta

  @Malgorzata777 "może idź posylabizuj sobie gdzie indziej" Zatem to taką oto "wolność" i "demokrację" chcesz świętować 4 czerwca? Polecam uwadze zapis, jaki reklamuje to Forum: "Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych". "Dla więszośći - przynajmniej tej pamiętającej jak było - to jest święto" A dysponujesz jakimiś wiarygodnymi danymi, które poświadczają ową "większość" czy to tylko taka "sztuka dla sztuki" w Twoim wykonaniu? A co do tego, "jak było", to opisałem powyżej. Może podejmiesz merytoryczną polemikę i postarasz się odeprzeć moje merytoryczne zarzuty? Kłamstwem są upadające na przestrzeni ostatnich 25 lat całe zakłady pracy i tysiące ludzi na bruku? Kłamstwem jest niesprawiedliwość w postaci wypłacania komunistycznym oprawcom horrendalnych świadczeń emerytalnych, a ich ofiarom ochłapów? Czy może Jaruzelski i Kwaśniewski nie sprawowali urzędu Prezydenta RP?! "I pokażemy to" Strach się bać. Tylko się o własne nogi nie poprzewracajcie, bo pewnie taaaakie tłumy szykujecie... :DD "Lech Wałesa jest bohaterem" Powtarzacie to jak mantrę... Problem w tym, że nikt tego nie neguje. Wielu bohaterów miało ego wielkości dinozaura i tak jest w przypadku Wałęsy. W ostatnich latach jest z nim zwyczajnie coraz gorzej, a jego wypowiedzi o skakaniu przez okna, homoseksualistach za płotem, siłowym rozwiązaniom, są po prostu coraz częściej skandaliczne. I jeszcze ta jego obecna buta. Jeszcze kilka lat temu wskazywał, że "obalił komunę" wespół z Reaganem i Janem Pawłem II. Chociaż tyle, bo o kolegach i innych zasłużonych solidarnościowcach - np. ś.p. Annie Walentynowicz i Andrzeju Gwieździe - już dawno zapomniał. Później zrezygnował już z Reagana. A ostatnio to już nawet Jana Pawła II "odstawił" i oznajmia, że to on sam, w pojedynkę "obalił komunę". O tym, że nie chce stanąć w prawdzie co do swojej działalności w latach 70. już nawet nie wspomnę... "a Kwaśniewskiemu obecny rezydent mógłby buty czyścić" Mogłabyś łaskawie i merytorycznie wskazać, dlaczego? Czy naprawdę uważasz, że zupełnie normalne jest, aby w państwie niewolonym przez 50 lat w okowach reżimu komunistycznego, prezydentem po obaleniu tego reżimu zostawał człowiek pozostający wysoko w jego strukturach? Przecież to wysoki rangą PZPR-owwiec. Czy Andrzej Duda podobnie jak Kwaśniewski w stanie upojenia alkoholowego ładował się z Kuczmą do samochodu i pokazywało to na okrągło BBC? A może Duda podobnie jak Kwaśniewski przewracał się na nagrobki w Charkowie? Duda wysłał polskich żołnierzy na wojnę toczącą się tysiące kilometrów od polskich granic? Proszę nie wypisywać głupot...
 • 2017-06-04 15:18 | Sylabariusz

  Re:Byli polscy prezydenci: Pokażmy się 4 czerwca, skoro rząd nie organizuje żadnych obchodów tego święta

  @anda53 Nie interesuje mnie, czy jest to lepiej czy gorzej dla niego, ale dla Polski. Z tego punktu widzenia, jako że prezydent w polskim systemie ustrojowym pełni w zasadzie funkcje wyłącznie reprezentacyjne, stwierdzam, że mimo wszystko lepiej reprezentuje kraj na zewnątrz niż kompromitujący państwo Kwaśniewski czy Komorowski.
 • 2017-06-04 15:21 | Sylabariusz

  Re:Byli polscy prezydenci: Pokażmy się 4 czerwca, skoro rząd nie organizuje żadnych obchodów tego święta

  @Mad Marx Nie wiem, jaką to drogą niesłychanie błyskotliwej dedukcji doszedł Pan do tak karkołomnych wniosków, jakoby to akurat 4 czerwca cokolwiek "zapoczątkował" (a nie np. strajki w Lublinie na początku lat 80.?), ale nie bardzo pojmuje, gdzie Polska miała "przechodzić", skoro historycznie, mentalnie i kulturowo zawsze do tego zachodniego kręgu cywilizacyjnego przynależała. :) Mogła przechodzić co najwyżej politycznie, ale to nie w pełnym wymiarze stało się przy Okrągłym Stole, gdzie dogadano się ze "wschodnimi" i wielu zapewniono bezpieczniutkie lądowanie w "nowej" rzeczywistości.
 • 2017-06-06 20:27 | Sylabariusz

  Re:Na czym jeździ łaska ludzkich panów?

  @Laclos Służę uprzejmie - chociażby przygotowanie w części niekonstytucyjnego prawa i to w dodatku we współpracy z prezesem TK, profesorem prawa. W istocie - groteskowe...
 • 2017-08-22 20:52 | Sylabariusz

  Re:Spis lektur alternatywnych. PiS nie chce, żeby nasze dzieci czytały te książki

  Akurat "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa był lekturą z poziomu rozszerzonego. Nie było tej pozycji w obowiązkowej podstawie. Poza tym pragnę przypomnieć, że np. Kafkę czy Gombrowicza z listy lektur wykreślił nie kto inny, jak hołubiony dziś przez polskie centrum, Roman Giertych...