Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(157)
Komentarze użytkownika: ThomasZNiemiec
 • 2016-11-22 12:22 | ThomasZNiemiec

  Re:W poszukiwaniu genu prawdziwego Polaka

  Mysle ze bardzo fajny artykul. Zgadzam sie 100% a mi sie wydaje ze w Niemczech wiekszosc tak mysli: "Tożsamym można być tylko z sobą samym". W kazdym kraju sa ludzie którzy maja podobne tozsamosci ale tez ci którzy róznieja sie fundamentalnie na temat tozsamosci. Widac nawet tutaj czytajac komentarzy: "cccamel" ma na przyklad calkiem inna tozsamosc niz "cocomo" (mimo to ze sa Polakami). Mimo to ze ja jestem niemcem, czuje sie mentalnie bardzo blisko do cocomo a do tego francuskiego filosofa a do Pana autora, ale bardzo daleko od niemieckich polityków AfD (to sa tacy jeszcze duzo gorzej niz PiS). Wiec kazdy ma inna tozsamosc a narod nie wazne w ogóle definujac nasza tozsamosc.
 • 2016-11-22 12:36 | ThomasZNiemiec

  Re:W poszukiwaniu genu prawdziwego Polaka

  komentarz dla cccamel: Nie mysle ze tam w teksie cos jest nielogiczne. Czy mozna dowiedziec sie co Pan/Pani dokladnie uwaza za nielogiczne? Poza tym Pan Bendyk nigdzie nie wymaga ze ludzie maja zyc "w sosie wielokulturowym". Nie ma watpliwosci ze wyborcy PiSu maja podobne tozsamosci, tylko byc Polakiem nie wymaga miec ta sama tozsamosc który na przyklad Kaczynski definuje. Nie widze ze cel tego artykuly jest "rozkład państwa narodowych". Nie potrzebne jest tozsamosc w panstwie tylko demokracja, chec miec praworzadnosc, madrzy pracowici politycy.
 • 2016-11-22 18:31 | ThomasZNiemiec

  Re:Angela Merkel Człowiekiem Roku według TIME. Jakie było 10 lat jej rządów?

  Bardzo szanuje Pana Krzeminskiego. Pan zna dobrze Niemców a fakty sa prawdziwe. Tylko nie mozna podsumowac to co ludzie czuja co mysla na rózne tematy bo ludzie sa rozni i nie mysla wszyscy to samo. Sa w Neimczech jak w Polsce rozmaite poglady na te tematy o których Pan pisze. Mysle ze Pan ma bardzo dobre intencji chce byc dokladnie, rzetelny, ale zadanie pisac na temat co 80.000.000 ludzi mysli musi byc porazka.
 • 2016-12-22 01:05 | ThomasZNiemiec

  Re:Timmermans nie odpuści PiS w sprawie łamania demokracji. Sięgnie nawet po „atomowe” rozwiązanie

  mysle ze Timmermans powinni uruchomic artykul 7, glosowanie, wtedy widac ze PiS jest izolowana. Orban bedzie bojkotowac sankcji TYLKO to nie byloby nawet tak zle bo wtedy nie bedzie sytuacja ze za kilka lat demokraci (Razem, PO, .N, PSL itd) rzadza i akurat wtedy skoncza sie subwencji z Bruxeli.
 • 2016-12-23 16:59 | ThomasZNiemiec

  Prof. Krzysztof Pomian o szansach przetrwania zjednoczonej Europy

  Mam pytanie, czy to muzeum gdzie Pan Prof. pracuje, to jest to muzeum? http://www.expo-europe.be/index.php?lang=fr Po czytaniu wywiadu mysle ze warto tak jechac.
 • 2016-12-23 16:59 | ThomasZNiemiec

  dobry wywiad

  Mam pytanie, czy to muzeum gdzie Pan Prof. pracuje, to jest to muzeum? http://www.expo-europe.be/index.php?lang=fr Po czytaniu wywiadu mysle ze warto tak jechac.
 • 2016-12-30 23:37 | ThomasZNiemiec

  Co nas czeka w polityce światowej w 2017 r.?

  Bardzo dobry artykul, bardzo trafnie opisany jest sytuacja w Niemczech i w Francji.
 • 2016-12-30 23:37 | ThomasZNiemiec

  "Prawo serii" bardzo dobra analyza!

  Bardzo dobry artykul, bardzo trafnie opisany jest sytuacja w Niemczech i w Francji.
 • 2017-01-17 11:17 | ThomasZNiemiec

  Re:Ekonomiści (jak Balcerowicz) się mylą. Nierówności majątkowe mają znaczenie!

  Zgadzam się z tym akapitem: "Nierówności społeczne sprzyjają populizmom" Nie zgdazam się jednak jeśli szanowni Pan redaktor pisze tak: "I jest też faktem, że lwia część majątków bogaczy służy biedniejszym (często najbiedniejszym) poprzez inwestycje." Ta stara teoria w sumie mówi tak: "Jeśli bogaty ma 4.000.000.000 Zloty wtedy on może kupować np. 4 fabryki, 12 helikoptery a 30 samochody, a chodzi codziennie do restauracji za np. 200 Zlotych, to faktycznie X biednych ludzi mają pracę w fabryce w restauracji itd. Wiec korzystują wszyscy. Gdyby bogaty mialby o polowy mniej, on móglby tylko kupować 2 fabryki, 5 helikoptery, chodzic tylko co drugi dzien do restauracji, wtedy tylko X/2 ludzi mieliby pracę, to wiec dla wszystkych zle. Wiec fakt że on jest bogaty pomaga biednim." Ale tu akurat bląd, bo gdybyśmy teoretycznie mogli wziąć temu bogatowi polowy tego co ma, móglibyśmy to dać drugiemu czlowiekowi. Ten drugi czlowiek móglby kupić sobie te pozostale 2 fabryki, 5 helikoptery, on móglby chodzić co drugi dzien do restauracji. Wiec dalej X ludzi mieliby pracę a nie 1/2. Można tak dalej myśleć że dajemy to 4 ludziom, albo 50 albo 100. Ten majątek dalej kreuje tę samą liczbę miejsc pracy. Poza tym, tym biedniejszy ludzie są tym mniej kupują helikopterów więcej kupują potrzebne rzeczy jak lepsze budynki szkolne, mogliby dać WOSP na przyklad, zatrudniać więcej nauczycieli itd itd. Inwestycji byliby zawsze te same. Wiem że haczyk jest tutaj: „bierzemy temu bogatowi polowy tego co ma”. Ale to inne temat. Chodzi mi tutaj o to że teoria opisany przez autora jest blędna. Dziękuję za czytanie mimo strasznych bledów polskiego.
 • 2017-01-17 15:22 | ThomasZNiemiec

  Re:Poseł Nowoczesnej apeluje do krytyków opozycji: Nijak nie pomagacie w walce z PiS

  Dobry artykuł Panie Misiło! Mi się wydaje między innymi nie jest potrzebne postulować w gazetach że polska opozycja musi być 100% jednoczona. Kaczynski "wymaga" że opozycja ma być jednoczona, a niektórzy komentatorzy w gazetach niestety tak też wymagają. Ale ważne są różne zdania, dyskucja, tylko ważne jest walczyć za demokrację za TK itd, ale to tak cała opozycja robi cały czas. Trzeba akceptować że Schetyna czasem robi A a Petru robi B. Jeśli odbędą się wybory wtedy dopiero muszą się dogadać w koalicji ale wtedy chodzi o poważnych sprawach a dadzą radę. Poza tym lepiej oceniać całą partię a nie tylko liderów.
 • 2017-01-23 16:24 | ThomasZNiemiec

  Re:Kim są i czego chcą liderzy populistów w Europie?

  Bardzo dobre streszczenie. Tylko ta niemiecka partia AfD jest nie tylko antyimigrancka i islamofobiczna partia. - Ta partia chce zeby Niemcy stali z kolan, ze kraj jest w ruinie. - Erika Steinbach popiera AfD - Partia popiera PiS w Europaparlamencie - Björn Höcke powiedzial ze jest wstyd ze w Berlinie jest Holocaust-Denkmal, ten pomnik który ma wspomniec Holocaust i zabijanie milionów niewinnych Polaków. Czy tak mozna jeszcze nazywac populistyczna partia? Wiem ze trzeba unikac to slowo, ale dla mnie AfD jest faszystowska partia. Polacy którzy glosuja na AfD, (a jest ich duzo na wyborach komunalnych w Niemczech) sa dla mnie po prostu nie do rozumienia. To jest jak krowa ktora glosuje na rzecznika.
 • 2017-02-09 17:51 | ThomasZNiemiec

  Re:Polityka zagraniczna PiS jest sprzeczna z polskimi interesami. Z co najmniej dwóch powodów

  prosze wiecej artykule od tego Pana. Trafna analyza.
 • 2017-02-17 16:08 | ThomasZNiemiec

  Prezydent USA kontra sądy

  Mozna dowiedziec sie dlaczego Pan napisal "Jedną z ostatnich [liberalnych demokracji]." Widaje mi sie ze wszystkie kraje w UE oprócz Polski i Wegry sa jeszcze demokratycznymi panstwami. W sumie tylko Rosja, Turcja, i Polska i USA maja problemy do tej pory. W Francji roznie antidemokratyczna partia Front National ale na pewno nie wygraja.
 • 2017-02-17 16:08 | ThomasZNiemiec

  Jedną z ostatnich....

  Mozna dowiedziec sie dlaczego Pan napisal "Jedną z ostatnich [liberalnych demokracji]." Widaje mi sie ze wszystkie kraje w UE oprócz Polski i Wegry sa jeszcze demokratycznymi panstwami. W sumie tylko Rosja, Turcja, i Polska i USA maja problemy do tej pory. W Francji roznie antidemokratyczna partia Front National ale na pewno nie wygraja.
 • 2017-02-21 16:18 | ThomasZNiemiec

  Kaufland nie może sugerować, że jest polskim sklepem. Postarała się o to posłanka Pawłowicz

  Reakcja tego sklepu powinni byc reklamowanie w stylu: "nasze europejskie produkty"
 • 2017-02-21 16:18 | ThomasZNiemiec

  nasze europejskie produkty

  Reakcja tego sklepu powinni byc reklamowanie w stylu: "nasze europejskie produkty"
 • 2017-03-03 09:38 | ThomasZNiemiec

  Czy da się zmienić postawy Polaków wobec uchodźców

  Szanowna Pani Mazus, Bardzo fajny artykul. Pani napisala: "Poza tym deklaracja poglądów a rzeczywiste zachowanie w momencie spotkania z konkretnym człowiekiem to dwie zupełnie różne sprawy." Tak jest tez moje doswiadczenie jako Niemiec w Polsce. Polacy sa naprawde otwarci gleboko w sercu, problem jest kosciol a PiS które sa skrajnie szkodliwe w sensie moralnym. Malo tego ze PiS nie chce pomagac oni jeszcze atakuja tych ktorzy chca pomagac, czy to jest ta organizacja w Gdansku (albo Sopocie) czy to jest niemiecki rzad, UE itd. To totalny brak moralnosci w rzadzie a tez w kosciele.
 • 2017-03-03 09:38 | ThomasZNiemiec

  artykul od Pani Mazus na temat uchodzcy

  Szanowna Pani Mazus, Bardzo fajny artykul. Pani napisala: "Poza tym deklaracja poglądów a rzeczywiste zachowanie w momencie spotkania z konkretnym człowiekiem to dwie zupełnie różne sprawy." Tak jest tez moje doswiadczenie jako Niemiec w Polsce. Polacy sa naprawde otwarci gleboko w sercu, problem jest kosciol a PiS które sa skrajnie szkodliwe w sensie moralnym. Malo tego ze PiS nie chce pomagac oni jeszcze atakuja tych ktorzy chca pomagac, czy to jest ta organizacja w Gdansku (albo Sopocie) czy to jest niemiecki rzad, UE itd. To totalny brak moralnosci w rzadzie a tez w kosciele.
 • 2017-03-06 14:49 | ThomasZNiemiec

  Re:Czy Polska straci stanowisko szefa Rady Europejskiej? Możliwe są dwa scenariusze

  Mysle ze artykul super, tylko zamiast powtórzyc argument PiSu ze "Polska straci stanowisko", byloby lepiej tlumaczyc ludziom ze Tusk nie jest w stanie nic dla Polski zalatwiac bo inne pozostale 27 krajow dbaja o tym ze praca Tuska jest dobrze dla Europy a nie tylko dla Polski, wiec Tusk nie jest w stanie nawet troche zalatwiac dla Polski a z tego wynika ze Tusk nie musi przepraszac ze nic specjalnego nie zrobil dla Polski. Fundament unii jest ze polpracy jest skuteczna dla wszystkich wiec tez dla Polski ale tez dla 27 innych krajow. Funkcji prezydenta Rady Eur. szczegolnie nie pozwoli zalatwianie cokolwiek dla wasnego kraju. Argumentujac tak jak Pan redaktor, pomaga tylko PiS. Ale poza tym super artykul.
 • 2017-03-14 13:23 | ThomasZNiemiec

  Re:„Ucho prezesa” – odcinek z Merkel jest najlepszym z dotychczasowych

  Ten aktor, który gra Kaczynskiego, jest najgorszy, bo nawet nie próbuje troche nasladowac Kaczynskiego. Widac ze on nie interesuje sie polityka.
 • 2017-03-28 17:51 | ThomasZNiemiec

  Re:Cesarzowi, co cesarskie, Bogu, co boskie

  "Wprawdzie każda władza uzasadnia swoje działania racjami ideologicznymi." Nie mysle ze demokratom wolno uzasadnic działania racjami ideologicznymi. Demokracja to raczej system gdzie wszyscy obywateli maja te same prawa, znajduja konsensus a sprobuja wzajemnie ustalic regulów zeby kazdy moze wolnie zyc a kazdy szanuje drugiego czlowieka. Wszyscy chca ze jest jak najwiecej sprawiedliwosc itd a ideologiczne argumenty nie licza. Ideologia a demokracja nie pasuja w ogole razem. Prawdziwym demokratom nawet nie wolno uzywac ideologycznych argumentow. Jesli jest ideologia demokracja umiera. Mi sie wydaje wiara chrześcijańska jest bardzo podobna do tego myslenia, bo chrzescijan ma wedlug wiary szanowac drugiego czlowieka, tez ateista i muzelmanina. Jak demokrat chrześcijanin szanuje to co drugi czlowiek chce a szanuje jesli ktos nie jest wiarzacy albo ma swoja inna wiare. Dokladnie jak demokrat, chrzescijanin ma obowiazek pomagac w tworzeniem politycznego systemu ktory jest tak sprawiedliwie jak tylko moze byc dla wszystkich. Chrześcijanin i demokrat maja obowiazek pomagac ateistom i muselmaninom miec te same prawa jak wszyscy. Policjant ktory kleka jesli widzi prosecje, to nie moze byc ani demokratem ani chrzescijaninem, bo ten policjant nie szanuje drugiego czlwowieka, ktory po prostu nie chce byc zablokowany. Jako chrzescijanski policjant tez nie powinni kleknac bo jako chrzescijanin tez ma obowiazek szanowac muzelmanina, ktory nie chce byc zablokowany. W normalnym panstwie nie ma konfliktow miedzy kosciolem katolickim a prawem. Czynosc czlwowieka jest albo: 1) moralny i legalny 2a) nie moralny ale legalny 3) ani moralny ani legalny Tylko bardzo rzadko jest 2b) moralny ale nielegalny bo szanowac demokracja jest moralnym obowiazekiem. Jesli okazuje sie sytuacja 2b) wtedy i Panstwo i Kosciol maja znalesz konsensus a rozwiazac konflikt. Mi sie wydaje - wedlug wszystko co widze 90% polskiego kosciola katolickiego nie mozna porownac z koscielem katolickim w Europie. Kosciol w Polsce jest w sobie niemoralna arogancka organizacja a nie ma duzo wspólnego z wiara chrzescijana jak nauczona nam na zachodzie. PiS tez ma malo wspolnego z demokracji, wiec musi byc caly czas konflikt.
 • 2017-04-07 16:33 | ThomasZNiemiec

  W Unii, przy Unii czy poza nią?

  Mysle ze to wyjadkowe dobre artykul. Panowie maja racje 100% przekonujacy. Malo gazet w Europie takiej jakosci. Tusk powiedzial: „Dla racjonalnych i odpowiedzialnych patriotów, którzy chcą utrzymać suwerenność i niepodległość swych narodów i państw – nie ma innej drogi niż zjednoczona i suwerenna Europa”. Naprawde madry tak kombinowac slowami zeby przekonac Polakow, tylko jako Niemiec te slowa mnie w ogole nie przekonuja. Widac ze Europa tutaj jest "droga" ktora trzeba isc, zeby Polska zostala dalej suwerenna i niepodlegla. Cel jest tu nadal Polska, narod, a nie Europa. Dla nas na zachodzie niedaleko francuskiej belgiejskiej granicy, to CEL jest Europa jednoczona, my CHCEMY byc razem z Francja, Hiszpania, Belgia, Polska nawet gdyby sam byloby nam financowo lepiej bo nasze serce byje dla Europy. Bo bycia razem jest cel a nie droga.
 • 2017-04-07 16:33 | ThomasZNiemiec

  Czekając na odwilż

  Mysle ze to wyjadkowe dobre artykul. Panowie maja racje 100% przekonujacy. Malo gazet w Europie takiej jakosci. Tusk powiedzial: „Dla racjonalnych i odpowiedzialnych patriotów, którzy chcą utrzymać suwerenność i niepodległość swych narodów i państw – nie ma innej drogi niż zjednoczona i suwerenna Europa”. Naprawde madry tak kombinowac slowami zeby przekonac Polakow, tylko jako Niemiec te slowa mnie w ogole nie przekonuja. Widac ze Europa tutaj jest "droga" ktora trzeba isc, zeby Polska zostala dalej suwerenna i niepodlegla. Cel jest tu nadal Polska, narod, a nie Europa. Dla nas na zachodzie niedaleko francuskiej belgiejskiej granicy, to CEL jest Europa jednoczona, my CHCEMY byc razem z Francja, Hiszpania, Belgia, Polska nawet gdyby sam byloby nam financowo lepiej bo nasze serce byje dla Europy. Bo bycia razem jest cel a nie droga.
 • 2017-04-13 10:43 | ThomasZNiemiec

  Re:Pięć przesądów polskiej władzy

  Bardzo przekonujacy dobry artykul. Chcialbym moj belkot dodac na ten temat. Moze ktos sie zgadza: Autor napisal: "Problem w tym, że poglądy w tzw. sferze wartości i ideologii lansowane przez PiS w wielu przypadkach nie są wcale w mniejszości, co pokazuje wiele badań opinii." Zgadzam sie z tej objektywna analyza, ale nie zgodzilbym sie, gdyby ktos powiedzial ze ten fakt trzeba tak akceptowac. Tak mysle bo mi sie wydaje ze w Polsce (tak jak w kazdym kraju) ludzie maja opinie na temat wartosci ktore sa w ramach tego co politycy proponuja. Przyklad: PiS chce akceptowac 0 uchodzców PO chce akceptowac 7000 uchodzców Teraz robia sondazy a widac ze prawie nikt nie akceptowalby wiecej niz 7000. Nikt nie chce przejmowac n.p. 100.000 uchodzców U nas w niemczech: CSU (prawica) mowi: NIE wiecej niz 100.000 CO ROKU: Lewica mowi: 1.000.000 jest ok. Sondazy beda mowic ze ludzie chca miedzy 100.000 co roku a 1.000.000. Ale Niemcy w sumie nie maja inne wartosci niz Polacy, tylko ze politycy mowia im co "maja" myslec. Wiec gdyby teoretycznie: PiS chcialby akceptowac 0 uchodzców. PO powiedzialaby: "Akceptujemy 100.000 uchodzców bo we Wloszcech maja 1.000.000 wiec trzeba im pomagac". Wtedy byloby na pewno tez w Polsce duza grupa ludzi ktorzy akceptowalaby przejmowac 100.000 uchodzców. Jest partia z ta opinia, beda ludzie, ktorzy tak mysla. To samo z aborcja: Spektrum opinii najwazniejszych partie jest miedzy "kompromis jest ok" z jednej strony a "musi byc ostrzejsze" => bardzo malo w sondazach bedzie za lagodzeniem. Spektrum opinii najwazniejszych partie jest miedzy "lagodzeniem" a "kompromis jest ok" => bardzo malo ludzi w sondazach bedzie za zaostrzenie O co mi chodzi, ludzie pozycjonuja sie miedzy tymi co partia mowia. A z tego powodu mysle ze PO powinna aktywnie przekonac ludzi a nie podazac za PiS. W Polsce partii (szczegolnie PO) sa opiniotwórcami (jak wszedzie) ale nie biora to pod uwage mi sie wydaje w tym stopniu jak to powinni. PO powinna aktywnie przekonac ludzi co mysla a nie podazac po sondazach. PO probuje byc katolicka partia bo mysla ze musi tak byc, bo polacy katolikami. PO troche jest narodowa partia bo mysla ze tak musi byc. W tym sposobem PO bedzie zawsze kopia PiS, "lagodny PiS". Ale ludzie glosuja za oryginal. Wynika z tego ze Polacy sa normalni europejszycy (jesli chodzi o wartosciach) tylko macie nienormalnich polityków. Dobra wiem ze to co pisze nie jest cala prawda, ale chyba cos z tym jest.
 • 2017-05-04 14:19 | ThomasZNiemiec

  Re:Unia według ministra Szczerskiego

  Bardzo dobry artykul, wyjatkowo dobrze tlumaczone o co chodzi!
 • 2017-05-09 15:42 | ThomasZNiemiec

  Re:Czy powinno się karać więzieniem za „kłamstwo polityczne”? [DEBATA W POLITYCE]

  A dodatkowe trzeba dzieciom tlumaczyc jak rozróżniać prawde od klamstwa. A jak mozna rozrozniac czlowiek ktory klamie od tego ktory raczej mniej klamie.
 • 2017-05-11 13:32 | ThomasZNiemiec

  Re:Jaką drogą pójdzie polski Kościół

  Super artykul - jak zawsze. To co Pan napisal na temat niemieckiego kosciela tez prawda wedlug moich doswiadczen. U nas w Niemczech w polskiej parafii modlili sie dla Radio Maryja a ksiadz zrobil regularnie kolekty dla Radia Maryja. Napisalem do polskiego ksiedza zapytajac po co popiera antisemickie radio ktore popiera poza tym autorytarna partie PiS. Napisalem mu ze napisze do biskupa jesli tego nie skonczy. Odpowiedz od ksiedza z Polski bylo ze grozil mnie pozewem do sadu, bo wedlug niego to szkodzenie opinii. Napisalem wiec do biskupa. Tam nauczylem sie ze niemiecki biskup jest odpowiedzialny za to co sie dzieje w parafiach (a co ciekawe nie tylko niemieckich ale rownierz w polskojezycznych parafiach, francuzkojezycznych itd w swoim biskupstwie). Wiec niemiecki biskup mógl interweniowac a juz nie ma modlitwa a nie ma kolekty dla Radia Maryja. Wiec Polacy w Niemczech mieszkajace: Zrobcie to samo, mozna cos zmienic krok po kroku. W Niemczech PiS ma tez duzo poparcia wsrod Polakow a trzeba kosciolowi dac do myslenia gdzie tylko to mozliwe.
 • 2017-05-29 16:11 | ThomasZNiemiec

  Re:PO: wzmocniona w sondażach, ale znów krytykowana

  Na pewno w polityce jest wazne czasem byc troche lobuzem. Dostosowac sie do tego co ludzie mysla. Ale partia musi tez miec jasne format a sprobowac AKTYWNIE przekonac ludzi nawet jesli mainstream jest przeciwko. To sie oplaca na dluzsza mete bo ludzie lubia wartosci: Przyklad 1: PIS mowi prost ze Unia jest zla, Unia chca Polsce skrzywde robic bo chca procedure praworzadnosci. PiS mowi ze jesli PO popiera procedure praworzadnosc to PO jest wrogiem Polski, zdrajca itd itd. Co powinni PO robic? Moim staniem oni powinni jasno powiedziec ze popieraja Unie i Timmermansa bo to co PiS robo jest nielegalnie. Powinni powiedziec ze demokracje i TK i stosunki z Unia sa dla Polski duzo wazniejsze niz funduszy a PO powinni powiedziec ze rozumieja calkiem te inne 26 kraje bo Polska nie jest juz demokracja. Polacy w reszte tez nie chca zaplacic za autostrady w Rosji a Unia-PiS jest troche jak Polska-Putin. PiS nam obraza jak Putin lekcewazy Polske. Ale co PO zrobila: Lawiruja, bali sie ze PiSiory mogli powiedziec ze sa zdrajcami. PO nawet sama oskarzyla Unie ze za daleko idzie z tym artykulem 7. Tylko mowiac tak dali racje PiSiorom bo PiS moglo powiedziec: zobaczcie, nawet PO mysli ze Unia chce skrzywdzic Polsce. Przyklad 2: PiS mowi prost: Uchodzcy = terorysci. Straszy klamie bezczelnie, atakuje Niemców bo chca pomagac. Co robi PO: Znowu lawiruja, oprocz demaskowac PiS, a tlumaczyc ludziom ze nie maja sie bac, mowia ze akceptuja kobiety i dzieci. No ale PiSior tylko czuje sie potwierdzony bo mysli: No sami boje sie ze faceci sa terorytami. Lepiej byloby tutaj aktywnie powiedziec ze nie akceptowanie jest nielegalnie bo rzad Pani Kopacza juz popisala akceptowanie. A powinni tlumaczyc ze uchodzcy maja straszne warunki w Grecji i we Wloszech itd itd. Aktywnie mowic prawda nie bac sie wrogiem. Tego nie widze w PO a z tego powodu klamstwa PiSu wygraja.
 • 2017-06-12 12:10 | ThomasZNiemiec

  Re:Sprawa Togijczyka niewpuszczonego do autokaru. Polityka nienawiści zbiera pierwsze plony

  Fajnie jest sa ludzie jak Pani redaktor i Adam Bodnar. Dziekujemy!
 • 2017-06-14 15:05 | ThomasZNiemiec

  Re:KE rozpoczyna postępowanie za odmowę przyjmowania uchodźców. Co grozi Polsce, Czechom i Węgrom?

  Szanowna Pani redaktor, Pozwole sobie mimo to ze artykul jest super byc troche skapy: Unia nie jest w ogóle odpowiedzialna za problemy tych nieszczesliwych ludzi we Wloszech w obosach. Mimo to ze PiS miesza to caly czas bo chca zniszczyc nasza Unie. Pani niestety powtorzy propaganda PiS (wiem kompletnie niechcace) ze sa dziurki w polityce Unii, wiec kolejne raz Unia jest winna za to co kraje zrobili. Ale UE (Juncker itd) tutaj tylko reaguja a wymagaja to co 28 kraje (wiec tez Polacy) razem zdecydowali. Na inne tematy dotyczace Unii tez mam watpliwosci ze PiS albo Orban widza lepiej gdzie sa dziurki ktore inne kraje jeszcze nie widzieli. Mi sie wydaje gdybym byl Pania nie radzilbym PiS na arenie miedzynarodowym cokolwiek mowic tylko cicho siedzic a byc bardzo grzeczny bo to akurat byloby juz duzo korzystniesze dla Polski i Polakow gdyby ten bezczelny idiotyczny rzad nie wtracil sie gdziekolwiek.
 • 2017-06-29 11:25 | ThomasZNiemiec

  Czekanie na polskiego Macrona

  Autor zapyta: "kto zdefiniuje od nowa kategorie polityczne, porządkując naturalne podziały wokół problemów realnych, ..." Moj belkot na ten temat: Nie trzeba definiowac, bo najwazniejsze dwie "kategorie polityczne porządkując naturalne podziały wokół problemów realnych" juz dawno byly zdefiniowane. 1) Demokratyczne panstwo 2) niedemokratyczne panstwo Kto zdefiniuje? Nikt juz nie musi. Tylko trzeba tlumaczyc znaczenie tych kategorii a przede wszystkim tlumaczyc jaka partia popiera 1) a jaka 2) a to jest czarno biale: 1) PO Razem, Nowoczesna, "En Marche" Macrona, CDU Merkela, itd itd 2) Le Pen, Putin, Duda, Szydlo, Mazurek, PiS, Erdogan Doskonale tlumaczyli te 2 kategorie Polakom n.p.: Lubnauer, Pihowicz Gasiuk, Barbara Nowacka, Macron, Frans Timmermans, Rzeplinski, Adam Bodnar, Komisja Wenecka, Rafal Trzaskowski, Roza Thun, Zandberg, Adam Szostkiewicz, Daniel Passent, Ewa Siedlecka, Tusk, Obama i duzo duzo innych osób... . "Polacy są bowiem w rękach polityków tworzywem plastycznym i podatnym na perswazje. Bardziej emocjonalne niż merytoryczne." Nie mysle tak. Rafal Trzaskowski, Lubnauer, Pihowicz Gasiuk, Zandberg a duzo inni z PO, Razem, Nowoczesna czy oni nie sa merytoryczne? Czy jest emocjonalne mowic ze trzeba szanowac panstwo prawa? Mi sie wydaje nie jest dobry pomysl czekac na bohatera w stylu Macrona na bialym koniu, tylko glosowac na te partie demokratyczne ktore juz macie a ktore szanuja prawo i konstytucje. W innych krajach politycy nie sa calkiem duzo lepsi od tych ktorych tu wspominalem (PO, Nowoczesna, Razem itd). System lepsze funktjonuje bo jest wiekszy konsensus na to, ze najwazniejsza roznica jest po prostu tak jak napisalem 1) albo 2). Symetrii tu nie ma.
 • 2017-06-29 11:25 | ThomasZNiemiec

  Nie zgadzam sie

  Autor zapyta: "kto zdefiniuje od nowa kategorie polityczne, porządkując naturalne podziały wokół problemów realnych, ..." Moj belkot na ten temat: Nie trzeba definiowac, bo najwazniejsze dwie "kategorie polityczne porządkując naturalne podziały wokół problemów realnych" juz dawno byly zdefiniowane. 1) Demokratyczne panstwo 2) niedemokratyczne panstwo Kto zdefiniuje? Nikt juz nie musi. Tylko trzeba tlumaczyc znaczenie tych kategorii a przede wszystkim tlumaczyc jaka partia popiera 1) a jaka 2) a to jest czarno biale: 1) PO Razem, Nowoczesna, "En Marche" Macrona, CDU Merkela, itd itd 2) Le Pen, Putin, Duda, Szydlo, Mazurek, PiS, Erdogan Doskonale tlumaczyli te 2 kategorie Polakom n.p.: Lubnauer, Pihowicz Gasiuk, Barbara Nowacka, Macron, Frans Timmermans, Rzeplinski, Adam Bodnar, Komisja Wenecka, Rafal Trzaskowski, Roza Thun, Zandberg, Adam Szostkiewicz, Daniel Passent, Ewa Siedlecka, Tusk, Obama i duzo duzo innych osób... . "Polacy są bowiem w rękach polityków tworzywem plastycznym i podatnym na perswazje. Bardziej emocjonalne niż merytoryczne." Nie mysle tak. Rafal Trzaskowski, Lubnauer, Pihowicz Gasiuk, Zandberg a duzo inni z PO, Razem, Nowoczesna czy oni nie sa merytoryczne? Czy jest emocjonalne mowic ze trzeba szanowac panstwo prawa? Mi sie wydaje nie jest dobry pomysl czekac na bohatera w stylu Macrona na bialym koniu, tylko glosowac na te partie demokratyczne ktore juz macie a ktore szanuja prawo i konstytucje. W innych krajach politycy nie sa calkiem duzo lepsi od tych ktorych tu wspominalem (PO, Nowoczesna, Razem itd). System lepsze funktjonuje bo jest wiekszy konsensus na to, ze najwazniejsza roznica jest po prostu tak jak napisalem 1) albo 2). Symetrii tu nie ma.
 • 2017-06-29 11:27 | ThomasZNiemiec

  Nie zgadzam sie

  Autor zapyta: "kto zdefiniuje od nowa kategorie polityczne, porządkując naturalne podziały wokół problemów realnych, ..." Moj belkot na ten temat: Nie trzeba definiowac, bo najwazniejsze dwie "kategorie polityczne porządkując naturalne podziały wokół problemów realnych" juz dawno byly zdefiniowane. 1) Demokratyczne panstwo 2) niedemokratyczne panstwo Kto zdefiniuje? Nikt juz nie musi. Tylko trzeba tlumaczyc znaczenie tych kategorii a przede wszystkim tlumaczyc jaka partia popiera 1) a jaka 2) a to jest czarno biale: 1) PO Razem, Nowoczesna, "En Marche" Macrona, CDU Merkela, itd itd 2) Le Pen, Putin, Duda, Szydlo, Mazurek, PiS, Erdogan Doskonale tlumaczyli te 2 kategorie Polakom n.p.: Lubnauer, Pihowicz Gasiuk, Barbara Nowacka, Macron, Frans Timmermans, Rzeplinski, Adam Bodnar, Komisja Wenecka, Rafal Trzaskowski, Roza Thun, Zandberg, Adam Szostkiewicz, Daniel Passent, Ewa Siedlecka, Tusk, Obama i duzo duzo innych osób... . "Polacy są bowiem w rękach polityków tworzywem plastycznym i podatnym na perswazje. Bardziej emocjonalne niż merytoryczne." Nie mysle tak. Rafal Trzaskowski, Lubnauer, Pihowicz Gasiuk, Zandberg a duzo inni z PO, Razem, Nowoczesna czy oni nie sa merytoryczne? Czy jest emocjonalne mowic ze trzeba szanowac panstwo prawa? Mi sie wydaje nie jest dobry pomysl czekac na bohatera w stylu Macrona na bialym koniu, tylko glosowac na te partie demokratyczne ktore juz macie a ktore szanuja prawo i konstytucje. W innych krajach politycy nie sa calkiem duzo lepsi od tych ktorych tu wspominalem (PO, Nowoczesna, Razem itd). System lepsze funktjonuje bo jest wiekszy konsensus na to, ze najwazniejsza roznica jest po prostu tak jak napisalem 1) albo 2). Symetrii tu nie ma.
 • 2017-06-30 10:21 | ThomasZNiemiec

  fajna Unia

  Dobra analyza. W PiSie mysla jak 100 lat temu. Kto z kim, tu blok sojuszu tam koalicja, ale po co im to? Nie ma juz wojny a wszyskie kraje moga z wszystkimi krajami polpracowac bez problemu ZALEZNIE OD TEMATU. Wiec to co PiS chce nie jest tylko niemozliwe, ale dodatkowe jest to niepotrzebne kompletnie niekorzystne dla Polski. Idiotyzm.
 • 2017-06-30 10:38 | ThomasZNiemiec

  Re:Kardynał walczący z pedofilią sam ma zarzuty o molestowanie. Papież na razie milczy

  @azur "zlikwidować celibat" Zgadzam sie. Poza tym jeszcze trzeba pozwolic kobietom byc ksiedzami. Ale najwazniejsze wydaje mi sie jest tlumaczyc dzieciom ze ksiadz nie jest autorytetem "bo jest ksiedzem".
 • 2017-07-24 16:23 | ThomasZNiemiec

  Re:Andrzej Duda otworzył sobie szansę, by zostać prezydentem wszystkich Polaków

  Naprawde fajne ze maja klopot w PiSie teraz. Ale nie rozumiem dlaczego autor pisze ze Duda moze byc prezydentem wszystkich polakow? On kilka razy zlamal konstytucje. Mysle ze ulica + Unia Europejska nie powinna dac spokoju az Duda odpowiada przed sadem za to co on zniszczyl.
 • 2017-07-28 14:17 | ThomasZNiemiec

  Re:Prof. Sadurski o tym, jak chronić demokrację przed chaosem

  Bardzo fajne wywiad, i pytania i odpowiedzi. W tekscie: "Bo w [demokracji] różnice zdań w pluralistycznym społeczeństwie nie są patologią, tylko czymś naturalnym i dobrym. Bo różnice zdań pomagają tworzyć różne koncepcje dobra wspólnego, które mogą z sobą rywalizować." Dokladnie! A dalej w tym sensie: W "normalnym" społeczeństwie wiekszość nawet NIE CHCE żeby wszystko był jak wiekszość chce bo normalny człowiek chce żeby wszyscy byli zadowoleni, akceptowani - wiec też mniejszość, ci którzy sa inni, obcy, sie myla itd.
 • 2017-07-28 15:58 | ThomasZNiemiec

  Re:Prof. Sadurski o tym, jak chronić demokrację przed chaosem

  @Pana Observer Mam pytanie prosze, jesli Pan ma czas: Kto jest wrogiem Polakow wedlug Pana? A tez nie rozumiem: "Bo Słowo traktujemy poważnie bez względu , gdzie ono jest czy w Biblii czy w Konstytucji. Wszak zawsze jest to dar - Boży dar." "my" to sa Polacy chyba, tak? Wiec wyborcy PiSu nie sa "polakami" w tym sensie, albo nie prawdziwi wedlug tej tezy bo oni ewidentnie ani traktuja biblie powaznie ani konstytucje RP. Czy dobrze kumam? Dziekuje.
 • 2017-08-15 22:38 | ThomasZNiemiec

  Re:Macron forsuje prawo, które uderzy w firmy delegujące polskich pracowników do UE

  To co chce Macron jest ewidentnie lepiej suma sumarum dla wszytkich pracownikow i z Francji i z Polski. Dla tych ktorzy chca budowac domy, albo potrzebuja kogos ktory sie opiekuje starych ludziom, to co Macron chce jest niekorzystne. Ale suma sumarum nasz system socjalny w Francji, w Benelux, w Niemczech nie dziala jesli akceptujemy ze ludzie ktorzy pracuja pod innymi warunkami maja dostep do naszego ryneku pracy. Lepiej wydac wiecej dla pracownikow budujac nasze domy ale miec mniej ludzi bezpracy. Gdyby nie PiS a arogancji i bezczenosc ze strony Polski tez powinnismy to zmienic. Wziac pod uwage ze PiS jest tak arogancki i bezczelne a poza tym niekompetentny, to teraz jest dobry moment zeby te rzeczy naresczie zmienic.
 • 2017-08-24 10:16 | ThomasZNiemiec

  Re:Dlaczego Macron tak ostentacyjnie omija Polskę? Chce zmieniać UE bez nas

  Wydaje mi sie ze ta kwestia jest wazne dla nas wszystkich w Europie. Teraz dotyka "tylko" pracownikow delegowanich. Ale w sumie chodzi o wiecej. Czy Europa chce byc socjalna czy nie. Czy chcemy placic zeby uratowac bankow czy chcemy wrocic do dobrego systemu ktory uratuje biednich ludzi, ktorzy mieli po prostu pecha w zyciu. System socjalny ktore mamy w krajach starego zachodu, popierany przez lewicowych partii (Martin Schulz) ale takze naszych prawicowych partii (Merkel) jest zagrozony przez to co nazywamy "dumping socjalny". Czyli jesli pracodawcy chce mniej zaplacic (a tak zawsze tak chce) szuka kogos ktory robi ta sama prace za mniej Euro. Ten system faworysuje zawsze tych ktorzy maja juz kase a potem beda mieli wiecej kasy. To co Macron chce jest ze pracownicy maja gwarantowana pensje. Calkiem dobrze dla wszystkich ktorzy nie maja duzo kasy ale umieja bardzo dobrze pracowac (dobry fachowiec z Polski jest najlepszy przyklad). Macron ma obowiazek dbac o wszytkich w Europie, wiec tez o Polakow. Z tego powodu jest lepiej zeby PiS nie uczyesticzy w rozmowach bo takie kwestii sa za skomplikowana dla nich. W Francji wiedza ze w Polsce jest taka niefortuna sytuacja ze nie fachowcy decyduja tylko politycy ktorzy sa w wszystkich krajach raczej zle informowani (przyklady: pilot powinni decydowac o ladowanie w Smolensku, ekolog na temat kornika w puszczy, pedagog na temat edukacji, historyk na temat muzeum w Gdansku, Komisja Wenecka na temat TK, general na temat helikoptera, itd, itd). Wynik jest balagan do maksa w Polsce. Jesli ten balagan nie chcemy miec w Europie musimy dbac o tym ze PiS nie siedzi na stole. To jest korzystne szczegolnie dla Polakow bo Polska czesc Unii.
 • 2017-08-24 16:06 | ThomasZNiemiec

  Christian Lindner – nowa twarz niemieckich liberałów

  bardzo dobra analyza - jako Niemiec znam oczywiscie dobrze FDP a historie tej partii. Nie ma zadnego nawet malutkiego bladu w tym artykulu :-)
 • 2017-08-24 16:06 | ThomasZNiemiec

  artykul na temat FDP

  bardzo dobra analyza - jako Niemiec znam oczywiscie dobrze FDP a historie tej partii. Nie ma zadnego nawet malutkiego bladu w tym artykulu :-)
 • 2017-08-25 00:12 | ThomasZNiemiec

  Jak się wykorzystuje historię w bieżącej polityce

  Szanowna Pani redaktor, Bardzo fajne to, takie fajny madre pomysle. Tylko nie rozumiem to: "Z drugiej strony jednak mogą pomagać w budowaniu tożsamości, dumy narodowej i wzmacnianiu wspólnoty." To brzmi jak gdyby duma narodowa jest korzystna dla kraju. Ale ewidentnie jesli ludzie sa dumni wtedy mozna ich latwo manipulowac mowiac n.p. ze "maja wstac z kolan" itd. Obraz kraju gdzie ludzie sa dumni jest raczej negatywne. Dziecko ktore jest dumny (a mowi "tata jest super") jest sympatyczne, slodkie, ale dorosly czlowiek ktory tlumaczy jak super jest swoj narod jest postrzegany raczej jako smieszny,nawet troche prosty czlowiek, nie jest tak? Oceniamy ludzi raczej na to co sami zrobili nie bo sa polakami, niemcami, francuzami. "w budowaniu tożsamości, wzmacnianiu wspólnoty" Wspolnota nie musi byc mocno tylko wazne ze rozni ludzie czuja sie dobrze a szanuja konstytucje, kraj, prawo itd. Wzmacnianiu wspolnota jest ani korzystne ani niekorzystne. Muzelmani sie czasem izoluja ale tak samo mozna obserwowac ze ludzie jak ONR albo u nas w Niemczech AfD, Pegida, sie izoluja od wspolnoty.
 • 2017-08-25 00:12 | ThomasZNiemiec

  prawa do praw

  Szanowna Pani redaktor, Bardzo fajne to, takie fajny madre pomysle. Tylko nie rozumiem to: "Z drugiej strony jednak mogą pomagać w budowaniu tożsamości, dumy narodowej i wzmacnianiu wspólnoty." To brzmi jak gdyby duma narodowa jest korzystna dla kraju. Ale ewidentnie jesli ludzie sa dumni wtedy mozna ich latwo manipulowac mowiac n.p. ze "maja wstac z kolan" itd. Obraz kraju gdzie ludzie sa dumni jest raczej negatywne. Dziecko ktore jest dumny (a mowi "tata jest super") jest sympatyczne, slodkie, ale dorosly czlowiek ktory tlumaczy jak super jest swoj narod jest postrzegany raczej jako smieszny,nawet troche prosty czlowiek, nie jest tak? Oceniamy ludzi raczej na to co sami zrobili nie bo sa polakami, niemcami, francuzami. "w budowaniu tożsamości, wzmacnianiu wspólnoty" Wspolnota nie musi byc mocno tylko wazne ze rozni ludzie czuja sie dobrze a szanuja konstytucje, kraj, prawo itd. Wzmacnianiu wspolnota jest ani korzystne ani niekorzystne. Muzelmani sie czasem izoluja ale tak samo mozna obserwowac ze ludzie jak ONR albo u nas w Niemczech AfD, Pegida, sie izoluja od wspolnoty.
 • 2017-09-06 15:14 | ThomasZNiemiec

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  Jak zawsze artykule Pana dadza dla Europejczykow orientacje. Bardzo szanuje Pana juz od dawno czytam wszystko co moge znalesz od Pana po niem. czy po polsku. "W mediach z dnia na dzień zmieniały się dość marginesowe tematy krajowe: czy pogrzebać diesla;" No tez tak zauwazylem, dlatego mam powiedzeic ze niem. polityka jest nudna ale tak powinna byc. Menedrzyry z Niemiec ktorzy zrobili techniczne triki zabili duzo wiecej ludzi niz myslimy. To faktycznie jest wazne temat. Ze mamy sie opiekowac uchodzcom to chyba nie ma watpliwosci. W Niemczech duel miedzy Merkel i Schulz byl skrytykowane bo za dlugo (35 min) gadali na temat uchodzcom. To blokuje wazne tematy (jak np. "diesel").
 • 2017-09-08 13:50 | ThomasZNiemiec

  Dobitny apel biskupów w sprawie relacji polsko-niemieckich

  fajnie to :-) Dziekujemy za mily list
 • 2017-09-08 13:50 | ThomasZNiemiec

  Dziekuje

  fajnie to :-) Dziekujemy za mily list
 • 2017-09-13 17:10 | ThomasZNiemiec

  Re:Jakim szefem rządu jest Beata Szydło

  ten tekst to bomba :-) mozna tak powiedziec po polsku?
 • 2017-09-13 19:21 | ThomasZNiemiec

  Na czym polega spór o unijne wartości

  Wszystko jasne co Pani redaktor pisze, super ten artykul. Tylko nie rozumiem to: >>>Po pierwsze, wymagałoby to ogłoszenia referendum<<< Dlaczego potrzebne jest referendum? PiS juz kilka razy pokazali ze robia co chca, wiec dlaczego akurat jesli chodzi o unii ma to byc inaczej. Mmam nadzieje ze sie myle a nie rozumiem. >>>>Po drugie, doświadczenie brexitu pokazuje, że wychodzenie z UE jest przedsięwzięciem niezwykle kosztownym i na dodatek dość upokarzającym. <<< Ale PiS lubi jesli Polacy mysla ze sa ofiarami. To ich paliwo tlumaczyc Polakom ze zawsze caly swiat tylko wylacznie sprobuje skrzywde robic Polakom.
 • 2017-09-13 19:21 | ThomasZNiemiec

  Naprawde potrzebne bedzie referendum?

  Wszystko jasne co Pani redaktor pisze, super ten artykul. Tylko nie rozumiem to: >>>Po pierwsze, wymagałoby to ogłoszenia referendum<<< Dlaczego potrzebne jest referendum? PiS juz kilka razy pokazali ze robia co chca, wiec dlaczego akurat jesli chodzi o unii ma to byc inaczej. Mmam nadzieje ze sie myle a nie rozumiem. >>>>Po drugie, doświadczenie brexitu pokazuje, że wychodzenie z UE jest przedsięwzięciem niezwykle kosztownym i na dodatek dość upokarzającym. <<< Ale PiS lubi jesli Polacy mysla ze sa ofiarami. To ich paliwo tlumaczyc Polakom ze zawsze caly swiat tylko wylacznie sprobuje skrzywde robic Polakom.
 • 2017-09-14 18:10 | ThomasZNiemiec

  Re:Czy Kaczyński rozmontuje w Polsce demokrację

  >>>> Tradycyjnym błędem lewicy jest wiara w Unię Europejską bez państw narodowych <<<< Lewica na starym zachodzie w ogole nie chce Unia bez panstw narodowych, wiec taki stwierdzenie brzmi bardzo dobrze i madry ale nie jest prawdy. Lewica tylko popiera model gdzie panstwa narodowe maja mniej do powiedzienia ale dalej istnieja tak jak prowincji tez dalej istnieja a maja cos do powiedzenia (prowincji to np. Toskana, Bawaria, Bretagne). Unia bedzie miala wiecej kompetencji a panstwa narodowe mniej, to wszystko i to dobrze. Nie ma tam ani bledu lewicy ani marzenia. Poza tym prawica (czyli to co nazywaja w Polsce lewica Merkela) tez popiera ten model.
 • 2017-09-25 11:07 | ThomasZNiemiec

  Re:Co stoi za wyborczym sukcesem Alternatywy dla Niemiec?

  >>>Jeśli partia Schulza przejdzie do opozycji, to nie wypali polityczny plan skrajnej prawicy, by to ona pozowała na główną siłę opozycyjną w Bundestagu"<<< Dokladnie tak, mam nadzieje ze tak bedzie. Jamajka bedzie trudna koalicja. Smutny dzien. :-( Tekst 100% dokladnie podsumuje sytuacja, nic nie dodac, nic nie wykazowac.
 • 2017-09-27 18:01 | ThomasZNiemiec

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  To powazne problem w Niemczech. To co pan autor napisal zgodzi sie calkiem z tym co wiemy w Niemczech na temat Putin i AfD.
 • 2017-09-28 12:08 | ThomasZNiemiec

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  @lubat Pan napisal: "Ludzie w byłej NRD, gdzie AfD odniosła największy sukces, zostali dosyć trwale uodpornieni na oficjalną propagandę, podczas gdy na Zachodzie tej "szczepionki" nie było i przeciętny mieszkaniec starych landów ciągle traktuje media jako prawdę i tylko prawdę." Ja jestem ze starego zachodu a ja nie traktuje media jako prawde. Mam przyklad: Czytam Pana (lubata) komentarz, Pan napisal: "Zakłada także, że przegrani (czy to w USA, czy Niemczech) to wspaniali i wprost idealni politycy"... Potem czytam znowu co jest w tekscie pana redaktora Polityki napisany, widze ze on w ogole nie powiedzial ze CDU jest wspaniala partia, wiec to co Pan lubat napisal jest nic wiecej niz insynuacja. To co Pan dalej pisze nie jest prawda, ale nawet gdyby bylo wtedy bez wiedzy gdzie lezy prawda, mozna to latwo demaskowac, bo pelen insynuacji ze pan redaktor cos postulowal co w ogole nie postulowal. Druga metoda demaskowac pana lubata tekst sa twarde fakty: Pan lubat napisal: "Poza tym, wsparcie dla AfD w wielu dużych miastach zachodnioniemieckich (Hamburg, Dusseldorf i paru innych) było nie mniejsze, niż na wschodzie." Tu wystarczy czytac wyniki wyborczy a juz widac ze to klamstwo co pan lubat pisze.
 • 2017-10-05 12:36 | ThomasZNiemiec

  Dlaczego Unia nie zajmuje się sytuacją w Hiszpanii?

  przekonujace argumenty
 • 2017-10-05 12:36 | ThomasZNiemiec

  Katalonia

  przekonujace argumenty
 • 2017-10-09 13:35 | ThomasZNiemiec

  Re:„Różaniec do granic” zgromadził tysiące Polaków. Tylko czy naprawdę chodziło o modlitwę i pokój?

  @111kasia111 Pani napisala: "Na jakiej podstawie autor pisze, że nie było miliona osób? Sukces akcji się nie podoba, jak rozumiem?" Sukces? Czy Maryja juz dala znak ze bedzie pomagac PiS-Polakom w walce z reszta swiata? Czy zli uchodzcy juz uciekli do Afryki? Widac tutaj ze nie chodzi o sukcesie w tym sensie, ze ludzie ktorzy sie modla chca zmienic swiat na lepsze. A oni tez nie chca siebie zmienic przez modlitwy. PiS-Katolicy tylko chca pokazac nam (opozycji w Polsce a Niemcom a niedobrymi ludzmi ze starego zachodu): "Zobaczcie, my jestesmy lepsi od Was. Bóg jest z naszej strony. Wy nie jestescie dobrymy ludzmi a juz w ogóle nie dobrymy katolikami." Dlatego nie modla sie w Warszawie albo w Poznaniu, czy Bog nie jest wszedzie? Dlaczego jada akurat tam gdzie sa blisko do nas (Niemców), niedaleko granicy? --> Politycza akcja. Poza tym: Kryterium sukcesu proponowany przez Pania 111Kasia111 (duzo czy malo ludzi) jest calkiem swiecki i polityczny a w ogóle nie religyjny. Granicy panstwowe sa 100% swiecki, nie religyjne, wiec dlaczego akurat tam modla sie? --> Polityczna akcja.
 • 2017-10-10 16:35 | ThomasZNiemiec

  Re:Kolejna kontrowersyjna reklama na Facebooku. Czy Dove zrobiło to specjalnie?

  Tak Dove zrobilo to specjalnie a Dove napisala te komentarzy ze to jest rasiszm, aby wrocic uwage na firme.
 • 2017-10-11 11:37 | ThomasZNiemiec

  Re:Różaniec łączy i dzieli Polaków

  Dziekuje PiS-Polakom ze sie za nas modla. Milo to.
 • 2017-10-13 13:40 | ThomasZNiemiec

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  @Saraswati Bardzo wzruszylo mi Pani komentarz. Na pewno tak jest jak Pani pisze: "Zwłaszcza Polakom, narażającym życie swoje i rodziny dla żydowskich sąsiadów bez jakiejkolwiek gratyfikacji, należy się cześć i szacunek." "...to notoryczne pomijanie lub umniejszanie polskich strat lub naszej desperackiej walki. Oby za parę lat moje prawnuki nie przeczytały, że II WŚ rozpętali Polacy i są odpowiedzialni za Holocaust." W krajach starego zachodu tak jak w Niemczech i w Polsce uczniom w szkole a ludziom w telewizji nauczono ze to Niemcy sa winni wojny i Holocaustu, a z drugiej strony Polacy i Zydzi sa ofiarami. Wszyscy wiedza co Niemcy zrobili. Nie ma watpliwosci ze Polacy stoja bardzo pozytywnie a Niemcy bardzo negatywnie przed swiatem. Ja w calym moim zyciu nie poznalem takiego czlowieka ktory o tym nie slyszal albo sie nie zgodzilby. Historia byla po prostu taka jak pisze ta gazeta "Polityka" np. To jest ta sama naracja ktora mozna czytac w ksiazkach historycznych w szkole w Niemczech. Sa jednak partii jak np. w Niemczech AfD (troche gorzej niz PiS) ktore sprobuje zmienic poglady na temat historyki. Wazne ze Polacy i Niemcy (i wszyscy) z naszej strony "demokratycznej" pracujemy razem a walczamy z tymi ludzmi ale nie miedzy soba. Tak jak w Polsce nie ma zgody miedzy PiS i opozycji na temat historii, tak samo w Niemczech nie ma zgody miedzy AfD a "normalnimi ludzmi". Ale nie jest dobrym pomyslem myslec ze wszyscy sa "przeciwko Polakom" bo tak decydowane nie jest. PiS chce Wam tlumaczyc ze w Niemczech wszyscy tak mysla negatywnie o Polakach czyli nie wiedza ze Polacy sa niewinni, ale z tym tylko pomaga prawicowymi partiami jak AfD. Tez mysle ze jest duza roznica miedzy z jednej strony np. Obama ktory sie pomylil kiedy zrobil ten maly blad a powiedzial "polskie obozy" a z drugiej strony ludzmi w Niemczech (np. AfD) ktorzy sprobuja aktywnie celowo sfalszowac historie wiedzac dobrze ze klamia. To co PiS mowi na temat "polityka historyczna w Niemczech" mozna moim zdaniem tez nazywac czyste klamstwo. Ma Pani jednak calkiem racje mowiac ze Niemcy czasem pamietaja wiecej o Holocauscie a nie wystarczajaco pamietaja o Polakom ktorzy tak samo byli zamordowani.
 • 2017-10-16 12:05 | ThomasZNiemiec

  Re:Historyczne wybory w Austrii: populistyczna prawica z silną reprezentacją w parlamencie

  @Waldemar J. Pan napisal: "nie wspominajac o demokratycznej dyktaturze AM" Tak tak, tez tak mysle. Ta "demokratyczna dyktatura" jest mozliwa tylko bo Merkel jest wyjatkowa inteligentna idiotka, altruistyczna egoistka, prawicowa lewaczka. Pan napisal: "...ktora zbyt dlugo jest Kanclerzem aby byc wiarygodna" Jesli dobrze rozumiem chodzi Panu o to ze polityk sie zepsuje tak jak na przyklad banan. Banan ma "date przydatności do spożycia"? A polityk "data przydatnosci wiarogodnosci". Ciekawe czy wedlug Pana polityk ma tez data od ktorej dopiero jest wiarogodny, tak jak nie mozna jesc zielonego banana? Ciekawe czy wedlug Pana ta data jest zalezna od funkcji polityka? Czy prezydent np. ma ta sama "data przydatnosci wiarogodnosci" jak kanclerz. Tak mysle bo banan ma inna date przydatnosci do spozycia niz pomidor. Jeszcze pytanie: Czy wedlug Pana papierz tez ma "data przydatnosci wiarogodnosci"? Czekam niecierpliwie na odpowiedzi. Dziekuje z gory.
 • 2017-10-29 23:07 | ThomasZNiemiec

  Re:Premier Szydło chce przenieść do Polski pomnik Jana Pawła II, by ratować go od „ocenzurowania”

  @snakeinweb Pan napisal: "Wielu ludziom na Zachodzie, w tym Francji Polska taką symboliczną akcją zaimponuje." Jest chyba kilka procent ale 99% ludzi moim zdaniem twierdzi ze to co robi Szydlo jest kompletnie arogancki, glupi, a brakuje Szydlo podstawowe wartosci. Mozna byc np. za akceptowanie uchodcow, mozna byc przeciwko, ale to co Szydlo mowiala na ten temat w parlamencie w Strasburgu byl po prostu klamstwo. Ona nie ma prawo wedlug ludzi na zachodu w ogole odzywac sie w imieniu katolikow bo typowa katoliczka na pewno nie jest. Za duzo klamie, jest bezczelna, brak kultury.
 • 2017-11-07 10:46 | ThomasZNiemiec

  Re:Pisarz Janusz Rudnicki obraził kobiety. „Naszym” wolno?

  dobry artykul, przekonujacy
 • 2017-12-02 13:54 | ThomasZNiemiec

  Re:Donald Trump poucza Theresę May. Czy Wielka Brytania odwoła jego wizytę?

  Znowu taki super artykul, fajnie to czytac szczegolnie teraz jak mozna miec wrazenie ze caly swiat znowu wariuje, ze sa ludzie ktorzy mysla jakis "normalnie".
 • 2017-12-23 14:54 | ThomasZNiemiec

  Polskie opiekunki niemieckich emerytów

  Jako Niemiec moge potwierzyc ze jest tak jak szanowna Pani mowi/pisze. Problem jest ze masowo nie szanuje prawo ktore istnieje. Rzad niemiecki powinni cos zmienic bo kobiety sa wykorzystane (czesto nie zawsze, zalezy od rodziny). Wolny rynek -jak widac- nie regluje tego problemu. Trzeba glosowac na lewicowych partii. :-) Problem jest troche jak ten ktory Macron chce rozwiazac: delegacja na budowie itd.
 • 2017-12-23 14:54 | ThomasZNiemiec

  komentarz na temat "zmeczony ani stroz

  Jako Niemiec moge potwierzyc ze jest tak jak szanowna Pani mowi/pisze. Problem jest ze masowo nie szanuje prawo ktore istnieje. Rzad niemiecki powinni cos zmienic bo kobiety sa wykorzystane (czesto nie zawsze, zalezy od rodziny). Wolny rynek -jak widac- nie regluje tego problemu. Trzeba glosowac na lewicowych partii. :-) Problem jest troche jak ten ktory Macron chce rozwiazac: delegacja na budowie itd.
 • 2018-01-04 13:44 | ThomasZNiemiec

  Re:Do strefy euro spieszmy się powoli

  Tylko najwiekszy problem jest ze w Polsce juz nie ma demokracji (najmniej na zachodzie ludzie tak mysla). Praworzadnosc jest potrzebna zeby miec zaufanie do kraju, a Euro jest kwestia zaufania. Juz wiemy jak w Grecji bylo a ile doplacilismy jako podatnicy w Niemczech za to.
 • 2018-01-10 23:21 | ThomasZNiemiec

  Polska kontra Europa

  Pan autor napisal bardzo ciekawy tekst. Zastanawiam sie czy Pan redaktor ma pomysly jak rozwiazac ten krisis w Europie: 1) duzo bezrobocia w Hiszpanii, we Wloszech itd 2) krisis bankowy (Grecja itd nie jest w stanie odplacic dlugi, sa zalezni od bankow) 3) krisis demokracji szczegolnie w Polsce, w Austrii, troche w Niemczech (AfD) i w duzo innych krajach (nacjonalizm jest niestety coraz mocnieszy)
 • 2018-01-10 23:21 | ThomasZNiemiec

  jak rozwiazac krisis w Europie

  Pan autor napisal bardzo ciekawy tekst. Zastanawiam sie czy Pan redaktor ma pomysly jak rozwiazac ten krisis w Europie: 1) duzo bezrobocia w Hiszpanii, we Wloszech itd 2) krisis bankowy (Grecja itd nie jest w stanie odplacic dlugi, sa zalezni od bankow) 3) krisis demokracji szczegolnie w Polsce, w Austrii, troche w Niemczech (AfD) i w duzo innych krajach (nacjonalizm jest niestety coraz mocnieszy)
 • 2018-01-12 10:11 | ThomasZNiemiec

  Re:Unijne sankcje: jak ma zagrać opozycja?

  Warto kupic abonoment zeby czytac 1 taki tekst co tydzien. Super!
 • 2018-01-13 14:58 | ThomasZNiemiec

  Czy kampania H&M faktycznie była rasistowska?

  Mysle ze zawsze bardzo dobre te artykule od Pani, nie tylko ten, naprawde ta cala argumentacja jest extraklasa.
 • 2018-01-13 14:58 | ThomasZNiemiec

  czy kampania H&M faktycznie była rasistowska?

  Mysle ze zawsze bardzo dobre te artykule od Pani, nie tylko ten, naprawde ta cala argumentacja jest extraklasa.
 • 2018-01-31 13:08 | ThomasZNiemiec

  Re:Dyskusja o dwóch słowach na literę „n”

  Szanowni Pan autor napisał: "Pan Timmermans oświadczył w PE, że 60 tys. faszystów, neonazistów i zwolenników supremacji białej rasy maszerowało w Warszawie z okazji polskiego Święta Niepodległości. Ta retoryka jest naganna..." Guy Verhofstadt na pewno dokładnie tak powiedział w PE, ale nie wiedziałem że Timmermans też. Może to ewentualnie pomyłka ze strony Pana? Poza tym nie jestem przekonany że to jest retoryka naganna - tak szanowny Pan autor pisze. Logicznie formalnie Pan ma chyba 100% rację, ale wydaje mi się że w Belgii, Francji, Niemczech, Holandii po prostu w codziennym języku nazywamy tych ludzi na marszu i ci z ONR "neonazistami". Mom zdaniem Guy Verhofstadt z tym nie chce relatywizować to co Niemcy 39-45 zrobili w Polsce w Belgii itd, on tylko chce ostrzegać przed ONR i przed PiSem.
 • 2018-02-01 14:18 | ThomasZNiemiec

  Re:Dyskusja o dwóch słowach na literę „n”

  2018-01-31 21:03 | wolenski Szanowni Pan Wolenski, To prawda, zgadzam sie. Bardzo dziekuje za odpowiedz.
 • 2018-02-02 09:51 | ThomasZNiemiec

  Re:Młodzi o Auschwitz nie wiedzą nic

  Szanowna Pani Bartuś, To naprawdę smutna sytuacja. Czy ewentualnie problem może być trochę że system szkolny w Polsce wymaga od dzieci znać przede wszystkim liczby i fakty? Tak zauważyłem rozmawiając z dziecmi znajomych z Polski. Pani obserwacja pokazuja że to nie działa. Tylko wydaję mi się rozwiązanie nie jest im uczyć więcej faktów tylko czytać książki jak np. Anne Frank ale równiez uczyć jak w ogóle doszło do tej tragedii. Dlaczego dużo Niemcy glosowali na Hitlera a potępiali demokrację? Tylko tak można unikać kolejne zbronia a unikać rzady jak PiS. Wojna powinna pokazać ludziom jak niebezpieczny może być taka polityka patriotyczna pełen nienawiści.
 • 2018-02-02 13:03 | ThomasZNiemiec

  Re:MSZ idzie w zaparte w sprawie ustawy o IPN

  @Obserwer Wydaje mi się że ta ustawa jest przede wszystkim niedobra dla żydów i ukrainców szczególnie dla tych którzy chcą mieszkać w Polsce spokojnie. Elektorat PiSu (jeszcze bardziej ONR itd) teraz będzie coraz bardziej emocjolany a może dojść do problemów dla żydow i dla ukrainców, którzy chętnie mieszkają w Polsce, bo lubią Wasz kraj albo bo tam pracują - bron Boże że nie będzie tak. A to jest problem z polityką PiSu. Historyczny wizerunek kraju - porównając to z tym problemem - nie może się tak szybko zepsuć, bo są książki historyczne. Polepszyć można wizerunek nie z akcjami mowiąc "my jesteśmy super" tylko jeśli jest dużo ludzi którzy zachowują się dobrze opiekuje się ukraincami, zydami, uchodzcami. Polacy mają dobry wizerunek bo każdy jest ambasadorem swojego kraju (a jest dużo Polakow wszędzie). Pan napisal: "braku znajomości wpływów i znaczenia Diaspory Żydowskiej na świecie" A gdyby ustawa byłaby przeciwko cyganów, którzy nie mają wplywu, wtedy byłoby to w porządku? To trochę nieprzekonujące argument w stylu pani Andersa, która w moich oczach swietnie pasuje do PiSu a zniszczy wizerunek z tym co powiedziała bo widać że nie chodzi jej o zydach tylko o wizerunek.
 • 2018-02-15 15:06 | ThomasZNiemiec

  Światowy wyścig zbrojeń w polityce historycznej

  Czytałem ksiażki (szkolne) historyczne z Polski z Francji i z Niemiec a mogę tylko powiedzieć że to co tam czytam jest w sumie dokładnie identyczne. Rozmawiając z ludżmi widzę tak samo: i Polacy i Niemcy i Francuzi mają te same moralne oceny jeśli mają tę samą informację. Róznicy istnieją raczej między „normalnymi" ludżmi a tymi ludżmi którzy glosują na PiS albo AfD (odpowiednik niemiecki) albo popierają ONR itd. Polityka historyczna w stylu PiS nie istnieje w Francji albo w Niemczech. Te francuzkie ustawy o których Pan pisze nie dotykaja sfalszowanie historii. Ta jedna ustawa na temat kolonializmu (która była odrzucona przez TK) też nie dotyka historii bezpośrednio tylko dotyka to co dzieci uczą w szkolach, fakty nie są kwestionowane. To co PiS robi jest kompletnie cos innego. Chcą zmienić historyczne fakty. To co robi PiS chyba tylko istnieje w Polsce a jest idiotyczne bo diskredytuje niepotrzebnie historyków z Polski. Kto teraz jeszcze czyta ksiażki historyczne z Polski? Lepiej od razu na temat historii Polski czytać Normana Daviesa. „Chodzi mianowicie o tak głębokie przyznanie się i zaakceptowanie tej winy, że uczyniono z tego fetysz, wręcz źródło dumy.” To ewidentnie nie prawdy. Nikt nie jest dumny albo uważa to za fetysz. „Od Niemców można więc usłyszeć, że oni już całkowicie odrobili swoje historyczne zadanie i dlatego są niejako poza krytyką.” Ja nie znam takich Niemców ale może Pan ma kontakty których ja nie mam.
 • 2018-02-15 15:06 | ThomasZNiemiec

  polityka historyczna

  Czytałem ksiażki (szkolne) historyczne z Polski z Francji i z Niemiec a mogę tylko powiedzieć że to co tam czytam jest w sumie dokładnie identyczne. Rozmawiając z ludżmi widzę tak samo: i Polacy i Niemcy i Francuzi mają te same moralne oceny jeśli mają tę samą informację. Róznicy istnieją raczej między „normalnymi" ludżmi a tymi ludżmi którzy glosują na PiS albo AfD (odpowiednik niemiecki) albo popierają ONR itd. Polityka historyczna w stylu PiS nie istnieje w Francji albo w Niemczech. Te francuzkie ustawy o których Pan pisze nie dotykaja sfalszowanie historii. Ta jedna ustawa na temat kolonializmu (która była odrzucona przez TK) też nie dotyka historii bezpośrednio tylko dotyka to co dzieci uczą w szkolach, fakty nie są kwestionowane. To co PiS robi jest kompletnie cos innego. Chcą zmienić historyczne fakty. To co robi PiS chyba tylko istnieje w Polsce a jest idiotyczne bo diskredytuje niepotrzebnie historyków z Polski. Kto teraz jeszcze czyta ksiażki historyczne z Polski? Lepiej od razu na temat historii Polski czytać Normana Daviesa. „Chodzi mianowicie o tak głębokie przyznanie się i zaakceptowanie tej winy, że uczyniono z tego fetysz, wręcz źródło dumy.” To ewidentnie nie prawdy. Nikt nie jest dumny albo uważa to za fetysz. „Od Niemców można więc usłyszeć, że oni już całkowicie odrobili swoje historyczne zadanie i dlatego są niejako poza krytyką.” Ja nie znam takich Niemców ale może Pan ma kontakty których ja nie mam.
 • 2018-03-08 16:45 | ThomasZNiemiec

  Re:Opowieści marcowe. Jeden został w Polsce, drugi wyjechał

  "Zdarzyło się, że jest tak gigantyczny kryzys w dialogu polsko-żydowskim, że wszystko, co zrobiliśmy od 1989 roku, zostaje miażdżone, zostaje zapomniane." Na pewno nie jest tak. Dzieki Wam, dzieki ludziom którzy pracuja dla pojednania miedzy ludzmi, religiami, narodami, duzo sie zmienil w glowach ludzi, nie wszystkich mozna przekonac, ale niektórych na pewno tak. Dziekujemy serdecznie.
 • 2018-03-09 21:20 | ThomasZNiemiec

  Re:Co zawiera Biała Księga rządu o reformach w wymiarze sprawiedliwości [SPRAWDZAMY]

  Ciekawe czy ktos tlumaczy takie madre teksty dla politykow i dla ludzi za granicy? A moze oni wiedza i tak wszystko mam nadzieje.
 • 2018-04-13 00:34 | ThomasZNiemiec

  Wschód odkleja się od Zachodu

  Nie zgadzam się z 90% tego artykulu. 1. "...dlaczego Zachód wymaga od nich bycia empatycznym i wyrozumiałym wobec muzułmańskich migrantów,...". Pan pisze ciągle "zachód" jak gdyby to jeden człowiek, ale na zachodzie są bardzo różne poglądy tak jak w Polsce. Pan bardzo uogólnia gdzie nie można tego zrobić moim zdaniem. Poza tym Unia (jeśli chodzi o polityce) wymaga od Polski tylko to co Polska (PO) akceptowała, czyli mikroskopyczną liczbę uchodzców. Nic więcej a nawet tego już nie wymaga. Można złamać wszystkie reguły w Unii. 2. "Czesi mają więc do Zachodu żal o to, że zawsze wtrącał ich, najpilniejszych uczniów, do szarego wora z napisem „Europa Wschodnia”." Po pierwszy kwestionuję czy tak naprawdę jest. Każdy wie że Czesi mieli demokrację zanim Niemcy zniszczyli ją 1938. Chyba raczej to Pan który rzuci zachód do szarego wora pisając że zachód myśli tak czy inaczej na temat Czechów. Więc Pan krytykuje (rzekome) zachowanie (zachodu) który sam u Ciebie akceptuje. 3. "muzułmańskich migrantów, wyznających wartości często bardzo mocno kłócące się z zachodnimi...." Nie jest ważne czy lubimy ich wiary czy nie ale ważne jest człowiek. Nasze (lewacka część Europy) wartości nie są że każdy który chce u nas mieszkać musi zgadzać sie z nami na temat religii itd, tylko wartością jest że każdy musi szanować reguły, konstytucję, prawo itd. Wiekszość Turków np. szanuje te wartości. Problem jest że niektórzy Niemcy (AfD, Pegida) nie szanują wartości a nie szanują np. Turków - a też vice versa. 4. "Ale bez nowej, mocnej, ujednoliconej, aktywnej i empatycznej polityki Zachodu..." Wydaje mi się że tu coś jest nie tak. Czy to nie partia PiS która ciągle atakuje Niemców, Europę, Francję, Timmermansa itd. Co gdyby w niemieckim parlamencie nazywali polską flagę szmatą, albo zrywaliby flagę Polski w Bundestagu? Co byłoby gdyby w Niemczech albo w Francji polityk powiedziałby że musimy nauczyć Polakom jeść widelcem? Skandal byłby, wojna... . A tu, ze strony zachodu, spokój. Co gdyby zachodni polityk powiedzialby że Morawiecki jest alkoholikiem. Albo co byłoby gdyby Merkel powiedziała że jej marzenie jest że Polska zostałaby protestanckim krajem? (porównaj rechristianizacja Morawieckiego). A Pan tu chce wiecej empaty?
 • 2018-04-13 00:34 | ThomasZNiemiec

  Komentarz artykuł "Wschód odkleja się od Zachodu"

  Nie zgadzam się z 90% tego artykulu. 1. "...dlaczego Zachód wymaga od nich bycia empatycznym i wyrozumiałym wobec muzułmańskich migrantów,...". Pan pisze ciągle "zachód" jak gdyby to jeden człowiek, ale na zachodzie są bardzo różne poglądy tak jak w Polsce. Pan bardzo uogólnia gdzie nie można tego zrobić moim zdaniem. Poza tym Unia (jeśli chodzi o polityce) wymaga od Polski tylko to co Polska (PO) akceptowała, czyli mikroskopyczną liczbę uchodzców. Nic więcej a nawet tego już nie wymaga. Można złamać wszystkie reguły w Unii. 2. "Czesi mają więc do Zachodu żal o to, że zawsze wtrącał ich, najpilniejszych uczniów, do szarego wora z napisem „Europa Wschodnia”." Po pierwszy kwestionuję czy tak naprawdę jest. Każdy wie że Czesi mieli demokrację zanim Niemcy zniszczyli ją 1938. Chyba raczej to Pan który rzuci zachód do szarego wora pisając że zachód myśli tak czy inaczej na temat Czechów. Więc Pan krytykuje (rzekome) zachowanie (zachodu) który sam u Ciebie akceptuje. 3. "muzułmańskich migrantów, wyznających wartości często bardzo mocno kłócące się z zachodnimi...." Nie jest ważne czy lubimy ich wiary czy nie ale ważne jest człowiek. Nasze (lewacka część Europy) wartości nie są że każdy który chce u nas mieszkać musi zgadzać sie z nami na temat religii itd, tylko wartością jest że każdy musi szanować reguły, konstytucję, prawo itd. Wiekszość Turków np. szanuje te wartości. Problem jest że niektórzy Niemcy (AfD, Pegida) nie szanują wartości a nie szanują np. Turków - a też vice versa. 4. "Ale bez nowej, mocnej, ujednoliconej, aktywnej i empatycznej polityki Zachodu..." Wydaje mi się że tu coś jest nie tak. Czy to nie partia PiS która ciągle atakuje Niemców, Europę, Francję, Timmermansa itd. Co gdyby w niemieckim parlamencie nazywali polską flagę szmatą, albo zrywaliby flagę Polski w Bundestagu? Co byłoby gdyby w Niemczech albo w Francji polityk powiedziałby że musimy nauczyć Polakom jeść widelcem? Skandal byłby, wojna... . A tu, ze strony zachodu, spokój. Co gdyby zachodni polityk powiedzialby że Morawiecki jest alkoholikiem. Albo co byłoby gdyby Merkel powiedziała że jej marzenie jest że Polska zostałaby protestanckim krajem? (porównaj rechristianizacja Morawieckiego). A Pan tu chce wiecej empaty?
 • 2018-04-20 11:01 | ThomasZNiemiec

  Re:Znamy termin eurowyborów. Dlaczego to ważne?

  Fajnie byłoby gdyby liczba posłów z każdego kraju w Europaparlamencie była zależna od frekwencji wyborczej w tym kraju a nie od liczby mieszkanców.
 • 2018-04-30 14:53 | ThomasZNiemiec

  Re:„Oni” i „my”, czyli jacy są Polacy

  Ciekawy artykuł. Patrząc na to ze strony zagranicy jest ewidentnie widać jeszcze inna istotna rożnica między Wami: Dla "Was" (czyli dla "gorszego sortu Polaków") przede wszystkim jednostka ma charakter i cechy. Wy myśliście że np. ojciec może być komunistą ale syn może być i tak dobrym demokratem. Wy akceptujcie wtedy syna. Tak jak jest tradycja na zachodzie. Oni myślą że jeśli ojciec jest zły wtedy syn też (hasło "resortowy dzieci"). Dla nich narod ma cechy a charakter. Dla nich przynależność narodowa człowieka jest istotna, narod. Dla nich panstwo w sensie konstytucja jest nie wazne. Dla Was ochrona i budowanie panstwa są istotne a przynależność narodowa czlowieka jest mniej ważna, tylko raczej jednostka. Wy myśliście że np. Niemiec może być mimo wszystkiego (historia) dobrym człowiekiem a Polak może być zły, oni myślą że Niemiec (a nawet Francuz, Anglik, czyli krótko facet z zachodu) przez definicję jest złym człowiekiem a Polak najlepszy, tak jak tygrys jest zawsze "zły" a królik "dobry". Nawet złodziej parfumu w Berlinie - jeśli to Polak - jest według nich lepszy od Niemca który nie kradnie ale jest niemcem. Dla Was to bez różnic gdzie ktoś kradnie. Patrząc na historii nie myślę (tak jak w arytkułe napisany) że Wy żyjecie w teraźniejszość a oni w historii. Różnica jest raczej znowu ta sama: Wy myśliście że 1) tatuowany POLAK który siedzi cały dzien z smartfonem na facebooku w internecie a ogląda amerikanskie serialy a słucha Hip-Hopa a 2) tatuowany NIEMIEC który siedzi cały dzien z Smartfonem na facebooku w internecie a ogląda amerikanskie serialy a słucha HipHopa to (według Was) jakis podobni ludzi. Oni (PiS, Kukiz, ONR) myśla że Polak (ten w internecie) a drugi Polak w 1410r w Grundwaldzie są w jednej grupie a tak analogycznie Niemiec w 1410r a ten 2018 są w drugiej grupie. Tak samo jeśli chodzi o religii itd itd. Dla nich grupa, dla Was jednostka.
 • 2018-05-11 21:30 | ThomasZNiemiec

  Re:Wśród nowo mianowanych unijnych ambasadorów nie ma ani jednego Polaka

  Wysoko oceniam pani Mogherini ale nie rozumiem dlaczego nie ma Polaków wsród ambasadorów bo to nie Polacy tylko politycy PiSu sa niewiarogodni.
 • 2018-05-13 01:18 | ThomasZNiemiec

  Re:Co planuje Robert Biedroń?

  Dużo można się nauczyć czytająć ten artykuł moim zdaniem. Długo ale warto. Dziękuję Panu!
 • 2018-05-23 09:11 | ThomasZNiemiec

  Na jakie pytania (nie) odpowiedział szef Facebooka

  Mysle ze artykul jest bardzo ciekawy. Wykazujemy wszyscy nasze konta Facebooka.
 • 2018-05-23 09:11 | ThomasZNiemiec

  Facebook

  Mysle ze artykul jest bardzo ciekawy. Wykazujemy wszyscy nasze konta Facebooka.
 • 2018-05-30 13:40 | ThomasZNiemiec

  Re:Polska straci dziesiątki miliardów euro. To cena politycznej izolacji

  "Jak mam im wytłumaczyć, żeby przekazywali miliardy euro ze swoich podatków na kraj, który nie przestrzega unijnych wartości i nie chce być solidarny wobec innych, np. w sprawie uchodźców?" No akurat: Ten polityk nie jest w stanie nam tlumaczyc ale i tak musimy dalej placic jako podatnicy. Ja jestem za to zeby Polakom calkiem odbierac wszystkie unijne srodki a zamykac granicy. Tylko tak mozna z arogancja i bezczelnoscia walczyc skutecznie.
 • 2018-05-30 20:17 | ThomasZNiemiec

  Re:Niemcy: nowe oblicze ministra Seehofera

  Fajny tekst na temat Seehofer. Jest jak Pan pisze. @szb50 Pan szb50! Pan napisal na temat funduszy: "te prawdziwe zyski płyną do Niemiec. Tu nie ma żadnego altruizmu. Tylko zwykły rachunek." Dokladnie: Funduszy to jest swinstwo i bezczelnosc ze strony Niemcow. Przepraszam w imieniu moich rodakow za to. Ale mam plan: Dlaczego Polacy nie robia po prostu taka sama swinstwo Niemcom i Francuzom: Robcie swoje polskie nowe system funduszy. Polscy podatnicy placa do tych funduszy kilka miliardow. (Wegrzy tez dolacza sie.) A teraz najlepsza czesc mojego planu: Polskie firmy ktore buduja teraz w Polsce autostrady juz nie buduja w Polsce autostrady tylko buduja autostrady w Niemczech! Odtrzymaja za to te funduszy od podatnikow z Polski. Genialny plan, nie bo kto zyskuje? No waznie: Polacy! :-)
 • 2018-06-14 22:50 | ThomasZNiemiec

  Re:Niemcy: nowy Kulturkampf?

  Szanowni Pan Kreminski, Pan pisze bardzo fajne artykule, jak zawsze zna sie Pan bardzo dobrze. Jednak to co Pan pisze na temat Holocaustu z zwiazku z nasza tozsamoscia jest cos nowego dla mnie, mimo to ze jestem Niemcem. Przekonanie ze Holocaust to najgorsza okropna rzecz w historii ludnosci, tak jak cala wojna swiatowa to nie jest fundamentem naszej tozsamosci tylko to jest oczywiscie dla wsyzstkich ludzi dobrej woli na calym swiecie. Tozsamosc jest cos absolutnie niewaznego. Wazne jest zeby jak najmniej ludzi mysli tak jak AfD, NPD, PiS itd a jak najwiecej ludzi w kraju mysla tak jak np. dziennikarzy "Polityki" po prostu szanujac wszystkich ludzi niezaleznie od ich tozsamosci. Po co nam tozsamosc jesli jest respekt miedzy ludzmi? Tozsamosc wymagaja w Niemczech ci ktorzy sa w AfD, mowiac ze brak tozsamosci jest niebezpiecznie jednak tak naprawde wymagac fikcyjna tozsamosc to jest naprawde niebezpieczne. Przepraszam ze tak zle pisze w Waszym jezyku.
 • 2018-06-20 10:50 | ThomasZNiemiec

  Re:#RespectUs – kto i za co ma nas szanować?

  Myślę że to pisowska akcja która ma pokazać Polakom (a nikomu innego) kolejny raz że za granicy ludzie są żli a Polacy dobrzy. Mało ludzi na zachodzie rozumie o co im chodzi bo wszyscy wiedzą że to Niemcy są winny wojny i Holocaustu a nie Polacy. Najmniej ja nie poznałem nikogo na całym świecie który oskarzałby Polaków za to co Niemcy zrobili. To absurd. Nikt (poza historyków albo zainteresowanych) na zachodzie nawet wiedział przed ustawą IPN że nieliczni Polacy podczas wojny zrobili skrzywdę Zydom. To co na starym zachodzie nauczyliśmy ostatnio (po ustawie IPN) na ten temat to całkiem coś nowego dla ludzi. Poza tym ta cała kampania przyjmuje za oczywiscie idiotyczną tezę że ludzie w jednym kraju maja spólne cechy. Kopernik byl mądry więc Polacy są mądry. Kiedyś uratowali Zydów więc teraz nadal wszscy Polacy są dobrzy. Myślę że każdy który widzi ciezarowkę z pismem "Respect us" albo nie wie o co chodi, albo myśli że to są na pewno sami debili w tej cieżarowce.
 • 2018-06-20 19:07 | ThomasZNiemiec

  Jak sprawić, żeby strefa euro nam nie uciekła

  "stopniowo coraz bardziej pozbawiane wpływu na podejmowanie kluczowych decyzji politycznych i gospodarczych." Ale jeśli PiS nie ma nic do powiedzenia w Brukseli to akurat dobrze nie tylko dla zachodu ale też dla Polaków. Tym więcej mentalności PiSu w Brukseli tym więcej kłopoty między krajami, tym mniej wolności dla mniejszości mniej praworzadności, mniej szacunku dla drugiego człowieka. Tak nie może być w interesie żadnego Polaka (poza rządu PiSu). Jeśli PiS-Polacy mają dużo wpływu w Europie wtedy partii jak niemiecka CSU (Seehofer) albo Orban, albo Lega Norte będą też mocne. To nie słuzy na koncu ani Europejczykom ani Polakom. Więc Unia rożnich prędkości jest dla Polski najlepsze rozwiązanie. Jeśli już będą rządzić znowu demokracji w Polsce wtedy szybko Polska wróci do gronu Unii która będzie więcej demokratyczna bez wplywu PiS-Polaków. Nie być w Europie w ogóle a nawet pozbawiony poparcia financowej, wydaje mi się dużo mniej grożne dla kraju niż zniszczenie moralności, wartości, respekt, praworzadności przez populistów jak Putin, Kaczynski, Trump. Polska jest w jednym bloku politycznym z Putinem i Trumpem wiec naprawdę nie ma problemu ze ktoś może zaatakować moim zdaniem. Dużo badrziej bezpieczne dla Niemcow i Anglików i Francuzów bo nie mamy w sumie dobrego kontaktu ani z Moskwą ani już nie z Washingtonem.
 • 2018-07-02 01:50 | ThomasZNiemiec

  Re:Episkopat przypomina posłom o ochronie „dzieci przed urodzeniem”

  " Apel polskich biskupów (nie pierwszy i nie ostatni) w sprawie projektu zakazującego przerywania ciąży, kiedy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej)”, został wydany nie przez przypadek. " Ja uwielbiam takie dlugie zdania po polsku. Piekny jezyk! No dobra, nie na temat ale mimo to :-)
 • 2018-07-05 12:08 | ThomasZNiemiec

  Re:Za co Andrzej Duda powinien stanąć przed Trybunałem Stanu

  Nie rozumiem że żona Dudy jest jeszcze z nim. Czy ona nie ma w ogóle wyrzutów sumienia? Co ona w nim widzi jest dla mnie zagadka. Bardzo bym się wstydził gdybym miał takiego meża klauna który bez przerw robi przestępstwa wobec narodu a jeszcze nie ma nic do powiedzenia. Wydaje mi się że cała demokratyczna Europa pogardza go a chce go zobaczyć kiedyś w kajdankach. Mamy nadzieję że dajcie jakiś radę z nim, z Szydlo, z Ziobrem.
 • 2018-07-09 15:39 | ThomasZNiemiec

  Re:Szczyt wszystkich strachów? W Brukseli o dalszych losach NATO

  Pan autor napisał że już "za czasów George′a W. Busha i Baracka Obamy Robert Gates" skrytykował NATO. Tylko jest taka rożnica: Oni wtedy nie kwestionowali czy USA ma "ochotę" bronić Europe czy nie ma. Tylko wymagali więcej poparcia od Europy. To służył odstraszaniu. To co Trump robi niepotrzebnie osłabi odstraszanie, bo jest widać że Trump nie ma po prostu "ochoty" nas bronić, nawet nie ma ochoty udawać. On po prostu nie widzi że wolność w Europie jest ważna. Bush to widział, wydaje mi się. Europa powinna wydać więcej, TYLKO jeśli Rosja myśli że my w Europie nie pomagamy sobie wzajemnie wtedy nawet dużo więcej PKP dla armii w Polsce nic nie pomaga, Putin może wziąż bez problemu kawałek Estonii potem Latwię, Szwecję itd. Tylko rezolutni, wiarogodni politycy w Europie pomagają. Dlatego trzeba absolutnie eliminować PiS od władzy. PiS = klamstwo = słabość, to Putin wie, Europa wie. PiS = niewiarogodność, niestabilność, to wszyscy wiemy. To jest prawdziwy problem Polski moim zdaniem nie brak helikopterów. Dopoki pajac jak Duda jest prezydentem, a drugi pajac Morawiecki atakuje nas w Strasbourgu bezczelnie, Putin rozumie że my wzajemnie nie jesteśmy solidarni.
 • 2018-07-09 16:25 | ThomasZNiemiec

  Re:Szczyt wszystkich strachów? W Brukseli o dalszych losach NATO

  @satrustequi Wedlug tego zródla: statista.com Niemcy wydali 2017 44,3 mld$ 1,3% PKB Polacy wydali 2017 9,5 mld$ 1,9% PKB Wedlug PiS-Polska, sytuacja powinni byc taka: Niemcy powinni 64,3 mld$ 1,9% PKB Polacy powinni 9,5 mld$ 1,9% PKB
 • 2018-07-09 17:10 | ThomasZNiemiec

  Re:„Każdy z nas może czuć się tym, kim nie jest”. Ten cytat przejdzie do historii

  :-)
 • 2018-07-12 00:17 | ThomasZNiemiec

  Re:Antyniemiecka szarża Trumpa w NATO

  @wojtek "Prezydent Trump wygłasza pouczenia zgodnie z interesem własnego kraju" Prezydent Trump wylacznie 100% pracuje w waznym interesie a nigdy nie w interesie USA. "a tylko władze Polski wystepują w roli tuby obcych interesów. " Wladza Polski rob wszystko 100% wylacznie w waznym interesie a nigdy nie w interesie Polakow.
 • 2018-07-12 14:53 | ThomasZNiemiec

  Re:Czy Niemcy zamkną drzwi przed imigrantami?

  @autor Dobra analyza. @Alice_ Pani napisala: "Szkoda tylko, że nie zapytali ludzi, czy tego chcą." To nieprawda. Zapytali nam, w 2017r mielismy wybory. Tematem byl miedzy innym czy chcemy pomagac uchodzcom czy nie. Kilka partii byly przeciwko a kilka partii byly "za". Mielismy duzy wybór. 84% nas glosowali na partii "za pomoc" (CDU, SPD, Linke, Grünen etc etc etc), a 16% przeciwko (AfD). Po temacie. Propaganda prawicy calego swiata tego nie zmieni.