Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(23)
Komentarze użytkownika: ${user_name}
  • 2017-02-04 11:57 | TyberiusMazur

Re:Polska nie chce przyjąć 10 sierot z Aleppo. Powody są absurdalne

Sorry praso dopóki nie wiem co „Sopot” rozumie przez pojęcie „sierota” nie wiem co o tym sądzić. Może to być, to co widzimy jak słyszymy sierota kilkuletnie dziecko tak jak na zdjęciu, albo 20+ letni młodzieniec(przykłady z Europy zachodniej, masowe przykłady) . Co dalej, „dzieci” pójdą do sierocińca , czy znalazły się rodziny które je adoptują i podejmą trud integracji? Zostaną Polakami czy po 18stce dostaną bilet do Syrii? Jeżeli się rodzina dalsza lub bliższa znajdzie to potem wrócą do Syrii , czy w ramach łączenia rodzin, rodzina zostanie sprowadzona do Polski? Bez odpowiedzi na te pytania nie można racjonalnie oceniać, a na dobrych chęciach jest droga do piekła zbudowana. Rozumiem ze zdjęcia sierot lub klasy z małymi dziećmi ( chłopcy i dziewczynki bez chust( w jakimś artykule o imigracji ostatnio było) ma nas pozytywnie nastawić , zaapelować do naszej moralności. Nie wiem jak w Polsce ale na zachodzie prasa przesadziła, puszczali zdjęcia kobiet i dzieci na okrągło , jak szło to kobiety bez chust, jeżeli chodziło o uchodźców, prawda była inna. Teraz jak takie zdjęcia przy artykule widzę, to moja pierwsza myśl jest niestety „ co za kit mi chcą tu znowu wcisnąć”.
  • 2017-02-13 19:49 | TyberiusMazur

Re:Polska szachistka założyła hidżab. No i się zaczęło...

"W Iranie noszą ją w przestrzeni publicznej także kobiety walczące z patriarchalną dyskryminacją kobiet." a ja byłem przekonany ze noszą bo muszą proszę dać znać http://teheran.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/informacje_dla_podrozujacych_do_iranu/teheran_ir_a_175 Polskim konsulatom żeby zmieniły informacje, taki żarcik z mojej strony, na serio taki argument miałby znaczenie gdyby te kobiety miały wybór.
  • 2017-03-19 17:39 | TyberiusMazur

Re:Demografia: tajna broń muzułmanów? Niedługo będzie ich więcej niż chrześcijan

Ja jestem powoli już zmęczony dyskusjami o Islamie. Jestem negatywnie nastawiony na podstawie własnych doświadczeń i dyskusji z Muzułmanami i tym co widzę na świecie. Miałbym dwa pytania do autora, lub czytelników popierających jego tezy. Skoro Muzułmanie nie chcą Szariatu Kairska Deklaracja Praw człowieka https://pl.wikipedia.org/wiki/Kairska_Deklaracja_Praw_Cz%C5%82owieka_w_Islamie Dlaczego żaden z tych 45 krajów z niej nie wystąpił , znaczy uznał prawo religijne za mniej ważne ? „Prognoza, że islam prześcignie statystycznie chrześcijaństwo, sama w sobie jest neutralna. Nie wynika z niej, że islam stosuje demografię jako tajną broń przeciwko Zachodowi czy chrześcijaństwu. Ani że wyjście islamu na statystyczne prowadzenie oznacza ich zagładę.” W krajach Muzułmańskich niedobitki chrześcijan są poddawane mniejszej lub większej dyskryminacji, kiedyś te kraje były Chrześcijańskie. Dlaczego to się nie powtórzy u nas , co się zmieniło ze w tym momencie jak Muzułmanie osiągną większość w jakimś kraju nie będą postępować z niewiernymi jak teraz postępują w krajach gdzie mają większość? Oczywiście mogę się mylić. Na świecie jest teraz coś 57 krajów Islamskich, więc może Autor lub czytelnicy mi pomogą spokojnie spać , proszę podać tak z 10 krajów Islamskich, to nawet nie 20 procent. Gdzie by chcieli mieszkać jako obywatele tego kraju najlepiej kobieta, Chrześcijanin , ateista , apostata z Islamu lub homoseksualista nie obywatel europejski.
  • 2017-03-21 19:51 | TyberiusMazur

Re:Demografia: tajna broń muzułmanów? Niedługo będzie ich więcej niż chrześcijan

Herstoryk Poproszę te 10 państw, ok schodzę do 7, da Pan radę?, podając te państwa udowodni Pan ze się mylę. fakty proszę.
  • 2017-03-23 20:31 | TyberiusMazur

ok gazecie wyborczej chyba uwierzysz:) http://wyborcza.pl/1,76842,16477219,Iran_wiesza_gejow__Ale_single_w_tym_kraju_nie_biora.html Tu niemiecki artykuł z die welt , ta gazeta też jest uznawana za wiarygodną https://www.welt.de/debatte/kommentare/article163019792/Indonesien-Ende-eines-islamischen-Musterstaates.html Niektóre prowince wprowadzją szariat, czyli kamieniowanie za zdrade, kary cielesne za picie alkocholu. Dubaj http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14295922,Norwezka_zglosila_w_Dubaju_gwalt__Zgodnie_z_prawem.html Oman https://www.opendoors.pl/przesladowania/opisykrajow2017/4871205/ to nie wiem jak Pan uzna czy wiarygodne czy nie Syria ???????? naprawdę?????? ta część Kontrolowana przez siły rządowe, czy ta część kontrolowana przez ISIS, czy możę przez rebeliantów wspomaganych przez USA którzy przypadkowo ucieli głowę 12 letniemu chłopcu http://www.stern.de/politik/ausland/syrien--rebellengruppe-koepft-kind-6972214.html Stern jest tez uznawany za wiarygodny
  • 2017-03-24 22:15 | TyberiusMazur

Herstoryk Czyli dochodzimy do punktu w którym nie jest Pan w stanie podważyć faktów przeze mnie poddanych uznaje je Pan za „fobie i uprzedzenia” żeby się do faktów przeze mnie podanych nie odnosić. „dygresje na temat fobii i uprzedzeń” Potem przychodzi „a w Ameryce czarnych biją” „ polecam, dla równowagi, przestudiowanie europejskich kronik policyjnych i informacji….” I na koniec lekki atak personalny, tak to odbieram na mnie, żeby przez to zdyskredytować podane przeze mnie fakty. „Prawdopodobnie na próżno, gdyż podejrzewam, iż szanowny rozmówca należy do przytłaczającej większości gatunku (78% wg. ekspertów), wyłuskującej z potoku informacji tylko to co potwierdza ich ww. fobie i uprzedzenia.” Prosiłem o 10 państw, zszedłem do 7 i nic, chyba ze uważa Pan wieszanie homoseksualistów i wsadzanie zgwałconych kobiet do więzienia w prawodawstwie państwowym za ok. Mad Marx , ja nie neguję podanych przez Pana faktów , na początek odnośnie mnie. Pana odpowiedź do mojego postu jest bardzo ok oprócz „Nie słyszałeś o tym ? czy nie chciałeś słuchać ? ” Pan nic o mnie nie wie, a przez takie zdanie buduje sobie pan mój negatywny wizerunek, żeby łatwiej mnie zwalczać. Mieszkałem w Berlinie miałem dwóch współlokatorów ( jeden wyborca zielonych, entuzjasta multikulti, drugi członek SPD) . mieliśmy gorące dyskusje w końcu doszliśmy w kozi róg, staliśmy na naszych pozycjach i żaden się nie ruszał. Wtedy powiedziałem tak jak do Herstoryka podaj państwa , to jestem w stanie zmienić zdanie, wtedy uznam ze jest nadzieja. Powiedział ok, przypomniałem o po tygodniu, potem po dwóch , potem po miesiącu . Powiedział trochę agresywnie żebym mu dał spokój , nie chce ze mną więcej na ten temat rozmawiać , nie chce żyć w moim świecie , on nie wierzy ze świat taki jest. My tu wymieniamy argumenty , a on mi pod koniec z wiarą wyskakuje, w tym wypadku cała dyskusja była zbędna. Drugi wybrnął zręcznie, co prawda mój opis warunków w świecie Muzułmańskim odpowiada prawdzie , ale te pokolenia wychowane w Europie się zlaicyzują, ostatecznie kto tu ma rację pokaże czas i nasze dyskusje się skończyły. Przy czym ja miałem więcej kontaktu z Muzułmanami niż on. Dlatego zadaję takie pytania i mam taki styl dyskusji , gdyby nie taki styl prawdopodobnie ostatni post Herstoryka do mnie przyszedłby po długiej dyskusji a tak sprawę mam z głowy i czas zaoszczędzony. Nie neguję tego co pan napisał W krajach Muzułmańskich niedobitki chrześcijan są poddawane mniejszej lub większej dyskryminacji, kiedyś te kraje były Chrześcijańskie." Jak to się stało, że w tych muzułmańskich krajach chrześcijanie przetrwali przez 1500 lat ? Nie tylko chrześcijanie ale też żydzi i jazydzi? Czy to ze przetrwali udowadnia ze są nie poddawani dyskryminacji? Nie rozumiem co te pytanie ma udowodnić? Teraz z grubej rury , ale według mnie to taki sam tok myślenia: Czy to ze niedobitki Żydów przetrwały II wojnę światową neguje Holocaust w Europie? „kiedyś te kraje były Chrześcijańskie” Zle się wyraziłem miały prężną i dużą wspólnotę chrześcijańską która teraz ginie. ”Przy okazji całkiem niedawno chrześcijanie dopuszczali się wyjątkowego bestialstwa wobec muzułmanów w Sarajewie czy Srebrenicy.” Czy jedno zło usprawiedliwia inne zło? Mnie nie interesuje która religia ma więcej złego za uszami. Ja chcę słyszeć ze każde pokolenie Muzułmanów w Europie jest bardziej laickie a nie ze się radykalizuje. Chcę czytać ze Indonezja po skończeniu dyktatury staje się coraz bardziej świecka a nie ze tam niektóre stany wprowadzają szariat, chcę czytać ze po obaleniu dyktatur w wyborach wygrywają partie świeckie a nie bractwo muzułmańskie. Ja chcę te 10 Państw żeby mieć nadzieje ze koegzystencja jest możliwa nie tylko w dyktaturach, chcę widzieć ze ta pokojowa większość Muzułmanów jest w stanie zapewnić ochronę i równe prawa innowiercą, apostatą, …. Jeżeli tego nie widzę dlaczego mam sądzić ze jak Muzułmanie osiągną w jakimś kraju europejskim większość, postąpią inaczej niż teraz w krajach w których są większością? Pan pisał o Jugosławii, to co teraz robi Europa zachodnia to eksperyment o niewiadomym zakończeniu, jak się nie uda to Jugosławia się powtórzy , przy czym kto wygra nie wiadomo.
  • 2017-03-26 23:21 | TyberiusMazur

Herstoryk „Znaczny odsetek muzułmanów, zwłaszcza z niektórych krajów, rzeczywiście traktuje religię bardzo poważnie, stanowią oni jednak mniejszość” Znaczny odsetek -ile to jest? zwłaszcza z niektórych krajów – z niektórych krajów , ile z tych 57 Islamskich krajów? Traktuje religię bardzo poważnie- co to znaczy? Jak to rozumieć? stanowią oni jednak mniejszość wśród Muzułmanów na świecie?, w tym państwie? To Pańska opinia, poprosiłbym o wytłumaczenie co Pan rozumie pod tymi pojęciami i dane statystyczne to potwierdzające. „W krajach pochodzenia nacisk na przystawanie do norm społecznych lub/i prawo państwowe zmuszają wszystkich bez wyjątku do publicznej pobożności. Jak jednak świadczą statystyki, w świeckiej Europie, gdzie takiego przymusu brak, wielu islamskich imigrantów może sobie pozwolić na częściowe czy nawet całkowite odejście od religii, przy zachowaniu jednak islamskich tradycji, jak np. świąt i celebracji” Czyli moment dyskusji złe władze zmuszają ale w Europie to się nie stanie. Ciekawe kto te złe władze na przykład w Egipcie przed ponownym przejęciem władzy przez wojsko wybrał, albo kto te złe władze w Indonezji po końcu dyktatury wybiera? Teraz dochodzimy do faktów . Nie władam tak biegle angielskim ,jak niemieckim, miałem do czynienia z ludźmi z Indi , Azji i też Muzułmanami z Europy jak i pochodzenia Arabskiego, zdałem sobie po pewnym czasie sprawę ze jedno słowo, pojęcie może być inaczej rozumiane ze względu na kulturę pochodzenia. Dlatego bym prosił o podanie definicji co podczas tej ankiety było rozumiane jako aktywne praktykowanie, co znaczy aktywne praktykowanie w Polsce sam sobie znajdę. Sytuacja jest podobna w innych krajach Unii znów opinia proszę fakty. „Szanowny dyskutant powinien ucho nastawiać na rzetelne głosy, a nie na wrzaskliwe mity miejskie w brukowcach. 78% się kłania! „ I znowu próba zdyskredytowania przez uznanie źródeł za niewiarygodne. Dlatego „Die Welt ” to chyba Pan nie uzna za brukowca i jest nowsza. https://www.welt.de/politik/deutschland/article156269271/Islam-Gebote-stehen-ueber-dem-Gesetz-findet-fast-die-Haelfte.html Odnosi się do Muzułmanów tureckich którzy są podobno bardziej europejscy. „Der Aussage „Muslime sollten die Rückkehr zu einer Gesellschaftsordnung wie zu Zeiten des Propheten Mohammeds anstreben“, stimmen laut der Emnid-Umfrage 32 Prozent der Befragten „stark“ oder „eher“ zu.” 32% zgadza się ze zdaniem ze Muzułmanie powinni dążyć do takiej formy ustroju społecznego jak za czasów Mahometa. „Der Aussage „Die Befolgung der Gebote meiner Religion ist für mich wichtiger als die Gesetze des Staates, in dem ich lebe“ stimmen sogar 47 Prozent der Befragten zu” 47% stawia przykazania religijne nad prawem państwa w którym żyją. Te liczby mi się bardzo nie podobają. Tu są pytania i odpowiedzi i procenty. Ma Pan może dane w podobnej formie odnośnie Francji . Pytanie i procenty to by dyskusje bardzo ułatwiło.
  • 2017-07-01 19:10 | TyberiusMazur

Re:Deklaracja 12 prezydentów dużych polskich miast: Migrację trzeba wspierać

Fajnie i z głową napisane, z tym trudno się nie zgodzić jeżeli chodzi o migrację: 1. kontrolowaną przez państwo 2. z kręgów kulturowych, krajów gdzie widzimy że poprzednie fale migracyjne tych Ludzi były plusem dla krajów ich przyjmujących 3. dzieci, wnuki tych ludzi urodzone w nowym kraju czują się na pierwszym miejscu obywatelami tego kraju. Natomiast jeżeli imigrant=uchodźca i chodzi o Ludzi którzy szturmują teraz Unie Europejską to niestety doświadczenia zachodu wymagają żebym był przeciw. Niestety media łączą, używają te terminy naprzemiennie więc nie wiem o kogo chodzi.
  • 2017-09-05 21:31 | TyberiusMazur

Re:Kuriozalny wywiad Szydło. Najmocniej obrywa się Europie za uchodźców

Oj jestem zmuszony przyznać w kwestii uchodźca – imigrant rację Pani premier , proszę zobaczyć definicję „uchodźca ” według prawa międzynarodowego. „Dziennikarstwo dworskie” ? proszę zobaczyć jak to u Pani Merkel wygląda Pani Szydło jej do pięt nie dorasta. Nie ma dziennikarstwa niezależnego, to zadanie prasy opozycyjnej, przynajmniej powinno być, rzetelnie i twardo się rządzącymi zająć. I miałbym pytanie jak z „Nie akceptując relokacji migrantów, wygrywamy bezpieczeństwo własnych obywateli. Ludzie w Polsce nie żyją w lęku, że każde wyjście nocą na plażę skończy się tragedią. Zachodnie społeczeństwa, zwykli ludzie coraz wyraźniej dostrzegają, że w tej sprawie to my mamy rację”. Można wnioskować „Krótko mówiąc, setki milionów Europejczyków marzą o tym, by i u nich rządziła Szydło, co nie musi być do końca prawdą. Ogłupieni propagandą Francuzi wybrali Macrona, zaczadzeni kampanijnymi sloganami Niemcy za chwilę dadzą kolejną kadencję Merkel. I tylko na Węgrzech PiS trzyma się mocno. „
  • 2017-09-22 22:04 | TyberiusMazur

Re:Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

Mógłbym poprosić o link do tego raportu chciałbym sobie pytania , odpowiedzi i ich interpretacje zobaczyć. Niedawno Institut Bertelsmana w Niemczech podał podobny raport na temat integracji Turków. Dla znających Niemiecki https://www.nzz.ch/international/muslime-in-deutschland-die-schoene-welt-von-bertelsmann-ld.1313961 tu jeden punkt Krytyki przetłumaczony na Polski. Według tego raportu 5% Muzułmanów w Niemczech jest na bezrobociu, a Niemuzułmanów 7%, a agencja pracy w tym samym roku podała że 43% bezrobotnych ma pochodzenie migracyjne. Te liczby nie pasują,ktoś wciska tam kit, dlatego proszę o linka do tego nowego raportu żeby sobie to zobaczyć i zdanie wyrobić.
  • 2017-09-26 08:24 | TyberiusMazur

Re:Niemcy czeka najprawdopodobniej egzotyczna, jamajska koalicja. Dla Polski to dobrze

Odnośnie danych gospodarczych: Bezrobocie jest takie niskie z powodu statystyki, rożne gazety, organizacje podają nawet ponad milion ludzi którzy w wyniku zmiany definicji wylecieli ze statystyk. Jeżeli gospodarcze idzie dobrze nie znaczy ze ludziom też, tu bym powiedział najlepszym indykatorem byłoby ile pieniędzy po odciągnięciu czynszu, jedzenia i opłat stałych zostaje. W Niemczech ceny czynszu w miastach w ostatnim czasie poszły ostro w górę. Teraz z pamięci, jak się mylę, proszę poprawić Niemcy są drugim albo w Europie albo na świecie państwem pod względem ciężaru podatkowego dla obywateli, nie dla firm.
  • 2018-01-01 16:52 | TyberiusMazur

Re:W Sylwestra w Berlinie powstanie „strefa bezpieczeństwa dla kobiet”

Odnośnie wpisu Herstoryka Uważam to za próbę bardzo inteligentnej relatywizacji i marginalizowania problemu, mam nadzieję że się nie udała. „Dużo hałasu o nic!”???????? Połowa społeczeństwa straciła część komfortu życia i wolności- to jest nic? „Bardzo ważne jest tu głośne i wyraźne stwierdzenie że: 1. Imigranci/muzułmanie DOPUSZCZAJĄ SIĘ przestępstw seksualnych (i innych) częściej niż inne grupy społeczne, choć statystycznie różnica jest o wiele mniejsza niż głoszą to siewcy nienawiści i lęku.” Więc ok, trochę częściej ale jednak nie tak bardzo częściej i na pewno nie tak często jak ludzie i portale które o tym informują bo to siewcy nienawiści i lęku, czyli ci niedobrzy ludzie ,nie słuchajcie się ich.?????? Nie wiem jak jest naprawdę, te statystyki mogą oddawać prawdę albo mogą też być czubkiem góry lodowej, o polskiej płacy średniej to już chyba wszyscy słyszeli i wiedzą jak się ma do życia:). Wiem natomiast że: http://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2017-12/koelner-silvesternacht-2015-sexuelle-uebergriffe-ermittlungen Sylwester 2015 ponad 1000 zawiadomień dwa lata później 36 skazań które są w statystyce . https://www.welt.de/politik/deutschland/article168436745/Zahl-der-antisemitischen-Delikte-in-Deutschland-steigt.htm W tym artykule opisuje się, że to co społeczność Żydowska odczuwa i to co jest w statystykach kryminalnych nie zgadza się , a to z powodu tego że jeżeli policja nie ma dalszych danych lub nie złapali sprawcy to z automatu w statystyce dany czyn zrobili neonaziści. Nie wiem jak jest naprawdę , ale te i inne moje doświadczenia medialne (szczególnie jak w Angli wyglądała sprawa wyjaśniania sprawy z Rotherham a teraz już wielu innych miast i przedstawiania jej medialnie ) skłaniają mnie do wniosku ,że to jednak jest czubek góry lodowej. 2.”Rządy, przestraszone falą ksenofobii, RZECZYWIŚCIE próbowały zmieść problemy pod dywan.” Z powodu ksenofobi rządy próbowały zmieść problem pod dywan ??? Przestraszony rząd jest ofiarą , gdyby nie ci źli ludzie rząd by tego nie ukrywał???? Ja to widzę tak rząd w erze internetu nie dał już rady tego ukryć , to było za duże. Problemy z integracją, Muzułmanami były do tej pory ukrywane przez kolejne rządy ostatnio coś pękło i/lub nie da się ich już ukryć, mamy coraz odważniejszą dyskusje, ciągle jednak są głosy szczególnie lewicy żeby pewnych spraw nie nagłaśniać bo to wzmacnia tych złych ludzi(czytaj nie podzielających ich wizji świata.) 3.” Rzeczywiste wykroczenia są jednak ROZDYMANE ponad wszelką proporcję przez islamofobiczne witryny społeczne w rodzaju Gatestone Institute, często pojawiają się też liczne FAŁSZYWKI (fejki), jak np. całkowicie nieprawdziwa sensacja o fali imigranckich gwałtów we Frankfurcie (http://www.independent.co.uk/news/world/europe/frankfurt-mass-sexual-assault-refugees-fake-made-up-bild-germany-cologne-new-year-allegations-a7581291.html). Jedne i drugie powtarzane są po papuziemu przez uprzedzonych komentatorów internetowych, by szerzyć i umacniać paranoję i nienawiść.” Tu niezły popis islamofobiczna, paranoja i nienawiści. Pozatym Gatestone Institute i link do fałszywki w jednym zdaniu. Tu bym prosił o przykłady ze Gatestone Institute rozdyma sprawy. Nie władam biegle angielskim ale z tego co wyczytałem ten link nie dotyczy Gatestone Institute , lecz niemieckiego „dziennika” Bild i to nie było o fali gwałtów tylko że grupa około 50 mężczyzn napastowała seksualnie kobiety w sylwestra i to okazało się nieprawdą. Paranoja i nienawiść, jak się tak przeciwników określi no to już nie trzeba się z ich argumentami zapoznać, z definicji są złe i nie racjonalne. „Z drugiej jednak strony wykroczenia seksualne popełniane przez muzułmanów NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO z religią. Kanony islamu, choć nie zrównują kobiet z mężczyznami (pochodzą w końcu z 7w.), NAKAZUJĄ dla nich szacunek i ochronę.” Nie wiem co napisać, niech każdy poczyta sobie sam w Koranie , jak Muzułmanie mają się zachowywać wobec kobiet Muzułmańskich, kobiet Niewiernych i niewolnic i, jeszcze lepiej jak wzór dla każdego Muzułmanina Mahomet się wobec tych 3 grup zachowywał. „Kanony islamu, choć nie zrównują kobiet z mężczyznami (pochodzą w końcu z 7w.)” czy wiodące ośrodki nauki koranicznej je odrzuciły?, jeżeli nie to są co prawda z 7w. , ale ciągle obowiązujące . Proszę poszukać sobie co przedstawiciele tych ośrodków sądzą o niewolnicach seksualnych. Mogą natomiast mieć związek z:  „....” u innych jest gorzej, to nic dziwnego po takich przejściach, każda fala emigracyjna tak robiła, Polacy też tak w Austrii robili, złe rządy nie mają odpowiednich programów integracyjnych. To mi przypomina przekaz mediów zachodnich:to że integracja tej grupy się nie powiodła nie ma nic wspólnego z Islamem, po prostu nasze europejskie społeczeństwa nie dały rady, jeżeli ustąpimy w tym, tym , tym ..punkcie i wydamy miliardy na kursy integracyjne może się uspokoją, nie mamy lepszego pomysłu i to się musi udać bo jak się nie uda ,możemy mieć w najgorszym razie drugą Jugosławię, dlatego każdy kto twierdzi że ze względu na Islam to się nie uda zakrzyczymy: nienawidzisz, jesteś islamofobem, bo jak się z twoimi argumentami będziemy musieli zajmować nasza wizja świata może runąć.
  • 2018-02-03 15:33 | TyberiusMazur

Re:Przestępczość imigrantów w Niemczech: fakty i mity

Dzień Dobry fajny , rzeczowy artykuł opisujący, nie za bardzo moralizujący , żeby więcej takich było. Mam parę uwag, trochę krytyki: „15-letni uchodźca z Afganistanu „ nawet prasa niemiecka pisze prawdopodobnie, według ostatnich artykułów niemieckich wiek ma być ustalony policyjnie. W tej chwili w Niemczech dane o wieku , pochodzeniu uchodźcy w głównej mierze pochodzą od uchodźców, którzy gubią dokumenty. Dla przykładu mord na studentce w Freiburgu. Oskarżony Hussein. K lat 17 z Afganistanu, w trakcie procesu okazało się , że ma 33 lata i pochodzi z Iranu. https://www.welt.de/vermischtes/article171388225/Vater-nennt-am-Telefon-das-Alter-von-Hussein-K.html „Ale w spokojnym na co dzień miasteczku demonstrowali też zwolennicy „kolorowych Niemiec”, przeciwni zaostrzaniu polityki azylowej i migracyjnej. „ Mam nadzieje , że nie ma Pan na myśli tej grupy , która podczas marszu milczenia/żałobnego/pamiętnego „zu gedenken” na miejscu morderstwa wyciągał kolorowe parasole , żeby demonstrować za kolorowymi Niemcami, niektórzy mogą uważać to za nietakt, ja bym powiedział świństwo. „Badania przeprowadzone w 2015 r. w dolnosaksońskich szkołach pokazują, że uczniowie z rodzin muzułmańskich rzadziej akceptują męską przemoc, jeśli urodzili się i wychowali w Niemczech.” Mógłbym poprosić o link , żeby sobie poczytać oryginalne dane, mam złe doświadczenia ze statystykami. Jeżeli urodzeni w Niemczech akceptują w 65% a ci spoza w 70%, to powyższe zdanie jest prawdą , ale pociechy nie daje. „ Ale łączenie rodzin uchodźców to w Niemczech kontrowersyjny temat. W trakcie niedawnych negocjacji koalicyjnych chadecy i socjaldemokraci zgodzili się, że akcja powinna objąć nie więcej niż tysiąc osób miesięcznie.” https://www.welt.de/politik/deutschland/article173073543/Familiennachzug-Wie-werden-die-1000-Migranten-pro-Monat-ausgewaehlt.html Tu chodzi o łaczenie rodzin uchodżców ”subsidiär Schutzberechtigten ” to jest https://de.wikipedia.org/wiki/Subsidi%C3%A4r_Schutzberechtigter to nie są uchodźcy według konwencji Genewskiej, Niemcy robią tu wyjątek,dobrowolnie, łączenie rodzin pozostałych uchodźców trwa w najlepsze, te 400-500 tys. może być dobrą prognozą, ale może być więcej, dowiemy się za parę lat ilu naprawdę przybyło. Niemieccy politycy mówią, że trzeba integrować, żeby nie powstawały społeczeństwa równoległe. Brak kobiet matek, sióstr źle, sprowadzenie ich , społeczeństwa równoległe rozwijają się w najlepsze, tu chyba nie ma żadnego dobrego wyjścia. Udało to się gdzieś?
  • 2018-02-04 15:01 | TyberiusMazur

Re:Przestępczość imigrantów w Niemczech: fakty i mity

GruntToPiach Pani, Pan niby dobrze i mądrze pisze ale nie podaje żadnych argumentów. Przekaz jest mniej więcej taki: to są brednie, ludzi są za głupi żeby zrozumieć te skomplikowane zależności, za pomocą erudycji stwarzane jest wrażenie przewagi intelektualnej, a tym samym zostaje zwiększona wiarygodność wypowiedzi. GruntToPiach możesz mieć tytuł profesora arabistyki , możesz być też studentką/em I roku bez doświadczenia życiowego. Dlatego tak ważne są argumenty. Ja mam teraz tydzień urlopu, z chęcią bym przeczytał odpowiedź na post Alice. „Pozostaje mi tylko napisać osobom pokroju Alice_: tego typu wnioski są uproszczeniami i fantazjami, które nie są w żaden sposób sprawdzalne. Odsyłam do poważnych analiz historycznych i socjologicznych, a nie popularno-demagogicznego bełkotu, który jedynie takie analizy udaje. ” Niby tak mądrze, ale kto jest tak mądry, żeby bełkot, od prawdziwej analizy odróżnić? Jak tu w tą pułapkę nie wpaść”Niestety, niektórzy ludzie nie są w stanie zrozumieć, że nasze zmysły i to, co pojmujemy tzw. zdroworozsądkowo jako słuszne jest w rzeczywistości często błędne ” „Jedyny mit jest taki, że to "są tacy sami ludzie jak my". Prawda, też mają dwie nogi i taki sam układ trawienny, ale poza tym niewiele mamy wspólnego, bo największa różnica to umysł i kultura” Zanim powróciłem do Polski pracowałem w Niemczech z Muzułmanami. Kolega w pracy „uchodźca palestyński” urodzony już w Niemczech, sprowadził żonę z Syrii. Spytałem się, czy jakby chciała to może bez chusty chodzić? Odpowiedź Ona by nie chciała. Pytam dalej , no ale to Niemcy , może ma ochotę bez chusty, nie ona nie jest dziwką jak Niemki. Z mojej strony padły jeszcze może dwa pytania, już dokładnie nie pamiętam, ale wtedy zrozumiałem , mój kolega nie był w stanie przyswoić koncepcji , że jego żona może chcieć chodzić bez chusty. „Niemiecki wychowany na non-violence młody mężczyzna jest bezradny wobec imigranta z nożem, nie potrafi nawet obronić swojej dziewczyny. „ https://www.welt.de/regionales/nrw/article168916288/Paar-beim-Zelten-ueberfallen-Mutmasslicher-Vergewaltiger-vor-Gericht.html Para studentów biwakuje, uchodźca grozi nożem , gwałci dziewczynę, a chłopak siedzi w krzakach obok. A poziom agresji w społeczeństwach muzułmańskich, te wszystkie sprawy związane z rzekomym honorem, jest zatrważająco wysoki. https://www.welt.de/vermischtes/article172547843/Respekt-verlangt-Messerattacke-Jugendlicher-muss-Cottbus-verlassen.html Cottbus , trzech uchodźców ma sprzeczkę z parą 40latka i 50latek, jeden wyciąga nóż i atakuje mężczyznę, powód kobieta nie okazała im respektu i nie przepuściła ich pierwszych. Są masy podobnych przykładów, wybrałem te z „Welt” bo przeciwnicy w dyskusjach często stosują sztuczkę polegającą na nazwaniu źródeł islamofobicznymi i nawet nie próbują udowodnić nieprawdziwości faktów. Można się o skale tych zjawisk spierać , ale one istnieją. „Z Syrii przed wojną uciekają pewnie wszyscy, przekrój społeczeństwa, ale z krajów typu Maroko czy Tunezja, a nawet Afganistan, przyjeżdżają młodzi faceci, którzy nie mieli tam nic, ani wykształcenia, ani pracy, ani perspektyw, dlatego też nie mają nic do stracenia i przestępstwa, rozboje, pobicia itp., przychodzą im stosunkowo łatwo. Zresztą zwykle mają nóż przy sobie. ” http://www.tagesspiegel.de/politik/einwanderung-und-asyl-kretschmann-will-maghreb-staaten-als-sichere-herkunftslaender/19207406.html W. Kretschman prezydent Baden-Wurtemberg, członek partii zielonych, więc ciężko z niego będzie islamofoba zrobić, powiedział: „„Die kriminelle Energie, die von Gruppierungen junger Männer aus diesen Staaten ausgeht, ist bedenklich und muss mit aller Konsequenz bekämpft werden“ ” Energia kryminalna , którą posiadają grupy młodych mężczyzn z tych krajów jest problematyczna i musi być zwalczana z wszystkich sił.
  • 2018-02-08 08:06 | TyberiusMazur

Re:Niemcy mają koalicję, ale czy będą mieć rząd?

Dzień dobry Odnośnie liczby migrantów bym powiedział , jest pewna nieścisłość w Pani opisie umowy koalicyjnej. Tu podejrzewam złą wole niemieckich polityków.  „SPD zaakceptowało dyktat CDU w zakresie ważnej dla socjaldemokratów polityki migracyjnej (ograniczenie liczby przybywających do 220 tys. rocznie, ograniczone łączenie rodzin)” Tu jest link do krytyki tej umowy w „Focusie” czyli dzienniku z pewnym prestiżem, więc można chyba zaufać, studiowałem w Niemczech , te zapisy rozumiem podobnie jak ta dziennikarka. https://www.focus.de/politik/experten/bkelle/gastbeitrag-von-birgit-kelle-groko-vertrag-ist-offenbarungseid-konservativer-politik_id_8433335.html Orginalny tekst z umowy „Wir stellen für die Zuwanderungszahlen fest, dass sie basierend auf der Erfahrungen der letzten 20 Jahre sowie mit Blick auf die vereinbarten Maßnahmen und den unmittelbar steuerbaren Teil der Zuwanderung die Spanne von jährlich 180.000 bis 200.000 nicht übersteigen werden.“ Jej Krytyka „Im Klartext: Nach unseren Erfahrungswerten der letzten Jahre, und wir ignorieren mal die Dramatik seit 2015 und rechnen lieber mit dem Zeitraum der letzten 20 Jahre, werden wir wohl weiterhin rund 200.000 Menschen im Land aufnehmen. In diese Prognose, die natürlich auch falsch sein kann - denn schließlich basiert sie nicht auf harten Fakten oder Zielsetzungen, sondern auf unseren „Erfahrungen“ -  haben wir aber schon unsere Maßnahmen eingerechnet wie die Ankündigung, dass wir dann doch abschieben wollen, wenn sich jemand illegal im Land aufhält, was nicht heißt, dass wir das durchziehen.” Teraz moje tłumaczenie krytyki: co to znaczy: Według naszych doświadczeń z 20 ostatnich lat, ignorujemy dramatyczne wydarzenia od roku 2015 i liczmy lepiej w rozdziale czasowym ostatnich 20 lat, będziemy prawdopodobnie dalej rocznie około 200.000 ludzi przyjmować. W tej prognozie , która może też być fałszywa , bo nie bazuje na faktach ani celach, lecz naszych doświadczeniach, wliczyliśmy już nasze starania polegające na zapowiedzi, że jeżeli ktoś nielegalnie przebywa w Niemczech, to zostanie wydalony, co nie oznacza ,że to naprawdę zrobimy. Teraz pozstałe punkty krytyki do tych 200 tys: I tam piszą o „steuerbaren Teil der Zuwanderung” odnosi to się do „kontrolowanej migracji.” czyli wszyscy nielegalni uchodźcy, którzy zgubią papiery przed granicą i powiedzą azyl nie są liczeni. Łączenie rodzin też nie jest w tej liczbie, w Niemczech są dwa rodzaje uchodźców którzy mogą łączyć rodziny: Normalni tu nie ma żadnych ograniczeń i ci o statusie „subsidiär schutzberechtigte” ci według konwencji genewskiej nie mają prawa dla łączenia rodzin, Niemcy sami dali im te prawa i teraz ograniczyli do 1000 miesięcznie. Ograniczenie odnosi się tylko do „subsidiär schutzberechtigte”.
  • 2018-03-14 18:46 | TyberiusMazur

Re:Czy dzieci cudzoziemców stracą szansę na integrację? MSWiA szykuje rozporządzenie

Dzień dobry Za mało danych, te rozwiązanie może być i dobre i złe. W idealnym świecie rozwiozło by się dzieci w pojedynkę do klas w całym województwie i byśmy się o integracje nie martwili. Najważniejsze pytanie, jaka jest masa krytyczna to znaczy od jakiej liczebności dzieci obcokrajowców i z jakiego kręgu kulturowego integracja jest skazana na porażkę. Jeżeli w danej gminie taka masa krytyczna zostanie osiągnięta , to to może być dobre rozwiązanie. „Burmistrz obawia się, że „polskie dzieci znalazłyby się w mniejszości”, a różnorodność religijna i kulturowa prowadziła do konfliktów między rówieśnikami i obniżała poziom edukacji. „Jestem za wielokulturowością, ale takie rozwiązanie pomoże wszystkim. Pamiętajmy, że liczy się także dobro polskich dzieci” – przekonuje na łamach „DGP”. ” dla znających niemiecki https://www.welt.de/vermischtes/article174449264/Lehrerin-in-Wien-In-einer-Klasse-von-25-Kindern-muss-man-21-integrieren.html Kampf im Klassenzimmer - Deutsche Schüler in der Minderheit https://www.youtube.com/watch?v=5vjJSC970V0 welt.de i zdf nie można nazwać rasistowskimi i islamofobicznymi a tam jest to dokładnie tak opisane, jest wiele innych podobnych reportaży z stron, instytucji których nie można oskarżyć o ….fobie. „O dobru dzieci po traumach, dla których najlepszą i najbardziej skuteczną formą pomocy jest integracja w nowym środowisku – cicho.” Od pewnej ilości dzieci obcokrajowców będzie to poświęcenie przyszłości polskich dzieci w imię idei, niestety rodzice zagłosują nogami i powstaną getta. Proszę popatrzeć na sytuacje w Niemieckich szkołach, dynamikę zmian. Możliwym rozwiązaniem byłoby, gdyby rodzice popierający multikulturalizm wysyłaliby swoje dzieci do tych szkół, niestety w Niemczech są pierwszymi którzy wysyłają swoje dzieci do szkól gdzie procentowo najwięcej dzieci Niemieckich jest. Jak to się mówi tolerancja rośnie wraz z odległością od problemu.
  • 2018-04-26 20:02 | TyberiusMazur

Re:Tysiące kip na niemieckich ulicach. Akcja odpowiedzią na antysemityzm

Dzień dobry Bym powiedział artykuł opisujący fakty oprócz "Członkowie AfD niejednokrotnie sami szafowali antysemickimi hasłami. Jeden z jej prominentnych działaczy stwierdził publicznie, że w Berlinie nie powinien znajdować się pomnik Holokaustu." to bym nazwał opinią , tu znający niemiecki niech sobie w google poszukają "Denkmal der Schande Höcke" albo https://www.welt.de/politik/deutschland/article161286915/Was-Hoecke-mit-der-Denkmal-der-Schande-Rede-bezweckt.html , tam jest oryginalna wypowiedz plus interpretacje. "członkowie skrajnie prawicowej AFD" AFD jest młodą partią, może iść w stronę skrajnej prawicy, może też zająć miejsce CDU/CSU które ostro skręciły w lewo. W mojej opinii bym ich skrajną prawicą nie nazwał. Pytanie co to zmieni, w jednym niemieckim gimnazjum w berlinie Żydowski uczeń "może" przebywać w przerwach cały czas w budynku, ponieważ nie można mu zapewnić bezpieczeństwa na podwórku szkolnym przypadek z tego czy poprzedniego roku, HALLLO to można interpretować jako Getto gdzie dla bezpieczeństwa zamyka się Żydów , wtedy nie było takiego rozgłosu, w innym przypadku chłopak przyznał się ,że jest żydem i musiał potem szkołę zmienić, nie jego prześladowcy lecz on. Teraz politycy trochę kapitału politycznego zbiją ,a potem dalej będą udawać ,że tego słonia w pokoju nie widać(Pani lub Pan Turpin opisał kawałek tego słonia), aż znów coś medialnego się wydarzy.
  • 2018-06-21 20:35 | TyberiusMazur

Re:Jak sprawić, żeby strefa euro nam nie uciekła

Dzień Dobry "I to nie była przypadkowa inicjatywa samej Komisji. Gdyby nie było na nią przyzwolenia politycznego stolic, taki zapis nie znalazłby się w projekcie." Niestety w polskiej wiki tego nie ma, lub nie znalazłem , w niemieckiej jest Cytaty pana Junckera odnośnie podejmowania niektórych decyzji w UE. https://de.wikiquote.org/wiki/Jean-Claude_Juncker ""Wir beschließen etwas, stellen das dann in den Raum und warten einige Zeit ab, was passiert. Wenn es dann kein großes Geschrei gibt und keine Aufstände, weil die meisten gar nicht begreifen, was da beschlossen wurde, dann machen wir weiter - Schritt für Schritt, bis es kein Zurück mehr gibt." - in Die Brüsseler Republik, Der Spiegel, 27. Dezember 1999." wolne tłumaczenie My coś ustanowimy, zostawiamy to i patrzymy co się stanie, jeżeli nie podniesie się wielki harmider i nie ma buntu, bo większość ludzi nie rozumie co ustanowiliśmy, to idziemy dalej, krok po kroku, aż nie ma powrotu. „Odrębny budżet strefy euro może być początkiem niebezpiecznego dla Polski procesu trwałego podziału Unii na „twarde jądro” skupione wokół strefy euro i peryferie, stopniowo coraz bardziej pozbawiane wpływu na podejmowanie kluczowych decyzji politycznych i gospodarczych” Pytanie ? Czy decyzja o odrębnym budżecie dla strefy Euro jest kluczowa z wpisu wynika ,że tak. Kto ją podjął Niemcy i Francja. Pytanie czy konsultowali to z pozostałymi państwami mającymi Euro? Nie. https://www.welt.de/wirtschaft/article177909506/Euro-Zonen-Budget-Merkels-Deal-mit-Macron-veraergert-CSU-und-EU-Partner.html Dla znających niemiecki wiele państw na czele z Holandią jest przeciwna temu. Czyli Polska powinna spełniać warunki , które spełniają państwa które zostały olane, żeby nie być olana? Czy tu ktoś jeszcze widzi sprzeczność?
  • 2018-06-26 06:13 | TyberiusMazur

Re:Sąd w Sudanie skazał na śmierć 19-letnią Nourę. Walka o jej życie trwa

Dzień dobry Panimagda na 99,9% bym powiedział ,że Airbus ironie używa ,żeby do większej liczby ludzi dotarło no i gdyby to napisał wprost, zapewne jakiś zwolennik multikulti by mu napisał , że islamofob, rasista i 200 lat temu też tak w europie było. Życzę miłego dnia
  • 2018-07-21 22:52 | TyberiusMazur

Re:Dżihadyści wyjdą z więzień. Czy Francja da radę?

Mad Marx "Syryjski kucharz zabił inkasenta mafii" co? gdzie? jak? poprosiłbym o link. Jedynie co mi do głowy przychodzi to było coś , że zabity został złodziej, który okradł bar z kebabem. Poprosiłbym o link, bo jak nie to wtedy jest manipulacja, przez nazwanie ofiary inkasentem mafii. "Jak na razie był JEDEN przypadek popełnienia przez muzułmańskiego imigranta poważnego przestępstwa" ja bym to https://wiadomosci.wp.pl/pakistanczyk-zmusil-polke-do-prostytucji-potem-ja-zabil-6032763993859201a to też nazwał poważnym przestępstwem. "migrantów z Rosji, Ukrainy i Białorusi mamy kilka milionów i wielu z nich jest członkami zorganizowanych grup przestępczych. To w Polsce znacznie większy problem niż muzułmanie. Jeżeli mamy nie wpuszczać imigrantów z krajów muzułmańskich to powinniśmy być konsekwentni i nie wpuszczać Rosjan, Ukraińców i Białorusinów." A tu ta sama manipulacja jak z tym argumentem , że najwięcej obcokrajowców w więzieniach angielskich to Polacy. tu należy patrzeć ile Polaków na 100 tys przebywających w Anglii popełniło przestępstwo, jeżeli mniej niż średnia brytyjska to powód do zadowolenie , jak więcej to powód do wstydu.
  • 2018-08-11 17:14 | TyberiusMazur

Re:Niemcy podpisują pierwszą umowę ws. wtórnych migrantów

Nie wiem jak autor prasę międzynarodową śledzi(było parę artykułów co ona naprawdę znaczy) , ta umowa może odnieś przeciwny skutek od zamierzonego, jeżeli chodzi o nastroje w Niemczech. https://www.welt.de/politik/deutschland/article180959902/Zahlen-des-Innenministeriums-Fluechtlingsabkommen-mit-Spanien-nahezu-wirkungslos.html?wtrid=onsite.onsitesearch ta umowa dotyczy tylko osoby zatrzymane na granicy Austriackiej. Gdyby ta umowa obowiązywała od dwóch miesięcy , to by w ciągu tych dwóch miesięcy w sumie "0", słownie "zero" osób zostało zawróconych do Hiszpanii, ja bym powiedział ,że to ludzi bardziej wkurzy jak zostaną poinformowani o tym "sukcesie"
  • 2018-09-03 18:22 | TyberiusMazur

Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

Dzień dobry od czego zacząć „Protesty i zamieszki zaczęły się po tym, jak dwóch młodych mężczyzn, w nadal niewyjaśnionych okolicznościach, zabiło 35-letniego mężczyznę, a trzech innych raniło” he???????? gdybym nie śledził wiadomości mógłbym pomyśleć ,że czterech niemieckich mężczyzn napadło 2 azylantów. Co o tym pisze lewicowy huffingtonpost https://www.huffingtonpost.de/entry/mordfall-in-chemnitz-der-faktencheck-zur-messerattacke_de_5b85097ae4b0cf7b002ea907 Trzech Niemców i kilku azylantów, max 10 osób, więc nawet siedmiu , w tym jeden lub więcej z nożami na 3 Niemców. Niby piszecie prawdę, ale dzięki takim artykułom Polacy uczą się znowu między wierszami czytać , nie tylko dzięki Pisowi:) „Po pierwszych demonstracjach antyimigranckich 26 sierpnia doszło do zamieszek między policją, środowiskami prawicowymi i antyfaszystowskimi, ale i do „polowań” na cudzoziemców.” Po pierwsze potępiam polowania na cudzoziemców. Po drugie Pani się w pierwszym artykule na temat Chemnitz napisała: „Według świadków dochodziło do nagonek.” W pasie niemieckiej też o tym piszą, tylko tam mają tyle przyzwoitości ,że piszą według antyfaszystowskich aktywistów, a ich wiarygodność jest …. Podobno są filmy w internecie , wszyscy o nich piszą , poszukałem znalazłem trzy mało na nich widać króciutkie, to może być to, nie musi, jak są jakieś lepsze to proszę link. Bo po tym co prasa pisze bym się spodziewał więcej na tych filmach, więcej ofiar, więcej aresztowań, więcej zgłoszeń na policję, nawet pojawiło się gdzieś słowo pogrom w jakiejś gazecie. „Wydarzenia w Chemnitz mogą pogorszyć sytuację gospodarczą Saksonii – zauważa specjalista od etyki biznesu na uniwersytecie w Bern Thomas Koellen w wywiadzie opublikowanym na portalu gmx.de. Wizerunek landu, w którym atakuje się cudzoziemców, a neonaziści hajlują na ulicy, może odstraszyć i zagranicznych inwestorów, i pracowników z zagranicy, i ludzi innego pochodzenia, i tych reprezentujących po prostu odmienny światopogląd ” Śmiać się czy płakać z tego argumentu? Chiny,Hongkong , USA to są kraje które wydały ostrzeżenia dla swoich obywateli odnośnie Niemiec i to nie w ostatnim tygodniu.
  • 2018-09-03 20:23 | TyberiusMazur

Re:Chemnitz: marsze za „Niemcami dla Niemców” i „Niemcami bez faszyzmu”

Satoshi Politico "poprzedni rząd Angeli Merkel."?????? Ten sam Kanclerz, ta sama koalicja, ta sama polityka, masa tych samych polityków. W ścisłym znaczeniu to jest poprawne wyrażenie, lecz niestety można użyć do zmniejszenia odpowiedzialności , to poprzedni rząd, my to teraz naprawimy.