Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(768)
Komentarze użytkownika: Prowincjusz
 • 2018-02-12 08:45 | Prowincjusz

  Re:Jak warszawskie Muzeum Ewolucji zniechęca do teorii Darwina

  Ryby nauczyły się oddychać powietrzem... biedny pan Karol Darwin, bronią go lamarkowcy
 • 2018-02-13 00:32 | Prowincjusz

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Prawdziwy problem to tucz przemysłowy i deratyzacja, to jak wygląda kilka ostatnich sekund życia jest tak naprawdę sprawą drugorzędną.
 • 2018-03-21 08:51 | Prowincjusz

  Re:Czy to koniec futrzarskiego piekła?

  Od czegoś trzeba zacząć, kierunek jest dobry i myślę,że inne zwierzęta doczekają się lepszego traktowania. Szczególnie drastyczny jest los gryzoni - szczurów, myszy czy norników likwidowanych truciznami powodującymi straszliwe męczarnie.
 • 2018-03-22 09:36 | Prowincjusz

  Re:Czy to koniec futrzarskiego piekła?

  Pani Vero, gratuluję empatii Świętego Franciszka ale problem nie jest ironczny tylko poważny jeśli niechcemy być hipokrytami. Niektóre preparaty przeciw gryzoniom powodują krwotoki wewnętrzne a ich działanie pomyślane jest by śmierć zwierząt nastąpiła po kilku dniach. Ma to cele praktyczne , ale ich okrucieństwo nieulega kwesti. Liczy się skuteczność, podobnie jak i w innych dziedzinach. Zastanawiająca jest ciągła popularność futer, od lat prowadzona jest drastyczna negatywna kampania propagandowa a ciągle znajdują się osoby odziewające się tak passe.
 • 2018-03-29 00:02 | Prowincjusz

  Re:Rząd podpisze umowę na dostawę systemu Patriot

  Cała ta obrona przeciwrakietowa przypomina mi linię Maginota czy Wał Pomorski, strona atakująca wybierze inny sposób ataku. Jaki:odowiedź w podręcznikach historii na rok 2100 ( oby nie).
 • 2018-04-02 00:34 | Prowincjusz

  Re:Jak się dziś dzielą inteligenci

  Jeśli chodzi o muzykę ludową to obecnie chyba jest bardziej popularna wśród inteligencji niż w warstwach autentycznie ludowych gdzie uważana jest za totalny obciach. Czyli obecność takiej muzyki na antenie PR 2 jest słuszna, pomijając jej prawdopodobnych mecenasów, całkiem nie znających swego elektoratu. Gdyby chodziło o przekupienie muzyką zwykłego szeregowego wyborcy głuchlibyśmy przy panu Zenku i kolegach.
 • 2018-05-08 00:29 | Prowincjusz

  Re:Kto i dlaczego chce przenieść pomnik katyński?

  Karczewski
 • 2018-05-27 11:06 | Prowincjusz

  Re:Zgoda na seks musi być jasno wyrażona. Szwecja zmienia prawo dotyczące gwałtów

  Uchwalić prawo to żaden problem, przykładowo nasz parlament obecnej kadencji jest w tym mistrzem, ale jak wyegzekwować je w praktyce ... Jeśli w Szwecji relacje miedzy partnerami są podobne jak u nas to owo tak lub jego brak odbywa się w chwili intymnej pozbawionej raczej świadków, a prawo ponoć ma być bezstrone słowo przeciw słowu. Powinniśmy się raczej skupić na wychowywaniu młodych ludzi, wyuczeni na internecie i filmach klasy B do P,zachowują się według mało budującego wzorca.
 • 2018-07-08 04:27 | Prowincjusz

  Re:Lwy pożarły kłusowników. Tym razem zwierzęta się obroniły

  Brzmi fatalnie, wiem, że to źli ludzie ale jednak ludzie, a ci naprawdę winni są bezpieczni.
 • 2018-07-08 14:57 | Prowincjusz

  Re:Lwy pożarły kłusowników. Tym razem zwierzęta się obroniły

  jpet Barszcz sosnowskiego
 • 2018-07-14 15:44 | Prowincjusz

  Re:Neonikotynoidy to nie „wyrok na pszczoły”. 6 faktów kontra fake news

  Preparaty te są przeznaczone do zaprawiania nasion, co jest najbezpieczniejszą metodą aplikacji pestycydów, jeśli chodzi o badania przy pomocy szyb samochodowych, to czysta głupota, mamy przecież wiarygodne badania pokazujące zanikanie populacji ptaków w środowiskach rolniczych zarówno w Europie jak i w Polsce.
 • 2018-07-14 15:52 | Prowincjusz

  Re:Neonikotynoidy to nie „wyrok na pszczoły”. 6 faktów kontra fake news

  Na zdjęciu ilustrujące ten materiał widzimy osę.
 • 2018-07-14 18:27 | Prowincjusz

  Re:Neonikotynoidy to nie „wyrok na pszczoły”. 6 faktów kontra fake news

  To podknięcie nie upadek, wartość artykułu oceniam pozytywnie a zdjęcie jak widzę poprawiono.
 • 2018-07-15 13:02 | Prowincjusz

  Re:Neonikotynoidy to nie „wyrok na pszczoły”. 6 faktów kontra fake news

  Cała sprawa przypomina rodzimą politykę, mamy ekspertów po każdej stronie sporu, tysiące raportów, badań, ilość danych całkowicie niestrawną dla niefachowców. Ostatecznie wierzymy tym do których nam bliżej. A obiektywna prawda... . Myślę, że niema czegoś takiego. Nawet zdrowy rozsądek zawodzi.
 • 2018-07-15 13:03 | Prowincjusz

  Re:Neonikotynoidy to nie „wyrok na pszczoły”. 6 faktów kontra fake news

  Cała sprawa przypomina rodzimą politykę, mamy ekspertów po każdej stronie sporu, tysiące raportów, badań, ilość danych całkowicie niestrawną dla niefachowców. Ostatecznie wierzymy tym do których nam bliżej. A obiektywna prawda... . Myślę, że niema czegoś takiego. Nawet zdrowy rozsądek zawodzi.
 • 2018-07-15 13:19 | Prowincjusz

  Re:Rasistom wstęp do kościoła zabroniony. We Włoszech

  Chyba niemożna zakazać nikomu odwiedzania kościołów, ale treści które tam są głoszone powinny jednoznacznie potępiać rasizm. Np. Mt 25, 31-46, o którym politycy chadeccy i kościelni chyba nigdy nie słyszeli.
 • 2018-07-16 16:13 | Prowincjusz

  Re:Neonikotynoidy to nie „wyrok na pszczoły”. 6 faktów kontra fake news

  Gdyby prawdą było tak niszczące działanie klotianidyny na populację pszczół i innych owadów zapylających, żylibyśmy już dawno bez nich. Siew rzepaku odbywa się na przełomie sierpnia i września gdy ilość kwitnących roślin dostępnych dla pszczół jest znacznie ograniczona. Ewentualne pyły podlegają rozkładowi w okresie do kilku tygodni, taka też jest skuteczność działanie insektycydu przeciw agrofagom występujących w uprawie rzepaku jesienią. Do zwalczania szkodników łodygowych i łuszczynowych konieczne są kolejne zabiegi stosowane wiosną. Inną sprawą jest czy potrzebujemy tak wielkich ilości rzepaku, z którego olej lany jest do `` ekologicznego `` paliwa - w czasach gdy miliard ludzi głoduje. Inna sytuacja występuje przy siewie kukurydzy co zostało już udokumentowane, błąd polegał na wadliwej aplikacji zapraw - w formie nadmiernie pylącej. Są naprawdę ważniejsze problemy, a ten pochłania mnóstwo energii którą można wykorzystać w bardziej konstruktywny sposób. W rolnictwie najpoważniejszym problemem jest zwiększanie powierzchni monokultur.Jakoś nie słyszę by aktywnie protestowano przecie setkom czy tysiącom hektarów pszenicy czy kukurydzy, a tam nie utrzyma się ani jedna pszczoła.
 • 2018-07-20 16:16 | Prowincjusz

  Re:Minister Ardanowski: Utrzymujemy hodowlę zwierząt futerkowych

  Można żyć bez futra, a może dziś to nawet powinno się żyć bez futra. Ale czemu to ja i moi ziomkowie mamy być narodem pazernych pseudo-katolików i "homo sovieticus". Jak już to bezwzględnych kapitalistów. Ci pierwsi odziali by nas w moher a drudzy w walonki nie norki. Hodowca to człowiek, utrzymujący się z cierpienia zwierząt, ale jak nazwać finalnych odbiorców mieszkańców w/g dostępnych danych USA, Kanady , Chin i krajów skandynawskich gdzie trafia blisko 100% skórek. Proszę o jakiś przemyślany epitet. Ostatnio bogate kraje snobując się na obrońców przyrody czy też sympatycznych zwierzątek trzymanych w klatkach, zakazało lub obostrzyła do granic sensu ekonomicznego ich hodowlę. Ale nie zakazało posiadania czy handlu takowymi. Problem po prostu przesunięto na wschodnie rubieże. Jeśli - słusznie moim zdaniem zakaże się hodowli w Polsce skorzystają inne kraje. Norki na tym nie skorzystają. Tylko zakaz obrotu skórami zwierząt jest w stanie zatrzymać ten trend. Nawiasem mówiąc futra nie są popularne w w krajach południa z przyczyn oczywistych, tam źli polują np. na migrujące ptaki wróblowate - taki pasztet z 30 gramowych ortolanów to wielki przysmak. Ponadto według danych na 2017 rok jesteśmy na drugim miejscu w produkcji skór ogółem w Europie za Danią.
 • 2018-07-22 11:42 | Prowincjusz

  Re:W których państwach gwałt to seks bez zgody?

  Minister Ziobro by się ucieszył z takiego prawa, po jego ustanowienia w Polsce będzie można pod odrażającymi zarzutami wyprawić do więzień wszystkich wrogów politycznych. Wystarczy znaleźć kilka pań, gorących zwolenników dobrej zmiany, dla których liczy się tylko żeby Tusk i jego banda została ukarana. Al Capone też poszedł siedzieć za podatki. Jeśli dane są poprawne, a skuteczność wykrywania gwałtów się zwiększy czeka nas konieczność budowy więzień na kilka tysięcy miejsc. Znam partię polityczną która się tego chętnie podejmie. Ale dość uszczypliwości ( nieco gorzkich). Problem w tej skali wymaga edukacji, leczenia, prewencji. Wynika z tego, że mamy całe pokolenia mężczyzn traktujących kobiety wyłącznie użytkowo. To trzeba zmienić. Jak ?
 • 2018-07-23 18:00 | Prowincjusz

  Re:Polska importuje mnóstwo śmieci z zagranicy

  Widziałem film o budowie wieża Eiffla i amerykańskich wysokościowców, podziwiałem odwagę i genialną równowagę budowniczych, ale też widziałem człowieka który spadł z 5,5 m i został kaleką na całe życie. Może zostawmy te szelki, zresztą i tak nie dotyczy to śmieci.
 • 2018-07-28 00:14 | Prowincjusz

  Nadzwyczajne przyzwyczajenie. Erdoğan (też) robi z prawem, co chce

  Szykuje się u nas zmiana słów hymnu " Dał nam przykład Erdoğan jak zwyciężać mamy " , w IPE-nie dopatrzą się, że po Lipsku i Waterloo, ten Buonaparte coś nie pasuje.
 • 2018-07-28 00:14 | Prowincjusz

  Nadzwyczajne przyzwyczajenie. Erdoğan (też) robi z prawem, co chce

  Szykuje się u nas zmiana słów hymnu " Dał nam przykład Erdoğan jak zwyciężać mamy " , w IPE-nie dopatrzą się, że po Lipsku i Waterloo, ten Buonaparte coś nie pasuje.
 • 2018-07-28 00:34 | Prowincjusz

  Re:Minister sprawiedliwości chce więcej więźniów w więzieniach. I na dłużej

  W przypadku pedofilii, sytuacja jest bardzo trudna, wyrok ma stanowić karę za dokonany czyn, siedem lat to długo, czy dość długo trudno mi ocenić, ofiary są często karane przez całe życie, ale bardzo wątpię, czy i po dwudziestu latach nastąpią zmiany w mózgu pozwalające na egzystowanie takiego człowieka w społeczeństwie. Zawsze będzie stanowił zagrożenie, to często silniejsze od niego. Zapewne istnieją pedofile, potrafiący poskromić i zdyscyplinować swój popęd. Zachowują celibat, korzystają z normalnych związków, ale osoby którym to się nie udało, powinny być pod ciągłym nadzorem . Współczesna elektronika zapewne pomogła by w niektórych przypadkach, ale powinniśmy się zastanowić czy jednak w humanitarnych warunkach nie odizolować tych najgroźniejszych. Dotyczy to też najbardziej zdemoralizowanych ludzi popełniających inne zbrodnie na ludziach. Niestety sądy po reformie ( a mówmy szczerze, te przed reformą też ), nie zapewniają braku nadużyć. Być może aby zapewnić pełną przejrzystość sprawami tego typu powinny zajmować się sądy międzynarodowe ?
 • 2018-07-30 20:16 | Prowincjusz

  Re:Nauka i rolnictwo przegrały w Trybunale Europejskim

  Na długotrwałe działanie pestycydów narażone są głównie osoby zajmujące się ich produkcją, dystrybucją i aplikacją, konsumenci stanowią grupę zaniedbywalnie małą. Sukcesy rolnictwa ekologicznego mają wyłącznie charakter medialny, to absolutna nisza, gdyby zastosować wydajności i przede wszystkim powtarzalność plonów, na całą produkcję nie starczyło by żywności dla połowy mieszkańców Europy. Przy niszowej pozycji rolnictwo ekologiczne niestanowi, żadnego zagrożenia jako źródło agrofagów, wprost przeciwnie stanowi ciekawy eksperyment, który po dziesięcioleciach rzetelnych badań może przynieść ciekawe wnioski. Oczywiście gdyby zakazano użycia jakichkolwiek substancji ochronnych w rolnictwie ekologicznym, sens ekonomiczny takiej działalności by upadł. Tak można postępować w ogródku przydomowym. Gdzie, często przekroczenia dawek pestycydów na skutek trudności w dozowaniu biją światowe rekordy, proszę uważać na sałatę od wujka. Magia to u Hagrida, ciekawe co by wykazały jego dynie. Puszcza to temat strasznie odległy od GMO, ale w prostych słowach. Jeśli chcemy mieć malutki fragment kraju na którym przyroda decyduje jak będzie wyglądał świat, to musimy pozwolić na korniki, wymieranie świerka, naturalne odnowienie drzewostanu, proces tworzenia środowiska docelowego trwa ok. 500 lat, wszelkie zmiany klimaty - jak obecna, uruchamiają kolejne. Ten proces jest wieczny, a my możemy go tylko w spokoju obserwować. Nawet pożar jest zjawiskiem naturalnym ( No chyba, że podpalaczem jest lokalny piroman ). Pozostałe lasy (poza rezerwatami ścisłymi ), możemy zostawić leśnikom, oni też się uczą i współczesne nasadzenia starają się być coraz bliższe natury np. rębnia gniazdowa. W UE jest za dużo żywności, ale mieszkańcy Sahelu i paru innych miejsc ( odsyłam do Caparosa -Głód ), i jak wiedzieli nasi pradziadowie, że bezpieczeństwo żywieniowe jest bezcenne. Ludzi jest za dużo, a to się Thanos znalazł. Tak, tak, na pewno Monsanto albo Bayer, albo może zdrowy rozsądek. Ale te koncerny są zainteresowane zarabianiem, a nie zbawianiem Świata. W tym drugim przypadku starali by się wyprodukować rośliny pomocne głodującym np. proso, a nie przydatne przy drogiej i niepotrzebnej w tej skali produkcji zwierzęcej soję, kukurydzę czy zboża paszowe.
 • 2018-07-30 20:48 | Prowincjusz

  Re:Mike Tyson w opasce AK. O co chodzi w tym spocie?

  Mimo wszystko, jak Pan pisze wybranie na ambasadora marki Powstanie Warszawskie, czarnoskórego wyznawcy islamu, skazanego za gwałt, z lewackimi tatuażami, przez ludzi związanymi z PIS-em, budzi mój szacunek za szaleńczą wręcz odwagę. To grozi w tym środowisku śmiercią lub kalectwem. Bezsens jest oczywisty.
 • 2018-07-31 13:20 | Prowincjusz

  Re:Nauka i rolnictwo przegrały w Trybunale Europejskim

  Kaesjot Taki producent, ma przeważnie produkcję mocno sprofilowaną, jak drób to na jaja lub na mięso, bydło opasowe lub mleczne, na wsi jak chcesz mieć warzywa i owoce to albo masz je w ogródku albo 10km dalej w najbliższym dyskoncie, wiejskie sklepiki oferują przeważnie tylko cebulę i ziemniaki. Oddzielne trzymanie kur i świń z uwagi na zagrożenia chorobami raczej można wsadzić między bajki. Zdecydowana większość mieszkańców wsi od początku wieku zaopatruje się w żywność w sklepach u miastowych. Naprawdę.
 • 2018-07-31 16:25 | Prowincjusz

  Re:Nauka i rolnictwo przegrały w Trybunale Europejskim

  Za smak warzyw i owoców odpowiada w głównej mierze zastosowana odmiana, zgodzę się, że na rynku masowym odmiany smaczne przegrały z ładnymi a przede wszystkim odpornymi na transport, przechowanie i ekspozycję na ladach samoobsługowych. Własnymi rękom zgotowaliśmy sobie ten los. Świniobicia nie widziałem od dwudziestu lat, rzeźnik to zawód niemal wymarły, a wielkie energochłonne zamrażarki już z dziesięć lat temu trafiły do warsztatów jako składowiska części zamiennych i schowanego przed żoną piwa. Natomiast bardzo poszukiwanym towarem są jajka od kur z hodowli wybiegowych. Miastowi wręcz krążą po wsiach szukając potencjalnych dostawców. Ci mają terminy miesięczne przed świętami, ale to tylko promilowa nisza. Czyli w skrócie - za to co jest dostępne na rynku odpowiadają konsumenci nie rolnicy.
 • 2018-07-31 16:35 | Prowincjusz

  Re:Nauka i rolnictwo przegrały w Trybunale Europejskim

  Smaczny pomidor zimą jest dostępny, cena w hurcie zaczyna się od osiemnastu złotych za kilogram, zwykły poniżej dziesięciu. Pierwszego schodzi kartonik na dziesięć tych tańszych.
 • 2018-07-31 21:13 | Prowincjusz

  Re:Nauka i rolnictwo przegrały w Trybunale Europejskim

  Ewolucja jako taka niema celu, powstają po prostu formy najlepiej dostosowane do aktualnie panujących warunków. I muszą wpasować się w ograniczenia wynikające z pochodzenia z organizmów wcześniejszych. To taki Windows który jest wstecznie kompatybilny do najprostszych wersji. Organizmy doskonale dostosowane do zaistniałych warunków nie zmieniają się przez miliony lat, mysz domowa na wyspie gdzie jest jedynym ssakiem zwiększyła rozmiar trzykrotnie w ciągu stu lat. Owady potrafią wytworzyć formy odporne na insektycydy w ciągu kilku lat. Czy GMO jest ryzykowne ? Jest, podobnie jak wiele innych wynalazków. Mleko się już wylało, musimy iść do przodu. Zresztą GMO to pikuś w Chinach, Rosji i Polsce pewnie już pracują nad klonami doskonałych przywódców. Lenin tym razem naprawdę wiecznie żywy. No teraz to naprawdę jest się czego bać.
 • 2018-07-31 21:26 | Prowincjusz

  Marsa będzie można podziwiać gołym okiem

  Podtytuł jest mylący, Mars jeśli jest widoczny, zawsze jest z Ziemi, dostrzegalny gołym okiem. Natomiast trzeba mieć doskonały wzrok, by bez lornetki zobaczyć tarczę planety. Szczegóły zarezerwowane są już tylko dla posiadaczy przyzwoitych teleskopów.
 • 2018-07-31 21:26 | Prowincjusz

  Obejrzeć Marsa

  Podtytuł jest mylący, Mars jeśli jest widoczny, zawsze jest z Ziemi, dostrzegalny gołym okiem. Natomiast trzeba mieć doskonały wzrok, by bez lornetki zobaczyć tarczę planety. Szczegóły zarezerwowane są już tylko dla posiadaczy przyzwoitych teleskopów.
 • 2018-07-31 21:33 | Prowincjusz

  Re:Marsa będzie można podziwiać gołym okiem

  Piękne zdjęcie ilustrujące ten materiał.
 • 2018-07-31 21:37 | Prowincjusz

  Re:Minister sprawiedliwości chce więcej więźniów w więzieniach. I na dłużej

  Jak to kto? My. Jak zawsze.
 • 2018-08-07 00:29 | Prowincjusz

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  Od lat czekam, na rzetelne ogólnoświatowe dane demograficzne w rozbiciu na zamożność, pochodzenie społeczne i etniczne, rodzaj związku w którym wychowywane są dzieci, poziom edukacji. Coś jak Kapitał w XXI wieku - Thomas Pikettyego, tylko o demografii. Możliwe, że częściowo dane te są dostępne, ale póki się ich dokładnie nie opracuje, zawsze będziemy wiedzieć na stówkę, że za wzrost odpowiadają muzułmanie, blokersi i ogólne wszelkiej maści plebs. A ja wolałbym wiedzieć naprawdę jak to jest. W końcu ta grupa która utrzyma dostatecznie długo przewagę demograficzną, wytyczy kierunek rozwoju Świata. A to fascynujące zagadnienie.
 • 2018-08-07 17:31 | Prowincjusz

  Re:PGZ nie jest już dla rządu narodowym czempionem?

  Mam problem z ekipą pana Macierewicza, jest to przykład fatalnej polityki zbrojeniowej, czy wręcz fenomenalnej pracy agenturalnej. Jeśli to pierwsze to należy się Trybunał Stanu, jeśli to drugie, prokurator, potem wymiana tych no jak im tam pracowników wywiadu no i cztery gwiazdki i emerytura na Kremlu. Podobnie jak przed Drugą Wojną Światową, inwestowanie w marynarkę wojenną to prężenie wątłych muskułów. Udział polskiej marynarki u boku aliantów nie przyniósł nam wielkich profitów. W naszych warunkach trzeba się skupić na wojskach lądowych i lotnictwie. Wiem, że boli ale kasa jest tylko jedna. A strategiczne użycie floty podwodnej przez naszych politruków, przepraszam polityków, no to już kompletne mrzonki.
 • 2018-08-08 22:42 | Prowincjusz

  Re:Defilada na Wisłostradzie. Dobra zmiana?

  I to działa. Znajomy z przejęciem tłumaczył mi onegdaj, że produkujemy najlepsze czołgi na świecie. A polscy żołnierze budzą szacunek u naszych sojuszników niczym mistrz kung-fu u początkującego adepta. Obyśmy nigdy nie musieli tego sprawdzić. A na defiladzie jako najsilniejszy człon naszej obrony wystąpią samoloty dla VIP-ów, bo polski rząd niema już Zaleszczyk, a i czasu będzie już mniej niż siedemnaście dni. W poprzednich konfliktach światowych, o zwycięstwie zadecydowała broń która powstała już w trakcie jej trwania, koncepcje jej użycia wykuwały się w ogniu walki. Zadecydowały zasoby. I jeśli teraz doszło by do wojny konwencjonalnej, byłoby podobnie. Jeśli Ukraina nie będzie naszym najlepszym przyjacielem i przedmurzem, Polska tradycyjnie stanie się wielkim poligonem. Cóż nam pozostało, chyba tylko Boże chroń Polskę...
 • 2018-08-08 22:51 | Prowincjusz

  Re:Jak nie utonąć. 6 zasad zachowania w wodzie, które mogą nas uratować

  Nabudowali tych basenów, a ludzie ciągle toną. Może obowiązkowy WF z nauką jeśli już nie pływania to bezpiecznego zachowywania się w wodzie. Pijący pływacy może nie toną, nie wiem ( choć nie jestem pewien tych płynących w rzekach i na wzburzonym morzu ) ale popisy ich skoków do wody z rozsypujących się pomostów, to obrazek dla ludzi o silniejszych nerwach niż moje.
 • 2018-08-09 15:55 | Prowincjusz

  Re:Jak nie utonąć. 6 zasad zachowania w wodzie, które mogą nas uratować

  Proponuję rękawki i z każdym dniem popuszczać powietrza, nawet się nie zorientuje a będzie pływać. No przynajmniej moje tak miały... w wieku 3 lat.
 • 2018-08-09 16:06 | Prowincjusz

  Re:Defilada na Wisłostradzie. Dobra zmiana?

  Clarahela Ciężki sprzęt, ale na gąsienicach lub oponach terenowych powinien mieć nacisk na powierzchnię mniejszy niż osobówka. Samochód prezydenta Dudy wyżłobi pewnie koleiny, bo ten gość ma ciągłe problemy z samochodami i ich obsługą.
 • 2018-08-09 18:49 | Prowincjusz

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  Procesy wzrostu i załamania populacji są od dawna znane w przypadku licznych zwierząt. Każde stworzenie dąży do maksymalnego wypełnienia swojej niszy ekologicznej. Człowiek jako gatunek jest częścią przyrody, ma większe możliwości kształtowania środowiska i tyle. Sam szklany sufit jest jak był. Wyraźnie widać - choć dane są niekompletne, że w miejscach gdzie doszliśmy do maksymalnego pułapu, populacja już nie wzrasta. Może się nam wydawać, że to wybory indywidualne, ale ich suma jest jednoznaczna.
 • 2018-08-09 21:36 | Prowincjusz

  Re:Afera pedofilska wstrząsnęła Niemcami

  Damy radę ? W wielomilionowych społeczeństwach zawsze pojawią się wewnętrzne aberracje, i choć to bardzo przykre raczej nigdy nie zejdziemy do zera.
 • 2018-08-13 15:38 | Prowincjusz

  Re:Monsanto z rekordową karą za Roundup. Czy kalifornijski sąd miał rację?

  Liotra Pobudka, średnia wieku człowieka zdrowo odżywionego, niezestresowanego i nieleczonego szkodliwymi lekami coś koło 44 lat, śmiertelność dzieci do pierwszego roku życia powyżej 50%, komfort życia nie do wytrzymania dla dzisiejszych mieszkańców krajów rozwiniętych. Truci przez bandytów z korporacji farmaceutycznych, chemicznych i innych, dożywają przeciętnie 80 lat w warunkach na które nie było stać Ludwika XIV. Tak mi Pana żal, że doradzam emigrację do np. Mali, gdzie są dostępne wszystkie luksusy oferowane przez skrajnych "ekologów". Żeby była jasność. Korporacjom trzeba patrzeć na ręce. W pogoni za zyskiem potrafią dokonać spustoszeń jak pijany Spejson na cyklu. Tym bardziej głupotą jest walka z tymi aspektami ich działalności, które nie budzą poważniejszych zastrzeżeń. To woda na ich młyn, są w stanie łatwo udowodnić ( choć akurat wyrok kalifornijskiego sądu tego nie potwierdza ) , swoje racje, a zwodzić w przypadkach gdy wina jest ewidentna. Glifosat umożliwił przemysłową produkcję soi i rzepaku i to jest prawdziwy problem. Wielkie plantacje tworzą zielone pustynie, niemal pozbawione życia, poza paszą dla zwierząt. Epidemia otyłości jest pokłosiem niemal darmowego w stosunku do rzeczywistych kosztów środowiskowych mięsa i żywności wysoko przetworzonej. Sielankowcy, są coraz silniejsi ich poglądy przebijają się nie tylko w mediach ale i sądach, strukturach administracyjnych a nawet gremiach naukowych. Ten trend może doprowadzić do zahamowania całej nauki. W końcu skoro sądy mają zawsze rację to dwunastu przysięgłych może zadecydować, że 2+2=5, kto im zabroni.
 • 2018-08-13 16:33 | Prowincjusz

  Re:Wszystkie argumenty za zniesieniem zmiany czasu

  digitalhead A teraz będzie wschodzić o 3:15, już czuję się lepiej... Późny zachód słońca w czasie letnim jest według mnie największą zaletą zmiany czasu na letni. Każdy ma własne upodobania, ja jako człowiek przebywający bardzo dużo na zewnątrz jestem zwolennikiem zmiany czasu, osoby silnie uniezależnione od rytmu solarnego pewnie czują dyskomfort, dla nich ważniejszy jest rytm dobowy. Współcześnie przewagę mają żarówkowcy, i zgodnie z logiką demokracji trzeba będzie się przyzwyczaić.
 • 2018-08-13 18:47 | Prowincjusz

  Re:Afera pedofilska wstrząsnęła Niemcami

  Faktycznie, przyjazny gest nauczyciela, księdza czy wujka budzi dziś obawy, których nie było dwadzieścia lat wstecz. Z kolei fizyczne karanie dzieci to dziś już patologia. Jest regres i jest postęp. A idiotyczne przepisy są wszędzie, tylko promil społeczeństwa kradnie samochody, ale miliony stoją w kolejkach do wydziału komunikacji. Za spędzony tam czas można by kupić pewnie z milion samochodów elektrycznych. Przy stawce 12 zł za godzinę.
 • 2018-08-13 19:28 | Prowincjusz

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  Jak się zastanowić, to zachowania rasistowski i ksenofobiczne są formą obrony niższych warstw społecznych przed zajmowaniem ich niszy przez sprawniejszych przybyszy, konkurujących o te same zasoby. To darwinizm społeczny, ale jak widać chyba się sprawdza. Gdy okrzepną i zaczną być konkurencją dla warstw średnich dochodzi do strasznych rzeczy. Najskrajniejszą formą stał się antysemityzm w pierwszej połowie XX wieku. Elity potrzebują taniej siły roboczej w produkcji i usługach, ale nie w konsumpcji fruktów. Prawdziwe napięcia dopiero przed nami, małe tąpnięcie w ekonomii i milion sąsiadów z za Buga. Dobrze, że choć fizycznie są nie do odróżnienia, mieszkańcy Bangladeszu mieli by znacznie gorzej.
 • 2018-08-14 18:05 | Prowincjusz

  Re:Monsanto z rekordową karą za Roundup. Czy kalifornijski sąd miał rację?

  Lekarze onkolodzy mówią : szlugi, alkohol i niezdrowa dieta - nadmiar tłuszczów i cukrów, miejscami smog. Pestycydy ewentualnie w grupie osób narażonych na kontakt z substancjami stężonymi. A przede wszystkim dłużej żyjący ludzie umierają częściej na nowotwory czy choroby zwyrodnieniowe np. kardiologiczne. Na coś niestety trzeba odejść. Uprawa rzepaku w naszym kraju wzrosła wielokrotnie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ale to bez związku z glifosatem, w UE nie są uprawiane odmiany na niego odporne. Chodziło mi o naprawdę wielkie plantacje np. w USA. Choć i u nas i bez Roundupu proces powiększania plantacji jest widoczny i niekorzystny. Najsilniejszy środek ? Pod jakim względem ani nie jest ostro toksyczny, jego wytwarzanie jest stosunkowo proste, w naturze rozkłada się w ciągu kilku dni góra tygodni. W poprzednim komentarzu, może zbyt ostro potraktowałem amerykańskich ławników, są ludzie wrażliwi na światło słoneczne mogą być i wrażliwi na jakieś substancje chemiczne. Obawiam się, że zapoznanie się z dokumentacją procesową i zdobycie fachowej wiedzy zajęło by mi resztę życia. Pani MatyldaAga Te informacje to chyba z Wiadomości TVP. Dzwonią ale nie w tym kościele. Glifosat używany jest w Polsce od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a plony ciągle rosną. Natomiast rzeczywiście na skutek nadmiernej eksploatacji np. brak płodozmianu czy wywożenie całej słomy, brak nawożenia organicznego, część pól traci próchnicę powodując powolne jałowienie. Ten proces za kilkadziesiąt lat może być poważnym problemem. Ogólnie wiedza na temat rolnictwa jest żenująca. To coś jak z piłką nożną.
 • 2018-08-14 18:14 | Prowincjusz

  Re:Wszystkie argumenty za zniesieniem zmiany czasu

  Bank Komercyjny SA Ogólnie się zgadzam, czas letni przez cały rok, ale oznacza to, że południe będzie o godzinie 13 a północ o 1. Może warto jednorazowo zmienić czas pracy wszystkich instytucji, i dostosować je do czasu naturalnego ?
 • 2018-08-14 21:55 | Prowincjusz

  Re:PiS gra w okręty. Poszło o austalijskie fregaty

  Przemianować Bałtyk na jezioro, PIS ma większość w parlamencie i bez trudu gdzieś o drugiej w nocy to uchwałą. A floty jeziorowej chyba NATO nie potrzebuje. Zdaje się, że przy obecnych kosztach budowy floty nawet Amerykanie i Chińczycy wymiękają.
 • 2018-08-15 14:25 | Prowincjusz

  Re:PiS gra w okręty. Poszło o austalijskie fregaty

  Realnie patrząc mając pod bokiem niezatapialny lotniskowiec klasy Nimitz - Obwód Kaliningradzki, żadne okręty do prowadzenia realnych działań wojny morskiej nie są nam potrzebne. Skończą jak Sheffield i Coventry. No chyba, że podobnie jak przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej wyślemy je dla wsparcia marynarki aliantów. Stać nas na to ? Do celów reprezentacyjnych mogą być - są świetną wizytówką naszej potęgi morskiej i ogólnie wojskowej. Jak już kiedyś pisałem w komentarzu, okrętów podwodnych z porządną artylerią rakietową naszym politykom nigdy bym nie powierzył. Co byśmy zrobili gdyby jakiś nowy Macierewicz nosił teczkę z kodami do ich odpalenia ?
 • 2018-08-16 02:01 | Prowincjusz

  Re:Śmieszno i straszno w Białym Domu Trumpa

  Jaki pan taki kram. Choć muszę przyznać, że spodziewał się po panu Trumpie znacznie ciekawszych rzeczy. Póki co to normalny, w strefach niskich konserwatywny prezydent USA. Wiem, że w Polityce to niepopularny pogląd ale coś trzeba mieć pod śmiesznym tupecikiem ( czy to włosy naturalne ? ) aby zostać najważniejszym politykiem świata. No i miał małą rólkę w "Kevinie w Nowym Jorku" ,Regan też był aktorem, a Lincolna zastrzelono w teatrze. Obaj też byli republikanami.
 • 2018-08-16 16:12 | Prowincjusz

  Re:PiS gra w okręty. Poszło o austalijskie fregaty

  Mad Marx Bałtyk to zna Pan tyko z lipcowych wypadów. W czasie sztormów potrafi być naprawdę niebezpieczny, ostatni przykład to prom Estonia. No może to nie Pacyfik, ale okręty muszą mieć podobną odporność. Chyba, że operują tylko przy opłotkach baz.
 • 2018-08-16 16:27 | Prowincjusz

  Likwidacja zmiany czasu. Na którą ustawimy zegarki w Unii?

  Biorąc pod uwagę częste fale upałów w ostatnich latach może warto by było wstawać latem wcześniej - jest zdecydowanie chłodniej. Pobudka trzy godziny po wschodzie słońca + godzinka na ogarnięcie i wychodzimy z domu w trzydziestostopniowy upał. No i świt latem to piękne zjawisko. Polecam.
 • 2018-08-16 16:27 | Prowincjusz

  Likwidacja zmiany czasu. Na którą ustawimy zegarki w Unii?

  Biorąc pod uwagę częste fale upałów w ostatnich latach może warto by było wstawać latem wcześniej - jest zdecydowanie chłodniej. Pobudka trzy godziny po wschodzie słońca + godzinka na ogarnięcie i wychodzimy z domu w trzydziestostopniowy upał. No i świt latem to piękne zjawisko. Polecam.
 • 2018-08-16 16:35 | Prowincjusz

  Re:PiS gra w okręty. Poszło o austalijskie fregaty

  W czasie kryzysu krymskiego A-10 trenowały nad moją wsią, nisko lecący wyłaniający się z mgły nie wymaga żadnego uzbrojenia, budzi strach w głębi trzewi. Dokładnie wiem co czuli ludzie w czasie wojny słysząc sztukasy. A przecież te samoloty przysłał Obama by nas pokrzepić. Cholera nie czułem się pokrzepiony, czułem strach.
 • 2018-08-16 16:52 | Prowincjusz

  Re:Pensylwania: Przez 70 lat księża-pedofilie skrzywdzili ponad tysiąc dzieci

  samba Franciszek pochodzi z Argentyny, to jak pomylić Polaka z Rosjaninem. Pojęcie pedofili jest może i nowe, ale sam proceder jest stary jak ludzkość. Aspiryna Zbrodni dokonują jednak osoby fizyczne. Kościół ma oczywiście swoje za uszami, ale chyba nie namawia do dewiacji sensualnych. Tak można zdeprecjonować każdą instytucję.
 • 2018-08-16 23:07 | Prowincjusz

  Re:Pensylwania: Przez 70 lat księża-pedofilie skrzywdzili ponad tysiąc dzieci

  Aspiryna . Deprecjonuje w stopniu znacznym - jest zgoda, zbrodnie - zgody niema. Samba. Dopóki dopóty w USA o posiadaniu broni będzie decydowało NRA te liczby mogą tylko rosnąć. Na razie mają tylko po coś koło osiemdziesięciu sztuk na stu obywateli.
 • 2018-08-16 23:42 | Prowincjusz

  Re:Monsanto z rekordową karą za Roundup. Czy kalifornijski sąd miał rację?

  Proponuję poznać Wroga Ludzkości. Jest do nabycia w każdym sklepie ogrodniczym. Za litrowe opakowanie zamiennika zapłacimy ok. 15 zł. Dostaniemy lepką żółtawą dość klarowną, posiadającą specyficzny ale nie odrażający zapach ciecz. W dołączonej etykiecie miniaturowym drukiem napisano jak to użyć i jak się zabezpieczyć. Lepiej pobrać etykietę z internetu i nie niszczyć wzroku na ulotce - może to być szkodliwe dla oczu i na tym chyba polega demoniczna szkodliwość glifosatu. Preparat służy do likwidowania rosnących roślin. Pośród milionów a pewnie i dziesiątków milionów ludzi stosujących ten specyfik niektórzy umarli lub chorują. Czysta statystyka. Ale jak ją opublikować wygląda groźnie, pewnie jak niebezpieczeństwo użycia wody do kąpieli. Każdy posiadający ogródek a nawet doniczkę może się na własne oczy przekonać, że góra po kilku dniach od aplikacji herbicydu pojawiają się nowe chwasty, można też bez obaw posiać dowolne rośliny. Dawka zalecana to 5cm sześciennych na jeden metr kwadratowy ( przy formulacj 36% ). Jeśli zdecydujemy się na rośliny kapustne to wkrótce przekonamy się jak znakomicie smakuje bielinkom, tantnisiom czy mszycą. Nic sobie nie robiąc z rakotwórczego glifosatu rozmnażają się aż miło. Pewnie nie czytają "ekologicznych" forów na internetach. Proces ten można powtarzać wielokrotnie i prędzej życia szanownym eksperymentatorom zbraknie niż doczekają się raka lub wyjałowienia doniczki, na chyba że zapomnimy podlewać lub posypywać nawozem, a glifosat zacznie się mylić z piwem - jest mocno podobny.
 • 2018-08-18 12:07 | Prowincjusz

  Rolnicy straszą wzrostem cen zbóż i mięsa, ale czy zagrożenie jest realne?

  Klęska w rolnictwie to stan permanentny, zawsze jest albo za sucho albo za mokro, za ciepło lub za zimno. A jak wszystko gra to na bank mamy wspomnianą w tekście najgorszą klęskę - klęskę urodzaju. Aż dziw, że przez stulecia rolnicy do tego nieprzywykli. Ale skoro idzie skubnąć trochę kasy, to czemu nie. No i zawsze trafią się miejsca naprawdę wymagające pomocy. A skorzystają najbardziej rzutcy i bezwzględni.
 • 2018-08-18 12:07 | Prowincjusz

  Rolnicy straszą wzrostem cen zbóż i mięsa, ale czy zagrożenie jest realne?

  Klęska w rolnictwie to stan permanentny, zawsze jest albo za sucho albo za mokro, za ciepło lub za zimno. A jak wszystko gra to na bank mamy wspomnianą w tekście najgorszą klęskę - klęskę urodzaju. Aż dziw, że przez stulecia rolnicy do tego nieprzywykli. Ale skoro idzie skubnąć trochę kasy, to czemu nie. No i zawsze trafią się miejsca naprawdę wymagające pomocy. A skorzystają najbardziej rzutcy i bezwzględni.
 • 2018-08-18 12:13 | Prowincjusz

  Re:Monsanto z rekordową karą za Roundup. Czy kalifornijski sąd miał rację?

  LD 50 glifosatu ( 5600mg/kg) jest trochę większe niż alkoholu (7000) i trochę mniejsze niż soli kuchennej (3000). Wnioski proszę wyciągnąć w ramach pracy domowej. Ile spożywa człowiek przez życie różnych trucizn.
 • 2018-08-19 23:10 | Prowincjusz

  Re:Pracownicy Google protestują. Stawka jest duża

  Si vis pacem, para bellum. Pięknoduchy mogą brzydzić się kasy Wuja Sama ( tym bardziej, że ma twarz pana Trumpa ), ale znajdą się ich koledzy w innych krajach którzy nie mogą lub nie chcą powiedzieć nie. Woytek, obawiam się że obywatele Rosji, Chin, państw arabskich w szczególności ci którzy nie posługują się biegle językiem angielskim, żyją już od lat w świecie innego internetu. Jak się zastanowić to wyznawcy ideologi PIS też, ale to nie blokada językowa tylko mentalna.
 • 2018-08-19 23:17 | Prowincjusz

  Re:Netflix: trzy kreskówki, których absolutnie nie oglądaj z dziećmi

  Ta nadmierna pieprzność tych seriali to chyba strzał w niszę odbiorców, a nie wybór artystyczny twórców. Nie straciły by nic na wartości, gdyby humor był mniej kloaczny. Czasami trzeba to oglądać z słownikiem wyrazów brzydkich. Mnie to odstręcza, a jednak i jakoś perwersyjnie przyciąga. Jesteśmy jako społeczeństwo coraz bardziej przezroczyści.
 • 2018-08-21 00:57 | Prowincjusz

  Re:Morze, jezioro czy góry? Dokąd lubi jeździć prezes Kaczyński

  Sto lat na wakacjach panie Prezesie. My tu już sobie poradzimy. M. M.
 • 2018-08-21 01:06 | Prowincjusz

  Re:Sprawa fregat z Australii podtapia wiarygodność Polski

  Tak z ciekawości. Może są na tym forum ludzie którzy mogli by mnie oświecić co można kupić za fundusze z jednego roku programu 500+.
 • 2018-08-21 16:12 | Prowincjusz

  Re:Dlaczego Asma Asad nie ocaliła Syrii?

  Ten Harry Potter to chyba w wersji na IMAX, za kilka tysięcy dolarów... Ibis ma pecha podobnie jak żuraw biały eskortowany paralotnią przez Putina. Ciekawe, skąd na forach takie poparcie dla Asadów. Czyżby byli gwarancją powrotu uchodźców ? Ale nasze hojne i przepełnione chrześcijańskim duchem państwo nie przyjęło ani jednego. Epitety dla pani Asad są pewnie na wyrost ale taka jest logika wojny domowej. U nas podobną rolę dla części społeczeństwa odgrywa pani Marta Kaczyńska.
 • 2018-08-21 16:32 | Prowincjusz

  Re:Australia obraziła się za Adelajdy?

  Nie byłem zwolennikiem tego zakupu, i zasadniczo powinienem być zadowolony. Ale klasa naszej dyplomacji powala na kolana. Powoli trudno znaleźć kraj z którym nie mamy zatargu. Zgadzam się, że dla Australijczyków to nie kwestia kasy tylko etykiety. Ale i to zostanie nam zapamiętane. Jak Zaolzie w 38. Mam nadzieję, że zaoszczędzone fundusze zostaną sensownie wydane. Bo obecny reżim niema chyba jaszcze luksusowych śmigłowców dla VIP-ów, oczywiście kupionych za wojskowe pieniądze.
 • 2018-08-21 17:32 | Prowincjusz

  Re:Sprawa fregat z Australii podtapia wiarygodność Polski

  Geozak Do czasu gdy większość wyborców wiąże bezprecedensową poprawę kondycji finansowej z rządami PIS-u, to nawet gdyby pan Kaczyński kupił dwie fregaty z XlX wieku na kółkach to i tak nie podkopało by to jego pozycji. Olbrzymia większość naszych rodaków nic o tym nie wie , nie chce wiedzieć a horyzont ich myślenia to aktualna sytuacja budżetu domowego. I myślę, że większość ludzkości ma podobnie.
 • 2018-08-21 17:53 | Prowincjusz

  Re:Sprawa fregat z Australii podtapia wiarygodność Polski

  Geozak Do czasu gdy większość wyborców wiąże bezprecedensową poprawę kondycji finansowej z rządami PIS-u, to nawet gdyby pan Kaczyński kupił dwie fregaty z XlX wieku na kółkach to i tak nie podkopało by to jego pozycji. Olbrzymia większość naszych rodaków nic o tym nie wie , nie chce wiedzieć a horyzont ich myślenia to aktualna sytuacja budżetu domowego. I myślę, że większość ludzkości ma podobnie.
 • 2018-08-22 16:41 | Prowincjusz

  Re:Australia obraziła się za Adelajdy?

  maciekplacek Bardzo proszę. Udział Polski w rozbiorze Czechosłowacji odbił się silnym echem wśród elit rządzących naszych aliantów. Tak wiem, że sami przed chwilą podpisali traktat w Monachium, tak wiem, że chodziło o ochronę ludności polskiej. Nie chodzi o sąd nad tą sprawą. Polska jako aktywny sojusznik Trzeciej Rzeszy przestała budzić zaufanie. Niema na to twardych dowodów ale decyzja o nieudzieleniu aktywnej pomocy podczas kampanii wrześniowej która zapadła w czasie spotkania w Abbeville mogła mieć źródło w decyzjach rządu polskiego z tamtego okresu. Lekceważenie sojuszników, arogancja powolne odchodzenie od standardów demokratycznych i mamy gotowy przepis na kolejną honorową klęskę.
 • 2018-08-22 22:51 | Prowincjusz

  Re:Parady, handel i kasa. Czyli Polska „potęgą” na świecie

  Też nie jestem miłośnikiem defilad, o dziwo podobnie jak pan prezent Trump, który odwołał swoją z powodu wysokich kosztów i możliwości uszkodzenia zabytkowego bruku, ale jakoś sobie nie wyobrażam by w roku stulecia odzyskania niepodległości dowolny rząd realnie mogący dzierżyć władzę w Polsce takiej defilady by nie zorganizował. Wizyta pana Dudy na pewno miała być zwieńczona umową na fregaty, to tłumaczy rangę tej wizyty. Ale widocznie animozje między politykami partii rządzącej są poważniejsze niż media "dobrej zmiany" próbują nam wmówić. A ponadto wszyscy byśmy chcieli odwiedzić antypody na koszt suwerena.
 • 2018-08-22 23:12 | Prowincjusz

  Re:Donalda Trumpa niebezpieczna wojna z klimatem

  Mimo dowodów naukowych dla szerokich mas powody obserwowanej zmiany klimatu nie są oczywiste. Zawsze można je przypisać np. trendom astronomicznym, a zimą ciągle trzeba nosić kurtki. Może zamiast promować potencjalne załamanie za pół wieku należy się skupić na obecnych niedogodnościach. Ważne byłoby promowanie energooszczędność korzystnej dla wyborców z przyczyn ekonomicznych. A tu słyszę o rekordowym wzroście sprzedaży klimatyzatorów. I nabijanie się z rolet i wentylatorów. Róbmy tak dalej a Armagedon zapuka nam do drzwi jeszcze za naszego życia.
 • 2018-08-22 23:32 | Prowincjusz

  Re:Monsanto z rekordową karą za Roundup. Czy kalifornijski sąd miał rację?

  rageSoc Artykuł dotyczy nieprawidłowego użycia preparatów zawierających dicmbę ( w Polsce np. Chwstox Turbo ), służącą do uzupełniającego zabiegu przeciw chwastom w soi odpornej na glifosat. Nie widzę nic dziwnego w fakcie wykonania badań przez placówkę naukową. A niby kto to miał robić - szwagier prezesa Monsanto ?
 • 2018-08-23 17:16 | Prowincjusz

  Co łączy prezesa PiS z Obamą i Zuckerbergiem

  Szefowie sztabu pana Kaczyńskiego zapewne nie śpią po nocach próbując w jego ubiorze przekazać maksymalny komunikat podprogowy dla wiernych wyznawców i fanatycznych wrogów. Ot taki sobie sweterek a ma moc tysiąca słów. Ciekawym jakich ? Dla mnie dziwacznie to wygląda w gorący dzień bubek przemykający się w garniturze między klimatyzowanym biurem a klimatyzowanym samochodem. Myślałem, że jeśli chodzi o ubrania to od jakiegoś czasu żyjemy wręcz w anarchii, a tu jednak niespodzianka ktoś potrafi przebić Lady Gagę ( jak to się odmienia ? ). Nasz rodak Wielki Człowiek.
 • 2018-08-23 17:16 | Prowincjusz

  Co łączy prezesa PiS z Obamą i Zuckerbergiem

  Szefowie sztabu pana Kaczyńskiego zapewne nie śpią po nocach próbując w jego ubiorze przekazać maksymalny komunikat podprogowy dla wiernych wyznawców i fanatycznych wrogów. Ot taki sobie sweterek a ma moc tysiąca słów. Ciekawym jakich ? Dla mnie dziwacznie to wygląda w gorący dzień bubek przemykający się w garniturze między klimatyzowanym biurem a klimatyzowanym samochodem. Myślałem, że jeśli chodzi o ubrania to od jakiegoś czasu żyjemy wręcz w anarchii, a tu jednak niespodzianka ktoś potrafi przebić Lady Gagę ( jak to się odmienia ? ). Nasz rodak Wielki Człowiek.
 • 2018-08-23 20:07 | Prowincjusz

  Re:Morze, jezioro czy góry? Dokąd lubi jeździć prezes Kaczyński

  J.E . Baka Prowincjusz z Żoliborza. Z inteligenckiej rodziny. Nie taki autentyczny jak ja. Ale spędzanie wakacji w kraju wpisuje się również w nowoczesne ekologiczne pojmowanie turystyki. Bez środowiskowych kosztów przelotów, zadeptywania Świata. A polityka PISu wpisuje się w najnowsze trendy światowe. To jeden z liderów zmiany. Złej zmiany.
 • 2018-08-23 20:31 | Prowincjusz

  Re:Morze, jezioro czy góry? Dokąd lubi jeździć prezes Kaczyński

  eva47 Sezon ogórkowy to i temat wakacyjny, a sądząc po ilości komentarzy interesuje sporo ludzi.Taki Pudelek dla politykomaniaków.
 • 2018-08-24 12:57 | Prowincjusz

  Re:Co łączy prezesa PiS z Obamą i Zuckerbergiem

  A Prusów wytępiło Krzyżackie Państwo Totalitarne przed epoką nowoczesności... Byli widocznie wybitnie progresywni.
 • 2018-08-24 13:16 | Prowincjusz

  Czy Polska jest gotowa na zniesienie obowiązku szczepień?

  Lubimy wkładać kij w mrowisko. Niech i tak będzie. U korzeni tych wszystkich ruchów sielankowców tkwi przekonanie o wartości informacji otrzymywanych z mediów społecznościowych, tabloidowych i dzieł rozrywkowych. Jakiś Prowincjusz z fora zna się lub nie na rzeczy, House of cards to film dokumentalny, Gra o tron - historyczny a Pamiętnik podręcznej to reportaż z pasa biblijnego. Tekst na stronę do przeczytania to wyczerpujący wysiłek. Ale komentarz na stroną to sama radocha. Zresztą są video blogi. Ludzie zawsze uciekali w pseudonaukę - okultyzm, ufologia. Ale obecnie ilość przekonanych rośnie lawinowo. To też upadek autorytetu nauki. Osoby z tytułami deprecjonują całą społeczność. W początkach internetu spodziewałem się wielkiego skoku społecznego. No też go troszkę jest, ale powoli przykryty falą hejtu, kłamstwa, pornografii. Nowy Wspaniały Świat.
 • 2018-08-24 13:16 | Prowincjusz

  Czy Polska jest gotowa na zniesienie obowiązku szczepień?

  Lubimy wkładać kij w mrowisko. Niech i tak będzie. U korzeni tych wszystkich ruchów sielankowców tkwi przekonanie o wartości informacji otrzymywanych z mediów społecznościowych, tabloidowych i dzieł rozrywkowych. Jakiś Prowincjusz z fora zna się lub nie na rzeczy, House of cards to film dokumentalny, Gra o tron - historyczny a Pamiętnik podręcznej to reportaż z pasa biblijnego. Tekst na stronę do przeczytania to wyczerpujący wysiłek. Ale komentarz na stroną to sama radocha. Zresztą są video blogi. Ludzie zawsze uciekali w pseudonaukę - okultyzm, ufologia. Ale obecnie ilość przekonanych rośnie lawinowo. To też upadek autorytetu nauki. Osoby z tytułami deprecjonują całą społeczność. W początkach internetu spodziewałem się wielkiego skoku społecznego. No też go troszkę jest, ale powoli przykryty falą hejtu, kłamstwa, pornografii. Nowy Wspaniały Świat.
 • 2018-08-24 15:33 | Prowincjusz

  Re:Australia obraziła się za Adelajdy?

  maciekplacek. Trzymam cię za słowo. Mam nadzieję żyć sto lat i niedoczekać. Wyjście z inicjatywą a dobra opinia to jednak różne rzeczy. Z Związkiem Radzieckim też się układali. Utrata koloni to proces cywilizacyjny wojna może troszkę to przyspieszyła. Obywatele tych upadłych mocarstw wyszły na tym jadnak mimo wszystko lepiej niż my. Konkretnie postanowili wycofać się i bronić w umocnieniach linii Maginota. Wybitna głupota. Dziś uczeń podstawówki to wie. Ale wtedy. Zabrakło wizji. Tak jak naszemu obecnemu reżimowi dziś.
 • 2018-08-24 17:23 | Prowincjusz

  Re:Australia obraziła się za Adelajdy?

  I dzięki za namiar na "Paris 1919: Six Months That Changed the World", ale w moich odczuciach potwierdza to moją opinię cytat za tłumaczem google : " Mocarstwa, nawet Francuzi, myślały, że Polacy są chciwi i nieudolni. A jego sąsiedzi mieli wiele pretensji: Litwa, region Wilno; Związek Radziecki, 150 milowy pas tego, co było terytorium Rosji; Czechosłowacja, konflikt o Cieszyn; i Niemcy, korytarz i Gdańsk "
 • 2018-08-25 17:18 | Prowincjusz

  Re:Australia obraziła się za Adelajdy?

  Patagon Szacunek za umiejętność pisania na Nokii 6310i, o ile zrozumiałem zostałem wywołany do odpowiedzi. "Reżim, także reżym[1] (fr. régime – porządek) – rygor, popularnie używany w znaczeniu pejoratywnym (negatywnym) rząd, władza, system władzy, zwłaszcza nielegalny, nieuznawany, bezprawny, pochodzący z uzurpacji. Użyty po raz pierwszy dla określenia ustroju Francji przed rewolucją (L'Ancien Régime). Używany też w znaczeniu regulaminu (np. reżim pracy). W znaczeniu, które nie jest nacechowane pejoratywnie, zaś uznane jest przez współczesną politologię, termin reżim oznacza ściśle określony i unormowany tryb postępowania ograniczający swobodę jego uczestników. Tak rozumiany reżim jawi się de facto jako każdy typ ładu społecznego oraz politycznego. " Tyle Wikipedia. Ale jeśli ktoś jest urażony ( szczególnie ofiary wszelkiej maści totalitaryzmów) przepraszam. I proszę o te pięć punktów IQ. Proponuję za panem Orbanem - Nieliberalna demokracja kierowana przez pana Kaczyńskiego. Poprawiłbym w komentarzu ale ich chyba nie idzie edytować. maciekplacek Pozwoliłem sobie przejrzeć pańskie komentarze i o ile nie jest pan awatarem stworzonym przez redakcję Polityki dla ożywienia dyskusji faktycznie " nam " po drodze raczej nie będzie.
 • 2018-08-25 17:23 | Prowincjusz

  Re:Czy Polska jest gotowa na zniesienie obowiązku szczepień?

  kaesjot "Wolność kocham i rozumiem" ale poproszę połączenie wariantu włoskiego z australijskim. -500 plus i zobaczymy jaki będzie poziom szczepienia. Ekstra kar nie przewiduję.
 • 2018-08-25 17:41 | Prowincjusz

  Re:Parady, handel i kasa. Czyli Polska „potęgą” na świecie

  Pani Vero Informuję iż w dniu piętnastego sierpnia przypada rocznica Bitwy Warszawskiej i święto WP ( bynajmniej nie wirtualnej polski ). Termin listopadowy acz możliwy jest chyba zajęty przez marsz szowinistów czy jak im tam. Zawsze jestem zniesmaczony wytykaniem nam mieszkańcom obszarów poza Cywilizacją Wielkich Aglomeracji obecność w takowych. Raz po raz trzeba coś u was załatwić. Naprawdę jest to niedopatrzenie ale minimum 40% infrastruktury administracyjnej trzeba pomieścić na prowincji ( tylu nas jest ). Wtedy zobaczylibyście jak to fajnie tłuc się po sto kilometrów za byle pieczątką.
 • 2018-08-25 21:09 | Prowincjusz

  Re:Niepodległa Ukraina ma 27 lat. Ale czy są powody do świętowania?

  Powodzenia Ukraino, nasza główną nadziejo lepszej przyszłości. Żeby tak pan Putin sprzedał jeszcze Obwód Kaliningradzki Litwinom jak jego poprzednicy Alaskę. Co pomarzyć nie można...
 • 2018-08-25 23:00 | Prowincjusz

  Re:Wiemy, że nic nie wiemy o sytuacji siódmoklasistów

  Może stabilizacji.
 • 2018-08-25 23:58 | Prowincjusz

  Re:Rosyjscy hakerzy byli aktywni w debacie wokół szczepionek

  Wspieranie "pożytecznych" idiotów było zawsze popularne u naszego wielkiego wschodniego sąsiada. Targowica, Protokoły mędrców Syjonu, maccartyzm i pacyfizm, a teraz szczepionki. Kropla drąży skałę. Skumulowane efekty po latach przynoszą miliony ofiar. Ciekawe, że społeczeństwo rosyjskie, które niezmiernie cenię ( ale tylko znając literaturę np. Cichy Don ) wydaje się niemal całkowicie odporne na propagandę zachodnią.
 • 2018-08-26 08:58 | Prowincjusz

  Senator wysokich lotów

  Jeden z nielicznych polityków którego mimo często różnicy poglądów szanowałem. Dziękuję Panie Senatorze.
 • 2018-08-26 09:27 | Prowincjusz

  Buciki Pamięci – upamiętnijmy ofiary kościelnej pedofilii

  Stosy już nie płoną, ale do niedawna płonęły krematoria. Zbrodnie ideologi otwarcie antychrześcijańskich są również potworne. Naprawdę z deszczu pod rynnę.
 • 2018-08-26 09:27 | Prowincjusz

  Buciki Pamięci – upamiętnijmy ofiary kościelnej pedofilii

  Stosy już nie płoną, ale do niedawna płonęły krematoria. Zbrodnie ideologi otwarcie antychrześcijańskich są również potworne. Naprawdę z deszczu pod rynnę.
 • 2018-08-27 17:11 | Prowincjusz

  Re:Rosyjscy hakerzy byli aktywni w debacie wokół szczepionek

  Towarzysze Artykuł dotyczy metod pracy agenturalnej stosowanej w internecie przez Federację Rosyjską. Jest podparty badaniami amerykańskiej placówki naukowej. Jeśli są wątpliwości co do rzetelności tychże, proszę o stosowne informacje. W przeciwnym wypadku proszę o krytyczną analizę własnych wpisów. Tekst nie jest poświęcony samej zasadności i problemom związanym z używaniem szczepionek. Te omawiane są przy materiale pana Rotkiewicza "Czy Polska jest gotowa na zniesienie obowiązku szczepień?" Oczywiście jestem zwolennikiem szczepień, i mam w tym interes. Zaszczepienie jak największej części populacji chroni nas wszystkich. Szczególnie tych którzy z przyczyn zdrowotnych szczepieni być nie mogą. To rodzaj solidarności społecznej. Stosowanie szczepionek, podobnie jak wielu innych substancji może powodować powikłania. Ale proszę przejść się po dziecięcej kwaterze cmentarza z lat pięćdziesiątych. Setki małych mogił, dzieci malutkie, roczne i starsze, czasami rodzeństwa. Za każdym z nich stoi tragedia i trauma rodziców. Gruźlica, błonica, krztusiec, polio, różyczka, odra, świnka to prawdziwi mordercy. Większość ofiar przeżywała ale część z nich została dożywotnio okaleczona. Postęp też pochłania ofiary. Pamiętacie dziewczynkę umierającą na stole operacyjnym w " Bogach ". Ta śmierć przyniosła wiedzę która uratował setki może tysiące istnień. "Nieograniczone szczepienia" nie. Są przeciwwskazania medyczne i jeśli tylko rodzice jako dowodu nie przedstawią wydruku z forum internetowego na pewno można je pozytywnie rozpatrzyć. Naszym obowiązkiem wobec innych ludzi jest szczepić się, propagować szczepienia i dawać odpór ciemnogrodowi wdzierającymi się w nasze życie. Jestem absolutnie wrogiem jakiejkolwiek penalizacji. Wizyta dzielnicowego, wezwanie do lokalnego biura Prawych i Sprawiedliwych, wymienianie po nazwisku z ambony, kary finansowe. Nie tędy droga. Ale osoby świadomie narażające bliźnich nie mogą być wspierane finansowo przez państwo. Również dostęp do żłobków (fe) i przedszkoli ( leżakowanie jest pogwałceniem praw człowieka) powinien być dostępny tylko dla zaszczepionych ( no i tych niezaszczepionych z przyczyn medycznych ). Współczuję dzieciom i ich rodzinom które z powodu szczepienia zachorowały lub zmarły. Powinny mieć zapewnioną maksymalną i efektywną pomoc ze strony państwa a raczej społeczeństwa jako gwaranta. Ale przecież nikt nie protestuje przeciw samochodom które zabijają trzy tysiące osób rocznie a kilka tysięcy kaleczą. Temat ważny przepraszam za gadulstwo.
 • 2018-08-27 18:37 | Prowincjusz

  Re:Parady, handel i kasa. Czyli Polska „potęgą” na świecie

  Skąd to oburzenie na @grzerysz. Cała ta polemika znacznie ciekawsza niż artykuł. Taka Muza warta jest..., no naprawdę warta. Ostania wizyta na poczcie ukazuje zarówno pluralizm - wszystkie tytuły tygodników były dostępne, jak i wyraźne poparcie tej placówki dla prasy "prawicowej" wystawionej pełnymi okładkami, a tytułom opozycyjnym wstydliwie wystawały tylko no właśnie - tytuły. Niczym kolorowej prasie dla dorosłych. Czym w sumie te czasopisma są. Bez aluzji. Prasa dla Prawych i Sprawiedliwych to zresztą chyba przesada. Mają przecież Wiadomości TVP. No i trzeba [i]ómieć[/i] czytać.
 • 2018-08-27 21:04 | Prowincjusz

  Piwa bezalkoholowe biją rekordy sprzedaży

  Brawo. Czas na bezalkoholowe wódki, likiery i koniaki.
 • 2018-08-27 21:04 | Prowincjusz

  Piwa bezalkoholowe biją rekordy sprzedaży

  Brawo. Czas na bezalkoholowe wódki, likiery i koniaki.
 • 2018-08-27 23:25 | Prowincjusz

  Re:Po implantacji sztucznego serca w Zabrzu: na co może liczyć zwykły pacjent?

  kaesjot Odniosę się tylko do twojego ostatniego wpisu. Dla firm farmaceutycznych i ogólne płatnej służby zdrowia najwłaściwsze z przyczyn ekonomicznych było by utrzymywanie ludzi jak najdłużej przy życiu. Po prostu starsze osoby powiedzmy 60+ są znacznie lepszymi klientami niż te młodsze. Aby jednak dożyły tego wieku trzeba ich utrzymać w ogólnym zdrowiu przez te sześćdziesiąt lat. Oczywiście najlepszym klientem jest hipochondryk żyjący sto lat, ale nie bądźmy nadmiernie ambitni. Dwadzieścia lat "złotych żniw" to naprawdę dość. Medycyna od lat siedemdziesiątych poszła troszkę do przodu - odwrotnie jak nasza obecność na Księżycu ( bez związku ale to prawda ). Na pewno w medycynie są liczne nadużycia i to w większości związane z finansową stroną leczenia. Ale nie dajmy się zwariować, olbrzymiej większości personelu medycznego zależy by pozbyć się swoich podopiecznych w jak najlepszym stanie, zgodnie z aktualną ciągle zmieniającą się wiedzą. To normalni ludzie i czują satysfakcję z wykonanej pracy. Koncerny farmaceutyczne chcą sprzedać swoje produkty i tu też dochodzi zapewne do nadużyć. Należy je piętnować, ale postęp wymaga by te firmy dysponowały znacznymi funduszami na badania. Dieta na pewno jest skuteczną metodą zwalczania licznych chorób np. cukrzycy i zgoła nikt nie nazywa szarlatanami osób polecających je i zdrowy tryb życia. O szczepionkach napisałem w innym miejscu. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
 • 2018-08-27 23:35 | Prowincjusz

  Re:Australia obraziła się za Adelajdy?

  Całkowity zjazd z tematu, ale naprawdę w Stanach Zjednoczonych miejscowe siły przymus lały by niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i łamały kości ludzi powszechnie szanowanych za walkę o wolność i godność choćby był kierowcą samochodu ciężarowego... Naprawdę ?
 • 2018-08-28 18:52 | Prowincjusz

  Re:Rosyjscy hakerzy byli aktywni w debacie wokół szczepionek

  Szczepionkę przeciw odrze wprowadzono do kalendarza szczepień w roku 1975, aby uzyskać dane o ich skuteczności należało by podać dane o zachorowalności na nią z lat 1950 - 1970. Ciekawe jak wypadło by to porównanie. Póki co dla mnie to laurka dla szczepień przeciw odrze. W grupie bezwzględnych morderców zawieruszył mi się gość oskarżony o pobicie, pan Świnka. Faktycznie powoduje tylko [i]powikłania[/i]. Raczej nie zabija. Cóż za pociecha dla ofiar zapalenia jąder czy trzustki. Ta szczepionka wymaga dwóch podań i wtedy osiąga się pełną ochronę. Stosowanie tylko pierwszej może być nieskuteczne. Choroby się przechorowywało i super, zostawały powikłania czyli mniej super albo trafiało się na cmentarz - też super ? W ogóle ta teza troszkę pachnie eugenikom. Panika, cóż na razie jest nieźle, ale trend jest niepojący. Lepiej chuchać na zimne. Czas na panikę widzę w zmianie klimatu. Ale tego z kolei nie widzą nasi wspaniali światowi decydenci z przywódcami USA, Chin i Rosji na czele. Statystka, też ją lubię, ale nie przebije spaceru w mglisty październikowy ranek po dziecięcej kwaterze starego cmentarza.
 • 2018-08-28 19:01 | Prowincjusz

  Re:Po implantacji sztucznego serca w Zabrzu: na co może liczyć zwykły pacjent?

  Osobiste doświadczenia są oczywiście wartościowe, ale nie mogą być generalizowane. W ten sposób można komuś pomóc ale również zaszkodzić.
 • 2018-08-28 19:15 | Prowincjusz

  Re:Parady, handel i kasa. Czyli Polska „potęgą” na świecie

  Slawczan "Dlatego nasza Marynarka Wojenna od dwudziestu lat nie umie sobie odpowiedzieć: mało dużych okrętów czy dużo małych." Z prozaicznych przyczyn finansowych jedyna odpowiedź brzmi : mało małych. A pan prezydent przecież może kupić duży jacht na parady.
 • 2018-08-28 22:32 | Prowincjusz

  Re:Czy Polska jest gotowa na zniesienie obowiązku szczepień?

  Chodzi o kasę, ale czemu na miły bóg mało by to oznaczać koniecznie działanie na szkodę klientów ?