Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(129)
Komentarze użytkownika: satrustequi
  • 2018-01-02 18:24 | satrustequi

Skwer Agatona w Warszawie: najpierw wycięto drzewa, teraz sprzedaje się choinki

:)
  • 2018-01-09 15:28 | satrustequi

Re:Dlaczego Kazik woli Kaczyńskiego?

Myślę że Kazik - znając jego inteligentny samodzielny umysł - źle tolerował dziesięcioletnią mało lotną i jednostajną krytykę Kaczyńskiego i PiSu. Dzisiaj już wolno przyznać się do braku zachwytu dla PO i jej dorobku, wcześniej groziło to posądzeniem o oszołomstwo. Stworzono jakiś medialny psychologiczny nacisk w kierunku nie mówienia ani słowa dobrze o PiS oraz ani słowa źle o PO, co niestety nie jest ambitne intelektualnie bo i rozleniwia wiadomo kogo i pachnie idiotyzmem momentami, jak gdy krytykowano ze wszech miar europejskie rozwiązanie 500plus z którym byliśmy zapóźnieni do Europy za Tuska który VATu zebrać nie umiał państwo kamieni kupa... No więc Kazik będąc twórczym inteligentem woli powiew pewnego fermentu intelektualnego, kreatywnej wymiany poglądów i rozwiązań dla kraju, w miejsce wieloletniego klepania pro-powskich zdrowasiek medialnych.
  • 2018-01-11 13:45 | satrustequi

Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

Znakomity tekst. Szczegół bardzo zabawny pokazujący że pisał go ktoś nie mający wszelako statystyki w torbie swoich narzędzi: "Żadne inne ugrupowanie nie było tak niedoreprezentowane jak Platforma. Zabrakło aż 29 osób, co stanowi ponad jedną piątą klubu. Z Nowoczesnej nie objawiło się 10 posłów, a u nich to prawie 40 procent." Oczywiście że to procenty a nie liczby bezwzględne pokazują rozmiary podziału, braku dyscypliny w klubie, jego niespójność i jego niedoreprezentowanie kiedy część posłów jak napisano w świetnym artykule zaniemogła.
  • 2018-01-11 13:56 | satrustequi

Re:Gen. Różański: Minister Błaszczak nie posiada przygotowania

Z całym szacunkiem dla Waszego przewodu myślowego tutaj w dyskusji - minister obrony za Tuska pan Tomasz Siemoniak był po szkole handlowej SGPiS - ten nowy minister jest chociaż po zarządzaniu całą policją mundurową, ale może coś przeoczyłem, to proszę poprawcie, nie przekreślajcie.
  • 2018-01-11 22:47 | satrustequi

Polski sposób na szczęście

wiecie te zagrożenia wszystkie dla demokracji czy to też przejaw naszej polskiej skłonności do narzekania, czy tym razem obiektywnie.
  • 2018-01-11 22:47 | satrustequi

Ciekawe czy te narzekania nawet w Brukseli na

wiecie te zagrożenia wszystkie dla demokracji czy to też przejaw naszej polskiej skłonności do narzekania, czy tym razem obiektywnie.
  • 2018-01-14 23:01 | satrustequi

Re:Zeman i Drahosz w drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach. Co to oznacza?

Uszanuję każdy demokratyczny werdykt czeskich przyjaciół, których tak bardzo zawiedliśmy w 1968r. - interwencja dywizji generała Jaruzelskiego.
  • 2018-01-23 20:11 | satrustequi

Opozycja skrojona pod PiS

"Kiedy po dekadzie istnienia wyczerpały się siły życiowe Unii Wolności, szybko powstała Platforma, w której znalazło się wielu polityków UW. Niewykluczone zatem, że jeśli nie zadziałają inne metody, opcję liberalno-demokratyczną czeka następny rebranding, jakieś kolejne polityczne przetworzenie." To Kaczyński trzymał się przez tyle lat i trzymać będzie marki PiS, wydawałoby się jeszcze kilka lat temu - przegranej, a po Tusku nawet Platformy Obywatelskiej nie stanie? to co to za lider?
  • 2018-01-23 20:11 | satrustequi

Tusk nic trwałego nie zostawił więc?

"Kiedy po dekadzie istnienia wyczerpały się siły życiowe Unii Wolności, szybko powstała Platforma, w której znalazło się wielu polityków UW. Niewykluczone zatem, że jeśli nie zadziałają inne metody, opcję liberalno-demokratyczną czeka następny rebranding, jakieś kolejne polityczne przetworzenie." To Kaczyński trzymał się przez tyle lat i trzymać będzie marki PiS, wydawałoby się jeszcze kilka lat temu - przegranej, a po Tusku nawet Platformy Obywatelskiej nie stanie? to co to za lider?
  • 2018-01-31 18:22 | satrustequi

Skąd ten smog i jak z nim walczyć

"W większości domów z własnym ogrzewaniem królują najprostsze kotły, nieefektywne i emitujące masę spalin. Polski Alarm Smogowy ocenia, że w Polsce użytkowanych jest 3 mln takich urządzeń. Nawet w Warszawie, mieście, które ma potężną sieć ciepłowniczą, doliczono się 1700 kopciuchów i to tylko w budynkach należących do miasta. Działacze ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i ruchów antysmogowych apelują do władz stolicy – pozbądźcie się swoich kopciuchów! W odpowiedzi słyszą, że miasta na to nie stać. A jednocześnie ratusz zapewnia, że w ciągu roku na ochronę powietrza wydaje 1,1 mld zł. W październiku 2017r. weszło w życie rozporządzenie podpisane przez ministra Mateusza Morawieckiego zakazujące produkcji kotłów niespełniających norm... ... ...
  • 2018-01-31 18:22 | satrustequi

Ciepla woda w kranie i cieply smog w plucach

"W większości domów z własnym ogrzewaniem królują najprostsze kotły, nieefektywne i emitujące masę spalin. Polski Alarm Smogowy ocenia, że w Polsce użytkowanych jest 3 mln takich urządzeń. Nawet w Warszawie, mieście, które ma potężną sieć ciepłowniczą, doliczono się 1700 kopciuchów i to tylko w budynkach należących do miasta. Działacze ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i ruchów antysmogowych apelują do władz stolicy – pozbądźcie się swoich kopciuchów! W odpowiedzi słyszą, że miasta na to nie stać. A jednocześnie ratusz zapewnia, że w ciągu roku na ochronę powietrza wydaje 1,1 mld zł. W październiku 2017r. weszło w życie rozporządzenie podpisane przez ministra Mateusza Morawieckiego zakazujące produkcji kotłów niespełniających norm... ... ...
  • 2018-01-31 18:27 | satrustequi

Re:Kawiarnia literacka

Ad.Podobno dla Węgrów byliśmy oknem na świat w dziedzinie kultury.Dla nas Węgry były oknem na świat w dziedzinie konsumpcyjnej." Interesujace i wielce mozliwe - pamietam Wegrow na widowni Jazz Jamboree za Jaruzelskiego! Co do zakupow i handlu w Budapeszcie to oczywiscie rzecz pewna.
  • 2018-01-31 18:33 | satrustequi

Re:Skąd ten smog i jak z nim walczyć

Otoz chce powiedziec ze za duzo waznych spraw zostawionych odlogiem przez 8 lat PO, przypuszczalnie za sprawa osobowosci szefa tej formacji. Nawet zakazu trucia zlymi piecami nie chcialo sie wprowadzic. A to ogromnie wazna sprawa choc moze kosztowac glosy tych paru milionow obywateli-trucicieli... Czyz nie swiatli nowoczesni rodacy?
  • 2018-02-01 09:57 | satrustequi

Re:Prof. Agata Bielik-Robson o tym, jak internet zabija cywilizację

Znakomita rozmowa z Pania Profesor. Moje przeczucia, intuicje sa w tym wzgledzie podobne - internet pokazuje ze zblizamy sie do jakiegos wielkiego kryzysu cywilizacji. Zanik dazen do prawdy obiektywnej = rozbuchany narcyzm relatywnej "prawdy" wlasnej czyli opinii. Internet te dezintegracje nie tylko pokazuje ale i poteguje. Powiadam wiec pesymistycznie - pofikaja jeszcze iles lat na Facebooku i w ogole w internecie, a potem... do schronow, do okopow.
  • 2018-02-01 14:23 | satrustequi

Atomowe oświadczenie Waszyngtonu. Nasze relacje z USA mogą ucierpieć

Tym razem ostro, bezprecedensowo ostro - jak czytamy w artykule - do Polski. Po prostu Trump niezwykle bezposrednio - jak wiemy chocby z twittow do Kima, lub o Kimie z Korei Pn. - prowadzi polityke...
  • 2018-02-01 14:23 | satrustequi

Znowu Trump

Tym razem ostro, bezprecedensowo ostro - jak czytamy w artykule - do Polski. Po prostu Trump niezwykle bezposrednio - jak wiemy chocby z twittow do Kima, lub o Kimie z Korei Pn. - prowadzi polityke...
  • 2018-02-01 17:06 | satrustequi

Re:Opozycja inaczej

2 z 3 wyborcow PO przyjelo ksiedza na koledzie i az 1 z 3 z Nowoczesnej! Az 1 z 5 wyborcow PiS NIE przyjal ksiedza po kolendzie. To asumpt do dalszego drapania sie po glowie nad sytuacja polityczno-swiatopogladowa opozycji.
  • 2018-02-02 14:21 | satrustequi

PS. Dodam ze o ile mi wiadomo, a pisze z pamieci bez korzystania z internetowych zasobow, po prostu jechalem obok i aplikowalem tez, tylko dlatego wiem, jest uniwersytet imienia slynnego Stanforda, nie zas uniwersytet w miejscowosci Stanford. Podobnie jak rzecz sie ma z uniwesytetem Harvarda. Ten Stanforda jest chyba w Palo Alto, California. Ale moze jest tez uniwesrytet w Stanford gdzie indziej, nie wiem z glowy, a w internecie - googlu, wikipedii - nie chce sprawdzac.
  • 2018-02-02 15:27 | satrustequi

Re:Skąd ten smog i jak z nim walczyć

No tak. Glowny, okladkowy temat Polityki, o zywotnym znaczeniu dla zycia w kraju i... oprocz mnie nikt... Dlaczego? Dlatego ze Polacy od dekady zachecani byli do myslenia w kategoriach "kto kogo" zalatwi, a nie "kto co" zrobi. Smrod z kominow to dla tych szwolezerow polityki zaden temat. Temat to bardziej co polityk np. Niesiolowski powiedzial o polityku K. i z jakiej partii do jakiej sie przetransferowal. Trivia plotkarkie w istocie rzeczy. A nie problemy ktorymi interesuja sie bardzo pozytywisci, patrioci trudu.
  • 2018-02-02 20:54 | satrustequi

Ad. Ckaczkowski -Bardzo dobry artykul. Chcialem tylko zauwazyc , ze internet nie zmienil ludzi. Pokazal tylko jaka jest kondycja myslenia spoleczenstwa . Nigdy przedtem nie bylo narzedzia aby to zobaczyc . Osobiste kontakty nie pozwalaja na tak globalna ocene. I ta ocena jest wlasnie przerazajaca." No uwazac ze cos tak poteznego jak internet nie zmienia ludzi gdy o wiele mniejsze oddzialywania zmieniaja... Powiem tylko ze przeciez chloniesz czy chloniemy czy chlona wszyscy to co jest wyrazane, a wczesniej pozostawalo raczej niewyrazone. A jesli tak to przesuwa sie - niekorzystnie zdajesz sie twierdzic - swiadome i nieswiadome wyobrazenie o usytuowaniu normy spolecznej. A ludzie, choc nie wszyscy, maja tendencje do podazania za wzorcami przewazajacymi, za norma... Jesli przewaza kultura co innego sie dzieje w ludzkich postawach niz kiedy przewaza brak kultury.
  • 2018-02-03 11:54 | satrustequi

Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

Taka refleksja na kanwie aktualnych dyskusji w sprawie "polskich obozow smierci" etc. Rasizm jest obrzydliwy. Zeby okreslic na ile byl obecny w szmalcownictwie itp. nagannych zachowanich trzeba by jednak odjac - a nie jest to latwe - wplyw innych czynnikow. Co mam na mysli? W eksperymencie Zimbardo ludzie zaczeli sie zachowywac karygodnie gdy stworzono warunki po temu. Koledzy studenci zaczeli meczyc drugich kolegow... Otoz nietrudno sobie wyobrazic jesli ktos ma wyobraznie, ze gdyby w 1939-45r. Hitler naznaczyl 3 miliony rdzennych Polakow (a nie polskich obywateli zydowskiego pochodzenia) jako tych ktorzy musza nosic oznaczenie na rekawie, ktorzy musza opuscic dom i pojsc do getta, ktorym nie wolno pomagac i goscic ich w domu pod kara smierci - otoz Prosze Panstwa zachodzi pytanie jaka bylaby skala nagannych zachowan wobec tych napietnowanych zdegradowanych ludzi, Polakow. Bo ze bylaby to chyba nikt rozsadny nie ma watpliwosci. Dopiero odjecie tego nierasowego elementu zla pozwala na okreslenie rozmiarow rasizmu w spoleczenstwie. Polacy donosili w II wojnie takze na Polakow, nie tylko na Zydow. Zabijali sie w partyzanckich oddzialach roznych orientacji politycznych...Doszlo nawet do tego ze wyslano do Oswiecimia pania ktora przysylala donosy do gestapo na znajomych, ktore okazywaly sie w czasochlonnym sledztwie nieprawdziwe - za notoryczne nieprawdziwe donoszenie na rodakow! Pozdrawiam
  • 2018-02-03 19:50 | satrustequi

Znakomita rozmowa, znakomite wypowiedzi Pana Sawickiego. Pointa Pana Sawickiego- jesli ktos nie wie - dotyczy znanej roznicy religijnej miedzy chrzescijanami i starszymi bracmi w wierze. Znak zapytania raczej po ponownym powinien byc, niz po przyjsciu, taki bowiem jest sens tej roznicy religijnej. Oczywiscie Pan Sawicki wie o czym mowi, wiec raczej w redakcji przesunieto ten znak zapytania?
  • 2018-02-04 08:56 | satrustequi

Re:Kanada zmienia słowa hymnu. Chodzi nie tylko o równouprawnienie

Takie okruchy zapamietane z Kanady: 1. Mlody imigrant z Wielkiej Brytanii mowi "immigrants built this country", na co mlodzi Kanadyjczycy odpowiadaja mu: "yes, immigrants in second or third generation" ha ha ha! 2. Mloda Wietnamka, jedna z "boat people" spoznia sie na uroczystosc nadania obywatelstwa, urzednik mowi - chyba nie traktujesz powaznie... a ona opowiada: Ja? Ja kocham Kanade i zaczyna spiewac "Oh Canada" w urzedzie:). Wielu obywateli nie zna slow hymnu. 3. Wyrazna niechec i podejrzliwosc Anglosaxonow do bogatej imigracji azjatyckiej, zwlaszcza poteznej chinskiej. Ciekawe byloby zbadac na ile meczacy dla wielopokoleniowych kanadyjskich rodow anglosaskich o silnej i najwazniejszej dla tego spoleczenstwa kulturze jest coroczny naplyw setek tysiecy ludzi innych kultur. Zapewne tylko minimalnie i mniej niz w USA gdzie jest duzo nielegalnej imigracji. 4. Mlodzi chlopcy z pewnej odleglosci zwyzywali od pedalow etc. bo...mialem na glowie czapeczke z klonowym lisciem ha ha ha... W czasie finalowej rozgrywki NHL, zespol Montreal Canadiens mial w barwach ten lisc i chlopcy wzieli mnie za kibica tego klubu hokejowego, mylnie bo ja barwy uniwersalne krajowe. Zabawna sytuacja. Gdybym mial pokusic sie o jakas synteze na temat tego preznego spoleczenstwa, to szla by ona w kierunku wrazen Czeslawa Milosza z zycia w San Francisco. To nie jest country dla starego Europejczyka:). A Krakow i inne miasta o starej architekturze czekaja...
  • 2018-02-05 13:27 | satrustequi

@Herbaciarz Tez zwrocilem na to uwagę. Pan Sawicki z Izraela bardzo inteligentnie, a tytul z Polski jak z prymitywnego tabloidu - mam na myśli dobor tytułu do myśli która nam Pan Sawicki przekazuje, bo do innego artykulu tytul swietnie by pasowal, bo owszem choroba antysemityzmu toczy wiele krajów nie od dziś i Polska zdecydowanie należy do tych krajów.
  • 2018-02-05 13:50 | satrustequi

Teraz o Antypolonizmie.O chorobie antypolonizmu. Polityko, sama chcialas. Na zywo miałem z nia raz do czynienia. Na studiach za oceanem, gdzie pierwszy raz w zyciu zetknalem się z ludzmi okreslajacymi siebie jako Zydzi. Bo miałem do czynienia z 1-2 Polakami-Zydami wcześniej, ale oni byli polscy,a ja w ogole nawet nie pomyslalem przez sekundę o nich jako niepolakach, mimo nazwiska i wyglądu. Plynna piekna polszczyzna. Studentka zaatakowala mnie bez zadnego powodu, nawet z nia nigdy nie rozmawiałem, w pracowni komputerowej uczelni, co mnie zdziwilo bo w Kanadzie nie spotykasz się z otwarta agresja slowna. Ponowila abuse. Wtedy spytałem: Lady, what country are you from? Israel! ...Jako filosemita, potomek tych sympatycznych Polakow z filmu Romana Polanskiego zrozumialem o co chodzi i cicho grzecznie odpowiedziałem: I am from Poland. Wiecie co na to odpowiedziala? Osoba z która nigdy nie miałem kontaktu, ale która znala moje pochodzenie? I KNOW! Odpowiedziala niesamowicie agresywnym tonem. Na tym rozmowa się skonczyla, a gdy spotkaliśmy się na korytarzu uczelni kilka dni później przywitala mnie pierwsza, wyraźnie zalujac swojego ataku i rozumiejąc już ze ja może z tych lepszych Polakow. Tak przynajmniej sobie wyobrażam empatycznie, bo ja do zadnej nacji nic nie mam, a z Zydami w moim zyciu miałem kontakt lepszy - średnio - niż z Polakami ha ha ha! Autentycznie, Zydzi mnie poza nia - studentka nie znajaca mnie w Ameryce - lubili i bardzo pomagali.
  • 2018-02-05 14:10 | satrustequi

I jeszcze jedno. Mnie się wydaje ze dzięki nieuniknionym życiowym aliansom damsko-męskim, przez stulecia koegzystencji z milionami utalentowanych gości, mamy sporo genów żydowskich w polskim tyglu. To zreszta widać w chyba nieoczekiwanym ekonomicznym kunszcie Polakow w ostatnich kilkudziesieciu latach... Zielona wyspa za PO i kapitalne wyniki gospodarcze za PiS. Pozdrawiam!
  • 2018-02-05 14:18 | satrustequi

Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

Ja pamiętam jak lata temu Pani Gęsicka z PiS bardzo trafnie pożaliła się że czuje się jak Żydówka w Polsce tratowanej agresywną narracją mediów pro-POwskich. Pogarda. Pamiętam jak sam ostrzegałem na gazecie.pl że demon twardej propagandowej pogardy-nienawiści raz wyzwolony w społeczeństwie które powinno jednak spokojniej koegzystować nawet jeśli w 2005 roku PiS wygrywa, że ten demon wróci do... Ja mowie o psychologii społecznej, nie o polityce.
  • 2018-02-05 15:48 | satrustequi

Porządni ludzie i filosemici jak Pan Prezydent Kaczyński zaczęli być traktowani jak pan prezydent Narutowicz, tylko że z drugiej strony...
  • 2018-02-05 16:11 | satrustequi

Tak więc powiedziałbym ten tytuł może budzi demony, upiory, jeśli jeszcze spią, albo jeśli nie śpią to stwierdza fakt. Ja natomiast wolny od uprzedzeń rasowych będę twierdzić że w Polsce demon, upiór obudził się 10 lat temu gdy kazano okazać pogardę Polakom-moherom.
  • 2018-02-05 16:15 | satrustequi

I teraz - kontynuując - pogardę Polakom_Moherom okazano w ufności ze bitwa będzie zwycieska, ze uda się ich czapkami nakryc. No niestety sponiewierany po chamsku przez elytę no chamską niestety moher wraca i nie nauczony przez elitę kultury i tolerancji pokaze teraz odbicie lustrzane i będzie to czarne lustro...
  • 2018-02-05 16:21 | satrustequi

Reasumujac, tylko milosc akceptacja okazana pięknie ewoluującej telewizji Trwam i Radiu Maryja (a nie takie płytkie - aktor Olbrychski w latach 90 na chwilę właczył to radio i do dzisiaj je potepia bez sensu imho, trzeba z sensem - po wysłuchaniu co najmniej 200 godzin Radio Tok FM i Radia Maryja...). To jest kultura...
  • 2018-02-05 19:53 | satrustequi

Nie będę ukrywać że za głownego demiurga dezintegracji polskiego społeczeństwa uważam głodnego władzy karierowicza Donalda Tuska...
  • 2018-02-05 20:08 | satrustequi

Prawde mowiac jestem zniesmaczony kierunkiem oklepanym w polskich swiatlych mediach i chciałbym poczytać wreszcie serie artykulow w nich, dlaczego tak nasza Polska wybraną była przez diasporę bo to fajni ludzie nas wybierali i warto dowiedzieć sie w całej serii artykułów dlaczego akurat naszą Polskę wybierali i nas Polaków. Bo do tej pory serwuje się nam caly czas w seriach artykulow tę historie tuz przed jej zakończeniem tylko. Ja naprawdę poproszę tak od 15. wieku. Dziekuje.
  • 2018-02-05 20:30 | satrustequi

Prosba o serie artykulow wyjaśniających początek koegzystencji dwóch narodow, a byliśmy z jakichś powodow narodem wybranym przez narod wybrany. Przepraszam ze tak piszę może prowokacyjnie, ale chodzi mi o zachęcenie bo artykułów o tragicznej niemieckiej rzezi nas Żydow i Polakow było już co nie miara. Jako Polak i filosemita chciałbym wiedzieć więcej na temat przyczyn wybierania nas nad Wisla przez polowe? europejskich Zydow. Jeśli ktoś widzi w tym pytaniu antysemityzm jest antysemita. Pozdrawiam
  • 2018-02-05 20:43 | satrustequi

I jeszcze bezstronna prośba o serię artykułów na temat dlaczego Polska była lubianą destynacją bo jak się wydaje ten właśnie naród przyjął ok. połowy uchodźców z Izreala, w całej Europie my Polacy połowę? Wcale nie żartuję tylko chcę wreszcie serii artykulow na temat pięknych poczatkow i srodka naszego wspolzycia, tak, jako kontra na nękanie Polakow tragicznym hitlerowskim zakończeniem naszej koegzystencji wybranej przez polowe Zydow w Europie. Proszę. Dla odmiany po prostu i w celach poznawczych.
  • 2018-02-07 11:16 | satrustequi

Re:Timothy Snyder o strachu przed prawdą

@Kasia68 Zofia Nałkowska pochylała się ze współczuciem nad polską tragedią, nad krajem zgwałconym przez Niemców. I to niedługo po wojnie, kiedy nawet młodzież wiedziała jeszcze pewne rzeczy, które w 21. wieku nie są już tak jasne dla miliardów mieszkańców globalnej wioski. Która wtedy jeszcze nie była globalna. Dziś musimy troszczyć się co o polskich obozach śmierci pomyśli telewidz i internauta w Indiach, Malezji, Boliwii, Kanadzie. A i w Europie wolno sądzić że w 21. wieku, inaczej niż po wojnie, większość miałaby problem ze wskazaniem które z tych państw nie współdziałało z Hitlerem, a które współdziałało: Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia. Postępująca z czasem niewiedza sprawi, że u progu 22. wieku ponad połowa ludzkości będzie podejrzewać nas o prowadzenie jakichś obozów śmierci i że to była wybitnie polska specjalność wizerunkowa... Problem zatem istnieje, co szlachetnie i inteligentnie dostrzegł parę dni temu niemiecki minister spraw zagranicznych, jak również amerykański Departament Stanu, potwierdzając bolesny fałsz sformułowania "polskie obozy śmierci". Zostałaś daleko w tyle mimo że Polka...
  • 2018-02-07 12:48 | satrustequi

Jeniecka olimpiada

Wydaje mi się że obóz jeniecki o którym mowa w artykule nie był obozem nazistowskim, lecz też niemieckim ale zarządzany przez Wehrmacht wg prawideł Konwencji Genewskiej. SS uznano za organizację nazistowską, nie Wehrmacht. I te nazistowskie obozy koncentracyjne, i te nienazistowskie jenieckie, były obozami niemieckimi. No to mamy jeszcze jeden element prawdy historycznej do uwzględniania w semantyce, a są to sprawy bardzo ważne. Autor chciał oszczędzić Niemców używając terminu nazistowski zamiast niemiecki? Chybił, byli również solidni Niemcy za Hitlera... Jak inaczej przetrwaliby Powstańcy Warszawscy wzięci do niewoli.
  • 2018-02-07 12:48 | satrustequi

Nazistowskie były obozy koncentracyjne, nie jenieckie

Wydaje mi się że obóz jeniecki o którym mowa w artykule nie był obozem nazistowskim, lecz też niemieckim ale zarządzany przez Wehrmacht wg prawideł Konwencji Genewskiej. SS uznano za organizację nazistowską, nie Wehrmacht. I te nazistowskie obozy koncentracyjne, i te nienazistowskie jenieckie, były obozami niemieckimi. No to mamy jeszcze jeden element prawdy historycznej do uwzględniania w semantyce, a są to sprawy bardzo ważne. Autor chciał oszczędzić Niemców używając terminu nazistowski zamiast niemiecki? Chybił, byli również solidni Niemcy za Hitlera... Jak inaczej przetrwaliby Powstańcy Warszawscy wzięci do niewoli.
  • 2018-02-07 14:17 | satrustequi

Podsłuchane opinie Rakowskiego o pierwszych sekretarzach partii

Wczytanie się w tę rozmowę jeszcze raz potwierdza, że Rakowski był charyzmatycznym człowiekiem o szerokich horyzontach.
  • 2018-02-07 14:17 | satrustequi

Gomułka - przywódca spod znaku ciepłej wody w kranie

Wczytanie się w tę rozmowę jeszcze raz potwierdza, że Rakowski był charyzmatycznym człowiekiem o szerokich horyzontach.
  • 2018-02-07 14:25 | satrustequi

Ryszard Czarnecki stracił stanowisko w Parlamencie Europejskim. Bezprecedensowa decyzja

Chyba nie ma drugiego takiego człowieka w kraju? Czy jest? Ryszard Czarnecki jest z jednej strony postacią jakby kabaretową, obśmiewaną od kilkunastu lat regularnie, a z drugiej strony wiceprzewodniczącym PE! czyli wielka kariera, i zdaje się prawie kandydatem na prezydenta Polski (czytałem że gdyby nie Andrzej Duda, kandydatem byłby Ryszard Czarnecki). Zaskakująca dychotomia. Nic nie rozumiem.
  • 2018-02-07 14:25 | satrustequi

Jest taki fenomen, może ktoś go rozumie?

Chyba nie ma drugiego takiego człowieka w kraju? Czy jest? Ryszard Czarnecki jest z jednej strony postacią jakby kabaretową, obśmiewaną od kilkunastu lat regularnie, a z drugiej strony wiceprzewodniczącym PE! czyli wielka kariera, i zdaje się prawie kandydatem na prezydenta Polski (czytałem że gdyby nie Andrzej Duda, kandydatem byłby Ryszard Czarnecki). Zaskakująca dychotomia. Nic nie rozumiem.
  • 2018-02-07 14:45 | satrustequi

Re:Timothy Snyder o strachu przed prawdą

Mamy w polskim języku takie bardzo komunikatywne słowo hitlerowcy, jakże lepsze w tej najważniejszej funkcji języka niż słowo nazistowski. No i niestety w angielskim jest nazi w miejsce naszego hitlerowski, a o ile cały świat zna jeszcze Hitlera, to wyraz nazi coraz mniej znaczy dla miliardów mieszkańców globalnej wioski. Im dalej od wojny, tym więcej narodów ludzie świata mogą kojarzyć z nazi...z nazizmem. Musimy to rozumieć i jasno tak jak ostatnio poinformować że my nie naziści (to od NSDAP jak pamiętam, ten wyraz, ale kto to jeszcze dziś pamięta, jeśli nawet w Polityce obóz jeniecki nazywa się nazistowskim, choć oficerowie Wehrmachtu o ile pamiętam byli bezpartyjni z mocy prawa).
  • 2018-02-07 15:45 | satrustequi

Prof. Mikołejko o indywidualnych polskich zasługach, winach i zbiorowej ślepocie

Kiedy poznamy jakąś liczbę obywateli polskich zabitych przez obywateli polskich w czasach nieludzkiej niemieckiej okupacji oraz tuż po wojnie, bo demoralizacja postępowała jak zwykle z czasem, życie ludzkie tańsze było w 1942 niż 1939r. Tak jak napisałem - obywateli polskich wszelkich narodowości.
  • 2018-02-07 15:45 | satrustequi

Bardzo dobra rozmowa

Kiedy poznamy jakąś liczbę obywateli polskich zabitych przez obywateli polskich w czasach nieludzkiej niemieckiej okupacji oraz tuż po wojnie, bo demoralizacja postępowała jak zwykle z czasem, życie ludzkie tańsze było w 1942 niż 1939r. Tak jak napisałem - obywateli polskich wszelkich narodowości.
  • 2018-02-07 22:42 | satrustequi

Gra władzy, gra opozycji

prezentacji aktualnej sytuacji w polityce polskiej. Nie wiedziałem nawet że Korwin rzucił europosłowanie! I że realny próg wyborczy do sejmików jest wyższy, circa 10%.
  • 2018-02-07 22:42 | satrustequi

Lata całe nie czytałem tak bogatej informacyjnie

prezentacji aktualnej sytuacji w polityce polskiej. Nie wiedziałem nawet że Korwin rzucił europosłowanie! I że realny próg wyborczy do sejmików jest wyższy, circa 10%.
  • 2018-02-08 08:39 | satrustequi

Re:Niemcy mają koalicję, ale czy będą mieć rząd?

W umowie koalicyjnej jest mowa o „szczególnym znaczeniu” niemiecko-polskiego partnerstwa. Opartego „na pojednaniu między Polakami i Niemcami i wspólnej odpowiedzialności za Europę”. Polska pojawia się w pierwszym rozdziale (o nowym przebudzeniu Europy), zaraz po Francji.
  • 2018-02-08 12:40 | satrustequi

Re:Prof. Mikołejko o indywidualnych polskich zasługach, winach i zbiorowej ślepocie

Coś znalazłem chociaż nt. liczby szmalcowników. Brakuje jednak liczby zabitych szmalcowników: "Szacuje się, że w okupowanej Warszawie było około 3-4 tysięcy szmalcowników. Polskie państwo podziemne wydawało na nich wyroki śmierci. - Miałam 17 lat, gdy rozpoczęłam pracę w kontrwywiadzie - wspomina Magdalena Grodzka-Gużkowska, żołnierz AK. - Nasza grupa wykonywała wyroki tylko na Polakach. Inne organizacje zabijały Niemców, my załatwialiśmy tylko szmalcowników, zdrajców i tak dalej. - Mówiła do mnie w ostatnich latach swojego życia: popatrz, świat niczego się nie nauczył z  drugiej wojny światowej - wspomina Janina Zgrzembska słowa polskiej bohaterki.Irena Sendlerowa zmarła w 2008 roku, miała 98 lat."
  • 2018-02-09 16:18 | satrustequi

Połowa Polaków nie ma jak dojechać do miasta bez samochodu

Gdy obserwuję pozamykane dworce kolejowe, nawet w Ciechocinku! - modnej miejscowości o dużym ruchu turystycznym - i czytam gdziś że liczba samochodów osobowych w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich 25 lat o XXX%! - to przypuszczam, że wiele polączeń komunikacji publicznej nie powstało lub zostało wręcz zlikwidowane przez te 25 lat z tego prostego powodu, że milionom rodaków "nie honor" przemieszczać się autobusami, pociągami. Chcą wsiąść na swojego stalowego rumaka i basta:)
  • 2018-02-09 16:18 | satrustequi

Gdy obserwuję pozamykane dworce kolejowe

Gdy obserwuję pozamykane dworce kolejowe, nawet w Ciechocinku! - modnej miejscowości o dużym ruchu turystycznym - i czytam gdziś że liczba samochodów osobowych w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich 25 lat o XXX%! - to przypuszczam, że wiele polączeń komunikacji publicznej nie powstało lub zostało wręcz zlikwidowane przez te 25 lat z tego prostego powodu, że milionom rodaków "nie honor" przemieszczać się autobusami, pociągami. Chcą wsiąść na swojego stalowego rumaka i basta:)
  • 2018-02-09 20:14 | satrustequi

Re:Dekomunizacja nazw ulic dzieli Polaków

Nie może być inaczej zważywszy na to, jak wiele z tych ulic odbudowano a nawet po raz pierwszy zbudowano w latach Polski Ludowej. Niektórym bardzo do twarzy z nazwą z epoki, nazwa pięknie pasuje do socrealistycznej architektury i Polacy z wyczuciem stylu wychwytują to bez pudła. Jak gdzieś na ulicę składają się bloki z wielkiej płyty z dynamicznej dekady tow. Gierka to wręcz nie wypada pchać się z jakimś anachronizmem w nazewnictwie. Oczywiście nieprzyjemne nazwy powinny być zmienione, choćby po to żeby nie stanęło na komunistycznej zmianie nazwy. Unikałbym nazw z liczbami, jak 11 Listopada albo 16 Stycznia, bo raz na jakiś czas ktoś się pomyli, napisze z przyzwyczajenia ul. 16 Stycznia m.4 i...zaproszenie na ślub nie dojdzie...
  • 2018-02-10 10:57 | satrustequi

Re:Połowa Polaków nie ma jak dojechać do miasta bez samochodu

Żyjemy raczej w gospodarce - unijnej zresztą - w której podaż natychmiast podąża tam gdzie pojawia się popyt. Nie było popytu na przejazdy autobusowe, nie po to ktoś buduje sobie domek pod Warszawą żeby potem chodzić choćby i pół kilometra to nie honor do przystanku PKS i potem jechać z 40 osobami do pracy czy na zakupy. Kupuje 2 samochody, nieraz ponad 10-letnie rzęchy. To utrudnia operatorom busów i autobusów piękne o dużej częstotliwości przejazdy na tej linii. A forsy na projekty publiczne jest mnóstwo od 2004 roku. Forsy nie brak! Brak popytu. Ale to się uważam będzie wyraźnie zmieniać - choć do Paryża gdzie bodaj 70% mieszkańców uważa że prywatny samochód jest passe, metro lepsze etc., długo nie doszlusujemy. Przesiadka na rowery - nie honor, nie do pomyślenia jeszcze 20 lat temu w Polsce - świadczy o wyzwalaniu się z kompleksu własnego auta i wielkiego kierowcy.
  • 2018-02-11 11:26 | satrustequi

Media podsycają zainteresowanie wokół Tomasza Mackiewicza. Ileż można?

Choć warto by latami dyskutować nad nimi. Ale fachowo, fachowcy.
  • 2018-02-11 11:26 | satrustequi

Są trumny nad którymi miliony dyskutują niefachowo

Choć warto by latami dyskutować nad nimi. Ale fachowo, fachowcy.
  • 2018-02-11 13:08 | satrustequi

Re:Kraj czystości

Dlatego zawsze uważałem, że lemingi powinny pokojowo koegzystować z moherami, bo jak mądrze piszą autorki: Kto siebie nie miłuje, ten innych dołuje. Love @ Peace - wielka zdobycz hippisów została kompletnie zapomniana przez dzisiejszych (po)nowoczesnych, którzy radzi by tylko "walczyć o pokój", nie zaś sobą go nieść. Oto słowo na niedzielę.
  • 2018-02-11 13:15 | satrustequi

Re:Rozczarowanie to mało powiedziane. Skoczkowie bez medalu w pierwszym olimpijskim konkursie

Po pierwszej kolejce skoków nasi reprezentanci na 1. i 2. miejscu, a więc sytuacja euforyczna. Po drugiej, na 4 i 5 a więc tuż za podium, ogromne rozczarowanie. Co do pecha to nie zastanawiałem się. A w pierwszej kolejce było szczęście czy tylko umiejętności?
  • 2018-02-12 09:55 | satrustequi

Premier popisał się szkolną wiedzą o historii Żydów w Polsce

Liczba imigrantów przyjętych i wybierających Polskę była z jakiegoś powodu imponująca. Kto wyjaśni dlaczego w latach 30. XX wieku w Polsce żyło aż 3mln Żydów, w samej Warszawie pół miliona, w całych Niemczech tylko pół miliona, we Francji tylko 0,2mln. Takie liczby znalazłem. Chciałbym żeby naukowcy pochylili się nad nimi, zinterpretowali, wyjaśnili.
  • 2018-02-12 09:55 | satrustequi

Liczba immigrantów była imponująca

Liczba imigrantów przyjętych i wybierających Polskę była z jakiegoś powodu imponująca. Kto wyjaśni dlaczego w latach 30. XX wieku w Polsce żyło aż 3mln Żydów, w samej Warszawie pół miliona, w całych Niemczech tylko pół miliona, we Francji tylko 0,2mln. Takie liczby znalazłem. Chciałbym żeby naukowcy pochylili się nad nimi, zinterpretowali, wyjaśnili.
  • 2018-02-12 15:55 | satrustequi

Re:Świat doceniał Polskę za uczciwą konfrontację z własną winą. Ale to przeszłość

No ale ten umęczony okupacją zaborców a wybrany przez Żydów naród - najwięcej uchodźców żydowskich, 5 razy więcej niż drugie Niemcy (są lata 20-te XX wieku, w Polsce żyje 5 razy więcej Żydów niż w Niemczech, 15 razy więcej niż we Francji, to jest moment i liczby wymagające największej refleksji, tym bardziej że akurat TEGO świat jeszcze nie doceniał!)
  • 2018-02-12 16:52 | satrustequi

Re:Świat doceniał Polskę za uczciwą konfrontację z własną winą. Ale to przeszłość

Gross mówi że Niemców szokuje antysemityzm. Panie Gross, gdyby nie Niemcy w Polsce by dziś żyło może 5mln Żydów! Ale Niemcy zabili Żydów. I do końca świata powinien ich szokować antysemityzm.
  • 2018-02-12 17:44 | satrustequi

Po tej gorącej sprawie dni ostatnich kiedy pewien rząd chciał dołączyć do innego w kwestii penalizacji kłamstwa oświęcimskiego, ja zrozumiałem dziś w taki sposób problem. Wreszcie. Doszło do największej zbrodni wszechczasów - na chłodno zabito największa liczbę ludzi (Niemcy zabili Żydów i spalili w krematoriach obozów śmierci). I teraz... objawienie. Tylko, tylko przez asocjację z tym mordem wszechczasów, Niemców na Żydach, dostaje się ludziom jak ci owszem z zas... Jedwabnego - ale całej Polsce przez asocjację - mimo że mordy i okrucieństwa na taką tu już niewielką liczebnie skalę znane są od początku do dziś ludzkości i w każdej geografii, w każdym państwie. Taka jest prawda?
  • 2018-02-12 17:56 | satrustequi

PS. I teraz - ta mordercza hołota z Podlasia nie nadzorowana przez ład i porządek państwa naszego, lecz przez porządek niemiecki tamtego czasu, ona dokonała jednego z mordów jakich tysiące jeśli już nie miliony w historii ludzkości. Mordowali nie wiedząc nic o krematoriach Auschwitz-Birkenau, a dziś owszem chowają się po krzakach gdy przyjeżdżają dziennikarze bo widzą że zaliczono ich w poczet czegoś bez porównania większego - w Holocaust!, który był jeden i niemiecki, a nie w tysiące pomniejszych rzezi tego świata, na których oko mediów i autorytetów nie może się na dłużej zatrzymać, bo po prostu jest tego zbyt wiele, było tego zbyt wiele, tysiące obrzydliwych niemoralnych rzezi na każdym kontynencie.
  • 2018-02-12 18:02 | satrustequi

Reasumując, ponieważ Polska w tytule to i ja tak samo syntetycznie jak w tytule - Polska niewinna, not guilty!
  • 2018-02-12 18:21 | satrustequi

To są uniwersalne ludzkie patologie. Wystarczy mieć nieuprzedzony umysł żeby zrozumieć - w każdym kraju jeśli zanikłoby państwo źli zaczęliby mordować i okradać innych. Nikt rozsądny nie ma co do tego żadnej wątpliwości. Bo nawet gdy jest silne państwo to czynią tak obrzydliwie, tylko że na małą skalę w porównaniu z sytuacją gdy policji i sądów by nie było, jak w USA na przykład i wszedzie. A pod okupacją to pojawiło się państwo popierające! mało że nie karzące aktów patologicznych - państwo niemieckie, hitlerowskie. For psychological insight - see Zimbardo experiment.
  • 2018-02-12 18:31 | satrustequi

Nie miałem do dziś tego przemyślanego do jakiegoś wniosku. Dziś doszedłem do wniosku że Polska występuje w znanej z psychologii roli kozła ofiarnego, kiedy to projektuje się na kogoś brud i by projektującym wydało się że są czyści, choć de facto nie są czystsi od kozła ofiarnego. Rzezimieszki... Szacunek dla ministra spraw zagranicznych Niemiec, który kilka dni temu potwierdził wyłączną winę Niemiec za Holocaust, a termin "polskie obozy koncentracyjne" określił mianem bolesnego fałszu.
  • 2018-02-13 12:03 | satrustequi

Państwo winno zawsze przeprosić gdy za zbrodnią stało państwo. Państwo jest bowiem niemalże wieczne i z pewnością dziedziczy odpowiedzialność za czyny państwowe. Gdy państwo za zbrodnią nie stało przepraszając wprowadzałoby zamęt co do odpowiedzialności. Gdy stało, powinno przeprosić, choćby po stu latach, im prędzej tym lepiej. Państwo winno zawsze potępić zbrodnie - i te za którymi stało, i te za którymi nie stało. To jest niezwykle ważny akt, inny niż przeproszenie. W tym drugim akcie - potępienia - państwo występuje bowiem jako sędzia (może się to odbywać z towarzyszeniem w jury innych państw), w pierwszym jako winowajca. Tylko państwo niemieckie ma przepraszać za Holocaust i ono to konsekwentnie czyni.
  • 2018-02-13 12:06 | satrustequi

PS. Tak więc przykładowo od państwa ukraińskiego AD 2018 oczekiwałbym potępienia zbrodni wołyńskiej, a nie przeproszenia za nią.
  • 2018-02-13 18:31 | satrustequi

Re:Premier popisał się szkolną wiedzą o historii Żydów w Polsce

I ja również Pani Joanno uważam że są we własnym kraju obywatele. Obywatelstwo a nie narodowość, absolutnie. To nie pani i ja narzucamy narrację alienującą - że polscy obywatele skrzywdzili ich obywateli? Że nie były to konflikty między obywatelami polskimi? Polacy nieraz w historii Polski zabijali Polaków! W samym zamachu majowym zginęło ponad 200, bywały rzezie na bezbronnych w wioskach, a teraz nienawidzą się jak dwa plemiona rdzenni Polacy i wystarczyłoby zalegalizować mordy jak za Niemca, czyż nie?
  • 2018-02-13 18:56 | satrustequi

Re:Premier popisał się szkolną wiedzą o historii Żydów w Polsce

Dziś Gazeta Wyborcza podała, że już ponad połowa Niemców uważa się za ofiary Hitlera! - w sensie historii rodzinnej tych Niemców. Trzy razy mniej uznaje że ich rodzina uczestniczyła w hitleryzmie. Pani Merkel i jej minister spraw zagranicznych stanowią zaiste elitę świadomości, wciąż podkreślając niemiecką a nie marsjańską lub inną odpowiedzialność za Holocaust.
  • 2018-02-13 20:33 | satrustequi

Re:Prof. Jan Grabowski o tym, co historycy wiedzą o Zagładzie w Polsce

No ludzie... "W 2015 r. zrobiono badania, w których zapytano uczniów klas ponadgimnazjalnych, co się stało w Jedwabnem. 46 proc. odpowiedziało, że Niemcy zabili tam Polaków ratujących Żydów. 25 proc., że Niemcy i Rosjanie wymordowali tam polskich oficerów. Narodowy triumfalistyczny dyskurs zwyciężył." I dopiero w 2018r. czytamy taki bezkompromisowy poznawczo tekst (patrz całość danych liczbowych przedstawionych przez profesora). Za rządów Platformy 2008-2015r. i wcześniej za Kwaśniewskiego i SLD nie czytaliśmy takich danych o zbrodniach.
  • 2018-02-14 07:15 | satrustequi

Re:Jak PiS zastawia pułapki... na siebie

W istocie, ale jeśli strateg wygra dla PiS następną kadencję, a wybory już za rok, to z wynikiem łącznym 10 lat u władzy będzie mistrzem polityki polskiej lat 1989-2023. Na drugim miejscu Tusk lat 8, chyba że nie zawiedzie elektoratu i wróci by nie osierocić na amen sierot po sobie; wróci i jeszcze raz wygra z Kaczyńskim.
  • 2018-02-14 07:21 | satrustequi

PS. Można chyba powiedzieć, że w pojedynku Kaczyński-Tusk oglądaliśmy starcie genialnego stratega i genialnego taktyka?
  • 2018-02-14 08:36 | satrustequi

Podoba mi się jak przywódcy USA - np. Barack Obama świetny mówca i wybitnie integrujący społeczeństwo, a nie dzielący żeby wygrywać - oraz Izraela chętnie odwołują się do Boga w swoich wystąpieniach publicznych. Wczoraj, za BBC: Mr Netanyahu said he was certain that the truth would be revealed.His comments follow a police statement that said there was enough evidence to indict him for bribery, fraud and breach of trust in two separate cases.But Mr Netanyahu said the allegations "will end with nothing". "I will continue to lead Israel responsibly and faithfully for as long as you, the citizens of Israel, choose me to lead you," he said soon after the allegations came to light on Tuesday. "I am certain that at the next elections, which will be held on schedule, I will earn your trust again, with God's help," he said.
  • 2018-02-14 10:44 | satrustequi

Re:Amerykanie wzmacniają Europę i czekają na wsparcie

I żona mi poważnie mówi od pewnego czasu - miej dokumenty spakowane w emergency kit, żebyśmy w jednej chwili mogli udać się do Kanady jeśli Rosjanie zajmą Łotwę lub wydarzy się coś w tym rodzaju. Za oceanem szanse przeżycia na nieco wyższe - mówi - niż w tradycyjnie już wysoko notowanej na liście celów Polsce. No i w tym tygodniu dwa artykuły medialne o najwyższym od 1985r. zagrożeniu wojną światową. Ale czy warto przeżyć taką okropną wojnę, lepiej chyba zginąć - byle na samym początku.
  • 2018-02-15 16:36 | satrustequi

Re:Wyrok w sprawie Jasia Kapeli może się okazać niebezpieczny

A więc skupiając się na procesie praworządności mamy tu tak: 1/Jakąś ustawę (pewnie Tusk głosował za, na 100% głosował za jak go znam) 2/Krytykę werdyktu niezawisłego sądu zobligowanego Ustawą. No i brak postulatu unieważnienia Ustawy:)
  • 2018-02-15 22:06 | satrustequi

Średnio co tydzień w szkołach w USA giną od kul młodzi ludzie

Trzy wielkie rzezie w ostatnich tygodniach - Las Vegas koncert, Texas dom modlitewny i wczoraj ta szkoła na Florydzie. Kiedyś taka częstotliwość była nie do pomyślenia. Czym to się skończy?
  • 2018-02-15 22:06 | satrustequi

Rzeczywiście, strzelają jak wariaci

Trzy wielkie rzezie w ostatnich tygodniach - Las Vegas koncert, Texas dom modlitewny i wczoraj ta szkoła na Florydzie. Kiedyś taka częstotliwość była nie do pomyślenia. Czym to się skończy?
  • 2018-02-16 10:24 | satrustequi

Re:Znamy projekt ustawy o PPK. A co z OFE?

Trzeba będzie w którymś momencie odważyć się na model emerytury dla każdego obywatela jak w Holandii, Kanadzie. Niewysokie świadczenie zapewniające minimum socjalne i będzie wreszcie spokój z tymi reformami i destabilizacjami. To co PO zrobiło z OFE to był ostatni gwóźdź niszczący zaufanie. Pokolenie 20 lat wpłacające do OFE będzie miało przez to wyraźnie niższe emerytury, ponieważ zniszczenie umowy społecznej zastopowało napływ nowych składek z ZUS do OFE, które gwarantowałyby odpowiednie wyceny giełdowe - obecnie więcej środków wypływa z giełdy (OFE) do ZUS niż napływa, to istota kończącego ciosu rządu poprzedniego.
  • 2018-02-16 10:40 | satrustequi

Re:Znamy projekt ustawy o PPK. A co z OFE?

Ok. 2050 roku ma być o 5mln więcej emerytów niż dziś i zarazem...o 5mln mniej mieszkańców Polski niż dziś. To imho najpóźniejsza data upadku systemu emerytalnego jaki znamy, czyli opartego na ZUS i jego aktualnych (od lat) zasadach.
  • 2018-02-18 21:29 | satrustequi

Re:Powstanie w getcie to także część polskiej historii. PiS tego nie zmieni

Powstanie Listopadowe również, ciężkie walki w Warszawie. Nie możemy każdego powstania tak świętować, bo jedno za dawne, drugie za małe, a ich wszystkich za dużo. Ostatnim i o ogromnych rozmiarach było Powstanie zwane nawet Warszawskim. Ono pochwyciło zbiorową wyobraźnię i wrażliwość i syreny oraz baczność o godzinie W po prostu załatwiają nam masowy ukłon w stronę wszystkich powstań z przeszłości.
  • 2018-02-19 11:33 | satrustequi

Re:Konferencja w Monachium: Bezpieczeństwo w cieniu Holocaustu

"Do tego momentu występ polskiego premiera w Monachium był świetny..." Taki komplement to można dostać tylko jak się zaraz coś popsuje:). "Każdy, kto choć trochę zna historię, oczywiście wie, że w sensie historycznym premier Morawiecki ma rację – z zastrzeżeniem, że zamiast słowa „sprawcy” lepsze byłoby „kolaboranci”. Każdy, kto zna choć trochę dyplomację, wie jednak, że sama racja nie wystarczy, a nieumiejętne użycie języka może zniweczyć skuteczność skądinąd słusznego przesłania. Zdaje się, że z takim przypadkiem mamy właśnie do czynienia." Taki mój komentarz psychologiczny: a/Premier zachował się jakby autystycznie trzymając się faktów bez żadnego względu na emocje drugiej strony. b/Reakcja drugiej strony nosi znamiona tego co w psychologii nazywa się abuse - znęcanie się nad drugim bez uprawnionego powodu, bo abuser nadaje sobie wyższe uprawnienia. A więc jeszcze to zagrożenie chińskie, o którym i prezydent Tusk nadmienił w swoim wystąpieniu przed re-elekcją w Brukseli!
  • 2018-02-19 12:38 | satrustequi

Re:Konferencja w Monachium: Bezpieczeństwo w cieniu Holocaustu

PS. Nie - sprawcy właściwszy wyraz od kolaborantów. Premier wykazał precyzję słowa godną najwyższego uznania. Otóż ci którzy zabili Żydów bez żadnego kontaktu z okupantem, na przykład w napadzie dla rabunku mienia, nie kolaborowali z Niemcami, natomiast należeli do grona sprawców zbrodni. Pojęcie perpetrators - sprawcy jest więc nieco szersze niż kolaboranci (zawiera w sobie i kolaborantów - np. donosicieli, i niezależnych zbrodniarzy) i prawidłowe komunikacyjnie.
  • 2018-02-20 14:10 | satrustequi

Re:Alkohol od 21. roku życia? Episkopat prezentuje swój plan

@Aspiryna Masz rację, błąd zresztą tym bardziej zaskakujący że między podanym spożyciem Litwina a Polaka słoń by się zmieścił, co jakoś nie zaintrygowało podającego. No i zmieściło się circa 10 krajów, w tym oczywiście pijący codziennie Francuzi i Czesi.
  • 2018-02-22 20:02 | satrustequi

Re:Futureska z Tuskiem na eurowybory

Nikt tak jak on nie potrafił zaindukować na lata czołowych dziennikarzy i dziennikarki do myślenia, że PiS już nigdy nie dojdzie do władzy.
  • 2018-02-23 11:55 | satrustequi

Sojusz SLD z prawicowymi mediami? Teraz to możliwe

Ale oni tak od 10 lat - ci z SLD - nie dawali się włączać w przemysł pogardy. Pamiętam bardzo mądrą, państwową wypowiedź w telewizji, za Tuska, pana marszałka Szmajdzińskiego z SLD, który był przekonany, że ówczesny minister spraw zagranicznych PO pan Sikorski musi ustąpić z urzędu po zupełnie niespotykanej w europejskich demokracjach niegrzecznej wypowiedzi na temat urzędującej głowy państwa pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Odniosłem wrażenie, że SLD broni standardów cywilizacyjnych...
  • 2018-02-23 11:55 | satrustequi

Ale oni tak od 10 lat

Ale oni tak od 10 lat - ci z SLD - nie dawali się włączać w przemysł pogardy. Pamiętam bardzo mądrą, państwową wypowiedź w telewizji, za Tuska, pana marszałka Szmajdzińskiego z SLD, który był przekonany, że ówczesny minister spraw zagranicznych PO pan Sikorski musi ustąpić z urzędu po zupełnie niespotykanej w europejskich demokracjach niegrzecznej wypowiedzi na temat urzędującej głowy państwa pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Odniosłem wrażenie, że SLD broni standardów cywilizacyjnych...
  • 2018-02-23 12:04 | satrustequi

Re:Futureska z Tuskiem na eurowybory

@Kleomenes Sam bym tego lepiej nie napisał.
  • 2018-02-23 20:08 | satrustequi

Re:Rozmowa z Andrzejem Franaszkiem o Herbercie i jego biografii

Czytałem biografię Czesława Miłosza pióra Andrzeja Franaszka i wysoko oceniam tę lekturę, na pewno głównie z powodu mojego specjalnego zainteresowania Miłoszem, ale i drugi Autor ma wiele zalet, opowiada ze swadą - co można i w YouTube sprawdzić, na przykład spotkanie z licealistami poświęcone postaci Miłosza. O Herbercie też więc kupię, w maju.
  • 2018-02-24 11:55 | satrustequi

Re:Sojusz SLD z prawicowymi mediami? Teraz to możliwe

@Lubicz56 Zgadzam się co do znanych aferalnych konotacji tego ugrupowania, komisja Rywina prawda, a mogli władać krajem gdyby woleli władzę od pieniędzy! Lud szybko wybaczył komunistyczne zaszłości, do władzy powołał, a ci zamiast mądrze, cnotliwie to od razu afer narobili (a Starachowicka?!, a baronowie SLD?!) i co za tym, w pośrednim efekcie, przykrości samemu generałowi Jaruzelskiemu przysporzyli. A mogli do dziś rządzić na zmianę z kimś tam, tak jak od kilkunastu lat P0 na zmianę z PiS rządzą i rządzić będą, bo genialny strateg z pomocą Tuska i lemingów-dziennikarzy przesunął świadomość społeczną na prawo (Polska jedynym krajem Europy bez lewicy w parlamencie, kuriozum). Pozdrawiam Szanownego Kolegę!
  • 2018-02-26 23:37 | satrustequi

Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

Tak, rzeczywiście z czasem rządy liberalizmu stały się tak opresyjne umysłowo, a więc i zakłamane bo liberalizm powinien z definicji wspierać wolnomyślicielstwo (a nie dogmę politycznej poprawności), więc stały się takim opresyjnym monolitem umysłowym, że aż tylko obalenie tego porządku umysłowego pozostało, z braku możliwości dyskusji!
  • 2018-02-28 15:30 | satrustequi

@Samba Kukuleczka "Liberalizm – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi." No właśnie takie są moje intuicje, byłego liberała a wciąż wolnościowca i indywidualisty, że w liberalizmie przynajmniej tym jaki oglądamy od xx lat tkwi wewnętrzna sprzeczność - on zwalcza autentyczność! Zwalcza wolność i indywidualizm do tego stopnia, że atakowali przecież Adriana Zandberga, atakowali nawet panią dr Magdalenę Ogórek, tylko dlatego że nie są zapisani u nich, w polskiej formacji liberalnej, pseudoliberalnej. Bo liberał nigdy nie będzie prezentować postawy "kto nie z nami, ten przeciw nam"!
  • 2018-02-28 16:13 | satrustequi

Kiedyś wydawało się, że KPZR i PZPR i komunizm to koniec historii i najwyższa wartość. Potem okazało się zupełnie inaczej. Przez lata Zniewolony Umysł i jego ketman podobnie postrzegał formację liberalną... A to okazała się także tylko partyjka z której kiedyś trzeba wystąpić bo przesadziła z monoracją. Na przystanku zdrowego rozsądku i autentyczności.
  • 2018-03-01 11:39 | satrustequi

Re:Co po PiS?

Pani Magdaleno, trochę prowokacyjnie pani...Pani Redaktor twierdziła niestrudzenie, że PiS nigdy do władzy nie dojdzie. Dlatego może nie uczestniczyła też w spekulacjach bardzo jak się potem okazało na miejscu: Co po PO? A przecież niemożliwe były nieustanne rządy PO, to się w demokracji raczej nie zdarza. Dzisiaj już wyblakły przeświadczenia przeszłości, kiedy oczywiste zdawało się że Kaczyński i Duda nie wygrają, że nie będzie Brexitu, wygranej Trumpa nad Clinton i innych politycznych zaskoczeń wymagających nie lada politycznej głowy żeby je sobie wyobrazić in advance.
  • 2018-03-01 13:30 | satrustequi

Re:Prof. Engelking: Głupota PiS wyrządziła nam szkody na lata

A wystarczyło żeby wielki patriota Donald Tusk został na chwilkę i przecież PiS nie uzyskałby wtedy hegemonicznego wyniku wyborczego pozwalającego mu na pewną taką pewność i szybkość proceduralną w wyrażaniu woli narodu...
  • 2018-03-01 14:33 | satrustequi

Re:Dziennikarz Ron Bergman o tym, czy oczekuje przeprosin ze strony polskiego premiera

Do tej pory ustępowałem młodzieży izraelskiej niekulturalnie, władczo chodzącej - to jest nagminne nie incydentalne - całą szerokością chodników w Warszawie. Zupełnie niespotykane w spotkaniach z grupami polskimi i innymi na mieście. Tak że musiałem albo zejść z chodnika, albo stanąć nieruchomo na chodniku żeby nie wyszło zderzenie z idącą całą szerokością chodnika młodzieżą. A jestem nawet znacznie starszy wiekiem od nich.
  • 2018-03-01 14:37 | satrustequi

Re:Dziennikarz Ron Bergman o tym, czy oczekuje przeprosin ze strony polskiego premiera

Co do sprawstwa, to pan premier oczywiście ma rację mówiąc z tej samej wyższej płaszczyzny moralnej, która pozwoliła aliantom skazywać hitlerowców tylko wykonujących rozkazy Hitlera, a za niewykonanie rozkazu groziła śmierć.
  • 2018-03-02 11:26 | satrustequi

Pan Kornel Morawiecki największym autorytetem moralnym

Muszę powiedzieć, że żałuję że tak późno dostał się do mainstreamowej polityki, od razu zostając posłem seniorem - w swojej pierwszej obecności w polskim parlamencie. Człowiek ogromnej siły moralnej. Indywidualista. Słuchajmy go częściej, bo już tak bardzo długo do nas mówić nie będzie.
  • 2018-03-02 11:28 | satrustequi

Re:Kornel Morawiecki o degradacjach generałów: To wygląda jak zemsta

Powiedziałbym, że ogromny kontrast między przywódcą Solidarności Walczącej a przywódcą Solidarności jeśli chodzi o jakość moralną publicznych enuncjacji...
  • 2018-03-02 12:27 | satrustequi

Re:Poseł PO pokazuje zdjęcie Wąsika. Może być podstawą do szantażu?

Jest taka grupka polityków, posłów, których od lat prawie nigdy się nie słyszy mówiących o społeczeństwie i jego jakichś tam dążeniach czy kłopotach. Oni zawsze zajęci innymi politykami z Sejmu...