Żeby z tego nie było dzieci
Jak rozmaite metody antykoncepcji wpływają na psychikę partnerów i jakość seksu.
Pierwszym i najbardziej skutecznym (zaraz po zachowaniu dziewictwa aż do śmierci) środkiem antykoncepcyjnym, chroniącym zarówno przed niechcianą ciążą, jak i wirusem HIV, jest prezerwatywa.
Getty Images

Pierwszym i najbardziej skutecznym (zaraz po zachowaniu dziewictwa aż do śmierci) środkiem antykoncepcyjnym, chroniącym zarówno przed niechcianą ciążą, jak i wirusem HIV, jest prezerwatywa.

Juda rzekł do Onana: Idź do żony twego brata i dopełnij z nią obowiązku szwagra, a tak sprawisz, że twój brat będzie miał potomstwo”. Onan, ilekroć zbliżał się do żony swego brata, unikał zapłodnienia. „Złe było w oczach Pana to, co on czynił, i dlatego także zesłał na niego śmierć”.

Biblijny Onan kojarzy się dziś głównie z masturbacją, chociaż jako popularyzator stosunku przerywanego powinien zostać patronem antykoncepcji. Po części skojarzenie z masturbacją jest jednak słuszne. Wszak podobnie chodzi o to, żeby było przyjemnie, ale żeby nie było z tego dzieci.

Dobrze i tanio

Stary dowcip brzmi: Jak nazwiesz parę, która stosuje stosunek przerywany jako metodę antykoncepcyjną? Rodzice. Tymczasem z badań ankietowych przeprowadzonych przez seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego w 2005 r. na próbie 574 kobiet w wieku 15–49 lat wynika, że w Polsce metoda, za którą Bóg skarcił Onana, nadal trzyma się mocno. Aż 21 proc. aktywnych seksualnie Polek zadeklarowało, iż polega na niej, aby nie zajść w ciążę. Z opracowania udostępnionego przez Instytut Guttmachera w 2010 r. wynika, że zaledwie co 20 Amerykanka traktuje stosunek przerywany jako sposób antykoncepcji.

Źródeł żywionej przez Polaków preferencji dla stosunku przerywanego można poszukiwać po części w tym samym czynniku, który odpowiada za sukces pakietu biurowego OpenOffice w Polsce.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj