Dzieci boga skuteczności
Nora Grochowska o tym, czy Internet i gry komputerowe przygotują dzieci do realnego świata, w którym trzeba będzie pracować i żyć z innymi.
Nora Grochowska - psycholog z doświadczeniem akademickim i klinicznym, autorka Programu Edukacji Psychologicznej dla szkół i współautorka książek do jego realizacji.
Leszek Zych/Polityka

Nora Grochowska - psycholog z doświadczeniem akademickim i klinicznym, autorka Programu Edukacji Psychologicznej dla szkół i współautorka książek do jego realizacji.

Ewa Winnicka: – Duży brytyjski koncern wydawniczy chwalił się niedawno swoim wizjonerskim projektem: w uboższych rejonach świata małe dzieci poprzez komputery dostarczone przez ten koncern za pomocą gier będą się uczyć angielskiego, matematyki i przyswoją inne niezbędne kompetencje. Dzieci kochają gry, więc to jest nieuchronna przyszłość edukacji. Podoba się pani?
Nora Grochowska: – Bardzo. Zwłaszcza że najprawdopodobniej takie dzieci nieobjęte programem bogatej fundacji nie nauczyłyby się niczego. To po prostu nowa, mniej kosztowna postać tzw. nauczania jeden do jednego, kiedy nauczyciel przychodzi do domu do ucznia.

Szkoła przez kilkaset lat zorganizowana była jako plac manewrowy przyszłej pracy; uczyła wykonywania poleceń, działania zespołowego, odpowiedzialności. To był trening – często podły i okrutny, ale skuteczny – do bycia w świecie realnym. Gry to świat na niby, zawsze wynik można unieważnić, zacząć od początku.
Szkoła od zawsze była projekcją dorosłego świata w rejony dziecięce. Tak było i jest teraz. Dzieci malowano na obrazach jako małych starych, a dzieciństwo stało się dziecinne jakieś 150 lat temu.

Jak w ten schemat wpasowują się gry i sieć?
Tak jak wiele innych dotychczasowych nowinek. To jest tylko nowy element wytworzony przez ciągłość tej samej kultury – przecież sieć i gry nie spłynęły na ziemię jako przekaz obcych wysokich cywilizacji.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj