Ja My Oni

Co za pałkę, co za szóstkę

Chwalenie to główny czynnik motywujący ludzi do wykorzystywania swoich mocnych stron. Chwalenie to główny czynnik motywujący ludzi do wykorzystywania swoich mocnych stron. Microzoa Limited/Getty Images / FPM
Jak motywować dzieci do nauki, żeby nie zrobić im krzywdy?
Neurotyczni perfekcjoniści bardzo obawiają się popełnienia błędu, narzucają sobie przy tym horrendalnie wysokie standardy.Microzoa Limited/Getty Images/FPM Neurotyczni perfekcjoniści bardzo obawiają się popełnienia błędu, narzucają sobie przy tym horrendalnie wysokie standardy.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 13. „Jak radzić sobie ze szkołą”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Jest to moja pierwsza w życiu. Nigdy dotąd nie miałam żadnej pały ani dwójki, a dzisiaj dostałam z historii. Nie wiem, jak im to powiedzieć, bo za czwórę zabrali mi iPoda, telefon i miałam szlaban na wszystko i boję się, co teraz będzie. Nie mogę nie powiedzieć, bo niedługo wywiadówka i będą kartki z ocenami. Mogę jutro lub za tydzień, bo w czwartek będzie chyba dyskoteka i chcę iść. Jak to powiedzieć, żeby nie wrzeszczeli za bardzo i żeby zrozumieli, że to przez chłopaków, którzy mi dokuczali?” – pyta na internetowym forum nastolatka.

Wyobraź sobie, że twoje dziecko wraca ze szkoły i przynosi następujące oceny: piątkę z polskiego, piątkę z nauk społecznych, trójkę z biologii oraz jedynkę z matematyki. Której z tych ocen poświęciłbyś najwięcej czasu podczas rozmowy z twoją córką lub synem?

77 proc. ankietowanych przez Instytut Gallupa rodziców w odpowiedzi wskazało na jedynkę. Zaledwie 6 proc. skoncentrowałoby się na piątce z języka ojczystego, 1 proc. na piątce z nauk społecznych. A jak ty reagujesz w analogicznych sytuacjach? Dlaczego tak bardzo zależy nam na tym, żeby nasze pociechy były dobre we wszystkim?

Dwunożny symbol prestiżu

Zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Milton Friedman słusznie zauważył, że nie ma czegoś takiego jak darmowy obiad. Dzieci wbrew pozorom również nie jedzą za darmo, bo rodzice upominają się o swoje prędzej niż później.

Ja My Oni „Jak radzić sobie ze szkołą” (100074) z dnia 07.10.2013; Jak pomóc dziecku w edukacji; s. 14
Reklama