Szczerze o prawdzie
Dr hab. Barbara Józefik o tym, czy zawsze powinniśmy mówić to, co myślimy.
Dr hab. Barbara Józefik jest psycholożką i psychoterapeutką. Pracuje jako adiunkt w Collegium Medicum UJ i profesor nadzwyczajny Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Leszek Zych/Polityka

Dr hab. Barbara Józefik jest psycholożką i psychoterapeutką. Pracuje jako adiunkt w Collegium Medicum UJ i profesor nadzwyczajny Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Agnieszka Krzemińska: – Co to znaczy być szczerym?
Dr hab. Barbara Józefik: – Jesteśmy szczerzy wobec siebie, gdy postępujemy zgodnie z naszym rozumieniem świata. Wcale nie musi być ono spójne z tym, jak inni go postrzegają, albo z tym, co jest uzgodnione społecznie.

Ale ludzie myślą często o sobie: jestem szczery, zawsze mówię prawdę. Uważają to za swój walor.
Często zapominają, że ten ich „obiektywizm” może być wątpliwy. Psychoterapeuci obserwują to np. w trakcie pracy z rodzinami. Rodzice zarzucają dziecku kłamstwo, ale głębsza rozmowa pokazuje, że ono inaczej zrozumiało daną sytuację, miało inne intencje i w swoich oczach wcale nie kłamało. To, co jedna osoba odbiera jako nieprawdę, może być dla drugiej świętą prawdą.

No to zacznijmy inaczej – od definicji prawdy. Filozofowie od wieków starają się odpowiedzieć na pytanie, czym ona jest. Jedni uważają, że dojście do niej w ogóle nie jest możliwe; inni, jak Sokrates, zachęcają do jej szukania. Jak prawdę widzą psycholodzy?
Z punktu widzenia psychologii prawdą jest to, co przeżywa dana osoba. Mówimy więc o prawdach subiektywnych, wersjach lub mapach obiektywnie istniejącej rzeczywistości, która jest różnie postrzegana i kształtowana w naszych umysłach. Badania prowadzone za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego pokazują, że nasze mózgi różnie reagują na daną sytuację, w zależności od wcześniejszych doświadczeń oraz parametrów biologicznych.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj